דלקת בלבלב (Pancreatitis)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

הלבלב הינו בלוטה אשר ממוקמת מאחורי הקיבה בסמוך לתריסריון (החלק הראשון של המעי הדק). 

ללבלב שני תפקידים:

·               להפריש אנזימי עיכול חזקים אל תוך המעי הדק על מנת לסייע לעיכול הפחמימות, החלבונים והשומנים.
·               לשחרר את ההורמונים אינסולין וגלוקגון אל תוך זרם הדם. שני הורמונים אלה אחראיים לעיבוד הסוכרים בתוך זרם הדם, הם מסדירים את האופן אשר בו הגוף אוגר מזון ומשתמש בו עבור ייצור של אנגריה.
הנזק בעת דלקת בלבלב מתרחש כאשר אנזימי העיכול הופכים פעילים עוד בטרם הם מופרשים למעי הדק והם מתחילים לתקוף את רקמת הלבלב עצמו.
ישנם שני זנים של דלקת בלבלב: דלקת חמורה ודלקת כרונית.
דלקת חמורה של הלבלב

דלקת בלבלב ברמה זו הינה דלקת אשר מתפתחת תוך פרק זמן קצר. במרבית המקרים, דלקת בלבלב  יכולה להתפתח למצב כזה כאשר היא נגרמת על ידי אבנים בכיס המרה או על ידי צריכת יתר של משקאות אלכוהוליים. גורמים אחרים יכולים להיות נטילת תרופות, זיהומים, טראומה, הפרעות בחילוף החומרים או כתוצאה מניתוח.
דלקת כרונית של הלבלב

דלקת בלבלב ברמה זו מתרחשת על פי רוב לאחר אירוע של דלקת בלבלב ברמה חמורה והיא באה כתוצאה מדלקת מתמשכת של הלבלב. ביותר מ- % 70 מן המקרים דלקת כרונית של הלבלב באה כתוצאה מצריכת יתר של משקאות אלכוהוליים במשך תקופה ארוכה. גורמים אחרים, אשר נפוצים פחות, כוללים בין השאר הפרעות בחילוף החומרים של הגוף.

תרופות לטיפול בדלקת בלבלב:
פנצילין  

סימפטומים


התסמינים אשר מצביעים על דלקת בלבלב ברמה חמורה הם:

·         כאבים ברום הבטן אשר מקרינים אל עבר הגב. ייתכן והחולה יתאר אותם כתחושה הדומה לניקור ושיפוד, המתגברת בזמן שהם אוכלים, במיוחד כאשר הם צורכים מזונות עתירי שומן.
·         נפיחות ורגישות בחלל הבטן
·         תחושת בחילה והקאות
·         חום
·         קצב לב מואץ

התסמינים אשר מצביעים על דלקת בלבלב ברמה כרונית

התסמינים אשר מצביעים על דלקת בלבלב ברמה כרונית דומים לאלה של דלקת בלבלב ברמה חמורה.

סיבות וגורמי סיכון

במרבית המקרים, דלקת בלבלב ברמה חמורה יכולה להיגרם על ידי אבנים בכיס המרה או על ידי צריכת יתר של משקאות אלכוהוליים. גורמים אחרים יכולים להיות נטילת תרופות, הפרעות שומניות בדם (טריגליצרידים), זיהומים, ניתוח, או טראומה באוזר חלל הבטן. אצל כ- % 10 עד % 15 מבני האדם אשר סובלים בלבלב ברמה חמורה הגורם לדלקת כלל אינו ידוע.

אצל מרבית בני האדם אשר סובלים מהיווצרות דלקת בלבלב ברמה כרונית, היא מתפתחת כתוצאה מצריכת יתר של משקאות אלכוהוליים על פני תקופה ארוכה, אשר מובילה לפגיעה והצטלקות הלבלב. במקרים אחרים, הגורמים להתפרצותה של דלקת בלבלב ברמה כרונית  יכולים להיות כתוצאה מבעיות בחילוף החומרים, על בסיס תורשתי או שהם אינם ידועים כלל.

גורמי סיכון

דלקת בלבלב יכולה להתפרץ אצל כל אחד, אולם היא נפוצה יותר להופיע אצל בני אדם אשר נמצאים בקבוצות סיכון מסוימות.

גורמי הסיכון אשר יכולים לגרום להתפרצותה של דלקת בלבלב ברמה חמורה כוללים בין השאר:

·        
אבנים בכיס המרה 
·         צריכת יתר של משקאות אלכוהוליים

דלקת בלבלב ברמה חמורה יכולה להיות התסמין הראשוני של אבנים בכיס המרה. הקשר שבין דלקת בלבלב ברמתה החמורה ביותר ואבנים בכיס המרה הוא על בסיס השיתוף האנטומי של הצינורית אשר אחראית על ניקוז הלבלב וכיס המרה, המכונה אמפולה (ampulla) או הפטמה הראשית של התריסריון (major duodenum papilla). 

המעבר של אבני כיס המרה יכול להיחסם בתוך האמפולה, דבר אשר יוצר הפרעה בצינורית הלבלב, הגורמת בסופו של דבר להתפתחותה של דלקת  בלבלב ברמה חמורה.

גורמי הסיכון אשר יכולים לגרום להתפרצותה של דלקת בלבלב ברחמה חמורה כוללים בין השאר:

·        
צריכת יתר של משקאות אלכוהוליים על פני פרק זמן ממושך

בני האדם אשר סובלים ממצב של דלקת בלבלב ברמה כרונית הם בדרך כלל גברים בין גיל 35 ל- 40, אולם דלקת בלבלב ברמה זו יכולה להופיע גם כן אצל נשים.

פורום ניתוחי לב

ד"ר דוד יעקובי

ד"ר דוד יעקובי
מתמחה בניתוחי לב, מחלקת ניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי ע"ש "וולפסון" תחומי עיסוק קליני: ניתוחי מעקפים, ניתוחי מסתמים, ניתוחי לב ילדים. עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • אקו לב
 • שי
 • 20/05/2015 11:43
 • שי שלום, כמובן שהתייחסותי תהיה מאוד מוגבלת בשל היעדר התמונה הקלינית במלואה. היפוקינזיה- מתייחסת להתכווצות ירודה של אותו חלק בשריר הלב כתוצאה מנזק קודם (קרי- התקף לב) או איסכמיה (ירידה באספקת הדם) מתמשכת הדורשת טיפול צינתורי או כירורגי על מנת לנסות ולהחזיר את זרימת הדם לאיזור המדובר. עלייך לחזור לקרדיולוג המטפל על מנת שיחליט לגבי המשך הטיפול. בברכת רפואה שלמה, ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קריאטנין לאחר ניתוח לב
 • נעם
 • 17/05/2015 21:29
 • שלום בן 60 שבועיים לאחר ניתוח לב להחלפת 2 מסתמים עקב חיידק בלב. יש עליה ברמות קריאטנין (ייתכן וזה התחיל עקב שימוש באנטיביוטיקה מסויימת שהופסקה מיד לאחר מכן) במגמת עליה, כעת עומד על 2.2. אלבומין נמוך- 2.8. מטופל בין השאר בפוסיד. קיבל הנחיה באשפוז למשטר נוזלים עם הגבלה לליטר בערך. א. מה הסיבה להגבלת נוזלים? בכדי לא להעמיס על הלב/בצקות? ב. האם קריאטנין גבוה ובמיוחד לאור מגמת העליה זה לא אינדיקציה לכך שיש צורך להרבות בנוזלים? (האם יכול להיות שיש טעות בהנחיה?) ג. לאחר ניתוח יש חשיבות לחלבון לצורך ההחלמה, מצד שני חלבונים לא טובים לקריאטנין גבוה? מה עושים במקרה כזה? השאלות ברמת התיאוריה ואל במקום ייעוץ מסודר תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • נעם שלום, אי ספיקת כליות הינה בעיה שכיחה לאחר ניתוחי לב אשר בוצעו באופן דחוף/חצי-דחוף בעיקר לאחר אנדוקרדיטיס (דלקת של פנים הלב) ישנם מספר גורמים אשר יכלו לגרום לבעיה זו, ביניהם: 1) אי-ספיקה טרום ניתוחית אשר הוחמרה מסביב לניתוח. 2) פגיעה כלייתית טרם הניתוח בשל שינויים המודינמיים. 3) פגיעה בזמן צנתור/CT בשל חומר ניגוד. 4) פגיעה בזמן הניתוח עצמו הכרוך בחיבור למכונת לב-ריאה. 5) מצב המודינמי לאחר הניתוח. 6) תרופות הפוגעות בתפקוד כגון אנטיביוטיקות מסויימות. כל הגורמים יחד או לחוד יכלו להשפיע לרעה על התפקוד הכלייתי. מגבילים נוזלים על מנת למנוע בצקות, בעיקר בצקת ריאות. כמובן שנוזלים טובים על מנת למנוע החמרה נוספת בתפקודי הכלייה כל עוד החולה מנוטר ול"ד בשליטה מלאה. ברגע שאי-ספיקה מאובחנת והמטופל משתחרר לביתו אז הגבלת הנוזלים נכנסת לתוקף. בחולים עם אי-ספיקת כליות נהוג להגביל את כמות החלבון היומית למרות הסכנות הכרוכות בכך בכל הקשור לריפוי בכלל וריפוי הפצע הניתוחי בפרט. בברכת רפואה שלמה, ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מסתם ריאתי בצנתור
 • דניאל
 • 10/05/2015 23:43
 • שלום תינוק שנולד עם pulmonary atresia with intact ventricular septum בגיל שבוע בוצע ניתוח לפתיחת מוצא חדר ימני + BT שנט. באיזה שלב בחיים מבצעים השתלת מסתם ריאתי? והאם יכול להיות שבכלל לא יבצעו את זה? ניתן לחיות ללא מסתם ריאתי? ואם וכאשר עושים את זה, האם ניתן לבצע את זה בצנתור או רק ע"י ניתוח? והאם האפשרות לביצוע בצנתור מוגבלת לבתי חולים ספציפיים או בכל מקום שיש קרדיולוגיית ילדים? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דניאל שלום, הקשור למומים מולדים ישנו צורך בתכנון והבנת הנתונים טרם ביצוע פעולות פולשניות. הנתונים כפי שסיפקת אינם מאפשרים לי לייעץ או להוסיף תובנות דרך הפורום. בגדול רק אכתוב כי המום המדובר הינו מום קשה ודורש בדרך כלל מספר ניתוחים במהלך החיים על מנת לשמור על רמת חיים סבירה. כידוע בשנים האחרונות חלה התקדמות ניכרת בכל הקשור להשתלת מסתמים בגישה מלעורית (קרי- ללא ניתוח לב פתוח) אך גישה זו עדיין מוגבלת לגיל ותלויה מאוד במומחיות הרופא המבצע אותה. במידה והינכם זקוקים להתייעצות נוספת נוכל לעמוד לשירותכם, יש ליצור קשר עם מזכירת המחלקה, דפנה, בטלפון- 03-5028723 על מנת לתאם פגישה. בברכה, ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא דלקת בלבלב

    
אנו רואים כיום עליה במודעות לתזונה טבעונית, נטולת מזון מן החי, הן מטעמים בריאותיים והן מטעמים אידיאולוגים. הטבעונות נולדה כחלק מהכרה בקשר הישיר שבין התזונה שלנו לבריאותנו. ואמנם את המעבר הבריא לטבעונו...


רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר אהרון גליק ד"ר אהרון גליק
מומחה לקרדיולוגיה...קרא עוד
ד"ר נחום אדם פרידברג ד"ר נחום אדם פרידברג
רופא בכיר, מנהל תחום הפרעות קצב ועלפון...קרא עוד

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל