כאב במרפק

הסיבות העיקריות לכאב במרפק - פרט לפגיעות וחבלות - הן בורסיטיס (דלקת האמתחת) ומרפק טניסאים.

כתבה פרסומית

הסיבות העיקריות לכאב במרפק - פרט לפגיעות וחבלות - הן בורסיטיס (דלקת האמתחת) ומרפק טניסאים.

בורסיטיס (דלקת האמתחת)
בורסת המרפק הוא כיס מלא בנוזל הממוקם בקצה המרפק. כאשר כיס זה מגורה, כמות הנוזל מוגברת ובכך גורמת לנפיחות שצורתה דומה מאוד לביצה קטנה בקצה המרפק. הנפיחות היא שגורמת לאי נוחות. בדרך כלל אין חום ויש רק אדמומיות מועטה, אם בכלל.

מרפק טניסאים
רק חלק קטן מהסובלים ממרפק טניסאים נוהגים באמת לשחק טניס. שאר המקרים הם לרוב תוצאה של עבודה הדורשת תנועה סיבובית של הזרוע, כגון עבודה עם מברג, או שאין סיבה ברורה. יש צורך בטיפול רפואי רק במקרים מתמשכים שלא חל בהם שיפור. למעשה, בערך אדם אחד מכל אלף זקוק לטיפול בבעיה זו.

האבחנה של מרפק טניסאים אינה תלויה בבדיקות מיוחדות. מרפק טניסאים מוגדר פשוט ככאב בחלק החיצוני של המרפק ובחלק העליון של הזרוע. הכאב מופיע לאחר שמסובבים שוב ושוב את הזרוע, מפרק כף היד והיד. מרפק טניסאים הוא בדרך כלל תוצאה של חבטה חזקה שסופגת הזרוע, למשל כאשר חובטים בכדור הטניס בחבטת גב היד (backhand). 

הסיכון למרפק טניסאים מוגבר כאשר: 
* חובטים בכדור כשהמרפק מכופף ולא נעול 
* מנסים לסובב את הכדור על-ידי סיבוב מפרק כף היד ברגע המגע (זה לא עובד) 
* מחזיקים את המחבט כשהאגודל מאחוריו 
* משתמשים במחבט עם ראש כבד או נוקשה או בכדורים כבדים 
* עוברים למשטח משחק מהיר יותר

לדברי מומחים, צעד המנע החשוב ביותר עבור שחקני טניס הוא שימוש בחבטת גב היד בשתי ידיים.

טיפול ביתי
בורסיטיס של המרפק מטופלת בצורה דומה מאוד לבורסיטיס של הכתף.
אם אתם משחקים טניס, כדאי כמובן לנקוט בצעדי המנע עם הופעת הסימן הראשון למרפק טניסאים. 
נניח שאתם כבר משתמשים בחבטת גב היד בשתי הידיים, משחקים במחבט קל יותר עשוי מתכת וכולי. 
או שנניח שהעבודה שלכם או התחביב האהוב עליכם דורשים שימוש חוזר במברגים או כלים אחרים שמחריפים את הבעיה. מה עליכם לעשות? מתן מנוחה לזרוע יפחית לבטח את הכאב, אבל רוב הסיכויים ששבועיים של חופשה לא ירפאו את הבעיה לנצח. מעניין לדעת שרוב המומחים בתחום חושבים היום שאפשר "לשחק עם הכאב" מבלי לגרום לנזק קבוע.

אנחנו בעד נקיטת הגישה ההגיונית ביחס למרפק טניסאים: צמצמו את זמן המשחק שלכם. כאשר אתם משחקים, ערכו חימום הדרגתי ותרגילי מתיחות של מפרק כף היד והמרפק לפני שאתם מתחילים לחבוט בכדור. שימוש ברצועה מיוחדת למרפק טניסאים עשוי לעזור. הנחת קרח על האזור לאחר המשחק עשוי אף הוא לעזור מאוד. רכשו את הרצועה בבית-המרקחת והניחו אותה כ- 2.5 ס"מ מתחת למקום הכואב.

ביקור אצל הרופא/ה
הרופא יטפל בבורסיטיס של המרפק בדרך דומה מאוד לטיפול בבורסיטיס של הכתף. אם אתם בין הבודדים שאצלם מרפק טניסאים מעורר כאב חמור ומתמשך, הצעד הבא הוא מתן זריקת סטרואידים לאזור הכואב - עד שלוש זריקות כאלו. ניתוח צריך להיות המוצא האחרון, צעד של ייאוש. אם אתם מגיעים למצב כזה, ייתכן שהגיע הזמן לבחור משחק אחר.

 

פורום כאבים בכתף ובמרפק

דר' ירון סלע

דר' ירון סלע
ד"ר ירון סלע, מומחה בכירורגיה אורתופדית ומומחה בכירורגיה של כף היד. בעל תת התמחות בתחום הכתף והמרפק. ד''ר סלע הוא מנהל שירות כף היד ומרפק במרכז הרפואי האוניברסיטאי הלל יפה, כרופא כירורג אורתופד עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • קרע slap בלברום העליון
 • עדי
 • 10/06/2018 17:18
 • שלום ד"ר עוד מספר ימים יש לי ניתוח( בן 29 בריא, סובל רק מפריצות דיסק) אורטוסקופי לתיקון הקרע ואני בדילמה האם לבטל את הניתוח בשל שיקולים רבים . לפני 7 חודשים בזמן תרגיל מתח שמעתי קליק בכתף וראיתי חלק בכתף זז . לאחר מספר דקות הרגשתי לחץ עצום ולאחר יוםמין זרם חשמלי בכל הכתף. מפה לשם עשו לי 2 זריקות קורטיזון( שלא עזר לתווך הארוך) ועשיתי הרבה פיזוטרפיה שחלקם הטיבו איתי וחלקם( תרגילים למייצבים, ועיסויים רבים להורדת הדלקת). יש לציין שמצבי יותר טוב מאז הפציעה וכי אני מרגיש שיפור אך הכאבים באים והןלכים וכי איני יכול להרים משקלים כבדים.לפני חודשיים עשיתי mri להלן התשובות: קרע slap בלברום העליון האחורי והאמצעי. חשד לקרע קטן בלברום האחורי התחתון. ספק נגע hagl. לאחר התעייצות עם רופא מומחה של כללית שאמר לי שאןלי זה יסתדר, ולשאלתי האם אוכל להתאמן השיב לי הנ"ל: צריך לוותר בחיים, החלטתי ללכת למומחה כתף בהדסה עין כרם. הנ"ל המליץ לי על ניתוח ואמר שאני יכול לבצע את הניתוח גם עןד שנה וכי סוג כזה של קרע בדרך כלל לא מחמיר. יש לציין כי הנני עובד במערכת הביטחון וכי חלק מהעבודה שלי היא פיזית, כמו כן אני מתאמן שנים רבות בחדכ וגם משחק כדורסל. מאז הקרע הפסקתי להרים משקולות והכאבים פסקו ואף נעלמו, אך ברגע שאני חוזר להרים משקל נמוך אני מרגיש כאבים וחוזר יציבות בכתף. להלן שאלותיי: האם מומלץ ניתוח? במידה ואבחר לא לעשות ניתוח( בהמלצת פיזוטרפיס שלי , שאמר לי שבעזרת חיזוק השרירים אני אוכל לחזור לרמת עצימות לפני הפציעה) האם קרע כזה יכול להתאחות למרות שאין עדויות לכך? והאם באמת אוכל לחזור לעצימויות גבוהות? כמה זמן במידה ולא אעשה ניתוח עורך שיקום מפציעה כזאת? האם הקרע יכול להחמיר במידה ולא אעשה ניתוח? תודה רבה על ההקשבה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב עדי ותודה על פנייתך ! אני מבין היטב את הדילמה שלך. אתה נמצא בתחום האפור של פגיעות בכתף אשר אין חמורות מידי אך מאידך, אינן קלות להתעלמות מהן... כל מה שצינת נכון. יש דילמות בספרות המקצועית בדרכי ההתמודדות הנכונות עם קרעי SLAP. במידה והיית מבוגר בכמה עשרות שנים, ועובד משרדית, כנראה ונטיית ליבי היתה להמליץ על טיפול שמרני. לאור העובדה שאתה בן 29, ועובד פיזית ופעיל גופנית, יש הגיון רב בנסיון טיפול ניתוחי ארתרוסקופי - הטרייה או תפירת הקרע, במידה ומיצית עד תום טיפול שמרני , על סוגיו השונים. ממה שקראתי, עושה רושם שזה זמן רב שאתה מתמודד עם הנושא, אתה מתוסכל. הטיפול השמרני עוזר רק אם אתה במנוחה. המטרה לתפור לך את החליפה המתאימה לך ! במידה ואתה חפץ בעבודה פיזית וספורט המערב הכתפיים. סיכוי גבוה שהניתוח יוכל לזרז את תהליך ההחלמה ויגדיל הסיכויים שלך לחזור לפעילות כגופנית. אך יש לזכור, אין זו תעודת ביטוח, יש סיכונים בניתוח וסיכוי רב שהכתף לעולם לא תהיה כמו לפני הפציעה... איינני יכול לקבל ההחלטה בעבורך האם יש צורך בניתוח. ללא בדיקה גופנית שלי ומעבר על ה MRI - אינני יכול לספק לך תשובה בנידון. הקרע יכול להחמיר אם תתעלם ממנו, ולא תטפל בו באופן ראוי לאורך זמן. חשוב להתמיד בפזיותרפיה. בהצלחה רבה ובריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תודה על תשובתך להלן מספר שאלות.
 • עדי
 • 12/06/2018 22:44
 • קודם כל תודה רבה על ההתיחסות. מתגובתך יש להבים שמצד אחד צריך מנוחה ומצד שני צריך פיזוטרפיה , זה לא נוגד אחד את השני? כמו כן אמרת שצריך לטפל בקרע אם לא זה יכול להחמיר איך מטפלים בו אא לא חיזוק שרירי הכתף? שאלת השאלות היא אם אתן מנוחה ואעשה כל מה שצריך, אני יוכל לחזור לפעילות מלאה ללא כאבים וחוסר יציבות בתכף?? כי הבנתי שהקרע לעולם לא יתאחה... ואם כן כמה זמן דורש מנוחה וטיפול זה בממוצע? כי אני כבר 7 חודשים סוחב את הבעיה הזאת ומטפל בה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אחדד את תשובתי. כשציינתי מנוחה, כוונתי למנוחה מעבודה פיזית מעל גובה חגורת הכתפיים. עבודה עם נשיאת משקלים כבדים, עבודה עם תנועות רפיטטיביות (חוזרות ונשנות) עם עומס רב על הכתפיים. תימנע מעומס רב מסוג זה. כמו כן ספורט מעל חגורת הכתפיים כדוגמת טניס, כדורסל, כדורעף, פוטבול , בייסבול, אגרוף, קרב מגע או כל ספורט תחרותי למול "יריב" ספורטיבי... .... או חדר כושר עם משקולות מעל גובה הכתפיים ולעיתים גם שחיית חתירה או פרפר מאומצת ועוד שלל מאמצים ממושכים מסוג זה... לא בריאים לכתף שלך מנוחה זו אינה קשורה לפעילות יסודית מקצועתי מתווכת פזיותרפיסט אמין ורציני המאפשר חיזוק שרירי מסויימים וחימום הכתף ושיפור התנועה מבלי לגרוף נזק לא מבוקר מפעליות סופורטיבית כפי שתוארה מעלה... אין "תשובה מתמטית מדוייקת" - שתגדיר לך במדויק "כמה זמן". זה מאד סובייקטיבי ותלוי בסף הכאב שלך ושלל פרמטרים אחרים המגדירים את אישיותך ואת העומס הנדרש על הכתף שלך... אינני יכול לענות לך ללא בדיקתך. גם אז, פעמים רבות, אינני יכול להתחייב על הזמן המדוייק. עושה רושם, שזמן רב כבר ניסית לטפל באופן שמרני, ואינך מגיע ל"סיפוק רפואי", ולמצב סביר לחייך הנוכחים ולעתיד לבוא. בידיים טובות של מנתח כתף טוב, יש סבירות גבוהה שתמצא מזור, ושיפור באיכות חייך. אאחל לך בהזדמנות זאת, בהצלחה רבה !

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאב בכתף ימין
 • זאב
 • 07/06/2018 11:10
 • דר' ירון שלום. יש לי כאב בכתף ימין כבר למעלה משנה וחצי.עשיתי בהתחלה טיפולים פיזיותרפים הקל מעט על הכאב,אך לא עצר אותו.גם מרחתי משחות אנטי דלקתיות. אני מקפיד לעשות מדי יום תרגילים פיזיותרפים אך הכאב נשאר עשיתי אולטרסאונד פעמיים עכשיו ולפני שנה הממצאים דומים: הודגם מעט נוזל מסביב לגיד הבייספס לא הודגם נוזל בתוך בורסה תת דלתואיד. הודגמה אי סדירות בrc.בגיד הסופרספינטוס הודגמו שינויים בצקתיים קשים,הודגמו קרעים חלקים ברוחב מקסימום 5 ממ במצב ir ( השינוי היחיד מהבדיקה הראשונה לשניה שהקרע החלקי קטן מ6ממ ל5ממ) לא הודגמה צביטה באבדוקציה. אני בן 31. בריא, עוסק בפעילות גופנית. תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב, ותודה על פנייתך זאב ! אני מציע לך לעבור על שרשורים רבים בפורום זה הנוגעים למצבים רפואיים הדומים לשלך. הבעיה שלך מאד שכיחה באוכלוסיה נוזל סביב הגיד הארוך של הבייספס וקרעים חלקיים בגידי ה RC - כדוגמת הסופרה ספננטוס , קיימים באחוזים גבוהים מהאוכלוסיה הבוגרת. אני מציע לך להיבדק על ידי מומחה כתף, במידה ולא עברת בירור על ידי מומחה עד כה... יתכן ויהיה צורך בביצוע MRI לכתף, לאור העובדה שאתה צעיר ובריא, ומאד כדאי שלא להזניח קרע חלקי שיתכן ויגדל ויהפוך בהדרגה לקרע בעובי מלא. בדיקת ה US היא תת אופטימלית בהשוואה ל MRI. במידה והכאב וההגלבה בתנועה כרוניים, יש אינדיקציה לבירור מעמיק יותר על ידי MRI כתף. \ אין תחליף לבדיקת כתף יסודית ומעמיקה, על ידי מומחה בתחום. בהצלחה רבה , ובריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קרע בלברום קידמי עליון
 • תודה עמית
 • 01/06/2018 13:12
 • שלום ד"ר לפני כשנה נפלתי על האמה איבחנו אצלי נקע בעצם הבריח ודלקת בגידים התחלתי פיזיוטרפיה כחודשיים עד הגיוס לאחר שלושה חודשים מהגיוס חזרתי לפיזיוטרפיה כחודשיים. אך במהלך כל השנה החולפת אני עם כאבים בכתף ולא יכולה להניח עליה משקל בכלל. לפני כחודש שלחו אותו לmri שתוצאותיו הן קרע בלברום קידמי עליון וממצאים המחשידים על קפסוליטיס אדהזיבית. רציתי לדעת האם אני אצטרך לעשות ניתוח או שיש אפשרות אחרת לריפוי הקרע

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב עמית ותודה על פנייתך ! המצב שאתה מתאר עמית, מצריך התערבות ובירור מעמיק של מומחה עמוד כתף. לא הייתי מזניח המצב. אתה צעיר, ובריא (אני מניח). במידה ואתה משרת בתפקיד צבאי ומעמיס רבות על הכתפיים, נזק נוסף יכול להיגרם עם הזמן, במידה ותתעלם... יש לבדוק הכתף. יש לברר האם יש אכן מצב של ADHESIVE CAPSULITIS - כתף קפואה והאם יש מצב של SLAP LESION (נזק עליון בלברום ) על ידי בדיקות גופניות ספציפיות לאזורים אלו במפרק הכתף. יתכן ואכן תצטרך לעבור ניתוח, אך אינני יכול להתייחס לגופו של מקרה ללא בדיקתך ומעבר על ה MRI בעיניי שלי. בהצלחה רבה ובריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר בנימין קיש ד"ר בנימין קיש
רופא מוביל לטראומה אורטופדית ושברים קרא עוד
ד"ר גבריאל מוזס ד"ר גבריאל מוזס
מנהל רפואי של יחידת הכתף במרכז לאורטופדיה מתקדמת... קרא עוד

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל