כתבה פרסומית ההשפעות של הורה בעל הפרעת אישיות גבולית על הילד

במאמרה סוקרת Macfie את האופן בו מושפעים ילדים מחיים עם הורה בעל הפרעת אישיות גבולית ומציינת התערבויות טיפוליות אשר עשויות לסייע באינטראקציות ההורה-ילד ולמנוע פגיעה התפתחותית.

מאת: מערכת אינפומד
במאמרה סוקרת Macfie את האופן בו מושפעים ילדים מחיים עם הורה בעל הפרעת אישיות גבולית ומציינת התערבויות טיפוליות אשר עשויות לסייע באינטראקציות ההורה-ילד ולמנוע פגיעה התפתחותית.

ילדה בת חמש, שאמה אובחנה כבעלת הפרעת אישיות גבולית, מתארת לחוקרת את מסיבת יום ההולדת שלה. בתיאורה היא מספרת איך פתחה את המתנות ומוסיפה "פתחנו את המתנות ואכלנו את עוגת יום ההולדת, ואז אמא הורידה את הבגדים שלה והייתה שיכורה".
במהלך ראיון אבחוני אחר, מתנהל הדיאלוג הבא בין מתבגרת בת 15 לאמה בעלת האישיות הגבולית:


מתבגרת: את אפילו עוד יותר ילדותית כרגע, את מצחקקת ומתנהגת באופן הזוי.
אמא: טוב, אני קצת מרדנית עכשיו, רק מנסה שיהיה כיף.
מתבגרת: אני זו המתבגרת שאמורה לעשות את זה.
אמא: המון זמן לא היה לי כיף ולא עשיתי מה שבא לי, אני מתגעגעת להיות מתבגרת, היה נחמד אם היינו יכולות לבלות ולעשות כיף ביחד.
מתבגרת: את אמורה להיות אמא שלי.
אמא: טוב, אולי מתישהו אני אוכל שוב להיות אמא שלך.
מתבגרת: עד שאת תהיי אמא שלי אני כבר אהיה מבוגרת כך שזה לא ממש משנה.


דוגמאות אלו פותחות את מאמרה של Jenny Macfie אשר פורסם בכתב העת Child Development Perspectives. במאמרה Macfie סוקרת את האופן בו מושפעים ילדים מחיים עם הורה בעל הפרעת אישיות גבולית ומציינת התערבויות טיפוליות אשר עשויות לסייע באינטראקציות ההורה-ילד ולמנוע פגיעה התפתחותית.


"אבל את אמורה להיות אמא שלי!" - השפעות ההורות הגבולית


ממצאיהם של מחקרים רבים מצביעים על ההשפעות השליליות המתקשרות לחיים עם הורה הסובל מהפרעה נפשית. השפעות אלו נובעות, כל הנראה, משילוב בין גורמים גנטיים-תורשתיים לגורמים סביבתיים שליליים הנובעים מהפרעת ההורה.


יחד עם זאת, מחקרים ספורים בלבד בחנו באופן אמפירי את השפעת ההורות הגבולית על התפתחות הילד ועל דיאדת ההורה- ילד. מחקרים אשר התמקדו בתקופת הינקות הצביעו על כך שילדים לאמהות הסובלות מהפרעת אישיות גבולית נטו, בגיל חודשיים, ליותר מבטים מעורפלים והסבות מבט מהאם, ולפחות תגובתיות אליה. כמו כן, אמהות בעלות אישיות גבולית היו בהתנהגותן יותר חודרניות ופחות רגישות לילדיהן ביחס לאמהות ללא אישיות גבולית. בנוסף לכך, ב'סיטואציית הזר' נמצאו 80% מהילדים לאימהות בעלות אישיות גבולית כבעלי סגנון התקשרות בלתי מאורגן. לאחר הפירוד הקצר מהאם נראו הילדים מתלבטים בין תשוקה לגשת אליה לבין חשש לעשות זאת: חלקם ניגשו אל האם כשגבם אליה וחלקם נעצו בה מבטים אך לא התקרבו.

בגילאי בית הספר היסודי הפגינו ילדים לאימהות בעלות אישיות גבולית אחוז גבוה יותר של סימפטומים פסיכיאטריים (כגון דיכאון וחרדה), בעיות התנהגות (כגון אגרסיביות ועבריינות), בעיות קשב וערך עצמי נמוך. סימפטומים אלו עשויים לנבוע מגורמים מולדים ותורשתיים ומהסביבה המורכבת בה גדלים חלק מהילדים. כמו כן, נמצא כי ילדים להורה הסובל מאישיות גבולית חוו יותר מעברים בין בתי מגורים ובתי ספר ויותר שינויים בהרכב המשפחתי. בנוסף, ילדים אלו נחשפו יותר להתמכרות ההורה לסמים ואלכוהול ולנסיונות אובדניים שלו. 

הורות בלתי יציבה המאפיינת רבים מההורים בעלי האישיות הגבולית עלולה להביא להשפעות מתמשכות על הילד אשר יבואו לידי ביטוי בבגרותו בקשיים בתחושת הנפרדות והאוטונומיה, ביטחון עצמי נמוך, קושי בוויסות רגשי וקשיים ביצירת קשרים זוגיים.


אסטרטגיות זיהוי והתערבות


על אף המורכבות הנלווית פעמים רבות לחיים עם הורה בעל אישיות גבולית, הילדים אשר נמצאים בסיכון משמעותי במיוחד לפתח את ההפרעה הינם ילדים בעלי פגיעות ביולוגית-רגשית מוגברת. על פי המודל הביו-סוציאלי שניסחה ד"ר מרשה לינהאן, ילדים אשר נוטים באופן מולד לרגשות עוצמתיים ולקשיים בויסותם ונתקלים ב'סביבה בלתי מתקפת' הם הפגיעים ביותר לפתח אישיות גבולית. בהתאם לכך, על פי מק'פי, עשויים ילדים עם פגיעות זו לפתח הפרעת אישיות גבולית כאשר הם מטופלים על ידי הורה גבולי היוצר סביבה בלתי מתקפת ובלתי רגישה לרגשות ולצרכים של הילד.


במאמרה מציינת מק'פי מספר התערבויות טיפוליות אשר עשויות לסייע להורה עצמו ולדיאדת ההורה-ילד. לטענתה, אסטרטגיות טיפוליות המיועדות להורים בעלי אישיות גבולית צריכות לכלול רכיבים המכוונים להרחבת היכולת למנטליזציה ולתפקוד רפלקטיבי, מאחר ואנשים בעלי אישיות גבולית מתקשים במיומנויות אלו. אסטרטגיות מבוססות מנטליזציה מגבירות את היכולת לתפוס את התנהגות העצמי והאחר במונחים של מצבים מנטליים כמחשבות, רגשות ואמונות.

לדבריה, מודלים טיפוליים מתאימים הינם הטיפול מבוסס המנטליזציה, תרפיה ממוקדת-העברה והטיפול הדיאלקטי המכוון בין השאר לחיזוק מיומנויות התמודדות. בנוסף, פסיכותרפיית הורה-ילד המבוססת על שיפור היכולת למנטליזציה עשויה להיות יעילה במיוחד: ההורה חש מובן על ידי המטפל ומסוגל להרחיב את יכולתו לזהות את צרכיו, רגשותיו ותפיסותיו ואת אלו של הילד. בהתאם לכך, ההתקשרות נעשית בטוחה וחיובית יותר.

פורום פסיכיאטריה

ד"ר קרני רובין

ד"ר קרני רובין רופאה מומחית בפסיכיאטריה ופסיכותרפיה.
ד"ר קרני רובין .M.D. M.Sc. B.Sc., מומחית לפסיכיאטריה משנת 1984, ובעלת תואר שני בביוכימיה. ‎‎‎‎ ד"ר קרני רובין עוד...

 הנהלת הפורומים

הנהלת הפורומים פורום זה נמצא כעת תחת פיקוח ישיר של הנהלת הפורומים עקב התנהגות לא נאותה. נא לשמור על הסדר!
עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • חוסר חשק מיני ציפרלקס
 • ס
 • 30/11/2015 23:24
 • התחלתי טיפול בציפרלקס (כשבוע) וכבר החשק המיני בירידה וזה מבאס... (בעבר גם סרוקסט עשה לי זאת והפסקתי) האם יש סיכוי שהבעיה הזו תחלוף עם הזמן? או שכבר כדאי לי להחליף תרופה? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • התייעצות התקפי זעם
 • שני
 • 26/11/2015 17:42
 • שלום, הייתי שמחה להתייעץ בנוגע לאדם מבוגר, בן כ-50+. נראה מההתנהלות שלו כי יש דימוי עצמי נמוך, קשה לו להודות בטעות, אם מישהו לא מסכים איתו הוא חווה את זה כהתקפה אישית. הוא מתקשה להתנסח לעיתים ולהעביר את מה שהוא רוצה בדיוק כך שנראה שתגובותיו לא מותאמות. ופעמים רבות בלי שום קשר לניסוח הוא מגיב לא בדיוק בהתאם לסיטואציה בה הוא נמצא. כאילו פועל מבפנים ולא שם לב לניואנסים החברתיים הקטנים. ישנם טריגרים מסוימים שיכולים להביא אותו ממש להתקף זעם. בהם נראה כאילו הוא ממש מאבד שליטה, נהיה אדום, רועד , מתבטא לא יפה. ממש הייתי שמחה לעצה מה אפשר לעשות במקרה כזה. האם יש עצה כיצד להתמודד עם העניין ומה יכול להיות הסיבה לכך. אציין כי התקפי הזעם החלו ממש בשנים האחרונות.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ראשית תודה רבה
 • שני
 • 30/11/2015 22:21
 • קודם כל תודה רבה :) אני חושבת שזה באמת המקרה. השאלה היא , גם אם זו האבחנה, מה ניתן לעשות במצב כזה אם האדם לא יהיה מוכן לגשת לפסיכיאטר?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הזעת יתר
 • אבישי
 • 30/11/2015 21:08
 • שלום שמי אבישי -(אנסה לתמצת) אני בן 38 - מזה כ 14 שנה סובל מהזעת יתר שמקורה,לדעתי ממצב לחץ או חרדה- במשך השנים הצלחתי להסתיר זאת -אך הדבר פוגע קשות בתפקוד היומי -זוגיות,נסיעה באוטובוס\רכבת והימצאות עם אנשים או גם שאני לבד עם עצמי אני יכול להגיע למצב של הזעה (בעיקר כפות ידיים ורגליים) בעבודות שעבדתי השתדלתי להסתיר- תמיד חיפשתי את קרבת המזגן..או להיות בחוץ.. נראה שהגופ מגיב בלחץמוגזם יחסית למקרה ובעצם לכל דבר פעוט או בעצם כמעט לכל סיטואציה.(סיימתי תואר במחשבים -וההתרגשות והלחץ בראיונות גרמו לי להזעה מטורפת ו..איבוד כל יכולת התמודדות) יש לציין שכרגע לא עובד,כמה חודשים- בדכ ממוצע ההישרדות שלי בעבודות הוא כשנה. דבר נוסף,התופעה החלה או פרצה,לאחר טיול במזרח(התנסות בסמים הזיתיים -פעם אחת ושימוש חוזר בגראס. ומאז -מגיל 24 - עד עכשיו פחות או יותר - מעשן חשיש וגראס -זה הדבר היחיד שמרגיע לי את ההזעה . אשמח אם מישו יוכל לתת עצה. אני טיפוס מדחיק..ויכול להיות שאין קשר בין הדברים.בכל מקרה תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לאבישי שלום, התופעה היא תופעה מוכרת. ניתן לטפל בה באמצעות טיפול שמרני או טיפול ניתוחי. טיפול שמרני: היום הטיפול המוביל ביותר ומיושם בהצלחה הוא הזרקות הבוטוקס. בוטולינום טוקסין, שהוא רעלן החוסם את מעבר הגירוי העצבי מהעצב לבלוטת הזיעה, כלומר חוסם שחרור של חומר הנקרא אצטילכולין ובכך מנטרל את בלוטות הזיעה. ההליך הינו הליך פשוט וקל ללא הרדמה וללא פלישה חודרנית כמעט ואינו מורגש, הנעשה בעזרת מחט זעירה, לאחר אלחוש מקומי במשחה או הרדמה מקומית בזריקה . ההזרקה נמשכת לרוב כ- 15 עד 20 דקות ואינה מצריכה חריגה מיוחדת משגרת החיים. לרוב ניתן להרגיש את אפקט ההזרקה והשיפור כבר למחרת , מטופלים מדווחים על 90-100 אחוזי הצלחה לתקופה של 8-12 חודשים . יעילות הטיפול נמשכת בין 8 חודשים לשנה מפני שהבוטוקס הינו חלבון ובמשך הזמן הוא מתפרק והשפעתו פגה. טיפולים ניתוחיים: קיימים שני טיפולים ניתוחיים: 1.שאיבת בלוטות הזיעה, אך ניתוח מסוג זה יעיל רק לטיפול בבתי השחי. יתרון הניתוח הזה הוא שלא מופיעה הזעה "מפצה" במקומות אחרים בגוף. הניתוח מבוצע במסגרת מחלקת כיר' פלסטית. 2.צריבה וכריתה של העצבים הסימפתטיים בבית החזה האחראיים להזעת היתר בבית השחי וכפות הידיים. הניתוח קרוי "סימפטקטומיה" ומבוצע בגישה פולשנית בחדר ניתוח (במחלקת לב-חזה). למעשה, מנתקים את העצב הסימפטטי שיורד בדופן האחורית של בית החזה, כאשר הדבר מתבצע בשני הצדדים באותו האופן. הניתוח, המוכר בסל השירותים, עשוי לפתור את הבעיה, אך עם זאת בכ-40% מהמקרים מופיעה זיעה "מפצה", כלומר, הזעה באזורי גוף שונים, תופעה אשר אינה ניתנת לצפייה מראש. לדעתי עליך לבדוק את האפשרויות ולהבין במה זה כרוך. הפסקת הזיעה סביר להניח שתקל עליך להתמודד עם עבודות ועם תפקוד תקין. בברכה, דר' קרני רובין

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
הכי נצפים
חשוב שתכירי: 7 מחלות שאינן מאובחנות בזמן אצל נשים

חשוב שתכירי: 7 מחלות שאינן מאובחנות בזמן אצל נשים

להמשך קריאה >>
אסור למכירה בארה״ב ובאנגליה: כל הסכנות של אופטלגין

אסור למכירה בארה״ב ובאנגליה: כל הסכנות של אופטלגין

להמשך קריאה >>
סופר-פוד שנמצא ממש מתחת לאף: 10 הפירות הבריאים ביותר

סופר-פוד שנמצא ממש מתחת לאף: 10 הפירות הבריאים ביותר

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל