כתבה פרסומית דפיקות לב מואצות

כל אחד חווה דפיקות או פעימות לב. פעימות לב חזקות יוצרות רושם של משהו חמור, אך לרוב מדובר בדבר מה פשוט.

סובל מלחץ? התייעץ על המומחה בפורום רפלקסולוגיה >>>

פעימות הלב יכולות להיגרם כתוצאה מאימון מאומץ או מהתרגשות או סתם כך. לעיתים נדירות יש קשר למחלה חמורה. רוב האנשים שמתלוננים על דפיקות לב אינם סובלים מבעיות לב, אך הם מודאגים יתר על המידה לגבי האפשרות למחלה כזו. לכן הם רגישים מדי לפעילות רגילה של ליבם. מקור החרדה הוא לא פעם מחלת לב ממנה סובלים ההורים, קרובי משפחה אחרים או חברים. 

הבנת הדופק
ניתן לחוש דופק בחלק הפנימי של מפרק כף היד, בצוואר או מעל הלב עצמו. בבדיקה הבאה שלכם, בקשו מהאח/ות או הרופא/ה לבדוק את הדרך בה אתם מודדים את הדופק שלכם. מדדו את הדופק שלכם ושל בני משפחתכם, תוך ציון שינויים עם הנשימה. יש שינוי נורמלי בדופק עם הנשימה (מהיר יותר כששואפים ואיטי יותר כשנושפים). על אף שהדופק עשוי להאיץ או להאט, לדופק רגיל יש קצב קבוע. 

פעימות לב נוספות, אקראיות, שאותן אנו חווים כקפיצות או חבטות בחזה, קורות כמעט לכל אחד. בדרך כלל אנשים מבחינים בפעימות נוספות אלו לפני השינה. אין לפעימות לב אקראיות אלו כל חשיבות, אלא אם הן תכופות (יותר מחמש בדקה) או אם הן מתרחשות ברצף של שלוש או יותר. 

דופק מהיר עשוי לחקות מצב של דפיקות לב. קצב לב שעולה על 120 פעימות בדקה (ללא פעילות גופנית) אצל מבוגרים הוא סיבה להיבדק אצל הרופא/ה. ילדים צעירים מתלוננים על דפיקות לב לעיתים נדירות. אם ילד מתלונן, בדקו את המצב עם הרופא/ה שלכם. 

גורמים
זכרו שהגורמים השכיחים ביותר לדפיקות לב מהירות (מעבר לפעילות גופנית) הם חרדה וחום. מצב של קוצר נשימה או כאבים בחזה במקביל, מגביר את הסיכויים לכך שמדובר בבעיה משמעותית. נשימת יתר עשויה גם לגרום לפעימות חזקות ולאי נוחות בחזה, אך קצב הלב נותר פחות מ-120 דפיקות בדקה.

טיפול ביתי
אם אדם נראה מתוח או חרד, התמקדו בכך ולא באפשרות למחלת לב. אם החרדה אינה נראית כגורם סביר למצב והאדם אינו סובל מתסמין נוסף שמופיע בתרשים ההחלטה, התייעצו עם הרופא/ה שלכם. אם הבעיה נמשכת, פנו לרופא/ה. 

בעת ביקור אצל הרופא/ה
דווחו לרופא על קצב הדופק שמדדתם באופן מדויק והאם המקצב היה סדיר. התסמינים ייעלמו על-פי רוב עד שתפגשו את הרופא, כך שחיוני לדייק בתיאור המצב. הרופא יבדוק את הלב והריאות שלכם. סביר להניח ש-א.ק.ג לא יעזור באבחון הבעיה, אם היא אינה קיימת בעת שהבדיקה נערכת. לעיתים נדירות יש צורך לערוך צילום רנטגן של החזה. 

אל תצפו שהרופא יבטיח שהלב שלכם יהיה בריא בחודש הבא, בשנה הבאה או בעשור הבא. לרופא שלכם אין כדור בדולח והוא אינו יכול לערוך טיפול עשרת אלפים ללב או החלפת שמנים. אתם, לא הרופא שלכם, אחראים לתחזוקה מונעת של ליבכם.

 
סובל מלחץ? התייעץ על המומחה בפורום רפלקסולוגיה >>>
פורום חרדה

ד"ר ניר עישר

ד"ר ניר עישר
ד"ר ניר עישר הינו מנהל רפואי מומחה ומדריך בטיפול קוגנטיבי התנהגותי. כמו כן, מנהל פיתוח וחדשנות במכון פסגות,יוזם את היום עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • החלפת ציפרלקס לפאקסט
 • לילה
 • 28/05/2017 21:40
 • שלום. הרופא ואני החלטנו להחליף את 20 מג ציפרלקס ל 20 מג פאקסט כדי לראות את זה ישפיע טוב יותר על טיפול בחרדה.ההחלפה נעשתה בהדרגה תוך 4 ימים. היום היום החמישי להחלפה ואני מרגישה שישנה החרפה בחרדה. האם צריך לתת לפאקסט זמן לפעול או שבגלל שזה המשך לציפרלקס זה אמור להמשיך מאותה רמה שהיתה,ומשמע שהפאקסט לא טוב לי?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • חרדה מערכתית
 • בדוי
 • 29/04/2017 18:31
 • שלום רב. אני בן 29.5. היכולות שלי תמיד היו גבוהות (680 פיסכומטרי/בגרות מלאה/קב''א גבוהה בצבא). הבעיה היא שעם השנים גיליתי על עצמי שאני מאוד מורכב מבחינת חרדות במצבים בהם צריך להוכיח את עצמי (חרדת ביצוע, חרדה במקומות עבודה חדשים, חרדת לימודים וכו'). האופי הזה גרם לי להתרסקות והתקפי חרדה בלתי נשלטים כאשר ניסיתי ללמוד משפטים ופרשתי אחרי חודש, אחרי שהתאוששתי מהמשבר הזה - הלכתי ללמוד מנהל עסקים ומתוך רצון "לפצות" על הטראומה, חרשתי בתואר וסיימתי בהצטיינות יתרה. גם בעבודות חדשות אני נוטה להיכנס לחרדה מאוד גדולה, תוך כדי התואר לפני 3 שנים התחלתי לעבוד בשוק ההון בבית השקעות - כמובן שישר חשבתי שיפטרו אותי ולא אשרוד בעבודה, אך בסוף אפילו קידמו אותי לתפקיד ניהולי. תוך כדי העבודה הזו גם עשיתי לימודי תעודה בשוק ההון והחלטתי שאני בשל לחפש את האתגר הבא. התקבלתי למשרה מאוד יוקרתית בבית השקעות יוקרתי. אני כבר חודש וחצי במשרה ואמור להתחיל לתפקד עכשיו לבד- הבעיה שזאת משרה לחוצה מאין כמוה. היא גרמה לי לשוב להתקפי החרדה - במשך חודש וחצי מתקשה לישון , להירדם, בוכה המון ובנוסף- אפילו חושב ששוק ההון בכלל לא מעניין אותי ושכל השנים האחרונות היו בזבוז זמן. התחלתי טיפול ואני מטופל כרגע בשבועיים האחרונים בציפרלקס וקלונקס- אך החרדה לא עוברת. אני כל הזמן מנסה לשנן את החומר מהעבודה ונלחץ שיפטרו אותי ושאני לא זוכר דברים. חברה שלי כבר ממש מודאגת וגם ההורים שלי שתמיד תמכו בי ומכירים את המצב שלי. אני מודאג עוד יותר כי אני כבר לא צעיר ומרגיש שעוד לא באמת בחרתי מקצוע ושאפילו אם אני אצליח להתגבר על החרדה ולהצליח בתפקיד הזה (מה שנראה לי כרגע בלתי אפשרי)- אז אני בכלל לא בטוח שהכיוון הזה של שוק ההון מתאים לי. ואז מה? לחפש את עצמי שוב? יש לציין ששיתפתי את הבוס שלי בפחדים שלי מכך שיפטרו אותי והוא הרגיע אותי ואמר לי שהנתוני קבלה שלי היו מהטובים שהוא ראה ולכן, הוא לא יוותר עליי כל כך בקלות. אבל מצד שני- זאת משרה שדורשת המון יחסי ציבור ובטחון עצמי- בדיוק הדברים שחסרים לי עכשיו כי אני כל כך מעורער נפשית. ולכן אני די בטוח שמצב של כשלון בעבודה ופיטורין/עזיבה- הוא די וודאי. השאלות שלי הן: א) מדוע אני עדיין מתקשה להירדם למרות שאני לוקח כדורי הרגעה (אני על ציפרלקס 10 מ''ג בערך כבר שבועיים)? ב) האם זה יהיה צעד נכון פשוט לעזוב את העבודה הזה שכל כך מטילה עליי אימים ולנסות לחפש עבודה "רגועה" יותר בתחום שאותו אני באמת אוהב הפעם? יש לציין שאני גם עומד להתחתן והפחד להישאר בלי עבודה ובמצב השברירי שלי- עלול להביא אותי למצב חמור יותר ג) האם מצב דיכאון וחרדה שבו אני נמצא כבר כמעט חודשיים יכול להימשך כל כך הרבה זמן? פעם קודמת זה פשוט נפתר כשלקחתי החלטה לעזוב את המשפטים, אבל אז הייתי צעיר והיום זאת החלטה מורכבת יותר. ד) איך אני יכול למצוא לעצמי שיטות להירגע מבלי לחשוב את כל המחשבות הקטסטרופליות האלה? (אני בן 30 ולא בחרתי מקצוע/אני אפוטר/אני לא אוכל למצוא עבודה נורמלית בגלל החרדה שלי/אני הולך לדפוק לעצמי את הקשר ואת החתונה)?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • חרדת ביצוע של בחור מוצלח- מענה לשאלות
 • ד"ר ניר עישר
 • 05/05/2017 23:12
 • שלום רב, אתה בטח מבין כבר, שככל שתברח מהחרדות, הן תרדופנה אותך חזק יותר מאימה לפאניקה ובחזרה. אין טעם לעזוב עבודה או לבטל חתונה. אתה צריך להשתנות. הנתונים שלך, כפי שהצגת, אמורים להתאים לאדם המתאמץ להצליח ולא לאדם המתאמץ לשרוד, כפי שאתה חי. אענה על שאלותיך עכשיו אם כי בא לי להשביע אותך, שתיכנס לפסיכותירפיה טובה ותעשה את המאמץ שהשקעת בלימודיך הקודמים, כך שגם כאן תהפוך למומחה - מומחה לחיים יעילים ומאושרים. שאלותיך היו: א) מדוע אני עדיין מתקשה להירדם למרות שאני לוקח כדורי הרגעה? - ציפרלקס אמורה לעבוד כ 3-4 שבועות לאחר שהגעת למינון המתאים לך. אנא שאל את הרופא שלך אם זה המינון היעיל לך. ב) האם זה יהיה צעד נכון פשוט לעזוב את העבודה הזו, שכל כך מטילה עליי אימים ולנסות לחפש עבודה "רגועה" יותר בתחום שאותו אני באמת אוהב הפעם? יש לציין שאני גם עומד להתחתן והפחד להישאר בלי עבודה ובמצב השברירי שלי- עלול להביא אותי למצב חמור יותר - אני שמח שהחתונה המה עליך לטובה, מנעה ממך לעשות את הטעות ששל עזיבת מקום העבודה, רק בגלל שזה מלחיץ ושנראה לך זאתה רוצה משהו אחר. אין הנאה רבה כשאדם נמצא מחרדה וגם שיפוט המציאות, בדברים שקשורים לחרדות משתבש. אני יכול רק להמליץ לך, את מה שאני דורש מכל המטופלים שלי: לדחות כל החלטה חשובה, שלא תוכננה, לפני הסבל, אל התקופה הבאה, בה שוב תוכל לשקול ולהחליט בצורה צלולה ושקולה. לכן, שום החלטה גורלית, עד שתחזור להיות אתה. (זה לא מבטיח כלום מצד העולם כלפיך, אבל לפחות לא אתה יוצר את הבעייה, במו ידיך). ג) האם מצב דיכאון וחרדה שבו אני נמצא כבר כמעט חודשיים יכול להימשך כל כך הרבה זמן? פעם קודמת זה פשוט נפתר כשלקחתי החלטה לעזוב את המשפטים, אבל אז הייתי צעיר והיום זאת החלטה מורכבת יותר. -כן, זה יכול להמשך גם הרבה יותר. אין קשר לגיל, ואם כבר, יש קשר לניסיון: למדת להיות בחרדה ולתחזק אותה. ייתכן שגם למדת שבריחה יכולה להציל אותך. הגיע הזמן, שתלמד את מה שנכון. נוגד אינטואיציה אבל מחזיר את השליטה שלך לחייך. אני בעד טיפול קוגניטיבי. כדי שיהיה לך מושג על מה אני מדבר, קרא את הספר: בוחרים להרגיש טוב, של ד"ר דויד ברנס ד) איך אני יכול למצוא לעצמי שיטות להירגע מבלי לחשוב את כל המחשבות הקטסטרופליות האלה? (אני בן 30 ולא בחרתי מקצוע/אני אפוטר/אני לא אוכל למצוא עבודה נורמלית בגלל החרדה שלי/אני הולך לדפוק לעצמי את הקשר ואת החתונה)? -זו שאלה טריקית. כאילו שאלת: "איך אני יכול לצאת לשנה חופשה מסביב לעולם ולהרשים את הבוס שלי שאני העובד הכי טוב של אותה שנה. אתה צריך לקרוא על חרדות למשל את 5 הפרקים הראשונים של להפחיד את הפחד. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תודה על התגובה המפורטת
 • הבחור ה"מוצלח"
 • 06/05/2017 10:21
 • קודם כל אני מעריך את ההשקעה בכתיבת התגובה. אני רק רוצה לעדכן במצב: - אני בינתיים נשארתי בעבודה והתחלתי לתפקד לבד- לצערי זה גובה ממני מחיר מאוד גבוה. לילות ללא שינה, ירידה של כ- 4 ק''ג במשקל עקב העובדה שאני אוכל פחות טוב ואין לי זמן רב להתאמן ולחץ וסבל רבים. אני מפחד כמו שאמרת לעשות איזשהו צעד נמהר, אפילו שהוצע לי לחזור לקבל תפקיד במקום העבודה הקודם הבעיה היא שבמצבי- אף אחד לא ערב לי שגם שם לא אכנס לחדרה. המטפלת שלי רשמה לי עוד ציפרלקס- אני על 10 מ''ג כבר כמעט חודש והשיפור ממאן להגיע. יש לציין שהיא רצתה להעלות אותי ל-20 מ''ג ובהתחלה סירבתי, אבל על פי הימים האחרונים אני מתחיל לחשוב שאולי היא צדקה. היא רשמה לי גם אמביאן במקום הקלונקס לעזור להירדם, ניסיתי בלילה לקחת פעם ראשונה- אבל זה נתן לי רק איזה 5 שעות של חסד והיום שוב התעוררתי ב-7 בבהלה ובכי (שבת בבוקר!!) - אני כבר ככה חודשיים- האם יש סיכוי שאצא מזה? - מהן ההשלכות של לקיחת ציפרלקס 20 מ''ג? אני כל הזמן מתקשה לזכור דברים ונתונים בעבודה ומת מפחד שזה בגלל התרופות ש"דופקות" לי את המוח. יכול להיות? או שזו החרדה שמדברת? - אני לא מסוגל לעמוד בעוד שבוע של 5 ימים בהם אני עובד 11-12 שעות בלחץ בלתי פוסק. אני מרגיש אבוד ושכל פעם שאני חושב ש"הנה מגיע שיפור"- באה נסיגה. מה עושים?? אני כבר מוכן לנסות הכל כי השיטה ההתנהגותית של לרשום מחשבות ולשים במקומן מחשבות אחרות לא עוזרת לי :(. מפחד שאני מקרה חסר סיכוי!!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אשמח למענה
 • בדוי
 • 20/05/2017 17:07
 • היי ניר. לצערי בזמן שעבר מאז התגובה הקודמת שלי. בחרתי להרים ידיים ולהודיע על עזיבה של העבודה. האמת שהם ביקשו ממני לפחות לתת להם חודש/חודש וחצי לפני שהמחליף מגיע, כך שיצא שבעל כורחי- אני נשאר בעבודה שכל כך הכניסה אותי לחרדה. אך לצערי, שוב עשיתי את מה שאני עושה הכי טוב במצבי מצוקה- לברוח :/. קניתי את הספר שלך "להפחיד את הפחד" ואני קורא בו הרבה על מנת להצליח בהתמודדות הבאה. אני גם נעזר בטיפול+ תרופות לעזרה נגד הנדודי שינה והחרדות. השאלה היא: האם חרדה הוא מצב שיכול להימשך לנצח? האם יש סיכוי שברגע שאמצע עבודה חדשה, אז המחשבות הרעות יעלמו? והשאלה הכי חשובה: לאחרונה אני ממש מתקשה לזכור נתונים: מספרי טלפון/נתונים מספריים/תאריכים/שמות וכו': פעם היה לי זיכרון טוב ויכולת למידה. השאלה היא: מאיפה לדעתך זה נובע: האם מהתרופות או שזה נובע יותר מהחרדה? ואולי קצת משניהם? אני לא רוצה "לדפוק" לעצמי את המוח ואת העתיד בגלל כדורים.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • האם חרדה חייבת להשאר
 • ד"ר ניר עישר
 • 27/05/2017 05:15
 • התשובה היא לא מוחלט, אבל... רבים מהסובלים מחרדות מפתחים תיאוריות שמכשילות את ההחלמה. אחת מהן כתובה למעלה: שהתרופות ולא החרדה הן שגורמות לבעיות שהיו עוד לפני הכדורים, כגון, קשיי ריכוז. בעייה שניה היא יאוש: לא לוחמים עד שהחרדה תחת שליטתך המוחלטת. סיבה נוספת היא חוסר העיקביות : מרגישים טוב מפסיקים הכל. נלחצים, זה מאוחר מידי, עוזבים בני זוג, עבודה, מדינות, מוכרים וקונים דירות או כל מני מעשים הנובעים מהחרדה. זה רק מגביר את אי הסדר וחוסר העיקביות בחיים. זה עונה גם לגבי מה שצפוי במקום העבודה הבא: עיניין של זמן וזה יגיע. חשוב להתמיד בטיפול לאורך הזמן שהוקצב לו. משזה נגמר, להמשיך לתרגל ולעבור למטפל שיוסיף שליטה על חייך. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שימוש בקלונקס
 • שירה
 • 20/05/2017 15:52
 • שלום רב, עקב התקפי חרדה קבלתי קלונקס . אחרי כמה ימים החרדה פחתה והפסקתי את השימוש בתקופה כי זה גרם לי להיות כמו זומבי. אפשר להשתמש בקלונקס רק לשעת צורך בזמן התקף ? ולאו דווקא באופן רציף? תודה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר טוביה בן גל ד"ר טוביה בן גל
מנהל היחידה לאי ספיקת לב, מרכז רפואי רבין קרא עוד
הכי נצפים
דורבן: מהו הטיפול שישים סוף לכאב?

דורבן: מהו הטיפול שישים סוף לכאב?

להמשך קריאה >>
נתפס לכם הגב? אולי ההסבר לכך נעוץ "באפקט הבצק"

נתפס לכם הגב? אולי ההסבר לכך נעוץ "באפקט הבצק"

להמשך קריאה >>
"בדיקת זרע אחת פשוטה העניקה לנו משפחה"

"בדיקת זרע אחת פשוטה העניקה לנו משפחה"

להמשך קריאה >>

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל