כתבה פרסומית איך לעזור לילד עם שינויים ומסגרות חדשות?

מאת: מערכת אינפומד

Share |
ראש השנה והחגים הם תקופה של שלל התחלות חדשות לילדים שלנו: תחילת שנת לימודים בגן או בבית הספר, חוגים חדשים ועוד. באופן טבעי, התחלות משלבות בתוכן הן התרגשות והן חששות, ולעיתים גם קשיי הסתגלות. מה הופך התחלות לקשות, ומה אפשר לעשות כאשר עולים קשיים בהסתגלות?


למה כל ההתחלות קשות?


התחלה חדשה כרוכה כמעט תמיד באתגר חדש או מחודש של הסתגלות והתמודדות. באופן כללי, לילדים ישנה נטייה לגמישות ולהסתגלות מהירה ביותר לסביבות ולמצבים חדשים. עם זאת, באופן טבעי, כמו למבוגרים, גם לילדים התחלות חדשות מלוות בחוסר ביטחון, חששות ופחדים. 


ישנם ילדים ביישנים ומהוססים יותר באופיים, אשר עלולים להפגין יותר חששות וחוסר ביטחון, לעומת ילדים בעלי אופי אחר, אשר עשויים להרגיש יותר בנוח עם שינויים. אך מעבר להבדלי האופי, 3 גורמים מרכזיים משפיעים על טיב ההסתגלות: חשש מהבלתי צפוי, אמונות ותפיסות לא ריאליות לגבי ההתחלה החדשה, והמסרים שמקבלים מההורים.


ידע הוא כוח - הכנה להתחלה החדשה


באופן טבעי, אנחנו מרגישים יותר בנוח בסביבות ובמצבים שמוכרים לנו. אנחנו יודעים מה צפוי לנו וודאות זו נותנת לנו תחושה של שליטה ויכולת השפעה על המצב. לעומת זאת, מצבים חדשים כרוכים בחוסר וודאות המקשה עלינו להיערך אליהם. 


באותו אופן, גם ילדים נוטים להרגיש בטוחים יותר בסביבה המוכרת להם, כאשר הם מכירים את קודי ההתנהגות ומקומם החברתי ברור וידוע להם. לכן, שינויים כמו התחלת מסגרת חינוכית חדשה, מעבר דירה ועוד עלולים להעלות בהם מגוון חששות: מי תהיה המורה שלי? האם יהיו לי חברים? ועוד.


חששות אלו הם מובנים וטבעיים ואפשר לעזור לילד להתמודד איתם על ידי הכנה מוקדמת: ביקור בגן או בבית הספר החדשים, יצירת קשר עם הילדים החדשים ועוד. בנוסף, חשוב להדגיש את היתרונות והצדדים החיוביים של השינוי (שיעור שמעניין את הילד הקיימים בבית הספר החדש, אפשרות לגדל חיית מחמד בבית, חוג אטרקטיבי לילד בקרבת הבית ועוד) וכן להזכיר לילד מקרי הסתגלות מוצלחת שלו בעבר ("זוכר כמה פחדת לפני שהתחילה הקייטנה ובסוף כל כך נהנית שלא רצית שתיגמר?").


תיקון תפיסות לא הגיוניות


בחלק מהמקרים, החששות נובעות מאמונות, ציפיות או פחדים לא הגיוניים לגבי ההתחלה החדשה. דוגמא קלאסית היא ילד שאחיו הגדולים "דאגו" לספר לו על כל מגרעה וחיסרון של בית הספר החדש וכך הגבירו את חששותיו.


חששות וציפיות שליליות עלולות להיווצר גם בעקבות ניסיון שלילי של הילד במסגרת דומה. לכן, חשוב לשוחח עם הילד, לאפשר לו להביע את הציפיות והחששות שלו, ולתקן תפיסות ואמונות לא הגיוניות. 


חשוב לומר בהקשר זה, כי גם אמונות לא הגיוניות לחיוב, ולא רק לשלילה, עלולות להקשות על הסתגלות הילד להתחלה חדשה: ילד שסבל מדחייה חברתית בבית הספר היסודי יכול לפתח ציפייה שבחטיבת הביניים הכל יהיה אחרת. הבעיה בכך היא שציפייה שכזו עלולה להקטין את המוטיבציה שלו לבצע את הצעדים שעליו לבצע על מנת לשנות את המצב בפועל (לדוגמא, להימנע מהתנהגות אלימה כלפי ילדים אחרים, במידה והיא קשורה לדחייה החברתית שחווה).

למי באמת קשה - לכם או לילד?


כאשר הילדים שלנו מתחילים מקום חדש, אנחנו חווים זאת איתם ברמה מסוימת. באופן טבעי, הדרך שבה אנחנו תופסים וחווים את ההתחלה החדשה של הילד משפיעה על הדרך שבה הוא יחווה ויתפוס אותה. כך, לדוגמא, הורה שנושא עימו חוויית עבר שלילית לגבי בית הספר עלול להעביר מסר זה לילד, בין אם באופן ישיר או עקיף, גלוי או סמוי, וכך להקצין את החששות שלו. 


לחילופין, כשהילד מתחיל בית ספר חדש עם ציפייה של ההורים להצטיינות בלימודים או התנהגות למופת, אשר עלולים להתבטא, לדוגמא, במשפטים כמו "תהיה כמו אח שלך" או "לא לעשות בעיות כמו בשנה שעברה", הלימודים עלולים להוות עבורו חוויה מלחיצה ביותר ולהקשות על התהליך הטבעי והנחוץ של הסתגלות הדרגתית, על כל מה שכרוך בה.


הילד חווה קשיי הסתגלות - איך אפשר לעזור לו?


למרות חשיבותה הרבה של הכנה טובה, נכונה ויסודית של הילד להתחלה החדשה, היא אינה מבטיחה הסתגלות "חלקה", ללא קשיים. ישנם ילדים אשר יביעו את הקושי והמצוקה שלהם מהשינוי באופן ישיר ("אני לא רוצה ללכת יותר לבית הספר החדש"). אחרים יבטאו את הקושי שלהם בצורה עקיפה, בין אם על ידי התנהגות רגרסיבית (חזרה לשלבים התפתחותיים קודמים, כגון הרטבה או מציצת אצבע, בקרב ילדים קטנים), קשיים התנהגותיים, בכי, חוסר שיתוף פעולה ועוד.


במקרים אלו, חשוב לתת לילד לבטא את הקשיים שלו, לנסות לדובב אותו לשתף בתחושות שלו ולהכיר בהם.
העברת מסר של ציפייה להסתגלות מהירה ו"הקטנה" או ביטול הקושי ("מה הסיפור? אתה מכיר חלק מהילדים", "אוטוטו יהיה יותר טוב") לא מאפשר לילד לעבד את הקושי ולשתף בו ועלול להחצין את התסכול והמצוקה שלו.


חשוב להבחין בין קושי הסתגלות טבעי לקושי המצריך התערבות של הצוות החינוכי (כמו, למשל, ילד הסובל מביריונות של ילדים אחרים, דחייה חברתית כוללת, חרם, עלבון, איומים ועוד).


במקביל, חשוב וכדאי לפנות זמן לליווי הילד בתהליך ההסתגלות, לדוגמא, לקבוע פעילויות משותפות בשעות אחר הצהריים, לעודד את הילד להיפגש עם חברים "ישנים" אם טרם יצר חברויות חדשות ועוד.


אם נראה שהילד לא משתלב חברתית, אפשר להיעזר בצוות החינוכי ולבקש את עזרת המורה בשילוב הילד במסגרת החדשה, אם על ידי עידוד הצטרפות לילדים בהפסקה, הצמדת ילד-חונך מהכיתה, מינויו לתפקיד באחת מוועדות הכיתה ועוד.


אם הילד מבטא את קשיי ההסתגלות שלו בהתנהגויות רגרסיביות או בעיות התנהגות, גלו סבלנות, נסו לא לכעוס עליו, ועזרו לו לבטא את מה שמטריד אותו.


ברוב המקרים, סיוע וליווי צמודים ותומכים ובמידת הצורך, עירובם של גורמים חינוכיים, יקלו על הסתגלות הילד ויאפשרו לו ליהנות משנה טובה במסגרת החדשה.


קראו עוד בנושא

הפרעת הסתגלותפורום ילדים ומתבגרים

גב' הדס אורינגר וייס

גב' הדס אורינגר וייס
מטפלת בביבליותרפיה, בעלת ניסיון בעבודה עם ילדים, נוער ומבוגרים, ומנחת קבוצות מוסמכת. כיום, עובדת מזה כשלוש שנים בפנימיית "עדנים" - פנימייה פוסט אשפוזית לנוער עם רקע פסיכיאטרי וקשיים רגשיים עבודה עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • בעיות עם ילד בן 12
 • dush
 • 29/12/2014 10:46
 • שלום רב, לבן זוגי יש ילדים מהנישואים הראשונים תאומים בן ובת בני 12, אספר בקצרה לפני שבוע האמא הביולוגית זרקה את הילד לרחוב ולא נתנה לא להיכנס הביתה אמרה לו לך לאבא שלך. כמובן שאנחנו הזמנו באותו רגע משטרה השוטרים הגיעו אליה הביתה והיא אמרה שהיא לא מוכנה לגדל את הילד. אנחנו לקחנו אותו אלינו לשלושה ימים בינתיים היינו ברווחה, זימנו אותה לשיחה והחליטו באותו היום להחזיר את הילד הביתה, החזרנו אותו, האמא לא יודעת לתת לילדים גבולות הם לא מחונכים... מה אפשר לעשות?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב. הנושא שהעלית הוא בתחום של חוקים וזכויות שאינני מומחית על מנת לענות עליהם. אני מניחה שאם האב סבור שהאם איננה כשירה לטפל בילדיהם עליו לפנות לביהמש בכדי לקבל עליהם משמורת, אם אכן מעונין בכך. בכל מקרה במכתבך חסרים פרטים רבים על מנת להתייחס לעומק הבעיה, ובכל מקרה אינני מוסמכת בעניינים כגון אלה. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • פחד מחשבון
 • שפרה
 • 08/12/2014 17:39
 • אני אמא לילד בן 8, שלא רוצה ללכת לבית ספר ומתלונן על כאבי בטן. אני מרגישה שהכאבים האלו נובעים מפחד, אולי מהמורה לחשבון כי היה איזה תאקל איתו. אני מניחה את זה כי שמתי לב שהוא מתלונן על הכאבים דווקא בימים שיש חשבון במערכת. איך אני אמורה להתמודד עם זה?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום שפרה. הדרך הטובה ביותר היא פשוט לדבר איתו. אפשר להגיד לו ששמת לב שכאב הבטן שלו מופיע בימים שיש לו חשבון, ואולי החשש שלו מהמורה הוא זה המייצר את אי הנוחות בבטן? הדרך הטובה ביותר היא תקשורתפתוחה וטובה ביניכם (כמו בכל נושא אחר). כמובן שיש לשלול גם סיבות בריאותיות. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תוצאות בדיקה
 • עופר
 • 11/07/2014 18:34
 • שלובני בין 15 הוא סובל מכב בשורש כף יד שמאל רופאת ילדים נתנה לא בדיקות כלליות שכולם תקינות חוץ מבדיקת streptolysin שהיתה 520 במקום 200 מה זה אומר תודה עופר

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
לעמוד הפורום

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל