כתבה פרסומית כאב במרפק

הסיבות העיקריות לכאב במרפק - פרט לפגיעות וחבלות - הן בורסיטיס (דלקת האמתחת) ומרפק טניסאים.

הסיבות העיקריות לכאב במרפק - פרט לפגיעות וחבלות - הן בורסיטיס (דלקת האמתחת) ומרפק טניסאים.

בורסיטיס (דלקת האמתחת)
בורסת המרפק הוא כיס מלא בנוזל הממוקם בקצה המרפק. כאשר כיס זה מגורה, כמות הנוזל מוגברת ובכך גורמת לנפיחות שצורתה דומה מאוד לביצה קטנה בקצה המרפק. הנפיחות היא שגורמת לאי נוחות. בדרך כלל אין חום ויש רק אדמומיות מועטה, אם בכלל.

מרפק טניסאים
רק חלק קטן מהסובלים ממרפק טניסאים נוהגים באמת לשחק טניס. שאר המקרים הם לרוב תוצאה של עבודה הדורשת תנועה סיבובית של הזרוע, כגון עבודה עם מברג, או שאין סיבה ברורה. יש צורך בטיפול רפואי רק במקרים מתמשכים שלא חל בהם שיפור. למעשה, בערך אדם אחד מכל אלף זקוק לטיפול בבעיה זו.

האבחנה של מרפק טניסאים אינה תלויה בבדיקות מיוחדות. מרפק טניסאים מוגדר פשוט ככאב בחלק החיצוני של המרפק ובחלק העליון של הזרוע. הכאב מופיע לאחר שמסובבים שוב ושוב את הזרוע, מפרק כף היד והיד. מרפק טניסאים הוא בדרך כלל תוצאה של חבטה חזקה שסופגת הזרוע, למשל כאשר חובטים בכדור הטניס בחבטת גב היד (backhand). 

הסיכון למרפק טניסאים מוגבר כאשר: 
* חובטים בכדור כשהמרפק מכופף ולא נעול 
* מנסים לסובב את הכדור על-ידי סיבוב מפרק כף היד ברגע המגע (זה לא עובד) 
* מחזיקים את המחבט כשהאגודל מאחוריו 
* משתמשים במחבט עם ראש כבד או נוקשה או בכדורים כבדים 
* עוברים למשטח משחק מהיר יותר

לדברי מומחים, צעד המנע החשוב ביותר עבור שחקני טניס הוא שימוש בחבטת גב היד בשתי ידיים.

טיפול ביתי
בורסיטיס של המרפק מטופלת בצורה דומה מאוד לבורסיטיס של הכתף.
אם אתם משחקים טניס, כדאי כמובן לנקוט בצעדי המנע עם הופעת הסימן הראשון למרפק טניסאים. 
נניח שאתם כבר משתמשים בחבטת גב היד בשתי הידיים, משחקים במחבט קל יותר עשוי מתכת וכולי. 
או שנניח שהעבודה שלכם או התחביב האהוב עליכם דורשים שימוש חוזר במברגים או כלים אחרים שמחריפים את הבעיה. מה עליכם לעשות? מתן מנוחה לזרוע יפחית לבטח את הכאב, אבל רוב הסיכויים ששבועיים של חופשה לא ירפאו את הבעיה לנצח. מעניין לדעת שרוב המומחים בתחום חושבים היום שאפשר "לשחק עם הכאב" מבלי לגרום לנזק קבוע.

אנחנו בעד נקיטת הגישה ההגיונית ביחס למרפק טניסאים: צמצמו את זמן המשחק שלכם. כאשר אתם משחקים, ערכו חימום הדרגתי ותרגילי מתיחות של מפרק כף היד והמרפק לפני שאתם מתחילים לחבוט בכדור. שימוש ברצועה מיוחדת למרפק טניסאים עשוי לעזור. הנחת קרח על האזור לאחר המשחק עשוי אף הוא לעזור מאוד. רכשו את הרצועה בבית-המרקחת והניחו אותה כ- 2.5 ס"מ מתחת למקום הכואב.

ביקור אצל הרופא/ה
הרופא יטפל בבורסיטיס של המרפק בדרך דומה מאוד לטיפול בבורסיטיס של הכתף. אם אתם בין הבודדים שאצלם מרפק טניסאים מעורר כאב חמור ומתמשך, הצעד הבא הוא מתן זריקת סטרואידים לאזור הכואב - עד שלוש זריקות כאלו. ניתוח צריך להיות המוצא האחרון, צעד של ייאוש. אם אתם מגיעים למצב כזה, ייתכן שהגיע הזמן לבחור משחק אחר.

 

פורום ניתוחי מפרק הירך והברך

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • לאחר תאונת דרכים כאבים חזקים ומוגבלת תנועה בירך ימין
 • טלי
 • 03/08/2015 06:28
 • לדר איתי הולצר שלום הנני בת 50 (בריאה לחלוטין ) לפני כחודשיים מאי 2015 ,רכב מסוג ג'יפ 4X4 גדול , התנגש ברכבי מאחור בעוצמה רבה, כאשר עמדתי עמידה מוחלטת ברמזור אדום, והוא גרם לתאונת שרשרת של כל הרכבים שעמדו לפני ברמזור...אני הייתי הרכב הראשון שהוא פגע , והרכב שלי נהדף בעוצמה על הרכב שלפני ועוד שתי מכוניות נוספות לפני נפגעו . מאז סבלתי מכאבים חזקים באגן הירכיים ובמפסעה בצד ימין ,עם מגבלה רצינית בתנועה של רגל ימין לכיוון המפסעה, עד כדי אי יכולת לפעמים לעמוד בכלל על הרגל מרוב כאבים. במקביל התחילה לי בעיה של בריחת שתן לא נעימה. לאור זאת חשבתי שהפגיעה שנפגעתי פגיעה מצריכה רופאת נשים, אך לאחר בדיקת רופאת הנשים, נשלחתי על ידה בדחיפות לברור אורתופדי בנושא הכאבים והמוגבלות בירך ימין.. לאחר ביצוע CT הממצאים: הודגמו זיזים גסים בשולי העצמות משני צדי במפרק של פרק ירך ימנית עם הצרות ניכרת של מרווח תוך מפרקי בפרק ירך ימנית ועם יצירת ציסטות משני צדי המפרק בפרק ירך ימנית מתאים לאוסטאוארטריטיס קשה... עלי לציין שמעולם לא סבלתי מבעיות של כאבים ברגלים, או מגבלה מסוימת בתנועה, ועד לפני התאונה הייתי בחורה פעילה מאוד יוצאת לפחות פעמיים בשבוע לריקודי שנות ה- 60. אך מאז התאונה, הנני מוגבלת באופן משמעותי ביותר, ואפילו לגרוב גרביים ברגל ימין או לנעול נעל זו נהפכה למשימה קשה עבורי. לטענת האורתופד שכנראה המקום קיבל טראומה מהתאונה, ועלי לעבור ניתוח דחוף להחלפת מפרק הירך (שמפחיד אותי מאוד) .... האם יתכן שכתוצאה מחבלה בתאונת דרכים שהייתה לי לפני כחודשיים הפגיעה שלי גרמה לי למוגבלות בלתי נסבלת ולא מובנת שהגיעה כרעם ביום בהיר אלי, ולמצב שמחייב ניתוח ? האורתופד הסביר לי שככל שאדחה את הניתוח מצבי יחמיר מאוד ? אשמח לשמוע חוות דעת נוספת ממך ,ולקבל הסבר נוסך לגבי המצב שלדאבוני הרב נקלעתי אליו ולא ברור לי לגמרי מה קרה לי ? מצד אחד אני סובלת כאבים חזקים מאוד לפעמים מושבתת עד כדי אי יכולת לעמוד על הרגל מרוב כאבים. ומצד שני חשוב לי להבין מה בדיוק אומר המצב הרפואי החדש שנקלעתי אליו בחודשיים האחרונים כך באמצע החיים .....והאם על פי התוצאות של ה CT אכן אני חייבת לעבור את הניתוח ? נכון לעכשיו מאז התאונה אני עם משככי כאבים חזקים מאוד ותרופות אנטי דלקתי שהאורתופד נתן לי כדי להקל עלי את ההתמודדות היום יומית במצב החדש (פרקוסט, טרמדקס, ארקוקסיה במינון יורד מ 120 מ"ג ל 90 מ"ג,..עד שאקבל החלטה בנושא הניתוח (הפחד שלי שלאחר הניתוח זה ישבש לי את החיים לגמרי מבחינה תפקודית) ממתינה בכל לשון של בקשה לשמוע את דעתך בנושא והאם רצוי לעשות צילום MRI כדי לבדוק יותר ביסודיות את הנזק ? תודה מראש טלי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאבים בברך ימין
 • מאיר
 • 02/08/2015 18:46
 • פענוח MRI ברך ימין
 • אבי כהן
 • 02/08/2015 09:02
 • שלום רב רציתי להבין האם מתוך מה שכתוב כאן יש משהו שמעיד שאני עדיין לא יכול להפעיל את הברך בצורה תקינה וללא כאב - אני 7 חודשים אחרי ניתוח ACL + מיניסקוס ועדיין לא מצליח לתפקד עם הברך . התוויה קלינית: מעקב אחר ניתוח. ממצאים: מודגם מצב לאחר שחזור רצועת ה-ACL. הרצועה המשוחזרת מודגמת דקה באזור אחיזתה הפמורלי, ללא עדות להיפרדות הרצועה מאחיזותיה הגרמיות. לא ניתן לשלול קרע חלקי כרוני של הרצועה. שאר הרצועות וגיד הפופליטאוס מודגמים שמורים. מודגם במרכז הטרוכלאה פגם לכל עובי הסחוס המכסה בגובה 1.4 ס"מ (חתך 14 סדרה 501) ובקוטר 1.3 ס"מ במישור הצידי פנימי (חתך 18 סדרה 301). מודגם שבב סחוס מנותק חלקית בשולי מיטת הפגם בקוטר 7 מ"מ במישור הצידי פנימי (חתך 18 סדרה 301) ובגובה 1.2 ס"מ (חתך 15 סדרה 501). מודגמת בצקת לשדית מינימאלית סוב-כונדרלית בסמוך. מודגם גופיף היפואינטנסי באספקט הקדמי של המרווח הפירקי קדמית לאחיזה הטיביאלית של הרצועה המשוחזרת בקוטר 6 מ"מ בציר הסגיטלי (חתך 15 סדרה 401, סגיטלי 15 סדרה 501) ובקוטר 1.2 ס"מ במישור הצידי פנימי (חתך 12 סדרה 701). כנראה שבב סחוס מנותק. מודגם אות חריג הוריזונטלי בהיקף הקרן האחורית של המניסקוס המדיאלי אשר אינו מערב את המשטחים הפירקיים, ייתכן שינוי פוסט ניתוחי. ללא שינוי. מודגם אות חריג אלכסוני בקרן האחורית של המניסקוס הלטרלי קרוב לשורש המניסקוס (חתך קורונלי 21 סדרה 701) אשר הודגם בבדיקת ה-MRI הקודמת, ייתכן שינוי פוסט ניתוחי. גוף המניסקוס הלטרלי מודגם קטום, כנראה שינוי פוסט ניתוחי. המנגנון המיישר מודגם תקין. מודגם פגם בעומק הסחוס המכסה את הפצט המדיאלי של הפיקה בקוטר 5 מ"מ במישור הצידי פנימי המערב יותר ממחצית מעובי הסחוס (חתכים אקסיאלים 19-20 סדרה 301). הודגם נוזל תוך פירקי בכמות קטנה עד מתונה, ללא עדות ליצירת ציסטה פופליטיאלית .

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר רפאל טיין ד"ר רפאל טיין
מומחה כירורגיה אורתופדית ופגיעות ספורט קרא עוד
ד"ר בנימין קיש ד"ר בנימין קיש
רופא מוביל לטראומה אורטופדית ושברים קרא עוד
הכי נצפים
לא רק בגלל המזגן: 10 סיבות לכך שקר לך כל הזמן

לא רק בגלל המזגן: 10 סיבות לכך שקר לך כל הזמן

להמשך קריאה >>
לחיים: איזה משקה אלכוהולי אפשר לשתות ולא להשמין

לחיים: איזה משקה אלכוהולי אפשר לשתות ולא להשמין

להמשך קריאה >>
בדקו: האם התרופה שאתם נוטלים גורמת לכם להשמין?

בדקו: האם התרופה שאתם נוטלים גורמת לכם להשמין?

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל