x סגור

אטופיק דרמטיטיס (Atopic Dermatitis)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

אטופיק דרמטיטיס (המכונה אסטמה של העור) הינה בעיית עור על בסיס מתמשך (כרונית). היא גורמת להתייבשות העור, לגרד עז, ולאחר מכן להופעתה של פריחה אדומה ובולטת. במקרים חמורים במיוחד, הפריחה גורמת להופעתם של שלפוחיות אשר מתמלאות בנוזל שקוף. אטופיק דרמטיטיס אינה מחלה מידבקת ולא ניתן להעביר אותה במגע בין אדם אחד למשנהו.

אטופיק דרמטיטיס נפוצה מאוד להופיע בקרב תינוקות וילדים צעירים. אצל חלק מן הילדים אטופיק דרמטיטיס חולפת עם גיל ההתבגרות או שהיא הופכת לקלה יותר ככל שהם מתבגרים. אולם, ישנם גם בני אדם מבוגרים אשר יכולים ללקות במחלת אסטמה של העור. 

אסטמה של העור מכונה לעיתים גם אקזמה, אולם אסטמה של העור היא רק אחד מן הזנים הרבים של האקזמה.

רופא מומחה לאלרגיה, אימונולוגיה ורפואה פנימית

סימפטומים


התסמין העיקרי של אטופיק דרמטיטיס הוא הופעתו של גרד שלאחריו תופיע פריחה בעור. הפריחה היא בגוון אדום וצורתה טלאים טלאים. הפריחה יכולה להיות על בסיס קבוע (כרוני) או שהיא יכולה להיעלם ולהופיע מחדש. בליטות קטנות ושלפוחיות יכולות להופיע ולהפריש נוזלים או להתכסות בגלד. גירוד של הפריחה יכול להביא להופעתם של פצעים אשר יכולים לפתח זיהום. במשך הזמן הפריחה החוזרת ונשנית יכולה להביא לידי הופעתו של עור מחוספס וקשה.

בני אדם נוטים לפתח פריחה במקומות שונים בגופם, וזאת בהסתמך על קבוצת הגיל שלהם. האזורים הנפוצים יותר כוללים את אזור הפנים, הצוואר, הידיים והרגליים. הופעתה של פריחה באזור המפשעה היא נדירה ביותר.
חומרתם של התסמינים תלויה בגודלם של משטחי העור הנגועים. כמו כן הם תלויים במידת הגירוד שלך והאם כתוצאה מכך מתפתח זיהום באזורי הפריחה.

אטופיק דרמטיטיס בצורתו המתונה פוגעת בדרך כלל באזורים מצומצמים. הוא איננו מגרד בחריפות והוא חולף בדרך כלל בעזרת שמירה קפדנית על לחות העור. אסטמה של העור בצורתה החריף מכסה בדרך כלל שטחי עור נרחבים והוא גורם לגרד עז ביותר. הוא איננו חולף על ידי שמירה קפדנית על לחות העור.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבות אשר גורמות להתפרצות אסטמה של העור אינן ידועות.
על פניו נראה כי בני אדם אשר סובלים ממחלת אסטמה של העור נוטים להיות בעלי מערכת חיסונית רגישה מהרגיל הנוטה להגיב ביתר שאת לגירויים ומעוררי אלרגיה שונים.

מרבית בני האדם אשר סובלים ממחלת אטופיק דרמטיטיס הם בעצמם בעלי רקע או שיש במשפחתם הקרובה רקע של רגישויות אלרגיות כגון קדחת השחת (allergic rhinitis) וקצרת (אסטמה). נראה כי הדלקת הנגרמת על ידי הפריחה של אטופיק דרמטיטיס היא מעין תגובה אלרגית.

גורמים אשר אמורים להחמיר את התסמינים של אטופיק דרמטיטיס כוללים בין השאר:

· לחץ ומתח נפשי
· מיני מזון מסוימים כגון ביצים, בוטנים, מוצרי חלב, חיטה או מוצרי סויה.
· מעוררי אלרגיה, כגון קרדית האבק או קשקשת של בעלי חיים.
· סבונים או חומרי ניקוי חריפים.
· שינויים במזג האוויר, במיוחד מזג אוויר קר ויבש.
· זיהומים בעור.

גורמי סיכון

גורם הסיכון העיקרי להתפרצות אסטמה של העור הוא תורשה. יתר על כן אתה נמצא בקבוצת סיכון לפתח אסטמה של העור במידה ואחר מבני המשפחה הקרובה שלך סובל מקצרת (אסטמה), קדחת השחת או רגישויות אלרגיות אחרות.

פעוט אשר סובל ממחלת אטופיק דרמטיטיס, ויש לו במשפחה הורה או אח הסובל ממחלה זו, קצרת או קדחת השחת, נמצא בסבירות של % 60 עד % 80 לפתח גם הוא אטופיק דרמטיטיס.
פורום אקנה – פצעי בגרות

ד"ר שמואל יורב

ד"ר שמואל יורב מומחה למחלות עור, אקנה וטיפול בקמטים
ד"ר יורב שמואל הוא רופא עור בכיר במרפאת עור פרטית בתל אביב ובבית החולים שיבא. תחומי התמחותו של ד"ר יורב כוללים רפואה אסתטית וכירורגיה קוסמטית: טיפול בבעיות עור ואקנה, טיפול פוטותרפי לאקנה, הזרקות עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • שפתיים נפוחות
 • מאיה
 • 22/07/2014 15:33
 • זה לא קשור לאקנה או לפצעי בגרות אבל אני כבר ממש אובדת עצות... לפני שבועיים, השתמשתי בתרחיץ פנים שאני משתמשת בו תמיד שמכיל חומצה סוליצילית. כששטפתי אותו, ראיתי במראה שהופיע לי מין פס כזה מתחת לשפתיים. אחרי שבוע הפס הזה מאוד שרף וזה נהיה לי גם בשפה העליונה. השפתיים שלי היו נראות מאוד נפוחות ואדומות, ועכשיו אין אדמומיות אבל הן עדיין נפוחות והפס המכוער והבולט נשאר. יש לציין שגם כמה ימים לפני שזה קרה שמתי שפתון שכנראה פג לו התוקף.... לא היה לי מושג בכלל שיש תוקף לשפתון. עכשיו השפתיים שלי נראות נורא וזה כבר שבועיים ככה. מה לעשות? האם זה עובר מתישהו? אני מאוד מודאגת... ) גיל 15(

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • אמפטיגו לילד
 • יעל
 • 22/07/2014 10:08
 • לבני בן 5.5 יש אמפטיגו עם כמה נגעים שלא מתפשטים (ולא נוצרים חדשים). הרופא נתן אנטיביוטיקה בבליעה. נתתי מנה אחת אתמול אבל רוצה לחכות ולטפל נקודתית. היו לו בעיות קיבה (טפילים) ואני חוששת שאנטייוטיקה בבליעה תחליש אותו. האם מסוכן להפסיק אחרי מנה בודדת של אנטיביוטיקה?

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • lichen planus
 • רחל
 • 22/07/2014 00:17
 • שלום רב
  לפני שנה צצו לי שני כתמים חומים בצוואר בקרתי אצל רופא עור שלא ידע לאבחן מה משמעותם..נתן לי משחה להבהרה ללא הועיל..לאחר כמה חודשים קיבלתי פצעים קטנים ואדומים בשןרש כף היד הרופא נתן לי משחה הפצעים חלפו אבל נשארו כתמים חומים כפי שהופיעו בצואר בימים האחרונים אני גיליתי פצעים חומים בגב תחתון וחרוזים קטנים בכפות הידיים..נגשתי שוב לרופא ואז הוא אבחן שזאת המחלה...כשבקשתי לקבל אינפורמציה מהרופא לגבי מחלה זאת קיבלתי תשובה " לא יודע"..האמת שנלחצתי מאד יש לי את הפחד שיום אחד אני אקום ואגלה שפני מכוסים בכתמים חומים...בקשתי ממנו הפניה למרפאת חוץ בבית החולים...שאלתי..האם יש לי ממה לחשוש? קראתי קצת באינטרנט ונבהלתי יותר...נאמר לי שהשכיחות לחלות בסרטן העור גבוה יותר לסובלים ממחלה זאת..? אז יש סיבה להכנס לחרדה?
  תודה רבה
  רחל

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • ////
 • רחל
 • 22/07/2014 00:20
לעמוד הפורום

  מאמרים לפי נושא אטופיק דרמטיטיס

    
העונה הגשומה הגיעה אלינו סופסוף ואיתה גם האוויר היבש והקר. בכל חורף אנו נאלצים להתמודד עם הקור, הרוחות, הלחות הנמוכה וכמובן גם העור שמתייבש. בסדקר שנערך עבור חברת פריגו על ידי מכון 'מחקר רותם' מצאו ...
אלרגיה בילדים היא שכיחה ביותר ובשנים האחרונות ישנה עלייה משמעותית במספר הילדים המאובחנים כאלרגיים, בהשוואה לעשור או שניים אחורה. מהן האלרגיות הנפוצות ושישה טיפים חשובים ביותר שעל כל הורה לילד אלרגי (ו...
עורו הרך של התינוק עדין ופגיע לאורך כל ימות השנה, אך בחורף הוא פגיע אף יותר וחשוף לשלל חיידקיים ופטריות. המדריך לשמירה על עור חלק ובריא גם בחורף. אחד הדברים הכי חמודים ונעימים אצל תינוקות הוא העור...
ימות הקיץ החמים והלחים נגמרו והאוויר כבר יבש וקריר, שינוי שמורגש גם בתאי העור שלנו. עור יבש וחשיפה מועטה לשמש עלולים להוות חיסרון עבור רובנו, אך זו יכולה להיות הזדמנות לטפל בבעיות עור שונות. פרופ' ארנ...


חפשו בפורטל infomed
אנא בחרו סוג מומחה
רופאים/מטפלים בתחום
פרופ' חיים ראובני פרופ' חיים ראובני
רופא עור המתמחה באסת...קרא עוד
פרופ' אסתר עזיזי פרופ' אסתר עזיזי
מומחית לרפואת עור ומ...קרא עוד

שאל אותנו שאלה
בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל