פסיכולוגיה ( Psychology ) 


על פניו, נדמה שאין כל מכנה משותף בין ילד הסובל מחרדות, ספורטאי העומד בפני תחרות קריטית ובחורה המתארגנת לקראת דייט עם בחור אותו היא מעוניינת להרשים. אולם במבט שני, ניתן להבחין בכך שכל אחת מן הדמויות מתמודדת עם קושי או אתגר המהווים מושא למחקר וטיפול בתחום הפסיכולוגיה.

פסיכולוגיה מוגדרת כמדע החוקר את התנהגות האדם ואשר מציב לעצמו ארבע מטרות מרכזיות:

• תיאור ההתנהגות: כיצד מתנהגים אנשים במצבים מסוימים? היבט זה עשוי להתמקד, למשל, בהתבוננות בהשפעת קהל אוהדים על תפקודו של הספורטאי ובזיהוי השיפור שנגרם לתפקוד זה על ידי הקהל האוהד.

• הסבר להתנהגות: היבט זה עוסק בשאלה מדוע בני אדם מתנהגים כפי שהם מתנהגים. כך, למשל, עשויות תיאוריות פסיכולוגיות מסוימות להסביר כי חרדת הילד נובעת מחוסר סיפוק במסגרת הקשר עם הוריו בעוד שאחרות יציעו כי הילד למד שבכל פעם שהוא חרד גדלה תשומת הלב שהוא מקבל מהוריו.

• חיזוי התנהגות: היבט זה עוסק בשאלה מתי ואיך יתנהגו אנשים בסיטואציות מסוימות. היכולת לחיזוי ההתנהגות נובעת מהיכולות הבסיסיות יותר של תיאור והסבר ההתנהגות, מאחר והיא מאפשרת לנבא התנהגות המתרחשת במצבים דומים. כך, למשל, אם ידוע שתפקודו של שחקן כדורגל משתפר עקב נוכחות של קהל אוהד, ניתן לנבא שאותה התופעה תתרחש גם בקרב שחקני כדורסל.

• בקרה ושליטה בהתנהגות: הבנת ההתנהגות ומניעיה מאפשרת ליישם טכניקות שונות אשר יביאו לשינוי התנהגותי רצוי.

למרות הגדרת הפסיכולוגיה כתחום מדעי, מכירים אותה רובנו דווקא מהיבטים יומיומיים יותר, דוגמת טיפול פסיכולוגי, מבחנים פסיכולוגיים-תעסוקתיים, אבחון לבחינת מוכנותו של הילד לכיתה א' וכן הלאה.

רופאים ומכונים בפוקוס

רופאים בתחום
ד"ר יצחק פיינשטיין ד"ר יצחק פיינשטיין
מנהל המחלקה הגניקולוגית של קופ"ח מאוחדת במרכז... קרא עוד
פרופ' בן-ציון גרטי פרופ' בן-ציון גרטי
מומחה באימונולוגיה פדיאטרית קרא עוד
הכי נצפים
דורבן: מהו הטיפול שישים סוף לכאב?

דורבן: מהו הטיפול שישים סוף לכאב?

להמשך קריאה >>
נתפס לכם הגב? אולי ההסבר לכך נעוץ "באפקט הבצק"

נתפס לכם הגב? אולי ההסבר לכך נעוץ "באפקט הבצק"

להמשך קריאה >>
"בדיקת זרע אחת פשוטה העניקה לנו משפחה"

"בדיקת זרע אחת פשוטה העניקה לנו משפחה"

להמשך קריאה >>

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל