כתבה פרסומית פוריות האישה בראי הרפואה היפנית

זוגות רבים חווים קשיי פוריות. בחלק מהמקרים הסיבה מאובחנת וידועה, בעוד אצל אחרים בעיות הפוריות קיימות גם כשכל הממצאים הקליניים לכאורה תקינים. בעיות פוריות אינן ייחודיות לישראל. נתונים מראים כי ככל שהמדינה נחשלת יותר, כך יורדות בהתאמה בעיות הפוריות. אך בזכות התפתחות הרפואה המערבית, תוך שילובה עם שיטות רפואיות מסורתיות, כדוגמת הרפואה היפנית נתונים אלה נמצאים בתהליך שיפור.

זוגות רבים חווים קשיי פוריות. בחלק מהמקרים הסיבה מאובחנת וידועה, בעוד אצל אחרים בעיות הפוריות קיימות גם כשכל הממצאים הקליניים לכאורה תקינים. בעיות פוריות אינן ייחודיות לישראל. נתונים מראים כי ככל שהמדינה נחשלת יותר, כך יורדות בהתאמה בעיות הפוריות. אך בזכות התפתחות הרפואה המערבית, תוך שילובה עם שיטות רפואיות מסורתיות, כדוגמת הרפואה היפנית נתונים אלה נמצאים בתהליך שיפור.

למעשה, בשנים האחרונות מתקיים שיתוף פעולה פורה בין הרפואה הקונבציונאלית לרפואה הסינית והיפנית, במסגרתו בוצעו מאות מחקרים המעידים על כך ששילוב בין שתי השיטות מביא להישגים מרשימים בבריאות ופוריות האישה, דוגמת הסדרת המחזור החודשי, איזון הורמונאלי, שיפור איכות הביציות, טיפול בשחלות פוליציסטיות ועוד. הרפואה היפנית

שיטות הטיפול ברפואה יפנית מבוססות על טכניקות ייחודיות של דיקור ומוקסה, שימוש בצמחי מרפא והמלצות תזונה שונות.
שיטת האבחנה ברפואה היפנית מבוססת בעיקרה על מישוש הגוף תוך איתור נקודות רפלקס בחלקיו השונים. נקודות הרפלקס המאותרות בגוף המטופל מצביעות באופן מובהק על מצבו הפיזיולוגי והנפשי של המטופל ובעזרתן ניתן להגיע אל שורש הבעיה הרפואית ולטפל בה, ולא להסתפק בטיפול סימפטומטי בלבד.

גורמים אפשריים לאי פוריות האישה על פי הרפואה היפנית, דרכי אבחון וטיפול

 סטגנציה (תקיעות) של דם -

כשהדם בגוף האישה אינו זורם כהלכה, עלולות להיווצר בעיות גניקולוגיות שונות, כגון דיסמנוריאה (כאבים טרום ווסתיים), מחזור שאינו סדיר, התפתחות של ציסטות סביב האגן, הרחם והשחלות, אמנוריאה (אי קבלת ווסת) ואף בעיות פוריות.

אבחון: סטגנציה של דם מאובחנת על ידי מציאת מספר נקודות רפלקס בחלקה התחתון של הבטן, המצביעות באופן מובהק על קושי בתנועת הדם לרחם, לשחלות ולאיברי הרבייה.

טיפול:
לרפואה היפנית טכניקות שונות המעודדות את תנועת הדם בגוף, ביניהן הדיקור, שימוש בצמחי מרפא ושינויים תזונתיים.

סיבה: לכשל בתנועת הדם בגוף מגוון רחב של סיבות, ביניהן: לחץ נפשי לאורך זמן, הרגלי תזונה לקויים, דוגמת צריכה מרובה של חלבונים מן החי וכן אכילה מועטה של ירקות, פירות ודגנים מלאים. סיבה נוספת היא חוסר בפעילות גופנית.

חוסר דם / אנמיה –

במצב של אנמיה וחוסר דם בגוף האישה, נגרמת האטה בזרימת הדם אל הרחם ואל איברי הרבייה, מאחר שהגוף מייעד את הדם המועט הקיים להפעלתן של מערכות "חשובות יותר", כדוגמת מערכת הנשימה והלב. מצב זה משפיע על הפוריות. במצב חמור של חוסר דם, האישה תסבול מאי קבלת ווסת. במצבים פחות חמורים, הווסת תהיה דלה מאוד. לאורך זמן, חוסר הדם עלול לגרום לדילול עובי רירית הרחם ומכאן, לבעיות פוריות.

אבחון: לחוסר דם בגוף ישנם רפלקסים ברורים המעידים על מצב זה.

טיפול: על ידי טיפול בדיקור יפני ניתן לעודד את ייצור הדם בגוף. מעבר לכך, ניתן לשלב צמחי מרפא יחד עם המלצות תזונתיות.

סיבה: תזונה לקויה ולא מזינה לאורך זמן תביא לירידה במאגרי הברזל ולחוסר דם. כמו כן, מצב של "סטרס" פוגע אף הוא בתפקוד מערכת העיכול ובהליך ספיגת המזון, מה שכאמור מוביל לחוסר דם. מגוון הסיבות לחוסר דם הוא רחב וכולל גם מחלות שונות בגוף האדם וכן נטייה גנטית, המביאים גם הם לירידה במאגרי הברזל ולחוסר דם.


חוסר איזון הורמונאלי -

חוסר איזון הורמונאלי בגוף מתבטא בליקוי במערך הייצור וההפרשה של הורמוני המין הנשיים על ידי בלוטת יותרת המוח, כגון אסטרוגן ופרוגסטרון. לתופעה זו ישנם שלל סימפטומים, החל בשיעור יתר והשמנה ועד לחוסר סדירות של המחזור, אי קבלת ווסת, ליקוי בהתפתחות הזקיקים לביציות, איכות ביציות ירודה, שחלות פוליציסטיות ועוד.

אבחון: האבחנה מתבצעת על ידי מישוש ואיתור רפלקסים בבטן התחתונה ובנקודות נוספות באזור הפנים והקרקפת. וכן בעזרת בדיקת דם המציגה את הפרופיל ההורמונאלי של המטופלת.

טיפול: חוסר איזון הורמונאלי הינו אמנם הגדרה מערבית, אך הרפואה היפנית פיתחה טכניקות ייחודיות ויעילות באמצעות דיקור לשם השבת האיזון ההורמונאלי והסדרת המחזור החודשי. מעבר לטיפול בדיקור תינתנה הנחיות תזונתיות למטופלת בהתאם לאבחנה. כמו כן, שימוש בצמחי מרפא יתווסף במידת הצורך.

סיבה: צריכה ממושכת של גלולות למניעת הריון וכן צריכה מוגברת של "תזונה הורמונאלית" (מוצרי חלבון מן החי, המכילים כמויות גדולות של הורמונים), כמו גם נטייה גנטית, יפרו את האיזון ההורמונאלי בגוף.
יהיה פגיע ורגיש יותר למתח הסביבתי וגופו יאותת בצורה קיצונית יותר מאדם שאינו נושא את הגן.

קיימות סיבות נוספות לבעיות פוריות כדוגמת מחלות דלקתיות שונות, חוסר איזון במטבוליזם, הסוכר בדם, רעילות סיסטמית בגוף עקב תזונה לקויה או חשיפה לחומרים רעילים לאורך זמן, תת פעילות של בלוטת התריס ועוד.

לרפואה היפנית כלים אפקטיביים להתמודדות עם כל אחת מן הסיבות שהוזכרו ובאמצעותם להביא לחיזוקה ולאיזונה של מערכת המין הנשית ומשם - להריון המיוחל.

יש לכם שאלות נוספות בנושא פוריות ורפואה מסורתית? כנסו לפורום רפואה סינית

פורום פריון וגינקולוגיה ברפואה סינית

 אביב מסינגר

אביב מסינגר אביב מסינגר, מנהל פורום פריון וגינקולוגיה ברפואה הסינית. מומחה ברפואה סינית, צמחי מרפא וטווינא. מייסד ומנהל מרפאת "בריאת" מטפל ברפואה סינית ויפנית משנת 1998
עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • דיקור בהריון
 • לילך
 • 10/07/2017 07:03
 • שלום אביב, נכנסתי להריון במזל טוב מטיפולי פוריות , נעזרתי גם בדיקור סיני. האם יש יתרון בהמשך הדיקור גם אחרי שההריון נקלט? האם דיקור יכול למנוע הפלות עצמניות (עברתי כזאת לפני חודשיים). תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לילך בוקר טוב, עניתי לך לדעתי בפורום של בריאת, וארחיב כאן את התשובה, הדיקור כאמור בטוח בכל שלבי ההריון, הטיפול יכול לעזור בהפלות ספונטניות, כאשר הן נגרמות מבעיה של האם, הטיפול לא יכול לעזור להפלות שנגרמות מ בעיה של העובר. הדרך היחידה שניתן אולי להשפיע על זה, היא דרך טיפול לפני ההריון, ובשלב התפתחות העוברים, וגם כאן יש שאלה האם הדיקור יכול להשפיע על איכות העוברים. אבל יש הרבה מה לעשות בפלות על רקע בעיה של האם, כמו בעיות בזרימת דם, חוסר הורמונלי, חולשה כללית, נטייה לדלקות וכולי. מוזמנת להעביר כאן או בפרטי פרטים נוספים ואוכל לייעץ באופן יותר פרטני. יום טוב אביב

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דימום משני אחרי מחזור
 • אבישג
 • 27/06/2017 21:10
 • בת 33. נשואה +4. ילדתי את ביתי הקטנה לפני 4 וחצי שנים. השתמשתי בגלולות והפסקתי אותן לפני שנה וחצי. ומאז ישנה תופעה שחוזרת על עצמה מידי חודש והיא: אחרי דימום וסתי שמסתיים אחרי כשלושה ימים.יש הפסקה של יומיים ולאחריה מופיע דימום טרי שמשתחרר בפעימה אחת. מה גם שאני לא מצליחה להרות שוב.. פניתי לברור אצל רופאת נשים. פרופיל הורמונלי תקין. לא נצפו שרירנים. ביוץ מוקדם (ביחס לליל הטבילה). כדורים לדחית ביוץ לא הועילו. טיפלתי ברפלקסולוגיה ולא היה שינוי.. קבלתי הפניה לצילום רחם ואני חוששת לעשות אותו.. שאלותי: מה יכול להיות הגורם/מים לתופעה הזו? האם כדאי לערוך צילום רחם או שזה אלים ופולשני מידי? האם יש מומחים אלטרנטיבים שניתן להתייעץ איתם? או טיפול מומלץ?? בתודה מראש!!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אבישג בוקר טוב, הפסקת הדימום באמצע הוסת, והמשך דימום אחרי זה, היא תופעה שמוכרת ברפואה הסינית, יש כמה אפשרויות של אבחנה, כשהנפוצה ביותר היא בעיה בזרימת הדם ברחם או באגן יכולה להיות גם חולשה או חוסר איזון הורמונלי. טיפול של דיקור וצמחי מרפא יכול לפתור את הבעיה, ובאותו הטיפול אפשר יהיה לנסות להסדיר את המחזור ואת הביוץ המוקדם. אני לא בטוח שצילום רחם הוא הבדיקה המתאימה כאן, המטרה העיקרית של צילום הרחם היא לבדוק את החצוצרות ואם הן פתוחות או חסומות אפשר ללמוד מהבדיקה גם על הרחם, אבל בשביל זה עדיף ברוב המיקרים לעשות היסטרוסקופיה. את מוזמנת לפנות לטיפול אצלנו, או במרפאה אחרת שמתמחה ברפואה סינית לנשים צרי קשר אם תרצה לתאם טיפול, או שיהיו לך שאלות נוספות. מקוה שיימצא פיתרון, אביב

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • פוריות בתקופת הנקה
 • אור
 • 30/05/2017 14:24
 • שלום :) מניקה כיום את בני בן השנה, בעיקר לקראת שינה. בעלי ואני מאוד מעוניינים בהריון נוסף אך טרם חזרה הוסת מאז הלידה כך שלא נראה שיש ביוץ. ברקע, שחלות פוליצסטיות, בעזרת צמחי מרפא ותזונה לתקופה קצרה מאוד וכניסה להריון באופן טבעי. האם יש אפשרות לגרום לווסת ואיתה לאפשרות הכניסה להריון להגיע דרך הרפואה הסינית?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אור שלום מתנצל ראשית שלא עניתי קודם, נראה שפספסתי את ההודעה שלך לא יודע אם המצב השתנה או שאותו הדבר יש אפשרות בטיפול של הרפואה הסינית לגרום לביוץ, בדרך כלל זה נעשה באמצעות דיקור, ולעיתים גם צמחי מרפא והמלצות תזונה. מצרף מאמר על שחלות פוליצסטיות - http://www.briat.co.il/maamar.php?id=32 מוזמנת ליצור קשר, יום טוב אביב

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר יורם גלעדי ד"ר יורם גלעדי
מומחה בגינקולוגיה, מיילדות ופוריות קרא עוד
פרופ' דרור מאירוב פרופ' דרור מאירוב
מומחה לפוריות והפריה חוץ גופית. קרא עוד

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל