כתבה פרסומית כאב במרפק

הסיבות העיקריות לכאב במרפק - פרט לפגיעות וחבלות - הן בורסיטיס (דלקת האמתחת) ומרפק טניסאים.

הסיבות העיקריות לכאב במרפק - פרט לפגיעות וחבלות - הן בורסיטיס (דלקת האמתחת) ומרפק טניסאים.

בורסיטיס (דלקת האמתחת)
בורסת המרפק הוא כיס מלא בנוזל הממוקם בקצה המרפק. כאשר כיס זה מגורה, כמות הנוזל מוגברת ובכך גורמת לנפיחות שצורתה דומה מאוד לביצה קטנה בקצה המרפק. הנפיחות היא שגורמת לאי נוחות. בדרך כלל אין חום ויש רק אדמומיות מועטה, אם בכלל.

מרפק טניסאים
רק חלק קטן מהסובלים ממרפק טניסאים נוהגים באמת לשחק טניס. שאר המקרים הם לרוב תוצאה של עבודה הדורשת תנועה סיבובית של הזרוע, כגון עבודה עם מברג, או שאין סיבה ברורה. יש צורך בטיפול רפואי רק במקרים מתמשכים שלא חל בהם שיפור. למעשה, בערך אדם אחד מכל אלף זקוק לטיפול בבעיה זו.

האבחנה של מרפק טניסאים אינה תלויה בבדיקות מיוחדות. מרפק טניסאים מוגדר פשוט ככאב בחלק החיצוני של המרפק ובחלק העליון של הזרוע. הכאב מופיע לאחר שמסובבים שוב ושוב את הזרוע, מפרק כף היד והיד. מרפק טניסאים הוא בדרך כלל תוצאה של חבטה חזקה שסופגת הזרוע, למשל כאשר חובטים בכדור הטניס בחבטת גב היד (backhand). 

הסיכון למרפק טניסאים מוגבר כאשר: 
* חובטים בכדור כשהמרפק מכופף ולא נעול 
* מנסים לסובב את הכדור על-ידי סיבוב מפרק כף היד ברגע המגע (זה לא עובד) 
* מחזיקים את המחבט כשהאגודל מאחוריו 
* משתמשים במחבט עם ראש כבד או נוקשה או בכדורים כבדים 
* עוברים למשטח משחק מהיר יותר

לדברי מומחים, צעד המנע החשוב ביותר עבור שחקני טניס הוא שימוש בחבטת גב היד בשתי ידיים.

טיפול ביתי
בורסיטיס של המרפק מטופלת בצורה דומה מאוד לבורסיטיס של הכתף.
אם אתם משחקים טניס, כדאי כמובן לנקוט בצעדי המנע עם הופעת הסימן הראשון למרפק טניסאים. 
נניח שאתם כבר משתמשים בחבטת גב היד בשתי הידיים, משחקים במחבט קל יותר עשוי מתכת וכולי. 
או שנניח שהעבודה שלכם או התחביב האהוב עליכם דורשים שימוש חוזר במברגים או כלים אחרים שמחריפים את הבעיה. מה עליכם לעשות? מתן מנוחה לזרוע יפחית לבטח את הכאב, אבל רוב הסיכויים ששבועיים של חופשה לא ירפאו את הבעיה לנצח. מעניין לדעת שרוב המומחים בתחום חושבים היום שאפשר "לשחק עם הכאב" מבלי לגרום לנזק קבוע.

אנחנו בעד נקיטת הגישה ההגיונית ביחס למרפק טניסאים: צמצמו את זמן המשחק שלכם. כאשר אתם משחקים, ערכו חימום הדרגתי ותרגילי מתיחות של מפרק כף היד והמרפק לפני שאתם מתחילים לחבוט בכדור. שימוש ברצועה מיוחדת למרפק טניסאים עשוי לעזור. הנחת קרח על האזור לאחר המשחק עשוי אף הוא לעזור מאוד. רכשו את הרצועה בבית-המרקחת והניחו אותה כ- 2.5 ס"מ מתחת למקום הכואב.

ביקור אצל הרופא/ה
הרופא יטפל בבורסיטיס של המרפק בדרך דומה מאוד לטיפול בבורסיטיס של הכתף. אם אתם בין הבודדים שאצלם מרפק טניסאים מעורר כאב חמור ומתמשך, הצעד הבא הוא מתן זריקת סטרואידים לאזור הכואב - עד שלוש זריקות כאלו. ניתוח צריך להיות המוצא האחרון, צעד של ייאוש. אם אתם מגיעים למצב כזה, ייתכן שהגיע הזמן לבחור משחק אחר.

 

פורום כאבים בכתף ובמרפק

דר' ירון סלע

דר' ירון סלע
ד"ר ירון סלע, מומחה בכירורגיה אורתופדית בעל תת התמחות בתחום הכתף, מרפק וכף היד.ד"ר ירון סלע מנהל פורום "כאבים בכתף ומרפק באתרתחומי עניין :• שברים, פגיעות גידים ועצבים בגפה העליונה - אזור הכתף, מרפק עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • חבלה יבשה בזרוע המשך
 • חן
 • 22/01/2017 14:18
 • תודה רבה על תגובתך המהירה המכה קרתה אתמול בערב. לא הייתי אומרת שיש שיפור בכאב. אני לא מדברת על עוצמת הכאב בשעת המכה שבודאי הייתה חזקה יותר. באופן כללי כשיש שבר המקום נראה נפוח? ושוב תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • התשובה לשאלתך היא -כן ! כשיש שבר חדש, האזור נפוח עקב שטף הדם והנוזלים ברקמות הרכות סביב. חשוב להבין, ששבר זו פגיעה ברקמה הקשה, אשר נוצרה מאנרגיה חיצונית. האנרגיה עברה דרך רקמות רכות עד שעברה בעצם, ובמהלך מעבר זה, פגעה גם בהן. כתוצאה מפגיעה זו, בשילוב עם תגובתו המידית של הגוף להתמודד עם הנזק החדש, נוצרת הנפיחות. לרוב ההמלצות הן להרים הגפה ולקרר אותה מקומית, על מנת להפחית נפיחות זו. בהצלחה !

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • חבלה ביד
 • חן
 • 22/01/2017 12:24
 • שלום ד"ר בת 27 אתמול בערב קיבלתי מכה חזקה ביד מאחורה קצת מעל המרפק מדלת של מכונת כביסה יותר נכון מהברזלים שמחברים בין הדלת למכונה. ( נשמע הזוי) באותו רגע היו כאבים חזקים משערת שמעוצמת המכה. לאחר כמה דק הכאב פחת. נכון לעכשו יש כאבים בתנועות מסויימות כמו לכופף את היד עד הצוואר או פעולות שמצריכות כוח ביד.אין הגבלה.יש כאב. המקום לא נפוח. מעט אדום.האם יתכן שבר או שתמונה של שבר היא שונה? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • היי חן, תודה על פנייתך. במידה והבנתי נכון את התיאור, החבלה היתה ישירה לזרוע האחורית מעל המרפק. חבלה מבודדת, ללא פגיעה בעור עצמו, מאז החבלה ישנו שיפור הדרגתי, היא קרתה לפני כ 24 שעות, מאז אין הגבלה בתנועה של המרפק או כתף והכאב והכוח המוחלש הם המטרידים העיקריים. במידה ויש משהו נוסף שלא ציינתי, או, לא הבנתי נכון, אנא תקני אותי. לאור המידע שציינת, ומבלי שבדקתי אותך (דבר חיוני, לכל הדעות !), אני יכול לציין, שהסבירות אינה גבוהה לשבר בעצם או פריקה של המפרק הסמוך. מירב הסיכויים, שהכאב יפחת, ובמקביל התפקוד ישתפר מיום ליום. יחד עם זאת, היו דברים מעולם, וראיתי בעבר מטופלים, אשר עם סף כאב גבוה מאד הפעילו מרפק בחופשיות, למרות שסבלו משבר מקומי... המסר שלי אלייך, במידה ואין שיפור ביממה הקרובה, שווה להיבדק על ידי אורתופד לשלילה על הסף סיכוי כלשהו לפגיעה גרמית. במידה והמגמה תהיה של הפחתה בכאב, ניתן להמתין ולראות המגמה. בינתיים, תעזרי במשככי כאב לפי הצורך. בהצלחה, ותרגישי טוב !

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תסמונת מוצא בית החזה
 • נבו
 • 11/01/2017 03:07
 • שלום, כירורג כף יד טוען שיש לי מקרה קל מאוד של תסמונת התעלה הקרפלית. מלבד הכאבים בכף היד ונימול מסויים, לאחרונה החלו גם כאבים בזרוע העליונה ובכתף, מלפנים. הכירורג טוען שכאבים אלו שבכתף אינם התמחותו. רציתי, אם כן, לשלול את תסמונת מוצא בית החזה. אל מי עליי לפנות? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום נבו, ותודה על פנייתך. נעבור יחדיו על האינפורמציה שסיפקת לי. תוך כדי, אני אשאל מספר שאלות מכוונות, ואצפה לתגובה ממך, וכך נוכל יחדיו להתקרב לאבחנה. מה גילך ועיסוקך ? שכבות גיל שונות חשופות יותר למצבים פתולוגים שונים בגפה העליונה המערבים לחץ על כלי דם ועצבים. כמה זמן קיימים הסימפטומים ? האם באים והולכים, או קבועים ? מה מחמיר אותם ומה מקל ? האם מנח מסוים של היד מחמיר הכאב והרדמות ? האם מנח מסוים של הצוואר או נשימה עמוקה למול הרמת הזרוע אל על, משנים התחושות ? האם יש הרדמויות של האצבעות יותר בלילה ? האם זה מעירך משינה ומצריך ניעור של היד? האם רק חלק מהאצבעות נרדמות (לדוגמה, יותר אצבעות 1-3 מאשר האצבע החמישית - הזרת ?) או שמא כל כף היד נרדמת ? האם ישנן בעיות בריאותיות ברקע ?לדוגמה סכרת ממושכת ולא מאוזנת, תת פעילות בלוטת התריס וכו' וכו'. האם בוצע טיפול כלשהו עד כה ומה טיבו ? האם בוצעו בדיקות הדמיה כלשהן עד כה ? בדיקת הולכת עצבית - EMG/NCV ? או הדמיה של הצוואר ובית החזה ? צילום למציאת צלע צווארית או MRI או CT שהדגימו פתולוגיה כלשהי ? האם בוצעה בדיקת אנגיו או דופלר ? ישנן שלל שאלות מכוונות שצריכות להישאל ואני מקווה שהרופאים המטפלים בך נגעו בהם. אנא התייחסותך אליהם אחת לאחת, ואוכל לנסות לתת לך עצה נבונה. ציינת שכירורג כף היד טען שיש לך תסמונת תעלה קרפאלית קלה . האם לפי בדיקה גופנית או לפי מדדים אובייקטיבים כמותיים כדוגמת EMG ? איזה טיפול קיבלת עד כה לאבחנת ה CTS (תסמונת התעלה הקרפאלית) ? ככלל, ברפואה הכל יכול להיות ! יחד עם זאת, אציין ששכיח שתסמונת התעלה הקרפאלית תתבטא בראש ובראשונה עם תלונות הרדמות ונימול וזרמים שונים בקצות אצבעות 1-3 ולעתים חצי מאצבע הקמיצה. כאב הנו סימפטום שכיח גם כן. לרוב הוא יותר לילי. הוא יכול להיות סביב שורש כף היד, לעתים נודד לכף היד ואצבעות ולעתים נודד לאמה. לא מאד שכיח לחוש כאב מתסמונת התעלה הקרפאלית מעל המרפק (משמע, בזרוע). במידה ויש כאב בכתף וקדמת הזרוע מומלץ לבחון גורמים נוספים כדוגמת בעיות במפרק הכתף, בצוואר או במוצא בית החזה אל הזרוע - "תסמונת מוצא בית החזה" - THORACIC OUTLET SYNDROME,כפי שציינת ורמזת. שאלתי היא, מי ציין בפניך אופצייה זו, ועל מה התבססה האבחנה ? תסמונת מוצא בית החזה שכיחה יותר משנוטים לחשוב. פעמים רבות היא מפוספסת. יש תמיד לבצע בדיקות גופניות ייחודיות לה כשיש חשד לכך, ופעמים רבות האבחנה נעשית כבר בבדיקה הגופנית. תמיד יש לאשר זאת עם בדיקות הדמייתיות, שציינתי קודם, כדי למצוא הגורם לתסמונת (ישנם מספר גורמים אפשריים). בשאלת מי הרופא המתאים לטיפול בתסמונת זו, התשובה אינה קלה. ישנם תחומים רבים המשיקים ונוגעים בה. אורטופדיה/ כירורגית בית חזה/ כירורגית כלי דם/רדיולוגיה אבחנתית ופולשנית... הנם רק חלק מהתחומים אשר מטפלים בתחום זה. לעתים העבודה היא משולבת. כל מקרה לגופו ! אנא כוונו אותי עם מידע נוסף ונוכל להתקדם. בהצלחה !

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאבים וחולשה ביד ובזרוע
 • נבו
 • 13/01/2017 01:33
 • תודה רבה לך על התגובה!! אני בן 32, עובד מול מחשב רוב הזמן וגם מבלה הרבה זמן פנוי מולו כך שרוב היום מול המחשב. לפני כ-6 שנים סבלתי מכאבים חוזרים בצוואר בצד/מאחורה, גם היה נתפס לרוב. העניין חלף. לפני כמה חודשים החלו כאבים בגב כף היד בעת עבודה מול המחשב ולאחריה. לאחר מכן התחלתי להרגיש נימול באצבע האמצעית בעיקר ותחושה של שריפה בצידה של האצבע הראשונה. הנימול הנקודתי די חלף אך כרגע תחושה של מעין נימול כללי בכל כף היד,כאבים במפרק לפעמים ובגב כף היד, ועכשיו גם כאבים בזרוע העליונה בשריר, לפעמים בכתף, לפעמים בזרוע התחתונה. ישנה גם תחושת חולשה של כל הזרוע, כאילו מיד מתעייפת, וגם אי נוחות. מדובר ביד שמאל, ולמרות שאני שמאלי יש אולי לציין שהשריר בזרוע זו תמיד היה חלש בהרבה מהשריר הימני. חוץ מזה, ישנו גם כאב נקודתי חד בצד ה"אולנרי" של המפרק שמופיע לעיתים. בכל בדיקות כיפןף/הרמת הידיים אני לא מרגיש משהו מיוחד. לאחרונה גיליתי שאם אני מכופף את המפרק וגם מותח את האצבע הקטנה פנימה כלפיי המפרק, הדבר מיד גורם לכאב חד בצד האולנרי של המפרק. הכאב הזה "מוכר" לי כבר שנים, בדרך מופיע כשאני מחזיק משהו כבד ומטה את היד, אך לאחרונה החמיר. אין בעיות בריאותיות אחרות ברקע, חבישת סד בלילה לא כל כך עוזרת. קשה לי להצביע על זמן מסויים בו הכאבים מופיעים, זה הולך ובא ולחץ על היד כל היום. בדיקת הולכה עצבית הראתה very mild CTS, כך גם אישר כירורג כף יד. מאחר ואני נוטה לחקור ולקרוא, עלה לי הרעיון של תסמונת מוצא בית החזה מכיוון שה-cts מאובחן כקל מאוד אך אני די סובל ובנוסף ישנן תופעות בזרוע העליונה ולפעמים בכתף. תודה רבה לך על ההתייחסות!!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • נבו שלום. תודה על המידע הנוסף. לעתים התמונה הקלינית מאד ברורה רק מתשאול רפואי, והבדיקה הגופנית היא רק חותמת סופית על מה שכבר ברור מאליו. מצבך שונה. משך התלונות הרב והעובדה שאזורים שונים מעורבים לסירוגין בתחושות כאב, נימול, שריפה, עייפות. מפרקים מרובים הכואבים... כל אלה מהווים גורמים ממסכים. בהחלט יתכן שישנו קו מקשר, העובר כחוט השני, מקשר כל הסימנים האלו יחדיו, אך אינני יכול להצביע לך עליו ללא בדיקה גופנית, והתבוננות בעיניים שלי בהדמיה הרלוונטית. אני מבין את תסכולך ותקוותך למידע חד משמעי ממני שיספק אבחנה ודאית וטיפול חד משמעי. אינני יכול לספק זאת לך בפורום זה . תנסה לכוון את האורתופד המטפל בך עם התלונה העיקרית שלך באותו רגע נתון. נסה למקדו. ברגע שהאינפורמציה מתפזרת, זה מקטין את הסיכוי לאבחנה מדויקת. כבר ציינתי בפניך מספר טיפים של בדיקה גופנית ובדיקות הדמייה שיתכן והרופא המטפל יצטרך להוסיף על מנת לאבחן בעייתך. הייתי מכוון לבירור תסמונת מוצא בית החזה. הייתי בהחלט משלב עם בירור ראומטולוגי (במידה וטרם בוצע) כיוון שישנם מצבים סיסטמים המתבטאים בכאבי שרירים, מפרקים שונים, עייפות הגפה. יתכן והוא יבקש לבצע מספר בדיקות דם לגילוי נוכחות דלקת ומקורה. כמו כן, מרפאת כאב יכולה להיות מקור טוב להקלה על כאביך במקביל לבירור הסיבה לכאב. צילום צווארי ובית החזה וצילום כתף, גם הם במינימום, חלק בסיסי מתחילת הבירור. נבו, בהצלחה בדרכך אל מציאת האבחנה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תודה רבה שוב!
 • נבו
 • 13/01/2017 23:25
רופאים בתחום
ד"ר ירון רם ד"ר ירון רם
מומחה בכירורגיה אורתופדית ופגיעות כתף קרא עוד
ד"ר בנימין קיש ד"ר בנימין קיש
רופא מוביל לטראומה אורטופדית ושברים קרא עוד
הכי נצפים
מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

להמשך קריאה >>
"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

להמשך קריאה >>
לא סתם טיפול שיניים: הצערת הפנים על ידי דנטל פייס ליפטינג

לא סתם טיפול שיניים: הצערת הפנים על ידי דנטל פייס ליפטינג

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל