x סגור

פרפור פרוזדורים (Atrial fibrillation)

ראשי

תאור

פרפור פרוזדורים הוא הפרעת הקצב המשמעותית, השכיחה ביותר (לא כולל פעימות מוקדמות שבדרך כלל אינן משמעותיות). השכיחות של פרפור פרוזדורים גבוהה ביותר ועולה עם הגיל עד כדי כך שמעל גיל 80 כ-10% מהאוכלוסייה לוקים בפרפור פרוזדורים.
פרפור פרוזדורים הוא מצב שבו מתפתחת בפרוזדורים פעילות חשמלית מהירה מאוד ובלתי סדירה. הפרוזדורים מאבדים את יכולתם להתכווץ באורח סדיר עקב פעילות חשמלית מהירה מאוד ובלתי סדירה. הפרעה זו נובעת לרוב מתוך ורידי הריאה, ומתבטאת בהתכווצויות מהירות מאוד ובלתי מאורגנות בקצב של 400 עד 600 בדקה. הקישרית הפרוזדורית-חדרית (AV node) מתפקדת כשוער המונע את מעבר הגירויים החשמליים המהירים לחדרים, אך למרות פעילותה, התגובה של החדרים לפרפור פרוזדורים מהירה למדי ואינה סדירה. פרפור פרוזדורים יכול להיות התקפי וחולף (עם נטייה להישנות שוב ושוב), או מתמיד וקבוע.
הביטויים של פרפור פרוזדורים תלויים במצבו הכללי של החולה ובמצב הלב, וכן במהירות התגובה החדרית. טווח הביטויים רחב. החל בחולים אי-תסמיניים שאינם חשים כלל בפרפור והוא מתגלה אצלם במקרה, חולים המתלוננים על תחושת אי-סדירות הדופק ועל דפיקות לב, ועד חולים הלוקים באי-ספיקת לב, בבצקת ריאות או בהתעלפות.
פרפור פרוזדורים עלול לאורך זמן לפגוע בתפקוד הלב, לגרום להופעת אי-ספיקה בלב ובעיקר הוא כרוך בסכנת היווצרות של קרישי דם בתוך הפרוזדורים המפרפרים. קרישי הדם עלולים להגיע לעורקים שונים בגוף, כולל עורקי המוח, ולגרום לאירוע במוח. ידוע כיום ששכיחות אירועים במוח בקרב חולים שלקו בפרפור פרוזדורים שיעורה גבוה פי 5 עד 10 מאשר בחולים שלא לקו בפרפור פרוזדורים, ועל כן מרביתם (פרט לחולים שגילם מתחת ל-65, ושאינם לוקים בכל מחלת לב אחרת או ביתר-לחץ-דם) זקוקים לטיפול קבוע בנוגדי קרישה. מחקרים שפורסמו לאחרונה מצביעים על כך שיש חשיבות רבה יותר למתן טיפל נוגד קרישה מאשר לטיפול המשמר את הקצב הסדיר.
לטיפול בפרפור פרוזדורים כמה רבדים:
1. טיפול בנוגדי קרישה במרבית החולים שלקו בפרפור פרוזדורים מתמיד או התקפי;
2. טיפול בתרופות המונעות הפרעות בקצב הלב;
3. היפוך חשמלי - בהתקפים מתמשכים של פרפור פרוזדורים אשר אינם חולפים למרות הטיפול בתרופות, ולאחר שהושגה מניעה של קרישת דם, יש מקום לפעולה המכונה היפוך חשמלי. פעולה זו מתבצעת בהרדמה למספר דקות שבמהלכן ניתן לבית החזה שוק חשמלי המסייע להסדרת הדופק בלמעלה מ-90% מהחולים. אם אין ודאות לגבי הטיפול המונע קרישת דם, מקובל לבצע את ההיפוך החשמלי אחרי בדיקת על-שמע (אקו) דרך הוושט לשלילת קריש דם בפרוזדור שעלול לגרום לסיבוך. הפעולה בטוחה ויעילה מאוד בהפסקת פרפור פרוזדורים, אך לרוב יש להוסיף לה גם טיפול בתרופות המונעות הפרעות קצב בלב, ועל מנת למנוע את הישנותו;
4. טיפול בתרופות המאטות את ההולכה ב-AV node, על מנת שהתגובה החדרית לפרפור הפרוזדורים תהיה נשלטת היטב גם אם לא ניתן למנוע את הפרפור, לאחר שכשלו הטיפולים כמפורט ב-2 ו-3 לעיל;
5. אבלציה של מקור הפרפור - מכיוון שמרבית הפרפורים נובעים מתוך ורידי הריאה פותחו מספר שיטות לאבלציה על ידי צנתרים המביאה לניתוק חשמלי של ורידי הריאה. שיעורי ההצלחה נמוכים עדיין מאלה של אבלציות של SVT, אך ההתקדמות הרבה שחלה בנושא במהלך השנים האחרונות מבשרת תוצאות טובות לשיטה זו בעתיד.
6. השתלת קוצב לב - אצל מיעוט החולים שלקו בפרפור פרוזדורים נמצא שיש קשר בין הופעתו לבין האטת קצב הלב (ועל כן הוא מופיע בעיקר בלילה). האטה כזו יכולה להיגרם גם מנטילת תרופות. בחלק מחולים אלה ניתן לטפל באמצעות השתלה של קוצב לב, וקיימים כיום מספר קוצבים שבכוחם להפחית ואף למנוע אירועים של פרפור פרוזדורים או להפסיקם מייד בראשיתם.
7. ניתוח Maze (מבוך) - במיעוט קטן יותר של חולים יש לטפל בניתוח. ניתוח Maze (מבוך) משנה את מבנה הפרוזדורים כך שלא יהיה בהם פרפור. מדובר בניתוח לב על כל משמעויותיו, והוא שמור בדרך כלל לחולים שממילא מיועדים לניתוח לב מסיבה אחרת, אף שיש גם המטופלים בניתוח Maze למטרה זו בלבד.
ככלל מדובר בבעיה שכיחה ביותר שהטיפול בה עבר בשנים האחרונות מהפכות שטרם הסתיימו. בשנים הקרובות צפויות עבודה רבה במחקר ופיתוח, ופריצות דרך לטיפול, בעיקר על ידי שיטות ריפוי באבלציה.
ד"ר מיכאל גליקסון
מומחה לקרדיולוגיה: מסתמי הלב, אי ספיקת לב, וגורמי סיכון – השמנה.
פורום קרדיולוגיה

ד"ר אלכס גביש

ד"ר אלכס גביש מטפל בחולי לב מזה כ-30 שנה
ד"ר אלכס גביש מטפל בחולי לב מזה כ-30 שנה, יועץ של קופות החולים בירושלים מזה 22 שנה , עוקב במרפאות אחרי כ-15000 חולים חוזרים, מנהל מחקרים על תרופות חדישות מזה כ-20 שנה, מטפל במקרים של: עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • פיענוח אקו בבקשה
 • נעמה
 • 31/10/2014 07:44
 • שלום וברכה
  אני בת 66 יתר לח"ד מאוזן . הרגשתי שבוע שעבר לא טוב עם קוצר נשימה ושיעול שהשתפר מאוד עם אנלציות. אך הרופא טוען שהלב שלי לא בסדר בגלל האקג . ונשלחתי לאקו . מה אומר התוצאות האקו?. פליז הרופא שלי בחו"ל.
  חדר שמאל אינו מורחב . הספטום מעובה בבסיסו . התכווצותו הכללית תקינה. מקטע פליטה מוערך בכ60% . לא נצפתה הפרעה בולטת בהתכווצות האזורית . גלA גבוה מגל E בעקומת המילוי של החדר השמאלי .
  עליה שמאלית ברוחב תקין .
  חללי הלב הימניים בגודל תקין.
  שושרש האאורטה והאאורטה העולה ברוחב תקין.
  פתיחה טובה של המסתמים.
  בדופלר:
  אי ספיקה מיטרלית מנמלית. אי ספיקה טריקוספידלית קלה.
  הלחץ הסיסטולי בעורק הראה גבולי. מוערך בכ 35 ממ"כ
  לא נמצא תפליט פריקרדיאלי

  יצויין כי יש לי אח עם שריר הלב מעובה

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • נעמה, שלום רב. סה"כ הבדיקה תקינה (שימי לב כמה פעמים מופיעה המילה "תקין" בתשובה). "הספטום" = המחיצה המפרידה בין 2 חלקי הלב, יותר עבה רק בחלק הקרוב לבסיס הלב. הממצא יכול להיות מישני ליתר לחץ דם, או בגלל הנטייה המשפחתית. פגיעה מינימלית או קלה בתפקוד המסתמים - הינה ממצא נפוץ ללא משמעות לזרימת הדם. הממצא המשמעותי היחיד - הינו "גל A גבוה מגל E" = ממצא שמרמז ששריר הלב מאבד את האלסטיות שלו, כתגובה ליתר לחץ דם, או בגלל מיעוט בפעילות גופנית.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • בקשר למום VSD
 • גלית
 • 30/10/2014 22:15
 • שלום ד"ר

  יש לי VSD מלידה ואני בדרך כלל לוקחת אנטיביוטיקה לפני טיפולי שיניים לפי הדרישה הרפואית.
  ולפי מה שאני מבינה המטרה היא למנוע זיהום בדם באופן כללי,
  אבל יש מקרים שביומיום נוצרים לי לפעמים פצעים ושריטות בפה כתוצאה מגשר בשיניים שיש לי ליישור השיניים ואז יורד מעט דם ולפעמים קצת יותר שבסופו של דבר נבלע עם הרוק. אולי זה סתם חשש, אבל האם זה בעייתי שיורד דם לא בזמן טיפול שיניים ויכול להוות בעיה בעניין הסכנה מזיהום?

  תודה.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • גלית, שלום רב. 1. מזה מספר שנים שאגוד רופאי השיניים בארה"ב ובעקבותיו האיגוד בארץ - ל א !!! ממליץ על לקיחת אנטיביוטיקה לאנשים עם VSD, אלא רק לאנשים עם תותב בתוך הלב. 2. הדם בגוף - איננו מזוהם, וגם אם בולעים אותו - אין סכנה, מאחר וחומצות הקיבה מפרקות אותו. 3. החשש איננו מזיהום בגוף, אלא מהזדהמות של קרומי הלב הפנימיים.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • שאלה
 • אביבית
 • 30/10/2014 11:33
 • שלום, אני בת 29, בריאה בד"כ, לפעמים יש חולשות.
  קורת לי תופעה שרציתי להתייעץ לגביה- פעם בכמה זמן יש לי בבת אחת הרגשה של דופק מאוד מהיר, ואני מרגישה את זה באיזור הגרון. רוב הפעמים זה קרה לי בזמן שרכנתי קדימה. לפעמים זה נמשך כשלוש שניות, ולפעמים יותר.. ההרגשה היא מאוד לא נעימה כי זה בבת אחת, והרגשה של דופק מאוד מהיר. וגם ניתן לראות את שרירי הצוואר שלי ממש רוטטים. הייתי אצל קרדיולוג בעבר ועשיתי אולטראסאונד לב שהיה תקין והולטר והיו לי שם קצת הפרעות קצב אך לא מדאיגות. רציתי לשאול מה עוד אני יכולה לעשות לבירור? האם זה יכול להיות קשור לשרירים?תודה

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • אביבית, שלום רב. תיאור התלונה מחשיד לקיום הפרעה בקצב הלב (מהירות עלייתית), ויש צורך לבצע אקג בזמן ההרגשה הנ"ל. אפשר לבצע מספר מעקבי הולטר אקג, ויש כיום מכשירים למעקב ממושך (חודש רצוף). מומלץ להגיע לקרדיולוג המומחה בהפרעות בקצב הלב (אלקטרו פיזיולוג). התיאור לא מתאים להפרעה בשרירים.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
לעמוד הפורום

  מאמרים לפי נושא פרפור פרוזדורים

    
מחקר המתפרסם בגליון האחרון של ה Circulation מוצא כי גברים הנוטים להגיב בכעס ובעוינות למצבים שונים הם בעלי סיכון מוגבר לפרפור פרוזדורים ולמוות. במצב של פרפור פרוזדורים, הלב פועם בקצב מהיר מדי (...
פרפור פרוזדורים (AF) הוא מחלת לב שבה קצב פעימות הלב הופך לבלתי קבוע ומשתנה באופן תדיר. התופעה מתרחשת כתוצאה מאותות חשמליים לא סדירים הגורמים לחלקים מהלב להתכווץ ולהתרחב מהר יותר משאר חלקי הלב, וכך פוג...
מחקר חדשני מביא לדיון מחודש בחלופה לקומדין, תרופה נוגדת קרישה שלא נמצא לה תחלופה זה יותר מ-50 שנה, בוועדת הסל של משרד הבריאות. היקף העלות המשוער עבור החלופה החדשה ינוע בין 50-125 מיליוני שקלים. ...
חברת ביוטרוניק הודיעה על ביצוע ההשתלות הראשונות בעולם של דפיברילטור דו-חדרי (CRTD) עם אלקטרודה ארבע-קוטבית שמאושר לביצוע סריקות MRI. ההשתלות בוצעו בבתי חולים מרכזיים בגרמניה, שווייץ, ודרום אפריקהבצירו...


רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר אהרון גליק ד"ר אהרון גליק
מומחה לקרדיולוגיה...קרא עוד
פרופ' בזיל לואיס פרופ' בזיל לואיס
מנהל מערך המחקר הקרד...קרא עוד

שאל אותנו שאלה
בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל