x סגור

עמוד שדרה צווארי (Cervical Radiculopathy)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

 
בדרך כלל כשמרגישים כאב, לא צריך לחפש רחוק כדי לאתר מהיכן הוא מגיע. אבל פגיעה בשורש העצב, יכולה להוביל לכאב בסופו של העצב, במקום בו נמצאת התחושה. 
לדוגמא פציעה בחוליה, או בדיסקים בצוואר (חוליה צווארית) יכולה לגרום כאב, חוסר תחושה, או חולשה בכתפיים, בזרועות, בשורש כף היד, או בכף היד, משום שהעצב שיוצא מבין חוליות הצוואר, מספק תחושה ומפעיל תנועה באזורים אלו. מצב כזה מכונה בשם פגיעה בשורשי העצבים בעמוד שדרה צווארי (cervical radiculopathy).
המנתח הראשי ביחידה לניתוחי עמוד שדרה בביה"ח סורוקה

סימפטומים


פגיעה של עמוד שדרה צווארי בדרך כלל גורמת לכאב שמתפשט. היא יכולה להוביל לשינויים קלים בתנועת הידיים. אנשים הסובלים מבעיה זו מרגישים שתנועת הידיים מסורבלת יותר, הם נוטים להפיל חפצים לעתים קרובות יותר, 

לפעמים הם אינם מצליחים לכפתר את החולצה בקלות כמו שנהגו בעבר, או שכתב היד שלהם מתדרדר. לעתים מתפתחת חוסר יציבות, שדורשת אחיזה של חפצים בזמן הליכה לעתים תכופות יותר. 

הם מתנודדים בהליכתם. לעתים הם חשים שהמוח שלהם אינו יודע בדיוק היכן נמצאות הרגליים. במקרים קיצוניים מתפתחות חולשה קיצונית יותר, או חוסר תחושה בזרועות וברגליים ולעתים נדירות מופיעים גם שינויים בשליטה על סוגרי השתן והמעיים.

פגיעה בשורשי העצב של עמוד שדרה צווארי מופיעה ככאב שנע מהצוואר אל תוך אזור מסוים בזרוע, באמה או בכף היד. במקרים רבים הכאב מלווה גם בחוסר תחושה באותם אזורים, או בחולשה בשרירים מסוימים בזרוע, באמה, או בכף היד.
 

סיבות וגורמי סיכון

 
קיימים מספר מצבים שיכולים לגרום להפעלת לחץ על שורשי העצבים בצוואר. 

הסיבות הנפוצות ביותר לפגיעה בשורשי העצבים של עמוד שדרה צווארי הן:
 
פריצת דיסק בצוואר – כאשר השכבה החיצונית (הטבעת) של הדיסק נסדקת וגרעין הדיסק, שעשוי מחומר דמוי ג'ל (החלק המרכזי של הדיסק), מצליח לפרוץ החוצה דרך הסדק, נוצרת בליטה בדיסק, שמפעילה לחץ על העצב, שיוצא מעמוד השדרה באותה נקודה. כאשר העצב נצבט על ידי דיסק שפרץ, לעתים עלולים להיווצר בו דלקת, גירוי, או נפיחות.

היצרות תעלת השדרה – מצב שכזה נגרם כאשר החלל שבמרכז החוליה מצטמצם וכתוצאה מכך מופעל לחץ על עמוד השדרה ועל שורשי העצבים.

מחלת דיסק ניוונית – כמות המים הנמצאת בתוך התאים בגוף יורדת עם הגיל, בנוסף מתרחשים שינויים כימיים נוספים, שעלולים לגרום לדיסק להתכווץ. כאשר אין ביניהן מספיק "ריפוד", החוליות עלולות להילחץ זו כלפי זו, ותוך כך לצבוט את העצב, או ליצור דורבנות (זיזים קטנים, בליטות קטנות בעצם).
פורום ניתוחי עמוד שדרה ובעיות גב

ד"ר נחשון רנד

ד"ר נחשון רנד מומחה לאורתופדיה ועמוד שדרה
ד"ר נחשון רנד, מומחה בכירורגיה אורתופדית ובניתוחי עמוד השדרה. תחומי טיפול: כירורגיה אורתופדית, ניתוחי עמוד שדרה, גב ומותני, ניתוחי עקמת, ניתוחי דיסק והשתלת דיסק מלאכותי, ניתוחי קיבוע ועמוד עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • היצרות מרווחים חוליות c4-c7
 • תמר
 • 30/10/2014 13:53
 • גב תחתון וממצאים
 • איילה
 • 30/10/2014 12:10
 • שלום,
  אודה להסבר בדיקת ה-MRI המצורפת.
  אני סובלת מכאבי גב תחתון ואגן בשנה וחצי האחרונות.
  נמצאת בבירורים וללא טיפול.
  נשלחתי לדיקור שלא הועיל לי.
  הכאבים בעיקר בשעת שינה ושכיבה. אני לא יכולה לישון על הגב ומתקשה להתהפך מצד לצד.
  קמה בבוקר תפוסה ועם כאבים שנמוגים לאחר מקלחת ותנועה של כחצי שעה שעה..
  האם כדאי להשקיע זמן בטיפול כמו אוסטאופטיה או שזה לא יעיל?
  אודה לתשובה.

  ה- MRI :
  L1-L2 בקע דיסק מרכזי ושמאלי עם לחץ על השק הדורלי
  L2-L3 בלט דיסק דיפוזי מינימלי
  L3-L4 בלט דיסק דיפוזי מינימלי
  L4-L5 ללא עדות לבלט דיסק.
  L5-S1 – בקע דיסק מרכזי אחורי עם סדק אנולרי ולחץ קל על השק הדורלי

  התרשמות:
  רושם לבקע דיסק אינטרא וטרברלי שיכול להתאים לקשרית שמורל עם תגובה מסביב של העצם שיכולה להתאים להתחלת שינויי מודיק או לשינויים של בצקת של מח עצם בצמוד לקשרית שמורל.
  ללא עדות לאוסטאויאיד אוסטאומה או תהליך אחר.
  ללא שינוי בממצאים לעומת בדיקה קודמת.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • ממצא אינטרדוראלי בחולייה S1
 • ענת
 • 26/10/2014 08:46
 • בוקר טוב,

  חולת אנדומטריוזיס דרגה 4 קשה ומפושט. לאחר ניתוח שבמהלכו נכרתו אנדומטריומות, מוקדים לרוב והדבקויות רבות מצבי החמיר. מבדיקות שונות שעברתי אובחנו בגופי מגוון תחלואים נוספים (סקרואילאיטיס, חיובית ל- HLA B-27, כאבי אגן כרוניים, דלקות בכתפיים, בברכיים, מרלגיה פרסתטיקה, לבטור אני סנדרום, אניזמוס, בלטי דיסקים ומחיקות שומן, עקמת בע"ש ובצוואר...)... וכן - מוקדי אנדומטריוזיס רבים ונוספים ואדנומיוזיס. בבדיקת MRI נצפה גידול בתוך S1 אשר טיבו אינו ברור וכן אובחנו - מוקדי אנדומטריוזיס במערכות העצבים הפריפריאלית והמרכזית וכן - Sciatic Endometriosis. מומחית בנוירולוגיה ונוספים חושדים כי הגידול הוא מוקד של אנדומטריוזיס. לשאלתי - עד כמה מורכב ניתוח להוצאת גידול מעין זה? מהם הסיכונים/הסיכויים ובאיזו גישה מבוצע ניתוח מעין זה? אציין כי אינני מגיבה לטיפולים השונים אותם רשמו לי המומחים השונים ובכלל זה - משככי כאבים לא סטרואידיים, טיפול דיכוי (זריקת דקפפטיל, גלולות שונות ברצף, ויזבל), נבוקו, ליריקה, גבפנטין, Pelvilen, פיזיותרפיה, הידרותרפיה, יוגה, פילאטיס... ואף לא לקנאביס רפואי.
  מודה לך מאוד & שבוע טוב, ענת

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
לעמוד הפורום


רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר רפאל טיין ד"ר רפאל טיין
מומחה כירורגיה אורתו...קרא עוד
פרופ' ישראל דודקביץ פרופ' ישראל דודקביץ
מומחה לאורטופדיה ולש...קרא עוד

שאל אותנו שאלה
בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל