כאבי ראש (Headache)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

כאבי ראש עלולים להיות משתקים – לעתים התסמינים קשים עד כדי כך שהדבר היחיד שמצליחים לחשוב עליו, הוא הרצון למצוא מקום חשוך ושקט לשכב בו. עד 17 אחוזים מהנשים ו- 6 אחוזים מהגברים חוו כאבי ראש ברמה של מיגרנה.

במקרים מסוימים מופיעים סימני אזהרה מוקדמים (אאורה) לכאבי ראש קשים אלו, או שהם מלווים בסימנים כמו הבזקי אור, טשטוש הראיה, או עקצוץ בזרוע או ברגל. כאבי ראש לעתים קרובות, מלווים בסימנים ותסמינים נוספים, כמו בחילה, הקאה, ורגישות גבוהה מאד לאור ולרעש. כאבי ראש יכולים להיות עזים מאד ולהשבית את האדם למספר שעות, או אפילו ימים.

למרבה המזל, הדרכים להתמודדות עם כאבי ראש השתפרו מאוד בעשורים האחרונים. חולים שנפגשו בעבר עם הרופא ולא הצליחו להשתלט על כאבי ראש, מומלץ שיפגשו עם הרופא פעם נוספת כעת. 

עדיין אין מרפא לכאבי ראש, אך התרופות מסייעות בהורדת תדירות המיגרנות ובהפסקת כאבי ראש לאחר שהם התחילו. התרופות הנכונות, בשילוב עם פעולות שמבוצעות על ידי החולה עצמו ושינויים בהרגלי החיים עשויים לחולל שינוי עצום.

תרופות לטיפול בכאבי ראש:
נורופן
אקמול
אופטלגין


סימפטומים


התקפי מיגרנות טיפוסי מלווה בחלק מהסימנים והתסמינים הבאים, או בכולם:

·          כאב בינוני עד חמור, בצד אחד של הראש בלבד או בשני הצדדים.
·          כאב ראש שמורגש כהלמות או דפיקות.
·          כאב המתגבר בזמן פעילות גופנית.
·          כאב שמשבש את היכולת לבצע פעילות שגרתית.
·          בחילה עם או בלי הקאות.
·          רגישות לאור ולרעש.

מיגרנות שלא מטפלים בהן אורכןת בדרך כלל 4 עד 72 שעות, אולם התדירות בה מופיעים כאבי הראש משתנה מאדם לאדם. מיגרנות יכולה להופיע מספר פעמים בחודש, או רק פעם אחת או שתיים בשנה.

מיגרנות שונות זו מזו. אצל רוב האנשים מופיעים כאבי ראש ללא סימני אזהרה מוקדמים, סוג זה של מיגרנות כונה בעבר מיגרנה נפוצה. 
אולם אצל חלק מהאנשים מופיעים סימני אזהרה מוקדמים (אאורה), סוג זה של מיגרנה כונה בעבר מיגרנה קלאסית. 
אנשים שמרגישים סימני אזהרה מוקדמים, מרגישים אותם כ- 15 עד 30 דקות לפני שהם מתחילים להרגיש כאבי ראש. סימני האזהרה עלולים להימשך גם אחרי שמתחילים כאבי ראש , או אפילו להתחיל רק לאחר שכאב הראש כבר הופיע. 

אנשים שחשים בסימני אזהרה מוקדמים (אאורה) לעתים:

·          רואים הבזקים מנצנצים של אור.
·          מבחינים בקווים מסנוורים בצורת זיג זג בתחום שדה הראיה.
·          חשים בהתפשטות איטית של כתמים עיוורים בראיה (טשטוש הראיה).
·          מרגישים עקצוץ ותחושה דמוית דקירה של מחטים באחת הזרועות או באחת הרגליים.
·          לעתים רחוקות, מרגישים חולשה או הפרעות בדיבור.

במקרים בהם מופיעים סימני האזהרה המוקדמים וגם במקרים שהם אינם מופיעים, יכולה להופיע תחושה מוקדמת, מספר שעות או יום אחד, לפני שכאב הראש מתחיל בפועל, תחושה זו יכולה לכלול בין היתר:

·         
תחושה של התרוממות רוח, או של אנרגיות חזקות.
·          תאווה למתוקים.
·          צמאון.
·          נמנום.
·          רגישות או דיכאון.
 
תסמינים של כאבי ראש אצל ילדים

מיגרנות בדרך כלל מתחילות בתקופת הילדות, ההתבגרות, או בקרב מבוגרים צעירים. היא עשויה להופיע בתדירות נמוכה יותר, או באופן חמור פחות ככל שמתבגרים. בנוסף לסבל גופני, מיגרנות כרוכות בהיעדרות מבית הספר ובביקורים בחדר מיון, וכן בהיעדרות מהעבודה של הורים מודאגים.

מיגרנות אצל ילדים נמשכות בדרך כלל זמן קצר יותר. אך הכאב עלול להיות משתק ולהיות מלווה בבחילה, הקאה, סחרחורת ורגישות יתר לאור. אצל הילדים, מיגרנה מורגשת בדרך כלל בשני הצדדים של הראש.

ילדים עלולים לחוש בכל הסימנים והתסמינים של מיגרנה – בחילה, הקאה, רגישות יתר לאור ולרעש – אך ללא כאב ראש. "מיגרנות בטן" אלו קשות במיוחד לאבחון.

החדשות הטובות הן שחלק מהתרופות המועילות למבוגרים, יעילות גם עבור ילדים. ילדים אינם צריכים לסבול את הכאב ושיבוש שגרת היומיום הנגרמים כתוצאה ממיגרנה. הורים שילדיהם חשים כאבי ראש, מומלץ שיתייעצו עם רופא הילדים. יתכן שרופא הילדים יפנה אותם אל נוירולוג של ילדים.

סיבות וגורמי סיכון

כאבי ראש הם עניין שאינו מובן לחלוטין, אך יש מספר חוקרים שסבורים שמיגרנות נגרמות כתוצאה משינויים בתפקוד מערכת העצב המשולש ומחוסר איזון של הכימיקלים במוח, ביניהם הסרוטונין, שמשמש כווסת בהעברת שדרים של כאב בנתיב זה.

בזמן בו מורגשים כאבי ראש, רמות הסרוטונין צונחות. החוקרים מאמינים שזוהי הסיבה שגורמת לעצב המשולש לשחרר חומר המכונה נוירו-פפטידים, שנעים אל הקרום החיצוני של המוח (קרום המוח). שם הם גורמים להתרחבות ולדלקת בכלי הדם. התוצאה היא כאב ראש.

גורמים המעוררים התקף מיגרנה

יהא המנגנון הגורם לחוש כאבי ראש אשר יהא, קיימים מספר גורמים שעלולים לעורר כאבי ראש. 

מעוררי מגרנה נפוצים כוללים בין היתר:

·          שינויים הורמונליים.
·          מזונות.
·          מתח.
·          גירויים תחושתיים.
·          שינוי בדפוסי השינה והיקיצה.
·          גורמים גופניים.
·          שינויים סביבתיים.
·          תרופות.

לאנשים רבים הלוקים במיגרנה יש היסטוריה משפחתית של מיגרנה. אדם ששני הוריו לוקים במיגרנה, סביר להניח שילקה בה אף הוא. גם אנשים שרק אחד מהוריהם לוקה במיגרנה, נמצאים בסיכון גבוה ללקות במחלה.

נשים צעירות נמצאות אף הן בסיכון גבוה למיגרנה. למעשה, נשים נוטות פי שלושה מגברים לפתח מיגרנה. בתקופת הילדות כאבי ראש תוקפים בנים ובנות באותה מידה, אך הם עולים בקרב בנות לאחר ההתבגרות המינית.

 נשים רבות שיש להן מיגרנות, חשות כאבי הראש מתחילים ממש לפני, או זמן קצר אחרי הופעת הוסת. הם יכולים להשתנות במהלך היריון, או בגיל המעבר. 
נשים רבות מדווחות על שיפור במצב המיגרנות בשלב מאוחר של ההיריון, אחרות מדווחות שהמיגרנה מחמירה בשליש הראשון של ההיריון. 
אצל נשים שהיריון והמחזור החודשי משפיעים על המיגרנה שלהן, יש סיכוי סביר שכאבי הראש יחמירו, כתוצאה מנטילה של גלולות למניעת היריון, או של טיפול הורמונלי חלופי (HRT).

תופעות נלוות וסיבוכים

לעתים המאמצים להתמודדות עם כאבי ראש יוצרים בעיות. תרופות נוגדות דלקת ללא סטרואידים (NSAID), כמו איבופרופן (אדוויל, מוטרין ואחרים) ואספירין עלולות לגרום לכאבי בטן, דימום וכיבים (אולקוס) – במיוחד כאשר נוטלים אותן במינון גבוה, או במשך תקופה ארוכה.

בנוסף, אנשים הנוטלים תרופות נגד כאב ראש ללא מרשם, או כאלה שדורשות מרשם, יותר מפעמיים או שלוש בשבוע, או בכמויות מופרזות, חושפים את עצמם לסיבוך חמור המכונה בשם כאב ראש ריבאונדי – כאב ראש חוזר ונשנה. 

כאבי ראש ריבאונדים מופיעים במצב בו התרופות לא רק שאינן מצליחות עוד למנוע את הכאב, אלא למעשה מתחילות להיות הגורם לכאב. כתוצאה מכך נוטלים עוד תרופות ונלכדים במעגל אכזרי.

תסמונת סרוטונין

תגובה בין תרופתית שעלולה לגרום למוות מכונה תסמונת סרוטונין. היא עלולה להופיע במקרים בהם נוטלים תרופות לטיפול במיגרנה ממשפחת הטריפטנים, כמו סומטריפטן (אימיטרקס) או זולמיטריפטן (זומינג), בשילוב עם תרופות נוגדות דיכאון המכונות בשם מעכבי ספיגת סרוטונין בררניים (SSRI), או עם מעכבי ספיגת סרוטונין ונוראפינפרין בררניים (SNRI). 

תרופות מעכבות ספיגת סרוטונין בררניות נפוצות, כוללות בין היתר: זולופט, פרוזאק ופקסיל. תרופות מעכבות ספיגת סרוטונין ונוראפינפרין בררניות נפוצות, כוללות בין היתר צימבלטה ואפקסור. למרבה המזל, תסמונת סרוטונין היא תופעה נדירה.

סובלים מכאב ראש? התייעצו בפורום טיפול במיגרנות בעזרת נוירופידבק >

פורום הפרעות שינה

דר' דליה שכטר-עמיר

דר' דליה שכטר-עמיר
ד"ר דליה שכטר-עמיר, נוירולוגית במרכז הרפואי וולפסון בחולון וכן במרפאה פרטית, עוסקת בתחום של רפואת שינה.בין השנים 2006-2014 ניהלה את המכון לרפואת שינה ועייפות במרכז רפואי שיבא, תל השומר.ד"ר דליה עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • כאב גב
 • דודו
 • 08/10/2015 00:38
 • שלום ד"ר נכבדה! כשאני ישן על הבטן, בחלוף זמן מה, מתחילים לי כאבי גב. עם זאת אני מוצא את עצמי כמעט כל בוקר על הבטן ובהמשך לזה עם כאבי גב (שחולפים אחרי זמן מה). לפעמים אני מתעורר מהכאב וכאילו לא מצליח "לצאת" משינה על הבטן וממשיך בה. קשה להסביר. האם זה נורמלי ולמה זה מעורר כאב? למה אני "נמשך" לשינה על הבטן? ואם זה מעורר כאב, איך נמנעים מהשינה על הבטן?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • נסה להירדם על הצד עם כריות תומכות כך שימנעו ממך להתהפך במהלך השינה. לא ברור מדוע יש העדפת תנוחה זו או אחרת. לעיתים בעת שינה על הבטן שרירי הגב אינם משוחררים ולכן כואב. בברכה,

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תרופות
 • יעלקה
 • 05/10/2015 22:10
 • שלום! תגידי לי בבקשה איזו תרופות מרגיעות חזקות יש? שגם גורמים לשינה ולא מקבוצת פסיכוטרופים. עם מינימום תופעות לוואי ( אפשר שלא יהיו בסל). תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מצב מורכב
 • שלום
 • 05/10/2015 15:31
 • שלום רב! אני סובל מדיסטמיה מזה כמה שנים (שום תרופה פסיכיאטרית לא הועילה) ומחרדה שנמשכת (כזו שלומדים לחיות איתה). כבר הרבה זמן משתמש בתרופות לשינה - תקופה ארוכה קלונקס, אח"כ לוריוון והיום טרזודיל. לפני כ 10 ימים התחלתי לחוש כאבים בחזה וכאבים בצד השמאלי, מתחת לבית השחי. קרדיולוג הפנה אותי למיון ושוחררתי להמשך בירור בקופת חולים. מזה 4 חודשים אני מטופל ב"טרזודיל" 100 לשינה (לא עוזר לדיכאון!) וקראתי בעלון שאחת מתופעות הלוואי היא כאבי חזה (קראתי איפשהו שזה קשור גם ל"פלפיטציות והפרעות קצב" שאינני יודע מה זה בכלל). האם לדעתך זה קשור? זה הגיוני שתופעת לוואי מופיעה 4 חודשים אחרי? אני פונה אלייך גם כי אני לא ישן טוב כבר הרבה זמן (למרות שזה משתנה ויש שבועות כאלה או אחרים). למען הדיוק התרופה מרדימה בקלות ואני ישן מספר שעות אופטימלי אבל קם (אפילו ובמיוחד ביקיצה טבעית!) כאוב גוף, מטושטש כולי כולל ראייה מטושטשת לכמה שניות, עם קושי להתאושש מהמצב. אדגיש כי אני ישן 6/7 שעות וביקיצה טבעית גם 8! והמצב לפעמים קשה יותר ולפעמים פחות. מה דעתך על כל זה? האם יש קשר בין הטרזודיל והכאבים בחזה? אחרי 4 חודשים? ומה בקשר לשינה - איך אשן בלי תרופה? אשמח מאוד לעצתך המקצועית. תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אני מניחה שהקרדיולוג שבדק אותך ידע על הטרזודיל .. האם אמר לך להפסיק תרופה זו? למיטב ידיעתי אין קשר לכאב ועליך להשלים בירור. לעיתים יש ירידה מסויימת של לחץ הדם ואולי זה יכול להסביר את היקיצה הלא נעימה בבוקר. לגבי שינה ללא תרופה - נחוץ בירור מפורט יותר מעבר לייעוץ כללי בפורום. בברכה,

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בבקשה המשך עזרה...
 • שלום
 • 06/10/2015 01:00
 • ד"ר שכטר-עמיר תודה על ההתייחסות! בבקשה אודה לך להמשך העזרה: אני נוטל תרופות לאיזון לחץ דם גבוה (טריטייס+וזודיפ) ולחץ הדם במשך היום, בבדיקות אקראיות, בדרך כלל מאוזן (80/130). האם יכול להיות שלקראת ההתעוררות לחץ הדם יורד וזה מסביר את ההשכמה הקשה שתיארתי (באמת מדובר בחווייה די קשה - גם ביקיצה טבעית אני כאוב גוף, מטושטש כולי כולל ראייה מטושטשת לכמה שניות וקושי להתאושש מהמצב)? בתופעות הלוואי של טרזודיל לא כתוב "ירידה בלחץ הדם" ובעצם כתוב שתופעת לוואי נדירה היא דווקא "לחץ דם גבוה". מה דעתך? ואם זה יכול להיות קשור - מה את מציעה לעשות? (הלוואי והמלצתך לא תהיה הולטר לחץ דם השנוא עלי ביותר). אודה לך מאוד לסיוע נוסף.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • טרזודיל עלול לגרום hypotension, orthostatic hypotension והביטוי עלול להיות הטשטוש לכמה שניות בעת הקימה. הכאבים בעת היקיצה אולי מרמזים על הפרעת שינה כלשהי, גם אם אין סימפטומים של ריבוי התעוררויות בלילה. האם הופנית לבדיקת שינה מלאה (פוליסומנוגרפיה)? אם לא - מומלץ לבצע. בברכה,

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בבקשה המשך עזרה...
 • שלום
 • 06/10/2015 01:04
 • ד"ר שכטר-עמיר שלום ותודה על העזרה! ברשותך אודה לך להמשך הסיוע: אני מטופל בתרופות לחץ דם (טריטייס + וזודיפ) ואיתן לחץ הדם בדר"כ מאוזן בבדיקות אקראיות במשך היום. התופעה שתיארתי בהשכמה מאוד מטרידה אותי (קימה כשכולי כאוב גוף, מטושטש כולל ראייה מטושטשת לכמה שניות, עם קושי להתאושש מהמצב). לגבי הטרזודיל - תופעת לוואי שמפורטת בעלון היא דווקא לחץ דם גבוה ולא נמוך. מה לדעתך כדאי לעשות במקרה כזה? (אני מקווה שלא תמליצי על הולטר...) האם יתכן וזה קשור ל"טרזודיל"? איך אפשר לסייע לי? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • סליחה על הכפילות
 • שלום
 • 06/10/2015 01:08

  מאמרים לפי נושא כאבי ראש

  מאמרים נוספים  
המילה רייקי מקורה בשפה היפאנית ומורכבת משני תווים ריי - רוח, תודעה רוחנית אוניברסאלית, תודעת על הנוכחת בכל. תודעת הגרעין הראשוני המכיל את כל ידע הבנייה והיצירה של כל היש והקיים ביקום.  ניתן...
המכורים לקפאין יודעים כי בוקר ללא קפה יכול לגרום לכאב ראש. מחקר חדש אשר פורסם בגיליון ספטמבר של ה Clinical Pharmacology and Therapeutics מראה כי קפאין יכול לעזור לטיפול בכאבי ראש. המחקר נערך ב...
כאב ראש הוא מנת חלקם של רוב בני האדם: כ-80% מכלל האוכלוסייה לוקים בכאב ראש לפחות אחת לשנה. בקרב רבע מהאוכלוסייה הכאב מטריד מספיק כדי ליטול תרופה, אך רק אצל מעטים הסבל מוביל לפנייה לרופא. לא כל כאבי הר...
בעית המיגרנות היא בעיה נפוצה באוכלוסיה, כאשר הנתונים הם ש-18% מהנשים ו-6% מהגברים יסבלו מהתקפי מיגרנה במהלך חייהם. טרם נמצא הגורם המוחלט לתופעה זו: התשובה אינה וודאית בנוגע להאם מדובר באורח חיים או ...
חשתם בכאב, לקחתם משככי כאבים ועכשיו כמה זמן מחכים? הזמן שלוקח להרגיש השפעה של משככי כאבים תלויה בכמה גורמים: 1. סוג התרופה והחומר הפעיל בה 2. הדרך בה התרופה ניתנה - דרך הפה, העור, השריר או לוריד...
חלק גדול מאוד מהכאבים שאנו חשים (יש כאלה הטוענים כי 90%), מקורם במערך התנועה של הגוף – השרירים. אך מנגד, טיפולים בכאב הן ברפואה והן באמצעים הפרא-רפואיים אינם מתמקדים מספיק במערך השרירים של הגוף....
אין כמעט אדם שלא שמע על דיקור סיני. לא כולנו יודעים כיצד שיטת הריפוי העתיקה עובדת, אך היא אחת משיטות הריפוי הפופולריות במערב ובישראל. בשורה חדשה יחסית בתחום היא שיטתו של ד"ר ריצ'ארד טאן, מומחה לד...
'כללית רפואה משלימה' מציעה לכם טיפולי שיאצו, טווינא ורפלקסולוגיה, ללא עלות, במסגרת EXPO מרתון תל-אביב - התערוכה הפותחת את אירועי המרתון ונערכת השבוע בכיכר רבין. מתחם טיפולי המגע יהיה פתוח לקהל הר...
תרופות נוגדות דיכאון וטיפול התנהגותי במתח יעילים, כל אחד בנפרד, בצורה מתונה לטיפול בכאבי ראש שמקורם ממתח ממושך. אולם שילוב של שני הטיפולים הללו מביא לתוצאות טובות יותר. כך מגלה מחקר חדש אשר...
כאב ראש הינו אחד המצבים השכיחים ביותר הגורמים לפגיעה בתפקוד היומיומי הנעה בין חוסר נוחות קל ועד למצבים בהם אי אפשר לתפקד כלל עקב כאב ראש חזק במיוחד.כיצד אפשר להילחם בכאבי ראש? נמצא כי שיטות שונות יעי...


רופאים בתחום
ד"ר אירנה ארטמן ד"ר אירנה ארטמן
נוירולוגית בכירה בבית החולים איכילוב קרא עוד
ד"ר גבי וינשטיין ד"ר גבי וינשטיין
מומחה בנוירולוגיה קרא עוד

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל