כלמידיה (Chlamydia)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

הכלמידיה הוא חיידק דמוי נגיף, הגורם לזיהומים שונים. 
זן מסוים של החיידק גורם לגרענת, בעוד שזן אחר גורם למחלה באיברי המין, המועברת במגע מיני. 

המחלה נחלקת לשלושה סוגים: 

1. Chlamydia trachomatis - עלול לגרום לדלקת של לחמית העין, לטרכומה (דלקת כרונית של לחמית העין שעלולה לגרום לעיוורון), לדלקת ריאות ולדלקת בדרכי השתן. 

2. Chlamydia psittaci - מהווה מזהם של ציפורים בעיקר, אולם עלול לגרום לדלקת ריאות באדם. 

3. Chlamydia pneumonia - עלול לגרום לזיהומים בדרכי הנשימה, כולל דלקת ריאות

כלמידיה היא כנראה הגורם השכיח ביותר לדלקת השופכה בגברים ובנשים בישראל. 
ביטויה העיקרי של המחלה - הפרשה מוגלתית מאיבר המין והסיבוך העיקרי לטווח הארוך הוא עקרות, הגורמת לסבל רב בזוגות ולנטל רב על מערכת הבריאות.

    
  

  
 

סימפטומים


תקופת הדגירה של המחלה היא כ- 10-20 יום. כאב במתן שתן, כאב בשיפולי הבטן או הפרשה מן השופכה עשויים להיות הסימנים הראשונים. גברים עשויים לשים לב בבוקרלהפרשה מוגלתית בתחתונים. הבעיה העיקרית אצל נשים שעד שני שליש מהן אינן חשותבשום תסמינים, ואצלן הסימן הראשון שירמז על זיהום בכלמידיה עשוי להיות דלקת פנים האגן (PID), או עקרות או הריון מחוץ לרחם.

סיבות וגורמי סיכון

כלמידיה טראכומטיס הוא חיידק המהווה את אחד המחוללים העיקריים של זיהומים המועברים ביחסי מין. הכלמידיה היא אחד הגורמים המרכזיים לזיהומים של צוואר הרחם ושל השופכה, וכן לדלקות של איברי האגן הפנימיים (PID).

תופעות נלוות וסיבוכים

דלקת פנים האגן (PID) ובעקבות זאת הריון מחוץ לרחם או עקרות הם הסיבוכים השכיחים ביותר של זיהום בכלמידיה שאינו מטופל. סיבוכים נדירים יותר כוללים כאב בפרקים ומחלת Recter.
פורום אקנה – פצעי בגרות

ד"ר שמואל יורב

ד"ר שמואל יורב מומחה למחלות עור, אקנה וטיפול בקמטים
ד"ר שמואל יורב הוא רופא עור בכיר במרפאת עור פרטית בתל אביב ובבית החולים שיבא. תחומי התמחותו של עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • טופמקס ליתיום ופריחה דמוית אקנה
 • פנדורה
 • 27/11/2015 17:00
 • שלום, אני בת 26, הייתי מטופלת בליתיום וטופמקס, לאחר כחודש החלה לי פריחה דמוית אקנה - פצעונים קטנים ולא מגרדים עם פצע גדול יותר פה ושם על החזה ועל הגב. הפסקתי בהוראת הפסיכאטר את הליתיום בבת אחת, וכעבור שבוע לאחר שלא הרגשתי שיפור הפסקתי גם את הטופמקס. עברו חמישה ימים מאז שהפסקתי את הטופמקס וכעת אני מרגישה שיפור גדול, לא נעלם לחלוטין אבל כמעט לגמרי. והעניין הוא שלא יודעת לאיזה מהתרופות לייחס את הפריחה. תוך כמה זמן זה אמור לחלוף מרגע שמפסיקים ליטול? בהנחה שזו התפרצות אקנה משימוש בתרופה ולא פריחה אלרגית, איך ניתן לדעת? הליתיום הופסק לשבוע ולא הורגש שיפור, רק אחרי שהורדתי את הטופמקס חמישה ימים אחרי מרגישה. אבל בהנחה שזו התפרצות של אקנה כתופעת לוואי של התרופה... איך אפשר לדעת? חשוב לציין שמעולם לא היה לי פריחות או אקנה בקנה מידה כזה ובטח שלא בחזה ולא בגב. שואלת מאחר והטופמקס תרופה שעשתה לי טוב והייתי מעוניינת לשוב לקחת אותה במידה והיא לא האחראית לתופעה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • רועי
 • רועי
 • 27/11/2015 13:19
 • היי אני שוקל לעשות קעקוע מאחורי הכתף. היה לי אקנה בעבר ועשיתי טיפול פוטודינמי ואני מתחזק מדי פעם עם בנזק AC 10%. כרגע האיזור נקי, לפעמים יוצא חצ'קון או שניים. 1. האם אני יכול לעשות קעקוע? 2. במידה וכן, האם להפסיק השימוש בתכשיר לפני הקעקוע? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא כלמידיה

    
החודש פרסם האיגוד האמריקאי למניעת מחלות המועברות במגע מיני את המלצותיו לבדיקות. המלצות אלו מהוות עדכון להמלצות שפורסמו בשנת 2000 ולוקחות בחשבון את השכיחות העולה של מחלות אלו. ומה ההמלצות? נשים שאי...
כל אישה בהריון מכירה את זה – מרגע שאת מכריזה על החדשות הטובות, כולם מתחילים להרעיף עלייך שלל עצות ו"ידיעות בדוקות". קוראים לזה מיתוסים, וחלק מהם פשוט לא נכונים. לא כל המיתוסים הנוגעים להיריון הם ...


רופאים בתחום
פרופ' חיים ראובני פרופ' חיים ראובני
רופא עור המתמחה באסתטיקה קרא עוד
פרופ' אסתר עזיזי פרופ' אסתר עזיזי
מומחית לרפואת עור ומין קרא עוד
הכי נצפים
חשוב שתכירי: 7 מחלות שאינן מאובחנות בזמן אצל נשים

חשוב שתכירי: 7 מחלות שאינן מאובחנות בזמן אצל נשים

להמשך קריאה >>
אסור למכירה בארה״ב ובאנגליה: כל הסכנות של אופטלגין

אסור למכירה בארה״ב ובאנגליה: כל הסכנות של אופטלגין

להמשך קריאה >>
סופר-פוד שנמצא ממש מתחת לאף: 10 הפירות הבריאים ביותר

סופר-פוד שנמצא ממש מתחת לאף: 10 הפירות הבריאים ביותר

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל