x סגור

התעלפות (Syncope)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

התעלפות (Syncope) היא אובדן הכרה זמני בשל ירידה בזרימת הדם למוח. אירוע של התעלפות מלווה בנפילה אם החולה עומד או יושב, והשיבה להכרה היא עצמונית. ההתעלפות מלווה בחולשת שרירים כללית, באובדן הטונוס השרירי ובחוסר יכולת לעמוד או לשבת בעת האירוע. משך האירוע קצר, שניות עד דקות ספורות.
התעלפות יכולה להופיע ללא אזהרה מוקדמת, או עם סימנים מוקדמים כמו סחרחורת, תחושת חום, בחילה והקאה, צלצול באוזניים וטשטוש ראייה. הסימנים המקדימים עלולים להחמיר עד ההתעלפות, או להיעלם אם הירידה בזרימת הדם למוח חולפת.

התעלפות יכולה להיות שפירה ולהיגרם על ידי ירידה חריגה בקצב הלב וטונוס כלי הדם, או חולנית בשל הפרעה בקצב הלב. האירוע יכול להיות חד-פעמי או נישנה.

ד"ר דורון זמיר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


עוסק באבחון וטיפול בשלל נושאים בנוירולוגיה כללית מתמקצע בנושא של הפרעת קשב וריכוז

סיבות וגורמי סיכון

את המצבים העלולים לגרום להתעלפות אפשר לחלק לכמה קבוצות:

1. הפרעות בטונוס כלי הדם או בנפח הדם: ואזו-ואגליות; תנוחתיות (בשל תרופות ללחץ-דם, סוכרת, אלכוהוליזם, שכיבה ממושכת, בעקבות כריתת עצבים סימפתטיים, מחלות דיסאוטונומיות חדות, ירידה בנפח הדם וסיבות אחרות); רגישות-יתר של גת העורק התרדמני; נסיבתיות: שיעול, הטלת שתן, צאייה, וול-סלווה, בליעה; נוירלגיה של עצב הפנים התשיעי (עצב הלשון והלוע).

2. סיבות הקשורות בתפקוד הלב:  הפרעות קצב (איטיות: האטה של גת-הלב, מחלה בגת-הלב, חסם חדרי-פרוזדורי; מהירות: מהירות על-חדרית בלב חולה, פרפור חדרים בשל תסמונת וולף-פרקינסון-וויט, רפרוף פרוזדורים מהיר, מהירות חדרית ואחרים);  סיבות אחרות הקשורות בלב (תסחיף מהריאה, מיקסומה בלב, יתר-לחץ-דם בריאה, מחלת שריר הלב, טמפונדה של מעטפת הלב, היצרות מסתם הוותין ואחרים)

3. מחלת כלי הדם של המוח: אי-ספיקה של העורק הוורטברו-בזילרי, צילחה של העורק הבזילרי.

4. ישן גם מחלות המחקות התעלפות: חוסר חמצן, אנמיה, נשמת, רמת סוכר נמוכה בדם, התקף חרדה, היסטריה, מחלת הנפילה.

התעלפות על רקע ואזו-ואגלי היא צורת ההתעלפות השכיחה והיא מתרחשת אצל אנשים בריאים. אירוע נישנה לעיתים ושכיח בעת מתח ולחץ נפשי, לאחר אירוע קשה, או בעקבות כאב. סוג זה של התעלפות מתרחש בדרך כלל בעמידה או בישיבה, ומלווה לעיתים תכופות בתחושה מקדימה, כמפורט לעיל. השיבה להכרה חלה בתוך שניות עד דקות ספורות אם המתעלף במצב של שכיבה.

הגורמים להתעלפות הם ירידה בלחץ-הדם ובטונוס השרירי עם תפוקת לב תקינה, אך אינה מספקת במצב של ירידת לחץ-הדם. וכן בשל האטה בקצב הלב הפוגעת ביכולת לשמור על לחץ-דם סביר, לצד אספקת דם למוח כדי צורכו. אצל מרבית החולים מתקיימות שתי התופעות: הרחבת כלי דם שלא לצורך, לצד האטה בקצב הלב, אך בחלקם בולטת אחת מן התופעות.

התעלפות על רקע תנוחתי (Postural\orthostatic hypotension) מתרחשת אצל אנשים הלוקים בהפרעה כרונית או חדה של רפלקסים ואזו-מוטוריים. נפילת לחץ-דם אצל חולים אלה בעמידה היא בשל היעדר החזרים הגורמים להתכווצות כלי הדם שברגליים. ההתעלפות מתרחשת בקימה פתאומית או מהירה, במעבר משכיבה לישיבה ובייחוד לעמידה. התעלפות זו אופיינית לאחר שכיבה ממושכת בשל מחלה או ניתוח, אצל חולי סוכרת, שתיינים ובחולים הלוקים במחלות עם פגיעה במערכת העצבים הצמחית, וברפלקסים האחראיים להתכווצות כלי הדם בעת קימה. אצל קשישים תיתכן התעלפות כזו בעת הטלת שתן, בייחוד לאחר קימה.

התעלפות מסיבה שמקורה בלב נגרמת בשל ירידה פתאומית בתפוקת הלב, בדרך כלל בשל הפרעה בקצב הלב. לרוב לוקה החולה גם במחלת רקע הקשורה במסתם הלב או במחלה כלילית, במחלת כלי הדם במוח או באנמיה. חסם חדרי-פרוזדורי ומחלות של מערכת ההולכה העצבית של הלב הם סיבות נפוצות להתעלפות מסיבה שמקורה בלב.

איבוד הכרה נסיבתי (Situational syncope): הפרעה במילוי חדר ימין בשל אי-ספיקה בלב יכולה לגרום לאיבוד הכרה בעת שיעול, או במהלך פעולת וולסלווה (Valsalva) (טבילה במים קרים, מאמץ לצאייה, הטלת שתן), או בהריון מתקדם הגורם ללחץ על ורידי הבטן.

מחלת כלי הדם של המוח: הפרעה באספקת הדם למוח יכולה לגרום להתעלפות, ובייחוד כאשר זרימת הדם הירודה היא לעורקים הוורטברו-בזילריים האחראים על אספקת דם למרכזי המוח שאמונים על מצב ההכרה.

פורום אי ספיקת לב והפרעות קצב

ד"ר נחום אדם פרידברג

ד"ר נחום אדם פרידברג
רופא בכיר, מנהל תחום הפרעות קצב, עלפון, השתלות קוצבים ודפיברילטורים, מרכז רפואי העמק מרצה בקורס לימודי המשך למתמחים בקרדיולוגיה, בית ספר לרפואה הטכניוןחבר בועדות מקצועיות: שרותי בריאות כללית משרד עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • עלייה בדופק במנוחה-עזרו לי בבקשה
 • מחפש סיוע
 • 24/11/2014 18:29
 • בפעם הראשונה שזה קרה לי,יצאתי מהבית לקרוא לסיוע-ותך כדי הליכה הרגשתי שהגוף לא סוחב אותי,ותחושה של לאות בדיבור,וחוסר מיקוד בעיניים.בחדר מיון לא מצאו שום מדד קיצוני-אם כי זה היה כשעתיים אחרי שביקשתי סיוע.
  פעם אחת קלטתי את התופעה עם "הולטר" כשהדופק זינק בבת אחת ל 150-והגיע רק אחרי כ -3 שעות מנוחה מוחלטת לערכים של 90.במקרה זה התופעות שציינתי חזרו על עצמן.עם הזמן למדתי לזהות את הקושי המוזר הזה של הזרמת החמצן והחולשה ברגליים שבדרך כלל מלווה עם היובש בפה-וכשאני חש כך-אני נישכב במיטה,ולוקח נשימות עמוקות-ובדרך כלל נרדם אחרי שעה ארוכה.
  הקרדיולוג המליץ לי על קרדילוק-כדי לפתור את העלייה בדופק.רק לאחר שאסיים ברור לגבי הסיבה אצל רופא ריאות-כי מבחינה קרדיאלית הוא לא מצא בעיה.הרופא המטפל לא חושב שיש עם זה בעיה שבשבילי כל יום אחרי 8.30 בערב בלי בעיות זה בונוס-אבל לי –בגיל 40 פלוס זה מחסל את החיים.
  יכול להיות בכלל שהמקור לתופעה הינו אחר ולא ריאות-ובו צריך לטפל –כי יש איזה שהיא בעיה שגורמת לדופק לעלות כדי לפצות על משהו אם כן מה יכול להיות המקור?משהו בחילופי החומרים?עודף co2 בדם?

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • שלום רב על פי התיאור קשה לדעת במה מדובר. שאלה הראשונה האם יש מחלת לב מבנית - על פי בדיקת קרדיולוג, אקג במנוחה ובדיקת אקו לב. שנית יש לתעד את תרשים האקג בזמן הדופק המהיר - יש מספר חברות בשוק המציעות שרותי אבחון כאלו (שחל, נטלי, מוניטור) יש לפנות לקרדיולוג העוסק בהפרעות קצב על מנת לקבוע האם מדובר בהפרעת קצת או קצב מהיר ״טבעי״ המכונה סינוס טכיקרדיה - שהוא בדרך כלל משני למאמץ, התרגשות, פעילות יתר של בלוטת התריס, מחלת חום ועוד. בברכה ד״ר נחום פרידברג

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • תגובה לדברי ד"ר פרידברג
 • קשוב לגוף
 • 26/11/2014 05:41
 • תודה על התגובה המירה והמכוונת-אשלים לגבי מה שציינת-העלייה בדופק המהיר נמדדה על ידי הולטר-כפי הציינתי-בהוראת קרדיולוג.כל הממצאים-גם של ההולטר,האקו לב,האקג,ובדיקות ריאות-כגון תגר מטאכולין ובדיקה במאמץ-מלמדות על דבר אחד-שאין בעיה מבנית לא בלב ולא בריאות.ועדיין בבדיקות-ספיקת הריאות היתה כלכך גרועה ששיש הגיון לחשוב שיש משהו בנשימה שלא בסדר.הוגדרה התופעה בשם "סינוסטכיקרדיה"-הבעיה היא שהתסמינים של החולשה והסחרור הם לפני שהדופק עולה ומועצמים במידה והדופק עולה באופן חד וקשה.לכן אני מחפש את המקור לבעיה-והשאלה היא לאיזה כתובת לפנות-כי כמו שאמרתי-גם הקרדיולוג וגם רופא הראות מוותרים.אציין שבמהלך האיבחון נמצא אצלי דום נשימתי בשינה ברמה בינונית-ואני חושש שהמקור הוא בנתקים שקורים גם במהלך הערנות.זה ענין מורכב אבל בשנה האחרונה אני מושבת וזה הורס לי את החיים שאני חייב למצוא מוצא-אודה לך על סיוע

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • אקו לב
 • אבשלום
 • 04/11/2014 20:04
 • אני בן 57 ידטע שנים על MVP ובשנים האחרונות גם פעימות מוקדמות
  עברתי אקו לב ביקורת והתוצאה-
  ascending aorta 30
  aortic root 26
  left atrium 28
  septum thickness 9
  end diastole 49
  end systol 29
  lv postrior wall 9
  left atrium area 18
  right atrium area 12
  חדר שמאלי בגודל תקין התכווצותו טובה גלובלית ואזורית E.F.משוערך כ 60%
  דפנות חדר שמאל בעובי תקין
  שורש האורטה והאורטה העולה ברוחב תקין.סינוסים אאורטלים לא מורחבים 32 ממ
  עליה שמאלית בגבולות התקין. עליה ימנית ברוחב תקין. תנועתיות של המחיצה הבין עלייתית ככל שניתן להדגים ללא PFO
  IVC אינו מורחב עם תמט רספירטורי תקין
  פתיחה טובה של מסתם אורטלי המסתם תלת עלי
  פתיחה טובה של מסתם מיטרלי הודגם MVP סוף סיסטולי- עלה אחורי
  עלי המסתם מקסמטוטיים
  דופלר- מהירות אאורטלית תקינה איספיקה אאורטלית מינימלית
  איספיקה מיטרלית סוף סיסטולית קלה
  לחץ ריאתי תקין מוערך כ-29 ממ
  תפקוד דיאסטלי תקין
  סיכום- MVP עם MR סוף סיסטולי קל
  AR מינימלי

  מה אומרים המימצאים?
  שאלתי- מה פירוש שעליי המסתם המיטרלי מעט מקסמטוטיים?
  מה זה אומר אי ספיקה אורטלית? מינימלית
  מה התופעות שזה עשוי לגרום?
  האם המימצאים יכולים לגרום לפעימות מוקדמות?


  תודה מראש

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • אבשלום תוצאות האקו מראים גודל ותפקוד תקין של חללי הלב. ממצא של אי ספיקה אאורטלית מינמלית חסר כל משמעות. מסתם מיקסומטוטי - מסתם עם מעט עודף רקמה וגמישות מה שגורם לצניחת המסתם או MVP. מכיוון שהדליפה במסתם קלה - ואין עדות להשפעה על גודל ותפקוד הלב. יש צורך במעקב בלבד על ידי קרדיולוג. יש לעיתים פעימות לב מוקדמות בחולי MVP. כאשר תפקוד הלב תקין בדרך כלל אין לזה כל משמעות. גם כאן כדאי להתיעץ עם רופא קרדיולוג בברכה ד״ר נחום פרידברג

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • פעימה נוספת
 • מימון אביבה
 • 22/10/2014 10:48
 • אחותי-בת 44 קיבלה טיפולים כימותרפיים והקרנות לפני 20 שנה .כרגע היא סובלת מטרשת עורקים .והרופא הגדיר אותה כ-פצצה מהלכת .מאד רגישה לשינויים בעצמה והיא ממש רופא לעצמה .לאחרונה אובחן אצלה פעימה נוספת .מה זה אומר ?ואיזה בדיקות מומלץ לה לעשות .
  תודה
  אביבה

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • אביבה שלום הגדרות של הרופא נשמעות לא מועילות. לעיתים טיפולים כימותרפים עלולים להביא לפגיעה בלב. אנני יודע אם זה המצב באחותך. ראוי לבדוק האם יש עדות לפגיעה בלב על ידי בדיקת רופא, אקג ואקו (אולטרה סאונד של לב). יש לנסות לתעד את סוג הפעימות המוקדמות על ידי אקג או הקלטת קצב ממושכת בהולטר. בברכה ד״ר נחום פרידברג

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
לעמוד הפורום

  מאמרים לפי נושא התעלפות

    
תלונה על סחרחורת או התעלפות עשויה ללמד בדרך כלל על שלוש בעיות שונות:  אובדן הכרה  סחרור (ורטיגו)  תחושה של חולשה מלווה בחוסר יציבות - כמו שמרגישים כשחולים בשפעת או כשעוברים למצב עמיד...
רב פגיעות החרקים הן שטחיות, אך יש נשיכות או עקיצות שעלולות לגרום לתגובה. תגובה מקומית כוללת כאב, נפיחות ואדמומיות באזור הנשיכה או העקיצה. הדבר גורם לאי נוחות אך לא מהווה סכנה ממשית. לעומת זאת, תגובה...
שבוע המודעות ל"סם האונס" הושק באחד הקמפיינים הפרובוקטיביים שנראו לאחרונה ואולי בכלל, במטרה להעלות את המודעות לשימוש הגובר ב"סם האונס" – החל מדרכי הפעולה של התופעה, דרך הסכנות הכרוכות בה, ועד המלצות לה...
בעוד שמדינות מערב אפריקה מתמודדות עם ההתפרצות החמורה ביותר של הנגיף הקטלני, בישראל מרגיעים: "מעשית זה לא סביר כי הנגיף יתפשט לאזורינו"במאמצים נואשים לעצור את התפשטות אחד הנגיפים הקטלניים הידועים לאדם,...
סקר הבודק את המשכורות הממוצעות במשק האמריקאי מצא כי 3 המשרות הרווחיות ביותר מהבית הן בתחום הרפואה, וממש לא של רופאיםהמקצועות הרווחיים ביותר לעבודה מהביתבמקום הראשון בסקר של מכון בוראו נמצאה משרת הטלרד...
בחודשים האחרונים, שמענו על מקרים רבים של טביעות בבריכות ובחופי הים. ברוב המקרים, אירועים טראגיים אלו הופיעו על רקע חוסר זהירות, אשר הפכו את המים מהנאה לסכנה גדולה, ולכן חשוב לרענן את כללי הבטיחות והזה...
הילדים הקטנים שלנו יכולים להיות שובבים, ובמסגרת זה שהבית הופך למגרש משחקים, גם ארון התרופות המשפחתי יכול להוות אטרקציה. מה עושים כשהילד בולע תרופה טעות?  ברוב הבתים, בעיקר אלו עם ילדים, ישנו...
רואים כוכבים? יכול להיות שקיבלתם מכה אחת בראש יותר מדי. בעקבות תביעה משפטית בקליפורניה, מופעל לחץ הולך וגובר על פיפ"א להגביל את הפוטנציאל לפגיעה מוחית בקרב שחקני כדורגל התביעה התקבלה על ידי קב...


רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר אהרון גליק ד"ר אהרון גליק
מומחה לקרדיולוגיה...קרא עוד
פרופ' בזיל לואיס פרופ' בזיל לואיס
מנהל מערך המחקר הקרד...קרא עוד

שאל אותנו שאלה
בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל