כתבה פרסומית כירופרקטיקה והריון

כירופרקטיקה והריון

 


עמוד השידרה בנוי כמוט גמיש וחזק המכיל סידרה של חוליות המחוברות יחדיו ומגנות על חוט השידרה ומערכת העצבים. למעלה החוליות מחוברות לראש ומשמשות כחיבור לצלעות ושרירי הגב. עמוד השידרה מסוגל להסתובב ולנוע קדימה, אחורה ולצדדים. עמוד השידרה מראה מהצד ארבע קשתות נורמאליות שמגבירות את החוזק שלו, מחזיקות אותו באיזון בעת עמידה זקופה, סופגות זעזועים, ומגנות עליו מפני שברים.

בתקופת הריון משתנים מבנים אלה מדי יום, ולעיתים אף מספר פעמים ביום, על פי חלוקת המשקל ומרכז הכובד של גוף האישה, רמת ההורמונים ושינוי היציבה. בתקופת ההריון מעלות נשים רבות 15% ויותר ממשקל גופן. שינויים אלו גורמים לשינויים ביציבה ולאובדן שיווי המשקל, כך שזה יכול להתבטא בסחרחורות, בחוסר איזון של האגן ובחוסר תמיכה בעמוד השדרה שנושא את כל משקל הגוף והעובר.

טיפולי כירופרקטיקה חיוניים לאם ההרה. המערכות והאברים שלה מספקים חיים לשניים והתפקוד האופטימאלי שלהם הוא מאד קריטי להתפתחות הבריאה של התינוק. עמוד השידרה של האימא ואגן הירכיים עוברים הרבה שינויים והסתגלויות בכדי לפצות על גדילת התינוק וקיים סיכון של הפרעה לתפקוד מערכת העצבים שלה. סאבלוקסציה (חוסר איזון בין החוליות) משפיעה בראש ובראשונה על מערכת העצבים.

כיוונים כירופרקטיים ספציפיים במשך ההיריון משפרים את תפקוד מערכת העצבים ומקנים פוטנציאל בריאותי גבוה יותר לאם ולעובר המתפתח.

אנו יכולים להביט על השלכות של חוסר האיזון השדרתי ממספר נקודות: ביו-מכאנית, הורמונאלית ונוירולוגית. קל לראות שינויים ביציבה ואפשר להבחין בשינוי מרכז הגוף. משקל התינוק מושך קדימה ומעמיס על האגן ועמוד השידרה, ולקראת סיום ההיריון יש גם שינוי באופן ההליכה. מה שרובנו לא יכולים להבחין זה בשינויים ההורמונים והתגובות הכימי קליות הקורות בו בזמן בתוך גוף האם והעובר המתפתח. כל אלה נשלטים, מתואמים ומבוקרים ע"י מערכת העצבים.

סיבה נוספת לטיפול במשך ההיריון היא לייצב את אגן הירכיים של האם. בגלל מתחים וטראומות אשר נגרמו לאזור האגן ועמוד השידרה במשך שנות חייה של האם, פתח האגן נתון לפשרה ומבנהו יכול להשתנות. דבר זה יכול להשפיע על פתח המעבר בו אמור התינוק לצאת לאוויר העולם.

כירופרקטיקה מגדירה תזוזה מהמקום או עיוות כאי-ישור. אי-ישור הוא חלק מסאבלוקסציה (חוסר איזון בין החוליות) אשר פעמים רבות נגרם מטראומה ומתח.

בנוסף, סבלוקסציה, נעילה של חוליות, חוסר יציבות ואיזון לעמוד השדרה ואגן הירכיים של האם במשך ההיריון, צפויים לגרום לחוסר איזון שרירים של אגן הירכיים ורצועות המחברות את המפרקים. אגן הירכיים של האישה תומך ברחם הגדל בעזרת רצועות ספציפיות. כאשר עצמות אגן הירכיים מאוזנות, הרחם מסוגל לגדול באופן סימטרי עם התינוק המתפתח בתוכו. אם עצמות אגן הירכיים נמצאות במצב של אי יישור או תת נקיעה, זה משפיע ישירות על האופן בו הרחם נתמך. תמיכה בלתי שווה של הרצועות המחזיקות את הרחם יגרמו לפיתול הרחם ויקטינו את מרחב המחיה המרבי של התינוק המתפתח. המונח המתאר תופעה זו נקרא לחץ תוך רחמי.

במקרים מסוימים, לחץ זה מגביל את מיקום התינוק במשך ההיריון ומשפיע לרעה על עמוד השדרה והגולגולת המתפתחים. בנוסף, הגבלות התנועה של התינוק במשך ההיריון יכולות למנוע ממנו/ה מלהיכנס למיקום האפשרי הטוב ביותר ללידה. כל מיקום ללידה חוץ מהמיקום האידיאלי של הראש, גולגולת קדימה של התינוק מורה על ההשפעות מעכבות התנועה של הלחץ בתוך הרחם. מיקום לא נכון של התינוק מוביל לחבלי לידה ארוכים וכואבים יותר עם סיכוי רב יותר להתערבויות רפואיות בלידה.
 
לעיתים קרובות נאלצים לבצע ניתוח קיסרי בו האם והתינוק מפספסים את התועלת והיתרונות הרבים של לידה נרתיקית טבעית.
צריך לזכור כי אצל האישה הרה חשיבות עמוד השדרה חשובה כפליים! עם גדילת הבטן והתרחבות האגן גדלים גם העומס ומשקל הגוף על עמוד השדרה והאגן. מרכז הכובד משתנה לפנים , הכתפיים נמשכות לאחור והראש והצוואר לפנים. נוצרים חיכוכים במפרקי החוליות, עומסי יתר על השכמות וכאבי ראש תכופים אשר הפעם אינם יכולים להיות מטופלים תרופתית. תופעות של בצקות ברגליים או רדימות בידיים איננה נדירה.

בנוסף לכל אלו, מפרישה שיליית העובר את הורמון הRelaxin אשר תפקידו לרכך את גידי ורקמות רצפת האגן לקראת הלידה. הורמון זה לצערנו גם מרכך איברים נוספים כגון כריות הדיסק ורקמות עמוד השדרה.

נשים הרות המטופלות תקופתית בכירופרקטיקה נהנות מציבה קלה יותר, חופשיה עם פחות חיכוכים, דלקות וכאבים. האגן אשר עובר איזון וטיפול ספציפי לנשים בהריון מאפשר לידה קלה ונוחה יותר ליולדת ולתינוק. גם לאחר הלידה, הרקמות חייבות חיזוק ושיקום לאחר כל חודשי המתיחה הללו. שילוב הטיפול הכירופרקטי עם תרגילי שיקום וחיזוק מיוחדים מאפשר חזרה מהירה יותר למראה ולתפקוד שלפני ההריון.

טיפול כירופרקטי יכול לעזור לנשים בהריון הסובלות מ:

 • כאבי ראש
 • כאבי גב וצוואר
 • כאבי רגליים ואישיאס
 • בחילות
 • נימול בידיים או רגליים

נקודות למחשבה

* כאבי גב הינם תופעה נפוצה בזמן ההריון ומחקרים שונים מעריכים שכ 50% מההריונות מלווים בכאבי גב.

* נשים הסובלות מכאבי גב, סיכוייהן לכאבים בזמן ההריון גבוהים פי 2.

* כאבי גב ממוקדים על פי רוב בגב תחתון ובעיקר במפרק הסקרו-איליאקי. הכאבים גוברים בד´כ עקב הליכה או עמידה ומתגברים לקראת סוף היום.

* במרבית המקרים, כאבי גב המתפתחים בזמן ההריון, אינם מפסיקים לאחר הלידה.

* רמת הכאב בד´כ מוגדרת כמציקה, טורדנית, אך לא חריפה.

*השערות שונות מנסות להסביר את תופעת כאבי הגב בהריון:
- הגברת לחץ מכני.
- שינויים הורמונלים.

* רמת אסטרוגן ורלאקסין המופרשים בקצב גובר גורמים לריכוך של רצועות ול"שחרור" יתר של המפרקים.

* "פיצוי" לרחם הגדלה קדימה ע"י הטיה "לא מודעת" של הגב לאחור גורמת להגברת הלורדוזיס.

ובכך הגדלת החיכוך והלחץ על המפרקים הסקרואיליאקים.

* יתר תנועה של מפרקי החוליות והסקרואיליאק.

* שינויים בכפות רגליים כ - יתר פרונציה, השתטחות, לחץ - נשיאת משקל מוגברת על עקבים.

* שוני בתנועה ואי איזון מתפתח בשרירים.

* מפרק הסקרו-איליאק יציב בד´כ יותר מהלומבו-סקרל, אך בזמן ההריון מושפע יותר מהרלאקסין. מעריכים כי כ-80%-70 מכאבי הגב בתקופת ההריון מקורם באי תפקוד מפרק זה.

פורום כירופרקטיקה

 עומר הירש

עומר הירש עומר הירש, מנהל פורום כירופרקטיקה. מתמחה בטיפול בפגיעות ספורט דרך הפדרציה הבינלאומית לכירופרקטיקת ספורט (FICS)
עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • כאב בעצם החזה - סטרנום
 • עינת
 • 24/05/2017 12:09
 • שלום אני בת 33, אסמתית, לפני שנה בערך התחילו לי כאבים ממש חזקים בעצם החזה. בעיקר באמצע הלילה, בהתחלה שחוויותי את הכאב זה היה מאוד מלחיץ ומדאיג, הלכתי לרופא עשו לי בדיקת א.ק.ג אקו לב ואפילו הייתי אצל רופא גסטרולוג וביצעתי בדיקת גסטרוסקופיה, לשמחתי כל הבדיקות יצאו תקינות. היתה לי הפסקה של כמעט חצי שנה מהכאבים האלה. ואתמול בלילה הכאבים חזרו. אני נורא מודאגת וממש כואב לי, ההתקף הוא בלילה אבל הרגישות במקום מלווה אותי כמעט כל היום אחרי ההתקף. אשמח אם תכוון אותי מה עליי לעשות תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קרע בגיד הsuperspinatus
 • נתי
 • 23/05/2017 20:55
 • היי ד"ר התגלה אצלי קרע בגיד שמצוין למעלה,ולאחר ביקור אצל מומחה כתף נאמר לי שעליי לעשות ניתוח ושאין פתרון אחר. אני בן 22 ספורטאי פעיל שעוסק בפעילות גופנית בכל משך השבוע שכוללת כדורסל ואימונים חד"כ. רציתי לדעת מה המלצתך האם כדאי לעשות עוד בדיקה לפני ניתוח או אם יש איזשהו פתרון אחר. תודה מראש :)

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לפני ניתוח!
 • זיו
 • 23/05/2017 23:35
 • היי נתי, ממליץ לנסות את סימון ניל אשר- אוסטאופת שזכה להכרה בינלאומית על עבודתו בכאב כתף. מטפל במצבי כתף מורכבים בטכניקות שלו:: ניל אשר (NAT)". בהצלחה ותעדכן אם עזר ואם זה מנע ניתוח! https://backintoshape.co.il/he/%D7%A9%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%9F-%D7%90%D7%A9%D7%A8/ https://backintoshape.co.il/he/%D7%92%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%90%D7%99%D7%9D-%D7%A9%D7%9C-%D7%94%D7%9B%D7%AA%D7%A3/

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שחרור צוואר ופגיעה בראיה
 • איתן
 • 21/05/2017 14:23
 • כירופקט טיפל לי בגב ובצוואר במשך מספר שבועות, בפגישה החמישית שלנו הוא סיבב את הצוואר לביצוע קנאק. לאחר שיצאתי ממנו שמתי לב שהראיה שלי השתבשה, חלק משדה הראיה היה חסר והשאר לא בפוקוס. חזרתי אליו לאחר מספר דקות, הוא טיפל בצוואר והחזיר את הראיה לקדמותה (אני מקווה). שאלות שעולות: עד כמה מסוכנות הן המניפולציות בכירופרקטיקה ? כיצד הצוואר משפיע על הראיה ? חשבתי שאינפורמציה מהעיניים מועברת ישירות למוח. מה צריך לעשות כדי להגן על זכויותי ? יתכן שכעת כל מכה קטנה בצוואר תפגע לי בראיה ? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום איתן, ראשית אתחיל ואומר שכירופרקטיקה הוא אחד המקצועות הבטוחים יותר שיש, והסיכוי להיפגע מטיפול כירופרקטי הוא נמוך במאות אחוזים מתוצאה שלילית כגון אולקוס כתוצאה משימוש באדוויל. ראיה אינה פונקציה רק של מעבר המידע החזותי מהעין לאונה האוקסיפיטלית. הראיה קשורה למיקום העיניים בעין, ויכולתן להתפקס, פונקציה שקשורה לעצב השלישי שממוקם בחלק העליון של גזע המוח, היא קשורה ליכולת של התלמוס ושל הגרעינים הבזאליים להעביר את המידע בצורה חלקה, שני תפקודים שמושפעים מהאינפורמציה שמגיעה מכל הגוף, רובה הגדול מגיע דרך חוט השדרה ועוד. כך שכירופרקטיקה בהחלט יכולה להשפיע על הראיה. במקרים נדירים יול להיות מקרה בו ישנה חולשה קיימת של הרשתית למשל, ואז תנועה מהירה של הראש, בין אם בטיפול, בתאונת דרכים קלה או אפילו בסיבוב מהיר של הראש להגיד שלו לחבר ברחוב, יכול לגרום להתחלה של היפרדות רשתית, למרות שמהתיאור שלך, זה לא המקרה (כיוונון כירופרקטי לא יכול להשיב מצב זה לקדמותו למיטב ידיעתי). מבחינת זכויות - אם אתה מרגיש שהכירופקטור שטיפל בך התרשל בתפקידו, אני ממליץ לך ראשית לפנות לאגודה הישראלית לכירופרקטיקה לוודא שהוא אכן כירופרקטור מוסמך, בכתובת israchiro@gmail.com אם הוא אכן כירופרקטור מוסמך, אזי עומדות לרשותך כל האפשרויות החוקיות לבחירתך. שוב, מהתיאור שלך, במיוחד לאור העובדה שהנזק נראה שאינו קבוע, לדעתי הפתרון הנכון הוא להמשיך טיפול ולראות מה קורה. אינ בספק אם מקרה הנ"ל ישפיע על רגישות מערכת הראיה שלך בעתיד, אך איני יכול לדעת בוודאות כמובן. המשך החלמה מהירה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר אורה גולן ד"ר אורה גולן
מומחית לכירופרקטיקה קרא עוד
ד"ר רונן מנדי ד"ר רונן מנדי
כירופרקט, מנהל את מרכז מנדי לכירופרקטיקה קרא עוד
תרופות קשורות
מחלות קשורות
הכי נצפים
דורבן: מהו הטיפול שישים סוף לכאב?

דורבן: מהו הטיפול שישים סוף לכאב?

להמשך קריאה >>
נתפס לכם הגב? אולי ההסבר לכך נעוץ "באפקט הבצק"

נתפס לכם הגב? אולי ההסבר לכך נעוץ "באפקט הבצק"

להמשך קריאה >>
"בדיקת זרע אחת פשוטה העניקה לנו משפחה"

"בדיקת זרע אחת פשוטה העניקה לנו משפחה"

להמשך קריאה >>

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל