x סגור

כאב בכתף

  ד"ר רפאל טיין
ד"ר רפאל טיין
מומחה בכירורגיה אורתופדית. אבחנה וטיפול בפגיעות ספורט.

סובל מכאבים? התייעץ עם המומחה בפורום רפלקסולוגיה >>>

כאב הממוקם סביב הכתף הוא נפוץ וכמעט לעולם אינו מהווה סכנה משמעותית. עם זאת, הוא עשוי להימשך זמן רב ולגרום אי נוחות ומוגבלות. רוב הזמן הכאב מגיע מהרקמות הרכות שסמוכות למפרק - ולא מהעצמות או מהמפרק עצמו. רקמות רכות אלו כוללות את הרצועות (המחברות בין העצמות), הגידים (שמחברים את העצם לשריר) ואמתחת המפרק או בורסה (כיסים קטנים מלאי נוזל ל- "ריפוד" המפרקים).

בורסיטיס או דלקת האמתחת. זוהי דלקת של כיס המפרק, שמתחילה בתחושת אי נוחות בכתף ועשויה להתפתח לכאב משמעותי תוך 6-12 שעות. עלולה להיות נפיחות בחלק העליון של הכתף. אפשר לראות דלקת זו פעמים רבות אצל אנשים שגזמו שיחים, צבעו את הבית או שיחקו משחקי כדור.

דלקת הגידים והרצועות של השרירים מסובבי הכתף (Rotator Cuff). זהו גירוי של הגידים והשרירים סביב הכתף, והכי סביר שהוא יופיע אצל אנשים המשחקים במשחקי מחבט. בשונה מדלקת האמתחת, קשה לזהות אפילו מידה קטנה של נפיחות והכאב מופיע רק במספר תנוחות מסוימות.

דלקת הגידים והרצועות של השריר הדו ראשי (Bicep Tendinitis). דלקת זו נפוצה הרבה פחות ומופיעה אצל מתעמלים וספורטאים של משחקי מחבט או כדור. הרגישות והכאב ממוקמים בחלק הקדמי של הכתף.

בגלל ששלוש בעיות נפוצות אלו של הכתף מטופלות בתחילה באותה צורה, אין צורך לעסוק בשאלה מאיזה מצב אתם סובלים. עם זאת, יש בעיות שדורשות הבחנה בין שלושת המצבים הללו:

 חבלות מחייבות גישה מעט שונה.
 זיהומים נדירים למדי בכתף, אך חום, נפיחות ואדמומיות של הכתף מרמזים על צורך בטיפול רפואי.
 חוסר יכולת מוחלט להניע את הזרוע מסמן כי הכאב חמור מספיק כדי לפנות לייעוץ רפואי.

אם אף אחת מבעיות אלו לא מתאימה למצבכם, התייעצו עם הרופא/ה שלכם.

טיפול ביתי
מילות המפתח לטיפול בדלקות בגידים של השרירים: 
מנוחה 
קרח 
תנועה 
חיזוק

עם הופעת הסימן הראשון לבעיה יש להניח קרח על האזור למשך חצי שעה, ואז לתת לכתף להתחמם מחדש במשך רבע שעה. המשיכו במחזור זה בשעה-שעתיים הבאות. היזהרו לא להקפיא את העור.

תנו מנוחה מלאה לכתף למשך 24-48 השעות הראשונות. ניתן להשתמש במתלה בזמן זה (ראו: פגיעה בזרוע,  ראו במנוע האבחון). לאחר פרק זמן זה הניעו את הזרוע שלכם במלוא טווח התנועה שלה מספר פעמים ביום.

חוסר תנועה מוחלט של הזרוע יכול לגרום לנוקשות ולאובדן תנועתיות בכתף (כתף קפואה). כלומר, חלק חשוב בטיפול הוא שמירת טווח התנועה של הכתף. המתינו שלושה עד שישה שבועות לפני שאתם שבים לפעילות שגרמה לבעיה - תלוי בחומרתה. חזרה לפעילות מוקדם מדי מגבירה את הסבירות לפגיעה חוזרת.

לאחר תקופת המנוחה הראשונית יש להתחיל באימונים בהדרגתיות, כדי למתוח ולחזק את השרירים סביב הכתף. דבר זה חשוב במיוחד במקרה של דלקת הגידים ורצועות השרירים מסובבי הכתף. בשלב ראשון האימונים צריכים לכלול רק את הפעלת הזרוע בכל טווח התנועה שלה. בשלב הבא מחזיקים ביד מעט משקל (כחצי קילוגרם) בעת ביצוע התרגילים. מעלים את המשקל ב-200 גרם בהדרגה כל עשרה ימים. בגישה דומה משתמשים במגבת המוחזקת מתוחה בין שתי הידיים מאחורי הגב, ומניעים אותה סביב כדי למתוח ולחזק את טווח התנועה אחורנית של הכתף. מומלץ להניח קרח על האזור לאחר האימונים.

משככי כאבים עשויים להפחית את הכאב והדלקת .
פנו לרופא/ה אם המצב ממשיך מעבר לשישה שבועות.


בעת ביקור אצל הרופא/ה
הרופא יבדוק את הכתף וימליץ על טיפול דומה לזה שתואר כאן, אם אכן תאובחן אחת הסיבות הנפוצות הגורמות לכאב הכתף. אם הבעיה היא בורסיטיס, ייתכן שתינתן זריקת סטרואידים. יש לתת זריקות אלו רק אם הטיפול הביתי אינו עוזר. לא צריכות להינתן יותר משתיים-שלוש זריקות כאלו. אפשר שיינתנו תרופות נגד דלקת ללא סטרואידים. תרופות מרשם אלו הן משככי כאבים ונוגדי דלקת במינון גבוה. הן עשויות להפחית את הכאב אך לא להאיץ את תהליך ההחלמה. צפו להנחיות לתרגילי שיקום או המלצה לפיזיותרפיה.
ניתוח הוא האפשרות האחרונה ומהווה הימור. אין הבטחה שתהיו שבעי רצון אחריו.

בעיות הקשורות בספורט
חלק מהבעיות קשורות ישירות למשחקי מחבט, כדור או גולף ונובעות מטכניקה לא טובה. 
כדאי לשקול את הרעיון של הדרכה על-ידי איש מקצוע. זה פחות יקר מביקור אצל רופא/ה, ובטח תשפרו גם את המשחק שלכם באותה הזדמנות.

 
סובל מכאבים? התייעץ עם המומחה בפורום רפלקסולוגיה >>>

פורום ראומטולוגיה

פרופ' משה טישלר

פרופ' משה טישלר
מומחה לראומטולוגיה ורפואה פנימית, מנהל מחלקה פנימית ב' במרכז הרפואי אסף הרופא. תחום עיסוק עיקרי: מחלות מפרקים הקשורות לתחום ההתמחות הראומטולוגי - כ- 80 מחלות הקשורות למומחיות, בתוכן מחלות דלקתיות עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • אוסטאוארטריטיס באצבעות הידיים
 • מורה לריתמוסיקה
 • 14/08/2014 17:33
 • פרופסור משה טישלר
  שלום רב
  אני בת 52 , לפני כמה חודשים התחלתי להרגיש דברים משונים באצבעות הידיים.הם התנפחו בשינה , הרגשתי נמלול בחלק מהאצבעות , לפעמים לא ניתן היה ליישר אותם כי הם היו כפופות ונוקשות ,לפעמים היו ליכאבים חזקים מאוד והם האדימו ממים ועוד.
  ניגשתי לבדיקות והם שללו בעיות בעצבים , וגם בעיות של עמוד השדרה שמתבטאת בכפות הידיים.
  ניגשתי לראומטולוגית ואחרי צילומי רנטגן היא בשרה לי שיש לי אוסטאוארטריטיס .
  יש לי כאבים מידי פעם באצבעות , במפרקים , כנראה. קיבלתי ממנה טיפול של דיאתרים , ויטמין D ,סידן וגם נרות אביטרן.
  אני מאוד מוטרדת מכך , שזו מחלה ללא ריפוי , לפי מה שכתוב באינטרנט, אני פוחדת שאני אהיה מוגבלת , שהאצבעות יתעוותו.
  אני עובדת בגני ילדים כמורה למוסיקה לגיל הרך , ומנגנת כל הזמן באקורדיון , כבר 30 שנה. מה יהיה איתי והאם אוכל בכלל להמשיך לעבוד ולנגן באקורדיון ?
  מה עוד עלי לעשות שלא אמרו לי ולא עשיתי
  מה אתה יכול לייעץ לי ?
  מצפה לתשובה מהירה
  בתודה רבה מראש
  מורה לריתמוסיקה

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • לצערי הרב אין לי כל תרופה שאפשר להמליץ לך אשר ידוע כמעכבת או עוצרת את התהליך.הטיפול מבוסס על טיפולים פיסיוטרפים,ריפוי בעיסוק ותרגילים להגמשת המפרקים אך כאמור הם אינם מאיטים או עוצרים את התהליך

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • חשד למחלה אוטואימונית
 • דנה
 • 26/08/2014 17:44
 • בת 45. אני נמצאת במסגרת לימודים בחו"ל. לפני כחודש מתחתי גיד בכף יד ימין שהוביל להתנפחות וכאבים בעקבות דלקת קשה במפרק כף היד. דיאגנוזת בדיקת MRT:
  Periathropathia calcaria
  טיפול ב: איבופרופן וארקרוקסיה, שלא הביאו להקלה בכאבים
  מייד עם הפגיעה ביד, לאחר כשלושה מים, התחילו לי כאבים במפרק כף הרגל ובירך. מאוחר יותר גם ביד שמאל, כולל כאבים באצבעות הידיים. הכאבים חזקים גם בשכיבה.כרגע אני לוקחת אספירין שמביא להקלה כמעט מלאה של הכאבים.
  בבדיקת דם כוללת נמצא )ANA (ELISA שלילי אך (DS-DNA (EIA נמצא חיובי: 228 (IE/ml)
  הנוגדן לבדיקת ראמטיזם נמצא שלילי
  לפני כחודשיים רופאת עור גילתה באמצעות ביופסיה נשירת שיער בעקבות דלקת בשורשי השיער.
  התור לראומטולוג הוא בעוד כשבועיים וכרגע אני שרוייה במתח ודאגה משום שהמצב הבריאותי הנוכחי חדש ולא מוכר. האם מדובר במחלת זאבת?

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • קשה כרגע לעשות אבחנה.הקריטריטנים כרגע לא מתאימים ללופוס אך זהו מצב דינמי שמתפתח וחשוד. אני מניח שעם הזמן האבחנה תהיה יותר ברורה

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • נפיחות וכאבים באצבעות הגוף
 • אסף
 • 25/08/2014 18:26
 • שלום,
  בן 22, סובל זה תקופה ארוכה (~3 שנים) מכאבים באצבעות הגוף. הכאבים מתרחשים בערך אחד ל 3 חודשים כל פעם באצבע אחרת ביד או ברגל. האצבע מתנפחת, חמה וכואבת נורא. לאחר כ 3 ימים לערך המצב חוזר משתפר והתופעה נעלמת.
  כשזה קורה אני הולך לראומטולוגית שמתעדת את המקרה ושולחת אותי לבדיקות מעבדה למחורת בבוקר לסימן דלקתי CRP, ESR שיוצאות תקינות.
  אציין שאני סובל מצליאק שהתגלה לפני כחצי שנה ומאז אני בדיטאת נטולן גלוטן, ומאוסטואופניה בינונית.
  בחודשיים האחרונים התופעה מתרחשת כמעט כל שבועיים-שלוש מה שהופך את זה לבלתי נסבל לחלוטין.
  אני מחפש באינטרנט על תופעה כזאת אבל לא מצליח למצוא דבר, האם דבר כזה מוכר? קצה חוט?
  תודה מראש
  אסף

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
לעמוד הפורום

חפשו בפורטל infomed
אנא בחרו סוג מומחה
רופאים/מטפלים בתחום
פרופ' משה טישלר פרופ' משה טישלר
מנהל, מחלקה פנימית ב...קרא עוד
פרופ' חנן גוזנר - גור פרופ' חנן גוזנר - גור
מומחה בראומטולוגיה ו...קרא עוד

שאל אותנו שאלה
בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל