x סגור

כתבה פרסומית ההשפעות של הורה בעל הפרעת אישיות גבולית על הילד

מאת: מערכת אינפומד

Share |
במאמרה סוקרת Macfie את האופן בו מושפעים ילדים מחיים עם הורה בעל הפרעת אישיות גבולית ומציינת התערבויות טיפוליות אשר עשויות לסייע באינטראקציות ההורה-ילד ולמנוע פגיעה התפתחותית.

ילדה בת חמש, שאמה אובחנה כבעלת הפרעת אישיות גבולית, מתארת לחוקרת את מסיבת יום ההולדת שלה. בתיאורה היא מספרת איך פתחה את המתנות ומוסיפה "פתחנו את המתנות ואכלנו את עוגת יום ההולדת, ואז אמא הורידה את הבגדים שלה והייתה שיכורה".
במהלך ראיון אבחוני אחר, מתנהל הדיאלוג הבא בין מתבגרת בת 15 לאמה בעלת האישיות הגבולית:


מתבגרת: את אפילו עוד יותר ילדותית כרגע, את מצחקקת ומתנהגת באופן הזוי.
אמא: טוב, אני קצת מרדנית עכשיו, רק מנסה שיהיה כיף.
מתבגרת: אני זו המתבגרת שאמורה לעשות את זה.
אמא: המון זמן לא היה לי כיף ולא עשיתי מה שבא לי, אני מתגעגעת להיות מתבגרת, היה נחמד אם היינו יכולות לבלות ולעשות כיף ביחד.
מתבגרת: את אמורה להיות אמא שלי.
אמא: טוב, אולי מתישהו אני אוכל שוב להיות אמא שלך.
מתבגרת: עד שאת תהיי אמא שלי אני כבר אהיה מבוגרת כך שזה לא ממש משנה.


דוגמאות אלו פותחות את מאמרה של Jenny Macfie אשר פורסם בכתב העת Child Development Perspectives. במאמרה Macfie סוקרת את האופן בו מושפעים ילדים מחיים עם הורה בעל הפרעת אישיות גבולית ומציינת התערבויות טיפוליות אשר עשויות לסייע באינטראקציות ההורה-ילד ולמנוע פגיעה התפתחותית.


"אבל את אמורה להיות אמא שלי!" - השפעות ההורות הגבולית


ממצאיהם של מחקרים רבים מצביעים על ההשפעות השליליות המתקשרות לחיים עם הורה הסובל מהפרעה נפשית. השפעות אלו נובעות, כל הנראה, משילוב בין גורמים גנטיים-תורשתיים לגורמים סביבתיים שליליים הנובעים מהפרעת ההורה.


יחד עם זאת, מחקרים ספורים בלבד בחנו באופן אמפירי את השפעת ההורות הגבולית על התפתחות הילד ועל דיאדת ההורה- ילד. מחקרים אשר התמקדו בתקופת הינקות הצביעו על כך שילדים לאמהות הסובלות מהפרעת אישיות גבולית נטו, בגיל חודשיים, ליותר מבטים מעורפלים והסבות מבט מהאם, ולפחות תגובתיות אליה. כמו כן, אמהות בעלות אישיות גבולית היו בהתנהגותן יותר חודרניות ופחות רגישות לילדיהן ביחס לאמהות ללא אישיות גבולית. בנוסף לכך, ב'סיטואציית הזר' נמצאו 80% מהילדים לאימהות בעלות אישיות גבולית כבעלי סגנון התקשרות בלתי מאורגן. לאחר הפירוד הקצר מהאם נראו הילדים מתלבטים בין תשוקה לגשת אליה לבין חשש לעשות זאת: חלקם ניגשו אל האם כשגבם אליה וחלקם נעצו בה מבטים אך לא התקרבו.

בגילאי בית הספר היסודי הפגינו ילדים לאימהות בעלות אישיות גבולית אחוז גבוה יותר של סימפטומים פסיכיאטריים (כגון דיכאון וחרדה), בעיות התנהגות (כגון אגרסיביות ועבריינות), בעיות קשב וערך עצמי נמוך. סימפטומים אלו עשויים לנבוע מגורמים מולדים ותורשתיים ומהסביבה המורכבת בה גדלים חלק מהילדים. כמו כן, נמצא כי ילדים להורה הסובל מאישיות גבולית חוו יותר מעברים בין בתי מגורים ובתי ספר ויותר שינויים בהרכב המשפחתי. בנוסף, ילדים אלו נחשפו יותר להתמכרות ההורה לסמים ואלכוהול ולנסיונות אובדניים שלו. 

הורות בלתי יציבה המאפיינת רבים מההורים בעלי האישיות הגבולית עלולה להביא להשפעות מתמשכות על הילד אשר יבואו לידי ביטוי בבגרותו בקשיים בתחושת הנפרדות והאוטונומיה, ביטחון עצמי נמוך, קושי בוויסות רגשי וקשיים ביצירת קשרים זוגיים.


אסטרטגיות זיהוי והתערבות


על אף המורכבות הנלווית פעמים רבות לחיים עם הורה בעל אישיות גבולית, הילדים אשר נמצאים בסיכון משמעותי במיוחד לפתח את ההפרעה הינם ילדים בעלי פגיעות ביולוגית-רגשית מוגברת. על פי המודל הביו-סוציאלי שניסחה ד"ר מרשה לינהאן, ילדים אשר נוטים באופן מולד לרגשות עוצמתיים ולקשיים בויסותם ונתקלים ב'סביבה בלתי מתקפת' הם הפגיעים ביותר לפתח אישיות גבולית. בהתאם לכך, על פי מק'פי, עשויים ילדים עם פגיעות זו לפתח הפרעת אישיות גבולית כאשר הם מטופלים על ידי הורה גבולי היוצר סביבה בלתי מתקפת ובלתי רגישה לרגשות ולצרכים של הילד.


במאמרה מציינת מק'פי מספר התערבויות טיפוליות אשר עשויות לסייע להורה עצמו ולדיאדת ההורה-ילד. לטענתה, אסטרטגיות טיפוליות המיועדות להורים בעלי אישיות גבולית צריכות לכלול רכיבים המכוונים להרחבת היכולת למנטליזציה ולתפקוד רפלקטיבי, מאחר ואנשים בעלי אישיות גבולית מתקשים במיומנויות אלו. אסטרטגיות מבוססות מנטליזציה מגבירות את היכולת לתפוס את התנהגות העצמי והאחר במונחים של מצבים מנטליים כמחשבות, רגשות ואמונות.

לדבריה, מודלים טיפוליים מתאימים הינם הטיפול מבוסס המנטליזציה, תרפיה ממוקדת-העברה והטיפול הדיאלקטי המכוון בין השאר לחיזוק מיומנויות התמודדות. בנוסף, פסיכותרפיית הורה-ילד המבוססת על שיפור היכולת למנטליזציה עשויה להיות יעילה במיוחד: ההורה חש מובן על ידי המטפל ומסוגל להרחיב את יכולתו לזהות את צרכיו, רגשותיו ותפיסותיו ואת אלו של הילד. בהתאם לכך, ההתקשרות נעשית בטוחה וחיובית יותר.פורום פסיכיאטריה

ד"ר קרני רובין

ד"ר קרני רובין רופאה מומחית בפסיכיאטריה ופסיכותרפיה.
ד"ר קרני ז'. רובין .M.D. M.Sc. B.Sc., מומחית לפסיכיאטריה משנת 1984, ובעלת תואר שני בביוכימיה. ‎‎‎‎ד"ר רובין מטפלת בפסיכותרפיה, בעיקר התנהגותית קוגניטיבית, בשילוב עם טיפולים תרופתיים. בעלת ניסיון עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • אלטרנטיבה לאשפוז
 • לירון
 • 16/07/2014 15:21
 • שלום ד"ר .פעם שעברה פתחתי כאן פוסט על כך שאני חושב להתחיל טיפול בקנאביס אחרי שנתיים של אי הצלחה בטיפול תרופתי .זה לירון .בסוף לא התחלתי את הטיפול ,ומאחר ולא יכולתי לצאת מהבית ולהגיע עד לפסיכיאטר שלי,התחלתי טיפול אצל אחת אחרה שעושה ביקורי בית.היא אמרה אומנם "שלא ניתן להוכיח את הטראומה שלי" בנוגע לPTSD ,אבל שאני סובל מהפרעת חרדה ,הפרעת דיכאון,וOCD.היא גם לא הבינה את הניתוקים שלי וכל זה ,אבל היא נתנה טיפול פבוקסיל 300 מ"ג וזיפרקסה 10 מ"ג(להרגעה).
  בעבר קיבלתי פבוקסיל ,במשך חודש ראשון 100 וחודש שני 200.וזיפרקסה גם קיבלתי בעבר יותר בשביל השינה.
  בקיצור,אני כבר שבועיים על הטיפול הזה.
  ניסיתי מעל 30 תרופות ,ובגלל זה אני יודע שהסיכוי שלי הוא דומה לשאר התרופות שהטיפול הזה יצליח ..נמאס לי מהחרדה וזה שאני לא רגוע,נמאס לי מהדיכאון ..אני מאוד מתקשה להגיע להחלטה מה לעשות עם עצמי.אני רוצה לגמור עם זה וזהו ,ללכת לעשות נזעי חשמל.אבל אני מתקשה להגיע להחלטה.לפעמים אני באמת מרגיש שאני עושה עם עצמי חסד שאני לא הולך לאשפוז ,כיוון שמצבי ידרדר שם בגלל ההפרעות שלי.ולפעמים אני מרגיש שאני לא תורם למצבי שאני לא הולך..
  הלוואי והיה נזעי חשמל,במסגרת אמבולטרית ,העניין הוא שזה קיים ברמב"ם (אני מאזור חיפה) ,אבל ניתן לבצע את הטיפול בנזעי חשמל במסגרת אמבולטרית עבור אנשים שעברו אשפוז שם.
  אני לא עברתי אשפוז שם ,הכי הרבה שעברתי בארץ ,הוא חצי יום באשפוזה בטירת הכרמל ואז השתחררתי ,וזה היה לפני שנתיים.ורמב"ם ,אני מוכר במרפאה החיצונית שלהם מאחר שלפני שהתחלתי אצל הרופאים פרטיים הייתי שם.אני מאוד רוצה לעבור את הטיפול בנזעי חשמל.בעיקר מהסיבה שאני יודע שיכול להיות מאוד שאני מחכה סתם לטיפול הזה.מהספקות שאול אני באמת עמיד.אולי בגלל שבתחילת הדרך מאוד הגבתי לכדורים ואחרי הפסקה שלהם ,הפסקתי להגיב.(בתחילת הדרך עשיתי הפסקה עם כדורים).אולי אני ישלח להם מכתב בנוגע למצבי ושאני רוצה בכל זאת לעבור טיפול אמבולטרי בחשמל?,אני לא יודע.
  אני יהיה כל כך ,כל כך אסיר תודה,עם תוכלי לעזור לי ולייעץ לי מה לעשות במצב הזה.אני אפילו מתחנן.אני באמת כבר סובל הרבה,המצב שלי בהחמרה כבר למעלה מחצי שנה.מה עליי לעשות?
  בתודה רבה,לירון.
  דרך אגב,אני אפילו התחלתי טיפול אצל ד"ר לנתורופתיה ,ושהיא גם רפלקסולוגית ,והיא נתנה עבורי תוספים ,פרחי באך,וגם אמרה שתכין לי צמחים.אבל המחשבה שלי היא כזאת - יש טיפול כל כך חזק שנקרא נזעי חשמל,שאני צריך לעשות,והטיפולים הטבעיים הם עדינים .אז מה יותר יעזור לי ..? נזעי חשמל . ככה אני חושב ,אני פשוט מתקשה ללכת לאשפוז ..

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • התכוונתי שבסוף לא פניתי לקנאביס ועוד שאלה
 • לירון
 • 17/07/2014 01:06
 • התכוונתי שבסוף לא פניתי לקנאביס ועוד שאלה:
  אני יודע שיש לי ניתוקים . ופעם אחת אמרת לי שזה בגלל הPTSD Complex שלי ,ופעם אחת ,אמרת לי שנכנסתי למצב בלבולי .(את פוגשת מיליון כמוני ביום ,אז בטח שלא תזכרי .)
  בקיצור ,אני מצאתי סוף סוף מטפל מומחה לדיסוצאציות באזור חיפה.
  העניין הוא ,שאני לא יודע מה בדיוק מפריע לי כרגע,כי אני מרגיש שיש לי "ניתוקים בראש" ..יעני אני מתנתק מהמוח שלי ואז קשה לי דברים שקשורים לנתק כמו לדבר לעצמי וכו' ..
  השאלה היא,מה הם המצבים האלה ,יותר מצבים בלבוליים ,או ניתוקיים ..
  כי אני רוצה להתחיל אצל פסיכולוג ,אבל יש לי ניתוקים בראש וזה מצב שהוא יותר פסיכיאטרי מאשר פסיכולוגי.

  בכל מקרה, אני אהיה אסיר תודה עם תתייחסי לנושא הזה ,וגם לנושא הראשון שלי בנוגע לתהייה איך לטפל בחשמל .

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • הלוואי והיית יכולה להיות הרופאה שלי.
 • לירון
 • 21/07/2014 02:07
 • הרופאה הנוכחית שלי שעושה ביקורי בית,כל כך גסת רוח ..שלחתי לה מייל אודות הפוסט טראומה שלי,תסמיניה,ובקשר למינון של כדורי הרגעה,והיא שלחה לי - "אין לי זמן בשביל לקרוא את זה.כשאגיע אקרא" ..אני כל הזמן מרגיש שהיא גסת רוח.
  והבעיה שלא מצאתי עוד רופא שעושה ביקורי בית.
  האם את עושה ביקורי בית ד"ר ? זה קצת רחוק כי אני מהצפון ,אבל גם הרופאה הנוכחית שלי מתל אביב ואני משלם לה 1200 ומקבל חרא של יחס.אני לא רואה איך אני יכול להתקדם איתה ..

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • ללירון שלום,

  אני בקושי עושה ביקורי בית, פשוט אין לי זמן. ובוודאי שאינני עושה ביקורי בית מעבר לתחום ירושלים.

  בברכה,

  דר' קרני רובין

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • ללירון שלום,

  הדיסוציאציה ממנה אתה סובל היא למעשה מנגנון הגנה מאוד יעיל במצבי חרדה. במילים אחרות, יש לטפל כמו שצריך בחרדה ולא בדיסוציאציה.

  לדעתי עליך לעבור טיפול פסיכולוגי עם עבודה בעיקר על כעסים, ועל הכאן ועל העכשיו. באוניברסיטת חיפה יש מחקר לגבי מיינדפולנס שעוסק בדברים האלה. הייתי ממליצה שתברר לגבי זה. אני סבורה שאם תעבוד על הנושאים האלה, ותקבל טיפול תרופתי טוב, הניתוקים יפחתו.

  לגבי אותו מצב בלבולי שאתה מדבר עליו, אני כבר לא זוכרת מה היה אבל אני כן זוכרת שהיה מצב בלבולי, אולי על רקע של לקיחת יותר מדי כדורי הרגעה.

  בברכה,

  דר' קרני רובין

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • ללירון שלום,

  אני מסכימה איתך שאשפוז מלא זה בהחלט לא יכול להועיל לך.

  לגבי ה-ECT, הוא לא הוכח כממש יעיל ב-OCD כך שאינני מבינה למה בדיוק אתה רוצה ECT (נזעי חשמל), לעומת זאת, זה טיפול מאוד יעיל לדיכאון. בדיכאון עמיד אני תמיד בעד טיפול בחשמל כי הוא כאילו מרענן את הרצפטורים ולאחר הטיפול מגיבים לטיפולים שלפניו לא הגיבו.

  יחד עם מה שאני אומרת, הטיפול ב-VNS (קוצב וגאלי) שהוא טיפול מתמשך בנזעי חשמל, כנראה כן יעיל ב-OCD עמיד.

  לדעתי צריך לעשות שילובי תרופות.

  בברכה,

  דר' קרני רובין

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • ECT VNS
 • לירון
 • 24/07/2014 04:18
 • ושאלה
 • לירון
 • 24/07/2014 04:21
 • כמו כן,יש לי חשש שיש לי מאניה.
  לפעמים אני מוצא את עצמי מלא ברעיונות ,בעיקר על רעיונות איך לשפר את מצבי הנפשי .מה שכן אני יודע שהרעיונות האלה עם סוג של התעסקות קומפולסיבית בעצמי.
  כמו כן ,יש גם תנודתיות מסויימת,לפעמים לכמה שעות ,אני חושב על קניית דברים כמו טאבלט ,ושאר שעות היום אני מאוד מדוכא.
  יש לי קצת התנהגות לא מאורגנת בנושא של הרעיונות,למשל הנתורפית הוסיפה לי תוספי מזון ,אז אני חושב בצורה קצת ביזארית על התוספים כל הזמן ואיך יעזור וכו’,
  ומצד אחד זה שיש לי התעסקות קומפולסיבית בעצמי זה לא מהיום,השאלה אם זה מאניה אבל.
  האם לדעתך זה מאניה שקוראת מביפלור 2 אצלי ,או שזה קשור לחרדה שלי ? או בגלל הרבה כדורי הרגעה?

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • שלום,
 • מעיין
 • 24/07/2014 03:55
 • קולות
 • מורי
 • 23/07/2014 17:10
 • ד"ר מאתמול יש לי קולות אלהים ישלם לך, יקבור אותך, אמן תמותי ועוד'
  אני מפחדת שאני פתאום אתנפל על מישהו ויגיד לו למה אמרת לי ככה.
  הקולות פשוט הרגו אותי

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • מאיפה באים הקולות הללו
 • מורי
 • 23/07/2014 17:36
 • שלום מורי
 • ר.צ.
 • 23/07/2014 22:45
 • לא הבנתי למה הרופאה כעסה וענתה ממש לא יפה כאילו עשיתי לה משהו אידי
 • לירי
 • 23/07/2014 22:57
 • נורא פשוט:
 • ח'
 • 23/07/2014 23:03
לעמוד הפורום
חפשו בפורטל infomed
אנא בחרו סוג מומחה

שאל אותנו שאלה
בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל