כתבה פרסומית כאב במרפק

הסיבות העיקריות לכאב במרפק - פרט לפגיעות וחבלות - הן בורסיטיס (דלקת האמתחת) ומרפק טניסאים.

הסיבות העיקריות לכאב במרפק - פרט לפגיעות וחבלות - הן בורסיטיס (דלקת האמתחת) ומרפק טניסאים.

בורסיטיס (דלקת האמתחת)
בורסת המרפק הוא כיס מלא בנוזל הממוקם בקצה המרפק. כאשר כיס זה מגורה, כמות הנוזל מוגברת ובכך גורמת לנפיחות שצורתה דומה מאוד לביצה קטנה בקצה המרפק. הנפיחות היא שגורמת לאי נוחות. בדרך כלל אין חום ויש רק אדמומיות מועטה, אם בכלל.

מרפק טניסאים
רק חלק קטן מהסובלים ממרפק טניסאים נוהגים באמת לשחק טניס. שאר המקרים הם לרוב תוצאה של עבודה הדורשת תנועה סיבובית של הזרוע, כגון עבודה עם מברג, או שאין סיבה ברורה. יש צורך בטיפול רפואי רק במקרים מתמשכים שלא חל בהם שיפור. למעשה, בערך אדם אחד מכל אלף זקוק לטיפול בבעיה זו.

האבחנה של מרפק טניסאים אינה תלויה בבדיקות מיוחדות. מרפק טניסאים מוגדר פשוט ככאב בחלק החיצוני של המרפק ובחלק העליון של הזרוע. הכאב מופיע לאחר שמסובבים שוב ושוב את הזרוע, מפרק כף היד והיד. מרפק טניסאים הוא בדרך כלל תוצאה של חבטה חזקה שסופגת הזרוע, למשל כאשר חובטים בכדור הטניס בחבטת גב היד (backhand). 

הסיכון למרפק טניסאים מוגבר כאשר: 
* חובטים בכדור כשהמרפק מכופף ולא נעול 
* מנסים לסובב את הכדור על-ידי סיבוב מפרק כף היד ברגע המגע (זה לא עובד) 
* מחזיקים את המחבט כשהאגודל מאחוריו 
* משתמשים במחבט עם ראש כבד או נוקשה או בכדורים כבדים 
* עוברים למשטח משחק מהיר יותר

לדברי מומחים, צעד המנע החשוב ביותר עבור שחקני טניס הוא שימוש בחבטת גב היד בשתי ידיים.

טיפול ביתי
בורסיטיס של המרפק מטופלת בצורה דומה מאוד לבורסיטיס של הכתף.
אם אתם משחקים טניס, כדאי כמובן לנקוט בצעדי המנע עם הופעת הסימן הראשון למרפק טניסאים. 
נניח שאתם כבר משתמשים בחבטת גב היד בשתי הידיים, משחקים במחבט קל יותר עשוי מתכת וכולי. 
או שנניח שהעבודה שלכם או התחביב האהוב עליכם דורשים שימוש חוזר במברגים או כלים אחרים שמחריפים את הבעיה. מה עליכם לעשות? מתן מנוחה לזרוע יפחית לבטח את הכאב, אבל רוב הסיכויים ששבועיים של חופשה לא ירפאו את הבעיה לנצח. מעניין לדעת שרוב המומחים בתחום חושבים היום שאפשר "לשחק עם הכאב" מבלי לגרום לנזק קבוע.

אנחנו בעד נקיטת הגישה ההגיונית ביחס למרפק טניסאים: צמצמו את זמן המשחק שלכם. כאשר אתם משחקים, ערכו חימום הדרגתי ותרגילי מתיחות של מפרק כף היד והמרפק לפני שאתם מתחילים לחבוט בכדור. שימוש ברצועה מיוחדת למרפק טניסאים עשוי לעזור. הנחת קרח על האזור לאחר המשחק עשוי אף הוא לעזור מאוד. רכשו את הרצועה בבית-המרקחת והניחו אותה כ- 2.5 ס"מ מתחת למקום הכואב.

ביקור אצל הרופא/ה
הרופא יטפל בבורסיטיס של המרפק בדרך דומה מאוד לטיפול בבורסיטיס של הכתף. אם אתם בין הבודדים שאצלם מרפק טניסאים מעורר כאב חמור ומתמשך, הצעד הבא הוא מתן זריקת סטרואידים לאזור הכואב - עד שלוש זריקות כאלו. ניתוח צריך להיות המוצא האחרון, צעד של ייאוש. אם אתם מגיעים למצב כזה, ייתכן שהגיע הזמן לבחור משחק אחר.

 

פורום כאבים בכתף ובמרפק

דר' ירון סלע

דר' ירון סלע
ד"ר ירון סלע, מומחה בכירורגיה אורתופדית ומומחה בכירורגיה של כף היד. בעל תת התמחות בתחום הכתף והמרפק מנהל שירות כף היד ומרפק במרכז הרפואי האוניברסיטאי הלל יפה, כרופא כירורג אורתופד בכיר.מספרי טלפון עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • קרע בגיד וחתירת סאפ / SUP - חתירה עם משוט
 • אלון חותר סאפ
 • 17/01/2018 08:29
 • שלום, אני מבצע חתירה ספורטיבית - סאפ/SUP -ומשתתף בתחרויות חתירה. בפעולת החתירה יש משוט אחד שמועבר מצד לצד, כאשר יש פעולה של הרמת היד מעל הכתף. לפני כחודש החלו כאבים בכתף שמאל, ואתמול בבוקר ביצעתי אולטראסאונד שבסיכומו נקבע: Supraspinatus - בעובי וצורה תקינים. הודגם קרע חלקי קטן ברוחב עד 0.7 ס"מ בקטע דיטלי של הגיד, במקום אחיזתו Biceps tendon - ב.מ.פ. נצפה נוזל בכמות קטנה במעטפת הגיד אני בן 48, בריא וספורטיבי, מתאמן בחתירה כ-3 פעמים בשבוע במשך החצי שנה האחרונה ולפני זה חדר כושר במשך שנתיים. הטיפול שבוצע עד כה היה 5 כדורי ארקוקסיה 90, ושני טיפולי פיזיותרפיה - לפי תיאור כאבים - ובטרם ביצוע האולטרסאונד. השאלות שלי: 1. האם קרע בגיד מתאחה בכלל? 2. מאחר ואני מתחרה ספורטיבי, האם זה אומר שעליי להפסיק את הספורט - לא בטווח הקצר לטיפול, אלא - "זהו, יותר לא תחתור"? 3. היו לי קליקים בכתף לפני שנתיים כשרק עשיתי חדר כושר וביצעתי עליות של מתח, הרעש מהקליקים אז הבהיל אותי, ובחרתי לא לעשות את הפעילות הזאת. האם זאת אינדיקציה שאולי היה לי קרע קודם ופשוט לא בדקתי? 4. לא שאני רץ לניתוח בהתלהבות - אבל שאלה לעתיד - במידה ואגיע למצב שבו אני צריך לעבור ניתוח, האם לאחריו אפשר לחזור לפעילות הספורטיבית התחרותית? 5. האם חימום של הכתף/זרוע הן פעולות שמיטיבות? אולי עוזרות רק בהקלה על כאבים של הדלקת (אני התחלתי לקחת ארקוקסיה 90 בינתיי) או שמעבר לתחושה נעימה נקודתית אין לחימום האזור ערך? 6. האם לבקש/לדרוש MRI לבדיקה יסודית יותר של הכתף? תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב אלון ותודה על פנייתך! פנייתך מפורטת וברורה ואני מקווה שציבור הקוראים והפונים ילמד ממנה... צורה זו מקלה עלי בתשובתי 1. קרעים בגידי השרוול המסובב הם תופעה שכיחה ביותר. עם השנים שכיחותם עולה. אתה בן 48 ולא מפתיע כלל שקיים אצלך קרע חלקי וקטן. 7 מ"מ ממקם את הקרע בקטגורית הקרעים הקטנים והעובדה שעוביו אינו מלא פועלת לטובתך ומאפשרת יכולת ריפוי טובה של הגוף. יוצרת סוג של ריקמה צלקתית באזור. קשה לדעת מה עובי הקרע. בדיקת MRI יעילה יותר באבחון זה. לעתים כשהקרע מהווה מעל חצי מעובי הגיד הסיכוי להפיכתו לקרע מלא בעתיד, במיוחד בפעיל גופנית כמו במקרה שלך, גדול. קרעים אלו הם שחיקתיים והדרגתיים לרוב, אך לעתים רואים מקרים אלו לאחר חבלה אקוטית והקרע טראומתי באופיו. לא נראה שזה המקרה שלך. 2. שאלה שקשה לי לענות עליה מבלי לבדוק אותך ולעבור על הבדיקות שבוצעו עד כה. התרחיש שציינת אינו תלוש מהמציאות... דע לך אלון, שברמה העקרונית , פעילויות אינטנסיביות ותחרותיות מעל גובה "חגורת הכתפיים" כמו בחדר כושר, משקולנים, חותרי שחייה אינטנסיביים , כדורעף כדורשת כדורי יד וכו וכו' מהווים גורם סיכון למפרקי הכתפיים על מרכיביהם השונים, לאורך זמן ועם התקדמות הגיל. כעת עם מידע זה, קבל החלטה לפי ראות דעתך. 3. שאלה טובה שלא אוכל לענות עליה בוודאות. אלון, גם החדר כושר וגם המתח כפי שציינתי, וגם חתירת ה SAP לא מקלים על כתפייך. מתי החל הקרע - קטונתי מלדעת/ להעריך / לספק תשובה מלומדת בנושא... 4. במידה והקרע יגדל, יהפוך לעובי מלא, יכאיב מאד קלינית, יפגע באיכות חייך, לא יוקל עם טיפול שמרני על סוגיו השונים, יגביל בתנועת הכתף - אז תהיה אינדיקציה לניתוח. לאחריו, לא הייתי מבצע חתירת SAP אינטנסיבית ותחרותית. הייתי מבצע שינוי בסגנון הספורטיבי ומתמקד באזורי גוף אחרים. 5. בהחלט לחימום יש חשיבות בשילוב עם מתיחות והכנת הגוף לפעילות הגופנית. על אחת כמה וכמה בחודשי החורף הקרים. ככל שאנו מתבגרים רקמות הגיד והשריר אינן "רעננות" כמו בשנות ה 20 לחיינו ויש חשיבות רבה להאריך ולהדגיש חימום ומתיחות לפני ואחרי הפעילות. 6. מומחה הכתף שבדק אותך צריך לתת הדעת ולקבל החלטה נבונה בנושא זה. לעתים בדיקת US מספת ולעתים לא. במידה ויחול שיפור בתפקוד ובתנועה וברמת הכאב עם מנוחה וטיפול שמרני, ולא יהיה צורך בהתערבות ניתוחית, הרי שניתן להמתין... במידה וניתוח עומד על הפרק, המלצתי לבוא עם כל המידע האפשרי לניתוח, ולכן MRI ראוי ביותר כהכנה טרום ניתוחית. בברכה ובהצלחה !

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קרע חלקי של גיד סוב סקפולריס
 • orly
 • 18/01/2018 11:56
 • עשיתי MRן וזו האבחנה כולל בנוססף אוסטיאופט טבעתי גדול באספק התחתון של ראש ההומרוס. בנוסף גופיף גרמי מנותק ברצס אקסלירי בקוטר 1 סמ מישור צדדי פנימי גובה 7 מ"מץ נוזל בכמות קטנה במפרק גלם-הומרלי. מודגמים מוקדים ציסטיים תת קורטיליים בהיקף גבשושית גדולה והודגם נוזל תוך פרקי בכמות פיזיולוגית. מהם הפעולות שיש לנקוט *מלבד* ניתוח עם הגבלה וכאבים עזים כמעט מוחלטת לכל הכיוונים של הכתף (כולל יד). - התחיל אחרי טיפול אונקו'. האם משהו מהנ"ל יכול לרמז על גרורה ואם לא - מה צריך לעשות?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אורלי יקרה אאחל לך בריאות שלמה ! תודה על פנייתך. עושה רושם שעברת הרבה בתחום הרפואי וכולי תקווה שמצבך במגמת שיפור כללית. אינני יודע גילך, בריאותך הכללית, עיסוקך, משך הכאב, אופי הכאב, מה עשית עד כה להקלתו, מי ראה אותך ובחן אותך וייעץ לך עד כה .... וכו' וכו' כל אלה קריטיים בעבורי על מנת לייעץ לך בחכמה. רקע אונקולוגי איננו דבר של מה בכך. בוודאי את יודעת זאת. שאלתך האחרונה היא קריטית ביותר ויהיה לא מקצועי מבחינתי לענות לך עליה ללא בדיקה גופנית ומעבר על ה MRI שלך. אייעץ לך להיבדק על ידי מומחה כתף ומומחה אונקולוגי אשר בוודאי עוקב אחריך. האם היתה חבלה בעבר? האם היו סיבות בעבר לקרעים בגידי הכתף ? לפי ה MRI עושה רושם שיש נזקים כרוניים במפרק הכתף המערבים את גיד ה סב סקפולריס ומתבטאים עם שחיקה סחוסית היוצרת אוסטאופיט וגופים חופשיים במפרק. האם טופלת בזריקות קורטיזון בעבר לכתף ? האם טופלת בנוגדי דלקת להקלת כאב ? האם טופלת ברפואה משלימה ? אשמח לעזור יותר לפי האינפורמציה הנוספת שאקבל. בהצלחה !

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ניתוח לתיקון הלברום
 • איתי
 • 15/01/2018 21:58
 • שלום ד"ר, אני בן 26 וכאמור לפני חמישה חודשים עברתי ניתוח לתיקון הלברום לאחר קריעתו עקב נפילה. כרגע, חמישה חודשים אחריי הניתוח, אני עדיין סובל מכאבים דיי חזקים אפילו בפעילויות יומיומיות כמו מהיגה, וטווחי התנועה שלי אולי 80 אחוז. אני מאוד מתוסכל, מגיל 11 ועד לפני הפציעה שחיתי 3-4 פעמים בשבוע וזאת האהבה הכי גדולה שלי. האם יש מקום כבר לבדיקת MRI נוספת? אם חס וחלילה אאלץ לעבור ניתוח חוזר האם אוכל לחזור לשחות באופן אינטנסיבי אי פעם ? המצב משפיע עליי מאוד מבחינה נפשית והתחלתי לראשונה בחיי להשתמש בכדורים פסיכיאטרים מאז הפציעה. תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב איתי ותודה על פנייתך ! צר לי לשמוע על מצבך. כולי תקווה שיהיה שיפור הדרגתי. לעתים, יש התקדמות "זוחלת" (אטית) של טווחי התנועה והרמת הכאב לאחר ניתוחים וזה יכול גם לקחת כשנה. כול אחד והביולוגיה שלו והמשמעת העצמית שלו בתכנית הפיזיותרפיה... קשה לי להתייחס למקרה שלך כמובן. לא הייתי בניתוח, לא הערכתי מידת הנזק, לא בדקתי אותך לפני או אחרי הניתוח, לא עברת י על ה MRI... כל המידע הזה קיים אצל המנתח שלך, והשאלות החשובות שהיפנית אלי, אמורות להיות מופנות אליו. יש לו יתרון עלי, כאמור... יתכן ויהיה מקום לביצוע MRI חוזר אך אינני יכול לומר לך האם כעת זו העת או בעתיד, לאור כל מה שציינתי בפסקה מעלה. אאחל לך בריאות, וחזרה מהירה לאהבתך האמתית (שחייה בבריכה ) !

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר בנימין קיש ד"ר בנימין קיש
רופא מוביל לטראומה אורטופדית ושברים קרא עוד
ד"ר ירון רם ד"ר ירון רם
מומחה בכירורגיה אורתופדית ופגיעות כתף קרא עוד

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל