כתבה פרסומית כאב במרפק

Share |

הסיבות העיקריות לכאב במרפק - פרט לפגיעות וחבלות - הן בורסיטיס (דלקת האמתחת) ומרפק טניסאים.

בורסיטיס (דלקת האמתחת)
בורסת המרפק הוא כיס מלא בנוזל הממוקם בקצה המרפק. כאשר כיס זה מגורה, כמות הנוזל מוגברת ובכך גורמת לנפיחות שצורתה דומה מאוד לביצה קטנה בקצה המרפק. הנפיחות היא שגורמת לאי נוחות. בדרך כלל אין חום ויש רק אדמומיות מועטה, אם בכלל.

מרפק טניסאים
רק חלק קטן מהסובלים ממרפק טניסאים נוהגים באמת לשחק טניס. שאר המקרים הם לרוב תוצאה של עבודה הדורשת תנועה סיבובית של הזרוע, כגון עבודה עם מברג, או שאין סיבה ברורה. יש צורך בטיפול רפואי רק במקרים מתמשכים שלא חל בהם שיפור. למעשה, בערך אדם אחד מכל אלף זקוק לטיפול בבעיה זו.

האבחנה של מרפק טניסאים אינה תלויה בבדיקות מיוחדות. מרפק טניסאים מוגדר פשוט ככאב בחלק החיצוני של המרפק ובחלק העליון של הזרוע. הכאב מופיע לאחר שמסובבים שוב ושוב את הזרוע, מפרק כף היד והיד. מרפק טניסאים הוא בדרך כלל תוצאה של חבטה חזקה שסופגת הזרוע, למשל כאשר חובטים בכדור הטניס בחבטת גב היד (backhand). 

הסיכון למרפק טניסאים מוגבר כאשר: 
* חובטים בכדור כשהמרפק מכופף ולא נעול 
* מנסים לסובב את הכדור על-ידי סיבוב מפרק כף היד ברגע המגע (זה לא עובד) 
* מחזיקים את המחבט כשהאגודל מאחוריו 
* משתמשים במחבט עם ראש כבד או נוקשה או בכדורים כבדים 
* עוברים למשטח משחק מהיר יותר

לדברי מומחים, צעד המנע החשוב ביותר עבור שחקני טניס הוא שימוש בחבטת גב היד בשתי ידיים.

טיפול ביתי
בורסיטיס של המרפק מטופלת בצורה דומה מאוד לבורסיטיס של הכתף.
אם אתם משחקים טניס, כדאי כמובן לנקוט בצעדי המנע עם הופעת הסימן הראשון למרפק טניסאים. 
נניח שאתם כבר משתמשים בחבטת גב היד בשתי הידיים, משחקים במחבט קל יותר עשוי מתכת וכולי. 
או שנניח שהעבודה שלכם או התחביב האהוב עליכם דורשים שימוש חוזר במברגים או כלים אחרים שמחריפים את הבעיה. מה עליכם לעשות? מתן מנוחה לזרוע יפחית לבטח את הכאב, אבל רוב הסיכויים ששבועיים של חופשה לא ירפאו את הבעיה לנצח. מעניין לדעת שרוב המומחים בתחום חושבים היום שאפשר "לשחק עם הכאב" מבלי לגרום לנזק קבוע.

אנחנו בעד נקיטת הגישה ההגיונית ביחס למרפק טניסאים: צמצמו את זמן המשחק שלכם. כאשר אתם משחקים, ערכו חימום הדרגתי ותרגילי מתיחות של מפרק כף היד והמרפק לפני שאתם מתחילים לחבוט בכדור. שימוש ברצועה מיוחדת למרפק טניסאים עשוי לעזור. הנחת קרח על האזור לאחר המשחק עשוי אף הוא לעזור מאוד. רכשו את הרצועה בבית-המרקחת והניחו אותה כ- 2.5 ס"מ מתחת למקום הכואב.

ביקור אצל הרופא/ה
הרופא יטפל בבורסיטיס של המרפק בדרך דומה מאוד לטיפול בבורסיטיס של הכתף. אם אתם בין הבודדים שאצלם מרפק טניסאים מעורר כאב חמור ומתמשך, הצעד הבא הוא מתן זריקת סטרואידים לאזור הכואב - עד שלוש זריקות כאלו. ניתוח צריך להיות המוצא האחרון, צעד של ייאוש. אם אתם מגיעים למצב כזה, ייתכן שהגיע הזמן לבחור משחק אחר.

 פורום ניתוחי מפרק הירך והברך

ד"ר איתי הולצר

ד"ר איתי הולצר ד"ר איתי הולצר, מנהל המחלקה האורתופדית בבית חולים מעיני הישועה. מומחה להחלפת מפרקי ירך וברך.
עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • מספר בעיות
 • אייל
 • 20/02/2015 12:42
 • אשמח לעצתך
  בן 45
  עברתי כריתת מניסקוס מדיאלי לפני תשעה שבועות. לפני הניתוח סבלתי מצליעה ניכרת, סבלתי מכאבים שונים באזור הברך, הצלחתי ליישר את הרגל למרות הכאב והייתי מוגבל מאוד בכיפוף
  לאחר הניתוח התחלתי בפזיותרפיה. סבלתי מכאבים עזים במקומות שונים, צליעה משמעותית,חוסר יכול ליישר את הרגל ומוגבלות רבה בכיפוף. נשלחתי לMRI נוסף , ולהלן הממצאים החריגים:
  ״
  באספקט התיכון של הקונדיל הפמורלי הלטרלי מודגם קו היפואינטנסי אלכסוני תת קורטיקלי עם בצקת לשדית נרחבת סביבו. הקו עשוי להתאים לקו שבר סוב-כונדרלי אך לא ניתן לשלול שמדובר בגבול היפואינטנסי של AVN. מודגמת דחיסה מינימאלית של הקורטקס באספקט הקדמי של הקונדיל הפמורלי הלטרלי אשר לא הודגמה בבדיקת ה-MRI הקודמת. ממצאים אלה דורשים ביקורת MRI בעוד 3 חודשים. מודגמת בצקת לשדית בהיקף הקונדיל הפמורלי המדיאלי אשר הצטמצמה במימדיה בהשוואה לבדיקת ה-MRI הקודמת. מודגמת גם בצקת לשדית באספקט האחורי והתיכון של המשטח הטיביאלי המדיאלי עם קו היפואינטנסי אלכסוני תת קורטיקלי באספקט התיכון של המשטח )חתך 19 סדרה 501(, ייתכן קו שבר סוב-כונדרלי. הרצועות הצולבות והרצועות הקולטרליות הודגמו תקינות. מודגם מצב לאחר מניסקטומיה מדיאלית חלקית. מודגם אות חריג אנכי בהיקף הקרן האחורית של המניסקוס המדיאלי, ייתכן שינוי פוסט ניתוחי. גוף המניסקוס המדיאלי מודגם קטום כביטוי לשינוי פוסט ניתוחי. ״
  הבנתי שמונחה והמנעות מדריכה על הרגל היא בסיס הטיפול
  האם יתכן שזאת תגובה לניתוח?אולי לא נחתי מספיק לפני הניתוח?יכול להיות שזאת תגובה לפיזיותרפיה?מה מהממצאים יכול להסביר את חוסר ישור הרגל?כמה זמן מנוחה בממוצע דרוש?
  תודה מראש

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום. הממצאים המתוארים יכולים להתאים לתהליך avascular necrosis -AVN- תהליך בו תאי עצם בסמוך לסחוס המפרק מסיבה שאינה ידועה בד"כ. התהליך מסתיים מעצמו במהלך של מספר חודשים. כך שזו לא 'אשמתך' וגם לא תגובה אופיינית לניתוח. זה בהחלט יכול להסביר כאבים והגבלת טווחים. בשלב ראשון מומלץ בד"כ להימנע מנשיאת משקל על הרגל אך חשוב להמשיך ולהפעיל את הברך בכיפוף -יישור ולבצע פיזיותרפיה. אני ממליץ לפנות לרופא/ה המנתח/ת להערכת המצב ואפשרויות הטיפול.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מונחים רפואיים של הברך
 • עופר
 • 25/02/2015 14:13
 • היתה לי וועדה רפואית שקבעה כך: הברך ללא נוזל,רגישות בפיקה,טווח תנועה 10-140 ,אין נעילה של הברך,ברך יציבה ,מבחן מקמורי חיובי,סימן מגירה אחורי וקדמי שלילי.
  ברצוני לברר מה זה מבחן מקמורי חיובי/שלילי,ומה זה סימן מגירה שלילי/חיובי.
  אני אחרי כריתת מיניסקוס

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
לעמוד הפורום
רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר קיש בנימין ד"ר קיש בנימין
רופא מוביל לטראומה א...קרא עוד
ד"ר רפאל טיין ד"ר רפאל טיין
מומחה כירורגיה אורתו...קרא עוד

שאל אותנו שאלה
בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל