הניתוח שמצעיר את עור הפנים: המדריך השלם למתיחת פנים

עם השנים עור הפנים שלנו מתקמט ומזדקן. לעתים בוטוקס ומילוי פנים עשויים להחזיר לעור את החיוניות שלו, אך במקרים מסויימים על מנת להשיג תוצאה איכותית ועמידה יותר רצוי לשקול ניתוח למתיחת פנים. כיצד זה מתבצע, למי זה מתאים וכמה זמן מחזיקה התוצאה? מומחה מסביר

מאת: ד"ר יוסף נאסר

עור הפנים מדלדל ומתקמט בחלוף השנים. בשלב מסוים, גם טיפולים שמרניים, כגון בוטוקס או מילוי פנים, כבר אינם מספיקים על מנת להחזיר לעור את גמישותו ומראהו הצעיר - ונדרשת התערבות רדיקלית, באמצעות ניתוח למתיחת פנים.


הניתוח למתיחת פנים, אשר נמשך כשעתיים, מאפשר "להצעיר" מטופלים ב-20 שנה, ובניגוד למה שנהוג לחשוב, תוצאות הניתוח אינן נראות כלל - והסביבה כלל אינה יכולה לשער כי מדובר בתוצאות של טיפול ניתוחי. יחד עם המראה הצעיר, מוחזרים למטופלת הביטחון העצמי, האושר והיכולת לחזור ולחייך שוב - ללא קמטים.מי זקוק לניתוח למתיחת פנים? 

ככל שהשנים חולפות, השפעת הגיל ניכרת על עור הפנים. השפעת הזמן מביאה לכך שעור הפנים מאבד מגמישותו: היווצרות עודף עורי בעפעף העליון, שקיות שומן בעפעף התחתון, קמטים במצח, העמקה של הקפל בצדי הפה, סנטר כפול ותזוזה של הגבות.


נשים צעירות יותר יפנו לטיפולים שמרניים, כגון בוטוקס או מילוי פנים, אך ככל שהזמן עובר, נדרשות התערבויות רדיקליות יותר - כמו ניתוח למתיחת פנים.מהן ההכנות הנדרשות לקראת הניתוח?

כמו בכל ניתוח פלסטי, נדרשות מספר פגישות ייעוץ ותיאום ציפיות. במקרה של מתיחת פנים, בבדיקה הראשונה סורק הרופא את כל אזור הפנים, מהמצח ועד הצוואר - וממפה את הבעיות השונות הדורשות טיפול. במהלך הבדיקה הראשונה, נבדוק האם יש צורך במתיחת קמטי המצח? האם הגבות צנחו - ויש להחזירן למקומן, מעל לרכס הגרמי? האם נוצרה הצטברות עור מיותר בעפעף העליון, או שנוצרו שקיות שומן שיש לרוקן בעפעף התחתון?


עוד נבדוק האם חלה צניחה של הלחיים - והאם יש צורך למלא אותן בתוכן? האם הקפל בצדי הפה והאף העמיק, ואצל נשים מעשנות - האם נוצרו קמטים בולטים בשפה העליונה? בהמשך, נבדוק האם יש צניחה של קו הלסת והאם זווית הלסת-צוואר נותרה במראה הטבעי שלה - כלומר, 90 מעלות - או שמא, בעקבות צניחת עור הצוואר, הזווית גדלה ל-180 מעלות? כמו כן, נבחן האם נוצר סנטר כפול, שיש לטפל בו? והאם עור הצוואר מתוח או שגם הוא הידלדל? לבסוף, נבדוק את טקסטורת השטח של כל עור הפנים - ונאתר קמטים וקמטוטים, הדורשים התייחסות. 


כך מושג פרופיל טרום ניתוחי מלא של הפנים, המסייע לרופא לתכנן כראוי את הניתוח, ומאפשר למטופלת להבין מה האפשרויות העומדות בפניה.


 ככל שהזמן עובר נדרשות התערבויות רדיקליות יותר מדוע נדרש אבחון מעמיק כזה?

הבדיקה הכוללת הזו מאפשרת לרופא לאבחן את כל התופעות הדורשות טיפול. לאחר מכן, מתייצבים עם המטופלת מול המראה, כדי להבין מהן הציפיות שלה מתוצאות הניתוח - ולא פחות מכך, כדי לתאם עמה ציפיות ריאליות, לגבי תוצאות אלה. במידת הצורך, הרופא המטפל ימתן פנטזיות לא ריאליות - ולעיתים אף יפסול אפשרות של ציפיות מוגזמות כאלה או אחרות.


בעקבות האבחון ותיאום הציפיות, קובעים את התוצאות הרצויות. בפגישה נוספת, המטופלת מקבלת הסבר נוסף על העומד לקרות. הרופא מצלם סרט וידאו, במטרה לאתר פגמים טרום ניתוחיים, שלא ניתן לאתר בצילום רגיל - כלומר, כזה המאפשר לאתר פגמים דינמיים, הנוצרים בעת דיבור או חיוך, שלא ניתן לאתר בצילום סטילס רגיל. בפגישה זו, הרופא אף מצייר את מפת הניתוח והתוצאות הסופיות - ומציג אותה למטופלת.האם ישנן הוראות שיש לבצע לפני הניתוח?

כל המטופלות נדרשות להפסיק לקחת מדללי דם ותוספי מזון וויטמינים - לפני הניתוח. מעשנות יתבקשו להפסיק לעשן חודש לפני הניתוח; ומי שעומדת בפני ניתוח עפעפיים תידרש לעבור בדיקה אצל רופא עיניים.כיצד מתבצע הניתוח? 

הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית, טשטוש או הרדמה מלאה - בהתאם לפרופיל המטופלת והחלטתה. בכל ניתוח פותחים בהזרקת תמיסה ייחודית, המאפשרת הפרדה קלה וללא דימום של עור הפנים, ומבטיחה תחושת כאב מועטה במיוחד לאחר הניתוח. התמיסה מורכבת משלושה אלמנטים - ממלח, המאפשר את ההפרדה הקלה של העור; חומר מכווץ כלי דם, למניעת דימום; ולידוקאין, המונע את הכאבים לאחר הניתוח. 

לאחר הזרקת התמיסה, מבצעים 3 חורים בגודל מילימטר: חור אחד בקפל הסנטר; ושניים נוספים, מתחת לתנוכי האוזניים. דרך חורים אלה, מבצעים את שאיבת השומן מהצוואר ואת גירוד העור מבפנים, המאפשרים לבנות מחדש את הזווית בין הסנטר לצוואר - ולמתוח את העור, שהידלדל עם עבור הזמן.


לאחר מכן, מבצעים חיתוך של אזורי העור השונים, בנקודות שבהן הצלקות ייוותרו בלתי נראות – ברקה בין סיבי השיער; באוזן, מתחת לתנוך ומאחורי האוזן; וממשיכים, לפי הציור שתוכנן מראש, עד לגבול האזור המיועד למתיחה - בהתאם לצרכים שהוחלט עליהם מראש.


לאחר הפרדת העור מהסמאס, מבצעים הפליקציה דו מוקדית - בלחיים (על מנת להרים את הלחי) ובצוואר (על מנת לחדד ולמתוח את האזור שבין הפנים לצוואר). אז מותחים את העור וגוזרים עודפי עור. מכניסן שני נקזים אחד מכל צד ומבצעים תפירה עם תפרי נמסים ולאזור השיער מניחים סיכות.ומה אם נדרשים טיפולים אחרים, בנוסף למתיחה?

במקרה של מילוי שומן טבעי, נבצע זאת לקראת סוף הניתוח, לפני החבישה. אם הוחלט על טיפול בקמטי עישון בשפה העליונה, שהם קמטים נוקשים במיוחד, מבצעים שיוף יהלום (Dermabrasion).


במקרה של ניתוח עפעפיים, נתחיל אתו קודם - ורק אחר כך נעבור לניתוח המתיחה. בניתוח עפעפיים עליונות, נוציא את עודפי העור שנוצרו - ובניתוח עפעפיים תחתונות, נרוקן את שקיות השומן. זאת, עד שנגיע לתוצאה הרצויה ששרטטנו מראש. ריקון שקיות השומן מתבצע בשיטה הפנימית (TRANS Conjunctiuan) ולא SuBcilial על מנת למזער את הסיכוי להתפתחות (צניחת עפעף תחתון) – הרמת גבות מתבצעת באמצעות חתך כמעט בלתי נראה, באורך 1-2 ס"מ בקו השיער, משם נכנסים - ומרימים את הגבות. מתיחת מצח בעל קמטים עמוקים מתבצעת על ידי חתך בי קורנלי.מהן ההוראות לאחר הניתוח? האם נדרש טיפול נוסף?

בסוף הניתוח, המטופלת מועברת להתאוששות של חצי שעה - ומשם לאשפוז של לילה. למחרת, החבישה מורדת, הנקזים מוצאים, השיער והפנים עוברים שטיפה - והמטופלת משתחררת לביתה ללא שום צורך בחבישה.


לאחר השחרור, המטופלת נדרשת לארבע ביקורות לפחות: שבוע לאחר הניתוח, ולאחר מכן, אחת לחודש - במשך שלושה חודשים. בשבוע הראשון, המטופלת מתבקשת להימנע לחלוטין מחשיפה לשמש ולקחת אנטיביוטיקה. משככי כאבים ניתנים לפי הצורך, אך ברוב המקרים אין בהם צורך כלל, בשל שיטת הניתוח הייחודית, המונעת היווצרות טראומה לרקמות - ומכאן, גם מפחיתה כאבים באופן משמעותי.


לאחר שבוע ניתן כבר לצאת מהבית; סביר להניח שבתוספת מייק אפ, מאחר שהעור עדיין מצוי בהליך החלמה. לאחר שבועיים, התוצאות נראות בבירור. המטופלות מקבלות פידבקים חיוביים מהסובבים אותן - ורבות מהן מספרות שאומרים להן "את נראית טוב", "מה עשית?", "את נראית פורחת" - מבלי שאף אחד משער שמדובר בניתוח מתיחת פנים. בשלב זה, המראה הוא טבעי לגמרי, הפצעים הניתוחיים אינם נראים - ואין שום סימן המצביע על כך שנעשה ניתוח בכלל.האם נדרשת ביקורת נוספת במרפאה? לכמה זמן מחזיקות תוצאות הניתוח?

על מנת לשמר את התוצאה באופן מקסימלי, יש לערוך ביקורת במרפאה אחת לשנה. לעתים, ייתכן שבעת ביקור זה נוסיף מעט בוטוקס או מילוי, על מנת לשמר את התוצאה הראשונית - ולתחזק אותה.


ההוראות לשמירה על התוצאה כוללת איסור מוחלט על עישון, תזונה נכונה ופעילות גופנית. אם הוראות אלה נשמרות בקפדנות, תוצאות הניתוח יישמרו באופן מלא לתקופה של 9-10 שנים. מה ייחודי לשיטה הניתוחית הזו?

השיטה הזו כוללת פגיעה מינימלית ברקמות; וחיתוך באזורים שבהם הצלקות בלתי נראות, המראה של הפנים לאחר המתיחה הוא טבעי לגמרי; לא ניתן לנחש שהמטופלת עברה ניתוח. הצלקות מוסתרות היטב - ומחלימות מהר ויפה; זמן הניתוח קצר, יחסית לשיטות אחרות; וכתוצאה מכך ומהפגיעה המינימלית ברקמות - זמן ההתאוששות וההחלמה מהיר וקצר יותר.טיפולים שמרניים

לעתים המצב לא מחייב התערבות כירורגית, או המטפל אינו מעוניין בניתוח. במצב זה אפשר לבצע טיפולים אחרים שמרניים כגון שיפור מראה הפנים וטיפול בקמטים על פי האזורים:  


פנים - אפשר לבצע את המילוי על ידי חומצה היאלרונית או על ידי שומן טבעי.


מצח - על ידי בוטוקס.


סביב הפה – על ידי שיוף יהלום (במיוחד לקמטי עישון).


טקסטורה של עור הפנים - על ידי בוסטר. 


הבוטוקס – מיועד במיוחד למצח, סביב העיניים ולהרמת גבות. הטיפול מתבצע במרפאה תוך דקה ומחזיק כ-4-6 חודשים.


החומצה ההיאלרונית – בגוף יש חומצה היאלרונית טבעית. בעזרת טכנולוגיה הנדסית הצליחו להעתיק את החומר ולהעביר לשימוש בני אדם בהיותו דומה לחומצה הטבעית. היתרון שלה הוא בכך שהטיפול מתבצע במרפאה ואפילו בהפסקות בזמן העבודה. הזרקה של חומצה תחזיק כשנה.


שומן טבעי – אפשר לקחת שומן עודף מאזורים עם עודפי שומן, לעבדו ולהזריק אותו לפנים למקומות בהם יש התרוקנות. אפשר לקחת את השומן מדופן הבטן, מצדי הירכיים ועוד. טיפול זה מחזיק משך שנים.


הבוסטר – מיועד לטיפול בטקסטורה של העור ובריענון של עור הפנים (סקין בוסטר). טיפול זה נעשה כסדרה במהלך שנה.


ניתן להשתמש בחוטים ליישום מתיחה זמנית או הרמת אזורים נפולים באופן קל.

קראו עוד: מניתוח אף עד הרמת עפעפיים: המדריך המלא לניתוחים פלסטיים בפנים


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד״ר יוסף נאסר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום מתיחת פנים

דר' יואב אברהמי

דר' יואב אברהמי
ד"ר יואב אברהמי, מומחה לכירורגיה פלסטית ובעל הכשרה מיוחדת בניתוחי מוז, מכהן כפלסטיקאי בכיר במרפאות Care שירותי רפואה. כמו כן, הינו רופא בכיר במשרה מלאה במחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי "קפלן" עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • סיבוך לאחר חוטי אפטוס
 • לי
 • 28/03/2018 00:42
 • שלום, לפני כ-4 שבועות עברתי הרמה של אזור סנטר וזווית הפה באמצעות חוטי אפטוס נספגים.במכון קוסמטי , לא הוסבר לי ולא הבנתי את רצינות הטיפול ( הגעתי רק למילוי קטן ע״י חומצה הילארונית וקיבלתי המצלה לטיפול בחוטי אפטוס ) אני בת 40 ללא נפילת פנים מיוחדת! במהלך טיפול הוחדרו 5 חוטים בכל צד מאותה נקודה ( אזור מתחת לרכה). כשבועיים סבלתי מכאבים חזקים מאוד, בצקות קשות, נפיחות , דקירות וקושי בפתיחת פה וחיוך. לאחר הטיפול הודרכתי לקחת אוגמנטין במשך שבוע וכך עשיתי. נכון לעכשיו אני רואה שיש עיוות בצורה של אחת העיניים , האטה של אותה העיין בזמן מצמוץ, יובש והכי חמור שינוי במבט באותו צד (תחושה של עין זכוכית) למזלי הראייה לא נפגעה. חשוב לציין כי לפני תחילת הטיפול בזמן החיטוי הרגשתי שנכנס המון אלכוהול לתוך העיין וגרם לצריבה. אני מאוד חוששת שהעיין לא תחזור לתפקד ולהיראות כמו קודם! מרגישה שנגרם נזק בלתי הפיך. יכול להיות שהיתה פגיעה בשריר או עצב והמצב לא יחזור לקדמותו?! מה לעשות? למי לפנות? במכון קוסמטי טוענים שזה יעבור... כמו שהבטיחו שארגיש מצויין אחרי יומיים ): מרגישה סוג של אונס מה לעשות? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום לי, קודם כל עלייך לפנות לרופא שביצע את הטיפול. להציג בפנייו את חששותייך וטענותייך ולבקש ממנו התייחסות. אם תשובותיו לא יספקו אותך, ממליץ לך לפנות לדעה שנייה לכירורג פלסטי. בהצלחה, ד"ר יואב אברהמי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שומן עצמי למילוי
 • מיה
 • 14/03/2018 10:07
 • לום דר אני בת 26 אחרי שתי לידות  לצערי אני עולה המון בהריון ויורדת דרסטית במשקל לאחר הלידה  לאחר ההריו הראשון בגיל 22 עשיתי מילוי בעזרת שומן עצמי בפנים שבטיפול הראשון לא כלכך עזר אבל כשחזרתי עוד פעם על הפעולה זה באמת עזר ויש לי עד היום לאחר 4 שנים לחיים יפות שקצת התרוקנו לאחר הלידה השניה כרגע נוצר לי מין מצח שקוע פתאום ללא כל ממצא חריג אני לא יודעת ממה זה קרה כנראה מעלה וירידה דרסטיים במשקל ואני שוקלת לעשות שוב מילוי שומן ,, האם לדעתך כדאי ? האמת שאני חקרתי הרבה ונאמר לי שמלוי שומן מחזיק הרבה זמן אך החיסרון שזו פעולה פולשנית יותר מחומצה הילורונית ,,  שאלה : האם ניתן להזריק שומן עצמי למצח ? והאם זה מסוכן בשל היותו אזור מעל העיניים וממש בראש ?  שאלה 2 : בפעם השניה שעשיתי מילוי שומן בלילה הרגשתי דפיקות לב מואצות נלחצתי ולא ישנתי כל הלילה שאמרתי זאת לרופא הוא טען שזה חומר ההרדמה מקומית שמעלה את האדרנלין בגוף אבל זה כלל אינו מסוכן יש לציין שהפעולה בוצעה בהרדמה מקומית בקליניקה ועבר ממש חלק וטוב , שאלה 3: האם מוטב להכניס יותר שומן כדי שיותר שומן יחזיק בפנים ?  שוקלת 50 רזה מאוד

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מיה שלום, להלן תשובות לשלוש שאלותייך: 1. אכן ניתן להזריק שומן עצמי למצח, וזה לא מסוכן יותר או פחות מהזרקה לכל מקום אחר בהנחה שזה מבוצע על ידי מומחה בכירורגיה פלסטית. 2. בהרדמה מקומית נעשה שימוש באדרנלין שאכן יכול לגרום לקצב לב מוגבר בזמן הפעולה. הוא לא גורם לפלפיטציות מאוחרות, שזה המונח הרפואי למה שהרגשת באותו לילה. הגורם הנפוץ לפלפיטציות הוא כאב או חרדה. 3.כמחצית עד שני שליש מהשומן שמוזרק נספג בדרך כלל, לכן בהחלט יש הגיון להזריק יותר ממה שצריך כדי שלאחר הספיגה עדיין תיוותר כמות נאותה. בברכה, ד"ר יואב אברהמי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מילוי שפתיים
 • ליהי
 • 29/01/2018 10:26
 • שלום רב לפני כשבוע התחלתי מילוי שפתיים בסיליקון בשיטת המיקרו טיפה , עקב החששות שעלו בי אני לא מעוניינת להמשיך עם הסיליקון אלא לעבור לחומצה הילרונית. שוב מציינת כי עברתי רק הזרקה ראשונית ועדיין אין שינוי. האם זה אפשרי להזריק חומצה הילרונית לאחר סיליקון? אשמח לתשובה תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום ליהי, מאוד לא מומלץ להזריק חומצה היאלרונית במקום בו יש סיליקון, ורוב הרופאים שתפני אליהם יסרבו לעשות זאת. הסיבה היא שסביב הסיליקון, שהוא חומר שאינו מתפרק, נוצרת שכבה של תאי מערכת החיסון הבונים מין "חומה" סביב החומר הזר. כשמוזרק חומר אחר לאותו המקום עלולה להיווצר התלקחות ודלקת שתהיה סוערת קלינית ותתבטא בנפיחות רבה, אודם וכאב ויהיה צורך לפעמים בטיפול בסטרואידים באשפוז כדי להרגיעה. ד"ר יואב אברהמי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר אלכס אלטס ד"ר אלכס אלטס
מומחה לרפואת עור ואסתטיקה קרא עוד
ד"ר גילה איזמן ד"ר גילה איזמן
רפואת עור ואסתטיקה קרא עוד

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל