כאבי ראש (Headache)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

כאבי ראש עלולים להיות משתקים – לעתים התסמינים קשים עד כדי כך שהדבר היחיד שמצליחים לחשוב עליו, הוא הרצון למצוא מקום חשוך ושקט לשכב בו. עד 17 אחוזים מהנשים ו- 6 אחוזים מהגברים חוו כאבי ראש ברמה של מיגרנה.

במקרים מסוימים מופיעים סימני אזהרה מוקדמים (אאורה) לכאבי ראש קשים אלו, או שהם מלווים בסימנים כמו הבזקי אור, טשטוש הראיה, או עקצוץ בזרוע או ברגל. כאבי ראש לעתים קרובות, מלווים בסימנים ותסמינים נוספים, כמו בחילה, הקאה, ורגישות גבוהה מאד לאור ולרעש. כאבי ראש יכולים להיות עזים מאד ולהשבית את האדם למספר שעות, או אפילו ימים.

למרבה המזל, הדרכים להתמודדות עם כאבי ראש השתפרו מאוד בעשורים האחרונים. חולים שנפגשו בעבר עם הרופא ולא הצליחו להשתלט על כאבי ראש, מומלץ שיפגשו עם הרופא פעם נוספת כעת. 

עדיין אין מרפא לכאבי ראש, אך התרופות מסייעות בהורדת תדירות המיגרנות ובהפסקת כאבי ראש לאחר שהם התחילו. התרופות הנכונות, בשילוב עם פעולות שמבוצעות על ידי החולה עצמו ושינויים בהרגלי החיים עשויים לחולל שינוי עצום.

תרופות לטיפול בכאבי ראש:
נורופן
אקמול
אופטלגין


מנהל "נוירוקליניק"- טיפול בטכנולוגיית נוירופידבק במגוון רחב של הפרעות.

סימפטומים


התקפי מיגרנות טיפוסי מלווה בחלק מהסימנים והתסמינים הבאים, או בכולם:

·          כאב בינוני עד חמור, בצד אחד של הראש בלבד או בשני הצדדים.
·          כאב ראש שמורגש כהלמות או דפיקות.
·          כאב המתגבר בזמן פעילות גופנית.
·          כאב שמשבש את היכולת לבצע פעילות שגרתית.
·          בחילה עם או בלי הקאות.
·          רגישות לאור ולרעש.

מיגרנות שלא מטפלים בהן אורכןת בדרך כלל 4 עד 72 שעות, אולם התדירות בה מופיעים כאבי הראש משתנה מאדם לאדם. מיגרנות יכולה להופיע מספר פעמים בחודש, או רק פעם אחת או שתיים בשנה.

מיגרנות שונות זו מזו. אצל רוב האנשים מופיעים כאבי ראש ללא סימני אזהרה מוקדמים, סוג זה של מיגרנות כונה בעבר מיגרנה נפוצה. 
אולם אצל חלק מהאנשים מופיעים סימני אזהרה מוקדמים (אאורה), סוג זה של מיגרנה כונה בעבר מיגרנה קלאסית. 
אנשים שמרגישים סימני אזהרה מוקדמים, מרגישים אותם כ- 15 עד 30 דקות לפני שהם מתחילים להרגיש כאבי ראש. סימני האזהרה עלולים להימשך גם אחרי שמתחילים כאבי ראש , או אפילו להתחיל רק לאחר שכאב הראש כבר הופיע. 

אנשים שחשים בסימני אזהרה מוקדמים (אאורה) לעתים:

·          רואים הבזקים מנצנצים של אור.
·          מבחינים בקווים מסנוורים בצורת זיג זג בתחום שדה הראיה.
·          חשים בהתפשטות איטית של כתמים עיוורים בראיה (טשטוש הראיה).
·          מרגישים עקצוץ ותחושה דמוית דקירה של מחטים באחת הזרועות או באחת הרגליים.
·          לעתים רחוקות, מרגישים חולשה או הפרעות בדיבור.

במקרים בהם מופיעים סימני האזהרה המוקדמים וגם במקרים שהם אינם מופיעים, יכולה להופיע תחושה מוקדמת, מספר שעות או יום אחד, לפני שכאב הראש מתחיל בפועל, תחושה זו יכולה לכלול בין היתר:

·         
תחושה של התרוממות רוח, או של אנרגיות חזקות.
·          תאווה למתוקים.
·          צמאון.
·          נמנום.
·          רגישות או דיכאון.
 
תסמינים של כאבי ראש אצל ילדים

מיגרנות בדרך כלל מתחילות בתקופת הילדות, ההתבגרות, או בקרב מבוגרים צעירים. היא עשויה להופיע בתדירות נמוכה יותר, או באופן חמור פחות ככל שמתבגרים. בנוסף לסבל גופני, מיגרנות כרוכות בהיעדרות מבית הספר ובביקורים בחדר מיון, וכן בהיעדרות מהעבודה של הורים מודאגים.

מיגרנות אצל ילדים נמשכות בדרך כלל זמן קצר יותר. אך הכאב עלול להיות משתק ולהיות מלווה בבחילה, הקאה, סחרחורת ורגישות יתר לאור. אצל הילדים, מיגרנה מורגשת בדרך כלל בשני הצדדים של הראש.

ילדים עלולים לחוש בכל הסימנים והתסמינים של מיגרנה – בחילה, הקאה, רגישות יתר לאור ולרעש – אך ללא כאב ראש. "מיגרנות בטן" אלו קשות במיוחד לאבחון.

החדשות הטובות הן שחלק מהתרופות המועילות למבוגרים, יעילות גם עבור ילדים. ילדים אינם צריכים לסבול את הכאב ושיבוש שגרת היומיום הנגרמים כתוצאה ממיגרנה. הורים שילדיהם חשים כאבי ראש, מומלץ שיתייעצו עם רופא הילדים. יתכן שרופא הילדים יפנה אותם אל נוירולוג של ילדים.

סיבות וגורמי סיכון

כאבי ראש הם עניין שאינו מובן לחלוטין, אך יש מספר חוקרים שסבורים שמיגרנות נגרמות כתוצאה משינויים בתפקוד מערכת העצב המשולש ומחוסר איזון של הכימיקלים במוח, ביניהם הסרוטונין, שמשמש כווסת בהעברת שדרים של כאב בנתיב זה.

בזמן בו מורגשים כאבי ראש, רמות הסרוטונין צונחות. החוקרים מאמינים שזוהי הסיבה שגורמת לעצב המשולש לשחרר חומר המכונה נוירו-פפטידים, שנעים אל הקרום החיצוני של המוח (קרום המוח). שם הם גורמים להתרחבות ולדלקת בכלי הדם. התוצאה היא כאב ראש.

גורמים המעוררים התקף מיגרנה

יהא המנגנון הגורם לחוש כאבי ראש אשר יהא, קיימים מספר גורמים שעלולים לעורר כאבי ראש. 

מעוררי מגרנה נפוצים כוללים בין היתר:

·          שינויים הורמונליים.
·          מזונות.
·          מתח.
·          גירויים תחושתיים.
·          שינוי בדפוסי השינה והיקיצה.
·          גורמים גופניים.
·          שינויים סביבתיים.
·          תרופות.

לאנשים רבים הלוקים במיגרנה יש היסטוריה משפחתית של מיגרנה. אדם ששני הוריו לוקים במיגרנה, סביר להניח שילקה בה אף הוא. גם אנשים שרק אחד מהוריהם לוקה במיגרנה, נמצאים בסיכון גבוה ללקות במחלה.

נשים צעירות נמצאות אף הן בסיכון גבוה למיגרנה. למעשה, נשים נוטות פי שלושה מגברים לפתח מיגרנה. בתקופת הילדות כאבי ראש תוקפים בנים ובנות באותה מידה, אך הם עולים בקרב בנות לאחר ההתבגרות המינית.

 נשים רבות שיש להן מיגרנות, חשות כאבי הראש מתחילים ממש לפני, או זמן קצר אחרי הופעת הוסת. הם יכולים להשתנות במהלך היריון, או בגיל המעבר. 
נשים רבות מדווחות על שיפור במצב המיגרנות בשלב מאוחר של ההיריון, אחרות מדווחות שהמיגרנה מחמירה בשליש הראשון של ההיריון. 
אצל נשים שהיריון והמחזור החודשי משפיעים על המיגרנה שלהן, יש סיכוי סביר שכאבי הראש יחמירו, כתוצאה מנטילה של גלולות למניעת היריון, או של טיפול הורמונלי חלופי (HRT).

תופעות נלוות וסיבוכים

לעתים המאמצים להתמודדות עם כאבי ראש יוצרים בעיות. תרופות נוגדות דלקת ללא סטרואידים (NSAID), כמו איבופרופן (אדוויל, מוטרין ואחרים) ואספירין עלולות לגרום לכאבי בטן, דימום וכיבים (אולקוס) – במיוחד כאשר נוטלים אותן במינון גבוה, או במשך תקופה ארוכה.

בנוסף, אנשים הנוטלים תרופות נגד כאב ראש ללא מרשם, או כאלה שדורשות מרשם, יותר מפעמיים או שלוש בשבוע, או בכמויות מופרזות, חושפים את עצמם לסיבוך חמור המכונה בשם כאב ראש ריבאונדי – כאב ראש חוזר ונשנה. 

כאבי ראש ריבאונדים מופיעים במצב בו התרופות לא רק שאינן מצליחות עוד למנוע את הכאב, אלא למעשה מתחילות להיות הגורם לכאב. כתוצאה מכך נוטלים עוד תרופות ונלכדים במעגל אכזרי.

תסמונת סרוטונין

תגובה בין תרופתית שעלולה לגרום למוות מכונה תסמונת סרוטונין. היא עלולה להופיע במקרים בהם נוטלים תרופות לטיפול במיגרנה ממשפחת הטריפטנים, כמו סומטריפטן (אימיטרקס) או זולמיטריפטן (זומינג), בשילוב עם תרופות נוגדות דיכאון המכונות בשם מעכבי ספיגת סרוטונין בררניים (SSRI), או עם מעכבי ספיגת סרוטונין ונוראפינפרין בררניים (SNRI). 

תרופות מעכבות ספיגת סרוטונין בררניות נפוצות, כוללות בין היתר: זולופט, פרוזאק ופקסיל. תרופות מעכבות ספיגת סרוטונין ונוראפינפרין בררניות נפוצות, כוללות בין היתר צימבלטה ואפקסור. למרבה המזל, תסמונת סרוטונין היא תופעה נדירה.

סובלים מכאב ראש? התייעצו בפורום טיפול במיגרנות בעזרת נוירופידבק >

פורום הפרעות שינה

דר' דליה שכטר-עמיר

דר' דליה שכטר-עמיר
ד"ר דליה שכטר-עמיר, נוירולוגית במרכז הרפואי וולפסון בחולון וכן במרפאה פרטית, עוסקת בתחום של רפואת שינה.בין השנים 2006-2014 ניהלה את המכון לרפואת שינה ועייפות במרכז רפואי שיבא, תל השומר.ד"ר דליה עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • התעוררות כ 3 עד 5 פעמים בלילה למתן שתן כאשר ביום התופעה הנ"ל לא קיימת
 • עלי מעוז
 • 04/05/2015 17:36
 • שלום לד"ר דליה שכטר- עמיר. שמי עלי מעוז ואני בן 67. אני סובל כבר שנים רבות 10-15 שנים מקימות מרובות בלילה למתן שתן, כאשר בלילה הגוף שלי מייצר שתן פי 4 מאשר ביום. נבדקתי ע"י כמה אורולוגים וכולם קבעו שהבעיה איננה אורולוגית או נפרולוגית ולא היה להם פתרון. גם רופאי משפחה וגם פסיכיאטרים ניסו להתאים לי כדורי הרגעה או שינה ודבר לא עזר. התוצאה: שינה מופרעת בלילה ועייפות וחולשה ביום. לפעמים קורה (מסיבה לא ברורה) שאני קם רק פעם אחת ואז ביום אני מרגיש חיוני רענן מלא כוח וכו'. שמעתי על תרופה בשם פרוביג'יל שטוענים לגביה שגם אם השינה גרועה בלילה ניתן להמשיך לתפקד היטב ביום. אני מחפש נוירולוג שיקשיב לי, יבין שהבעיה אינה אורולוגית או אחרת ויסכים לרשום לי תרופה זו. אני מוכן להתקבל לבדיקה בתשלום וכמהה למצוא תרופה ש"תעיר" אותי ביום ותאפשר לי לתפקד. בברכה עלי מעוז 050-6660360

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ממה שאתה מתאר מכונה בשפה הרפואית נוקטוריה. ייתכנו סיבות שונות להשתנה המרובה בשעות השינה, אחת מהן היא תסמונת דום נשימה בשינה. זו הפרעת שינה שכיחה, במיוחד בגברים ובמיוחד כאשר יש עודף משקל. נחרנות היא סימפטום שכיח מאוד. האם עברת בדיקת שינה? אם לא - כדאי לבקש הפניה לבדיקה מרופא המשפחה! אם מאובחן דום נשימה בשינה ומותאם טיפול יש הקלה ניכרת בנוקטוריה. אם אין דום נשימה בשינה ואין סיבה רפואית אחרת להשתנה המרובה אכן ניתן לטפל סימפטומטית בעייפות היומית (בלי לשפר את שנת הלילה) ע"י תרופות מעוררות - ריטלין או פרוביג'יל (כמובן אם אין מניעה רפואית לטיפול בתרופות אלה). התרופות הנ"ל אינן בסל התרופות במקרה שלך. מקווה שעזרתי.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הפרעת שינה
 • ס
 • 02/05/2015 20:56
 • קורה לי בזמן האחרון שאני הולכת לישון וכמה דקות אחרי שנרדמתי אני חולמת שאני לא מצליחה לנשום, קמה בבהלה מבלי יכולת לזוז או לקרוא למישהו , נרדמת ושוב קמה ככה, וזה קורה בערך פעמיים שלוש- פעם אחר פעם. ותמיד בחלום הכל נמצא במקום בדיוק כמו במציאות (עם הטלויזיה פתוחה- היא פתוחה גם בחלום, הבגדים אותם בגדים..)

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לא ברור מהתיאור אם את באמת מתעוררת ולא מצליחה לזוז או שמא זה חלום בו את חולמת שאת מתעוררת. בכל מקרה, ייתכן שמדובר בתופעת ה-sleep paralysis - שיתוק שינה. זה קורה בשלב המעבר בין ערות לשינה והביטוי הוא התעוררות של המוח אך שיתוק של הגוף למשך כמה שניות, לעיתים קרובות מלווה בתתחושה של קושי לנשום ומעין חלום. זה עלול לקרות מס' פעמים ברצף עד כניסה לשינה רצופה ולעיתים זה קורה גם ביקיצה. ברוב הגדול של המקרים לא מדובר במחלה אלא בתופעה לא שכיחה במצב של חוסר שינה כרוני. לעיתים נדירות זה סימפטום של נרקולפסיה אך אז יש סימפטומים נוספים אופייניים. בברכה,

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • צועק ומכה מתוך שינה
 • א
 • 30/04/2015 14:18
 • שלום, בעלי בן 65. לפני כשנתיים היה מקרה די מפחיד לפנות בוקר: פתאום הוא התחיל לצעוק ולהכות אותי! נראה לי שהוא עשה את זה מתוך שינה ובכלל לא היה מודע. הצלחתי להעיר אותו בקושי והוא היה מאוד מבוהל ממה שקרה. הוא סיפר לי שחלם שמישהוא התנפל עליו והוא נלחם בו. מאז היו עוד 2 אירועים של דיבור, נפנוף ידיים אבל זה לא הגיע לדרגה של האירוע הראשון. כל האירועים היו לפנות בוקר. בעלי סובל מסוכרת ולאחרונה גם אובחנה אצלו מחלת פרקינסון. אני מאוד מודאגת מזה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • על פי התיאור שלך, הגיל, הרקע הרפואי ותזמון האירועים קרוב לוודאי מדובר בהפרעת שינה הנקראת REM Sleep Behavior Disorder - RBD. הפרעה זו שייכת לקבוצת הפאראסומניות כלומר אירועים חריגים שקורים במהלך השינה, במקרה הספציפי הזה – בשנת חלום. למעשה באירועי RBD לא נשמר שיתוק השרירים האופייני לשנת חלום כך שיש הפעלה של תוכן החלום (כמו שתארת). פאראסומניות שכיחות במיוחד בילדים צעירים אך אז מדובר בפעילות חריגה כמו הליכה מתוך שינה או ביעותי שינה שמתרחשים בשינה עמוקה, בתחילת הלילה. RBD שכיחה במיוחד בגברים מבוגרים ועפ"ר קשורה במחלות נוירולוגיות ובעיקר מחלת פרקינסון. חשוב ביותר לסדר סביבת שינה בטוחה כדי למנוע פציעות תוך כדי אירוע, נפילה מהמיטה וכד'. במקרים קיצוניים ניתן לטפל תרופתית.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא כאבי ראש

  מאמרים נוספים  
המילה רייקי מקורה בשפה היפאנית ומורכבת משני תווים ריי - רוח, תודעה רוחנית אוניברסאלית, תודעת על הנוכחת בכל. תודעת הגרעין הראשוני המכיל את כל ידע הבנייה והיצירה של כל היש והקיים ביקום.  ניתן...
המכורים לקפאין יודעים כי בוקר ללא קפה יכול לגרום לכאב ראש. מחקר חדש אשר פורסם בגיליון ספטמבר של ה Clinical Pharmacology and Therapeutics מראה כי קפאין יכול לעזור לטיפול בכאבי ראש. המחקר נערך ב...
כאב ראש הוא מנת חלקם של רוב בני האדם: כ-80% מכלל האוכלוסייה לוקים בכאב ראש לפחות אחת לשנה. בקרב רבע מהאוכלוסייה הכאב מטריד מספיק כדי ליטול תרופה, אך רק אצל מעטים הסבל מוביל לפנייה לרופא. לא כל כאבי הר...
בעית המיגרנות היא בעיה נפוצה באוכלוסיה, כאשר הנתונים הם ש-18% מהנשים ו-6% מהגברים יסבלו מהתקפי מיגרנה במהלך חייהם. טרם נמצא הגורם המוחלט לתופעה זו: התשובה אינה וודאית בנוגע להאם מדובר באורח חיים או ...
חשתם בכאב, לקחתם משככי כאבים ועכשיו כמה זמן מחכים? הזמן שלוקח להרגיש השפעה של משככי כאבים תלויה בכמה גורמים: 1. סוג התרופה והחומר הפעיל בה 2. הדרך בה התרופה ניתנה - דרך הפה, העור, השריר או לוריד...
חלק גדול מאוד מהכאבים שאנו חשים (יש כאלה הטוענים כי 90%), מקורם במערך התנועה של הגוף – השרירים. אך מנגד, טיפולים בכאב הן ברפואה והן באמצעים הפרא-רפואיים אינם מתמקדים מספיק במערך השרירים של הגוף....
אין כמעט אדם שלא שמע על דיקור סיני. לא כולנו יודעים כיצד שיטת הריפוי העתיקה עובדת, אך היא אחת משיטות הריפוי הפופולריות במערב ובישראל. בשורה חדשה יחסית בתחום היא שיטתו של ד"ר ריצ'ארד טאן, מומחה לד...
'כללית רפואה משלימה' מציעה לכם טיפולי שיאצו, טווינא ורפלקסולוגיה, ללא עלות, במסגרת EXPO מרתון תל-אביב - התערוכה הפותחת את אירועי המרתון ונערכת השבוע בכיכר רבין. מתחם טיפולי המגע יהיה פתוח לקהל הר...
תרופות נוגדות דיכאון וטיפול התנהגותי במתח יעילים, כל אחד בנפרד, בצורה מתונה לטיפול בכאבי ראש שמקורם ממתח ממושך. אולם שילוב של שני הטיפולים הללו מביא לתוצאות טובות יותר. כך מגלה מחקר חדש אשר...
כאב ראש הינו אחד המצבים השכיחים ביותר הגורמים לפגיעה בתפקוד היומיומי הנעה בין חוסר נוחות קל ועד למצבים בהם אי אפשר לתפקד כלל עקב כאב ראש חזק במיוחד.כיצד אפשר להילחם בכאבי ראש? נמצא כי שיטות שונות יעי...


רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר אירנה ארטמן ד"ר אירנה ארטמן
נוירולוגית בכירה בבית החולים איכילוב...קרא עוד
פרופ' רחל שטראוסברג פרופ' רחל שטראוסברג
מומחית לנוירולוגיית והתפתחות ילדים...קרא עוד

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל