הרגע שאחרי: הבדיקות שאת צריכה לבצע אחרי ניתוח להגדלת חזה

אם לשם העצמת הדימוי העצמי, שיפור מראה החזה לאחר הלידות וההנקה, או מכל סיבה אחרת, הגדלת חזה הפכה לאחד מהניתוחים הנפוצים ביותר בקרב נשים. אך גם לאחר היציאה מהניתוח וההתפעלות מהתוצאות, חשוב להישאר במעקב תקופתי כדי לשלול ולאבחן סיבוכים נפוצים בשלב מוקדם. מהם הסיכונים לאחר ניתוח להגדלת חזה ואילו בדיקות תקופתיות חשוב לבצע? כל המידע החיוני עבורך

מאת: מור - רפואה מתקדמת בשבילך


הגדלת חזה, היא הליך כירורגי הנועד כדי להגדיל ולשפר את מראה השדיים. במהלך הניתוח, ממקם הרופא המטפל שתלים מתחת לרקמת השד או לשרירי החזה. הסיבות לביצוע הניתוח רבות ואישיות מאוד: עבור חלק מהנשים הגדלת החזה היא דרך להעצמת תחושת הביטחון העצמי, עבור אחרות מדובר בחלק מהליך לשחזור שד לאחר כריתה בשל סרטן השד או מצבים אחרים המשפיעים על האזור. הגדלת חזה עשויה להתבצע פעמים רבות לאחר לידות או הנקה, כאשר אישה לא מרוצה ממראה החזה בשל השינויים הפיזיים שעברה. 


במהלך הניתוח הרופא  המטפל מבצע חתך בקפל הנמצא מתחת לשד, וכך יוצר מעין כיס בו יוצב השתל. מיקום האחרון נקבע בהתאם לכל מטופלת ונתוני גופה: בין אם מתחת לשריר בית החזה או מעליו. לאחר הניתוח על המטופלת ללכת בחזייה מיוחדת המשמשת לתמיכה ומחליפה את החבישה האזורית. לרוב מדובר בניתוח קצר יחסית שימשך כשעה ולאחריו המטופלת תישאר באשפוז למשך הלילה לצורך מעקב. במקרים בהם השתל יוצב מתחת לשריר החזה, ההחלמה תהיה ארוכה יותר וההליך עשוי לגרום לכאבים אזוריים. טרם לניתוח בוחרת המטופלת, תוך התייעצות והכוונה של הרופא המטפל, את סוג השתל שיוחדר. קיימים מספר סוגי שתלים המשמשים לצורך ניתוח להגדלת חזה: שתלי סיילין – אשר המעטפת החיצונית שלהם עשויה מסיליקון והם מלאים בפנים בתמיסת מי מלח (סיילין) וכיום השימוש בהם נדיר מאד,  ושתלי סיליקון הממולאים בג'ל סיליקון. האחרונים נאסרו לשימוש בעבר זאת בשל מקרי דליפות שונים, אך בעשור האחרון שתלי הסיליקון שופרו וכיום הם בטוחים לשימוש. מטופלות רבות מעידות כי הגדלת חזה בעזרת שתלי סיילין אינה מספקת תוצאה טבעית מספיק, זאת בהשוואה לשתלים המלאים בסיליקון. השתלים מצויים במגוון גדלים וצורות והשתל יבחר תוך התייעצות עם הרופא המנתח טרם לניתוח, בהתייחס להעדפות המטופלת והנתונים הפיזיים. מהם הסיבוכים שעלולים להתפתח בעקבות ניתוח להגדלת חזה?התכווצות קופסית של מעטפת השד 

מדובר בסיבוך הנפוץ ביותר לאחר ניתוח להגדלת שדיים והוא מתפתח בשל רקמה צלקתית המתהווה סביב השתל ויוצרת מעין מעטפת טבעית המביאה להתקשות באזור. במקרים אלה עשויה להופיע תחושת לחץ בשד, ובנגיעה חיצונית עשוי לבלוט מעין חלק נוקשה בשד. במצבים בהם התופעה בדרגה חמורה יחסית  ואינה חולפת, יידרש ניתוח נוסף לתיקונה.

 


דליפת השתלים

תופעה זו נדירה יחסית זאת בשל שינוי השתלים ושיפור איכותם. אך, במקרים מסוימים עשויה להתרחש דליפת סיליקון לאזור השד. ברוב המקרים אין סימנים חיצונים לתהליך זה אך לפעמים ניתן לזהות  שינוי צורה באזור והופעת גוש הצמוד לשתל. האבחנה של דליפת סיליקון תתבצע על ידי בדיקת אולטרסאונד או MRI. במצבים בהם קיים קרע בשתל המביא לדליפתו אל חלל השד, יצטרך להתבצע ניתוח נוסף להחלפת השתלים. 


צניחת שדיים

למעשה, מדובר בתופעה טבעית שלרוב לא תהיה מורגשת או בולטת לעין, לאחר ניתוח להגדלת חזה. במצבים בהם השתלים שהוחדרו גדולים במיוחד, עשויה להיווצר צניחת שדיים משמעותית. במקרים אלה ניתן לבצע ניתוח להרמת חזה. 
שינוי תחושתי באזור

בשל ניתוח להגדלת חזה עשוי להתפתח שינוי תחושתי באזור השדיים הנע בין שני קצוות – תחושתיות יתר או אובדן תחושה מוחלט. לרוב, לא מדובר באובדן קבוע, אלא בתופעה תקופתית שתחלוף לאחר מספר חודשים מביצוע הניתוח. 


קפלים

לאחר ניתוח להגדלת חזה, השתל שהוחדר לא אמור להיות מורגש כלל, אך במקרים מסוימים ובמיוחד אצל נשים רזות מאד השתל בולט על פני השד וניתן לראות על פניו מעין קפלים בחלק העליון והאמצעי של השדיים. קיימות מגוון חלופות לפתרון בעיה זו ואסטרטגיית הטיפול תיבחן בהתאם למקרה המסוים.
בעיות בהנקה

ברוב המקרים, נשים שעברו ניתוח להגדלת חזה יצליחו להניק בצורה תקינה. אך במקרים מסוימים, לרוב במצבים בהם החתך נעשה בקו הפטמה עשויה להתפתח בעיה באספקת החלב. 


סיבוכים נוספים שעשויים להתפתח עקב הניתוח הם עיוות צורת השד בשל תזוזה של השתל באזור, מצב שידרוש התערבות כירורגית נוספת, הצטלקות לא תקינה, נפיחויות, כאבים, קשיי נשימה ועוד. במצבים בהם מתרחשים שינויים חריגים לאחר הניתוח, חשוב לפנות לרופא המטפל לצורך אבחון הסיבוך וטיפול מתאים ויעיל בו.  


התפתחות סרטן מסוג לימפומה ALCL

מחקרים עדכניים מצאו שכיחות גבוהה יותר בלימפומה מסוג ALCL  בנשים שעברו הגדלת שדיים עם שתלים מחוספסים. מדובר בממצא נדיר  ולרוב, מדובר בגידול ממאיר מקומי והטיפול בו יכלול את הסרת השתל והמעטפת המקיפה אותו ובמקרים מסוימים גם טיפול כימותרפי או קרנתי משלים. חשוב לציין כי מדובר בסיבוך שאינו שכיח והסיכוי לחלות במחלה נדיר מאוד. בנוסף, קיימים מחקרים שונים שסתרו את ממצא זה. למרות זאת,  חשוב לגלות ערנות לסימנים שעלולים להעיד על התפתחות גידול ממאיר באזור. הסימן השכיח ביותר הינו נפיחות בשד שנובעת מהצטברות נוזלים (סרומה). במצבים אלה   חשוב לפנות לרופא המטפל לאבחון הבעיה ולשלילת גידול מקומי. מה חשוב לדעת אחרי הניתוח? 

ארגון הבריאות האמריקאי קבע כי נשים שעברו הגדלת חזה צריכות לעבור בדיקת אולטרסאונד או בדיקת הדמיה (MRI) שנתית, כדיי לשלול דליפה של  שתלים, התקשות אזורית ותופעות נוספות שעשויות להתפתח עקב הניתוח. בדיקת ממוגרפיה, היא בדיקת רנטגן המשמשת לצורך איתור מוקדם של סרטן השד ומומלצת כבדיקת סקר לנשים מעל גיל ארבעים אחת לשנה.   נשים שיש להן שתלים בחזה צריכות לציין זאת לפני הבודק בטרם לבדיקת ההדמיה, זאת כדי לאפשר בחינה קפדנית ומדוקדקת יותר ולספק תוצאות מקיפות, למרות הימצאות השתלים.  

 

המעקב לאחר ניתוח להגדלת חזה חשוב במיוחד לשם שלילת סיבוכים שונים לאחר הניתוח ואיתור של גושים ממאירים בשלבים מוקדמים. במצבים בהם קיימים סימנים מחשידים חשוב לפנות לרופא המתמחה בכירורגיה פלסטית לצורך אבחון מקיף של הבעיה ומניעת החמרה. המעקב מתבצע על ידי צוות משולב של כירורג פלסטי וצוות הדמיה והתקשורת בין חברי הצוות חשובה מאד. מעקב משולב על ידי צוות של כירורג פלסטי ומומחים לרדיולוגיה המנוסים בתחום השד, הוא יתרון חשוב לנבדקות ממוגרפיה או אולטרסאונד שד, שיש להן שתלים בחזה. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם מור – מרפאת שתלים השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום הגדלת חזה והרמת חזה

ד"ר נועם חי

ד"ר נועם חי ניתוחים לעיצוב הגוף לאחר הריון ולידה
ד"ר נועם חי הנו מנתח פלסטי בעל ניסיון רב בניתוחים לשיקום הגוף לאחר הריון ולידה ולאחר הרזיה. בקליניקה שלו, ניתן למצוא טיפולים רבים ומגוונים בתחום האסתטיקה. כמו כן, הוא מבצע ניתוחים פלסטיים אסתטיים עוד...

פרופ' ליאור הלר

פרופ' ליאור הלר
פרופ' ליאור הלר הינו מומחה בכירורגיה פלסטית וכירורגיה כללית. החל משנת 2012 מכהן כמנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית חולים אסף הרופא וכן משמש כמנתח בכיר באסיא מדיקל, תל אביב.תחומי התעניינותו הם שחזורים עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • סימן כחול שבועיים לאחר הגדלת חזה
 • גל
 • 16/02/2018 20:13
 • שלום, עברתי הגדלה תת שרירית 285 CC בכל צד לפני שבועיים. ההחלמה תקינה לחלוטין. לצערי, אני לא מצליחה להתאפק ועישנתי כמה סיגריות בימים האחרונים. שמתי לב שבשני השדיים מתחת לבית השחי ישנה התחלה של סימן כחול (נראה עמוק מאוד, לא בולט לעין) וגם בתפרים (ממה שאני מצליחה לראות מבעד לפלסטר) יש מספר איזורים ספציפיים עם משהו כהה מתחת, לא ברור אם דם. 1. האם זה תקין שנוצר סימן כחול בשלב זה? 2. בנוסף, השדיים מעט רחוקים אחד מהשני, האם יתקרבו? 3. האם התוצאה הסופית תהיה גדולה יותר או קטנה יותר ממה שניתן לראות היום? תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום גל סימנים כחולים כשבועיים לאחר הניתוח יכולים להצביע על שטפי דם וסביר להניח שהם התרחשו בזמן הניתוח. אם כך המצב, סביר גם להניח ששטפי הדם הם בספיגה והם יהפכו לצהובים וייעלמו עם הזמן. הסיגריות מפריעות בעיקר לריפוי החתך ויכולות לגרום לצלקת להיראות פחות טוב או אפילו להתרחב. השתלים נמצאים בדרך כלל מתחת לשד והם מגדילים את השד אבל לא מזיזים את השדיים לכיוון מרכז בית החזה כך שלא צפוי מצב שבו המרחק בין השדיים יקטן. לגבי גודל החזה: בדרך כלל לוקח מספר חודשים עד שרואים את התוצאה הסופית של הניתוח. מצד אחד קיימת בצקת שכאשר תרד השד עלול לקטון קצת אבל מצד שני השריר ש"לוחץ," על השתל ייחלש עם הזמן כך שיתכן שהשד יהיה יותר זקוף. בברכה פרופ׳ ליאור הלר

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הוצאת שתלים+בלוטות לימפה בבית שחי
 • נטלי
 • 17/02/2018 13:47
 • שלום רב.מס שנים שבלוטות הלימפה בבית שחי מסוננות סיליקון + תופעות רבות בריאותיות קשיי נשימה ונמצאת בבירור ריאתי לבדוק אם יש סיליקון בסימפונות.. מעוניינת להוציא את השתלים בהקדם, אבל צריכה הוצאה כוללת של הקפסולה גם.. האם זה אפשרי כשהשתלים מתחת לשריר? בנוסף מעוניינת בהוצאת בלוטות לימפה בבית שחי המסוננות סיליקון, כפי שמבצעים בחו"ל, ולא מוצאת היכן בארץ ניתן לעשות זאת? האם אחר מכם פרופ ליאור /ד"ר חי מבצעים זאת? האם יש דרך שיבצעו זאת בארץ? אני מכירה את התשובה המאוד הישראלית ש"לא ידוע על נזק שיכול לגרום סיליקון בבלוטות לימפה ואין צורך להוציא", זוהי תשובה שמבוססת על חוסר ידע וניסיון בישראל, עוד פשוט על מידע לא מעודכן שאתם הרופאים הפלסטיים חשופים לו ומקבלים, העניין הוא שאצלי כבר יש השלכות וניקוי סיליקון כפי שתיארתי זה המינימום שדרוש במקרה שלי.. אני אודה מקרב לב על עיצה לאן לפנות.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום נטלי אני מציע שבשלב ראשון תשלימי את בירור הקשור למערכת הנשימה מכיוון שחשוב לדעת אם יש פגיעה תפקודית כלשהי וכמובן חשוב לדעת האם הסיבה היא הסננה של סיליקון או בעיה רפואית אחרת שפוגעת במערכת הנשימה. אפשר להוציא את השתלים כולל הקופסית גם כאשר הם ממוקמים מתחת לשריר. זה לא דורש טכניקה כירורגית מורכבת במיוחד. לגבי הסננה של בלוטות הלימפה: לא מקובל להוציא את הבלוטות לא בארץ ולא בחוץ לארץ (חד משמעי). הסיבה היא שהוצאת בלוטות הלימפה יכולה לגרום לנזק בניקוז נוזל הלימפה ובצקת מתמשכת בידיים. כמובן קיימים מצבים מיוחדים בהם כן מוציאים את הבלוטות וזה כאשר הבלוטות המוסננות בסיליקון גדולות וגורמות לכאבים, וכאשר יש פגיעה תפקודית בהפעלת הידיים או הפרעה לניקוז הלימפטי. עבודה בנושא נעשתה במחלקה שלי ותתפרסם בעתיד הלא רחוק כך שהתשובה מבוססת על ידע מעודכן. גם תשובה ישראלית טיפוסית יכולה להיות נכונה. בברכה פרופ ליאור הלר

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • פטמה זזה אחרי הגדלת חזה
 • נתלי
 • 15/02/2018 08:34
 • נתלי שלום, השאלה מעט אינה ברורה.. לרוב בהגדלת חזה לא נוגעים מבחינת חתכים בפטמה עצמה אך דואגים לשמור על מיקומה במקום הבולט ביותר בשד בעת הכנסת השתל. ייתכן והשתל שינה את מיקומו ונדד כלפי מטה מה שגרר לרושם לשינוי במיקום הפטמה . באם השינוי בולט בעין וגורר א-סימטריה כדאי שתיגשי לבדיקה אצל הרופא המנתח. בברכה פרופ ליאור הלר

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר אנדרי אופק ד"ר אנדרי אופק
מומחה בכירורגיה פלסטית במרכז לכירורגיה פלסטית קרא עוד
ד"ר רוית ינקו ד"ר רוית ינקו
מומחית בכירורגיה פלסטית ורופאה בכירה במרכז... קרא עוד
בדיקות קשורות

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל