x סגור

כתבה פרסומית פוריות האישה בראי הרפואה היפנית

Share |
זוגות רבים חווים קשיי פוריות. בחלק מהמקרים הסיבה מאובחנת וידועה, בעוד אצל אחרים בעיות הפוריות קיימות גם כשכל הממצאים הקליניים לכאורה תקינים. בעיות פוריות אינן ייחודיות לישראל. נתונים מראים כי ככל שהמדינה נחשלת יותר, כך יורדות בהתאמה בעיות הפוריות. אך בזכות התפתחות הרפואה המערבית, תוך שילובה עם שיטות רפואיות מסורתיות, כדוגמת הרפואה היפנית נתונים אלה נמצאים בתהליך שיפור.

למעשה, בשנים האחרונות מתקיים שיתוף פעולה פורה בין הרפואה הקונבציונאלית לרפואה הסינית והיפנית, במסגרתו בוצעו מאות מחקרים המעידים על כך ששילוב בין שתי השיטות מביא להישגים מרשימים בבריאות ופוריות האישה, דוגמת הסדרת המחזור החודשי, איזון הורמונאלי, שיפור איכות הביציות, טיפול בשחלות פוליציסטיות ועוד. הרפואה היפנית

שיטות הטיפול ברפואה יפנית מבוססות על טכניקות ייחודיות של דיקור ומוקסה, שימוש בצמחי מרפא והמלצות תזונה שונות.
שיטת האבחנה ברפואה היפנית מבוססת בעיקרה על מישוש הגוף תוך איתור נקודות רפלקס בחלקיו השונים. נקודות הרפלקס המאותרות בגוף המטופל מצביעות באופן מובהק על מצבו הפיזיולוגי והנפשי של המטופל ובעזרתן ניתן להגיע אל שורש הבעיה הרפואית ולטפל בה, ולא להסתפק בטיפול סימפטומטי בלבד.

גורמים אפשריים לאי פוריות האישה על פי הרפואה היפנית, דרכי אבחון וטיפול

 סטגנציה (תקיעות) של דם -

כשהדם בגוף האישה אינו זורם כהלכה, עלולות להיווצר בעיות גניקולוגיות שונות, כגון דיסמנוריאה (כאבים טרום ווסתיים), מחזור שאינו סדיר, התפתחות של ציסטות סביב האגן, הרחם והשחלות, אמנוריאה (אי קבלת ווסת) ואף בעיות פוריות.

אבחון: סטגנציה של דם מאובחנת על ידי מציאת מספר נקודות רפלקס בחלקה התחתון של הבטן, המצביעות באופן מובהק על קושי בתנועת הדם לרחם, לשחלות ולאיברי הרבייה.

טיפול:
לרפואה היפנית טכניקות שונות המעודדות את תנועת הדם בגוף, ביניהן הדיקור, שימוש בצמחי מרפא ושינויים תזונתיים.

סיבה: לכשל בתנועת הדם בגוף מגוון רחב של סיבות, ביניהן: לחץ נפשי לאורך זמן, הרגלי תזונה לקויים, דוגמת צריכה מרובה של חלבונים מן החי וכן אכילה מועטה של ירקות, פירות ודגנים מלאים. סיבה נוספת היא חוסר בפעילות גופנית.

חוסר דם / אנמיה –

במצב של אנמיה וחוסר דם בגוף האישה, נגרמת האטה בזרימת הדם אל הרחם ואל איברי הרבייה, מאחר שהגוף מייעד את הדם המועט הקיים להפעלתן של מערכות "חשובות יותר", כדוגמת מערכת הנשימה והלב. מצב זה משפיע על הפוריות. במצב חמור של חוסר דם, האישה תסבול מאי קבלת ווסת. במצבים פחות חמורים, הווסת תהיה דלה מאוד. לאורך זמן, חוסר הדם עלול לגרום לדילול עובי רירית הרחם ומכאן, לבעיות פוריות.

אבחון: לחוסר דם בגוף ישנם רפלקסים ברורים המעידים על מצב זה.

טיפול: על ידי טיפול בדיקור יפני ניתן לעודד את ייצור הדם בגוף. מעבר לכך, ניתן לשלב צמחי מרפא יחד עם המלצות תזונתיות.

סיבה: תזונה לקויה ולא מזינה לאורך זמן תביא לירידה במאגרי הברזל ולחוסר דם. כמו כן, מצב של "סטרס" פוגע אף הוא בתפקוד מערכת העיכול ובהליך ספיגת המזון, מה שכאמור מוביל לחוסר דם. מגוון הסיבות לחוסר דם הוא רחב וכולל גם מחלות שונות בגוף האדם וכן נטייה גנטית, המביאים גם הם לירידה במאגרי הברזל ולחוסר דם.


חוסר איזון הורמונאלי -

חוסר איזון הורמונאלי בגוף מתבטא בליקוי במערך הייצור וההפרשה של הורמוני המין הנשיים על ידי בלוטת יותרת המוח, כגון אסטרוגן ופרוגסטרון. לתופעה זו ישנם שלל סימפטומים, החל בשיעור יתר והשמנה ועד לחוסר סדירות של המחזור, אי קבלת ווסת, ליקוי בהתפתחות הזקיקים לביציות, איכות ביציות ירודה, שחלות פוליציסטיות ועוד.

אבחון: האבחנה מתבצעת על ידי מישוש ואיתור רפלקסים בבטן התחתונה ובנקודות נוספות באזור הפנים והקרקפת. וכן בעזרת בדיקת דם המציגה את הפרופיל ההורמונאלי של המטופלת.

טיפול: חוסר איזון הורמונאלי הינו אמנם הגדרה מערבית, אך הרפואה היפנית פיתחה טכניקות ייחודיות ויעילות באמצעות דיקור לשם השבת האיזון ההורמונאלי והסדרת המחזור החודשי. מעבר לטיפול בדיקור תינתנה הנחיות תזונתיות למטופלת בהתאם לאבחנה. כמו כן, שימוש בצמחי מרפא יתווסף במידת הצורך.

סיבה: צריכה ממושכת של גלולות למניעת הריון וכן צריכה מוגברת של "תזונה הורמונאלית" (מוצרי חלבון מן החי, המכילים כמויות גדולות של הורמונים), כמו גם נטייה גנטית, יפרו את האיזון ההורמונאלי בגוף.
יהיה פגיע ורגיש יותר למתח הסביבתי וגופו יאותת בצורה קיצונית יותר מאדם שאינו נושא את הגן.

קיימות סיבות נוספות לבעיות פוריות כדוגמת מחלות דלקתיות שונות, חוסר איזון במטבוליזם, הסוכר בדם, רעילות סיסטמית בגוף עקב תזונה לקויה או חשיפה לחומרים רעילים לאורך זמן, תת פעילות של בלוטת התריס ועוד.

לרפואה היפנית כלים אפקטיביים להתמודדות עם כל אחת מן הסיבות שהוזכרו ובאמצעותם להביא לחיזוקה ולאיזונה של מערכת המין הנשית ומשם - להריון המיוחל.

יש לכם שאלות נוספות בנושא פוריות ורפואה מסורתית? כנסו לפורום רפואה סינית


פורום פוריות וגינקולוגיה ברפואה סינית

 אביב מסינגר

אביב מסינגר מומחה ברפואה סינית, צמחי מרפא וטווינא
מייסד ומנהל מרפאת "בריאת" מטפל ברפואה סינית ויפנית משנת 1998.בוגר ארבע שנות לימודי רפואה סינית במכללה למינהל, שנתיים לימודי רפואה יפנית על פי שיטת קיקו מצומוטו, שנתיים לימודי טווינא בבית הספר עוד...

 גבריאלה אלסנר

גבריאלה אלסנר
בוגרת לימודי רפואה סינית ויפנית בארץ ובסין, בעלת וותק כ 13 שנים ומתמחה בדיקור וצמחי מרפא בעיקר בתהליכי פריון והריון.מסייעת בפתרון בעיות אורטופדיות, נוירולוגיות, בעיות נשים, מערכת עיכול ומערכת הנשימה. עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • צריכה עזרה בניתוח בדיקת פרופיל הורמונלי
 • רויטל
 • 31/07/2014 18:17
 • שלום רב,
  אני בת 32 ומנסה להרות. עשיתי בדיקת דם של פרופיל הורמונלי וקיבלתי תוצאה של FSH=12.6. זה מאוד מדאיג אותי, קראתי שזה אומר שיש בעיה עם השחלה, ואני מפחדת שתהיה לי בעיה להרות. קראתי גם שזה מוביל לגיל המעבר, ואני לא מבינה איך זה קורה. אשמח להתיעץ מה זה אומר ואם אפשר לעשות משהו בעניין. תודה

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • רויטל שלום, תוצאת הפרופיל ההורמונלי אכן מרמזת שיש בעיה כלשהיא בשחלות, ברזרבה השחלתית או בציר ההורמונלי, אבל מוקדם מאוד וגם לא נכון להסיק שהבעיה היא חמורה, או שתיכנסי מוקדם לגיל המעבר. נשים רבות מצליחות להרות עם FSH כזה עם טיפול מתאים. לרפואה הסינית יש כלים להתמודד עם מצבים כאלו, ולשפר את הסיכויים להצליח. כדאי שתפני למטפל במתמחה בפיריון באזור המגורים שלך

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • טיפול בהחזרה
 • אלינור
 • 30/07/2014 10:55
 • אלינור שלום, ההמלצה היא לעשות את הטיפול ביום ההחזרה. ניתן לעשות לפני או אחרי ההחזרה, וגם ביום שלפני או ביום שאחרי. מצרף מאמר שמסביר איך נכון לשלב את הרפואה הסינית בטיפולי ההפריה. http://www.briat.co.il/maamar.php?id=27 חשוב לציין שיש מטפלים שפועלים אחרת, וכדאי לברר עם המטפל/ת שלך מה ההמלצה שלה/שלו.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • שונאת גלולות, יש דרך אחרת?
 • שונאת גלולות
 • 29/07/2014 11:09
 • שלום לך, לצערי אין אמצעי טבעי למניעת הריון, ואין משהו שיעיל כמו גלולות או התקן תוך רחמי. כדאי גם לציין שהנזק של הפלות מרובות הוא חמור יותר מאשר תופעות לוואי שיש לגלולות. את יכולה להשתמש בקונדומים כמובן, אבל זה לא מתאים לכל הזוגות. בשיטות הטבעיות תוכלי להכיר את הגוף שלך, ולדעת מתי מתרחש הביוץ. יש נשים שמתזמנות כך את קיום היחסים, אבל עלולות להיות טעויות. זה מתאים לזוגות שמוכנים לאפשרות שתהיה טעות, ויקבלו הריון כזה בברכה.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
לעמוד הפורום
חפשו בפורטל infomed
אנא בחרו סוג מומחה
רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר אמיר רבהון ד"ר אמיר רבהון
מומחה במיילדות, גינק...קרא עוד
ד"ר רון שינמן ד"ר רון שינמן
מומחה בכירורגיה גינק...קרא עוד

שאל אותנו שאלה
בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל