כתבה פרסומית כאב במרפק

הסיבות העיקריות לכאב במרפק - פרט לפגיעות וחבלות - הן בורסיטיס (דלקת האמתחת) ומרפק טניסאים.

הסיבות העיקריות לכאב במרפק - פרט לפגיעות וחבלות - הן בורסיטיס (דלקת האמתחת) ומרפק טניסאים.

בורסיטיס (דלקת האמתחת)
בורסת המרפק הוא כיס מלא בנוזל הממוקם בקצה המרפק. כאשר כיס זה מגורה, כמות הנוזל מוגברת ובכך גורמת לנפיחות שצורתה דומה מאוד לביצה קטנה בקצה המרפק. הנפיחות היא שגורמת לאי נוחות. בדרך כלל אין חום ויש רק אדמומיות מועטה, אם בכלל.

מרפק טניסאים
רק חלק קטן מהסובלים ממרפק טניסאים נוהגים באמת לשחק טניס. שאר המקרים הם לרוב תוצאה של עבודה הדורשת תנועה סיבובית של הזרוע, כגון עבודה עם מברג, או שאין סיבה ברורה. יש צורך בטיפול רפואי רק במקרים מתמשכים שלא חל בהם שיפור. למעשה, בערך אדם אחד מכל אלף זקוק לטיפול בבעיה זו.

האבחנה של מרפק טניסאים אינה תלויה בבדיקות מיוחדות. מרפק טניסאים מוגדר פשוט ככאב בחלק החיצוני של המרפק ובחלק העליון של הזרוע. הכאב מופיע לאחר שמסובבים שוב ושוב את הזרוע, מפרק כף היד והיד. מרפק טניסאים הוא בדרך כלל תוצאה של חבטה חזקה שסופגת הזרוע, למשל כאשר חובטים בכדור הטניס בחבטת גב היד (backhand). 

הסיכון למרפק טניסאים מוגבר כאשר: 
* חובטים בכדור כשהמרפק מכופף ולא נעול 
* מנסים לסובב את הכדור על-ידי סיבוב מפרק כף היד ברגע המגע (זה לא עובד) 
* מחזיקים את המחבט כשהאגודל מאחוריו 
* משתמשים במחבט עם ראש כבד או נוקשה או בכדורים כבדים 
* עוברים למשטח משחק מהיר יותר

לדברי מומחים, צעד המנע החשוב ביותר עבור שחקני טניס הוא שימוש בחבטת גב היד בשתי ידיים.

טיפול ביתי
בורסיטיס של המרפק מטופלת בצורה דומה מאוד לבורסיטיס של הכתף.
אם אתם משחקים טניס, כדאי כמובן לנקוט בצעדי המנע עם הופעת הסימן הראשון למרפק טניסאים. 
נניח שאתם כבר משתמשים בחבטת גב היד בשתי הידיים, משחקים במחבט קל יותר עשוי מתכת וכולי. 
או שנניח שהעבודה שלכם או התחביב האהוב עליכם דורשים שימוש חוזר במברגים או כלים אחרים שמחריפים את הבעיה. מה עליכם לעשות? מתן מנוחה לזרוע יפחית לבטח את הכאב, אבל רוב הסיכויים ששבועיים של חופשה לא ירפאו את הבעיה לנצח. מעניין לדעת שרוב המומחים בתחום חושבים היום שאפשר "לשחק עם הכאב" מבלי לגרום לנזק קבוע.

אנחנו בעד נקיטת הגישה ההגיונית ביחס למרפק טניסאים: צמצמו את זמן המשחק שלכם. כאשר אתם משחקים, ערכו חימום הדרגתי ותרגילי מתיחות של מפרק כף היד והמרפק לפני שאתם מתחילים לחבוט בכדור. שימוש ברצועה מיוחדת למרפק טניסאים עשוי לעזור. הנחת קרח על האזור לאחר המשחק עשוי אף הוא לעזור מאוד. רכשו את הרצועה בבית-המרקחת והניחו אותה כ- 2.5 ס"מ מתחת למקום הכואב.

ביקור אצל הרופא/ה
הרופא יטפל בבורסיטיס של המרפק בדרך דומה מאוד לטיפול בבורסיטיס של הכתף. אם אתם בין הבודדים שאצלם מרפק טניסאים מעורר כאב חמור ומתמשך, הצעד הבא הוא מתן זריקת סטרואידים לאזור הכואב - עד שלוש זריקות כאלו. ניתוח צריך להיות המוצא האחרון, צעד של ייאוש. אם אתם מגיעים למצב כזה, ייתכן שהגיע הזמן לבחור משחק אחר.

 

פורום ניתוחי עמוד שדרה ובעיות גב

ד"ר נחשון רנד

ד"ר נחשון רנד מומחה לאורתופדיה ועמוד שדרה
ד"ר נחשון רנד מומחה בכירורגיה אורתופדית ובעיות עמוד שדרה, המרכז הישראלי לניתוחי עמוד השדרה, אסותא רמת החייל. תחומי טיפול של ד"ר רנד: כירורגיה אורתופדית, ניתוחי עמוד שדרה, גב ומותני, ניתוחי עקמת, עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • מלאות רקמתית מאחורי גוף החוליה L5
 • דניאל
 • 22/06/2017 00:15
 • שלום ד"ר. מתנצלת מראש על האורך ואודה מאוד להתייחסותך. אני בת 33 ולפני כחודש וחצי התחילו לי כאבי גב באופן הדרגתי שלאחר כ-4 ימים הפכו לכאבים בלתי נסבלים, הכאבים הקרינו לישבן ורגל ימין ולוו בעקצוצים/דקירות/משיכות. זריקות לא הועילו. מאז אני מקבלת איבופן 400 מ"ג ברצף שגם לא עוזר. קיבלתי גם אוקסיקונטין 20 מ"ג שלא עזר ואופטלגין 500 מ"ג. רוקסט פלוס עוזר לי ממש מעט. היום עוצמת הכאב פחתה מעט בשבועיים האחרונים אבל הופיעה צליעה תוך גרירת רגל ימין, דקירות באזורים שונים ברגל ימין שמרגישות כאילו באמת דוקרים אותי, אין לי תמיד שליטה על הסוגרים, ויש לי כאבי ראש קשים שבאים והולכים מעצמם. פענוח הסיטי: הוגמה מלאות בחלל האפידורלי מאחורי גוף החוליה 5L במרווח בין חולייתי 1S-5L: הודגם זיז אחורי גס באספקט התחתון-שמאלי של החוליה L5, גורם להיצרות קשה של הפורמינה הלטרלית השמאלית במרווח. הודגמה פריצת דיסק באותו מיקום הגורמת ללחץ על השק הדוראלי. מלאות החשודה למלאות רקמתית מאחורי גוף החוליה L5, באבחנה מבדלת דיסק פרוץ או ממצא רקמתי. מומלץ לבצע בדיקת M.R.I עם הזרקת גדוליניום. האורתופד הפנה אותי בדחיפות ל M.R.I שעברתי לפני כמה ימים אך אין לי עדיין פענוח (יש דיסק). הפנה גם בדחיפות למומחה עמוד שדרה מאחר והוא חושד שיש לי גידול מסוג נוירופיברומה ושסביר להניח שמדובר בגידול שפיר, וזה מה שגורם לכל התסמינים שלי. כל נסיונותיי לקבל תור ברפואה הציבורית למומחה לעמוד שדרה עלו בתוהו והתור הקרוב הוא רק לסוף נובמבר למרות הדחיפות בהפניה. בנוסף לכאבים ולתסמינים אני גם בקושי ישנה לאחר שנאמר לי שיש לי כנראה גידול בעמוד השדרה. אין לי אפשרות לפניה לרופא פרטי מאחר ואני אם חד הורית ואין לי ביטוח משלים. אני לא רואה איך אני מחכה ככה עד סוף נובמבר... מה אתה מציע לי לעשות והאם אתה חושב שאכן מדובר בגידול? האם זה אומר שיהיה עליי לעבור ניתוח? המון תודה על התייחסותך.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שבר דחיסה T9 אוסטיאופרוזיס
 • דינה
 • 21/06/2017 10:45
 • שלום דוקטור רנד אודה לך מאד על עצתך. שבר דחיסה בחוליה T9 שהחמיר ונדחס יותר בשבוע שעבר. למרות שהייתי אצל 2 רופאים שונים קיבלתי שתי גישות שונות. הראשונה שמרנית מנוחה מוחלטת והשנייה לחזור לפעילות. בינתיים עם כאבים עזים מעבר למקום השבר בצלעות סביב, שרירי הגב מלמעלה עד מטה. קושי בקימה מישיבה ובמיוחד בשכיבה בשל עזות הכאבים. הכדורים נגד כאב (אדויל) לא מועילים. לא ברור לי איך לשבת, להתחיל איזה סוג של פיזיותרפיה . האמת לא מבינה איך לחזור לחיים. אודה לך על עצתך.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאבי גב תחתון וצוואר
 • אורן פ
 • 21/06/2017 09:39
 • שלום דוקטור ותודה מראש על העזרה, לפני 8 ימים הייתי ביים ושכבתי כשעתיים על חול כאשר הוא בשיפוע, תוך כדי התאמצתי הרבה על מנת להיות עם הראש קדימה תוך כדי שאני שוכב על הגב ונתמך במרפקים עם הפנים לים, מאז אותו יום (מס שעות לאחר מכן) אני סובל מכבי גב תחתון וצוואר עזים, כאשר אני שוכב ונח במיטה כמעט ואיני חש כאב(מלבד כאב חד שבא והולך בצוואר), חשוב לי לומר כי מאז אני חווה המון סחרחורות ועייפות, אינני יודע אם יש קשר אבל כאבי הצוואר כואבים מאוד ומקשים עליי לתפקד, גם כשזה נעלם לשעה שעתיים זה חוזר לכאוב שוב, ביקרתי אצל רופאת משפחה שאמרה שאולי זה שריר תפוס ורשמה לי Arcoxia אך עדיין לא נעזרתי בכדור, אני חושש שחלילה זה משהו חמור יותר, האם יש משהו לעשות ? תודה רבה רבה !!!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר בנימין קיש ד"ר בנימין קיש
רופא מוביל לטראומה אורטופדית ושברים קרא עוד
ד"ר ירון רם ד"ר ירון רם
מומחה בכירורגיה אורתופדית ופגיעות כתף קרא עוד
הכי נצפים
דורבן: מהו הטיפול שישים סוף לכאב?

דורבן: מהו הטיפול שישים סוף לכאב?

להמשך קריאה >>
נתפס לכם הגב? אולי ההסבר לכך נעוץ "באפקט הבצק"

נתפס לכם הגב? אולי ההסבר לכך נעוץ "באפקט הבצק"

להמשך קריאה >>
"בדיקת זרע אחת פשוטה העניקה לנו משפחה"

"בדיקת זרע אחת פשוטה העניקה לנו משפחה"

להמשך קריאה >>

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל