כאב בכתף

כאב הממוקם סביב הכתף הוא נפוץ וכמעט לעולם אינו מהווה סכנה משמעותית. עם זאת, הוא עשוי להימשך זמן רב ולגרום אי נוחות ומוגבלות.

מאת:
ד"ר רפאל טיין
מומחה בכירורגיה אורתופדית. אבחנה וטיפול בפגיעות ספורט.

סובל מכאבים? התייעץ עם המומחה בפורום רפלקסולוגיה >>>

כאב הממוקם סביב הכתף הוא נפוץ וכמעט לעולם אינו מהווה סכנה משמעותית. עם זאת, הוא עשוי להימשך זמן רב ולגרום אי נוחות ומוגבלות. רוב הזמן הכאב מגיע מהרקמות הרכות שסמוכות למפרק - ולא מהעצמות או מהמפרק עצמו. רקמות רכות אלו כוללות את הרצועות (המחברות בין העצמות), הגידים (שמחברים את העצם לשריר) ואמתחת המפרק או בורסה (כיסים קטנים מלאי נוזל ל- "ריפוד" המפרקים).

בורסיטיס או דלקת האמתחת. זוהי דלקת של כיס המפרק, שמתחילה בתחושת אי נוחות בכתף ועשויה להתפתח לכאב משמעותי תוך 6-12 שעות. עלולה להיות נפיחות בחלק העליון של הכתף. אפשר לראות דלקת זו פעמים רבות אצל אנשים שגזמו שיחים, צבעו את הבית או שיחקו משחקי כדור.

דלקת הגידים והרצועות של השרירים מסובבי הכתף (Rotator Cuff). זהו גירוי של הגידים והשרירים סביב הכתף, והכי סביר שהוא יופיע אצל אנשים המשחקים במשחקי מחבט. בשונה מדלקת האמתחת, קשה לזהות אפילו מידה קטנה של נפיחות והכאב מופיע רק במספר תנוחות מסוימות.

דלקת הגידים והרצועות של השריר הדו ראשי (Bicep Tendinitis). דלקת זו נפוצה הרבה פחות ומופיעה אצל מתעמלים וספורטאים של משחקי מחבט או כדור. הרגישות והכאב ממוקמים בחלק הקדמי של הכתף.

בגלל ששלוש בעיות נפוצות אלו של הכתף מטופלות בתחילה באותה צורה, אין צורך לעסוק בשאלה מאיזה מצב אתם סובלים. עם זאת, יש בעיות שדורשות הבחנה בין שלושת המצבים הללו:

 חבלות מחייבות גישה מעט שונה.
 זיהומים נדירים למדי בכתף, אך חום, נפיחות ואדמומיות של הכתף מרמזים על צורך בטיפול רפואי.
 חוסר יכולת מוחלט להניע את הזרוע מסמן כי הכאב חמור מספיק כדי לפנות לייעוץ רפואי.

אם אף אחת מבעיות אלו לא מתאימה למצבכם, התייעצו עם הרופא/ה שלכם.

טיפול ביתי
מילות המפתח לטיפול בדלקות בגידים של השרירים: 
מנוחה 
קרח 
תנועה 
חיזוק

עם הופעת הסימן הראשון לבעיה יש להניח קרח על האזור למשך חצי שעה, ואז לתת לכתף להתחמם מחדש במשך רבע שעה. המשיכו במחזור זה בשעה-שעתיים הבאות. היזהרו לא להקפיא את העור.

תנו מנוחה מלאה לכתף למשך 24-48 השעות הראשונות. ניתן להשתמש במתלה בזמן זה (ראו: פגיעה בזרוע,  ראו במנוע האבחון). לאחר פרק זמן זה הניעו את הזרוע שלכם במלוא טווח התנועה שלה מספר פעמים ביום.

חוסר תנועה מוחלט של הזרוע יכול לגרום לנוקשות ולאובדן תנועתיות בכתף (כתף קפואה). כלומר, חלק חשוב בטיפול הוא שמירת טווח התנועה של הכתף. המתינו שלושה עד שישה שבועות לפני שאתם שבים לפעילות שגרמה לבעיה - תלוי בחומרתה. חזרה לפעילות מוקדם מדי מגבירה את הסבירות לפגיעה חוזרת.

לאחר תקופת המנוחה הראשונית יש להתחיל באימונים בהדרגתיות, כדי למתוח ולחזק את השרירים סביב הכתף. דבר זה חשוב במיוחד במקרה של דלקת הגידים ורצועות השרירים מסובבי הכתף. בשלב ראשון האימונים צריכים לכלול רק את הפעלת הזרוע בכל טווח התנועה שלה. בשלב הבא מחזיקים ביד מעט משקל (כחצי קילוגרם) בעת ביצוע התרגילים. מעלים את המשקל ב-200 גרם בהדרגה כל עשרה ימים. בגישה דומה משתמשים במגבת המוחזקת מתוחה בין שתי הידיים מאחורי הגב, ומניעים אותה סביב כדי למתוח ולחזק את טווח התנועה אחורנית של הכתף. מומלץ להניח קרח על האזור לאחר האימונים.

משככי כאבים עשויים להפחית את הכאב והדלקת .
פנו לרופא/ה אם המצב ממשיך מעבר לשישה שבועות.


בעת ביקור אצל הרופא/ה
הרופא יבדוק את הכתף וימליץ על טיפול דומה לזה שתואר כאן, אם אכן תאובחן אחת הסיבות הנפוצות הגורמות לכאב הכתף. אם הבעיה היא בורסיטיס, ייתכן שתינתן זריקת סטרואידים. יש לתת זריקות אלו רק אם הטיפול הביתי אינו עוזר. לא צריכות להינתן יותר משתיים-שלוש זריקות כאלו. אפשר שיינתנו תרופות נגד דלקת ללא סטרואידים. תרופות מרשם אלו הן משככי כאבים ונוגדי דלקת במינון גבוה. הן עשויות להפחית את הכאב אך לא להאיץ את תהליך ההחלמה. צפו להנחיות לתרגילי שיקום או המלצה לפיזיותרפיה.
ניתוח הוא האפשרות האחרונה ומהווה הימור. אין הבטחה שתהיו שבעי רצון אחריו.

בעיות הקשורות בספורט
חלק מהבעיות קשורות ישירות למשחקי מחבט, כדור או גולף ונובעות מטכניקה לא טובה. 
כדאי לשקול את הרעיון של הדרכה על-ידי איש מקצוע. זה פחות יקר מביקור אצל רופא/ה, ובטח תשפרו גם את המשחק שלכם באותה הזדמנות.

 
סובל מכאבים? התייעץ עם המומחה בפורום רפלקסולוגיה >>>

פורום ראומטולוגיה

פרופ' משה טישלר

פרופ' משה טישלר
פרופ' משה טישלר מומחה לראומטולוגיה ורפואה פנימית, מנהל מחלקה פנימית ב' במרכז הרפואי אסף הרופא. תחום עיסוק עיקרי: מחלות עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • כאבי פרקים ובצקות
 • הילה עבאדי
 • 28/07/2015 01:28
 • שלום רב פרופ'. מעל שנה אני סובלת מבצקות חוזרות ונשנות בכפות הרגלייפ, מרפקים, כפות ידיים.זה מלווה בכאבי תופת עד כדי צליעה. קישיון בבוקר בכפות הידיים. לא מצליחה לפתוח בקבוקים. או כל פעולה שמאמת את האצבעות. בנוסף יש לי יובש בפה ובגרון בבוקר ולעיתים במהלך היום. הייתי במיון מס' פעמים והחזירו אותי ואמרו שאעשה בדיקות בקופח. עשיתי mri ברך שמאל. צפיפות עצם. מיפוי עצמות. ובדיקות דם לשלילת לופוס. פעמיים עברתי בדיקות דם לאחר שהייתי אצל רמאוטולוג ששלח אותי עם כדורי שינה ודיבר איתי על דיכאון. תשובות המעבדה הרלוונטיות: מיוני 15, רובם יצאו נגטיב. חוץ מrnp a ab שיצאה חיובי. 1.6. הריאומולטולוג לא ייחס אל זה חשיבות וכך החזיר אותי. יש לציין שיש לי מחלות רקע קשות. אוטם שריר הלב בגיל 26 עקב קרישיות יתר. הומוזיגוטית לפקטור 5 וmthfr. עברתי 4 צינתורים 3 סטנדים. ב2003 עברתי pe על קומדין מאוזן! ומאז אני על קלקסן 80 מ"ג *2 ביום. לכן גם עברתי שלילת אוסטופורוזיס. המצב הקליני שלי כיום לא טוב. מתקשה בתפקוד. רגליים נפוחות, ידיים. על בסיס יום יומי. ואין תשובות חד משמעיות ואין אבחנה. ולכן אני יושבת וסובלת וחיה עם משככי כאבים מכל הסוגים שיש. רופא המשפחה אמר יש לך לופוס. הרימאוטולג אמר שטויות. אני בחורה מורכבת מאד. ומחפשת תשובות לכאבים שלי. קשה מאד למצוא אצלי מחלות, עד שקורה משהו אקוטי שכבר יש נזק בלתי הפיך. אני מרגישה שיש תהליך זהומי אצלי בגוף. ותמיד במהלך השנים הליקוציטים שלי היו גבוהים. אך הצוות הרפואי כבר לא מתייחס לזה. אני אובדת עצות. אני עייפה נפשית ומדוכדכת מהמצב. אני רצה מרופא לרופא ואין תשובות. היום אני בת 40. אני חייבת עזרה דחופה. לא מפריע לי להגיע אלייך לחוות דעת נוספת. אשמח לשמוע מה יש לך לומר בבקשה. בכבוד רב, הילה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לופוס???!!!
 • גוי
 • 27/07/2015 21:34
 • אני לא מבין למה חום ולחות גורמים לי לכאבי פרקים וצריבה בעיניים , אפילו גם בחדר סגור ולחות גבוה וחום עושה לי כאבי פרקים שורש כפות הידיים ועייפות, שנתיים אני מסתובב ללא אבחנה של מחלה אוטואומונית בן 33 בריא כמו שור עד לפני שנתיים הכל נהרס, השתגעתי ללא אבחנה להבין מה זה , שנתיים עם פלקווניל, 10 ראומטלוגים אחד כן והשאר לא , גרד בכל הגוף הכאבי פרקים רק בלחות גבוה ובשרירים של הברכיים, מרגיש שהרגליים הולכים לצאת מהמקום, כל בדיקות הדם תקינות חוץ מ Ana חיובי rnp2 חיובי וssa חיובי כל השאר תקין , אני כבר לא יודע מה לעשות עם הכאבים וההרגשה הזו , מה זה רקמות חיבור מעורבת? לופוס? סיוגרן? ,,מה כאילו מחכים שיקרא משהוא ואז יאבחנו ואני בנתיים רק סובל

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • האבחנה שלך אכן לא ברורה ואי אפשר לתת כותרת אבחנתית לתלונות שלך. אני אישית לא הייתי נותן טיפול עם פלקווניל בהעדר אבחנה ברורה אין לי הסבר לתופעות העוריות שאתה מתאר והן לא אופיניות למחלה ספציפית

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קרב מגע
 • חנוך
 • 27/07/2015 13:50

רופאים בתחום
פרופ' משה טישלר פרופ' משה טישלר
מנהל, מחלקה פנימית ב
מרכז רפואי אסף הרופא קרא עוד
פרופ' חנן גוזנר - גור פרופ' חנן גוזנר - גור
מומחה בראומטולוגיה וברפואה פנימית קרא עוד
הכי נצפים

הנוסחה: כמה כוסות מים באמת צריך לשתות ביום?

להמשך קריאה >>

גלולות או התקן? מהו אמצעי המניעה היעיל ביותר

להמשך קריאה >>

אחת ולתמיד: מהם האגוזים הטובים ביותר לבריאות

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל