x סגור

גיל המעבר (Menopause)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור


גיל המעבר או ההפסקה המוחלטת של הופעת הווסת והפסקת הפוריות, הוא תהליך ביולוגי טבעי ולא מחלה. יחד עם זאת, התסמינים הגופניים והנפשיים של גיל המעבר עלולים לשבש את השינה, להחליש את רמת האנרגיה ובאופן עקיף לפחות לגרום לתחושות של עצב ואובדן.

שינויים הורמונלים הם הגורם לתסמינים הגופניים של גיל המעבר, אולם אמונות שגויות באשר לשינויים המתרחשים בגיל המעבר, הן בחלקן תוצאה של השינויים הנפשיים. ראשית גיל המעבר אין משמעו שהסוף קרב – מחצית מהחיים עדיין לפניך. שנית גיל המעבר אינו מחריב את הנשיות והמיניות. למעשה, נשים רבות מוצאות שהיכולת להפסיק להיות מוטרדת מהיריון ומהמחזור החודשי משחררת מאד.

החשוב מכל, גיל המעבר אינו מחלה, כדאי לפנות לקבלת טיפול כאשר מופיעים תסמינים חמורים. קיימים סוגים רבים של טיפולים, החל מהתאמת סגנון החיים ועד טיפולים הורמונליים.


סימפטומים


מבחינה טכנית, גיל המעבר מגיע רק שנה לאחר הופעת הווסת האחרונה. בארה"ב זה קורה בממוצע סביב גיל 51

אולם הסימנים והתסמינים של גיל המעבר, לעיתים רבות מופיעים לפני שחולפת שנה מהופעת הווסת האחרונה והם כוללים:

·         מחזור בלתי סדיר
·         ירידה בפריון
·         יובש בנרתיק
·         גלי חום
·         הפרעות שינה
·         מצבי רוח משתנים
·         השמנה באזור הבטן
·         דילול השיער
·         הצטמקות השדיים

סיבות וגורמי סיכון

באופן טבעי גיל המעבר מתחיל כאשר השחלות מתחילות לייצר פחות אסטרוגן ופרוגסטרון - ההורמונים שמסדירים את המחזור. התהליך מתחיל בשנות השלושים המאוחרות. בשלב זה מבשילות בשחלות פחות ביציות פוטנציאליות בכל חודש וקשה יותר לקבוע מתי יתרחש הביוץ. בנוסף, העלייה החדה והפתאומית ברמת הפרוגסטרון בתקופה שלאחר הביוץ – פרוגסטרון הוא ההורמון שמכין את הגוף להיריון – הופכת להיות פחות דרמטית. רמת הפוריות יורדת בחלקה, בשל השינויים ההורמונליים.

השינויים הללו בולטים יותר בשנות הארבעים לחיים וכמוהם גם השינויים במחזור החודשי. הווסת יכולה להתארך או להתקצר, להיות כבדה יותר או קלה יותר ולהופיע בתדירות גבוהה או נמוכה יותר. בסופו של תהליך השחלות "נסגרות והווסת חדלה להופיע. קיימים מקרים נדירים בהם הווסת מופיעה כל חודש, ממש עד שמגיע המחזור האחרון. אולם סביר יותר להניח שהפסקת הווסת תתרחש בהדרגתיות.

למרבה הצער, אין דרך לדעת בדיוק איזה מהמחזורים החודשיים יהיה האחרון. ניתן לקבוע באופן רשמי, שמחזור מסוים הוא האחרון, רק 12 חודשים לאחר הופעתו. בחודשים האחרונים לפני הפסקת הווסת עדיין ניתן להיכנס להיריון, אך הסבירות לכך היא נמוכה מאד.

מאחר והתהליך אורך מספר שנים, גיל המעבר מחולק על פי רב לשני שלבים:

התקופה שלפני הפסקת הווסת (פרה מנופאוזה). זהו השלב בו מתחילים להרגיש בתסמינים של גיל המעבר, למרות שהמחזור החודשי עדיין קיים. רמת ההורמונים עולה ויורדת באופן בלתי אחיד ועלולים להופיע גלי חום ותסמינים נוספים. שלב זה יכול להימשך ארבע עד חמש שנים או יותר.

התקופה שלאחר הפסקת הווסת (פוסט מנופאוזה). בחלוף 12 חודשים מהווסת האחרונה מתחיל גיל המעבר. השחלות מייצרות הרבה פחות אסטרוגן, אינן מייצרות כלל פרוגסטרון ואינן משחררות ביציות. השנים הבאות מכונות פוסט מנופאוזה.

גיל המעבר הוא בדרך כלל תהליך טבעי. אולם ניתוחים מסוימים, טיפולים רפואיים מסוימים ובעיות רפואיות מסוימות עלולים לגרום לכך שהוא יופיע מוקדם מהצפוי. מצבים אלו כוללים:

כריתת רחם. כריתת רחם בה מסירים את הרחם אך לא את השחלות, בדרך כלל אינה גורמת להפסקת המחזור החודשי. למרות שהווסת אינה מופיעה, השחלות ממשיכות לשחרר ביציות ולייצר אסטרוגן ופרוגסטרון. אולם ניתוח בו מסירים את הרחם והשחלות (כריתת רחם טוטאלית וכריתה של שתי השחלות) גורמת להפסקת המחזור החודשי, באופן כזה שהשלב שלפני הפסקת הווסת (פרה מנופאוזה) אינו מתרחש. הווסת מפסיקה להופיע באופן מיידי ועל פי רב מופיעים גם גלי חום וסימפטומים נוספים של גיל המעבר.

כימותרפיה והקרנות. טיפולים אלה במחלת סרטן יכולים להביא להפסקת הווסת ולהופעת תסמינים כמו גלי חום במשך תקופת הטיפול, או עד שלושה עד ששה חודשים לאחר תום הטיפול.

הפסקה מוקדמת בפעילות השחלות. בקרב אחוז אחד מהנשים, הווסת מפסיקה להופיע לפני גיל 40. הפסקת הווסת היא לעתים תוצאה של הפסקה מוקדמת של פעילות השחלות – כאשר השחלות מפסיקות לעבוד לפני גיל 40 – הנובעת מסיבות גנטיות או ממחלות אוטואימוניות (מחלות חיסון עצמי), אך לעתים קרובות הסיבה לכך אינה ידועה.

תופעות נלוות וסיבוכים

מספר מחלות כרוניות עלולות להופיע לאחר הפסקת הווסת כתוצאה ממעבר אל גיל המעבר. 

הכרתן עשויה לסייע בהקטנת הסיכון להופעתן:

מחלה קרדיווסקולארית (מחלה של מערכת הלב וכלי הדם). כשרמת האסטרוגן יורדת הסיכון למחלה קרדיווסקולארית עולה. מחלות לב הן הגורם מספר 1 למוות בקרב נשים וגברים. יחד עם זאת, ניתן להקטין באופן משמעותי את הסיכון לחלות במחלת לב. הצעדים להקטנת הסיכון כוללים הפסקת העישון, הורדת לחץ דם גבוה, אימון אירובי באופן קבוע והקפדה על תזונה דלה בשומנים רוויים ועשירה בדגנים מלאים, פירות וירקות.

אוסטאופורוזיס (דילול העצם). בשנים הראשונות לאחר הפסקת הווסת עלולה לחול ירידה חדה בצפיפות העצם, שמעלה את הסיכון למחלת האוסטיאופורוזיס. מחלת האוסטיאופורוזיס גורמת לעצמות להיות עדינות וחלשות, עובדה שמעלה את הסיכון לשברים. נשים בתקופת הפוסט מנופאוזה (התקופה שלאחר הפסקת הווסת) מועדות במיוחד לשברים באגן הירכיים, בפרק כף היד ובעמוד השדרה. לכן חשוב לצרוך בתקופה זו רמה תקינה של סידן וויטמיןD - כ- 1,200 עד 1,500 מיליגרם של סידן ו- 800 יחידות בינלאומיות של ויטמין D מידי יום. כמו כן חשוב להתעמל באופן קבוע. תרגילי חיזוק ומאמץ, הליכה וריצה, יעילות במיוחד לשמירה על עצמות חזקות.

אי שליטה במתן שתן. מאחר ורקמות הנרתיק והרחם מאבדות מגמישותן, עלול להופיע לעיתים תכופות צורך פתאומי ודחוף למתן שתן, המלווה בבריחת שתן (דחף בלתי נשלט), או בריחת שתן תוך כדי שיעול, צחוק או הרמה (אי שליטה בזמן מאמץ).

השמנה. נשים רבות עולות במשקל במהלך גיל המעבר. לעתים, על מנת לשמור על המשקל הרגיל יש לאכול פחות – 200 עד 400 קלוריות פחות ליום – ולהתעמל יותר.

סובל מקטרקט? שאל את המומחה בפורום קטרקט >>>

פורום צוואר הרחם

ד"ר לימור הלפמן

ד"ר לימור הלפמן
800x600 ד"ר לימור הלפמן, מומחית בגינקולוגיה אונקולוגית ורפואת צוואר הרחם. רופאה בכירה במחלקה הגינקואונקולוגית בבית החולים שיבא (תל השומר). כירורגית מומחית ובעלת נסיון בניתוחים גינקולוגיים עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • בדיקת פאפ
 • 24
 • 03/06/2014 16:40
 • שלום וסליחה על העיכוב!! הייתה בעייה טכנית בפורום אשר תוקנה כעת. אקטרופיון הינו שינוי מבני בצוואר הרחם בו הגבול בין התאים המצפים את פנים תעלת הצוואר והתאים המצפים את החלק החצוני נראה לעין. לעיתים אקטרופיון יכול לגרום לדימום אחרי קיום יחסים אך אינו מדאיג או מסוכן בשום צורה. קיומם של תאים אנוצרביקליים (תאים מפנים תעלת הצוואר) בתשובת הפאפ מעיד על כך שכל סוגי התאים יוצגו בבדיקה. זה דבר טוב (!) ומעיד על איכותה הטכנית. כך שאם התשובה גם תקינה הכל בסדר...

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • abnormal pap smear
 • שירי
 • 05/10/2014 07:29
 • שלום רב, לאחר בדיקת פאפ לא תקינה נשלחתי לקולפוסקופיה...בבדיקה נמצא ectropion עם SQ עם M... מוקד של we+p בשפה קדמית נלקחה cxbx וולוה במפ...נעשתה לי ביופסיה ונשלחה למעבדה...מאד מודאגת...האם יש בזה משהו חריג?
  לתשובתך אודה ויום טוב שירי

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • משטח פאפ הינו בדיקת סקר שמטרתה זיהוי מוקדם של שינויים טרום סרטניים בצוואר הרחם אבל איננו בדיקה אבחנתית. כדי לברר תוצאה לא תקינה בפאפ מופנות נשים לבדיקת מומחה/ית, באמצעות מכשיר אופטי הנקרא קולפוסקופ. כאשר בבדיקת הקולפוסקופיה עולה חשד לשינוי בצוואר הרחם, נלקחת מהאזור החשוד דגימה (ביופסיה) אשר נשלחת למעבדה, שם מתקבלת תשובה לגבי אופי השינוי. על פי התשובה הזו מתקבלות החלטות לגבי המשך המעקב או הטיפול. צריך להמתין לתוצאות הביופסיה ולפיה תונחי על ידי הרופא שלקח את הדגימה מה הממצאים וכיצד צריך לפעול. בריאות שלמה,

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • שאלה דחופהההה
 • ק
 • 07/10/2014 19:56
 • הייתי אצל רופא נשים והוא אמר לי שיש לי דלקת בצוואר הרחם ואז לקח לי פאפ ותרבית . הוא נתן לי אנטיביוטיקה ל10 ימים שסיימתי את האנטיביוטיקה חזרתי אליו והוא צרב לי את צוואר הרחם עם משו דנמצא בשקית שחורה וכאב לי המשך הטיפול וגם אחרי הטיפול הרגשתי כמו כאבי מחזור חזקים מאודד לקחתי אופטלגים והלכתי לישון בבוקר עבר לי הכאבים וזה עדיין יומיים אחרי הטיפול כואב מידי פעם ויוצא לי הפרשות בהתחלה יצא הפרשה חומה ואחר כך ורודות עם לבן ויצא בהפרשה גם קליפה או כמו עור של דג בצבע כסוף האם זה נורמלי ? או שראני צריכה ללכת שוב לרופא ?

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • נשמע שהרופא שלך השתמש במקלוני ארגנטום (תרכובת כסף) לצריבת הצוואר. צריבה כזו גורמת להתכווצויות המזכירות ווסת. גם ההתכווצויות וגם ההפרשות שאת מתארת נשמעות סבירות לחלוטין. תני לזה קצת זמן...

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • האם מדובר בדלקת בצוואר הרחם?
 • רעות
 • 01/10/2014 22:04
 • שלום ד"ר,
  הגעתי לרופא הנשים עם תיאור התסמינים:
  דימום מועט במשך יום וחצי לאחר קיום יחסי מין, כאב עמום בבטן, בעיקר אמצעית ומעלה.
  הרופא בדק בדיקה וגינלית וראה שיש לי הרבה הפרשות והרבה כלי דם בנרתיק. הוא קבע שיש לי דלקת בצוואר הרחם ונתן טיפול אנטיביוטי- דוקסילין.
  האם לפי דעתך, אכן מדובר בדלקת בצוואר הרחם?
  אני מנסה להיכנס להריון, ולפיכך, האם דוקסילין היא התרופה המתאימה ביותר?
  תודה רבה על המענה.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • רעות הי, התסמינים שאת מתארת יכולים להתאים לדלקת. אבל בסופו של דבר, אבחנה של בעייה רפואית נעשית תוך שילוב תלונות עם ממצאי בדיקה, ולעיתים בדיקות מעבדה והדמייה. לא אוכל לאבחן אותך מבלי לבדוק, ותצטרכי לסמוך על הרופא המטפל שמנהל את הטיפול בך. לגבי דוקסילין, זוהי תרופה שאיננה ניתנת בד"כ בהריון למרות העדר עדויות חד משמעיות שהיא גורמת למומים; עם זאת, מדובר בטיפול קצר מועד ואם את בימים הראשונים של ההריון אין ככל הנראה השפעה. בהצלחה,

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
לעמוד הפורום

  מאמרים לפי נושא גיל המעבר

  מאמרים נוספים  
סוכרת וגיל המעבר – למה לצפות? גיל המעבר הוא השלב בחיים שבו מחזור החודשי שלך נפסק. סוכרת וגיל המעבר עלולים לחבור ולהשפיע על גופך בצורות שונות, ובכללן: שינויים ברמות הסוכר בדם. ההורמונ...
הטסטוסטרון הוא ההורמון הגברי, והוא אחראי על התפתחות כללית ומינית בגברים. יש לו תפקיד מרכזי בפוריות והשפעה על יצירת מסת שריר, החשק המיני, מוטיבציה ואנרגיית החיים. הפרשת הטסטוסטרון הולכת ופוחתת בגברים מ...
במחקרים שנעשים בימים אלו נמצא כי רמת הטסטוסטרון (ההורמון הגברי) פוחתת בגברים מגיל 40 שנה ואילך בשיעור של 1% בשנה. רמת הטסטוסטרון בסביבות גיל 70 היא שליש מהרמה הנצפית בגיל 40 שנה. לתופעה זו נתנו ...
אלנדרונאט (פוסלן) מגבירה את צפיפות העצם אצל נשים לאחר גיל המעבר אשר הפסיקו טיפול הורמונלי חלופי. כך על-פי מחקר חדש המתפרסם בגיליון האחרון של ה Archives of Internal Medicine. בארה"...
בגליון האחרון של העיתון new England journal of medicine דווח כי אישה בת 24 ילדה בת בריאה לאחר שעברה השתלת שחלה מאחותה, תאומתה הזהה. האישה נכנסה לגיל הבלות כבר בגיל 14, מסיבות לא ידועות. לאחר שני...
גאבאפנטין (Gabapentin), תרופה המיועדת לטיפול באפיליפסיה, הפחיתה את תדירות הופעתם של גלי חום בשיעור של 87% אצל שישה חולים. כך על פי דיווח שפורסם בגיליון יוני של כתב העת Neurology . אשה בת 5...
בהמשך לפרסומים הרחבים בנושא המחקר שבדק השלכות טיפול הורמונלי חלופי , להלן סיכום התגובות של: פרופ' וולף יוטיאן (Wulf H Utian), מנהל האיגוד הצפון אמריקאי (NAMS - North American Menopause S...
מחקרים מסוימים הציעו כי חומרים טבעיים בעלי פעילות דומה לזו של אסטרוגן, כדוגמת האיזופלבונים שבפולי הסויה, יכולים לשפר השפעות של הפסקת הווסת בנשים בגיל המעבר, כגון: ירידה בצפיפות העצם, עליה ...
שני מחקרים חדשים קובעים חד משמעית: טיפול הורמונלי בתחילת גיל המעבר אכן מסייע במניעת מחלות לב וכלי דם. "מלחמת ההתשה" המתנהלת בחמש השנים האחרונות בין תומכי הטיפול ההורמונלי לנשים בגיל המעב...
נשים לאחר גיל המעבר יכולות לקחת מינון נמוך במיוחד של אסטרוגן וכך לחזק את עצמותיהן, מבלי להיות בסיכון לסרטן שד, כפי שקורה במינונים הגבוהים יותר - זוהי מסקנת מחקר חדש המתפרסם בגיליון האחרון של ה...


רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר מנחם אלקלעי ד"ר מנחם אלקלעי
מומחה לאורוגינקולוגי...קרא עוד
ד"ר בני חן ד"ר בני חן
מנהל חטיבת נשים - יו...קרא עוד

שאל אותנו שאלה
בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל