x סגור

התעלפות (Syncope)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

התעלפות (Syncope) היא אובדן הכרה זמני בשל ירידה בזרימת הדם למוח. אירוע של התעלפות מלווה בנפילה אם החולה עומד או יושב, והשיבה להכרה היא עצמונית. ההתעלפות מלווה בחולשת שרירים כללית, באובדן הטונוס השרירי ובחוסר יכולת לעמוד או לשבת בעת האירוע. משך האירוע קצר, שניות עד דקות ספורות.
התעלפות יכולה להופיע ללא אזהרה מוקדמת, או עם סימנים מוקדמים כמו סחרחורת, תחושת חום, בחילה והקאה, צלצול באוזניים וטשטוש ראייה. הסימנים המקדימים עלולים להחמיר עד ההתעלפות, או להיעלם אם הירידה בזרימת הדם למוח חולפת.

התעלפות יכולה להיות שפירה ולהיגרם על ידי ירידה חריגה בקצב הלב וטונוס כלי הדם, או חולנית בשל הפרעה בקצב הלב. האירוע יכול להיות חד-פעמי או נישנה.

ד"ר דורון זמיר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


עוסק באבחון וטיפול בשלל נושאים בנוירולוגיה כללית מתמקצע בנושא של הפרעת קשב וריכוז

סיבות וגורמי סיכון

את המצבים העלולים לגרום להתעלפות אפשר לחלק לכמה קבוצות:

1. הפרעות בטונוס כלי הדם או בנפח הדם: ואזו-ואגליות; תנוחתיות (בשל תרופות ללחץ-דם, סוכרת, אלכוהוליזם, שכיבה ממושכת, בעקבות כריתת עצבים סימפתטיים, מחלות דיסאוטונומיות חדות, ירידה בנפח הדם וסיבות אחרות); רגישות-יתר של גת העורק התרדמני; נסיבתיות: שיעול, הטלת שתן, צאייה, וול-סלווה, בליעה; נוירלגיה של עצב הפנים התשיעי (עצב הלשון והלוע).

2. סיבות הקשורות בתפקוד הלב:  הפרעות קצב (איטיות: האטה של גת-הלב, מחלה בגת-הלב, חסם חדרי-פרוזדורי; מהירות: מהירות על-חדרית בלב חולה, פרפור חדרים בשל תסמונת וולף-פרקינסון-וויט, רפרוף פרוזדורים מהיר, מהירות חדרית ואחרים);  סיבות אחרות הקשורות בלב (תסחיף מהריאה, מיקסומה בלב, יתר-לחץ-דם בריאה, מחלת שריר הלב, טמפונדה של מעטפת הלב, היצרות מסתם הוותין ואחרים)

3. מחלת כלי הדם של המוח: אי-ספיקה של העורק הוורטברו-בזילרי, צילחה של העורק הבזילרי.

4. ישן גם מחלות המחקות התעלפות: חוסר חמצן, אנמיה, נשמת, רמת סוכר נמוכה בדם, התקף חרדה, היסטריה, מחלת הנפילה.

התעלפות על רקע ואזו-ואגלי היא צורת ההתעלפות השכיחה והיא מתרחשת אצל אנשים בריאים. אירוע נישנה לעיתים ושכיח בעת מתח ולחץ נפשי, לאחר אירוע קשה, או בעקבות כאב. סוג זה של התעלפות מתרחש בדרך כלל בעמידה או בישיבה, ומלווה לעיתים תכופות בתחושה מקדימה, כמפורט לעיל. השיבה להכרה חלה בתוך שניות עד דקות ספורות אם המתעלף במצב של שכיבה.

הגורמים להתעלפות הם ירידה בלחץ-הדם ובטונוס השרירי עם תפוקת לב תקינה, אך אינה מספקת במצב של ירידת לחץ-הדם. וכן בשל האטה בקצב הלב הפוגעת ביכולת לשמור על לחץ-דם סביר, לצד אספקת דם למוח כדי צורכו. אצל מרבית החולים מתקיימות שתי התופעות: הרחבת כלי דם שלא לצורך, לצד האטה בקצב הלב, אך בחלקם בולטת אחת מן התופעות.

התעלפות על רקע תנוחתי (Postural\orthostatic hypotension) מתרחשת אצל אנשים הלוקים בהפרעה כרונית או חדה של רפלקסים ואזו-מוטוריים. נפילת לחץ-דם אצל חולים אלה בעמידה היא בשל היעדר החזרים הגורמים להתכווצות כלי הדם שברגליים. ההתעלפות מתרחשת בקימה פתאומית או מהירה, במעבר משכיבה לישיבה ובייחוד לעמידה. התעלפות זו אופיינית לאחר שכיבה ממושכת בשל מחלה או ניתוח, אצל חולי סוכרת, שתיינים ובחולים הלוקים במחלות עם פגיעה במערכת העצבים הצמחית, וברפלקסים האחראיים להתכווצות כלי הדם בעת קימה. אצל קשישים תיתכן התעלפות כזו בעת הטלת שתן, בייחוד לאחר קימה.

התעלפות מסיבה שמקורה בלב נגרמת בשל ירידה פתאומית בתפוקת הלב, בדרך כלל בשל הפרעה בקצב הלב. לרוב לוקה החולה גם במחלת רקע הקשורה במסתם הלב או במחלה כלילית, במחלת כלי הדם במוח או באנמיה. חסם חדרי-פרוזדורי ומחלות של מערכת ההולכה העצבית של הלב הם סיבות נפוצות להתעלפות מסיבה שמקורה בלב.

איבוד הכרה נסיבתי (Situational syncope): הפרעה במילוי חדר ימין בשל אי-ספיקה בלב יכולה לגרום לאיבוד הכרה בעת שיעול, או במהלך פעולת וולסלווה (Valsalva) (טבילה במים קרים, מאמץ לצאייה, הטלת שתן), או בהריון מתקדם הגורם ללחץ על ורידי הבטן.

מחלת כלי הדם של המוח: הפרעה באספקת הדם למוח יכולה לגרום להתעלפות, ובייחוד כאשר זרימת הדם הירודה היא לעורקים הוורטברו-בזילריים האחראים על אספקת דם למרכזי המוח שאמונים על מצב ההכרה.

פורום קרדיולוגיה

ד"ר אלכס גביש

ד"ר אלכס גביש מטפל בחולי לב מזה כ-30 שנה
ד"ר אלכס גביש מטפל בחולי לב מזה כ-30 שנה, יועץ של קופות החולים בירושלים מזה 22 שנה , עוקב במרפאות אחרי כ-15000 חולים חוזרים, מנהל מחקרים על תרופות חדישות מזה כ-20 שנה, מטפל במקרים של: עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • פיענוח אקו בבקשה
 • נעמה
 • 31/10/2014 07:44
 • שלום וברכה
  אני בת 66 יתר לח"ד מאוזן . הרגשתי שבוע שעבר לא טוב עם קוצר נשימה ושיעול שהשתפר מאוד עם אנלציות. אך הרופא טוען שהלב שלי לא בסדר בגלל האקג . ונשלחתי לאקו . מה אומר התוצאות האקו?. פליז הרופא שלי בחו"ל.
  חדר שמאל אינו מורחב . הספטום מעובה בבסיסו . התכווצותו הכללית תקינה. מקטע פליטה מוערך בכ60% . לא נצפתה הפרעה בולטת בהתכווצות האזורית . גלA גבוה מגל E בעקומת המילוי של החדר השמאלי .
  עליה שמאלית ברוחב תקין .
  חללי הלב הימניים בגודל תקין.
  שושרש האאורטה והאאורטה העולה ברוחב תקין.
  פתיחה טובה של המסתמים.
  בדופלר:
  אי ספיקה מיטרלית מנמלית. אי ספיקה טריקוספידלית קלה.
  הלחץ הסיסטולי בעורק הראה גבולי. מוערך בכ 35 ממ"כ
  לא נמצא תפליט פריקרדיאלי

  יצויין כי יש לי אח עם שריר הלב מעובה

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • נעמה, שלום רב. סה"כ הבדיקה תקינה (שימי לב כמה פעמים מופיעה המילה "תקין" בתשובה). "הספטום" = המחיצה המפרידה בין 2 חלקי הלב, יותר עבה רק בחלק הקרוב לבסיס הלב. הממצא יכול להיות מישני ליתר לחץ דם, או בגלל הנטייה המשפחתית. פגיעה מינימלית או קלה בתפקוד המסתמים - הינה ממצא נפוץ ללא משמעות לזרימת הדם. הממצא המשמעותי היחיד - הינו "גל A גבוה מגל E" = ממצא שמרמז ששריר הלב מאבד את האלסטיות שלו, כתגובה ליתר לחץ דם, או בגלל מיעוט בפעילות גופנית.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • בקשר למום VSD
 • גלית
 • 30/10/2014 22:15
 • שלום ד"ר

  יש לי VSD מלידה ואני בדרך כלל לוקחת אנטיביוטיקה לפני טיפולי שיניים לפי הדרישה הרפואית.
  ולפי מה שאני מבינה המטרה היא למנוע זיהום בדם באופן כללי,
  אבל יש מקרים שביומיום נוצרים לי לפעמים פצעים ושריטות בפה כתוצאה מגשר בשיניים שיש לי ליישור השיניים ואז יורד מעט דם ולפעמים קצת יותר שבסופו של דבר נבלע עם הרוק. אולי זה סתם חשש, אבל האם זה בעייתי שיורד דם לא בזמן טיפול שיניים ויכול להוות בעיה בעניין הסכנה מזיהום?

  תודה.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • גלית, שלום רב. 1. מזה מספר שנים שאגוד רופאי השיניים בארה"ב ובעקבותיו האיגוד בארץ - ל א !!! ממליץ על לקיחת אנטיביוטיקה לאנשים עם VSD, אלא רק לאנשים עם תותב בתוך הלב. 2. הדם בגוף - איננו מזוהם, וגם אם בולעים אותו - אין סכנה, מאחר וחומצות הקיבה מפרקות אותו. 3. החשש איננו מזיהום בגוף, אלא מהזדהמות של קרומי הלב הפנימיים.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • שאלה
 • אביבית
 • 30/10/2014 11:33
 • שלום, אני בת 29, בריאה בד"כ, לפעמים יש חולשות.
  קורת לי תופעה שרציתי להתייעץ לגביה- פעם בכמה זמן יש לי בבת אחת הרגשה של דופק מאוד מהיר, ואני מרגישה את זה באיזור הגרון. רוב הפעמים זה קרה לי בזמן שרכנתי קדימה. לפעמים זה נמשך כשלוש שניות, ולפעמים יותר.. ההרגשה היא מאוד לא נעימה כי זה בבת אחת, והרגשה של דופק מאוד מהיר. וגם ניתן לראות את שרירי הצוואר שלי ממש רוטטים. הייתי אצל קרדיולוג בעבר ועשיתי אולטראסאונד לב שהיה תקין והולטר והיו לי שם קצת הפרעות קצב אך לא מדאיגות. רציתי לשאול מה עוד אני יכולה לעשות לבירור? האם זה יכול להיות קשור לשרירים?תודה

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • אביבית, שלום רב. תיאור התלונה מחשיד לקיום הפרעה בקצב הלב (מהירות עלייתית), ויש צורך לבצע אקג בזמן ההרגשה הנ"ל. אפשר לבצע מספר מעקבי הולטר אקג, ויש כיום מכשירים למעקב ממושך (חודש רצוף). מומלץ להגיע לקרדיולוג המומחה בהפרעות בקצב הלב (אלקטרו פיזיולוג). התיאור לא מתאים להפרעה בשרירים.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
לעמוד הפורום

  מאמרים לפי נושא התעלפות

    
תלונה על סחרחורת או התעלפות עשויה ללמד בדרך כלל על שלוש בעיות שונות:  אובדן הכרה  סחרור (ורטיגו)  תחושה של חולשה מלווה בחוסר יציבות - כמו שמרגישים כשחולים בשפעת או כשעוברים למצב עמיד...
רב פגיעות החרקים הן שטחיות, אך יש נשיכות או עקיצות שעלולות לגרום לתגובה. תגובה מקומית כוללת כאב, נפיחות ואדמומיות באזור הנשיכה או העקיצה. הדבר גורם לאי נוחות אך לא מהווה סכנה ממשית. לעומת זאת, תגובה...
שבוע המודעות ל"סם האונס" הושק באחד הקמפיינים הפרובוקטיביים שנראו לאחרונה ואולי בכלל, במטרה להעלות את המודעות לשימוש הגובר ב"סם האונס" – החל מדרכי הפעולה של התופעה, דרך הסכנות הכרוכות בה, ועד המלצות לה...
בעוד שמדינות מערב אפריקה מתמודדות עם ההתפרצות החמורה ביותר של הנגיף הקטלני, בישראל מרגיעים: "מעשית זה לא סביר כי הנגיף יתפשט לאזורינו"במאמצים נואשים לעצור את התפשטות אחד הנגיפים הקטלניים הידועים לאדם,...
סקר הבודק את המשכורות הממוצעות במשק האמריקאי מצא כי 3 המשרות הרווחיות ביותר מהבית הן בתחום הרפואה, וממש לא של רופאיםהמקצועות הרווחיים ביותר לעבודה מהביתבמקום הראשון בסקר של מכון בוראו נמצאה משרת הטלרד...
בחודשים האחרונים, שמענו על מקרים רבים של טביעות בבריכות ובחופי הים. ברוב המקרים, אירועים טראגיים אלו הופיעו על רקע חוסר זהירות, אשר הפכו את המים מהנאה לסכנה גדולה, ולכן חשוב לרענן את כללי הבטיחות והזה...
הילדים הקטנים שלנו יכולים להיות שובבים, ובמסגרת זה שהבית הופך למגרש משחקים, גם ארון התרופות המשפחתי יכול להוות אטרקציה. מה עושים כשהילד בולע תרופה טעות?  ברוב הבתים, בעיקר אלו עם ילדים, ישנו...
רואים כוכבים? יכול להיות שקיבלתם מכה אחת בראש יותר מדי. בעקבות תביעה משפטית בקליפורניה, מופעל לחץ הולך וגובר על פיפ"א להגביל את הפוטנציאל לפגיעה מוחית בקרב שחקני כדורגל התביעה התקבלה על ידי קב...


רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר אהרון גליק ד"ר אהרון גליק
מומחה לקרדיולוגיה...קרא עוד
פרופ' בזיל לואיס פרופ' בזיל לואיס
מנהל מערך המחקר הקרד...קרא עוד

שאל אותנו שאלה
בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל