כבד שומני (Fatty Liver)

ראשי
אבחון ובדיקות
שאלות ותשובות

תאור

מהשומן שמופיע על הבטן, או על הירכיים קשה להתעלם. אך מה לגבי שומן בכבד? לא ניתן לראות אותו או לחוש בו, שרוב האנשים אפילו אינם מודעים לעובדה שהוא נמצא שם. כמות מסוימת של שומן בכבד היא נורמאלית. 

אולם כאשר השומן מהווה יותר מחמישה עד עשרה אחוזים ממשקל הכבד, יתכן שהדבר מרמז על מחלת כבד שנובעת מצריכת אלכוהול או על מחלת כבד שאינה נובעת מצריכת אלכוהול. חלק מהמקרים של כבד שומני עלולים להוביל לסיבוכים קשים.

סימפטומים


מחלת כבד שומני היא בדרך כלל מחלה שקטה, שאינה מייצרת תסמינים כלל, במיוחד בשלבים הראשונים. במקרים בהם המחלה מתקדמת – תהליך שאורך בדרך כלל מספר שנים, או אפילו מספר עשורים –היא עלולה לגרום:

·         
עייפות 
·          ירידה במשקל, או איבוד התיאבון 
·          חולשה 
·          בחילה 
·          בלבול, פגיעה בשיקול הדעת, או בעיות בריכוז. 

תסמינים נוספים שעלולים להופיע:

·         
כאב במרכז הבטן, או בצד ימין למעלה. 
·          כבד מוגדל.
·          כתמים כהים ובלתי אחידים על העור, בדרך כלל על הצוואר ובאזור בית השחי. 

אצל חולים במחלת כבד שנובעת מצריכת אלכוהול, התסמינים עלולים להחמיר, לאחר תקופות של שתייה מרובה. מהלך מחלת כבד שומני, שאינה נובעת מצריכת אלכוהול, יכול לעצור ואף להתהפך, או לחלופין הוא עלול להחמיר. 

במקרים בהם מתפתחת מחלת השחמת, הכבד מאבד את יכולתו לתפקד. 

כתוצאה מכך עלולים להופיע הסימנים והתסמינים הבאים:

·         
אצירת נוזלים.
·          דלדול שרירים.
·          דימום פנימי.
·          צהבת (גוון צהוב בעור ובעיניים).
·          אי ספיקת כבד. 

סיבות וגורמי סיכון


מחלת כבד שנובעת מצריכת אלכוהול (ALD)
 
כבד שומני יכול להתפתח בעקבות צריכה של משקאות אלכוהוליים, בין אם בכמויות קטנות ובין אם בכמויות גדולות. הוא יכול להתפתח אפילו לאחר תקופה קצרה של צריכה מוגברת של משקאות אלכוהוליים (מחלת כבד חריפה שנובעת מצריכת אלכוהול).
 
לגנטיקה יש תפקיד בגרימת מחלת כבד הנובעת מצריכת אלכוהול, משתי בחינות. ראשית, היא יכולה להשפיע על כמות האלכוהול שהאדם צורך ועל הסבירות לכך שהוא יהפוך לאלכוהוליסט. בנוסף, הגנטיקה יכולה להשפיע על רמות האנזימים בכבד, המעורבים בפירוק (מטבוליזם) האלכוהול.
 
גורמים נוספים שיכולים להשפיע על הסיכויים להתפתחות של מחלת כבד הנובעת מצריכת אלכוהול, כוללים בין היתר:

·         
צהבת C (שעלולה להוביל לדלקת בכבד). 
·          רמת יתר של ברזל 
·          השמנת יתר 
·          דיאטה
 
מחלת כבד שומני שאינה נובעת מצריכת אלכוהול (NAFLD)
 
חלק מהאנשים הסובלים מעודף שומן בכבד, לוקים במחלה שמכונה כבד שומני. מצב זה אמנם אינו מצב נורמאלי, אך במידה ואינו גורם לדלקת, או לנזק לכבד, הוא אינו חמור.
 
אנשים אחרים לוקים במחלה המכונה סטיטוהפטיטיס שאינה נובעת מצריכת אלכוהול (דלקת והצטלקות של הכבד). 

אם כי המחלה זהה למחלת כבד שנובעת מצריכת אלכוהול, האנשים הלוקים בה צורכים רק מעט אלכוהול, או שאינם צורכים אלכוהול כלל. 

המחלה עלולה לגרום נזק בלתי הפיך לכבד. הכבד עלול להתקשות ובמשך הזמן תאי הכבד יתחלפו ברקמת צלקת. מצב זה מכונה בשם מחלת שחמת (צירוזיס). 

הכבד אינו מסוגל לתפקד כראוי, כתוצאה מכך עלולים להתפתח אי ספיקת כבד, או סרטן בכבד ואף מוות שקשור לכבד. סטיטוהפטיטיס שאינה נובעת מצריכת אלכוהול, היא אחד הגורמים הנפוצים ביותר למחלת השחמת.
 
שני הסוגים של מחלת כבד שומני שאינה נובעת מצריכת אלכוהול, הופכים להיות שכיחים ונפוצים יותר. עד 20% מכלל האנשים המבוגרים עלולים ללקות במחלת כבד שומני או בסטיטוהפטיטיס שאינה נובעת מצריכת אלכוהול. יותר מ-6 מיליון ילדים לוקים באחת מהמחלות הללו. 

הן נפוצות בעיקר בקרב ילדים ממוצא אסיתי או היספאני. עדויות שנתקבלו לאחרונה מצביעות על כך שסטיטוהפטיטיס שאינה נובעת מצריכת אלכוהול, מעלה את הסיכון להתפתחות מחלת לב אצל ילדים, שסובלים מהשמנת יתר, או מעודף משקל.
 
 
לא ברור מהו הגורם למחלת כבד שומני שאינה נובעת מצריכת אלכוהול. קיימים מספר גורמים שכפי הנראה מגבירים את הסיכון, אולם בחלק מהמקרים לא מתקיים אף אחד מגורמי הסיכון. 

מחלת כבד שומני שאינה נובעת מצריכת אלכוהול, יכולה לעבור בתורשה. היא מופיעה בדרך כלל אצל אנשים בגיל העמידה ואצל אנשים שסובלים מהשמנת יתר, או מעודף משקל. 

אנשים אלו סובלים לעתים קרובות מרמות גבוהות של כולסטרול או של טריגליצרידים וכמו כן, מסוכרת או מטרום סוכרת (תנגודת לאינסולין).
 
להלן הגורמים שיכולים לתרום להתפתחות מחלת כבד שומני שאינה נובעת מצריכת אלכוהול:
 
·          תעוקת חמצון (מתח אוקסידאטיבי), שגורמת לפגיעה בתאי הכבד. 
·          שחרור חלבונים רעילים ודלקתיים מתאי שומן, מתאי כבד או מתאים אחרים. 
·          מוות של תאי כבד (אפופוטוזיס).
 
גורמים אפשריים אחרים למחלת כבד שומני, כוללים:
 
·          תרופות. 
·          צהבת נגיפית. 
·          מחלת כבד תורשתית, או כזו שנובעת מחיסון עצמי (מחלה אוטואימונית). 
·          ירידה מהירה במשקל. 
·          תזונה לקויה.
 
מחקר שנערך לאחרונה, מראה שצמיחת יתר של חיידקים במעי הדק ושינויים אחרים במעי קשורים למחלת כבד שומני, שאינה נובעת מצריכת אלכוהול. 

חלק מהחוקרים כיום, חושדים שיתכן ומצבים אלו משחקים תפקיד בתהליך ההתקדמות של מחלת כבד שומני שאינה נובעת מצריכת אלכוהול והפיכתה למחלת סטיטוהפטיטיס שאינה נובעת מצריכת אלכוהול.
 
כבד שומני חמור בהריון 

במקרים נדירים מאוד, מצטבר שומן בכבד אצל אישה הרה, תופעה זו מסכנת את האם ואת העובר גם יחד. אצל שניהם עלולות להתפתח אי ספיקת כבד, אי ספיקת כליות, זיהום חמור, או דימום. 
לא ברור מהי הסיבה להתפתחות כבד שומני בהיריון, יתכן שלהורמונים יש חלק בגרימת המחלה.
 
לאחר שהאבחנה מאושרת, מיילדים את התינוק בהקדם האפשרי. במקרים מסוימים האם זקוקה לטיפול נמרץ במשך מספר ימים, אך לעתים קרובות הכבד חוזר לתפקד באופן נורמאלי, תוך מספר שבועות.

תופעות נלוות וסיבוכים


לא קיים כיום טיפול ספציפי למחלת כבד שומני. אולם חשוב לטפל בכל מחלה אחרת, שיכולה להיות קשורה למצב זה, כמו למשל סוכרת. כמו כן, קיימים צעדים נוספים שניתן לנקוט, על מנת לשפר את המצב
 
במקרים של מחלת כבד הנובעת מצריכת אלכוהול, כאשר החולה הוא צרכן כבד של אלכוהול, הפסקת השתייה של משקאות אלכוהוליים, היא הצעד החשוב ביותר. במידת הצורך יש להיעזר בתמיכה מכל סוג שהוא, על מנת להצליח להפסיק לשתות. 

אצל חולים במחלת כבד שנובעת מצריכת אלכוהול, המשך הצריכה של אלכוהול עלול להוביל להתקדמות המחלה, כולל התפתחות של צהבת הנובעת מצריכת אלכוהול, או מחלת שחמת. גם עבור חולים במחלת כבד שומני שאינה נובעת מצריכת אלכוהול, הימנעות מצריכת אלכוהול עשויה לעזור.
 
אנשים שסובלים מהשמנת יתר או מעודף משקל, מומלץ שיעשו כל שביכולתם על מנת לרדת במשקל, באופן הדרגתי, לא יותר מחצי קילו עד קילו לשבוע. 

במחקר שנערך לאחרונה נמצא כי הורדה של לפחות 9% מהמשקל, במהלך מספר חודשים, יכולה לסייע בהפיכת מהלך מחלת סטיטוהפטיטיס שאינה נובעת מצריכת אלכוהול. גם ירידה במשקל בשיעור נמוך יותר יכולה לסייע בהפחתת ההצטברות של שומן בכבד.
 
תזונה מאוזנת ובריאה והגברת הפעילות הגופנית. בנוסף להגבלת כמות הקלוריות, יש להימנע מתזונה עשירה בפחמימות מזוקקות שמתעכלות במהירות. כלומר, יש להגביל את הצריכה של מזונות כמו לחם לבן, אורז לבן וסוכר מזוקק.
 
הימנעות מנטילה של תרופות שאינן הכרחיות, עשויה לסייע בהאטת מהלך המחלה או בהפיכתו. 
בניסויים קליניים נבדקת היעילות של חומרים נוגדי חמצון (אנטיאוקסידנטים) מסוימים ושל תרופות חדשות לטיפול בסוכרת, לצורך טיפול במחלת כבד שומני. זאת בשל הקשר של המחלה לתעוקת חמצון (מתח אוקסידאטיבי) ולסוכרת. חומרים אלו כוללים:
 
 • ויטמין E
 • סלניום
 • בטאן
 • מטפורמין
 • רוזיגליטזון
 • פיאוגליטאזון
 
ממצאים חדשים באשר לתפקידם של חיידקים בהתפתחות מחלת כבד שומני עשויים להוביל לשיטות טיפול נוספות, כמו למשל התמודדות עם תזונה בלתי מאוזנת באמצעות פרוביוטיקה. 
פרוביוטיקה היא כינוי לתוספי מזון שמכילים חיידקים, או שמרים חיים וטובים.
במקרים בהם מחלת שחמת מחמירה, לעיתים יש צורך בהשתלת כבד. המנתח מסיר את הכבד החולה ומשתיל במקומו כבד בריא.
פורום גסטרואנטרולוגיה מבוגרים וילדים

ד"ר אייל גל

ד"ר אייל גל
ד"ר אייל גל רופא בכיר, מנהל השירות למחלות המעי הדק במרכז הרפואי רבין, בי"ח בילינסון. אחראי על בדיקת הקפסולה האנדוסקופית במרכז רפואי רבין. אחראי על הסטודנטים במכון. מומחה באנדוסקופיה מתקדמת כולל עוד...

ד"ר יורם רוזנבך

ד"ר יורם רוזנבך
ד"ר יורם רוזנבך נמנה עם צוות מייסדי המכון לגסטרואנטרולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל.עד פרישתו לגמלאות כיהן כסגן מנהל המכון. בשנת 2010 זכה בפרס העובד המצטיין עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • טיסה אחרי בדיקות
 • לילי
 • 25/10/2016 18:44
 • שלום, יש לי תור בשעה 12 לבדיקות גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה (יבוצעו ביחד) ובשעה 6 בבוקר שאחרי אני אמורה לטוס. האם מותר לטוס כ"כ צפוף לאחר הבדיקה ? ומותר לקחת אימודיום ? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • טראומה לסוגר בוושט וטיפול בהליקובקטור
 • יעקב
 • 25/10/2016 14:17
 • שלום רב לכם, אני בן 33 בריא ללא מחלות רקע ולא מעשן במשקל וגובה תקינים. לפני כ 3 חודשים נתקעה לי חתיכת בשר בסוגר הוושט התחתון למשך 8 שעות שכללו רפלקסי הקאה ולחצים בקיבה (היתה ריקה כי זה היה ביס ראשוני) עד שהוצאה באנדוסקופיה.בסיום ההליך אובחן אודם וסימני אספוגיטיס קלה בוושט תחתון. טיפלתי כשבוע באומפרדקס והפסקתי. כל שבועיים לאחר מכן חוויתי או כאבים באזור הוושט התחתון הדומים לכאבי הטראומה או לחץ מתון אך מעיק לכיוון בית החזה עם קושי קל בנשימה(כ5 סנטימטר מעלה מהסוגר אל מרכז החזה). מבדיקת צילום בטן חריפה שללו לי בקע בטני במיון (הגעתי למיון חודש לאחר הטראומה כי חוויתי 3 ימים כאלה ללא שינוי) ואז זיהיתי כי אוכל שמנוני רב או כמות רבה של שוקולד מעוררת תחושות אלה. התחלתי לקחת לפני שבועיים וחצי נקסיום באופן רצוף. לפני כשבועיים התחלתי טיפול בהליקובקטור לשבוע (קארין ומוקסי יחד עם נקסיום) ובאמצע הטיפול לאחר ארוחה שומנית בערב חשתי למשך יום וחצי שריפה רצינית באזור סוגר הוושט בעיקר, לחצים בחזה והקרנת דקירות ללב ולצוואר והיצרות בנשימה לא יכולתי לשכב מאוזן אלא רק לשבת ונקסיום לא עזר . המשכתי עד סיום אנטיביוטיקה ולא הפסקתי, השריפה חלפה כעבור יממה וחצי מתחילתה אך שאר התחושות נותרו יחסית סטטיות כאשר חזרתי לישון עם הגבהת כריות ורק עוד חודש אקבל בדיקת גסטרוסקופיה פלוס צילום בריום. אין לי למי לפנות חוץ ממיון שוב וממש לא רוצה להגיע לשם ואני בלחץ נפשי מטורף מהתחושות הפיזיות האלה (ברוב הימים התחושה היא כאב אי נוחות-לחץ עמום הדומה לכאב בתחילת זמן הטראומה כשהחתיכה נתקעה לי באזור הוושט התחתון יחד עם לחץ יחסי מעט מעלה בבית החזה וכן עם קשיים קלים לנשימה מלאה - העניין מתגבר ,בנשימה ולחץ באזורים הללו , מעט כשעה-תיים אחרי האוכל ונמשך שעות).אני כבר שבועיים לא אוכל כמו שצריך ונמנע בחודש האחרון מכל ארוחה שומנית, סוכרים וכו. אני מפחד שיש לי בקע שכנראה החל עוד מאירוע הטראומה בוושט או תגובה משולבת עם האנטיביוטיקה החזקה. בגלל שאתמול נרדמתי שעה אחרי ארוחה קלה היום למשל קמתי עם תחושת חמיצות בפה והמעיים הראו סימני פעילות יחד עם שלשול קל יחיד. האם עלי לדרוש בדיקות דם אקו לב מרופאת המשפחה מחשש לסיבוך מהאנטיביוטיקה ? האם עלי ללכת למיון ולדרוש בריום מיידית שכן במידה וקיים בקע והתחושות האלה לא חולפות כבר שבועיים מדובר בבקע בטני הנחשב למסוכן או שעליי להרגע ולהמתין לבדיקות אם לא קורה לי משהו חריג מזה ? בבקשה תנו לי כיוון שכן אני מרגיש נכות חוסר אונים ופגיעות גדולה אודה לכם מאוד על התייחסותכם

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לאחר הארוע שעברת צריך לשקול בהמשך גסטרוסקופיה יש לשקול גסטרוסקופיה חוזרת כדי לשלול דלקת אלרגית של הוושט או בדיקת תנועתיות שלהוושט ושל סוגר הוושט התחתון. לדעתי אתה צריך לפנות לגסטרואנטרולוג ולהעלות את 2 הסוגיות שפרטתי.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בקשר לסוגיות אלו
 • יעקב
 • 25/10/2016 18:35
 • תודה רבה לך על התייחסותך המהירה, יש לי אכן תור לגסטרוסקופיה בעוד כ 3 שבועות ובבדיקה זו תערך בין היתר ביופסיה עבור דלקת אאזונופילית ואבקש שם גם בדיקה לסוגיה השניה. אני רק חושש ממצבי כעת (התחושות הפיזיות עליהן דיווחתי) לאור ההתפתחות מאז נטילת האנטיביוטיקה . החשש שלי הוא שהמצב יחמיר עד למצב מסכן חיים. האם לדעתך מצבי המתואר מעלה עלול להתפתח באופן מסכן חיים עד לבדיקה המיוחלת ? בהערכה ותודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בדיקת מנומטריה
 • אלי
 • 25/10/2016 16:57
 • בן 25, חייב לעבור את הבדיקה עקב לחצים בחזה הנמשכים כמעט כשנה מאד פוחד ולא מסוגל לעבור את הכנסת הצינור לאף. מה עושים ? האם ישנה אפשרות להרדמה מלאה ? טשטוש?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס


רופאים בתחום
ד"ר שלומי כהן ד"ר שלומי כהן
גסטרואנטרולוג ילדים קרא עוד
פרופ' פבל קרוגליאק פרופ' פבל קרוגליאק
מנהל היח' לאנדוסקופיה בסורוקה באר שבע קרא עוד
הכי נצפים
מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

להמשך קריאה >>
"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

להמשך קריאה >>
מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל