כתבה פרסומית פוריות האישה בראי הרפואה היפנית

זוגות רבים חווים קשיי פוריות. בחלק מהמקרים הסיבה מאובחנת וידועה, בעוד אצל אחרים בעיות הפוריות קיימות גם כשכל הממצאים הקליניים לכאורה תקינים. בעיות פוריות אינן ייחודיות לישראל. נתונים מראים כי ככל שהמדינה נחשלת יותר, כך יורדות בהתאמה בעיות הפוריות. אך בזכות התפתחות הרפואה המערבית, תוך שילובה עם שיטות רפואיות מסורתיות, כדוגמת הרפואה היפנית נתונים אלה נמצאים בתהליך שיפור.

זוגות רבים חווים קשיי פוריות. בחלק מהמקרים הסיבה מאובחנת וידועה, בעוד אצל אחרים בעיות הפוריות קיימות גם כשכל הממצאים הקליניים לכאורה תקינים. בעיות פוריות אינן ייחודיות לישראל. נתונים מראים כי ככל שהמדינה נחשלת יותר, כך יורדות בהתאמה בעיות הפוריות. אך בזכות התפתחות הרפואה המערבית, תוך שילובה עם שיטות רפואיות מסורתיות, כדוגמת הרפואה היפנית נתונים אלה נמצאים בתהליך שיפור.

למעשה, בשנים האחרונות מתקיים שיתוף פעולה פורה בין הרפואה הקונבציונאלית לרפואה הסינית והיפנית, במסגרתו בוצעו מאות מחקרים המעידים על כך ששילוב בין שתי השיטות מביא להישגים מרשימים בבריאות ופוריות האישה, דוגמת הסדרת המחזור החודשי, איזון הורמונאלי, שיפור איכות הביציות, טיפול בשחלות פוליציסטיות ועוד. הרפואה היפנית

שיטות הטיפול ברפואה יפנית מבוססות על טכניקות ייחודיות של דיקור ומוקסה, שימוש בצמחי מרפא והמלצות תזונה שונות.
שיטת האבחנה ברפואה היפנית מבוססת בעיקרה על מישוש הגוף תוך איתור נקודות רפלקס בחלקיו השונים. נקודות הרפלקס המאותרות בגוף המטופל מצביעות באופן מובהק על מצבו הפיזיולוגי והנפשי של המטופל ובעזרתן ניתן להגיע אל שורש הבעיה הרפואית ולטפל בה, ולא להסתפק בטיפול סימפטומטי בלבד.

גורמים אפשריים לאי פוריות האישה על פי הרפואה היפנית, דרכי אבחון וטיפול

 סטגנציה (תקיעות) של דם -

כשהדם בגוף האישה אינו זורם כהלכה, עלולות להיווצר בעיות גניקולוגיות שונות, כגון דיסמנוריאה (כאבים טרום ווסתיים), מחזור שאינו סדיר, התפתחות של ציסטות סביב האגן, הרחם והשחלות, אמנוריאה (אי קבלת ווסת) ואף בעיות פוריות.

אבחון: סטגנציה של דם מאובחנת על ידי מציאת מספר נקודות רפלקס בחלקה התחתון של הבטן, המצביעות באופן מובהק על קושי בתנועת הדם לרחם, לשחלות ולאיברי הרבייה.

טיפול:
לרפואה היפנית טכניקות שונות המעודדות את תנועת הדם בגוף, ביניהן הדיקור, שימוש בצמחי מרפא ושינויים תזונתיים.

סיבה: לכשל בתנועת הדם בגוף מגוון רחב של סיבות, ביניהן: לחץ נפשי לאורך זמן, הרגלי תזונה לקויים, דוגמת צריכה מרובה של חלבונים מן החי וכן אכילה מועטה של ירקות, פירות ודגנים מלאים. סיבה נוספת היא חוסר בפעילות גופנית.

חוסר דם / אנמיה –

במצב של אנמיה וחוסר דם בגוף האישה, נגרמת האטה בזרימת הדם אל הרחם ואל איברי הרבייה, מאחר שהגוף מייעד את הדם המועט הקיים להפעלתן של מערכות "חשובות יותר", כדוגמת מערכת הנשימה והלב. מצב זה משפיע על הפוריות. במצב חמור של חוסר דם, האישה תסבול מאי קבלת ווסת. במצבים פחות חמורים, הווסת תהיה דלה מאוד. לאורך זמן, חוסר הדם עלול לגרום לדילול עובי רירית הרחם ומכאן, לבעיות פוריות.

אבחון: לחוסר דם בגוף ישנם רפלקסים ברורים המעידים על מצב זה.

טיפול: על ידי טיפול בדיקור יפני ניתן לעודד את ייצור הדם בגוף. מעבר לכך, ניתן לשלב צמחי מרפא יחד עם המלצות תזונתיות.

סיבה: תזונה לקויה ולא מזינה לאורך זמן תביא לירידה במאגרי הברזל ולחוסר דם. כמו כן, מצב של "סטרס" פוגע אף הוא בתפקוד מערכת העיכול ובהליך ספיגת המזון, מה שכאמור מוביל לחוסר דם. מגוון הסיבות לחוסר דם הוא רחב וכולל גם מחלות שונות בגוף האדם וכן נטייה גנטית, המביאים גם הם לירידה במאגרי הברזל ולחוסר דם.


חוסר איזון הורמונאלי -

חוסר איזון הורמונאלי בגוף מתבטא בליקוי במערך הייצור וההפרשה של הורמוני המין הנשיים על ידי בלוטת יותרת המוח, כגון אסטרוגן ופרוגסטרון. לתופעה זו ישנם שלל סימפטומים, החל בשיעור יתר והשמנה ועד לחוסר סדירות של המחזור, אי קבלת ווסת, ליקוי בהתפתחות הזקיקים לביציות, איכות ביציות ירודה, שחלות פוליציסטיות ועוד.

אבחון: האבחנה מתבצעת על ידי מישוש ואיתור רפלקסים בבטן התחתונה ובנקודות נוספות באזור הפנים והקרקפת. וכן בעזרת בדיקת דם המציגה את הפרופיל ההורמונאלי של המטופלת.

טיפול: חוסר איזון הורמונאלי הינו אמנם הגדרה מערבית, אך הרפואה היפנית פיתחה טכניקות ייחודיות ויעילות באמצעות דיקור לשם השבת האיזון ההורמונאלי והסדרת המחזור החודשי. מעבר לטיפול בדיקור תינתנה הנחיות תזונתיות למטופלת בהתאם לאבחנה. כמו כן, שימוש בצמחי מרפא יתווסף במידת הצורך.

סיבה: צריכה ממושכת של גלולות למניעת הריון וכן צריכה מוגברת של "תזונה הורמונאלית" (מוצרי חלבון מן החי, המכילים כמויות גדולות של הורמונים), כמו גם נטייה גנטית, יפרו את האיזון ההורמונאלי בגוף.
יהיה פגיע ורגיש יותר למתח הסביבתי וגופו יאותת בצורה קיצונית יותר מאדם שאינו נושא את הגן.

קיימות סיבות נוספות לבעיות פוריות כדוגמת מחלות דלקתיות שונות, חוסר איזון במטבוליזם, הסוכר בדם, רעילות סיסטמית בגוף עקב תזונה לקויה או חשיפה לחומרים רעילים לאורך זמן, תת פעילות של בלוטת התריס ועוד.

לרפואה היפנית כלים אפקטיביים להתמודדות עם כל אחת מן הסיבות שהוזכרו ובאמצעותם להביא לחיזוקה ולאיזונה של מערכת המין הנשית ומשם - להריון המיוחל.

יש לכם שאלות נוספות בנושא פוריות ורפואה מסורתית? כנסו לפורום רפואה סינית

פורום ניקוי רעלים ותזונה טבעית

ד"ר (Ph.D) אסתר מנחם

ד"ר (Ph.D) אסתר מנחם
לימודי נטורופתיה במחזור הראשון בארץ ב"מכללה לרפואה טבעית". לימודים באוניברסיטה העברית- ביוטכנולוגיה ועבדתי במעבדת מחקר.ב-2001 - התחלתי לעבוד בקופ"ח כללית משלימה כנטורופתית, והחל מ-2005 מנהלת את תחום עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • מיגרנה ותזונה נכונה
 • מיגרנה ותזונה נכונה
 • 24/09/2016 23:23
 • מה מומלץ ביותר להקפיד לאכול ומה לא למי שסובלת ממיגרנה כרונית ללא בעיות רפואיות אחרות ? צעירה שנות ה 20,בדרך כלל אוכלת בריא ברמה בינונית

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • היי לך צעירונת בשנות ה-20 אפשר בהחלט לעזור לך לסבול פחות ממיגרנות מטרידות ע"י סילוק מזונות מסויימים כולל: מטוגנים (ציפס, שניצל, חטיפים מלוחים כמו במבה, ביסלי, ), חומרים מלאכותיים וצבעי מאכל בכל הנקניקים, הפסטרמות, חומוס תעשייתי מהסופרמרקט וכל הסלטים שכמותו. וכמובן הדברים הקלסיים - בוטנים, יין אדום, בננות בשלות וגבינות צהובות או לבנות בשלות. נסי למשך שבוע שבועיים להוריד אותם לגמרי - אין ספק שיפחית אלא אם כן זה על רקע הורמונלי (לפני מחזור). אשמח לעזור לך בהמשך דר אסתר מנחם טלפון 0544303095

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ניקוי כבד עקב נזלת אלרגית תמידית ואלרגיה לקרדית האבק
 • אף דולף
 • 06/09/2016 01:48
 • שלום שלום, אני בן 33. לאחר נסיונות מרובים שלא צלחו, להקל על תסמיני הנזלת האלרגית ממנה אני סובל מאז שאני זוכר את עצמי, אשר כללו דיקור, הומאופטיה, Applied Kinesiology, אנטי היסטמינים, חיסונים ומה לא, החלטתי בעצתו של מכר שסבל מאותה בעיה בדיוק וחש הקלה עצומה - לפתוח בניקוי כבד שלאחריו אנסה להימנע מגלוטן. (החבר גילה שגלוטן הוא הטריגר של הנזלת האלרגית שלו) במשך 5 ימים אכלתי אך ורק אורז מלא על סוגיו ושעוית מאש - גם חיה ומונבטת וגם מבושלת. ביום השלישי הוספתי מעט פטרוזיליה, עלי קייל ועלי בייבי. הימים הראשונים היו על הכיפאק, למעט כאבי ראש קלים שחלפו כבר ביום הראשון ותחושת חולשה קלה מאד שגם חלפה, הנזלת האלרגית לא הראתה אף אחד מסימניה. ביום החמישי חטאתי - אכלתי במסעדה מנת אורז צהבהב עם בצל - מן הסתם אורז לבן, מן הסתם עם תבלינים כלשהם ומן הסתם אורז שטוגן בשמן. בנוסף - באותו יום גם הוספתי לתפריט מגוון של עלים ירוקים שקניתי בAMPM ובנוסף - באותו ערב גם אכלתי 2 אגסים שאף הם נקנו בAMPM - לא אורגניים. למחרת קמתי עם התקף אלרגיה לא נעים בכלל - התעטשויות לרוב ואף דולף בצורה קיצונית. האם עלי להאשים את האורז מהמסעדה? השמן המטוגן? אולי דווקא האגסים קשורים? או מגוון העלים הירוקים?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בוקר טוב לך אף דולף אין ספק שהניקוי הוא תהליך רציני ובמהלכו הגוף הופך רגיש במיוחד הוא כאילו "מנצל את ההזדמנות" שאין אוכל אלרגני מעיק ועושה פסק זמן לשאלתך - זה כנראה לא מהאורז הלבן (כי גם אורז לבן בסמתי מותר בדיאטת ניקוי שעשית, קרוב לוודאי - שהשמן שהשתמשו במסעדה - לא היה שמן זית מכבישה קרה - אלא שמן צמחי מסוג אומגה 6 שגורם לתגובה דלקתית - משמע הפעלת מערכת החיסון ביתר בדיוק מתאים לאלרגיה ייתכן שגם מהריסוס באגסים ועלים ירוקים מכילים כמות רבה יחסית של ריסוסים בגלל שטח המגע הגדול שלהם. בנוסף, במסעדות לא תמיד משתמשים בחמרי גלם איכותיים - בשל שיקולים תעשייתיים. בעתיד מציעה לך לא ל"חטוא" בתקופות של ניקוי - כי אז התגובה היא יותר קיצונית בברכה, ד"ר אסתר מנחם טלפון 0544303095

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דלקת מפרקים ופריצת דיסק
 • עופר
 • 05/09/2016 20:37
 • שלום, איזה דברים טבעיים טובים עשויים להועיל לדלקת מפרקים אוטואימונית מסוג ANKYLOSING SPONDYLITIS? שאלה נוספת- יש דברים טבעיים שיכולים לעזור לכאבים ברגליים כתוצאה מפריצת דיסק - "סכיאטיקה". תודה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ערב טוב לך עופר, דלקת מפרקים אוטואימונית מהסוג שציינת - קשורה למצב דלקתי של הגוף שמושפע בין השאר מתזונה. היות ומערכת החיסון - במצב אוטואימוני - תוקפת תאים של הגוף עצמו - כדאי מאד להפחית בצורה משמעותית מזונות אלרגנים ובעיקר מוצרי חלב וחיטה. גם ירקות ממשפחת הסולניים , בוטנים ותפוזים - מאד משמעותי להוריד - שכן זה מגביר כל מצב דלקתי בגוף. כמובן שכדאי שתגיע לטיפול מסודר כדי לעזור לך , אך על פניו התזונה מאד קובעת. כלומר אתה זה שיכול לכוון את מצב הדלקת שלך. יש מזונות שכדאי להגביר - שהם מזונות נוגדי דלקת - כמו למשל כורכום ושמן דגים. לגבי שיאטיקה - קשורה גם היא למצב של דלקת. שיאטיקה אמנם נובעת מפריצת דיסק - אך הפריצה קיימת כל הזמן והתקף של כאבים בעצב השיאטיקה - מופיע בהתקפים ואלה קשורים למצב הדלקתי באותו זמן (שנגרם בין השאר ממרכיבים מזיקים במזון שאכלת באותה תקופה). אשמח מאד לעזור לך עופר הטלפון שלי 0544303095 ד"ר אסתר מנחם

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
פרופ' דרור מאירוב פרופ' דרור מאירוב
מומחה לפוריות והפריה חוץ גופית. קרא עוד
פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי
מומחה בעל שם בתחום הפריון, והפוריות קרא עוד
הכי נצפים
מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

להמשך קריאה >>
"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

להמשך קריאה >>
מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל