x סגור

דלקת בלבלב (Pancreatitis)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

הלבלב הינו בלוטה אשר ממוקמת מאחורי הקיבה בסמוך לתריסריון (החלק הראשון של המעי הדק). 

ללבלב שני תפקידים:

·               להפריש אנזימי עיכול חזקים אל תוך המעי הדק על מנת לסייע לעיכול הפחמימות, החלבונים והשומנים.
·               לשחרר את ההורמונים אינסולין וגלוקגון אל תוך זרם הדם. שני הורמונים אלה אחראיים לעיבוד הסוכרים בתוך זרם הדם, הם מסדירים את האופן אשר בו הגוף אוגר מזון ומשתמש בו עבור ייצור של אנגריה.
הנזק בעת דלקת בלבלב מתרחש כאשר אנזימי העיכול הופכים פעילים עוד בטרם הם מופרשים למעי הדק והם מתחילים לתקוף את רקמת הלבלב עצמו.
ישנם שני זנים של דלקת בלבלב: דלקת חמורה ודלקת כרונית.
דלקת חמורה של הלבלב

דלקת בלבלב ברמה זו הינה דלקת אשר מתפתחת תוך פרק זמן קצר. במרבית המקרים, דלקת בלבלב  יכולה להתפתח למצב כזה כאשר היא נגרמת על ידי אבנים בכיס המרה או על ידי צריכת יתר של משקאות אלכוהוליים. גורמים אחרים יכולים להיות נטילת תרופות, זיהומים, טראומה, הפרעות בחילוף החומרים או כתוצאה מניתוח.
דלקת כרונית של הלבלב

דלקת בלבלב ברמה זו מתרחשת על פי רוב לאחר אירוע של דלקת בלבלב ברמה חמורה והיא באה כתוצאה מדלקת מתמשכת של הלבלב. ביותר מ- % 70 מן המקרים דלקת כרונית של הלבלב באה כתוצאה מצריכת יתר של משקאות אלכוהוליים במשך תקופה ארוכה. גורמים אחרים, אשר נפוצים פחות, כוללים בין השאר הפרעות בחילוף החומרים של הגוף.

תרופות לטיפול בדלקת בלבלב:
פנצילין  

סימפטומים


התסמינים אשר מצביעים על דלקת בלבלב ברמה חמורה הם:

·         כאבים ברום הבטן אשר מקרינים אל עבר הגב. ייתכן והחולה יתאר אותם כתחושה הדומה לניקור ושיפוד, המתגברת בזמן שהם אוכלים, במיוחד כאשר הם צורכים מזונות עתירי שומן.
·         נפיחות ורגישות בחלל הבטן
·         תחושת בחילה והקאות
·         חום
·         קצב לב מואץ

התסמינים אשר מצביעים על דלקת בלבלב ברמה כרונית

התסמינים אשר מצביעים על דלקת בלבלב ברמה כרונית דומים לאלה של דלקת בלבלב ברמה חמורה.

סיבות וגורמי סיכון

במרבית המקרים, דלקת בלבלב ברמה חמורה יכולה להיגרם על ידי אבנים בכיס המרה או על ידי צריכת יתר של משקאות אלכוהוליים. גורמים אחרים יכולים להיות נטילת תרופות, הפרעות שומניות בדם (טריגליצרידים), זיהומים, ניתוח, או טראומה באוזר חלל הבטן. אצל כ- % 10 עד % 15 מבני האדם אשר סובלים בלבלב ברמה חמורה הגורם לדלקת כלל אינו ידוע.

אצל מרבית בני האדם אשר סובלים מהיווצרות דלקת בלבלב ברמה כרונית, היא מתפתחת כתוצאה מצריכת יתר של משקאות אלכוהוליים על פני תקופה ארוכה, אשר מובילה לפגיעה והצטלקות הלבלב. במקרים אחרים, הגורמים להתפרצותה של דלקת בלבלב ברמה כרונית  יכולים להיות כתוצאה מבעיות בחילוף החומרים, על בסיס תורשתי או שהם אינם ידועים כלל.

גורמי סיכון

דלקת בלבלב יכולה להתפרץ אצל כל אחד, אולם היא נפוצה יותר להופיע אצל בני אדם אשר נמצאים בקבוצות סיכון מסוימות.

גורמי הסיכון אשר יכולים לגרום להתפרצותה של דלקת בלבלב ברמה חמורה כוללים בין השאר:

·        
אבנים בכיס המרה 
·         צריכת יתר של משקאות אלכוהוליים

דלקת בלבלב ברמה חמורה יכולה להיות התסמין הראשוני של אבנים בכיס המרה. הקשר שבין דלקת בלבלב ברמתה החמורה ביותר ואבנים בכיס המרה הוא על בסיס השיתוף האנטומי של הצינורית אשר אחראית על ניקוז הלבלב וכיס המרה, המכונה אמפולה (ampulla) או הפטמה הראשית של התריסריון (major duodenum papilla). 

המעבר של אבני כיס המרה יכול להיחסם בתוך האמפולה, דבר אשר יוצר הפרעה בצינורית הלבלב, הגורמת בסופו של דבר להתפתחותה של דלקת  בלבלב ברמה חמורה.

גורמי הסיכון אשר יכולים לגרום להתפרצותה של דלקת בלבלב ברחמה חמורה כוללים בין השאר:

·        
צריכת יתר של משקאות אלכוהוליים על פני פרק זמן ממושך

בני האדם אשר סובלים ממצב של דלקת בלבלב ברמה כרונית הם בדרך כלל גברים בין גיל 35 ל- 40, אולם דלקת בלבלב ברמה זו יכולה להופיע גם כן אצל נשים.

פורום אי ספיקת לב והפרעות קצב

ד"ר נחום אדם פרידברג

ד"ר נחום אדם פרידברג
רופא בכיר, מנהל תחום הפרעות קצב, עלפון, השתלות קוצבים ודפיברילטורים, מרכז רפואי העמק מרצה בקורס לימודי המשך למתמחים בקרדיולוגיה, בית ספר לרפואה הטכניוןחבר בועדות מקצועיות: שרותי בריאות כללית משרד עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • פעילות אחרי נתוח השתלת מסתם ביאולוגי בצינתור
 • ליז
 • 24/08/2014 17:57
 • מבחינת פעילות נהיגה, פעילויות קלות שונות,שחיה , התעמלות
  בשקום דובר על החלפת מסתמים בפתיחת חזה ופחות על השתלה בצנתור
  אודה לכם מאוד על צורת התנהגות ביום יום,טיולים אני בן 81

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • ליז שלום השאלה לא ברורה לי אם אני מבין טוב אתה שואל האם ניתן לחדש פעילות גופנית לאחר החלפת מסתם אאורטלי בצנתור. התשובה היא בעקרון כן, אבל... המלצה על פעילות גופנית תלויה גם בשיקולים נוספים - כגון מצב הלב, מגבלות אחרות שאולי קימות, מצב הוערקים לאחר הפעולה ועוד. לכן להמלצה אישית יש לפנות לרופאים והצוות הסיעודי שערכו את הפעולה אצלך בברכה ד״ר נחום פרידברג

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • קשיי נשימה
 • יעל
 • 22/08/2014 16:20
 • שלום

  חולה בן 65 דמנטי סיעודי, פונה לבית החולים עקב אספירציה קשה באמצע הלילה בזמן שינה, היה כחול ועם סיטורציה נמוכה וקוצר נשימה.
  בבית האבות עשו סקשן ופונה בנט"ן למיון כשהוא בקוצר נשימה ונושם כמו טרקטור.
  במיון קוצר נשימה קשה, חירחר מאוד, דופק 145, קיבל טיפול בחמצן - אינהלציה - סקשנים (יצא המון הפרשות, אך ייתכן והוא כל הזמן שאף עוד ועוד הפרשות שעלו באמצעות הקאה, לא הכניסו זונדה במיון) והוחל טיפול אנבטיוטי, בהמשך היה ניסיון בסיוע של בי פאפ.
  לאחר כתשע שעות לערך הוחלט לבצע אינטובציה ולהנשים עקב נפילת לחץ דם.
  לאחר הנשמה ירידת הלח"ד הוחמרה, טופל בדופמין ונור אדרנלין. וכמובן טיפול אנטיביוטי, טיפול תומך במשתנים עקב ירידה בתפקוד כליות.
  היה מונשם כשבועיים, אך גם לאחר סיום ההנשמה עדיין מתקשה בנשימה, נשימות מהירות ושטחיות, שימוש בשרירי עזר לנשימה, רואים זאת בצוואר, וכן ניתן לראות תנועות "סחיטה" של הבטן, ריבוי ליחה (שמטופל ע"י סקשנים ופיזותרפיה נשימתית, בצילום יש עדיין תמטים, מחובר באופן קבוע לחמצן.

  רציתי בבקשה לשאול:

  1. האם העובדה שתשע שעות הוא נשם עם מאמץ קשה מאוד בכוחות עצמו, עם דופק של 145 גרם לנזק לריאות? ללב (עומס על הלב, התקף לב)?
  לשרירי הריאות? או לשרירים אחרים?

  2. האם העומס הנ"ל זו הסיבה לנפילת הלחץ הדם וקריסת הכליות? או הספסיס?

  3. האם העובדה שהוא מתקשה בנשימה ונושם מהר, זה בגלל התמטים והליחה? או עקב פגיעה בשרירי הנשימה? ניתן לבדוק את זה? יש משהו לעשות במקרה של פגיעה בשריר?

  4. יש סיבה לחשוד שקוצר הנשימה הוא על רקע לבבי? במיוחד לאור השעות הארוכות במיון עם דופק גבוה מאוד ומאמץ נשימתי גדול.

  5. יש סיכוי שיחזור לנשום כמו שצריך וללא חמצן?

  זה יצא קצת ארוך, אך אעריך מאוד אם אקבל מענה על הכל.

  תודה

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • יעל שלום, אספירציה - חדירה לריאות של תוכן קיבה מביא לדלקת ריאות כימית תוך דקות. במקרים בהם התוכן הקיבתי מגיע לאיזור רחב בריאות, הדבר מביא לתגובה דלקתית קשה, בצקת מקומית (המכונה ARDS) הפוגע בשחלוף הגאזים - (חמצן בעיקר) ותוצאה מכך ירידה ברווין החמצן בדם. הפגיעה הריאתית יכולה לגרום באופן משני גם לעליה התנגודת של כלי הדם בריאה לזרימה - מביא לכשל החדר הימני של הלב וירידה בלחץ דם. במקרים רבים - במיוחד בחולים עם מערכת חיסונית מדוכאת - כגון חולים סיעודיים, סוכרתיים או עם ממאירות, המצב מסתבך עם דלקת ריאות חידקית משנית. היכולה גם להביא לאלח דם - חידקים בדם (ספסיס). עקב הדלקת והנשימה המאומצת בלחץ גבוה יכולים להפתח עוד סיבוכים כגון כליעת אוויר בבועיות הריאה ותמט רקמת הריאה המחמיר עוד יותר את ההפרעה בחמצון הדם. מדובר במצב דחק היכול להיות קשה שעלול להביא באופן משני לכשל מערכות נוספות כגון הכליה. כל הגורמים האלו ביחד או לחוד עלולים להביא לירידת לחץ דם המביא ״למעגל קסמים״ של ירידה בלחץ דם עם ירידה בכמות החמצן בדם מביאים לחוסר אספקת חמצן (״איסכמיה״) לרקמות - גורר כשל הרקמות והחרפת המצב. תיתכן גם מעורבות של הלב במיוחד אם יש מחלת לב קודמת. יש לאבחן זאת באמצעות סימנים קלינים, אקג ואולטרה סאונד (אקו) של הלב. לעיתים קרובות האבחנה קשה כי כל התהליכים הנ״ל עלולים להשפיע ישירות על הלב. הטיפול הוא בעיקרו תומך - חמצון הדם על ידי הנשמה, מתן נוזלים, אנטיביוטיקה ולעיתים גם תרופות לשמירת לחץ הדם. לבי העתיד - קשה לנבא הדבר תלוי מאוד בחומרת הפגיעה, מחלות רקע של החולה, והתגובה לטיפול שהוזכר קודם. לצערי במצבים אלו יש לעיתים צורך בהנשמה ממושכת ואף תמותה. אך תיתכן גם התאוששות. אני מאחל ליקירך התאוששות ובריאות טובה. ד״ר נחום פרידברג

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • טיפול מועדף להפרעות קצב על חדריות
 • מעוז
 • 20/08/2014 11:28
 • שלום מעוז, אין תשובה אחידה. בסופו של דבר זו החלטה של המטופל/ת לאחר התייעצות עם הרופא העוסק בתחום. בקווים כללים בחולים בהם מבנה ותפקוד הלב תקין, הטיפול בתרופות הוא עם סיכון נמוך לתופעות לואי חמורות. מאידך גיסא, שיעור תופעות הלוואי הקלות (כגון עצירות, עיפות, חולשה) גבוה למדי. יש לציין שהיעילות של הטיפול התרופתי מוגבלת, בכחמישים אחוז לפחות מכלל החולים הטיפול התרופתי אינו יעיל או לא נסבל. מנגד, אבלציה היא פעולה פולשנית ויש בה סיכון (קטן) לסיבוכים. במרבית סוגי ה SVT יעילות האבלציה גבוהה מאוד לקבלת ריפוי מוחלט מהפרעת הקצב.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
לעמוד הפורום

  מאמרים לפי נושא דלקת בלבלב

    
אנו רואים כיום עליה במודעות לתזונה טבעונית, נטולת מזון מן החי, הן מטעמים בריאותיים והן מטעמים אידיאולוגים. הטבעונות נולדה כחלק מהכרה בקשר הישיר שבין התזונה שלנו לבריאותנו. ואמנם את המעבר הבריא לטבעונו...


חפשו בפורטל infomed
אנא בחרו סוג מומחה
רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר אהרון גליק ד"ר אהרון גליק
מומחה לקרדיולוגיה...קרא עוד
פרופ' בזיל לואיס פרופ' בזיל לואיס
מנהל מערך המחקר הקרד...קרא עוד
תרופות קשורות
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
טיפולים/ניתוחים קשורים

שאל אותנו שאלה
בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל