תסמונת רייטר (Spondyloarthropathies)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

המושג ספונדילוראטרופטיס מתייחס לקבוצה של מחלות כרוניות במפרקים. מחלות אלו מופיעות בקרב ילדים (ספונדילוראטרופטיס נעורים) ובקרב מבוגרים. 

הקבוצה כוללת את המחלות: דלקת חוליות מקשחת (אניקלוזינג ספודיליטיס), תסמונת רייטר , דלקת פרקים פסוריאתטית ובעיות במפרקים הקשורות במחלה דלקתית של המעי.

למחלות השונות בקבוצת מחלות הספונדילוראטרופטיס יש תסמינים שונים ותוצאות שונות, אולם בכל מחלות הקבוצה:

•          בדרך כלל מעורבים החיבורים בין הגב התחתון לאגן (מפרק עצי כסלי).
•          משפיעות על האזורים שסביב המפרק, בו הרצועות והגידים מתחברים אל העצם (אנטסיטיס), כמו בברכיים, בכף הרגל, או בירך.

חשוב לדעת שמחלות מקבוצת ספונדילוראטרופטיס שונות דוגמאת דלקת פרקים שגרונתית (ראומטויד ארטריתיס) אצל מבוגרים ואצל ילדים.

סימפטומים


מחלות מקבוצת ספונדילוראטרופטיס בדרך כלל גורמות:

          כאב גב תחתון, שמתפשט לעתים אל הישבן.
          נוקשות בשעות הבוקר, שמשתפרת במשך היום וכתוצאה מהתעמלות.
          עייפות.

כל המחלות בקבוצה מתאפיינות בכאבים בפרקים, אך לכל אחת מהמחלות בקבוצה יש תסמינים ייחודיים.

דלקת חוליות מקשחת (אנקילוזינג ספונדיליטיס) גורמת לנוקשות ולכאבים בגב התחתון. עם הזמן, הכאב בדרך כלל עובר מהגב התחתון אל הגב העליון. במקרים חמורים, הפרקים הפגועים בעמוד השדרה מתאחים זה עם זה וגורמים לנוקשות חמורה בגב. 

אזורים אחרים (כמו הירכיים, דופן בית החזה והעקבים) עלולים להיפגע אף הם. בקרב ילדים התסמינים בדרך כלל מתחילים בירכיים, בברכיים, בעקבים, או בבוהן של כף הרגל ומאוחר יותר מתקדמים אל עמוד השדרה.

תסמונת רייטר גורמת לכאב, להתנפחות ולדלקת בפרקים, במיוחד במפרק העצי כסלי- המפרק המחבר בין הגב התחתון לאגן, באצבעות כפות הידיים, באצבעות כפות הרגליים ובכפות הרגליים. 

האצבעות בכפות הידיים ובכפות הרגליים עלולות להתנפח ולקבל מראה שמזכיר נקניקיה. תסמונת רייטר מלווה לעיתים בחום, ירידה במשקל, פריחה בעור ודלקת. אצל ילדים בדרך כלל נפגעים המפרקים שנמצאים בחלק התחתון של הרגל.

דלקת פרקים פסוריאטית (פסוריאטיק ארטריתיס) היא סוג של דלקת פרקים שקשורה לבעיה בעור המכונה פסוריאזיס (ספחת). תסמיני הפסוריאזיס (אזורים בעור המכוסים בקשקשים אדומים) בדרך כלל מופיעים לפני התסמינים של הדלקת במפרקים, לעתים בהפרש של שנים רבות. 

חומרת הפריחה אינה משקפת את חומרתה של הדלקת בפרקים. הציפורניים באצבעות הידיים והרגליים לעתים מתעבות, מתכסות בצלקות, או מצהיבות. הבעיות במפרקים מופיעות במפרקים גדולים, כמו מפרק הירך והמפרק העצי כסלי. כמו כן, עלולה להופיע נפיחות באצבעות הידיים והרגליים, שמשווה לאצבעות מראה של נקניקיה.

אנטרופאטיק ארטריתיס היא דלקת פרקים בעמוד השדרה, שמלווה גם בדלקת בדופן המעי. התסמינים יכולים להופיע ולחלוף, כאשר הכאב בבטן מתפרץ, גם הדלקת בפרקים עלולה להתפרץ.  דלקת הפרקים בדרך כלל פוגעת במפרקים גדולים כמו הברכיים, הירכיים, הקרסוליים והמרפקים. אצל ילדים הדלקת בפרקים, לעתים מופיעה לפני המחלה הדלקתית במעי.

הבדל כללי בין מחלות ספונדילוראטרופטיס אצל מבוגרים ואצל ילדים, הוא העובדה שאצל מבוגרים בדרך כלל נפגע עמוד השדרה, בעוד שאצל ילדים בדרך כלל נפגעות הזרועות והרגליים. אצל ילדים בדרך כלל מתנפחים וכואבים ארבעה מפרקים או פחות (ברוב המקרים הברכיים או הקרסוליים), הם עלולים לסבול מדלקת בקשתית העין ומכאבים ונוקשות בצוואר.

מחלות מקבוצת ספונדילוראטרופטיס עלולות לגרום למחלה דלקתית בעיניים, במיוחד דלקת ענביה (אובאיטיס). במקרים מסוימים מחלות מקבוצת ספונדילוראטרופטיס עלולות לגרום לנכויות, במיוחד במקרים בהם חוליות בעמוד השדרה מתאחות זו עם זו. אצל אנשים הלוקים באחת ממחלות הקבוצה לאורך תקופה ממושכת, עלולים להתפתח סיבוכים באיברים מסוימים, כמו הלב והריאות.

סיבות וגורמי סיכון

המומחים אינם יודעים מהם הגורמים למחלה. לעתים קרובות הגן B27-HLA מקושר לדלקת חוליות מקשחת (אניקלוזינג ספונדילטיס). מחלות מקבוצת ספונדילוראטרופטיס נוטות להיות תורשתיות יותר ממחלות ראומטיות אחרות, כמו זאבת ודלקת פרקים שגרונתית.

פורום ראומטולוגיה

פרופ' משה טישלר

פרופ' משה טישלר
פרופ' משה טישלר מומחה לראומטולוגיה ורפואה פנימית, מנהל מחלקה פנימית ב' במרכז הרפואי אסף הרופא. תחום עיסוק עיקרי: מחלות עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • טמפורל ארטריטיס?
 • שירה
 • 25/11/2015 22:31
 • שלום.אמי בת 83 לפני 10 שנים התעוורה בעין אחת בגלל טמפרל ארטיריטיס. לאחרונה החלו לה כאבים חזקים כמו דקירה באיזור הרקה של העין הבריאה.הכאבים נמשכים כמה שניות ונעלמים.לאחר כמה זמן הכאב חוזר.הוא יכול לחזור כל מס' ימים או עד למס' רב של הפעמים ביום. נעשתה בדיקת דם. esr 34 mm/hour crp 6.2mg/l monocytes 9.5 % mchc 31.5g/dl שאר תוצעות הספירה תקינות. השאלה האם תוצאות הספירה ובמיוחד שקיעת דם יכולה להצביע על טמפורל ארטיריטיס?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דלקת מפרקים בעמוד השדרה ובאגן
 • איציק
 • 24/11/2015 19:46
 • שלום, אני בן 21. כבר שנה ומספר חודשים אני סובל מכאבים בחוליות עמוד השדרה. ברקע יש לי פסוריאזיס שהתגלה בערך באותו זמן שהתחילו הכאבים. עם הזמן הכאבים התווספו גם באגן, בצוואר, בברכיים, כתפיים, עצמות הבריח, עצם החזה ומפרקי היריכיים. הכאבים משמעותיים יותר בבוקר, אך גם במשך היום. אחרי פעילות גופנית מתונה קצת מוקלים. נשלחתי לMRI של האגן ועמוד שדרה מותני וגבי שבו לא נמצאה דלקת. מדדי הדלקת לאורך התקופה האחרונה מוגברים כשההכי גבוה מביניהם היה לאחרונה CRP 21, וESR 64 ובשתי בדיקות הדם האחרונות הם ירדו והיו בנורמה. במשך כל התקופה הזאת הדעות בין הראומטולוגים היו חלוקות והרוב טענו כי מדובר בפיברומיאלגיה על אף שלא הסכמתי עם זה, ואני חושב שמדובר בA.S . נשלחתי על ידי הראומטולוג לאולטרא-סאונד של חלק מהמפרקים שכואבים במטרה לחפש דלקת בגיד או באנטזיס. אלו הן התוצאות של האולטרא-סאונד במפרקי הכתף והמפרקים הסטרנו-קלביקולריים: כתפיים: לא נצפה נוזל חריג במפרקים ובבורסות הסובאקרומיודלטואידית. אין עדות לקרע במסובבי הכתף. מודגמים שינויים באזור המאחז של הגיד הסופרא ספנינטוס (הסתיידויות זעירות) היכול להעיד על אנטזופטיה קלה. גיד הביצפס הודגם תקין והמשכי, לא הודגם נוזל חריג סביבו. ה- ACJ הודגם תקין. קורטקס ראש ההומרוס נצפה תקין. מפרקים סטרנו-קלביקולריים: מודגם עיבוי סינוביאלי קל (דרגה 1) ללא עדות לזרימת דם מוגברת (דרגה 0) במפרק הימני. מפרק השאמלי במראה תקין. סיכום: שינויים אנטזיטיים קלים בגידי הסופראספינטוס דו''צ. עיבוי סינוביאלי במפרק הסטרנו-קליביקולרי ימני. שאלותיי הן: א. האם אפשר להגיד עכשיו שבאופן וודאי הכאבים שלי נובעים מדלקת מסויימת מקבוצת הספונדילוארתרופתיות? ב. מהו הטיפול המיטבי המומלץ במצב כזה? (לא ממשפחת הNSAID- כי בזמנו ניסיתי אותם תקופה ולא הייתה הטבה). ג. מה הצעד הבא בהתייחסות למצבי? תודה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לאור ממצאי ה MRI ברור כי לא מדובר ב AS כפי שאני מבין אין כרגע ממצאים דלקתיים בבדיקות הדם והממצאים בבדיקת US הם מינימלים אני הייתי מגדיר את מקור הכאבים כפיברומיאלגיה ומטפל בהתאם לכך

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תסמונת שגרן
 • רותי
 • 24/11/2015 15:06
 • הטיפול בתיסמונת סיוגרן הוא סימפטומטי בלבד ונועד לטפל באופן מקומי ביובש בפה ובעיניים במקרים של דלקת נילווית במפרקים או נפיחות בבלוטות הרוק ניתן לתת פלקווניל

 • + הוסף תגובה
 • הדפס


רופאים בתחום
פרופ' חנן גוזנר-גור פרופ' חנן גוזנר-גור
מומחה בראומטולוגיה וברפואה פנימית קרא עוד
פרופ' משה טישלר פרופ' משה טישלר
מנהל, מחלקה פנימית ב
מרכז רפואי אסף הרופא קרא עוד
הכי נצפים
חשוב שתכירי: 7 מחלות שאינן מאובחנות בזמן אצל נשים

חשוב שתכירי: 7 מחלות שאינן מאובחנות בזמן אצל נשים

להמשך קריאה >>
אסור למכירה בארה״ב ובאנגליה: כל הסכנות של אופטלגין

אסור למכירה בארה״ב ובאנגליה: כל הסכנות של אופטלגין

להמשך קריאה >>
סופר-פוד שנמצא ממש מתחת לאף: 10 הפירות הבריאים ביותר

סופר-פוד שנמצא ממש מתחת לאף: 10 הפירות הבריאים ביותר

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל