סרטן העור (Skin cancer)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

סרטן העור – התרבות חריגה של תאי עור – מתפתח במרבית המקרים על פני עור שנחשף רבות לקרני השמש, אולם סרטן העור יכול להתפרץ גם באזורים שלרוב נשארים מוגנים מאור השמש.

ישנם שלושה זנים נפוצים של סרטן העור:

קרצינומה של תאי הבסיס.

קרצינומה של תאי הקשקש. 

מלנומה - סוג סרטן העור החמור ביותר.

סרטן העור, קרצינומה של העור, מלנומה


כל שלושת הזנים של סרטן עור נמצאים בעלייה בשכיחות הופעתם. אולם מרבית המקרים של סרטן העור ניתנים למניעה על ידי צמצום או הימנעות מוחלטת מחשיפה מיותרת לקרינה אולטרה סגולית (UV) ועל ידי מודעות לשינויים חשודים המופיעים על פני העור. 

גילוי מוקדם של סרטן העור מאפשר לטפל בו בהצלחה רבה, אפילו בזנים התוקפניים יותר.


מדריך לביצוע אבחון עצמי של סרטן העור

על מנת לאבחן מלנומה או סוגים אחרים של סרטן עור, היעזרו במדריך ה- A -B -C -D -E אשר פותח על ידי המרכז האמריקני לחקר מחלות עור:

A צורה לא סימטרית (Assymetry). חפשו אחר שומות אשר להן צורות לא ברורות, כגון שני חצאי שומה אשר אינם זהים בצורתם.

B
 גבולות חריגים (Border). חפשו אחר שומות אשר להן גבולות לא ברורים, מחורצים או בעלי תלמים – המאפיין הבולט ביותר למלנומה.

C
 שינויים בגוון (Color). חפשו אחר שומות בעלי מספר גוונים שונים או שאינם בעלי גוון אחיד.

D קוטר (Diameter). חפשו אחר שומות הגדלות מעבר לקוטר של 6 מילימטרים.

E
 משתנה עם הזמן (Evolving). חפשו אחר שומות אשר משתנות עם הזמן, כגון שומה אשר גדלה או משנה את צבעה או צורתה עם הזמן. השינוי בשומה יכול להתבטא גם על ידי הופעת תסמינים חדשים כגון גירוי מקומי או דימום.


סימפטומים


סרטן העור מתפתח בראש ובראשונה באזורים אשר נחשפים לקרני השמש, הכוללים את הפנים, הקרקפת, השפתיים, האוזניים, העורף, החזה, הידיים והזרועות. אולם הוא יכול להתפתח גם באזורים אשר נחשפים לקרני השמש לעיתים נדירות – כגון כפות הידיים, מתחת לפני הציפורן, במרווחים הנמצאים בין בהונות הרגליים או מתחת לציפורני הרגליים, וכן באיזור איברי המין.

סרטן העור תוקף בני אדם מכל גווני העור, כולל את אלה שלהם גווני עור כהים יותר. כאשר מופיע גידול מסוג מלנומה אצל בעלי גוון העור הכהה, סביר להניח כי היא תופיע דווקא במקומות שלא חשופים לקרני השמש.

גידול סרטני בעור יכול להופיע במפתיע או להתפתח בהדרגה. הצורה של הגידול תלויה בסוג הסרטן.


קרצינומה של תאי הבסיס


זהו סוג סרטן עור הנפוץ ביותר. הוא גם זה הניתן לטיפול בקלות יחסית והזן הנוטה פחות להתפשט. 

הקרצינומה של תאי הבסיס מופיעה בדרך כלל באחת משתי הצורות הבאות:

·          בליטה בצורת פנינה או דמוית שעווה המופיע בפנים, האוזניים או העורף
·          פצע שטוח, בצבע העור, או בגוון חום כגוון צלקת המופיע על פני החזה או הגב


קרצינומה של תאי הקשקש


הקרצינומה של תאי הקשקש ניתנת לטיפול בקלות יחסית במידה והיא מתגלה בשלבים המוקדמים שלה, אך היא נוטה להתפשט במהירות רבה יותר מן הקרצינומה של תאי הבסיס. 

הקרצינומה של תאי הקשקש מופיעה בדרך כלל באחת משתי הצורות הבאות:

·         
גוש קטן וקשה בצבע אדום המופיע על הפנים או השפתיים, האוזניים, העורף, או כפות הידיים.
·          פצע שטוח המכוסה קשקשת, או גלד המופיע על הפנים, האוזניים, העורף, הזרועות או כפות הידיים.

 

מלנומה

מלנומה הינה סרטן העור מהסוג החמור ביותר, והוא אחראי למרבית מקרי המוות המתרחשים כתוצאה מסרטן העור. מלנומה יכולה להתפתח בכל מקום בגוף, ברקמת עור בריאה לחלוטין או בשומות קיימות אשר הופכות לנגועות בסרטן. מלנומה מופיעה על פי רוב על גבי האף, הראש או העורף אצל גברים. אצל נשים, מלנומה נוטה להתפתח על פי רוב על גבי הזרועות או הרגליים.


סימני האזהרה של מלנומה כוללים בין השאר:
·          נקודה חומה גדולה בעלת ניקודים כהים יותר אשר יכולה להיות ממוקמת בכל מקום על פני הגוף.
·          שומה פשוטה אשר יכולה להיות ממוקמת בכל מקום על פני הגוף אשר משנה את צבעה, מידותיה, תחושתה או שהיא מדממת.
·          פצע קטן בעל גבולות לא מגודרים, בעל ניקודים אדומים, לבנים או כחולים – שחורים המופיע על גבי האף או הגפיים.
·          גבשושיות מבריקות, קשות, בצורת כיפה, היכולות להיות ממוקמות בכל מקום על פני הגוף.
·          פצעים כהים המופיעים על פני כפות הידיים, כפות הרגליים, קצות האצבעות והבהונות, או על פני ריריות הפה, האף, הנרתיק ופי הטבעת.


סוגים נפוצים פחות של סרטן העור

·          סרקומה על שם קפושי.
·          קרצינומה של התאים על שם מרקל.
·          קרצינומה של בלוטות החלב.

 

פצעים קדם סרטניים, כגון קרנת עור אקטינית (actinic keratosis), עלולים להתפתח לסרטן עור ממאיר מסוג סרקומה. קרנת העור האקטינית מופיעה בצורה הדומה למעין טלאים מחוספסים, בעלי קשקשת, בצבע חום או ורוד כהה. נפוץ למצוא אותם בעיקר בפנים, באוזניים, בחלק התחתון של הזרועות והידיים אצל בעלי עור בהיר שעורם נפגע על ידי קרינת השמש.

לא כל השינויים על פני העור הם גידולים סרטניים. הדרך היחידה לדעת בוודאות היא בדיקת העור על ידי הרופא המטפל או על ידי רופא עור.

סיבות וגורמי סיכון

סרטן העור מתחיל להתפתח על פני שכבת העור העליונה, אפידרמיס, שעוביו כקו דק המצויר על ידי עפרון, והוא מהווה שכבת הגנה המורכבת מתאי עור אשר הגוף משיל בהתמדה. 

האפידרמיס מורכב משלושה סוגים של תאים:

·          תאי הקשקש הנמצאים ממש מתחת לשכבה החיצונית ומשמשים כרפידה הפנימית של העור.
·          תאי הבסיס, האחראים על ייצור תאי העור החדשים, הנמצאים מתחת לתאי הקשקש.
·          תאי הפיגמנט (מונוציטים) – אשר אחראים על ייצור המלנין, הצבען (פיגמנט) אשר מעניק לעור את צבעו התקין – תאים אלה ממוקמים בחלק העמוק של האפידרמיס. תאי הפיגמנט מייצרים כמות יתר של מלנין כאשר אתה נחשף לשמש על מנת לשמור על הרבדים העמוקים יותר של העור. ייצור היתר של המלנין מעניק לעור את מראהו השזוף.

בדרך כלל, תאי העור הנמצאים בתוך האפידרמיס מתרבים באופן מבוקר ומסודר. באופן כללי, התאים החדשים דוחפים את התאים הישנים יותר אל עבר פני העור, שם התאים מתים ובסופו של דבר הם נושרים. תהליך זה מבוקר כולו על ידי ה- DNA – שהוא החומר הגנטי אשר מכיל את ההוראות המפקחות על כל תהליך כימי או ביולוגי המתרחש בגוף. 

סרטן העור מתרחש כאשר תהליך זה נפגם. כאשר ישנו פגם ב- DNA, מתרחשים שינויים בהוראות אותן הוא מעביר, אשר יכולים לגרום לתהליך התרבות התאים החדשים לצאת מכלל שליטה וליצור גוש של תאים סרטניים.


נזקי הקרינה האולטרה סגולית (UV) בעור
מרבית הנזק ל-DNA של תאי העור נגרם כתוצאה מקרינה אולטרה סגולית מהשמש וממנורות השיזוף. האור האולטרה סגול מחולק לשלושה אורכים של גלים – אור אולטרה סגול A (UVA), אור אולטרה סגול B (UVB) ואור אולטרה סגול C (UVC). רק קרני ה- UVA וה- UVB יכולים להגיע אל כדור הארץ. קרני ה- UVC נספגים לחלוטין בשכבת האוזון.

בעבר חשבו המדענים כי רק קרני ה- UVB, שגורמים לכוויות בעור, מעוררים גדילה של תאי עור סרטניים, כיוון שהם גורמים לנזק הרב ביותר ב-DNA של תאי העור, כולל הפעלה של האונקוגנים (גנים שהפעלתם יכולה לגרום לתא רגיל ובריא להפוך לסרטני). קרני ה- UVB הם האחראיים להופעת גידולים סרטניים בתאי הבסיס ובתאי הקשקש.

אולם גם קרני ה- UVA תורמים את חלקם להתפתחות סרטן העור. הם חודרים אל העור בצורה עמוקה יותר מאשר קרני ה- UVB, הם מחלישים את המערכת החיסונית ומגדילים את הסיכון לפתח סרטן, במיוחד סרטן מסוג מלנומה. העובדה שמיטות שיזוף פולטות כמות קרינת UVA גבוהה מאוד הופכת אותן למסוכנות במיוחד.       


הגורמים הבאים עלולים להגדיל את רמת הסיכון שלך לחלות בסרטן העור:

·          גוון עור בהיר
·          עבר של כוויות שמש
·          חשיפה מיותרת לקרני השמש
·          אזורים שטופי שמש או קווי גובה גבוהים
·          שומות
·          פצעי עור טרום סרטניים
·          עבר משפחתי של תחלואה במחלת סרטן העור
·          עבר אישי של תחלואה במחלת סרטן העור
·          מערכת חיסונית חלשה
·          עור עדין ושברירי
·          חשיפה לגורמי סיכון סביבתיים
·          גיל


>>לפורום סרטן העור>>

פורום מלנומה והסרת שומות

פרופ' אסתר עזיזי

פרופ' אסתר עזיזי מומחית לרפואת עור ומין
פרופ' אסתר עזיזי מומחית לרפואת עור ומין. רפואת עור כללית, עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • בלוטות לימפה דו צדדיות - פצעים בירכיים
 • רותם
 • 19/07/2016 12:45
 • שלום ד״ר. בעקבות תחושת ״גולה״ כואבת במפשעות ניגשתי לבדיקת אולטרסאונד. להלן תוצאותיה: 1. ללא עדות לבקע מפשעתי דו״צ 2. הודגמו בלוטות לימפה מפשעתיות דו״צ בקוטר עד 1.5 ס״מ בחלקם עם עיבוי קורטיקלי. נכתב כי קרוב לודאי מדובר בבלוטות תגובתיות אך נדרשת קורלציה קלינית ומעבדתית. הרופא העריך כי מדובר בפצעים המרובים שיש לי בירכיים ובאיזור- פצעים קטנים ופצעים יותר גדולים ופנימיים... קיבלתי משחה אך עדיין יש כאב בבלוטות... מה יכול להיות? יש ״סיבה לדאגה״???

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב, הפורום הנוכחי מוקדש למלנומה והסרת שומות . על מנת לאבחן את הסיבה והטיפול בתופעה אותה את מתארת ממליצה להבדק ע"י רופא עור ו/או כירורג בקהילה. מאחלת רפואה שלמה, פרופ' עזיזי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • סרקואידוזיס בעור והזרקת חומצה הילאורונית
 • מיכל
 • 12/07/2016 22:56
 • שלום רב לפני כתשע שנים אובחנה אצלי סרקואידוזיס עורית וריאתית. המחלה ברמיסיה מאז ללא טיפול סיסטמי אבל עם הזרקת סטרואידים מקומית נגעים בער (שיצאו בשני מקומות בלבד על צלקות ישנות!). רציתי לדעת האם לדעתך יש מניעה מהזרקת חומצה הילאורונית למילוי קמטים. האם יש נסיון כזה? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב, הפורום הנוכחי מוקדש למלנומה והסרת שומות. לכן מומלץ להוועץ ברופא המטפל בקהילה. בכל מקרה חשוב לשקול היטב את השלכות הטיפול בחומצה היאלורונית בהתחשב בהיסטוריה של סרקואידוזיס עורית. בברכה, פרופ' עזיזי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • יבלות ויראליות בכף רגל - שאלות
 • נעמה
 • 25/07/2016 08:51
 • סובלת מיבלות ויראליות ברגליים משך 8-9 שנים. עברתי כל טיפול אפשרי (ורומאל, משחות סליציל עד רמה של 40%, חנקן נוזלי משך כ 5-6 שנים, לייזר צבע הבזקי לפחות 5 פעמים, סלטק, וזה מלבד כל מיני חומרים לחיזוק המערכת החיסונית , וכל תרופת סבתא אפשרית, ולאחרונה גם שלושה חודשים עם אלדרה, וכמובן תקופות של שילובים ) ,כיום הן כבר התפשטו יותר ויותר, ועברו גם לרגל השניה, ויש לי גם תחת ציפורן באחת מהאצבעות ביד. לאחרונה הגעתי למומחה (פרופסור) ידוע מאד (בבית חולים) שקיוויתי שיעזור לי להלחם בהן באופן אימונולוגי. (בלייזר תמיד אמרו לי שעד שמערכת הטיפול שלי לא תטפל בוירוס כלום לא יעזור) הדברים שהציע לי היו : טיפול ב"בליבלת" , חזרה על טיפול ב DUCT TAPE למשך חודשיים, ובמקביל חיסון גרדסיל. כמובן שהוא יודע שהחיסון אינו עוזר לזנים שגורמים לורוקה פלנטריס, אבל לדעתו זה יכול להביא לשיפור בפעולת מערכת החיסון . אני מחפשת על זה חומר קריאה בארץ ובחו"ל, האם עזר למישהו עם יבלות פלנטריות הגרדסיל ואיני מוצאת שום התייחסות. האם נערך מחקר על כך? בנוסף הציע לי לייזר CO2 בבית חולים במרכז (אני מהפריפריה) בהרדמה מלאה. דבר שאני דוחה כל הזמן. משום שקראתי שזה כואב מאד, ויתכנו אחר כך כיבים שאולי לא יחלימו ,וגם היבלות חוזרות. אני עוסקת בספורט וריקוד וכפות הרגליים "חשובות" לי מאד. עלי לציין שאין לי כאבים מהיבלות עצמן, רק מגעיל אותי העור החולה, מלחיץ שזה יעבור למקומות פחות מוצנעים, וכואב רק מהטיפולים בחנקן, בחומצות , ופציעות שנגרמות מקילוף העור. וכמובן שאני דואגת בנוגע להדבקת אנשים הקרובים לי בבית. שאלתי לגבי הגרדסיל (היקר) , לפני שאני מזמינה בקופ"ח - האם זה משהו שעשוי באמת לשפר את רמת תפקוד מערכת החיסון שלי? (אגב, אני בגיל שכבר לא עושים את החיסון ) שכחתי לומר שבבדיקות דם בנושא אחר לגמרי , עליתי על זה שמשך כמה שנים , ה WBC שלי נמוכים מנורמה, ובעיקר הלימפוציטים. זה מחזק את עניין רמת החיסוניות הנמוכה. אבל אף רופא לא נתן לי שום "טיפ" כיצד עוזרים למערכת החיסון. בנוסף קראתי לאחרונה במחקר רפואי אמריקאי גם על תוסףמזון בשם DIM diindolylmethane מבוסס על ירקות ממשפחת המצליבים, שאמור לעזור גם ליבלות ויראליות. האם כדאי לרכוש ? באיזה מינון להשתמש? יש 100 מ"ג מהחומר הפעיל, יש 200, יש 150...במקום אחד קראתי שצריך 6מג לקילו. ומצד שני קראתי על מגבלות לא לצרוך יותר מ400 או יותר מ200 מג ביום.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא סרטן העור

  מאמרים נוספים  
האגודה למלחמה בסרטן תצא בשבוע הבא בקמפיין הסברה ייחודי באמצעות מצנחי רחיפה בחופי הים לאורך מדינת ישראל. המסר בקמפיין יוקדש לנושא החשיפה הזהירה לשמש ויוצג לציבור המתרחצים בחופי הים בשלוש שפות: עברי...
לרגל פתיחת עונת הסקי בחרמון וברחבי העולם מזהירה האגודה למלחמה בסרטן מפני נזקי השמש בסקי, ומציגה שורת המלצות להתנהגות חכמה ונכונה במהלכו. פרופ' רפאל שפיר, יועץ האגודה למלחמה בסרטן לנושא סרטן הע...
סקר חדש של האגודה למלחמה בסרטן שנערך לקראת הקיץ מוצא כי 71% מהציבור מצהירים ששיזוף לא מעניין אותם, הם הפנימו את המסר ובריאותם קודמת. הסקר התבצע באמצעות משאל טלפוני ממוחשב ע"י חברת Market Wa...
סקר חדש של האגודה למלחמה בסרטן שנערך לקראת הקיץ גילה כי הציבור הישראלי הפנים את המסר שהשמש מסוכנת ורק 6% דיווחו כי נכוו השנה כתוצאה משיזוף מוגזם. הסקר נערך בסוף חודש אפריל 2006 ע"י חברת Mar...
ביום ראשון ה- 10.5 ייפתח "שבוע המודעות למניעת סרטן העור ולגילויו המוקדם", שיימשך עד יום שישי ה-15 במאי 2009. בשבוע זה, ייפתחו במבצע מיוחד ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן כ - 300 תחנות לגי...
על פי מחקר חדש, פחות משליש מהישראלים עורכים בדיקות אבחון לסרטן. נתון זה מצער במיוחד עקב העובדה שגילוי מוקדם של סרטן מעלה את הסיכוי להצלחת הטיפול בצורה משמעותית. גילוי מוקדם תלוי בשני גורמים: תשומת לב ...
כמו בכל קיץ, אנו מוקפים במגוון אדיר של מוצרי הגנה מפני השמש. הבעיה היא לא איפה לקנות, אלא מה... כל מה שרציתם לדעת על קרם הגנה. כמה בדיוק קרם הגנה מגן עלינו? בלי קשר לסוג המוצר, כדי להבין בדיוק כמה ...
בסקר שבוצע לאחרונה על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה עבור חברת התרופות כצט - יצרנית ומשווקת טיפות ויטמין D למבוגרים, בקרב מדגם מייצג של 500 איש בגילאי 18 ומעלה, עולה כי רוב הציבור, כ- 70% , אינו יודע ...
סרטן הוא שם ניתן לקבוצה של מחלות בעלות מכנה משותף, הוא אבדן בקרה על חלוקת התאים, גדילתם ותפקודם. תאי הגידול יכולים לפלוש לרקמות סמוכות ולפגוע בתפקודם, לחדור לכלי דם וכלי לימפה, ליצור גידולים נוספים במ...
פרסומת
עור פנינו הוא העדות הראשונית והבולטת ביותר למה שעברנו ולמצבנו הרגשי. איך העור בנוי? מה קורה בתהליך ההתבגרות והזדקנות שלו? על המצב הפסיכולוגי של העור והדרכים לשמור עליו צעיר וקורן ככל האפשר. עור פני...


רופאים בתחום
ד"ר שמואל יורב ד"ר שמואל יורב
מומחה למחלות עור, אקנה וטיפול בקמטים קרא עוד
פרופ' אסתר עזיזי פרופ' אסתר עזיזי
מומחית לרפואת עור ומין קרא עוד
הכי נצפים
מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

להמשך קריאה >>
"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

להמשך קריאה >>
מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל