כתבה פרסומית דלקת פרקים טיפול בדרכים שונות

דלקת פרקים טיפול בדרכים שונות

במידה ואתה לוקה במחלה כגון דלקת הסמפונות (ברונכיט) או שפעת, אתה יודע בוודאות כי תרגיש טוב יותר בקרוב ותחזור לתפקוד מלא לאחר כשבוע ימים. במקרה של מחלה כרונית, כגון דלקת פרקים, המצב הוא שונה לחלוטין. ייתכן כי המחלה הכרונית היא לצמיתות ויש ביכולתה לפגוע באיכות חייך באופנים רבים. אולם יש ביכולתך לנקוט בצעדים על מנת לשפר את איכות החיים שלך לצד ההתמודדות עם דלקת פרקים.

ההשפעות של דלקת פרקים

במקרה שיש דלקת פרקים, תופעות לוואי כגון כאבים ועייפות יהפכו להיות חלק בלתי נפרד משגרת החיים היום יומית שלך. שינויים גופניים אשר מתרחשים כתוצאה מן המחלה ישפיעו על המראה החיצוני שלך. השפעות אלה על המראה החיצוני שלך ישפיעו קרוב לוודאי על הביטחון העצמי שלך. כאשר אתה לא חש ביטחון לגבי החזות החיצונית שלך, ייתכן ותעדיף לבודד את עצמך ותחוש בצורך להתרחק מן החברים שלך ומכל פעילות חברתית אחרת.

מחלות כרוניות יכולות גם להשפיע על היכולת שלך לתפקד במקום העבודה. קישיון המפרקים בבוקר, ההגבלה במרחב התנועה, והגבלות גופניות אחרות יצריכו בוודאי התאמה של הפעילויות שלך בעבודה והתאמה של סביבת העבודה שלך למצב החדש. 

הירידה בכושר העבודה שלך תוביל קרוב לוודאי לקשיים כלכליים. במקרה של עקרות בית, ביצוע המטלות היום יומיות יצריכו זמן רב יותר. תיתכן הזדקקות של עזרה ותמיכה מבן או בת הזוג, קרוב משפחה אחר או סיוע של מטפלת. ככל שישתנו חייך בעקבות המחלה, כך תחוש באובדן השליטה שלך עליהם, ותחוש חרדה לגבי הצפוי לך בעתיד לבוא.

דלקת פרקים ומתח ולחץ נפשי

במידה ויש לך דלקת פרקים , הלחץ והמתח הנפשי אשר מלווה את המחלה ישפיע קרוב בוודאי על ההרגשה שלך לגבי החיים בכללותם. לחץ ומתח נפשי ממושכים יכולים להוביל לתופעות כמו תסכול, כעס, אובן התקווה ולעיתים אף לדיכאון. ההשפעה הנפשית לא חלה רק האדם החולה במחלה. בני המשפחה הקרובים מושפעים גם הם כתוצאה מן השינויים הבריאותיים אשר מתרחשים אצל בן אדם אהוב.

כיצד אני יכול לשפר את איכות החיים שלי לצד דלקת הפרקים?

הצעד החשוב ביותר שתוכל לנקוט על מנת לשפר את איכות החיים שלך לצד המחלה הוא לפנות ולקבל עזרה מקצועית ברגע שאתה מבחין כי קשה לך להתמודד עם דלקת פרקים. נקיטת צעדים אלה תאפשר לך להבין ולהתמודד טוב יותר עם ההשפעות של מחלה כרונית. היכולת להתמודד היטב עם הלחץ והמתח הנפשי תאפשר לך לשמור על ראייה חיובית בכל הנוגע לגוף, לתחושות ולרגשות שלך.

יועץ לבריאות הנפש יוכל לתכנן עבורך תוכנית טיפולים אשר תיתן מענה לצרכיך הנפשיים. ניתן לפתח דרכים אשר יסייעו לך לקבל חזרה את השליטה על חייך ועל מנת לשפר את איכות החיים שלך לצד המחלה.

ישנן דרכים רבות על מנת לסייע לבני אדם אשר חולים במחלות כרוניות. בין היתר ניתן לפנות לקבוצות תמיכה ולייעוץ על בסיס אישי.

קבוצות תמיכה מספקות סביבה תומכת אשר בה ניתן ללמוד על דרכים חדשות להתמודד עם דלקת פרקים. ייתכן ותרצה לחלוק את דרכי ההתמודדות שלך עם אחרים. יתר על כן תוכל קבוצת התמיכה להעניק לך כוחות בעקבות הידיעה כי אינך מתמודד לבד עם הקשיים והמצוקות, וכי יש שותפים לגורלך.

לעיתים בני אדם מתמודדים טוב יותר בטיפול אחד על אחד. ייתכן ובמסגרת השתתפות בטיפול נפשי פרטני, תוכל לבטא טוב יותר את הרגשותיך ותחושותיך האישיות לגבי המחלה שלך ולגבי ההשפעה אשר יש למחלה על איכות החיים שלך ומערכות היחסים שלך עם הקרובים שלך.

ומה קורה במידה ואני חש מדוכא?

שוב, הצעד החשוב ביותר שתוכל לנקוט הוא לפנות ולקבל עזרה מקצועית ברגע שאתה מבחין כי קשה לך להתמודד עם דלקת פרקים. במידה ואתה חש מדוכא או חסר יכולת להתמודד עם  דלקת פרקים שלך, שוחח עם יועץ מקצועי לבריאות הנפש. היועץ לבריאות הנפש יוכל לתכנן עבורך תוכנית טיפולים אשר תיתן מענה צרכיך הנפשיים. 

ניתן לפתח דרכים אשר יסייעו לך לקבל חזרה את השליטה על חייך ועל מנת לשפר את איכות החיים שלך לצד המחלה. לעיתם, כאשר מתפתח דיכאון , ניתן לרשום לך תרופות מיוחדות לטיפול בבעיה הנפשית מעבר לטיפול התרופתי הקבוע אותו אתה נוטל על מנת לטפל בדלקת הפרקים שלך.

פורום ראומטולוגיה

פרופ' משה טישלר

פרופ' משה טישלר
פרופ' משה טישלר מומחה לראומטולוגיה ורפואה פנימית, מנהל מחלקה פנימית ב' במרכז הרפואי אסף הרופא. תחום עיסוק עיקרי: מחלות עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • דלקת פרקים או מחלה אחרת?
 • אבוד בים חשוך
 • 27/09/2016 02:55
 • יש לי מספר בעיות בגוף שהופיעו פתאום: 1. קושי ליישר את המרפקים וגם הכיפוף מוגבל. 2. קושי להזיז את הראש לשמאל וימין (משהו מרגיש תפוס בחוליות הצוואר, כאילו צריכות שימון) 3. קושי לפתוח את הלסת במיוחד בבוקר 4. 2 אצבעות קשיון בוקר בכיפוף לפרק זמן קצר מאוד. האם ישנה השערה למצבי?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בבדיקות ana
 • אבוד בים חשוך
 • 27/09/2016 02:59
 • נוגדן קור עצמי
 • דנה
 • 23/09/2016 17:05
 • שלום רב, סוג הדם שלי הינו A פלוס (RH pos).לפני כשנה עברתי הפסקת הריון מכוונת. בבדיקת הדם שעשיתי אז בהריון בדיקת coombs indirect יצאה שלילי. היום אני מתכננת הריון רצוי ולכן ניגשתי לעשות שוב בדיקות דם לקראת ההריון. בבדיקה שעשיתי עכשיו יצא coombs indirect חיובי, ולכן התבקשתי לעשות בדיקה נוספת שנשלחה למדא. להלן תוצאות הביקה: סוג דם: Rh A חיובי, DCccc מבחן קומבס ישיר: שלילי. בשיטת הכרטיסיות ב LISS IgG נראו תגובות חיוביות עם שני תאים. תגובות אלו לא נראו בתאים מטופלים באנזים אך הגיבו חלש בשיטת המבחנות בסרכוז מיידי ב 37 מעלות צלזיוס. סקר נוגדים במכשיר ה inovva ובסקר של חברת BioRed - שלילי. בשיטת המבחנות זוהה נוגדן קור עצמי. סיכום: בסרום המטופלת זוהה נוגדן קור. מה אומרות תוצאות אלו? האם עלולות להשפיע על עובר, כי כאמור אני מתכננת הריון בקרוב.. אודה לתשובתך.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאבים בעצמות
 • שני
 • 23/09/2016 17:36
 • שלום פרופ'! אני בת 25, בריאה באופן כללי אך בבדיקות הדם מצאו לי אנטי דנ"א חיובי (20U). הANA עם זאת, שלילי. אין עוד אבחנה סופית ואני ממתינה לתוצאות של אימות בדיקת הdna (הבדיקה הראשונה נערכה בשיטת elisa). אין לי תסמינים של לופוס כלל אך בשנה האחרונה קורה לי לעיתים, בעיקר כשאני עייפה, שאני מרגישה דקירות בברך וגם לכל אורך העצם של הרגל (כל פעם רגל אחרת. לפעמים אותו דבר מורגש בכתף ולאורך היד). הכאב לא מפריע לי לתפקוד והוא לא משתנה במנוחה/מאמץ. בד"כ מופיע כשאני במנוחה. נמשך בד"כ שעה שעתיים ועובר.אציין שאין לי חום, נפיחות או פריחה. רציתי לדעת האם כאבים מסוג זה מתאימים לכאבי פרקים המורגשים בדלקת פרקים/לופוס?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
פרופ' חנן גוזנר-גור פרופ' חנן גוזנר-גור
מומחה בראומטולוגיה וברפואה פנימית קרא עוד
פרופ' משה טישלר פרופ' משה טישלר
מנהל, מחלקה פנימית ב
מרכז רפואי אסף הרופא קרא עוד
הכי נצפים
מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

להמשך קריאה >>
"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

להמשך קריאה >>
מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל