כתבה פרסומית איך יודעים שלתינוק חם או קר מדי? מדריך

האביב הגיע, ואיתו מזג האוויר המבלבל: ימים חמים ולילות קרים, ימים גשומים ואפילו מזגנים - כולם יכולים להופיע בתקופה זו של השנה. אז איך מלבישים את התינוקות בימים אלו וכיצד ניתן לזהות אם חם או קר להם? מומחית מסבירה

מאת: לריסה גינת

עונת האביב היא תקופה מדהימה: העצים פורחים, החגים מגיעים, השמש יוצאת ומזג האוויר סוף סוף מתחמם. ואז מתקרר. ושוב מתחמם. ופתאום יורד גשם - ויום אחרי זה שרב ו-40 מעלות. אנחנו, המבוגרים, לא תמיד יודעים כיצד להתלבש בבוקר, לאור שינויי מזג האוויר הקיצוניים, אבל לרוב השאלה שמטרידה אותנו יותר היא כיצד עלינו להלביש את הקטנים. כך נוצר מצב שבו תינוק חמוד הולך לגן במכנסיים קצרים, גרביים עד הברך, שתי חולצות ארוכות וכובע צמר. 


הבעיה הגדולה ביותר עבורנו, כהורים, בעונת המעבר, ובעיקר הורים טריים, היא כיצד עלינו להלביש את התינוק. בעוד שפעוטות כבר יודעים לומר כשחם או קר להם, אצל תינוקות עבור רובנו מדובר בסימן שאלה אחד גדול.


אך כדאי שתדעו כי גם התינוקות מדברים אתנו כל הזמן, אך בניגוד למבוגרים - הם לא משתמשים במילים, אלא בשפת הגוף שלהם. הבעיה נובעת מכך שאנחנו לא תמיד יודעים "לקרוא" אותם ולהבין מה הם צריכים מאתנו. על ידי קריאה נכונה של שפת הגוף של התינוק נוכל לדעת האם חם או קר לו, האם צריך להוריד שכבה או לחלופין לגרוב לו דחוף גרביים. מינימום שתי שכבות לתינוק שרק נולד? לא ב-40 מעלות

תחילה ננפץ מיתוס: גם לתינוק בן יומו חם. כולנו מכירים את ההמלצה של הדודות להלביש תינוקות בני יומם במינימום שתי שכבות. אך למעשה, כל תינוק נולד עם בסיס למערכת וויסות טמפרטורות, אשר מבשילה בשבועות הראשונים לחייו. תפקידנו כהורים הוא לעזור למערכת זו להבשיל ולעבוד בצורה המיטבית. במילים פשוטות יותר: אם לנו חם, ככל הנראה גם לתינוק שלנו חם. והמסקנה: בהחלט ניתן להלביש את התינוק בימים החמים בשכבה אחת ארוכה דקה או שתי שכבות דקות, שניתן להוריד אחת מהן במידת הצורך. כיצד מזהים אם לתינוק חם או קר?

כדיי להבין את שפת הגוף של התינוק קודם כל כדאי להעיף מבט על עצמנו ולהבין כיצד אנחנו נתנהג בסיטואציה דומה, שכן הסימנים לכך שלתינוק שלנו חם או קר לא שונים בהרבה מהסימנים שלנו. כך, לדוגמה, כאשר לנו המבוגרים חם אנחנו נמעיט בתנועה כדי לא לייצר אנרגיה (שתחמם אותנו). הגוף שלנו יהיה מאוד רפוי על מנת להגדיל את שטח הפנים ולהתקרר, אך יחד עם זאת לא נהיה נינוחים, כנראה שנזיע ונפהק, בשביל להכניס עוד חמצן לגוף. אנחנו נרגיש עייפות יתר, לא יהיה לנו תיאבון, אבל נהיה מאוד צמאים. מצד שני, כשקר לנו נזוז הרבה, אך נעשה תנועות קטנות ומהירות בשביל להתחמם. נהיה קפוצים, מצומררים ומכווצים ויהיה לנו תיאבון מוגבר (אכילה מגבירה קצב חילוף חומרים ועל כן מחממת את הגוף).


חשוב לזכור כי הסימנים משתנים מתינוק לתינוק, וכמו שלא לכל המבוגרים חם או קר באותו סיטואציה, גם תינוקות שונים יגיבו בצורה שונה למזג האוויר. כמו כן, לא בטוח שהתינוק שלכם יחווה את כל התסמינים או לחלופין יחווה אותם בדיוק בצורה שבה ציינו. כל תינוק הוא שונה, ואחד התפקידים שלנו, כהורים, הוא להיות קשובים לתינוק שלנו ולשינויים הקטנים ביותר שעוברים אליו. 6 סימנים לכך שלתינוק שלכם חם 


1. הגוף 

גופו של התינוק יהיה מאוד רפוי, הידיים והרגליים פרושות לרווחה.


2. תנועה 

התינוק ימעיט בתנועות. תינוק שזוחל ימעיט בזחילה או שיזחל למקום קריר יותר.


3. התנהגות 

התינוק יהיה לא נינוח, אולי יקטר ויפהק בשביל להכניס חמצן.


4. גוון העור  

העור יהיה בגוון אדמומם והוא אף יזיע מעט.


5. מזון 

התינוק יהיה חסר תיאבון אך יבקש לשתות.


6. יציאות 

אנחנו נראה מיעוט במתן יציאות ושתן.


מה עושים? 

קודם כל, לא מעמיסים בשכבות של ביגוד. עודף שכבות עלול לגרום לתינוק לפתח חום. בימים ממש חמים ניתן אפילו להשאיר את התינוק בעירום - זה אפילו בריא. העור של התינוק "יתעורר" והוא ירגיש את גבולות הגוף שלו, יתפתח מוטורית, יקבל בטחון ויתקרר. בימי האביב ניתן להלביש בשכבה אחת דקה ולהוסיף גרביים ועליונית,  שניתן להוריד. 


חשוב לא לנגב זיעה מהתינוק. הזיעה מקררת רק כשהיא מתנדפת, ולכן אם מנגבים את התינוק אנחנו מונעים ממנו להתקרר. ניתן לנגב מעט את הפנים או הידיים עם מטלית לחה (עדיף עם מים) ולתת למים להתנדף לבד. זה נעים ומקרר.


תינוקות יונקים יבקשו לינוק יותר, כיוון שהם יהיו צמאים. חשוב להיניק לפי דרישה. לתינוקות שאוכלים מוצקים כדאי לשלב מעט מים, בכפית או בבקבוק. לתינוקות שאוכלים תמ"ל (תחליפי חלב אם) ניתן לתת מנה קטנה או לחלופין מנה מדוללת. מגיל חצי שנה ניתן לתת חלב אורז איכותי.6 סימנים לכך שלתינוק שלכם קר 


1. הגוף 

התינוק יהיה מאוד מכווץ והאגרופים שלו יהיו קפוצים


2. תנועה 

התנועות של התינוק יהיו מהירות וחדות מאוד. הוא "יקטר" בקולות חדים


3. מזון 

התינוק יבקש לאכול בשביל להתחמם


4. התנהגות 

התינוק יהיה עייף ותזזיתי. הוא יבקש להיות הרבה על ידי ההורים כדי להתחמם. 


5. גוון העור 

העור יהיה ורדרד או לבן בהיר כתוצאה מכיווץ כלי דם.


6. יציאות

כיוון שמאזן משק המים בגוף לא מופנה לקירור, נראה מתן שתן מוגבר יותר.


מה עושים?

אם התינוק שוהה בחדר ממוזג ואתם מבחינים בסימנים לכך שקר לו - הגיע הזמן לכבות את המזגן ולפתוח חלונות. 


אם מזג האוויר קר ואתם יוצאים עם התינוק, או שאתם הולכים למקום בו יהיה מזגן שאין לכם שליטה עליו (כמו קניון, למשל) ניתן לחבוש לתינוק כובע. בגלל הגודל היחסי של ראש התינוק הוא מהווה מקור לפיזור חום מאוד משמעותי – ולכן מסייע מאוד בחימום גופו. בימים לא מאוד קרים ניתן לחבוש לו כובע דק, אפילו מבד טריקו עבה. בנוסף מומלץ לתת לתינוק לינוק לפי דרישה, על מנת שיתחמם.  


לגבי ביגוד, מומלץ להשתמש בשיטת ה"בצל": להלביש את התינוק במספר שכבות, אותן ניתן להסיר במהלך היום. תינוקות שזוחלים כדאי להלביש גם בימים חמים בשכבות ארוכות ודקות, כיוון שהם נמצאים במגע עם הרצפה. 


בלילות הקרים מומלץ לעטוף את התינוק, דבר שיעזור ללשמירה על חום הגוף ולשינה נעימה ורציפה. לתינוקות גדולים יותר ניתן לרכוש שק שינה מיוחד, שמבטיח שהם יישארו עטופים ולא "יעיפו" מעצמםו את השמיכה בלילה. פורום נוירולוגיה ילדים

ד"ר שי מרקו

ד"ר שי מרקו
ד"ר שי מרקו הינו נוירולוג ילדים עצמאי ובמחוז צפון של קופת חולים לאומית. רופא מומחה ברפואת ילדים, מומחה ברפואת שינה ילדים. מורשה טיפול בהיפנוזה רפואית. ד"ר שי מרקו הקים וניהל את מרפאת השינה עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ילד בן 3 לא מדבר
 • לי
 • 14/09/2017 09:09
 • שלום,אני גננת בגן עירייה. יש לי ילד בגן בן 3 שאינו מדבר ואינו מצליח לחזור אחרי דיבור. אין אבחון. הוא יודע לומר 4 מילים בלבד (אבא, אמא, פיפי ומים) ו2 הברות "דה" ו"וי וי". את כל המילים והברות משתמש בצורה לא נכונה בניסון להביע את עצמו. כשאני מנסה לעבוד איתו על הברות נוספות- אינו מצליח לחקות. הילד מבין הוראות באופן מושלם, וכאשר מבקש לסמן עם ידו עם מי רב גם עושה זאת. משתתף במפגשי הגן ומחקה את התנועות. לא נראית שום בעיה של הבנה ולהפך. הוא מאוד פעיל ותקשורתי (כמובן, לא בצורה ורבלית) עם החברים. מאוד יוצר קשר ומאוד מעוניין לשתף אך אין לו את היכולת השפתית. מעולם לא נתקלתי במצב כזה במשך כל שנותיי כגננת. אזמן את ההורים, אך לדעתך- מה עלי לבקש מהם? כמו מה זה נראה? מה יכול לעזור לו?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תינוקת בת שנה וחודשיים
 • ענבר
 • 11/09/2017 09:42
 • יש לי תינוקת בת שנה וחודשיים שפותחת וסוגרת את היד כל הזמן(עושה תנועות של ביי ביי) חוץ מזה היא מתפתחת כפי שצריך האם זה תקין? מעיד על בעיה כלשהי?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שינה לפני מבחן
 • סטודנט
 • 06/09/2017 12:21
 • שלום רב אני סטודנט אין לי בעיות שינה או בעיות פסיכיאטריות אבל לאחרונה לילה לפני מבחן אני לא ישן מה שמשפיע עליי במבחן. מסתכל ללמוד כל כך הרבה ולהתפקשש בגלל העניין הזה.עכשיו אני יודע שזה יהיה כל מבחן כך היה לי גם בתיכון ואני חייב לפחות לשבור את המעגל. הבעיה היא לא סטרט כיוון שאני לא מרגיש לחוץ הבעיה היא שזה כמו נבואה שמגשימה את עצמה אני במיטה עם עיניים סגורות משעה 10 עד 7 בבוקר ולא נרדם.אולי זה כי היה לי פעם חרדה ונפתרתי ממנה ונשאר לי רק הנבואה שמגשימה את עצמה- הפחד לא לישון בעצמו ולא מהמבחן. מחצית ראשונה של השנה לא היה לי ועכשיו חזר מלפני שנים שבאמת הייתה חרדה. שמעתי פתרונות מסטודנטים כמו : מלטונין, לעשן ירוק או חצי כדור בונדורמין. אני מעדיף שלא לקחת תרופות ממכרות או לפתח תלות לישון טוב ובלי האנגאובר. מה הפתרון שמתאים לי.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • המצב מוכר וניראה כי במקום לקחת שאכטות או מרדימים חזקים, יש מקום להיוועץ ברופא המשפחה שמכיר אותך ובריאותך. הוא יוכל לרשום לך כדורים נוגדי חרדה עדינים או טבעיים כמו "רגיעון" "נרבן" וכדו' בהצלחה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
פרופ' אברהם אביטל פרופ' אברהם אביטל
מומחה במחלות ריאה בילדים קרא עוד
פרופ' אתי גרנות פרופ' אתי גרנות
יועצת – על ברפואת ילדים בשרותי בריאות כללית מחוז... קרא עוד
בדיקות קשורות

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל