כתבה פרסומית סחרחורות -כיצד וממה הן נוצרות ואיך מטפלים בהן

סחרחורות -כיצד וממה הן נוצרות ואיך מטפלים בהן


יותר מחמישים אחוז מבני האדם עד גיל שישים מתלוננים שהם סובלים מסחרחרות ופונים לקבלת יעוץ רפואי. טווח התלונות על סחרחורות, נעות מתחושה סיבובית קלאסית בה האדם חש שהעולם סובב סביבו או שהוא עצמו מסתובב, דרך תחושה של חוסר יציבות, תחושה של חיים בתוך חלום, ועד אמונה אמיתית שקירות הבית עומדים ליפול עליו. 

מעל גיל שישים, אחוז האנשים המתלוננים שהם סובלים מסחרחורת גבוה יותר. עם זאת נדגיש כבר בתחילת המאמר, סחרחורת היא אינה מחלה כי אם סימפטום שיש לבדוק את מקורו.

סחרחורת נגמרת עקב תקלה במערכת שיווי המשקל. במערכת שיווי המשקל נמצא המוח שמקבל את המידע הדרוש לייצוב הגוף ממספר חיישנים. החשובים שבחיישנים הנם איברי שיווי המשקל המצויים בתוך האוזן הפנימית ומעבירים מידע על מיקומו של הראש במרחב ועל תנועותיו, העיניים שרואות את מצב הראש במרחב, את קו האופק, ואת מערכת החיישנים הממוקמת לאורך עמוד השדרה המעבירים תחושות מהגפיים. 

כל פגיעה באחת מן המערכות האלו יכולה לגרום לתחושת סחרחורת וחוסר יציבות. 40 עד 60 אחוז מההמקרים מקורם במערכת איברי שיווי המשקל שבאוזן. גורמים אחרים לתחושה זו יכולים להיות מקור נוירולוגי כמו אירוע מוחי מיגרנה, טרשת נפוצה ועוד, מקור רפואי כמו שינוי ברמת סוכר, הפרעות קצב לב ומקור פסיכו סוציאלי.

האבחנה של מקור תחושה זו אינה פשוטה ומצריכה הכרות עם מערכת שיווי המשקל ועם מגוון התלונות והאבחנות הנוגעים לה. בתחילת התהליך, יברר הרופא אצל הפציינט את התלונה לפרטי פרטים, אופי הסחרחורת, משך הזמן שהיא אורכת, מתי היא מחמירה או מקלה, תכיפותה, ראשיתה של הסחרחורת ומהלכה. 

בירור זה מהווה את רובו המכריע של תהליך האבחנה בנוסף לו מתבצעת גם בדיקה גופנית אוטו-נוירולוגית. לעיתים יש צורך בבדיקות עזר כמו ENG (אלקטרוניסתגמוגרפיה), בדיקות שבודקות את מערכת שיווי המשקל, בדיקות שמיעה, יציבות, דם והדמייה. עם זאת חשוב לציין שהבדיקות האובייקטיביות בודקות רק חלק ממערכת שיווי המשקל ועיקר האבחנה נעשה בשיחה הראשונה של הרופא עם הפציינט. לעיתים קרובות תוצאות הבדיקות תקינות ועל סמך האבחנה המושגת מההיסטוריה הרפואית והבדיקה הגופנית, ניתן להתחיל לבצע את תהליך השיקום.

ניתן לחלק את סוגי הסחרחורות שמקורן באיבר שיווי המשקל באוזן הפנימית למספר קבוצות, שהעיקריות הן:

סחרחורת הנובעת מפגיעה בסיסית באיבר שיווי המשקל, כתוצאה ממנה אין סנכרון עם איבר שיווי המשקל באוזן השנייה. דוגמה לקבוצה זו הינה מחלה שכיחה אחרת שגורמת לסחרחורת היא "ורטיגו" (בשפה הרפואית וסטיבולר ניאורוניטיס). 

מחלה זו נגמרת כתוצאה מפגיעה ויראלית באיבר או בעצב שיווי המשקל והיא גורמת לתחושת סחרחורת שעלולה להימשך מספר ימים, לאחריהם תחול הקלה עד שתישאר רק תחושת חוסר יציבות או סחרחורת בעוצמה נמוכה. מחלה זו שכיחה הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים, לעיתים היא לא חולפת במלואה ולעיתים היא חולפת ומופיעה שוב בעתיד.

סחרחורות שמקורה בהשתחררות חלקיקים קטנים בתוך המערכת ואלו גורמים לסחרחורת חזקה לרוב בעת שינוי תנוחה, לדוגמה BPPV.

סחרחורות ממחלות נוספות, כמו למשל מחלת "מנייר", מחלה המתאפיינת בהתקפי סחרחורות סיבוביות הנמשכות בין חצי שעה למספר שעות ומלוות בירידת שמיעה באותה אוזן, רעש, ולעיתים בתחושת אטימות.

הטיפול בכל אחת מהקבוצות שונה. בסחרחורת הנובעת משחרור חלקיקים באיבר שיויי המשקל ניתן לטפל באמצעות תמרון פיסיותרפי פשוט ששיעור ההצלחה שלו עולה על 85%, אחרי טיפול אחד שנמשך 10 דקות. בסחרחורת הנובעת מפגיעה בסנכרון בין איברי שיווי המשקל שבאוזן הפנימית, ניתן לטפל באמצעות סוג אחר של פיסיותרפיה שמטרתה גירוי המוח ללמידה ולתיקון. אז המוח אמור לבצע תהליך עצמי של תיקון. 

אם זאת, לעיתים התיקון אינו עולה יפה, הסיבות לכך הן עייפות, חרדות (מפני החשש שהסימפטומים לבעיה תחזור) ומצבי מתח. אז יש לעבור טיפולי פסיכותרפיה. לעיתים אנו מטפלים משלבים טיפולים באמצעות פיסיותרפיה דיאטה, תרופות ואמצעים אחרים.

בסיכומו של דבר, תחושת סחרחורת איננה ברורה לפציינט שסובל ממנה ולעיתים גם לרופא המטפל בו, שכן העדר אמצעי אבחון אובייקטיבים מקשים על איתור מקור הסבל ומטילים משקל יתר על תהליכי אבחנה ראשוניים המבוצעים על ידיו.
 
היעדר אבחנה נכונה וכתוצאה מכך המשך הופעתה של הסחרחורת, יכולה לגרום לתופעות של חרדה ולהגדיל את המרכיב פסיכו סוציאלי בבעיה. ביקור אצל רופאים במתמחים בסחרחורת יעיל לאבחון נכון ומדויק של הבעיה וטיפול בה.  

פורום רשלנות רפואית

עו"ד דניאל סרור

עו"ד דניאל סרור עו"ד מומחה לרשלנות רפואית
עו"ד דניאל סרור, חבר לשכת עורכי הדין משנת 1984, חבר האגודה הישראלית לרפואה ומשפט, חבר בפורום הנזיקין ורשלנות רפואית של לשכת עורכי הדין וחבר בועד המנהל של בית איזי שפירא. עו"ד סרור ייצג עוד...

עו"ד דורון כספי

עו"ד דורון כספי מומחה לרשלנות רפואית
עו"ד דורון כספי, חבר לשכת עורכי הדין משנת 1984, חבר בפורום הנזיקין ורשלנות רפואית של לשכת עורכי הדין וחבר האגודה הישראלית לרפואה ומשפט. עו"ד כספי משמש כמרצה בפקולטה ללימודי המשך ברפואה, עוד...

 כספי סרור ושות'

כספי סרור ושות'
משרד כספי סרור ושות' הוקם בשנת 1986 ומייחד את פעילותו לייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלבד. המשרד, המוכר כמוביל בתחום, ייצג בהצלחה אלפי נפגעי רשלנות רפואית במשך שנות פעילותו. עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • הרופאים לא זיהו סרטן ריאות
 • גלית
 • 20/05/2015 12:17
 • היי, דוד שלי אובחן בסרטן ריאות ולאחר שנה וחצי נפטר. הרופאים לא זיהו את הסרטן ואמרו לו שיש לו מחלת ריאות ואחר כך זאבת ומה לא... האם אפשר לתבוע?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • גלית שלום, צר לנו לשמוע על פטירתו של דודך ז"ל. נוכח התוצאה הטראגית נראה לנו כי המקרה ראוי לבדיקה מעמיקה. בכדי שנוכל לחוות דעתנו בשאלה האם נסיבות המקרה שתיארת אכן מקימות עילת תביעה בגין רשלנות רפואית, עלינו לערוך תחקור מעמיק של השתלשלות האירועים, לאסוף וללמוד את המסמכים הרפואיים הרלוונטיים. לאחר מכן עלינו להיוועץ במומחה/ים רפואי/ים מתאים/ים, אשר יחוו/ה דעתו/ם המקצועית בשאלה אם נוכח תלונות דודך והממצאים הרפואיים שעמדו בפני הרופאים שטיפלו בו היה צריך לעלות חשד למחלת הסרטן פרק זמן משמעותי לפני מועד הגילוי בפועל. לתשומת לבך, תקופת ההתיישנות הינה 7 שנים ממועד אירוע הנזק. בברכה, דניאל סרור, עו"ד כספי סרור ושות' עו"ד יגאל אלון 98 תל אביב טל': 03-5628883 פקס: 03-5625445 מייל: mail@caspisror.co.il

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שימוש בכספי קטין
 • לי
 • 09/02/2015 12:25
 • שלום רב, לאחר מאבק ארוך שניהלנו בתביעת רשלנות רפואית זכינו בסכום כסף ששמור לטובת הקטין ולצרכיו. הענין הוא שהקטין נמצא במוסד בסידור חוץ ביתי מלא וכל צרכיו מסופקים במלואם. האם מישהו יודע לאיזו מטרה ניתן להשתמש בכספים אלה? האם ניתן להשתמש בהם לצורך הרחבת דירה ובניית חדר לטובתו? האם ניתן לקנות בכסף זה רכב לצורך התניידות נוחה עימו? אודה מאוד מאוד לתשובה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לי שלום, שאלתך חורגת מתחום עיסוקו של פורום זה שהינו רשלנות רפואית. יחד עם זאת, ככלל, בתביעת נזקי גוף כאשר מתקבל כסף עבור קטין הוא מופקד בחשבון בנק וכל שימוש בכספי הקטין טעון הגשת בקשה מתאימה לבימ"ש. בבקשה זו יש לפרט מהו הסכום אותו מבקשים למשוך מחשבון הבנק ומהי הסיבה לבקשתו. ניתן להתייעץ עם עו"ד שטיפל בתביעה באשר לסיכויי הבקשה וכיצד בפועל מתנהל ההליך. בברכה, דורון כספי, עו"ד כספי סרור ושות' עו"ד יגאל אלון 98 תל אביב טל': 03-5628883 פקס: 03-5625445 מייל: mail@caspisror.co.il

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • העברת חולה לבית חולים אחר
 • אשי
 • 10/02/2015 23:35
 • שלום וברכה! אנחנו לא מרוצים מטיפול שבית חולים מסויים בארץ מעניק לסבינו, איך והאם ניתן להעביר אותו לבית חולים אחר? מה הן זכויות החולה במצבים האלה? כמו כן, האם ניתן להוציא חולה שמחכה במיון למיון בבית חולים אחר לאחר חתימה על קבלת טיפול? זה חשוב מאוד, תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב, שאלתך חורגת מתחום עיסוקו של פורום זה, שעניינו רשלנות רפואית. עם זאת, למיטב ידיעתנו ככל שתמצא מוסד רפואי אחר אשר ערוך ומוכן לטפל בסבך, תצטרך לבדוק מהו נוהל העברת מטופל בבית החולים בו מאושפז סבך. כמו כן, ייתכן ותצטרך לבחון את הנושא מול קופת החולים בה חבר סבך. בעניין הוצאת חולה ממיון, לפי ידיעתנו שחרור ממיון טרם סיום הבדיקה מותנה בחתימה על טופס ייעודי לכך, עם כל ההשלכות המשתמעות מכך. בברכה, דניאל סרור, עו"ד כספי סרור ושות' עו"ד יגאל אלון 98 תל אביב טל': 03-5628883 פקס: 03-5625445 מייל: mail@caspisror.co.il

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר דוד בק ד"ר דוד בק
פסיכיאטר, מנהל מרפאת מודיעין לילדים, נוער והורים
למידע נוסף >
ד"ר יוסף חלבן ד"ר יוסף חלבן
מנהל מחלקה במרכז לבריאות הנפש "באר יעקב"
למידע נוסף >
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
הכי נצפים

כדאי שתכירו: 10 תרופות שפוגעות בחשק המיני

להמשך קריאה >>

הדרך לקוביות: 5 תרגילים לבטן שטוחה - ב-5 דקות

להמשך קריאה >>

המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת על גלולות למניעת הריון

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל