כתבה פרסומית כאב בכתף

כאב הממוקם סביב הכתף הוא נפוץ וכמעט לעולם אינו מהווה סכנה משמעותית. עם זאת, הוא עשוי להימשך זמן רב ולגרום אי נוחות ומוגבלות.

סובל מכאבים? התייעץ עם המומחה בפורום רפלקסולוגיה >>>

כאב הממוקם סביב הכתף הוא נפוץ וכמעט לעולם אינו מהווה סכנה משמעותית. עם זאת, הוא עשוי להימשך זמן רב ולגרום אי נוחות ומוגבלות. רוב הזמן הכאב מגיע מהרקמות הרכות שסמוכות למפרק - ולא מהעצמות או מהמפרק עצמו. רקמות רכות אלו כוללות את הרצועות (המחברות בין העצמות), הגידים (שמחברים את העצם לשריר) ואמתחת המפרק או בורסה (כיסים קטנים מלאי נוזל ל- "ריפוד" המפרקים).

בורסיטיס או דלקת האמתחת. זוהי דלקת של כיס המפרק, שמתחילה בתחושת אי נוחות בכתף ועשויה להתפתח לכאב משמעותי תוך 6-12 שעות. עלולה להיות נפיחות בחלק העליון של הכתף. אפשר לראות דלקת זו פעמים רבות אצל אנשים שגזמו שיחים, צבעו את הבית או שיחקו משחקי כדור.

דלקת הגידים והרצועות של השרירים מסובבי הכתף (Rotator Cuff). זהו גירוי של הגידים והשרירים סביב הכתף, והכי סביר שהוא יופיע אצל אנשים המשחקים במשחקי מחבט. בשונה מדלקת האמתחת, קשה לזהות אפילו מידה קטנה של נפיחות והכאב מופיע רק במספר תנוחות מסוימות.

דלקת הגידים והרצועות של השריר הדו ראשי (Bicep Tendinitis). דלקת זו נפוצה הרבה פחות ומופיעה אצל מתעמלים וספורטאים של משחקי מחבט או כדור. הרגישות והכאב ממוקמים בחלק הקדמי של הכתף.

בגלל ששלוש בעיות נפוצות אלו של הכתף מטופלות בתחילה באותה צורה, אין צורך לעסוק בשאלה מאיזה מצב אתם סובלים. עם זאת, יש בעיות שדורשות הבחנה בין שלושת המצבים הללו:

 חבלות מחייבות גישה מעט שונה.
 זיהומים נדירים למדי בכתף, אך חום, נפיחות ואדמומיות של הכתף מרמזים על צורך בטיפול רפואי.
 חוסר יכולת מוחלט להניע את הזרוע מסמן כי הכאב חמור מספיק כדי לפנות לייעוץ רפואי.

אם אף אחת מבעיות אלו לא מתאימה למצבכם, התייעצו עם הרופא/ה שלכם.

טיפול ביתי
מילות המפתח לטיפול בדלקות בגידים של השרירים: 
מנוחה 
קרח 
תנועה 
חיזוק

עם הופעת הסימן הראשון לבעיה יש להניח קרח על האזור למשך חצי שעה, ואז לתת לכתף להתחמם מחדש במשך רבע שעה. המשיכו במחזור זה בשעה-שעתיים הבאות. היזהרו לא להקפיא את העור.

תנו מנוחה מלאה לכתף למשך 24-48 השעות הראשונות. ניתן להשתמש במתלה בזמן זה (ראו: פגיעה בזרוע,  ראו במנוע האבחון). לאחר פרק זמן זה הניעו את הזרוע שלכם במלוא טווח התנועה שלה מספר פעמים ביום.

חוסר תנועה מוחלט של הזרוע יכול לגרום לנוקשות ולאובדן תנועתיות בכתף (כתף קפואה). כלומר, חלק חשוב בטיפול הוא שמירת טווח התנועה של הכתף. המתינו שלושה עד שישה שבועות לפני שאתם שבים לפעילות שגרמה לבעיה - תלוי בחומרתה. חזרה לפעילות מוקדם מדי מגבירה את הסבירות לפגיעה חוזרת.

לאחר תקופת המנוחה הראשונית יש להתחיל באימונים בהדרגתיות, כדי למתוח ולחזק את השרירים סביב הכתף. דבר זה חשוב במיוחד במקרה של דלקת הגידים ורצועות השרירים מסובבי הכתף. בשלב ראשון האימונים צריכים לכלול רק את הפעלת הזרוע בכל טווח התנועה שלה. בשלב הבא מחזיקים ביד מעט משקל (כחצי קילוגרם) בעת ביצוע התרגילים. מעלים את המשקל ב-200 גרם בהדרגה כל עשרה ימים. בגישה דומה משתמשים במגבת המוחזקת מתוחה בין שתי הידיים מאחורי הגב, ומניעים אותה סביב כדי למתוח ולחזק את טווח התנועה אחורנית של הכתף. מומלץ להניח קרח על האזור לאחר האימונים.

משככי כאבים עשויים להפחית את הכאב והדלקת .
פנו לרופא/ה אם המצב ממשיך מעבר לשישה שבועות.


בעת ביקור אצל הרופא/ה
הרופא יבדוק את הכתף וימליץ על טיפול דומה לזה שתואר כאן, אם אכן תאובחן אחת הסיבות הנפוצות הגורמות לכאב הכתף. אם הבעיה היא בורסיטיס, ייתכן שתינתן זריקת סטרואידים. יש לתת זריקות אלו רק אם הטיפול הביתי אינו עוזר. לא צריכות להינתן יותר משתיים-שלוש זריקות כאלו. אפשר שיינתנו תרופות נגד דלקת ללא סטרואידים. תרופות מרשם אלו הן משככי כאבים ונוגדי דלקת במינון גבוה. הן עשויות להפחית את הכאב אך לא להאיץ את תהליך ההחלמה. צפו להנחיות לתרגילי שיקום או המלצה לפיזיותרפיה.
ניתוח הוא האפשרות האחרונה ומהווה הימור. אין הבטחה שתהיו שבעי רצון אחריו.

בעיות הקשורות בספורט
חלק מהבעיות קשורות ישירות למשחקי מחבט, כדור או גולף ונובעות מטכניקה לא טובה. 
כדאי לשקול את הרעיון של הדרכה על-ידי איש מקצוע. זה פחות יקר מביקור אצל רופא/ה, ובטח תשפרו גם את המשחק שלכם באותה הזדמנות.

 
סובל מכאבים? התייעץ עם המומחה בפורום רפלקסולוגיה >>>

פורום ראומטולוגיה

פרופ' משה טישלר

פרופ' משה טישלר
פרופ' משה טישלר מומחה לראומטולוגיה ורפואה פנימית, מנהל מחלקה פנימית ב', במרכז הרפואי אסף הרופא. תחום עיסוק עיקרי: מחלות עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • כאב בעמוד שדרה צווארי
 • יעל
 • 22/01/2018 14:11
 • שלום, אני בת 25, לפני כחמישה חודשים התחיל כאב בעיקר בעורף, בעמוד השדרה וכן בשכמות ובגב. חריף במיוחד בבוקר לאחר שינה, ככל שישנה יותר כך כואב יותר. גם במהלך היום יש תנועות שגורמות לכאב, בעיקר לאחר מנח ראש בלי תזוזה. רופא משפחה טוען שאין מצב שזה אנקילוזינג ספונדיליטיס משום שלא התחיל מהאגן. בינתיים לא רוצה לתת הפניה לראומטולוג... מה לעשות?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לופוס ו MCTD
 • אני
 • 22/01/2018 10:30
 • מדדי דלקת מוגברים
 • שני
 • 22/01/2018 09:02
 • שלום רב, אני סובלת מזה חצי שנה מכאבי גב לאחר מכן דרופ פוט דו"צ (כשבצד שמאל יותר מימין), נעשה MRI לגב שמראה פריצה אבל לא ברמה שמסבירה את החולשה והכאבים. בהתחלה דובר על שאיבת דיסק וזריקות בלוק עצבי שנדחו מספר פעמים בשל מדדי דלקת גבוהים בדם וחולשה בכפות הרגליים. מאז הועברתי לבירור אחר - ראומטולוגי, המטולוגי ונוירולוגי. יש נימול בידיים, ברגליים, כאבים ראש, בעיות הליכה קשות ומזה חצי שנה ליקווציטים גבוהים בין 13.5 ל 16, CRP בין 2.3 ל-4 שקיעת דם במשך מספר חודשים 58, בבדיקה האחרונה ירדה לראשונה ל -37. אני בת 41, אנא יצא גבולי. ANCA CANACA שלילי. US כבד מוגדל במרקם תקין. טסיות בין 500 ל-590 - גם במשך חצי שנה. MRI מוח הראה מוקדים בודדים בחומר הלבן והמלצה לקיים בדיקה נוספת עוד שנה אבל מעבר לזה תקין. ניקור מותני תקין. במקביל - מצבי רק הולך ומחמיר - קושי רב בהליכה, חולשה בכל הגוף, הסימנים הקילניים לא מתאימים ל-MRI ולטענת כל הרופאים מדדי הדלקת מצביעים על כך שיש מחלה פעילה בגוף. גם jak2 יצא שלילי וגם BCR ABL. מספר רופאים חזרו על אבחנה מבדלת של ויסקוליטיס והוצע לי אשפוז לצורך בירור נוסף (סירבתי מספר פעמים אבל כנראה אעשה זאת הפעם לאור ההחמרה). נאמר לי שלופוס לא מאובחן בגיל שלי ברוב המקרים. אני מטופלת באוקסיקונטין במשך כל התקופה בגלל הכאבים. האם אוקסיקונטין לא מסוכן בחשד לויסקוליטיס? האם העובדה ששקיעת הדם האחרונה הייתה גבולית (אבל שאר מדדי הדלקת עדיין גבוהים) לא אומרת שיש שינוי לטובה? האם לא יכול להיות שזה פיברו? והאם ויסקוליטיס יכולה להתגבר ככה בחצי שנה? משום מה התופעות רק מחריפות

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קשה לעשות אבחנה כזו אך מהבדיקות כמעט ברור שלא מדובר בלופוס פיברומיאלגיה הינה תיסמונת כאב ללא מדדי דלקת כלל ואכן נראה כי האבחנה הסבירה אותה יש לשקול היא ואסקוליטיס הרעיון של ברור באישפוז נראה לי נכון לחלוטין

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
פרופ' חנן גוזנר-גור פרופ' חנן גוזנר-גור
מומחה בראומטולוגיה וברפואה פנימית קרא עוד
פרופ' משה טישלר פרופ' משה טישלר
מנהל, מחלקה פנימית ב
מרכז רפואי אסף הרופא קרא עוד

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל