כתבה פרסומית פוריות האישה בראי הרפואה היפנית

זוגות רבים חווים קשיי פוריות. בחלק מהמקרים הסיבה מאובחנת וידועה, בעוד אצל אחרים בעיות הפוריות קיימות גם כשכל הממצאים הקליניים לכאורה תקינים. בעיות פוריות אינן ייחודיות לישראל. נתונים מראים כי ככל שהמדינה נחשלת יותר, כך יורדות בהתאמה בעיות הפוריות. אך בזכות התפתחות הרפואה המערבית, תוך שילובה עם שיטות רפואיות מסורתיות, כדוגמת הרפואה היפנית נתונים אלה נמצאים בתהליך שיפור.

זוגות רבים חווים קשיי פוריות. בחלק מהמקרים הסיבה מאובחנת וידועה, בעוד אצל אחרים בעיות הפוריות קיימות גם כשכל הממצאים הקליניים לכאורה תקינים. בעיות פוריות אינן ייחודיות לישראל. נתונים מראים כי ככל שהמדינה נחשלת יותר, כך יורדות בהתאמה בעיות הפוריות. אך בזכות התפתחות הרפואה המערבית, תוך שילובה עם שיטות רפואיות מסורתיות, כדוגמת הרפואה היפנית נתונים אלה נמצאים בתהליך שיפור.

למעשה, בשנים האחרונות מתקיים שיתוף פעולה פורה בין הרפואה הקונבציונאלית לרפואה הסינית והיפנית, במסגרתו בוצעו מאות מחקרים המעידים על כך ששילוב בין שתי השיטות מביא להישגים מרשימים בבריאות ופוריות האישה, דוגמת הסדרת המחזור החודשי, איזון הורמונאלי, שיפור איכות הביציות, טיפול בשחלות פוליציסטיות ועוד. הרפואה היפנית

שיטות הטיפול ברפואה יפנית מבוססות על טכניקות ייחודיות של דיקור ומוקסה, שימוש בצמחי מרפא והמלצות תזונה שונות.
שיטת האבחנה ברפואה היפנית מבוססת בעיקרה על מישוש הגוף תוך איתור נקודות רפלקס בחלקיו השונים. נקודות הרפלקס המאותרות בגוף המטופל מצביעות באופן מובהק על מצבו הפיזיולוגי והנפשי של המטופל ובעזרתן ניתן להגיע אל שורש הבעיה הרפואית ולטפל בה, ולא להסתפק בטיפול סימפטומטי בלבד.

גורמים אפשריים לאי פוריות האישה על פי הרפואה היפנית, דרכי אבחון וטיפול

 סטגנציה (תקיעות) של דם -

כשהדם בגוף האישה אינו זורם כהלכה, עלולות להיווצר בעיות גניקולוגיות שונות, כגון דיסמנוריאה (כאבים טרום ווסתיים), מחזור שאינו סדיר, התפתחות של ציסטות סביב האגן, הרחם והשחלות, אמנוריאה (אי קבלת ווסת) ואף בעיות פוריות.

אבחון: סטגנציה של דם מאובחנת על ידי מציאת מספר נקודות רפלקס בחלקה התחתון של הבטן, המצביעות באופן מובהק על קושי בתנועת הדם לרחם, לשחלות ולאיברי הרבייה.

טיפול:
לרפואה היפנית טכניקות שונות המעודדות את תנועת הדם בגוף, ביניהן הדיקור, שימוש בצמחי מרפא ושינויים תזונתיים.

סיבה: לכשל בתנועת הדם בגוף מגוון רחב של סיבות, ביניהן: לחץ נפשי לאורך זמן, הרגלי תזונה לקויים, דוגמת צריכה מרובה של חלבונים מן החי וכן אכילה מועטה של ירקות, פירות ודגנים מלאים. סיבה נוספת היא חוסר בפעילות גופנית.

חוסר דם / אנמיה –

במצב של אנמיה וחוסר דם בגוף האישה, נגרמת האטה בזרימת הדם אל הרחם ואל איברי הרבייה, מאחר שהגוף מייעד את הדם המועט הקיים להפעלתן של מערכות "חשובות יותר", כדוגמת מערכת הנשימה והלב. מצב זה משפיע על הפוריות. במצב חמור של חוסר דם, האישה תסבול מאי קבלת ווסת. במצבים פחות חמורים, הווסת תהיה דלה מאוד. לאורך זמן, חוסר הדם עלול לגרום לדילול עובי רירית הרחם ומכאן, לבעיות פוריות.

אבחון: לחוסר דם בגוף ישנם רפלקסים ברורים המעידים על מצב זה.

טיפול: על ידי טיפול בדיקור יפני ניתן לעודד את ייצור הדם בגוף. מעבר לכך, ניתן לשלב צמחי מרפא יחד עם המלצות תזונתיות.

סיבה: תזונה לקויה ולא מזינה לאורך זמן תביא לירידה במאגרי הברזל ולחוסר דם. כמו כן, מצב של "סטרס" פוגע אף הוא בתפקוד מערכת העיכול ובהליך ספיגת המזון, מה שכאמור מוביל לחוסר דם. מגוון הסיבות לחוסר דם הוא רחב וכולל גם מחלות שונות בגוף האדם וכן נטייה גנטית, המביאים גם הם לירידה במאגרי הברזל ולחוסר דם.


חוסר איזון הורמונאלי -

חוסר איזון הורמונאלי בגוף מתבטא בליקוי במערך הייצור וההפרשה של הורמוני המין הנשיים על ידי בלוטת יותרת המוח, כגון אסטרוגן ופרוגסטרון. לתופעה זו ישנם שלל סימפטומים, החל בשיעור יתר והשמנה ועד לחוסר סדירות של המחזור, אי קבלת ווסת, ליקוי בהתפתחות הזקיקים לביציות, איכות ביציות ירודה, שחלות פוליציסטיות ועוד.

אבחון: האבחנה מתבצעת על ידי מישוש ואיתור רפלקסים בבטן התחתונה ובנקודות נוספות באזור הפנים והקרקפת. וכן בעזרת בדיקת דם המציגה את הפרופיל ההורמונאלי של המטופלת.

טיפול: חוסר איזון הורמונאלי הינו אמנם הגדרה מערבית, אך הרפואה היפנית פיתחה טכניקות ייחודיות ויעילות באמצעות דיקור לשם השבת האיזון ההורמונאלי והסדרת המחזור החודשי. מעבר לטיפול בדיקור תינתנה הנחיות תזונתיות למטופלת בהתאם לאבחנה. כמו כן, שימוש בצמחי מרפא יתווסף במידת הצורך.

סיבה: צריכה ממושכת של גלולות למניעת הריון וכן צריכה מוגברת של "תזונה הורמונאלית" (מוצרי חלבון מן החי, המכילים כמויות גדולות של הורמונים), כמו גם נטייה גנטית, יפרו את האיזון ההורמונאלי בגוף.
יהיה פגיע ורגיש יותר למתח הסביבתי וגופו יאותת בצורה קיצונית יותר מאדם שאינו נושא את הגן.

קיימות סיבות נוספות לבעיות פוריות כדוגמת מחלות דלקתיות שונות, חוסר איזון במטבוליזם, הסוכר בדם, רעילות סיסטמית בגוף עקב תזונה לקויה או חשיפה לחומרים רעילים לאורך זמן, תת פעילות של בלוטת התריס ועוד.

לרפואה היפנית כלים אפקטיביים להתמודדות עם כל אחת מן הסיבות שהוזכרו ובאמצעותם להביא לחיזוקה ולאיזונה של מערכת המין הנשית ומשם - להריון המיוחל.

יש לכם שאלות נוספות בנושא פוריות ורפואה מסורתית? כנסו לפורום רפואה סינית

פורום פריון וגינקולוגיה ברפואה סינית

 אביב מסינגר

אביב מסינגר אביב מסינגר, מנהל פורום פריון וגינקולוגיה ברפואה הסינית. מומחה ברפואה סינית, צמחי מרפא וטווינא. מייסד ומנהל מרפאת "בריאת" מטפל ברפואה סינית ויפנית משנת 1998
עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • דיקור בהריון בסיכון
 • ענבר
 • 02/05/2018 02:14
 • שלום רב אני בשבןע 26 וסובלת מצירים מוקדמים ומצוואר רחם מקוצר. האם דיקור או טיפול אלטרנטיבי יכול לעזור? מניחה שהרבה מהצירים מגיעים בעקבות לחץ נפשי ואשמח להקלה בתופעה. כמו כן סובלת ממערכת חיסונית ירודה. במידה וזה אפשרי... היכן מומלץ לטפל? תודה רבה ענבר

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שיח אברהם
 • לילי
 • 06/03/2018 11:55
 • אני נוטלת כ-3 חודשים מינון של 25 טיפות של שיח אברהם (של ברא צמחים) לצורך טיפול בתסמונת קדם וסתית שמוכרבת בעיקר מסחרחורת מיגרנות בחילות ומצב רוח ירוד מספר ימים לפני הביוץ, ומספר ימים לפני המחזור. יש שיפור ענק בתסמינים כך שמ-10 ימים בחודש של סימטומים נוראיים הסימפטומים מתחילים 4-5 ימים לפני המחזור/ביוץ ונמשכים יום אחד ואפילו פחות. מה שקרה מאז נטילת הצמח זה שהמחזור התקצר מ28 ימים בדיוק ל25-26 ימים. מה שהתקצר זה השלב הלוטאלי (בהתאם לבדיקות ביוץ שמצביעות על ביוץ ביום ה-13-14. האם זה בגלל התוסף? האם כדאי להפסיק איתו בהנחה שאני רוצה להיכנס להריון בהמשך השנה ואם כן כמה זמן לפני? בנוסף מוסיפה שהתגלתה אצלי באקראי מיקרואדנומה בהיפופיזה שלפי בדיקות אינה מפרישה הורמונים - האם יכולה להיות השפעה של התוסף בעניין זה? הרופא המטפל לא ידע לומר

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ביוץ ומחזור- הסדרה
 • אסתר
 • 10/12/2017 11:57
 • שלום רב, אני בת 34, מעולם לא נטלתי גלולות ולא הורמונים. המחזור שלי סדיר בד"כ אך לאחרונה הביוץ נופל על ימים 7-8-9 למחזור זה מוקדם מאוד וכך אני מפספסת את הביוץ - שומרת נידה, ורק מהיום ה-11 מקיימים יחסים. החודש הביוץ נפל ביום ה-5 למחזור- שעדיין היו לי הפרשות מחזור- האם זה נורמלי מחזור וביוץ ביחד?? הרופא נתן לי לקחת איקוקלמין, אני נגד כדורים ורוצה משהו טבעי שיסדר את הבעיה, כבר 4 שנים מחכים לילד/ה...

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום לך, ביוץ מוקדם יכול להיות בעייתי, במיוחד למי ששומרת נידה, ואז לא ניתן להרות מקיום יחסים, את מציינת שאת מנסה להות כבר 4 שנים, האם זאת הבעיה? האם התגלתה בעיה אחרת? האם עברתם בירור מלא? אם הביוץ הולך ומקדים, ייתכן שיש בעיה הורמונלית, ואז כדאי להשלים בירור. הרופא יכול לתת איקקלומין, מה שיכול להגביר את הביוץ, ויכול גם לתת כדורים של אסטרוגן שיכולים לעכב את הביוץ. מבחינת הרפואה הסינית יש טיפול שיכול לעזור, כדי לדחות את הביוץ ולהסדיר את המחזור, פעמים רבות הביוץ המוקדם מתאר מצב של חום פנימי, או של חולשה, שגורמת להתליך להיות מהיר וקצר. יש גם אפשרויות אבחנה אחרות, בתחילת הטיפול אנחנו עושים אבחנה כדי להבין איפה נמצאת הבעיה. טיפול בדיקור וצמחי מרפא יכול פעמים רבות לסייע. צרי קשר אם תרצי לבוא לטיפול, או בכל שאלה או התיעצות יום טוב אביב

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תודה- צמחי מרפא בפורמולות
 • אסתר
 • 05/03/2018 09:08
 • שלום רב, תודה על המענה!!! אני מרגישה שלא מתאים לי לקחת את כל ההורמונים האלה. הבעיה היא כנראה שאני מפספסת את הביוץ בגלל שאני שומרת נידה. הביוץ קורה אצלי בימים 7-8-9 למחזור ואני טובלת ביום ה11... ברור שזה הרבה לחץ מסביב מהכל.. עשיתי פרופיל הורמונלי יצא תקין, עשיתי צילום רחם יצא תקין... בהתייעצות פניתי למשהו טבעי והמליצו לי לקחת את הדברים הבאים המורכבים מצמחי מרפא בפורמולות מציון פארם: 1. מנ פורמולה- מורכב מאלון אנגלי, פטל וחמשן. מהיום הראשון של הוסת ועד סוף הוסת- 2 כדורים, 3 פעמים ביום. 2. ספירולינה- כדור אחד, 3 פעמים ביום כל החודש. 3. Lca- מורכב משיח אברהם, פטל עלים, שוש קירח ופסיפלורה. מהימים הנקיים ועד המחזור- כדור 1, 3 פעמים ביום. 4. שמן זיפן בוראז- שמורכב מאומגה 6 ואומגה 9, וחומצה גאמה לינולנית. כדור 1, פעמיים ביום כל החודש. 5. Rg mix- מורכב מפסיפלורה, מליסה וולרינה.כדור 1, פעמיים ביום כל החודש. זה נשמע לך בסדר?? האם יש תופעות לוואי לדברים הטבעיים הללו? האם זה בסדר להתחיל עם כל זה בבת אחת? או להוסיף כל חודש עוד כדור? אני ממש מפחדת מהכל, ולכן חששתי מאוד מכל ההורמונים וההשלכות של זה. האם אני צריכה לעדכן את רופא המשפחה שלי לפני ההתחלה עם הכדורים הללו? אודה מאוד לתשובתך בעניין

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר אמיר ויזר ד"ר אמיר ויזר
רופא בכיר ביחידה להפרייה חוץ גופית בבית החולים... קרא עוד
ד"ר אמיר רבהון ד"ר אמיר רבהון
מומחה במיילדות, גינקולוגיה ופוריות קרא עוד

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל