כתבה פרסומית מחלות ואלרגיות בעלות זיקה לסביבת יונים

מחלות ואלרגיות בעלות זיקה לסביבת יונים

נוכחות יונים בסביבת מבנים היא תופעה מוכרת ושכיחה. הן נמצאות על אדן החלון, במסתור הכביסה, בחללי וגגות , אצלנו בבית, במקום העבודה או בבית הספר, ממש קרוב אלינו, לעיתים בטווח נגיעה. סביבת יונים ידועה זה מכבר כסביבה "לא בריאה", החושפת אותנו למגוון של למעלה משישים מחלות המוכרות כבעלות זיקה ישירה לנוכחות יונים. ילדים וקשישים נמצאים בסיכון גבוה במיוחד. תופעות של תגובות אלרגיות בסביבת יונים מצטרפות לרשימת המחלות האלה. בין התגובות השכיחות נמצאים גירויי עור עזים, אדמומיות בעור, ונפיחויות וקשיים בנשימה. הגורמים העיקריים לתגובות אלרגיות הם רגישות לטפילי יונים, רגישות ללשלשת יונים ורגישות לנוצות יונים. די בכמות מזערית מהגורם האלרגי המרחפת באוויר כדי לגרום לתגובה.

להלן רשימה חלקית בלבד, הכוללת הן מחלות מסוכנות יותר והן מחלות פחות מסוכנות.

מחלות חיידקיות (בקטריאליות):

Erysipeloid: בבני אדם, המחלה מתבטאת בגירוי בעור (תחילה אדום ונפוח, לאחר מכן משתנה צבעו לשחור וכחול) המלווה בתחושת צריבה, כאב וגירוד. הזיהום יכול להופיע בכל מקום בגוף. עלולים להיות גם כאבי ראש, צמרמורות, כאבים בפרקים, חום והקאות. הזיהום עלול להיות קטלני, בעיקר לילדים קטנים או לקשישים. היונים מעבירות את הזיהום לגוזלים שלהן.

Listeriosis: (נגרמת על ידי Listeria monocytogenes) המחלה גורמת לשינויים בתאי מערכת העצבים. היא עלולה גם לגרום לדלקת הלחמית, לדלקת פנים הלב ולזיהומי עור שונים. המחלה עלולה לסכן את הרך הנולד בדלקת קרום המוח, לגרום להפלות, ללידה מוקדמת ואף למוות. היא התגלתה ביונים וכנראה שהיא מועברת בדרך צואה-פה (fecal-oral route).

Paratyphoid (קדם טיפוס בטן): נגרמת על ידי סוגים שונים של סלמונלה. יונים קושרו לראשונה עם המחלה בשנת 1985 בדרום ניו ג'רזי על ידי Moore ממשרד החקלאות של ארה"ב. יונים ששורדות את המחלה הופכות לנשאיות, והחיידקים נמצאים בלשלשת.

Pasteurellosis: המחלה הזיהומית החמורה נגרמת על ידי חיידק מדבק ביותר הנקרא Pasteurella multocida. המחלה עלולה להופיע בצורה של זיהום בדרכי הנשימה, דלקת הלחמית, דלקת ריאות, זיהומים באיברים פנימיים (כמו התוספתן) או זיהומים בדרכי השתן. החיידק נמצא בלשלשת ובהפרשות של יונים. הוא מתקיים בלשלשת במשך כחודש וביונה מתה במשך כשלושה חודשים.

מחלות פרוטוזואליות:

American Trypansomiasis: למחלה הזו אין תרופה, אין טיפול ואין חיסון. רוב הסובלים מהמחלה ימותו בשלב מוקדם מנזקים לליבם תוך שבועיים עד ארבעה שבועות. המחלה זוהתה ביונים.

Toxoplasmosis: מחלה העלולה לגרום לבעיות רבות כמו הפלות, נזקים לרקמות המוח, פיגור שכלי ואף מוות. יונים מפרישות את החיידקים הגורמים למחלה בלשלשת, בהפרשות מהעיניים או במגע ישיר.

Trichomoniasis: זנים מסויימים משפיעים על איברי המין וזנים אחרים משפיעים על הסינוסים, על הגולגולת ועל עור הצוואר. המחלה עלולה לחסום את קנה הנשימה וכתוצאה מכך לגרום למוות (תוך ארבעה ימים מזמן ההידבקות). יונים הן הנשאיות העיקריות של ה Trichomonas gallinae.

מחלות נגיפיות (ויראליות):

Encephalitis (דלקת מוח): שם כולל לסדרה של מחלות ויראליות המזיקות למערכת העצבים ולמוח. המחלה גם גורמת לתשישות ולקריסה איטית של המוח והגוף.

St. Louis Encephalitis: משפיעה על מערכת העצבים ועלולה לגרום גם לדלקת במוח ובעמוד השדרה. ניתן להחלים מהמחלה אך היא עלולה להוביל לשיתוק, לתרדמת או למוות. הסימפטומים השכיחים ביותר הם כאבי ראש, חום, אובדן יכולת תנועה, ראיה או שמיעה. המחלה משפיעה על אנשים מכל הגילאים אך בעיקר על אנשים מעל גיל 60. יונים נקבעו כנשאיות עיקריות של המחלה.

West Nile Encephalitis: הנגיף מועבר על ידי היתושים הניזונים מיונים. המחלה עלולה להופיע בצורה מתונה או חמורה ביותר. הסימפטומים כוללים חום, כאבי ראש, כאבים בגרון, פריחה ואדמומיות בפנים. הנגיף נמצא ביונים.

Western Equine Encephalitis: המחלה שכיחה ומסוכנת יותר מכפי שחושבים. הנגיף מועבר דרך הרוק שמופרש במהלך העקיצה של יתוש מזוהם. הסימפטומים הנפוצים הם כאבי ראש פתאומיים, חום, בחילות, צוואר נוקשה, תשישות וחוסר הימצאות. אחוז התמותה גבוה, בעיקר בתינוקות. יונים הן נשאיות עיקריות של הנגיף.

Pox (אבעבועות): יונים פגיעות לאבעבועות ומעבירות את המחלה באמצעות היתושים העוקצים אותן.

מחלות הנובעות מטפילים מסוג ריקציה וכלמידיה:

Chlamydosis: המחלה מידבקת ועלולה לגרום למוות. המחלה מופיעה כדלקת ריאות או שפעת (חום גבוה, צמרמורות, חוסר תיאבון, שיעול, כאבי ראש חזקים, הקאות, שלשול, וחולשה בכל הגוף). המחלה עלולה לגרום גם דלקת כבד, פקקת (קרישי דם) ולדלקת הווריד. יונים נדבקות במחלות בקלות ולכן הן הגורם העיקרי להעברת מחלה זו.

Q fever (קדחת קיו): הסימפטומים כוללים צמרמורות, חום, חולשה, הזעה מרובה, צינון קל, כאבים בחזה, כאבי ראש חזקים וצריבה בעיניים. ההחלמה נמשכת מספר חודשים. יונים הן נשאיות של המחלה: פרעושים וקרציות שנלקחו מקינים של יונים נמצאו מזוהמים.

קיימות מחלות נוספות בעלות קשר ישיר לסביבת יונים המועברות בלשלשת או בהפרשות אחרות של יונים. הדרך היחידה לפתרון הבעיה היא הרחקת היונים ומניעת הימצאות הלשלשת בקרבת בני אדם.


המידע במאמר זה לוקט ונערך על ידי חברת אוניקס פרוייקטים ב.מ. בע"מ בסיוע מומחים
http://www.onyxp.co.il

המלצת אינפומד

פורום אסטמה

ד"ר דקל שלומי

ד"ר דקל שלומי ד"ר דקל שלומי, מנהל פורום אסטמה. מומחה לריאות, אסטמה והפסקת עישון. מומחה ברפואה פנימית וריאות, הכוונה בברור גידולי ריאה, סרטן. הכוונה בהפסקת עישון לפי המלצות רפואיות עדכניות
עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • בירור
 • 22222
 • 25/11/2015 19:57
 • שלום רב: בן 36 בריא..מעשן הרבה שנים.עובד בשיפוצים.נזלת ושיעול לאחרונה טופל באוגמנטין עם שיפור ניכר כעת ללא שיעול ..ללא קוצר נשמה..ללא ירידה במשקל.. צילום חזה : שיניים איטרסטיציאליים דיפוזיים בשתי ריאות..ללא נוזל פלאורלי הופנתי לרופא ריאות זה מכתב סיכום אחרי הביקור סיכום:"אצל רןפא ריאות" ממצא בדיקה :צילום חזה הצללות מיקרונודולריות דו צדדיות עדינות בתפקודי ריאה ליקוי רסטריקטיב קל דיפוזיה וסטורציה תקינות מבחן הליכה של שש דקות תקין. TLC 86 .FEV1 88 ראש וצוואר ב.מ.פ קולות הלב תקינים ללא אוושות.אין ממצא חסימתי או איזנתי אחר אין בצקת בגפיים מה דעתך ??????

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב, לדעתי אדם בגילך שמעשן שנים רבות גורם לעצמו נזקים קשים שיכולים להיות עכשיו או בעתיד. אם כבר יש ממצאים בריאות בגיל צעיר זה מצב שצריך לקחת במלוא הרצינות. העישון פוגע בריאות בדרכים רבות או מחמיר מחלות ריאות אחרות. לא ניתן על סמך התכתבות לקבוע ממה אתה סובל אך חבל שישנם ממצאים לא תקינים בבדיקה. על מנת להבין צריך לחבר בין כל הנתונים של כל הבדיקות, הבדיקה הגופנית שלך ועוד ולהגיע למסקנה. אם היית אצל רופא ריאות הוא צריך להסביר לך במה מדובר או להחליט שיש צורך בבדיקות נוספות על מנת להגיע לאבחנה. העישון גם פוגע בכלי הדם וגורם למחלות לב, שבץ מוחי, מחלות כלי דם ברגליים ועוד וכמובן עלול לגרום לסרטן בריאות ובמקומות אחרים. מציע שתתחיל תוכנית גמילה מעישון שכוללת סדנא להפסקת עישון בקופ"ח (במסגרת סל הבריאות) ועזרה תרופתית- או תחליפי ניקוטין - מדבקות שמחליפים כל יום + סוכריית/מסטיק ניקוטין בעת הצורך בסיגריה- ללא מרשם רופא או כדור להפסקת עישון דרך רופא המשפחה בלווי הסדנא. רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • פלקסוטייד 250
 • א
 • 25/11/2015 19:20
 • שלום רופא אף אוזן גרון רשם לי פלקסוטייד 250 2לחיצות פעמיים ביום למשך 30 יום עקב אודם ובצקת בדרכי הנשימה העליונות הייתי אצל רופא ריאות והכל יצא תקין רופא הריאות אמר שאין קשר לפלקסוטייד השאלה שלי אוכל להפסיק מיד עם משאף הפלקסוטייד או בהדרגה? קראתי בתופעות לוואי שעלול לגרום לבעיה כלשהי בכליות ופטריה בפה או בוושת האם צריך לעשות בדיקות דם בקשר לכליות לפני ההפסקה?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב, המשאף מכיל סטרואידים במינון נמוך לטיפול מקומי בממצאים שיש לך בבדיקת א.א.ג, לרוב הטיפול זמני וצריך להיות במעקב א.א.ג כדי לבדוק תגובה לטיפול ומשך הטיפול. יש לשטוף את הפה ולגרגר מים (לשפוך לאחר מכן לכיור) על מנת לנקות את שאריות התרופה בפה שעלולות לגרום לעיתים לפצעים ולפטרת. ניתן לצחצח בעדינות את הלשון לאחר השימוש. במינונים קטנים הספיגה של התרופה לגוף זניחה ולא צריכה לגרום לבעיות במיוחד בשימוש קצר. אין מניעה להפסיק עם המשאף מיד אך כל תרופה ניתנת מסיבה ספציפית בהמלצת רופא ויש לבקש הוראות למשך ואופן הפסקת התרופה מהרופא. אין צורך בבדיקות דם, התרופה אינה פוגעת בכליות. רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קרדילוק -
 • שמעון בניסטי
 • 25/11/2015 08:42
 • שלום אימי סובלת ממחלת ריאות חסימתית חריפה COPD מטופלת ב-2 סוגי משאפים ספיריבה וסרטייד וכמו כן מאי ספיקת לב מטופלת בדיגוקסין.עקב רמה גבוהה של דיגוקסין בדם 2.75 הומלץ לה לעבור לתרופה קרדילוק קראתי על התרופה קרדילוק שהיא אסורה לאנשים הסובלים מהמחלות שציינתי.רציתי לדעת מה גורמת התרופה קרדילוק לחולים כאלה .? האם התרופה מסכנת את חייה? תודה שמעון

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום שמעון, בעיקרון אם מדובר ב COPD אז לרוב התרופה קרדילוק די בטוחה אם כי נדיר שהתרופה גורמת להחמרה בתפקודי הריאות. כדאי לבצע תפקודי ריאות לפני ולאחר התחלת התרופה. רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר קובי שדה ד"ר קובי שדה
מומחה לאלרגיה ואימונולוגיה קרא עוד
ד"ר דניאל אלבירט ד"ר דניאל אלבירט
מנהל שירות האימונולוגיה, המרכז הרפואי קפלן קרא עוד
הכי נצפים
חשוב שתכירי: 7 מחלות שאינן מאובחנות בזמן אצל נשים

חשוב שתכירי: 7 מחלות שאינן מאובחנות בזמן אצל נשים

להמשך קריאה >>
אסור למכירה בארה״ב ובאנגליה: כל הסכנות של אופטלגין

אסור למכירה בארה״ב ובאנגליה: כל הסכנות של אופטלגין

להמשך קריאה >>
סופר-פוד שנמצא ממש מתחת לאף: 10 הפירות הבריאים ביותר

סופר-פוד שנמצא ממש מתחת לאף: 10 הפירות הבריאים ביותר

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל