כאבי ראש (Headache)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

כאבי ראש עלולים להיות משתקים – לעתים התסמינים קשים עד כדי כך שהדבר היחיד שמצליחים לחשוב עליו, הוא הרצון למצוא מקום חשוך ושקט לשכב בו. עד 17 אחוזים מהנשים ו- 6 אחוזים מהגברים חוו כאבי ראש ברמה של מיגרנה.

במקרים מסוימים מופיעים סימני אזהרה מוקדמים (אאורה) לכאבי ראש קשים אלו, או שהם מלווים בסימנים כמו הבזקי אור, טשטוש הראיה, או עקצוץ בזרוע או ברגל. כאבי ראש לעתים קרובות, מלווים בסימנים ותסמינים נוספים, כמו בחילה, הקאה, ורגישות גבוהה מאד לאור ולרעש. כאבי ראש יכולים להיות עזים מאד ולהשבית את האדם למספר שעות, או אפילו ימים.

למרבה המזל, הדרכים להתמודדות עם כאבי ראש השתפרו מאוד בעשורים האחרונים. חולים שנפגשו בעבר עם הרופא ולא הצליחו להשתלט על כאבי ראש, מומלץ שיפגשו עם הרופא פעם נוספת כעת. 

עדיין אין מרפא לכאבי ראש, אך התרופות מסייעות בהורדת תדירות המיגרנות ובהפסקת כאבי ראש לאחר שהם התחילו. התרופות הנכונות, בשילוב עם פעולות שמבוצעות על ידי החולה עצמו ושינויים בהרגלי החיים עשויים לחולל שינוי עצום.

תרופות לטיפול בכאבי ראש:
נורופן
אקמול
אופטלגין


סימפטומים


התקפי מיגרנות טיפוסי מלווה בחלק מהסימנים והתסמינים הבאים, או בכולם:

·          כאב בינוני עד חמור, בצד אחד של הראש בלבד או בשני הצדדים.
·          כאב ראש שמורגש כהלמות או דפיקות.
·          כאב המתגבר בזמן פעילות גופנית.
·          כאב שמשבש את היכולת לבצע פעילות שגרתית.
·          בחילה עם או בלי הקאות.
·          רגישות לאור ולרעש.

מיגרנות שלא מטפלים בהן אורכןת בדרך כלל 4 עד 72 שעות, אולם התדירות בה מופיעים כאבי הראש משתנה מאדם לאדם. מיגרנות יכולה להופיע מספר פעמים בחודש, או רק פעם אחת או שתיים בשנה.

מיגרנות שונות זו מזו. אצל רוב האנשים מופיעים כאבי ראש ללא סימני אזהרה מוקדמים, סוג זה של מיגרנות כונה בעבר מיגרנה נפוצה. 
אולם אצל חלק מהאנשים מופיעים סימני אזהרה מוקדמים (אאורה), סוג זה של מיגרנה כונה בעבר מיגרנה קלאסית. 
אנשים שמרגישים סימני אזהרה מוקדמים, מרגישים אותם כ- 15 עד 30 דקות לפני שהם מתחילים להרגיש כאבי ראש. סימני האזהרה עלולים להימשך גם אחרי שמתחילים כאבי ראש , או אפילו להתחיל רק לאחר שכאב הראש כבר הופיע. 

אנשים שחשים בסימני אזהרה מוקדמים (אאורה) לעתים:

·          רואים הבזקים מנצנצים של אור.
·          מבחינים בקווים מסנוורים בצורת זיג זג בתחום שדה הראיה.
·          חשים בהתפשטות איטית של כתמים עיוורים בראיה (טשטוש הראיה).
·          מרגישים עקצוץ ותחושה דמוית דקירה של מחטים באחת הזרועות או באחת הרגליים.
·          לעתים רחוקות, מרגישים חולשה או הפרעות בדיבור.

במקרים בהם מופיעים סימני האזהרה המוקדמים וגם במקרים שהם אינם מופיעים, יכולה להופיע תחושה מוקדמת, מספר שעות או יום אחד, לפני שכאב הראש מתחיל בפועל, תחושה זו יכולה לכלול בין היתר:

·         
תחושה של התרוממות רוח, או של אנרגיות חזקות.
·          תאווה למתוקים.
·          צמאון.
·          נמנום.
·          רגישות או דיכאון.
 
תסמינים של כאבי ראש אצל ילדים

מיגרנות בדרך כלל מתחילות בתקופת הילדות, ההתבגרות, או בקרב מבוגרים צעירים. היא עשויה להופיע בתדירות נמוכה יותר, או באופן חמור פחות ככל שמתבגרים. בנוסף לסבל גופני, מיגרנות כרוכות בהיעדרות מבית הספר ובביקורים בחדר מיון, וכן בהיעדרות מהעבודה של הורים מודאגים.

מיגרנות אצל ילדים נמשכות בדרך כלל זמן קצר יותר. אך הכאב עלול להיות משתק ולהיות מלווה בבחילה, הקאה, סחרחורת ורגישות יתר לאור. אצל הילדים, מיגרנה מורגשת בדרך כלל בשני הצדדים של הראש.

ילדים עלולים לחוש בכל הסימנים והתסמינים של מיגרנה – בחילה, הקאה, רגישות יתר לאור ולרעש – אך ללא כאב ראש. "מיגרנות בטן" אלו קשות במיוחד לאבחון.

החדשות הטובות הן שחלק מהתרופות המועילות למבוגרים, יעילות גם עבור ילדים. ילדים אינם צריכים לסבול את הכאב ושיבוש שגרת היומיום הנגרמים כתוצאה ממיגרנה. הורים שילדיהם חשים כאבי ראש, מומלץ שיתייעצו עם רופא הילדים. יתכן שרופא הילדים יפנה אותם אל נוירולוג של ילדים.

סיבות וגורמי סיכון

כאבי ראש הם עניין שאינו מובן לחלוטין, אך יש מספר חוקרים שסבורים שמיגרנות נגרמות כתוצאה משינויים בתפקוד מערכת העצב המשולש ומחוסר איזון של הכימיקלים במוח, ביניהם הסרוטונין, שמשמש כווסת בהעברת שדרים של כאב בנתיב זה.

בזמן בו מורגשים כאבי ראש, רמות הסרוטונין צונחות. החוקרים מאמינים שזוהי הסיבה שגורמת לעצב המשולש לשחרר חומר המכונה נוירו-פפטידים, שנעים אל הקרום החיצוני של המוח (קרום המוח). שם הם גורמים להתרחבות ולדלקת בכלי הדם. התוצאה היא כאב ראש.

גורמים המעוררים התקף מיגרנה

יהא המנגנון הגורם לחוש כאבי ראש אשר יהא, קיימים מספר גורמים שעלולים לעורר כאבי ראש. 

מעוררי מגרנה נפוצים כוללים בין היתר:

·          שינויים הורמונליים.
·          מזונות.
·          מתח.
·          גירויים תחושתיים.
·          שינוי בדפוסי השינה והיקיצה.
·          גורמים גופניים.
·          שינויים סביבתיים.
·          תרופות.

לאנשים רבים הלוקים במיגרנה יש היסטוריה משפחתית של מיגרנה. אדם ששני הוריו לוקים במיגרנה, סביר להניח שילקה בה אף הוא. גם אנשים שרק אחד מהוריהם לוקה במיגרנה, נמצאים בסיכון גבוה ללקות במחלה.

נשים צעירות נמצאות אף הן בסיכון גבוה למיגרנה. למעשה, נשים נוטות פי שלושה מגברים לפתח מיגרנה. בתקופת הילדות כאבי ראש תוקפים בנים ובנות באותה מידה, אך הם עולים בקרב בנות לאחר ההתבגרות המינית.

 נשים רבות שיש להן מיגרנות, חשות כאבי הראש מתחילים ממש לפני, או זמן קצר אחרי הופעת הוסת. הם יכולים להשתנות במהלך היריון, או בגיל המעבר. 
נשים רבות מדווחות על שיפור במצב המיגרנות בשלב מאוחר של ההיריון, אחרות מדווחות שהמיגרנה מחמירה בשליש הראשון של ההיריון. 
אצל נשים שהיריון והמחזור החודשי משפיעים על המיגרנה שלהן, יש סיכוי סביר שכאבי הראש יחמירו, כתוצאה מנטילה של גלולות למניעת היריון, או של טיפול הורמונלי חלופי (HRT).

תופעות נלוות וסיבוכים

לעתים המאמצים להתמודדות עם כאבי ראש יוצרים בעיות. תרופות נוגדות דלקת ללא סטרואידים (NSAID), כמו איבופרופן (אדוויל, מוטרין ואחרים) ואספירין עלולות לגרום לכאבי בטן, דימום וכיבים (אולקוס) – במיוחד כאשר נוטלים אותן במינון גבוה, או במשך תקופה ארוכה.

בנוסף, אנשים הנוטלים תרופות נגד כאב ראש ללא מרשם, או כאלה שדורשות מרשם, יותר מפעמיים או שלוש בשבוע, או בכמויות מופרזות, חושפים את עצמם לסיבוך חמור המכונה בשם כאב ראש ריבאונדי – כאב ראש חוזר ונשנה. 

כאבי ראש ריבאונדים מופיעים במצב בו התרופות לא רק שאינן מצליחות עוד למנוע את הכאב, אלא למעשה מתחילות להיות הגורם לכאב. כתוצאה מכך נוטלים עוד תרופות ונלכדים במעגל אכזרי.

תסמונת סרוטונין

תגובה בין תרופתית שעלולה לגרום למוות מכונה תסמונת סרוטונין. היא עלולה להופיע במקרים בהם נוטלים תרופות לטיפול במיגרנה ממשפחת הטריפטנים, כמו סומטריפטן (אימיטרקס) או זולמיטריפטן (זומינג), בשילוב עם תרופות נוגדות דיכאון המכונות בשם מעכבי ספיגת סרוטונין בררניים (SSRI), או עם מעכבי ספיגת סרוטונין ונוראפינפרין בררניים (SNRI). 

תרופות מעכבות ספיגת סרוטונין בררניות נפוצות, כוללות בין היתר: זולופט, פרוזאק ופקסיל. תרופות מעכבות ספיגת סרוטונין ונוראפינפרין בררניות נפוצות, כוללות בין היתר צימבלטה ואפקסור. למרבה המזל, תסמונת סרוטונין היא תופעה נדירה.

סובלים מכאב ראש? התייעצו בפורום טיפול במיגרנות בעזרת נוירופידבק >

פורום הפרעות שינה

דר' דליה שכטר-עמיר

דר' דליה שכטר-עמיר
ד"ר דליה שכטר-עמיר, נוירולוגית במרכז הרפואי וולפסון בחולון וכן במרפאה פרטית, עוסקת בתחום של רפואת שינה.בין השנים 2006-2014 ניהלה את המכון לרפואת שינה ועייפות במרכז רפואי שיבא, תל השומר.ד"ר דליה עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • צורך בשעות שינה מרובות
 • מיואשת
 • 25/01/2016 00:29
 • שלום, לפני כשנתיים אובחנתי רשמית כסובלת ממחזור שינה דחוי. הצלחתי לטפל בחלק מבעיה באמצעות מלטונין במינון רוקחי ושמירה על הרגלי שינה. העניין הוא שהצלחתי לטפל בשעה שבה אני נהיית עייפה ומצליחה להירדם, אבל עדיין יש לי בעיה משמעותית עם צורך בכמות מגוחכת של שינה (אפילו 8-9 שעות שינה לרוב לא מספיקות לי ואני עייפה כל היום). בתור סטודנטית, המצב ממש מקשה עליי בלימודים, בהתנהלות היום-יומית והעייפות גם מגבילה אותי בנהיגה ומפריעה לריכוז וזיכרון... אציין שהקפדתי חודשים רבים על כמות שעות שינה סבירה (6-8 שעות בלילה), אך רמת העייפות הכריעה אותי לבסוף. האם יש תרופה / טיפול שיכול לשנות את המצב ולהביא את הגוף למצב נורמלי, בו 7 שעות שינה בלילה מספיקות לעירנות במהלך היום? תודה רבה מראש

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תוספת - מעבדת שינה
 • מיואשת
 • 25/01/2016 00:31
 • שכחתי לציין - ביצעתי בדיקת שינה במעבדת שינה לפני כ-3 שנים. איני סובלת מ-OSA, אך כן נרשם מס' חריג של יקיצות במהלך השינה (ישנתי ברוטו 6 שעות, מתוכן היו 27 יקיצות של מעל 15 שניות ועוד 45 יקיצות קצרות מ-15 שניות). הרופא שפענח את הבדיקה לא ידע להסביר את פשר היקיצות המרובות.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בלילה יחיד במעבדת שינה השינה בדרך כלל שונה מהשינה הרגילה בבית בגלל תנאי הבדיקה ולכן לעיתים רואים יקיצות רבות (ואגב, יקיצות קצרות עד 15 שניות יש לכולם וערך של עד 10 לשעה חסר משמעות מיוחדת). בברכה,

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אתחיל מהסוף: אין תרופה או דרך כלשהי להפחית את מס' שעות השינה הנחוצות לך. באוכלוסיה הכללית מרבית הבוגרים מסתפקים ב-6-8 שעות שינה בלילה כדי לתפקד טוב במשך היום. יש מיעוט בשני הקצוות: אותם אנשים שמסתפקים ב-4-5 שעות שינה בלילה ומצד שני אנשים שזקוקים ליותר מ-9 שעות בלילה, ואת בקבוצה זו. כדי לשפר את התפקוד היומי (טיפול סימפטומטי) ניתן לנסות טיפול עם תרופה מעוררת כמו ריטלין. בברכה,

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תודה! שאלה נוספת אם כך..
 • מיואשת
 • 27/01/2016 00:20
 • כיוון שניסיתי להיעזר בריטלין ודומיו (קונצרטה וכו'), אך גם עם ריטלין 30 מ"ג+ כוס קפה, עדיין נרדמתי נגד רצוני(וסבלתי ממיגרנות נוראיות מהריטלין) - חשבתי לנסות משהו אחר. שמעתי על תרופה בשם מודפיניל. אני יודעת שבמקור היא נועדה לטפל בנרקולפסיה, אבל ראיתי פרסום שלה עם התוויה לטיפול בישנוניות יתר במהלך היום... ידוע לך על שימוש בתרופה לצורך זה? האם נראה לך שהיא תוכל לעזור במצב שלי? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מודפיניל = פרוויג'יל היא תרופה מעוררת ועשויה לעזור. זו תרופה יקרה יחסית ובארץ ההתויות היחידות הן נרקולפסיה, עבודת משמרות ואם איני טועה גם חולי דום נשימה בשינה. בברכה,

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שעות שינה הפוכות
 • נתנאל
 • 26/01/2016 20:47
 • שלום אני סטודנט בן 25 ובימים שאני לא לומד ולא עובד בבוקר בעיקר עכשיו בתקופת מבחנים יוצא שאני הולך לישון מאוחר (4-5-6 בבוקר) וקם בין 12-15:00 . יש לציין שאני ישן בחושך מוחלט. שינה עמוקה וטובה. השאלה שלי היא האם יש הבדל בין לישון בשעות שציינתי לבין שעות יותר ״נורמליות״ ? ואם כן מדוע? הרי אני ישן בחושך מוחלט.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בעיות שינה
 • עייף
 • 20/01/2016 22:42
 • שלום רב, ראשית תודה על הסבלנות והעזרה האדיבה בפורום המעניין. יש לי בעיות שינה. כבר כ 3 שנים אני משתמש בתרופות. בתחילה קלונקס, אחר כך לוריואן והיום אמביאן 6.25. קלונקס ולוריואן עבדו מעולה אבל אחרי זמן מה התחלתי להתעורר אחרי 4 שעות ולקחת עוד כדור. בונדורמין לא היתה טובה כי כבר בהתחלה הייתי מתעורר אחרי 3 או 4 שעות ונאלץ לקחת עוד כדור. האמביאן לא עובד מושלם כי אני מתעורר אחרי 4 שעות ונרדם שוב רק אחרי כחצי שעה.זה לא נעים בכלל ולאורך היום אני די עייף. אינני יודע בדיוק מה הרקע (כרגע פשוט צריך תרופה) ואני מניח שלא זה המקום לבצע בירור מקיף. ברשותך 3 שאלות: 1. איזו תרופה הכי פחות "מזיקה" (אני יודע שבחירת המילה לא כל כך מתאימה)? לנסות לחזור לקלונקס/לוריואן (נדמה לי שאחרי כמה לילות אני אוכל לחזור אליהן) או שאמביאן עדיפה? אולי כדאי להעלות במינונה? 2. לוריואן/קלונקס - האם יש בעיה לקחת יותר מכדור אחד? 3. על מנת לבצע בירור ואולי גמילה אני מבקש להתייעץ עם רופא מומחה. איזו התמחות עלי לבקש? האם את מכירה רופא/ה מומלצים מקופת חולים לאומית? תודה רבה מראש על עזרתך!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בלי לדעת רקע רפואי, רקע תרופתי וסיבה אפשרית לנדודי השינה אני לא יכולה לומר לך מה מזיק יותר או פחות או כמה כדורים ניתן ליטול. אתה יכול לברר בקופת חולים עם איזה מרפאת שינה לאומית עובדת ולבקש הפניה לשם.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תודה על תשובתך
 • עייף
 • 21/01/2016 00:45
 • תודה על תשובתך! אני יכול להניח שהרקע הרפואי רלוונטי לבחירה בתרופה לשינה. האמנם? תוכלי בבקשה מעט לפרט - מתי השימוש בקלונקס/לוריואן מועדפים ומתי אמביאן או בונדורמין? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ודאי שרקע רפואי רלבנטי 1. מפני שהפרעת השינה משנית למצב רפואי ו-2. מפני שתרופות מסויימות עלולות לגרום לתופעות לא רצויות על רקע מחלה קיימת (כמו למשל השפעת בנזודיאזפינים על הנשימה בנוכחות מחלת ריאות משמעותית). קלונקס ולוריון עשויים להיות עדיפים בנוכחות הפרעת חרדה מפני שיש להם אפקט מרגיע, שלא קיים למעשה באמביין או בבונדורמין. לילה טוב.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא כאבי ראש

  מאמרים נוספים  
המילה רייקי מקורה בשפה היפאנית ומורכבת משני תווים ריי - רוח, תודעה רוחנית אוניברסאלית, תודעת על הנוכחת בכל. תודעת הגרעין הראשוני המכיל את כל ידע הבנייה והיצירה של כל היש והקיים ביקום.  ניתן...
המכורים לקפאין יודעים כי בוקר ללא קפה יכול לגרום לכאב ראש. מחקר חדש אשר פורסם בגיליון ספטמבר של ה Clinical Pharmacology and Therapeutics מראה כי קפאין יכול לעזור לטיפול בכאבי ראש. המחקר נערך ב...
כאב ראש הוא מנת חלקם של רוב בני האדם: כ-80% מכלל האוכלוסייה לוקים בכאב ראש לפחות אחת לשנה. בקרב רבע מהאוכלוסייה הכאב מטריד מספיק כדי ליטול תרופה, אך רק אצל מעטים הסבל מוביל לפנייה לרופא. לא כל כאבי הר...
בעית המיגרנות היא בעיה נפוצה באוכלוסיה, כאשר הנתונים הם ש-18% מהנשים ו-6% מהגברים יסבלו מהתקפי מיגרנה במהלך חייהם. טרם נמצא הגורם המוחלט לתופעה זו: התשובה אינה וודאית בנוגע להאם מדובר באורח חיים או ...
חשתם בכאב, לקחתם משככי כאבים ועכשיו כמה זמן מחכים? הזמן שלוקח להרגיש השפעה של משככי כאבים תלויה בכמה גורמים: 1. סוג התרופה והחומר הפעיל בה 2. הדרך בה התרופה ניתנה - דרך הפה, העור, השריר או לוריד...
חלק גדול מאוד מהכאבים שאנו חשים (יש כאלה הטוענים כי 90%), מקורם במערך התנועה של הגוף – השרירים. אך מנגד, טיפולים בכאב הן ברפואה והן באמצעים הפרא-רפואיים אינם מתמקדים מספיק במערך השרירים של הגוף....
אין כמעט אדם שלא שמע על דיקור סיני. לא כולנו יודעים כיצד שיטת הריפוי העתיקה עובדת, אך היא אחת משיטות הריפוי הפופולריות במערב ובישראל. בשורה חדשה יחסית בתחום היא שיטתו של ד"ר ריצ'ארד טאן, מומחה לד...
'כללית רפואה משלימה' מציעה לכם טיפולי שיאצו, טווינא ורפלקסולוגיה, ללא עלות, במסגרת EXPO מרתון תל-אביב - התערוכה הפותחת את אירועי המרתון ונערכת השבוע בכיכר רבין. מתחם טיפולי המגע יהיה פתוח לקהל הר...
תרופות נוגדות דיכאון וטיפול התנהגותי במתח יעילים, כל אחד בנפרד, בצורה מתונה לטיפול בכאבי ראש שמקורם ממתח ממושך. אולם שילוב של שני הטיפולים הללו מביא לתוצאות טובות יותר. כך מגלה מחקר חדש אשר...
כאב ראש הינו אחד המצבים השכיחים ביותר הגורמים לפגיעה בתפקוד היומיומי הנעה בין חוסר נוחות קל ועד למצבים בהם אי אפשר לתפקד כלל עקב כאב ראש חזק במיוחד.כיצד אפשר להילחם בכאבי ראש? נמצא כי שיטות שונות יעי...


רופאים בתחום
ד"ר גבי וינשטיין ד"ר גבי וינשטיין
מומחה בנוירולוגיה קרא עוד
פרופ' רחל שטראוסברג פרופ' רחל שטראוסברג
מומחית לנוירולוגיית והתפתחות ילדים קרא עוד
הכי נצפים
9 דרכים שיעזרו לכם להתגבר על החשק למתוק

9 דרכים שיעזרו לכם להתגבר על החשק למתוק

להמשך קריאה >>
שעועית, סויה או אפונה? בדקנו מהן הקטניות הבריאות ביותר

שעועית, סויה או אפונה? בדקנו מהן הקטניות הבריאות ביותר

להמשך קריאה >>
היקר או הזול? 4 כללים לרכישה בריאה של מוצרי איפור וטיפוח

היקר או הזול? 4 כללים לרכישה בריאה של מוצרי איפור וטיפוח

להמשך קריאה >>
מתי באמת צריך לתת לילד תרופות להורדת חום?

מתי באמת צריך לתת לילד תרופות להורדת חום?

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל