הפלה יזומה (Induced abortion)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

הפלה יזומה היא הפסקת הריון לפי בקשת האישה ולאחר אישור של ועדה להפסקת הריון.
בישראל, על פי הוראות החוק לעניין זה, לא כל הפסקת הריון אפשרית מבחינה חוקית.
לפיכך, קיימות ועדות רפואיות הפועלות מכוח החוק ואשר מאשרות ביצוע הפלות יזומות בהתאם למדדים הבאים:
א. גיל האישה - כאשר גיל האישה נמוך מ-18 או גבוה מ-40;
ב. מקור ההריון ביחסים בלתי חוקיים כגון רווקה, גרושה, אלמנה או מחוץ לנישואים;
ג. העובר בעל מום מבני או גנטי אשר אובחן על ידי בדיקות על-שמע (אולטרסאונד) או גנטית;
ד. המשך ההריון עלול לסכן את חיי האישה מבחינה גופנית או נפשית.
ניתן לבצע הפלה יזומה בכל שלב של ההריון ומסווגים את הפסקות ההריון, על פי מדד זה, לשלושה:
1. הפסקת הריון בשליש הראשון (עד 12 שבועות להריון);
2. הפסקת הריון בשליש השני (בין 12 ל-23 שבועות);
3. הפסקות הריון בשליש השלישי (מעל 23 שבועות ולאחר אישור של ועדת-על).
השיטות להפסקת הריון משתנות בהתאם לגיל ההריון:
א. עד 7 שבועות להריון (49 יום) ניתן להפסיק את ההריון על ידי מתן טבליות מסוג מיפג'ין (Mifepristone) ובהמשך, לאחר 48 שעות ציטוטק (Misoprostol). יתרונות השיטה הן כי אין צורך בהרדמה, ניתוח או החדרת מכשירים לנרתיק ולרחם, הסיכון לזיהום ולפגיעה ברחם נמוך ביותר ומנגנון הפעולה דומה להפלה טבעית ואינו טראומטי. בתנאים אלה שיעור ההצלחה הוא 95%. קיימות הוריות נגד מתן מיפג'ין, ולכן גם הפסקות הריון על ידי טבליות מתבצעות במסגרת מוסד רפואי כלשהו ובהשגחה רפואית.
ב. בין 7 שבועות עד 13-12 שבועות, הפסקת הריון מתבצעת על ידי שאיבה (Vacuum curettage) או על ידי הרחבת צוואר הרחם וגרידה לאחר מכן (Dilation and evacuation). אם מדובר בהריון ראשון, מומלץ על הרחבת צוואר הרחם על ידי לאמינריה וביצוע הגרידה כעבור 12 שעות.
ג. בין 13 שבועות ל-23 שבועות להריון, קיימות שיטות שונות לביצוע ההפלה, כגון:
- החדרת פרוסטגלנדינים מסוג F2α לתוך שק השפיר;
- הכנסת צנתר לתוך צוואר הרחם והזלפת תמיסה של פרוסטגלנדינים E2 במינון משתנה לפי הוריות רפואיות;
- החדרת תמיסה של Hypertonic saline לתוך שק שפיר (כאשר קיימת הוריית-נגד החדרת פרוסטגלנדינים), זו שיטה ישנה העלולה לגרום לדמם ולשטפי דם (DIC);
- מתן Oxytocin דרך הווריד. המינון משתנה לפי ההוריות הרפואיות.
לאחר הפלת העובר והשיליה, מתבצעת גרידה בהרדמה כללית להשלמת ההפלה;
ד. לאחר השבוע ה-23 להריון, מתחילה ההפלה על ידי החדרת תמיסה של KCl לתוך לב העובר לשם הפסקת פעימות הלב. מספר שעות לאחר מכן ניתן ליישם את אחת השיטות שפורטו בסעיף ג' לעיל, לביצוע הפלה מאוחרת.
בכל אחת משיטות ההפלה היזומה קיימים סיבוכים. על פי נתונים סטטיסטיים משנת 1996 שנמדדו בארצות הברית, שכיחות מקרי המוות כתוצאה מהפלה יזומה היתה 0.7 ל-100,000 הפלות יזומות. הסיכון למוות עולה ככל שעולים גיל האם או גיל ההריון. יש לציין כי הסיבוכים גדולים יותר כאשר סיבת ההפלה היא מחלת האם והמשך ההריון עלול לסכן את חייה. במקרים אלה הפעולה להפסקת הריון אף היא עלולה במידה רבה לסכן את חיי האם. 80% מן ההפלות היזומות מתבצעות בשליש הראשון להריון (עד השבוע ה-13).
הסיבוכים של ההפלה יכולים להיות: זיהום, צורך בגרידה נישנית (להוצאת שארית שיליה מן הרחם), אי-פוריות בעתיד, אי-ספיקת צוואר הרחם בהריונות הבאים או צורך בניתוח כלשהו אם נוצר קרע ברחם בזמן הגרידה. הרדמה כללית מעלה את שיעור הסיבוכים. לעיתים (רחוקות) קיימים סיבוכים רציניים יותר, כגון: דימום חזק בזמן ההפלה או לאחריה המחייב כריתת הרחם על מנת להציל את חיי האישה. תסחיף לריאות (Pulmonary embolism או Amniotic fluid embolism) נדיר אך קיים.
פרופ' משה אטינגר
ד"ר רנה טנדלר

פורום לידה טבעית או ניתוח קיסרי

ד"ר בני חן

ד"ר בני חן
ד"ר בני חן, מומחה למילדות וגינקולוגיה, מכהן כמנהל חטיבת נשים - יולדות במרכז הרפואי מעיני הישועה בבני ברק מאז הקמתה ב-1990 – עד היום. כמו כן, הינו רופא בכיר ביחידה לרפואת העובר במרכז הרפואי שיבא – תל עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • קביעת תאריך לניתוח קיסרי מתוכנן.
 • אודליה
 • 18/07/2016 07:49
 • שלום, אני בשובע 29 להריון ומתוכננת לי לידה בניתוח קיסרי. תאריך הלידה המשוער שלי הוא ב-9/10/2016. רציתי לדעת האם התאריך הזה מציין את סוף שבוע 40 להריון. וגם אשמח לעזרה בחישוב טווח התאריכים שיוצא בשבוע 38 להריוני. תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הריון אחרי קיסרי
 • ליאת
 • 12/07/2016 08:27
 • בוקר טוב ד"ר מאוד מקווה שתוכל לעזור לי כי אני מאוד בלחץ. ילדתי באפריל האחרון בניתוח קיסרי חירום עקב הפרדות שילייה מלאה. שהוותה סכנה לילד ולי. (זה הריון שלישי, לידה שנייה. לידה ראשון לידה רגילה). ההחלמה עברה בסדר גמור גם התפר (שלא נעשה עם סיכות). בבדיקה שיגרתית לאחר לידנ אצל הרופא נשים שלי. אמר שהרחם חוזר למקום והכל נראה לו תקין. עכשיו גם בשיחרור מבהי"ח וגם בכל מקום נאמר שיש להמתין כשנה עד ההריון הבא. ואני חוששת שאני שוב בהריון. (כמובן שאלך לעשות בדיקת דם לוודא סופית). אך מה האעשה במידה וכן?!? מה הסיכון שיכול להגרם לי בגלל שלא המתנתי שנה? האם זה קשור ךצלקת שעקב התמתחות יכולה להקרע? יש סיכוי כזה? אני בפחד רציני. מה גם שאני עוד בטראומה מהלידה האחרונה, במיוחד שנאמר לי שהסבירות להפרדות בהריון הבא-עולה. האם זה כך באמת?? אודה לך מאוד מאוד על המענה. תודה ןיום מקסים.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לידה רגילה או קיסרי מתוכנן?
 • עדי 33
 • 25/06/2016 13:45
 • היי, בת 33 בהריון שני תקין ב"ה, שבוע 30, בלידה הראשונה שלי ילדתי את ביתי הבכורה כיום בת 4 וקצת. הלידה החלה בעקבות ירידת מים בשבוע 40 ונמשכה כ 38 שעות עד לפתיחה 10 ומשם לא הייתה התקדמות וגם התינוקת לא נכנסה טוב לתעלה הובילו אותי לניתוח אחרי ששללו את אופציית הואקום כסכנה לתינוקת. התינוקת נולדה במשקל של 4.08 ק"ג. הלידה ללא ספק הותירה בי חוויה קשה ועכשיו אני מאוד מתלבטת באיזו דרך לבחור. אחד הרופאים אמר לי שמלידה ללידה משקל היילוד גדל בכ 500 גר' מה שאומר שהתינוקת עלולה להגיע למשקל הקרוב ל 4.6 ק"ג. מאוד מתלבטת מה לעשות וכיצד לבחון את הדברים בדרך לבחירה הטובה ביותר עבורי. אודה לעזרתך.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • נכון הוא שמשקל הילדים נוטה לעלות מלידה ללידה אך לא ב- 500 גר' בהכרח. עצתי לך, בצעי הערכת משקל באולטרסאונד . במידה ומשקל העובר הוא בסביבות ה- 4 קג' ומעלה, עדיף ללכת לניתוח קיסרי מתוכנן. במידה והעובר יהיה במשקל נמוך יותר, שווה לנסות לידה רגילה. הכל כמובן תלוי בבדיקה שלך לבדוק את רןוחב האגן ובדיקה קפדנית של דו"ח הניתוח הקיסרי שלך לפני שמאשרים לך לידה רגילה. מאחל לך הצלחה רבה דר' בני חן

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תחילה תודה רבה על המענה המהיר
 • עדי33
 • 26/06/2016 16:27

  מאמרים לפי נושא הפלה יזומה

    
רשלנות רפואית בלידה היא אחד מסוגי התביעה המרכזיים והנפוצים ביותר בנושא רשלנות בכלל. העילות להגשת תביעה משתרעות על מעשים או מחדלים שאירעו לפני הלידה, במהלכה או אחריה, והובילו לנזק או לנכות לעובר או לאם...
מדו"ח שפרסם משרד הבריאות עולה כי מספר ההפלות היזומות בישראל ירד ב-5% בשנה האחרונה. הסיבה העיקרית להפלות: יחסים אסוריםמספר ההפלות היזומות בישראל ממשיך לרדת: דו"ח של משרד הבריאות שפורסם אתמול (ב') מעלה ...


רופאים בתחום
פרופ' ארנון ויז'ניצר פרופ' ארנון ויז'ניצר
מנהל בי"ח לנשים ויולדות במרכז רבין קרא עוד
ד"ר רונן גולד ד"ר רונן גולד
גינקולוג בכיר בביה"ח ליס ליולדות קרא עוד
הכי נצפים
מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

להמשך קריאה >>
"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

להמשך קריאה >>
מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל