כתבה פרסומית כאב במרפק

הסיבות העיקריות לכאב במרפק - פרט לפגיעות וחבלות - הן בורסיטיס (דלקת האמתחת) ומרפק טניסאים.

הסיבות העיקריות לכאב במרפק - פרט לפגיעות וחבלות - הן בורסיטיס (דלקת האמתחת) ומרפק טניסאים.

בורסיטיס (דלקת האמתחת)
בורסת המרפק הוא כיס מלא בנוזל הממוקם בקצה המרפק. כאשר כיס זה מגורה, כמות הנוזל מוגברת ובכך גורמת לנפיחות שצורתה דומה מאוד לביצה קטנה בקצה המרפק. הנפיחות היא שגורמת לאי נוחות. בדרך כלל אין חום ויש רק אדמומיות מועטה, אם בכלל.

מרפק טניסאים
רק חלק קטן מהסובלים ממרפק טניסאים נוהגים באמת לשחק טניס. שאר המקרים הם לרוב תוצאה של עבודה הדורשת תנועה סיבובית של הזרוע, כגון עבודה עם מברג, או שאין סיבה ברורה. יש צורך בטיפול רפואי רק במקרים מתמשכים שלא חל בהם שיפור. למעשה, בערך אדם אחד מכל אלף זקוק לטיפול בבעיה זו.

האבחנה של מרפק טניסאים אינה תלויה בבדיקות מיוחדות. מרפק טניסאים מוגדר פשוט ככאב בחלק החיצוני של המרפק ובחלק העליון של הזרוע. הכאב מופיע לאחר שמסובבים שוב ושוב את הזרוע, מפרק כף היד והיד. מרפק טניסאים הוא בדרך כלל תוצאה של חבטה חזקה שסופגת הזרוע, למשל כאשר חובטים בכדור הטניס בחבטת גב היד (backhand). 

הסיכון למרפק טניסאים מוגבר כאשר: 
* חובטים בכדור כשהמרפק מכופף ולא נעול 
* מנסים לסובב את הכדור על-ידי סיבוב מפרק כף היד ברגע המגע (זה לא עובד) 
* מחזיקים את המחבט כשהאגודל מאחוריו 
* משתמשים במחבט עם ראש כבד או נוקשה או בכדורים כבדים 
* עוברים למשטח משחק מהיר יותר

לדברי מומחים, צעד המנע החשוב ביותר עבור שחקני טניס הוא שימוש בחבטת גב היד בשתי ידיים.

טיפול ביתי
בורסיטיס של המרפק מטופלת בצורה דומה מאוד לבורסיטיס של הכתף.
אם אתם משחקים טניס, כדאי כמובן לנקוט בצעדי המנע עם הופעת הסימן הראשון למרפק טניסאים. 
נניח שאתם כבר משתמשים בחבטת גב היד בשתי הידיים, משחקים במחבט קל יותר עשוי מתכת וכולי. 
או שנניח שהעבודה שלכם או התחביב האהוב עליכם דורשים שימוש חוזר במברגים או כלים אחרים שמחריפים את הבעיה. מה עליכם לעשות? מתן מנוחה לזרוע יפחית לבטח את הכאב, אבל רוב הסיכויים ששבועיים של חופשה לא ירפאו את הבעיה לנצח. מעניין לדעת שרוב המומחים בתחום חושבים היום שאפשר "לשחק עם הכאב" מבלי לגרום לנזק קבוע.

אנחנו בעד נקיטת הגישה ההגיונית ביחס למרפק טניסאים: צמצמו את זמן המשחק שלכם. כאשר אתם משחקים, ערכו חימום הדרגתי ותרגילי מתיחות של מפרק כף היד והמרפק לפני שאתם מתחילים לחבוט בכדור. שימוש ברצועה מיוחדת למרפק טניסאים עשוי לעזור. הנחת קרח על האזור לאחר המשחק עשוי אף הוא לעזור מאוד. רכשו את הרצועה בבית-המרקחת והניחו אותה כ- 2.5 ס"מ מתחת למקום הכואב.

ביקור אצל הרופא/ה
הרופא יטפל בבורסיטיס של המרפק בדרך דומה מאוד לטיפול בבורסיטיס של הכתף. אם אתם בין הבודדים שאצלם מרפק טניסאים מעורר כאב חמור ומתמשך, הצעד הבא הוא מתן זריקת סטרואידים לאזור הכואב - עד שלוש זריקות כאלו. ניתוח צריך להיות המוצא האחרון, צעד של ייאוש. אם אתם מגיעים למצב כזה, ייתכן שהגיע הזמן לבחור משחק אחר.

 

פורום ניתוחי עמוד שדרה ובעיות גב

ד"ר נחשון רנד

ד"ר נחשון רנד מומחה לאורתופדיה ועמוד שדרה
ד"ר נחשון רנד מומחה בכירורגיה אורתופדית ובעיות עמוד שדרה, המרכז הישראלי לניתוחי עמוד השדרה, אסותא רמת החייל. תחומי טיפול של ד"ר רנד: כירורגיה אורתופדית, ניתוחי עמוד שדרה, גב ומותני, ניתוחי עקמת, עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • תוצאות ct
 • A.d
 • 08/10/2015 10:08
 • בוקר טוב, בת 28 קבלתי תוצאות ct, והפגישה שלי עם אורטופד לא בקרוב. אשמח להסבר בסיסי: L3-4 - מבנה גרמי תקין. בלט מינימלי של דיסק, ללא היצרות התעלה. L4-5- היצרות המרווח. בלט קל של דיסק, מעט יותר לשמאל עם לחץ קל על השק ומוצא השורש משמאל. L5-S1- היצרות קלה של המרווח. בלט גרמי מינימלי, ללא היצרות התעלה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאבים כרוניים מפושטים
 • א
 • 06/10/2015 23:50
 • שלום דוקטור, אני בן 25, מתכנת במקצועי. מזה כ-3 שנים אני סובל מכאבים כרוניים מפושטים שפוגעים מאוד באיכות החיים שלי. עד כה - למרות אין-ספור בירורים שערכתי אצל רופאים שונים - עוד לא פגשתי את הרופא שיסביר לי ממה בדיוק אני סובל ומה אפשר לעשות כדי להקל על הכאב. חלק מהסימפטומים שאני אתאר בהמשך לא קשורים ישירות לתחום ההתמחות שלך אבל אני אמנה אותם בכל אופן כדי לא להשמיט אף פיסת מידע וגם כי תחושת הבטן שלי אומרת שכל הסימפטומטים נובעים למעשה מאותה בעיה יסודית. מוקדי הכאב מהם אני סובל הם: 1. גב תחתון - כאב ותחושת נוקשות בעת כל ניסיון להטות את הגוף לאחד הצדדים. 2. ירך שמאל - מרגיש כאילו משהו לא "יושב" שם טוב. לפעמים גם יוצאים משם מעין "קליקים" עמומים. 3. כתף שמאל - כאב ו"קליקים" חזקים בכל פעם שאני מזיז את הכתף אחורה. 4. צוואר - כואב ונוקשה. הרגשה כאילו טווח התנועה הוא מוגבל מאוד. קיים קושי מיוחד להטות את הראש אחורה. 5. לסת - כאב בצד שמאל עם הקרנה לרקה השמאלית. צד ימין של הלסת מוציא קליקים חזקים. בנוסף, זוהתה שחיקת שיניים עם התחלה של נסיגת חניכיים. הכאב אינו קבוע אלא מגיע בכמה "התקפים" בכל יום, כאשר משך כל התקף הוא בין כחצי שעה לשעה. הכאב הוא לא חזק מאוד אבל גם לא כזה שניתן להתעלם ממנו, והוא מרגיש "עמוק" (לצורך העניין, הוא לא עובר ע"י עיסוי של האיזור). הכאב לא נחלש/מתגבר בזמן מנוחה ולא מופיע בשעות סדירות. רוב מוקדי הכאב מתרכזים בצד שמאל של הגוף. מקצת הבירורים שעברתי ב-3 השנים האחרונות: 1. CT מוח - תקין 2. MRI רקמות רכות בצוואר - תקין 3. בדיקה אצל מומחה פה ולסת - אין ממצאים חריגים (לא התרגש מהקליקים בלסת). 4. רופא שיניים - נתן סד לילה כדי למנוע שחיקה נוספת של השיניים. 5. פיזיותרפיה למפרק הלסת - לא הועילה. 6. אולטראסאונד כתף - ללא ממצאים חריגים (האורתופד לא התרגש מהקליקים). 7. אורתופד עמוד שדרה - זיהה טווח תנועה צווארי מוגבל אבל חשב שהבעיה היא ראומטית. 8. ראומטולוג - לא חשב שהבעיה היא ראומטית אלא נובעת מגמישות יתר של המפרקים, מה שנשמע לי מוזר כי התחושה שלי היא הפוכה - נוקשות וטווח תנועה מוגבל. 9. טיפולים אלטרנטיביים כגון טווינה - לא עזרו. 10. כירופרקטור - מטופל בקביעות מזה כ-8 חודשים. הכירופרקטור אמנם מזהה מגמת שיפור ביישור של עמוד השדרה אבל כאמור מבחינתי אין שינוי מהותי בתדירות/עוצמת הכאב. במהלך אחד השבועות האחרונים נטלתי (בהמלצת רופא המשפחה) כדורי ארקוקסיה 90 מ"ג. במהלך השבוע הזה הכאבים נעלמו כמעט לגמרי אבל כמובן שהם חזרו לאחר מכן. בדיקות הדם שהגיעו לאחר מכן היו תקינות (ללא אינדיקציות לתהליכים דלקתיים כלשהם). בגדול אני מרגיש די אובד עצות כי כאמור עד עכשיו לא קיבלתי אבחנה חד-משמעית לבעיה ממנה אני סובל. אודה לך מאוד אם תוכל להמליץ לי על טיפולים אחרים שיכולים לעזור/בדיקות נוספות שרצוי לבצע/כיוונים נוספים שעוד לא בדקתי. תודה מראש, א

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בלוק אפידרולי
 • הדס
 • 29/09/2015 00:05
רופאים בתחום
ד"ר בנימין קיש ד"ר בנימין קיש
רופא מוביל לטראומה אורטופדית ושברים קרא עוד
ד"ר רפאל טיין ד"ר רפאל טיין
מומחה כירורגיה אורתופדית ופגיעות ספורט קרא עוד
הכי נצפים
המדריך המלא: הדרכים היעילות ביותר למנוע כאבי מחזור

המדריך המלא: הדרכים היעילות ביותר למנוע כאבי מחזור

להמשך קריאה >>
10 דרכים לשמירה על ציפורניים בריאות ויפות

10 דרכים לשמירה על ציפורניים בריאות ויפות

להמשך קריאה >>
מחומוס ועד בננה: 7 מזונות שיעזרו לכם להפסיק לנשנש

מחומוס ועד בננה: 7 מזונות שיעזרו לכם להפסיק לנשנש

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל