כתבה פרסומית פוריות האישה בראי הרפואה היפנית

זוגות רבים חווים קשיי פוריות. בחלק מהמקרים הסיבה מאובחנת וידועה, בעוד אצל אחרים בעיות הפוריות קיימות גם כשכל הממצאים הקליניים לכאורה תקינים. בעיות פוריות אינן ייחודיות לישראל. נתונים מראים כי ככל שהמדינה נחשלת יותר, כך יורדות בהתאמה בעיות הפוריות. אך בזכות התפתחות הרפואה המערבית, תוך שילובה עם שיטות רפואיות מסורתיות, כדוגמת הרפואה היפנית נתונים אלה נמצאים בתהליך שיפור.

זוגות רבים חווים קשיי פוריות. בחלק מהמקרים הסיבה מאובחנת וידועה, בעוד אצל אחרים בעיות הפוריות קיימות גם כשכל הממצאים הקליניים לכאורה תקינים. בעיות פוריות אינן ייחודיות לישראל. נתונים מראים כי ככל שהמדינה נחשלת יותר, כך יורדות בהתאמה בעיות הפוריות. אך בזכות התפתחות הרפואה המערבית, תוך שילובה עם שיטות רפואיות מסורתיות, כדוגמת הרפואה היפנית נתונים אלה נמצאים בתהליך שיפור.

למעשה, בשנים האחרונות מתקיים שיתוף פעולה פורה בין הרפואה הקונבציונאלית לרפואה הסינית והיפנית, במסגרתו בוצעו מאות מחקרים המעידים על כך ששילוב בין שתי השיטות מביא להישגים מרשימים בבריאות ופוריות האישה, דוגמת הסדרת המחזור החודשי, איזון הורמונאלי, שיפור איכות הביציות, טיפול בשחלות פוליציסטיות ועוד. הרפואה היפנית

שיטות הטיפול ברפואה יפנית מבוססות על טכניקות ייחודיות של דיקור ומוקסה, שימוש בצמחי מרפא והמלצות תזונה שונות.
שיטת האבחנה ברפואה היפנית מבוססת בעיקרה על מישוש הגוף תוך איתור נקודות רפלקס בחלקיו השונים. נקודות הרפלקס המאותרות בגוף המטופל מצביעות באופן מובהק על מצבו הפיזיולוגי והנפשי של המטופל ובעזרתן ניתן להגיע אל שורש הבעיה הרפואית ולטפל בה, ולא להסתפק בטיפול סימפטומטי בלבד.

גורמים אפשריים לאי פוריות האישה על פי הרפואה היפנית, דרכי אבחון וטיפול

 סטגנציה (תקיעות) של דם -

כשהדם בגוף האישה אינו זורם כהלכה, עלולות להיווצר בעיות גניקולוגיות שונות, כגון דיסמנוריאה (כאבים טרום ווסתיים), מחזור שאינו סדיר, התפתחות של ציסטות סביב האגן, הרחם והשחלות, אמנוריאה (אי קבלת ווסת) ואף בעיות פוריות.

אבחון: סטגנציה של דם מאובחנת על ידי מציאת מספר נקודות רפלקס בחלקה התחתון של הבטן, המצביעות באופן מובהק על קושי בתנועת הדם לרחם, לשחלות ולאיברי הרבייה.

טיפול:
לרפואה היפנית טכניקות שונות המעודדות את תנועת הדם בגוף, ביניהן הדיקור, שימוש בצמחי מרפא ושינויים תזונתיים.

סיבה: לכשל בתנועת הדם בגוף מגוון רחב של סיבות, ביניהן: לחץ נפשי לאורך זמן, הרגלי תזונה לקויים, דוגמת צריכה מרובה של חלבונים מן החי וכן אכילה מועטה של ירקות, פירות ודגנים מלאים. סיבה נוספת היא חוסר בפעילות גופנית.

חוסר דם / אנמיה –

במצב של אנמיה וחוסר דם בגוף האישה, נגרמת האטה בזרימת הדם אל הרחם ואל איברי הרבייה, מאחר שהגוף מייעד את הדם המועט הקיים להפעלתן של מערכות "חשובות יותר", כדוגמת מערכת הנשימה והלב. מצב זה משפיע על הפוריות. במצב חמור של חוסר דם, האישה תסבול מאי קבלת ווסת. במצבים פחות חמורים, הווסת תהיה דלה מאוד. לאורך זמן, חוסר הדם עלול לגרום לדילול עובי רירית הרחם ומכאן, לבעיות פוריות.

אבחון: לחוסר דם בגוף ישנם רפלקסים ברורים המעידים על מצב זה.

טיפול: על ידי טיפול בדיקור יפני ניתן לעודד את ייצור הדם בגוף. מעבר לכך, ניתן לשלב צמחי מרפא יחד עם המלצות תזונתיות.

סיבה: תזונה לקויה ולא מזינה לאורך זמן תביא לירידה במאגרי הברזל ולחוסר דם. כמו כן, מצב של "סטרס" פוגע אף הוא בתפקוד מערכת העיכול ובהליך ספיגת המזון, מה שכאמור מוביל לחוסר דם. מגוון הסיבות לחוסר דם הוא רחב וכולל גם מחלות שונות בגוף האדם וכן נטייה גנטית, המביאים גם הם לירידה במאגרי הברזל ולחוסר דם.


חוסר איזון הורמונאלי -

חוסר איזון הורמונאלי בגוף מתבטא בליקוי במערך הייצור וההפרשה של הורמוני המין הנשיים על ידי בלוטת יותרת המוח, כגון אסטרוגן ופרוגסטרון. לתופעה זו ישנם שלל סימפטומים, החל בשיעור יתר והשמנה ועד לחוסר סדירות של המחזור, אי קבלת ווסת, ליקוי בהתפתחות הזקיקים לביציות, איכות ביציות ירודה, שחלות פוליציסטיות ועוד.

אבחון: האבחנה מתבצעת על ידי מישוש ואיתור רפלקסים בבטן התחתונה ובנקודות נוספות באזור הפנים והקרקפת. וכן בעזרת בדיקת דם המציגה את הפרופיל ההורמונאלי של המטופלת.

טיפול: חוסר איזון הורמונאלי הינו אמנם הגדרה מערבית, אך הרפואה היפנית פיתחה טכניקות ייחודיות ויעילות באמצעות דיקור לשם השבת האיזון ההורמונאלי והסדרת המחזור החודשי. מעבר לטיפול בדיקור תינתנה הנחיות תזונתיות למטופלת בהתאם לאבחנה. כמו כן, שימוש בצמחי מרפא יתווסף במידת הצורך.

סיבה: צריכה ממושכת של גלולות למניעת הריון וכן צריכה מוגברת של "תזונה הורמונאלית" (מוצרי חלבון מן החי, המכילים כמויות גדולות של הורמונים), כמו גם נטייה גנטית, יפרו את האיזון ההורמונאלי בגוף.
יהיה פגיע ורגיש יותר למתח הסביבתי וגופו יאותת בצורה קיצונית יותר מאדם שאינו נושא את הגן.

קיימות סיבות נוספות לבעיות פוריות כדוגמת מחלות דלקתיות שונות, חוסר איזון במטבוליזם, הסוכר בדם, רעילות סיסטמית בגוף עקב תזונה לקויה או חשיפה לחומרים רעילים לאורך זמן, תת פעילות של בלוטת התריס ועוד.

לרפואה היפנית כלים אפקטיביים להתמודדות עם כל אחת מן הסיבות שהוזכרו ובאמצעותם להביא לחיזוקה ולאיזונה של מערכת המין הנשית ומשם - להריון המיוחל.

יש לכם שאלות נוספות בנושא פוריות ורפואה מסורתית? כנסו לפורום רפואה סינית

פורום פריון וגינקולוגיה ברפואה סינית

 אביב מסינגר

אביב מסינגר אביב מסינגר, מנהל פורום פריון וגינקולוגיה ברפואה הסינית. מומחה ברפואה סינית, צמחי מרפא וטווינא. מייסד ומנהל מרפאת "בריאת" מטפל ברפואה סינית ויפנית משנת 1998
עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • תוצאות בדיקות דם
 • טליה
 • 03/02/2016 14:36
 • שלום רב, אני ממש מתוסכלת. עברתי הפלה לפני 3 חודשים. הפלה טבעית ללא גרידה וללא כדורים. אני מנסה להיכנס להריון והנתונים מהמעקב זקיקים האחרון הינו: זקיק 17 פרוגסטרון 2.1 (חייבת לצייi שבאותו יום שמתי אנדרומטנין פעם אחת בלבד)אסטרידול 730 רירית 7. חייבת לציון שיום קודם הרירית היתה 7.7. יומיים לאחרי שבייציתי הפרוגסטרון היה 14.8 ואסטריוטול 280 ורירית 5. על סמך הנתונים האלו אני יכולה להיקלט? למה הרירית יורדת? האם זה ששמתי פעם אחת אנדרומטניןן יכל לשבש את הבדיקת דם של הפרוגסטרון?מה עושים כדאי לעבות אותה? כדאי לשים אנדרומנטין זה יעזור? או לקחת כדורים כלשהם? בנוסף הרופא שלח אותי לעשות היסטרוקוסופיה. יש לי תור יום חמישי אם אני בהריון זה יכול לפגוע?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • טליה שלום השאלה ששאלת מתאימה יותר לפורום של רופאי פיריון ולא למטפלים ברפואה סינית. כדאי שתפני לרופא שלך כי נראה שיש קצת בלבול בנתונים או בהנחיות. הנתונים האחרונים מצביעים על זה שאת לפני הביוץ, עם זקיק תקין שעדיין כנראה גדל. בשלב הזה הפרוגסטרון אמור להיות נמוך, ואת לא אמורה לקחת נרות פרוגסטרון, אלא רק לאחר הביוץ. לגבי ההיסטרוסקופיה - גם זאת שאלה שצריך להפנות לרופא שלך, ולעדכן אותו במועד הביוץ שלך. שיהיה בהצלחה אביב

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הפלות חוזרות על רקע גיל מבוגר הפרעות כרומוזומליות
 • לוני
 • 18/01/2016 17:32
 • שלום, אני בת 41, רווקה, ללא ילדים, אחרי 4 הפלות חוזרות סביב שבוע 8, אחת ספונטנית מבן זוג והשלוש האחרות מטיפולי תרומות זרע. היסטרוסקופיה וקרישיות תקינים, והרופא אומר שזה בגלל ביציות לא תקינות, הפרעות כרומוזומליות שמתרחשות בכ 50% מהעוברים בגיל שלי, וצריך לנסות עד ש"ניפול" על ביצית תקינה.השאלה שלי היא האם במקרה הזה אפשר להעזר ברפואה הסינית, שכן אני נקלטת מהר אך העוברים נופלים. אשמח לתשובה כנה בהקדם, תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום לך, מתנצל על התשובה המאוחרת, ומקוה שהשאלה עדיין רלונטית, השאלה ששאלת היא מורכבת, ולא ניתן לענות עליה בכן או לא. זה מאוד תלוי במצב. אנחנו בהחלט רואים שהטיפול הסיני משפר את התגובה השחלתית בהיבטים של מספר זקיקים, כמות עוברים, רמות ההורמונים בתגובה להורמונים וכולי. עדיין לא ניתן לדעת אם השיפור הוא רק כמותי, או גם איכותי. ההנחה היא ששיפור כזה יכול להשפיע על איכות העוברים, אבל הנושא לא ברור, ואין עליו מספיק נתונים. אני מצרף מאמר שכתבתי על תבוה שחלתית נמוכה, שזה נושא קרוב למה ששאלת - http://www.briat.co.il/maamar.php?id=35 ומאמר שמפרט כמה סיפורי מקרים כאלו - http://www.briat.co.il/maamar.php?id=36 מקוה שזה ייתן הסבר יותר מעמיק את מוזמנת ליצור קשר עם שאלות נוספות. שיהיה בהצלחה אביב

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • החזרת מוקפאים
 • מאור.ש
 • 18/01/2016 20:46
 • ערב טוב, בטיפולי פוריות ומזה שנתיים מתעניינת בדיקור קוראת המון אך לא עשיתי אף פעם,, בעוד חודש בע״ה צפויה לי החזרת עובר מוקפא , שאלתי היא האם דיקור יכול לעזור בקליטה? איך? ואם כן אשמח שתגיד לי מתי רצוי לבצע לפני /אחרי.. :-) תודה רבה על הקדשת זמנך

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ערב טוב, מתנצל על התגובה המאוחרת, מקוה שהשאלה עדיין רלונטית, הרפואה הסינית יכולה לעזור בקליטה ובהשתרשות של העוברים. אפשר לטפל סביב ההחזרה. ההמלצה היא לטפל ביום ההחזרה, לפניה או אחריה. במיקרים רבים מוסיפים טיפול נוסף 3-4 ימים אחרי ההחזרה לחיזוק של שלב ההשתרשות. אם יש צורך ניתן להתחיל את הטיפול בתחילת הוסת, כדי להשפיע על התפתחות הרירית, לשפר זרימת דם וכולי. מצרף מאמר בנושא - http://www.briat.co.il/maamar.php?op=cat&id=21 מוזמנת ליצור קשר או להעביר שאלות נוספות שיהיה טוב

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר אמיר רבהון ד"ר אמיר רבהון
מומחה במיילדות, גינקולוגיה ופוריות. קרא עוד
פרופ' דרור מאירוב פרופ' דרור מאירוב
מומחה לפוריות והפריה חוץ גופית. קרא עוד
הכי נצפים
היקר או הזול? 4 כללים לרכישה בריאה של מוצרי איפור וטיפוח

היקר או הזול? 4 כללים לרכישה בריאה של מוצרי איפור וטיפוח

להמשך קריאה >>
מתי באמת צריך לתת לילד תרופות להורדת חום?

מתי באמת צריך לתת לילד תרופות להורדת חום?

להמשך קריאה >>
דילוג על ארוחת בוקר גורם להשמנה? 4 מיתוסים - והאמת

דילוג על ארוחת בוקר גורם להשמנה? 4 מיתוסים - והאמת

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל