כתבה פרסומית נזלת

הסימן המאפיין הצטננות הוא נזלת. הנזלת עוזרת לגוף להילחם בזיהום הנגיפי (ויראלי). ההפרשות מהאף מכילות נוגדנים נגד נגיפים. המשמעות של הנזלת היא שההפרשות הללו מוציאות איתן נגיפים אל מחוץ לגוף.
גם אלרגיה היא סיבה נפוצה לנזלת, הנקראת קדחת השחת. ההפרשות מהאף בדרך כלל שקופות ודלילות מאוד. אנשים החולים בקדחת השחת סובלים בדרך כלל מתסמינים נוספים, כולל התעטשויות, גירודים ועיניים דומעות. ברוב המקרים בעיה זו נמשכת שבועות או חודשים ומתרחשת, בדרך כלל, באביב או בסתיו. בעונות אלה יש באוויר חלקיקים רבים של אבקת פרחים או גורמים אלרגנים אחרים. חומרים אחרים יכולים לגרום לנזלת אלרגית, בכללם אבק, עובש ופרוות בעלי חיים. 

גורם נוסף לתחושת גודש באף הוא שימוש ממושך בטיפות אף. אין להשתמש בטיפות אף המכילות חומרים כמו פסאודואפינפרין יותר משלושה ימים. ניתן להתמודד עם בעיה זו על-ידי החלפת הטיפול לטיפות מי מלח למשך מספר ימים .

סיבוכים מנזלת נובעים מעודף נזלת שיכולה לזרום דרך החלק האחורי של האף אל תוך הלוע, ולגרום לכאבי גרון או לשיעול שמחמיר בלילה. טפטוף הנזלת עלול לחסום את חצוצרות השמע בין מעברי האף והאוזן ולגרום לדלקת אוזניים וכאב ( ראו במנוע האבחון). הוא יכול לסתום את מעברי הסינוסים ולהוביל לדלקת וזיהום בהם (סינוסיטיס).

חבלת ראש היא מצב נדיר ביותר אך חמור, שיכול לגרום לנזלת ( ראו במנוע האבחון). אם יש לאדם הפרשה שקופה מהאף שהחלה מייד לאחר פגיעה בראש, יש סיכוי שהפגיעה היתה חמורה ונוזל השדרה מתנקז דרך האף. טפלו באפשרות זו כבמקרה חירום.

טיפול ביתי
שימוש בממחטה או טישו כדי לקנח את האף מאפשר הוצאה בטוחה של נזלת, חלקיקי נגיפים ואלרגנים אל מחוץ לגוף. לשימוש בטישו אין תופעות לוואי ועלותו פחותה ממחירן של תרופות.
אם חייבים להשתמש בתרופות יש שני סוגים:
 חומרים נגד גודש כמו פסאודואפינפרין מכווצים את ריריות האף ופותחים את מעברי האף.
 אנטיהיסטמינים חוסמים תגובות אלרגיות ומקטינים את כמות ההפרשה.

חומרים נגד גודש גורמים לחלק מהילדים להיות פעילים יתר על המידה. חלק מהאנטיהיסטמינים גורמים לישנוניות ומפריעים לשינה רציפה .
אם אתם בוחרים לטפל בנזלת עם תרופות, טיפות אף יתאימו לכך. טיפות אף מתמיסת מלח טובות לילדים צעירים. ילדים גדולים יותר ומבוגרים יכולים להשתמש בטיפות המכילות חומר נגד גודש .

ברוב המקרים ניתן למנוע סיבוכים, כמו דלקות אוזניים וסינוסים, אם מוודאים שהנזלת דלילה ולא סמיכה ודביקה, כך שאינה חוסמת את מעברי האף. הגברת הלחות באוויר בעזרת מפזר אדים לחים עוזרת לשמור על נוזליות הנזלת. אוויר מחומם בתוך הבית הוא בדרך כלל יבש מאוד; אוויר קר יותר מכיל יותר לחות. שתייה מרובה של נוזלים תעזור לשמור על נוזליות ההפרשה. אם התסמינים ממשיכים יותר משלושה שבועות כדאי לפנות לייעוץ רפואי.

בעת ביקור אצל הרופא/ה
הרופא יבדוק ביסודיות את האוזניים, האף והגרון ויחפש רגישות מעל הסינוסים. לעיתים יילקח משטח מהפרשות האף לבדיקה תחת מיקרוסקופ כדי לחפש סוגי תאים מסוימים, הקרויים אאוזינופילים ומעידים על נזלת אלרגית. במקרה של נזלת אלרגית, אפשר שיינתן מרשם לאנטיהיסטימינים, נוגדי גודש או תרסיס אף המכיל סטרואידים היעילים לייבוש הריריות. אם ידוע מהו גורם האלרגיה, מומלץ להקטין את החשיפה אליו (אבק, טחב, פרוות בעלי חיים, אבקת פרחים).

לבריאות!
התעטשויות הן בריאות. הן מסירות חיידקים, נגיפים, אלרגנים ואבק מהאף. הסכנה היחידה היא להדביק אחרים באחד החיידקים או הנגיפים שגורמים לכם להתעטש. כסו את אפכם ואת הפה עם טישו או ממחטה, שטפו את הידיים לעיתים תכופות, ותנו לאחרים לומר לכם "לבריאות".

פורום צוואר הרחם

ד"ר לימור הלפמן

ד"ר לימור הלפמן ד"ר לימור הלפמן, מנהלת פורום צוואר הרחם. מנהלת היחידה לגינקולוגיה אונקולוגית, המרכז הרפואי מאיר. מומחית ברפואת נשים, צוואר הרחם וגינקואונקולוגיה. מקבלת מטופלות ב"מור לאישה"
עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • דימום
 • לי
 • 26/11/2015 19:29
 • היי,אני בת 27. לפניי 3 שנים עברתי צריבה (חשמלית) של פצע בעקבות דימום לאחר יחסים. ב4 ימים האחרונים יש מין הפרשה דמית (לאחר יחסי מין) אני בדילמה אם לחכות לראות אם זה ממשיך או לפנות עכשיו לרופא? יכול להיות שזה בגלל פציעה מהיחסי מין?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תשובות ביופסיה -בבקשה אשמח לתגובתך :)
 • אור אור
 • 18/11/2015 12:38
 • שלום רב! אני בת 37 +2 לפני 4 חודשים ערכו לי ביופסיה מצוואר הרחם בשל דימום אחרי יחסי מין שאני סובלת כבר תקופה ארוכה. התשובות התקבלות שהביופסיה בסדר. אתמול הלכתי לרופאת נשים שלי בשל עניין אחר (אינדומיטריוזיס שאני סובלת ממנו...) והיא אמרה לי לשוב לרופא שעשה לי את הביופסיה. בכדי לקבל ממנו פירוט ולא מספיק שקיבלתי תשובה בדואר שהכל בסדר. מיותר לציין שניכנסתי ללחץ... רציתי לכתוב מה התוצאות והאם יש משהו שעליי לחשוש ממנו: "אבחנות ופרטים קליניים: postcoital bleeding polyp cervical cxbx שעה 6 האם cin? ecc האם cin? תיאור מיקרוסקופי:2 קטעי רקמה אפורה הגדול בגודל 5#3#2 מ"מ קטעי רירית אינדוצרביקלית עם דלקת כרונית וחריפה, מטפלזיה קשקשית בלתי בשלה ושינויים תגובתיים בתאים המטפלסטיים אין לראות דיספלזיה. לא נמצאו קוילוציטים. ראוי לציין שבתהליך הביופסיה נמצא לי פוליפ והוא הוצא. מאוד אשמח לדעת איך אני ממשיכה מכאן בנוגע המון המון תודה, אור

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תוצאות קולפוסקופיה
 • לישי
 • 18/11/2015 12:19
 • שלום, בעקבות LSIL הופנתי לבדיקת קולפוסקופיה. הרופא אמר לאחר הבדיקה שהכל בסדר אין מה לדאוג רק לעשות בדיקת פאפ נוספת בעוד חצי שנה. יחד עם זאת, בדף סיכום הבדיקה הוא כתב: ממצאים: TZ - תקין, ״לשון״ מטפלזיה בלתי בשלה 11-12, SCJ הודגם במלואו. אבחנה: cervical dysplasia אפשר בבקשה הסבר על הממצאים והאבחנה שרשם? תודה רבה!!!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר אלימלך דויטש ד"ר אלימלך דויטש
מומחה א.א.ג, מנהל מחלקת אף אוזן גרון קרא עוד
ד"ר משה חייצ'יק ד"ר משה חייצ'יק
מנתח בכיר מומחה אף,אוזן וגרון קרא עוד
הכי נצפים
חשוב שתכירי: 7 מחלות שאינן מאובחנות בזמן אצל נשים

חשוב שתכירי: 7 מחלות שאינן מאובחנות בזמן אצל נשים

להמשך קריאה >>
אסור למכירה בארה״ב ובאנגליה: כל הסכנות של אופטלגין

אסור למכירה בארה״ב ובאנגליה: כל הסכנות של אופטלגין

להמשך קריאה >>
סופר-פוד שנמצא ממש מתחת לאף: 10 הפירות הבריאים ביותר

סופר-פוד שנמצא ממש מתחת לאף: 10 הפירות הבריאים ביותר

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל