כתבה פרסומית כירופרקטיקה והריון

כירופרקטיקה והריון

 


עמוד השידרה בנוי כמוט גמיש וחזק המכיל סידרה של חוליות המחוברות יחדיו ומגנות על חוט השידרה ומערכת העצבים. למעלה החוליות מחוברות לראש ומשמשות כחיבור לצלעות ושרירי הגב. עמוד השידרה מסוגל להסתובב ולנוע קדימה, אחורה ולצדדים. עמוד השידרה מראה מהצד ארבע קשתות נורמאליות שמגבירות את החוזק שלו, מחזיקות אותו באיזון בעת עמידה זקופה, סופגות זעזועים, ומגנות עליו מפני שברים.

בתקופת הריון משתנים מבנים אלה מדי יום, ולעיתים אף מספר פעמים ביום, על פי חלוקת המשקל ומרכז הכובד של גוף האישה, רמת ההורמונים ושינוי היציבה. בתקופת ההריון מעלות נשים רבות 15% ויותר ממשקל גופן. שינויים אלו גורמים לשינויים ביציבה ולאובדן שיווי המשקל, כך שזה יכול להתבטא בסחרחורות, בחוסר איזון של האגן ובחוסר תמיכה בעמוד השדרה שנושא את כל משקל הגוף והעובר.

טיפולי כירופרקטיקה חיוניים לאם ההרה. המערכות והאברים שלה מספקים חיים לשניים והתפקוד האופטימאלי שלהם הוא מאד קריטי להתפתחות הבריאה של התינוק. עמוד השידרה של האימא ואגן הירכיים עוברים הרבה שינויים והסתגלויות בכדי לפצות על גדילת התינוק וקיים סיכון של הפרעה לתפקוד מערכת העצבים שלה. סאבלוקסציה (חוסר איזון בין החוליות) משפיעה בראש ובראשונה על מערכת העצבים.

כיוונים כירופרקטיים ספציפיים במשך ההיריון משפרים את תפקוד מערכת העצבים ומקנים פוטנציאל בריאותי גבוה יותר לאם ולעובר המתפתח.

אנו יכולים להביט על השלכות של חוסר האיזון השדרתי ממספר נקודות: ביו-מכאנית, הורמונאלית ונוירולוגית. קל לראות שינויים ביציבה ואפשר להבחין בשינוי מרכז הגוף. משקל התינוק מושך קדימה ומעמיס על האגן ועמוד השידרה, ולקראת סיום ההיריון יש גם שינוי באופן ההליכה. מה שרובנו לא יכולים להבחין זה בשינויים ההורמונים והתגובות הכימי קליות הקורות בו בזמן בתוך גוף האם והעובר המתפתח. כל אלה נשלטים, מתואמים ומבוקרים ע"י מערכת העצבים.

סיבה נוספת לטיפול במשך ההיריון היא לייצב את אגן הירכיים של האם. בגלל מתחים וטראומות אשר נגרמו לאזור האגן ועמוד השידרה במשך שנות חייה של האם, פתח האגן נתון לפשרה ומבנהו יכול להשתנות. דבר זה יכול להשפיע על פתח המעבר בו אמור התינוק לצאת לאוויר העולם.

כירופרקטיקה מגדירה תזוזה מהמקום או עיוות כאי-ישור. אי-ישור הוא חלק מסאבלוקסציה (חוסר איזון בין החוליות) אשר פעמים רבות נגרם מטראומה ומתח.

בנוסף, סבלוקסציה, נעילה של חוליות, חוסר יציבות ואיזון לעמוד השדרה ואגן הירכיים של האם במשך ההיריון, צפויים לגרום לחוסר איזון שרירים של אגן הירכיים ורצועות המחברות את המפרקים. אגן הירכיים של האישה תומך ברחם הגדל בעזרת רצועות ספציפיות. כאשר עצמות אגן הירכיים מאוזנות, הרחם מסוגל לגדול באופן סימטרי עם התינוק המתפתח בתוכו. אם עצמות אגן הירכיים נמצאות במצב של אי יישור או תת נקיעה, זה משפיע ישירות על האופן בו הרחם נתמך. תמיכה בלתי שווה של הרצועות המחזיקות את הרחם יגרמו לפיתול הרחם ויקטינו את מרחב המחיה המרבי של התינוק המתפתח. המונח המתאר תופעה זו נקרא לחץ תוך רחמי.

במקרים מסוימים, לחץ זה מגביל את מיקום התינוק במשך ההיריון ומשפיע לרעה על עמוד השדרה והגולגולת המתפתחים. בנוסף, הגבלות התנועה של התינוק במשך ההיריון יכולות למנוע ממנו/ה מלהיכנס למיקום האפשרי הטוב ביותר ללידה. כל מיקום ללידה חוץ מהמיקום האידיאלי של הראש, גולגולת קדימה של התינוק מורה על ההשפעות מעכבות התנועה של הלחץ בתוך הרחם. מיקום לא נכון של התינוק מוביל לחבלי לידה ארוכים וכואבים יותר עם סיכוי רב יותר להתערבויות רפואיות בלידה.
 
לעיתים קרובות נאלצים לבצע ניתוח קיסרי בו האם והתינוק מפספסים את התועלת והיתרונות הרבים של לידה נרתיקית טבעית.
צריך לזכור כי אצל האישה הרה חשיבות עמוד השדרה חשובה כפליים! עם גדילת הבטן והתרחבות האגן גדלים גם העומס ומשקל הגוף על עמוד השדרה והאגן. מרכז הכובד משתנה לפנים , הכתפיים נמשכות לאחור והראש והצוואר לפנים. נוצרים חיכוכים במפרקי החוליות, עומסי יתר על השכמות וכאבי ראש תכופים אשר הפעם אינם יכולים להיות מטופלים תרופתית. תופעות של בצקות ברגליים או רדימות בידיים איננה נדירה.

בנוסף לכל אלו, מפרישה שיליית העובר את הורמון הRelaxin אשר תפקידו לרכך את גידי ורקמות רצפת האגן לקראת הלידה. הורמון זה לצערנו גם מרכך איברים נוספים כגון כריות הדיסק ורקמות עמוד השדרה.

נשים הרות המטופלות תקופתית בכירופרקטיקה נהנות מציבה קלה יותר, חופשיה עם פחות חיכוכים, דלקות וכאבים. האגן אשר עובר איזון וטיפול ספציפי לנשים בהריון מאפשר לידה קלה ונוחה יותר ליולדת ולתינוק. גם לאחר הלידה, הרקמות חייבות חיזוק ושיקום לאחר כל חודשי המתיחה הללו. שילוב הטיפול הכירופרקטי עם תרגילי שיקום וחיזוק מיוחדים מאפשר חזרה מהירה יותר למראה ולתפקוד שלפני ההריון.

טיפול כירופרקטי יכול לעזור לנשים בהריון הסובלות מ:

 • כאבי ראש
 • כאבי גב וצוואר
 • כאבי רגליים ואישיאס
 • בחילות
 • נימול בידיים או רגליים

נקודות למחשבה

* כאבי גב הינם תופעה נפוצה בזמן ההריון ומחקרים שונים מעריכים שכ 50% מההריונות מלווים בכאבי גב.

* נשים הסובלות מכאבי גב, סיכוייהן לכאבים בזמן ההריון גבוהים פי 2.

* כאבי גב ממוקדים על פי רוב בגב תחתון ובעיקר במפרק הסקרו-איליאקי. הכאבים גוברים בד´כ עקב הליכה או עמידה ומתגברים לקראת סוף היום.

* במרבית המקרים, כאבי גב המתפתחים בזמן ההריון, אינם מפסיקים לאחר הלידה.

* רמת הכאב בד´כ מוגדרת כמציקה, טורדנית, אך לא חריפה.

*השערות שונות מנסות להסביר את תופעת כאבי הגב בהריון:
- הגברת לחץ מכני.
- שינויים הורמונלים.

* רמת אסטרוגן ורלאקסין המופרשים בקצב גובר גורמים לריכוך של רצועות ול"שחרור" יתר של המפרקים.

* "פיצוי" לרחם הגדלה קדימה ע"י הטיה "לא מודעת" של הגב לאחור גורמת להגברת הלורדוזיס.

ובכך הגדלת החיכוך והלחץ על המפרקים הסקרואיליאקים.

* יתר תנועה של מפרקי החוליות והסקרואיליאק.

* שינויים בכפות רגליים כ - יתר פרונציה, השתטחות, לחץ - נשיאת משקל מוגברת על עקבים.

* שוני בתנועה ואי איזון מתפתח בשרירים.

* מפרק הסקרו-איליאק יציב בד´כ יותר מהלומבו-סקרל, אך בזמן ההריון מושפע יותר מהרלאקסין. מעריכים כי כ-80%-70 מכאבי הגב בתקופת ההריון מקורם באי תפקוד מפרק זה.

פורום כירופרקטיקה

 עומר הירש

עומר הירש עומר הירש, מנהל פורום כירופרקטיקה. מתמחה בטיפול בפגיעות ספורט דרך הפדרציה הבינלאומית לכירופרקטיקת ספורט (FICS)
עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ערות רפלקסים קלה ומבחן דפורלינג שלילי
 • דן
 • 24/03/2017 13:35
 • שלום, אורטופד עמוד"ש כתב לי: "בבדיקה ללא עקמת או קיפוזיס משמעותיים, ערות רפלקסים קלה בידיים וברגליים. מבחן spurling שלילי דו"צ, כוח כס שמור ברגליים, סימני גמישות יתר". מה המשמעות של "ערות רפלקסים קלה" בידיים וברגליים. ומה המשמעות של מבחן ספורלינג שלילי? האם זה מה שגורם לחולשה וכאבים באגודל בכף היד? נשללה בעיה ראומטולוגית (ללא בדיקת דם) ומקור צווארי. ולדעת רופאה שמומחית לכאבי פנים ולסתות הנוקשות והתפיסות שקיימת לי באזור ההשקה בין לסת תחתונה לצוואר שהופיעה אחרי עקירה כירורגית לשן בינה תחתונה ונשארה עד עכשיו כשנתיים היא לא בעיה נירולוגית וחשבה אולי צווארית. כאמור האורטופד שלל בעיה צווארית ע"י בדיקה פיזית ואמר שאין צורך בצילום. לעומת זאת אוסטואפת כתב: left cervico brachial syndrom, mechanic cervial disorder c4/c5-l5/c6. אם זה התחיל לי אחרי העקירה ולא היה קיים לפני כן אני לא מייחס את זה לצוואר ומצד שני עברתי דיקור יבש לנקודות טריגר פוניט,יפני,פיזיותרפיה מנואלית וכו' ללא הטבה. אני חושד בפגיעה נירולוגית למרות שיש תחושה שנוגעים,חיוך סימטרי,עיניים,גבה בסדר. אך, תחושה כאילו המקום קפא ונוקשה באופן תמידי.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום דן, מבחן ספורלינג מיועד לעורר תסמינים הנובעים מלחץ על שורש העצב, כמו למשל במצב של פריצת דיסק או לחץ של החוליות על העצב כתוצאה מתהליך ניווני של החוליות הגורם להיצרות לש הפורמינות (חורים/חללים) הבין חולייתיים. לפי דבריך המבחן הוא שלילי, זאת אומרת שהבעיות הנ"ל כנראה לא קיימות אצלך. האורתופד ביצע את המבד כיוון שבבדיקה נראה היה לו שהרפלקסים שלך (כמו הרפלקס בו נותנים מכה קטנה מתחת לברך ואתה נותן בעיטה קטנה), הקרויים (Deep Tendon Reflexes (DTR או (Mucles Strectch Reflexes (MSR מעט פעילים מדי. ממצא זה יכול להיות חסר משמעות, הוא יכול להיות תוצאה של בעיה במערכת העצבים המרכזית - חוט השדרה או המוח, בעיות התפתחותיות מסויימות, מס' בעיות אוטואימוניות ועוד. התיאור שלך לא תואם לפגיעה נוירולוגית בעצב הפריפרי, זאת אומרת העצב במקום העיקרה, שכן התחושה שלך אמורה היתה להיות שונה, ולא תחושה של נוקשות. יכול להיות שיש קשר בין העקירה ובין הכאבים שאתה מתאר, ויכול להיות שלא, לצערי אין לי דרך לענות לך על כך. אוסתאופטים וכירופרקטים לצורך העניין, מתסכלים על המערכת ברזולוציה שונה מהאורתופד. לכן לעיתים האורתופד יכול לציין כי הכל תקין, ואילו הכירופרקטור או האוסטאופט ימצאו בעיות. חשוב לזכור שאורתופד הוא כירורג קודם כל, ולכן הפתולוגיה שהוא מחפש היא כזו שניתן לראות אותה, שכן אם אי אפשר לראות אותה, אי אפשר לנתח אותה (אם יש צורך). יכול להיות שאתה סובל מתופעה שנקראה CRPS, אשר יכולה להיות קשורה לעקירה (תסמונת כאב אזורי כרוני, Chronic Regional Pain Region). האם עשית גם טיפול אצל האוסטיאופט? האם היית אצל כירופרקטור לבדיקה/טיפול? הצלצתי אליך היא להתחיל שם, לעשות מס' טיפולים, ולראות לאן זה הולך. בהצלחה והחלמה מהירה!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאב בעצם החיק (פוביס)
 • אייל
 • 18/03/2017 20:33
 • מתחילת דצמבר התחיל כאב בעצם החיק (פוביס) כנראה ולא בהכרח עקב עלייה במדרגות אינטנסיבית כספורט. עשיתי US בדיקות דם, שתן כירורג ולא נמצאו ממצאים חריגים. באמצע פברואר החמיר הכאב כנראה ולא בהכרח ממשחק כדורגל (מאז לא עושה פעילות גופנית) הלכתי ל - 2 כירורגים אורטופד אורולוג ועשיתי גם אולטרה סאונד חוזר ללא ממצאים. בנוסף לקחתי ארקוקסיה 10 ימים ללא שיפור. רציתי לדעת מה עוד כדי לעשות וממה הבעיה נובעת? תודה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום אייל, כאב בפוביס יכול לנבוע מבעיה במפרק עצמו, למרות שבעיה זו בד"כ ייחודית למדי לנשים בהיריון, אני מניח שזה לא המצב אצלך, למרות שתיאורטית יכול להיות שגם גבר יסבול מבעיה זו (ידוע בשם סימפיזיולויזיס) אבל לא סביר. גורמים נוספים אפשריים - חוסר יציבות של המפרק בשל בעיה במפרק עצמו חוסר יציבות במפרק הקדמי (פוביס) עקב חוסר יציבות או ביומכאניקה לא נכונה במפרקי האגן האחוריים (SI Joints) הקרנת כאב משריר/שרירים המתחברים לפוביס, במיוחד אם הכאב מקרין לאיזורים נוספים כמו הירך/אשכים/פי הטבעת - מקרבי ירכיים הם דוגמא אידאלית. להלן קישור לדוגמא המראה את איזור הכאב: http://www.triggerpoints.net/muscle/adductor-magnus אפשרויות טיפול תלויות כמובן בבעיה האמיתית. לשם כך צריך לבדוק אותך. המלצתי אליך היא לקבוע פגישה אצל כירופרקטור, להסביר את המצב ולקבל בדיקה נאותה. בלי קשר, דברים שאולי יכולים לעזור - טראומיל מעל איזור הכאב, לייזר (כמו בי קיור לייזר למשל) מעל איזור הכאב. החלמה מהירה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • המשך שאלה בקשר לכאב בפוביס
 • אייל
 • 18/03/2017 21:45
 • כמו שאתה מתאר יש הקרנה לאיזור האשכים. האם זה משהו שניתן לשיפור/תיקון. הרם לקבוע לכירופרקטור? מה לגבי מיפוי עצמות ו - MRI? האם זו נראה לך בעיה חמורה? עוד פרטים: אין תסמינים נוספים והכאב מתרחש בישיבה ממושכת או עמידה ממושכת וכמובן במאמץ. בשכיבה אין כאב. תודה רבה על התשובה המהירה. :)

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מה שאתה מתאר נשמע מאד דומה לנקודות הדק בשרירי ה Adductor Magbus. למען האמת לפני כשנה הוצג מקרה ממש כמו שלך בכנס בו השתתפתי. אני ממליץ לך מאד להגיע לכירופרקטור (או מטפל אחר) שמוסמך לטיפול בנקודות הדק (יש מס' טכניקות, המועדפת עלי היא דיקור יבש/דיקור מערבי). למציאת כירופרקטור קרוב אליך, אתה יכול להיכנס לכאן: www.israeldc.com החלמה מהירה!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תודה רבה!!!
 • אייל
 • 19/03/2017 10:28
 • אחד המדדים הכי חשובים בהחלמה אצל מטופלים זה מידת האופטימיות שלהם! נסה להישאר חיובי ולא להתייאש, אם אתה מתקשה למצוא מטפל שיכול לבדוק את הנושא ולטפל בנק' ההדק, אתה מוזמן לשאול ואנסה לעזור. אם תרצה עזרה במציאת מטפל, אני צריך לדעת מהיכן אתה בארץ...

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • המשך תשובה בקשר לכאב בפוביס
 • אייל
 • 19/03/2017 13:14
 • היי אייל, סליחה על העיכוב, יש מס' כירופרקטורים בסביבתך היחסית - בראשל"צ, ברחובות, בחולון ועוד. ממליץ לך להיכנס לאתר האגודה הישראלית לכירופרקטיקה, כאמור, www.israeldc.com ולחפש לפי המיקום. בהצלחה!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בירור לגבי שתן מתפצל וחוסר תחושת אורגזמה
 • ירון
 • 17/03/2017 21:33
 • אני מטופל אצל כירופרקט לגבי איזון בלט דיסק מותני l4-l5- s1 ועקמת קלה בגב עליון(סקיליוזיס) +עקמת בעמוד שדרה צווארי , זיזים קטנים בצוואר c4-c5-c6, (לא משמעותי), אני בלי הקרנות. אני סובל כבר כמה שנים מחוסר תחושת אורגזמה,(הרבה לפני שהגעתי לכירופרקט), ובתקופה האחרונה גם משתן מתפצל ורק אחרי החמרת כאבים באיזור ותסמינים לא נעימים האורלוג איבחן "דלקת כרונית בערמונית", מקבל אנטיביוטיקה וש ממצא כרוני של המטוריה מיקרוסקופית. מה שמוזר, לאחרונה אחרי טיפול אצל הכירופרקט הלכתי להשתין, והרגשתי שהזרם יותר חזק ופחות מתפצל אבל אח"כ חוזר לאותו מצב. האם יש קשר בין l4-l5-s1 לדלקת בערמונית, או לשליטה על השתן או האורגזמה ואם כן, האם יש בדיקה שמאבחנת בעיה בעצב הפונדל או בעצבים של הערמונית ?(הבנתי שיש כירופרקטים שיש להם סקאנר שמעבירים על הגוף)בעיה זו שסיפרתי מטרידה אותי ולא נמצא לה פתרון, למשל לאורולוג לא ממש אכפת לגבי שאין תחושת אורגזמה, רק שהתסמינים החמירו עם כאבים וצריבה ושריפה במתן שתן אז נתן אנטיביוטיקה ולפי מה שנאמר לא ממש יודעים איך לטפל בדלקת כרונית, ובלי קשר, גם לא בתחושת אורגזמה. ויש לציין שהייתי אצל אנדקירולוגים, אורולוגים בזמנו לגבי חוסר תחושת אורגזמה ונמצא תקין ובעצם אמרו לי שיש לי בעיה פסיכולוגית,וגם אצל סקסולוג שהפנו אותי, לא נמצא בעיה איתי. אני צעיר, בסוף שנות ה 20, ואשמח לשמוע את דעתך, ואולי לשפוך אור על הבעיות הנ"ל. תודה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום ירון, מבחינה אנטומית בסיסית, אין קשר ישיר בין L4-L5, L5-S1 לבין עצב הפודנדל, שכן הוא מקבל את האספקה שלו מ S2-S4. יחד עם זאת, יש וריאנטים שונים לעיתים, ויכול להיות שאצלך יש גם תרומה מ S1 או L5. מבחינת הערמונית, השתן והאורגזמה. השפעתו העיקרית של הטיפול הכירופרקטי היא שיפור מעבר המידע במערכת העצבים מהמוח אל הגוף וחזרה. כיוון שכך, יכול בהחלט להיות שיש שיפור בתפקוד לאחר הביקור, ויתכן ובשלב זה יש מקום לביקורים יותר תכופים אצל הכירופרקטור על מנת להשיג שיפור יותר משמעותי ויותר ארוך טווח, על כך אני ממליץ לך להתייעץ עם הכירופרקטור שלך. מבחינת הדלקת הכרונית - יש תוספי תזונה שיכולים לעזור, לייזר יכול להיות שיכול לעזור ויש עוד כמה אפשרויות כמו רולפינג, חליבת ערמונית ועוד אפשרויות פחות מוכרות, אבל על מנת להמליץ או לא להמליץ על אלו עבורך עלי לבדוקך בעצמי, אבל שוב, אני ממליץ לך לדבר על כך עם הכירופרקטור שלך. מבחינת שתן מפוצל - לעיתים יש חליבה לא מלאה של נוזל זרע לאחר אורגזמה, במיוחד אם יש בעיה תחושה בהקשר זה, ואז הוא יכול לגרום לפיצול של השתן. תופעה זו בד"כ מסתדרת מעצמה לאחר הטלת מים אחת או שתיים, אבל יכולה להימשך גם זמן רב יותר, במיוחד אם התופעה חוזרת על עצמה לעיתים קרובות. אני ממליץ לשים לב לאחר אורגזמה לוודא שיש חליבה מלאה של נוזל הזרע, ואפילו לנסות ולעודד השתנה זמן קצר לאחר מכן, על מנת לוודא שטיפה של צינור השתן. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר אורה גולן ד"ר אורה גולן
מומחית לכירופרקטיקה קרא עוד
ד"ר רונן מנדי ד"ר רונן מנדי
כירופרקט, מנהל את מרכז מנדי לכירופרקטיקה קרא עוד
תרופות קשורות
מחלות קשורות
הכי נצפים
דורבן – האם הרגל תכאב לנצח?

דורבן – האם הרגל תכאב לנצח?

להמשך קריאה >>
נתפס לכם הגב? אולי ההסבר לכך נעוץ "באפקט הבצק"

נתפס לכם הגב? אולי ההסבר לכך נעוץ "באפקט הבצק"

להמשך קריאה >>
"בדיקת זרע אחת פשוטה העניקה לנו משפחה"

"בדיקת זרע אחת פשוטה העניקה לנו משפחה"

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל