x סגור

פרפור פרוזדורים (Atrial fibrillation)

ראשי

תאור

פרפור פרוזדורים הוא הפרעת הקצב המשמעותית, השכיחה ביותר (לא כולל פעימות מוקדמות שבדרך כלל אינן משמעותיות). השכיחות של פרפור פרוזדורים גבוהה ביותר ועולה עם הגיל עד כדי כך שמעל גיל 80 כ-10% מהאוכלוסייה לוקים בפרפור פרוזדורים.
פרפור פרוזדורים הוא מצב שבו מתפתחת בפרוזדורים פעילות חשמלית מהירה מאוד ובלתי סדירה. הפרוזדורים מאבדים את יכולתם להתכווץ באורח סדיר עקב פעילות חשמלית מהירה מאוד ובלתי סדירה. הפרעה זו נובעת לרוב מתוך ורידי הריאה, ומתבטאת בהתכווצויות מהירות מאוד ובלתי מאורגנות בקצב של 400 עד 600 בדקה. הקישרית הפרוזדורית-חדרית (AV node) מתפקדת כשוער המונע את מעבר הגירויים החשמליים המהירים לחדרים, אך למרות פעילותה, התגובה של החדרים לפרפור פרוזדורים מהירה למדי ואינה סדירה. פרפור פרוזדורים יכול להיות התקפי וחולף (עם נטייה להישנות שוב ושוב), או מתמיד וקבוע.
הביטויים של פרפור פרוזדורים תלויים במצבו הכללי של החולה ובמצב הלב, וכן במהירות התגובה החדרית. טווח הביטויים רחב. החל בחולים אי-תסמיניים שאינם חשים כלל בפרפור והוא מתגלה אצלם במקרה, חולים המתלוננים על תחושת אי-סדירות הדופק ועל דפיקות לב, ועד חולים הלוקים באי-ספיקת לב, בבצקת ריאות או בהתעלפות.
פרפור פרוזדורים עלול לאורך זמן לפגוע בתפקוד הלב, לגרום להופעת אי-ספיקה בלב ובעיקר הוא כרוך בסכנת היווצרות של קרישי דם בתוך הפרוזדורים המפרפרים. קרישי הדם עלולים להגיע לעורקים שונים בגוף, כולל עורקי המוח, ולגרום לאירוע במוח. ידוע כיום ששכיחות אירועים במוח בקרב חולים שלקו בפרפור פרוזדורים שיעורה גבוה פי 5 עד 10 מאשר בחולים שלא לקו בפרפור פרוזדורים, ועל כן מרביתם (פרט לחולים שגילם מתחת ל-65, ושאינם לוקים בכל מחלת לב אחרת או ביתר-לחץ-דם) זקוקים לטיפול קבוע בנוגדי קרישה. מחקרים שפורסמו לאחרונה מצביעים על כך שיש חשיבות רבה יותר למתן טיפל נוגד קרישה מאשר לטיפול המשמר את הקצב הסדיר.
לטיפול בפרפור פרוזדורים כמה רבדים:
1. טיפול בנוגדי קרישה במרבית החולים שלקו בפרפור פרוזדורים מתמיד או התקפי;
2. טיפול בתרופות המונעות הפרעות בקצב הלב;
3. היפוך חשמלי - בהתקפים מתמשכים של פרפור פרוזדורים אשר אינם חולפים למרות הטיפול בתרופות, ולאחר שהושגה מניעה של קרישת דם, יש מקום לפעולה המכונה היפוך חשמלי. פעולה זו מתבצעת בהרדמה למספר דקות שבמהלכן ניתן לבית החזה שוק חשמלי המסייע להסדרת הדופק בלמעלה מ-90% מהחולים. אם אין ודאות לגבי הטיפול המונע קרישת דם, מקובל לבצע את ההיפוך החשמלי אחרי בדיקת על-שמע (אקו) דרך הוושט לשלילת קריש דם בפרוזדור שעלול לגרום לסיבוך. הפעולה בטוחה ויעילה מאוד בהפסקת פרפור פרוזדורים, אך לרוב יש להוסיף לה גם טיפול בתרופות המונעות הפרעות קצב בלב, ועל מנת למנוע את הישנותו;
4. טיפול בתרופות המאטות את ההולכה ב-AV node, על מנת שהתגובה החדרית לפרפור הפרוזדורים תהיה נשלטת היטב גם אם לא ניתן למנוע את הפרפור, לאחר שכשלו הטיפולים כמפורט ב-2 ו-3 לעיל;
5. אבלציה של מקור הפרפור - מכיוון שמרבית הפרפורים נובעים מתוך ורידי הריאה פותחו מספר שיטות לאבלציה על ידי צנתרים המביאה לניתוק חשמלי של ורידי הריאה. שיעורי ההצלחה נמוכים עדיין מאלה של אבלציות של SVT, אך ההתקדמות הרבה שחלה בנושא במהלך השנים האחרונות מבשרת תוצאות טובות לשיטה זו בעתיד.
6. השתלת קוצב לב - אצל מיעוט החולים שלקו בפרפור פרוזדורים נמצא שיש קשר בין הופעתו לבין האטת קצב הלב (ועל כן הוא מופיע בעיקר בלילה). האטה כזו יכולה להיגרם גם מנטילת תרופות. בחלק מחולים אלה ניתן לטפל באמצעות השתלה של קוצב לב, וקיימים כיום מספר קוצבים שבכוחם להפחית ואף למנוע אירועים של פרפור פרוזדורים או להפסיקם מייד בראשיתם.
7. ניתוח Maze (מבוך) - במיעוט קטן יותר של חולים יש לטפל בניתוח. ניתוח Maze (מבוך) משנה את מבנה הפרוזדורים כך שלא יהיה בהם פרפור. מדובר בניתוח לב על כל משמעויותיו, והוא שמור בדרך כלל לחולים שממילא מיועדים לניתוח לב מסיבה אחרת, אף שיש גם המטופלים בניתוח Maze למטרה זו בלבד.
ככלל מדובר בבעיה שכיחה ביותר שהטיפול בה עבר בשנים האחרונות מהפכות שטרם הסתיימו. בשנים הקרובות צפויות עבודה רבה במחקר ופיתוח, ופריצות דרך לטיפול, בעיקר על ידי שיטות ריפוי באבלציה.
ד"ר מיכאל גליקסון
מומחה לקרדיולוגיה: מסתמי הלב, אי ספיקת לב, וגורמי סיכון – השמנה.
פורום ניתוחי לב

ד"ר דוד יעקובי

ד"ר דוד יעקובי
מתמחה בניתוחי לב, מחלקת ניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי ע"ש "וולפסון" תחומי עיסוק קליני: ניתוחי מעקפים, ניתוחי מסתמים, ניתוחי לב ילדים. עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • החמרת מצב מאוטם שריר הלב
 • בנימיני
 • 12/11/2014 06:27
 • דר יעקבי הנכבד!

  אני מבקש לדעת האם טיפול קבוע ומתמשך לצורך שיקום הלב לאחר אוטם , לא יגרום לנזק אחר בלב, עקב יצירת לב מוגדל, שחלקו לא משתתף בדחיסת הדם, וחלק זה של השריר, משפיע דווקא לשלילת הצורך בפעילות הגופנית,
  כדי שהנזק לא יתרחב בשריר כולו
  תודה רבה

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • שלום רב,

  השיקום הינו חלק הכרחי מההבראה לאחר אוטם לבבי.

  נכון הדבר שלעיתים הלב מפצה על תפקוד לקוי ע"י הרחבת מדוריו על מנת לשמור על תפוקה סבירה אך הלב הינו איבר מודולרי אשר יכול (לפחות חלקית) להתגבר על נזקים קודמים ולהתמודד עם תצרוכת הגוף.

  במידה ומדובר במרכז מוסמך לשיקום לב הייתי ממליץ על המשך שיקום וכמובן על התייעצות חוזרת עם הקרדיולוג המטפל.

  בברכת רפואה שלמה,

  ד"ר דוד יעקובי
  המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • דופק איטי
 • שרית
 • 21/10/2014 13:33
 • שלום רב
  אני בת 30. לאחרונה חולשה וחיוורון.
  לחץ הדם הרגיל שלי ביומיום 90/50.
  מה שאומר שבזמן מנוחה הוא נמוך עוד יותר...
  מה שמדאיג אותי זה הדופק שלאחרונה עומד על 44-50 לדקה. פעימות חזקות מאד. אני שוכבת ושומעת אותן. מדי פעם אני חשה דקירה חזקה שמפלחת את אזור החזה השמאלי ומיד עוברת לגמרי.
  לפעמים אני מתעוררת מתוך שינה ומרגישה שקמתי מעילפון. הכל שחור. הפה פעור ויבש לגמרי הלשון דבוקה לחיך וקשה לי מאד להתישב.
  מה שידוע לי מבדיקות הדם שהפריטין שלי היה ממש נמוך וגם ה IRON
  האם יש קשר לברזל נמוך?
  אילו בדיקות עלי לעבור?

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • שרית שלום,

  ראשית כל יש להפריד בין 2 הבעיות; אנמיה מחוסר ברזל (או כל אנמיה אחרת) הייתה גורמת לדופק מהיר ולא איטי כפי שציינת.

  לחץ דם נמוך יכול להיות נורמלי בחלק מסויים מהאוכלוסיה אך דורש בירור מינימלי בכל הנוגע להפרעה הורמונלית או אובדן דם ממקור כלשהו.

  לאישה בגיל הפריון יכול להיות אובדן דם בכמות מספקת על מנת לגרום לאנמיה מחוסר ברזל אך חשוב לקבל את כל התמונה בנוגע לרמת ההמוגלובין.

  לסיכום, הייתי ממליץ על בירור קרדיאלי בעניין הדופק האיטי ובדיקות דם מקיפות בעניין חוסר הברזל.

  יש להמשיך מעקב במסגרת קופת החולים ובהדרכת רופא המשפחה.

  בברכה,

  ד"ר דוד יעקובי
  מחלקת ניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • כאבים בחזה 12 שנים
 • טל
 • 04/10/2014 19:52
 • שלום אני סובל מכאבים בחזה קרוב ל12 שנים. עברתי עשרות בדיקות אקג.הולטר.אקו ואפילו mri.חוץ מזה שפעם אחת במבחן מאמץ גילו דופק לא סדיר הכל היה בסדר בבדיקות. יכול להיות שיש לי תעוקת חזה ולא מצליחים לעלות על זה? מה עוד ניתן לבדוק?
  תודה רבה

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • טל שלום,

  אני מבין את דאגתך אך קשה לי מאוד להרגיע אותך ולומר כי הכל בסדר.

  חשוב מאוד לציין כי לכאבים בחזה 4 סיבות עיקריות:
  1. לבבית (חייב להשלל לפני הכל)
  2. ריאתית (כגון תסחיף ריאתי)
  3. מערכת העיכול
  4. בעיות בשריר ובשלד

  לכן שלילת גורם לבבי אינה מספיקה ובירור רחב יותר הכרחי.

  בברכה,

  ד"ר דוד יעקובי
  מחלקת ניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
לעמוד הפורום

  מאמרים לפי נושא פרפור פרוזדורים

    
מחקר המתפרסם בגליון האחרון של ה Circulation מוצא כי גברים הנוטים להגיב בכעס ובעוינות למצבים שונים הם בעלי סיכון מוגבר לפרפור פרוזדורים ולמוות. במצב של פרפור פרוזדורים, הלב פועם בקצב מהיר מדי (...
פרפור פרוזדורים (AF) הוא מחלת לב שבה קצב פעימות הלב הופך לבלתי קבוע ומשתנה באופן תדיר. התופעה מתרחשת כתוצאה מאותות חשמליים לא סדירים הגורמים לחלקים מהלב להתכווץ ולהתרחב מהר יותר משאר חלקי הלב, וכך פוג...
מחקר חדשני מביא לדיון מחודש בחלופה לקומדין, תרופה נוגדת קרישה שלא נמצא לה תחלופה זה יותר מ-50 שנה, בוועדת הסל של משרד הבריאות. היקף העלות המשוער עבור החלופה החדשה ינוע בין 50-125 מיליוני שקלים. ...
חברת ביוטרוניק הודיעה על ביצוע ההשתלות הראשונות בעולם של דפיברילטור דו-חדרי (CRTD) עם אלקטרודה ארבע-קוטבית שמאושר לביצוע סריקות MRI. ההשתלות בוצעו בבתי חולים מרכזיים בגרמניה, שווייץ, ודרום אפריקהבצירו...


רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר אהרון גליק ד"ר אהרון גליק
מומחה לקרדיולוגיה...קרא עוד
פרופ' בזיל לואיס פרופ' בזיל לואיס
מנהל מערך המחקר הקרד...קרא עוד

שאל אותנו שאלה
בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל