דיכאון (Depression)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

המושג "דיכאון" הידוע בספרות הרפואית מזה אלפי שנים, אינו בהכרח מתאר שינויים במצב הרוח הנגרמים בעקבות אירועים קשים או טראומטיים, אלא מתייחס להסתמנות קלינית מגוונת יותר ששולטים בה עצבות ודיכאון.

לפעמים מופיע הדיכאון הקליני בעקבות אירועים כמו אֶבֶל ופרידה, אך הוא עמוק ומשתק יותר מהמאורע שהתחיל את התהליך עצמו.

תיאורים מדויקים של מצבי דיכאון הופיעו עוד בתקופה היוונית בכתביו של היפוקרטס, הרופא היווני שכינה את הדיכאון בשם "מלנכוליה". היפוקרטס תיאר מקרים שאופיינו במצב רוח ירוד, בקשיים בשינה, בירידה בתיאבון ובאי-שקט נפשי וגופני.

מחלת הדיכאון שכיחה ביותר. ממחקרים רבים עולה שהמחלה מופיעה כיום בגילים צעירים יותר מבעבר ותוקפת שיעור גדול יותר באוכלוסייה. הצפי של ארגון הבריאות העולמי הוא שבשנת 2020 מחלת הדיכאון תתפוס את המקום השני בתחלואה האנושית, לאחר מחלות לב וכלי דם. לא ברור מקורה של מגמה זו המשותפת לחברות מזרחיות ומערביות.

שינויים תורשתיים, השפעת סמים ואלכוהול, גורמים סביבתיים (כגון שינוי במבנה המשפחה, עלייה בשיעור הגירושים, עלייה בתוחלת החיים ובשיעור המחלות הכרוניות), נחשבים כולם כסיבות אפשריות הגורמות לעלייה בשיעור חולי הדיכאון.

עובדות מרכזיות המתייחסות למחלת הדיכאון:

1. דיכאון מופיע בקרב 20%-15% מהאוכלוסייה, לפחות פעם אחת בחיים;
2. מחלת הדיכאון יכולה לתקוף בכל גיל, החל בילדים וכלה באנשים בגיל הזהב;
3. נשים לוקות בדיכאון בשיעור גבוה יותר באופן משמעותי מגברים;
4. כמחצית מהפונים לטיפול במחלת הדיכאון מקבלים טיפול שאינו מספק;
5. כ-30% מהמטופלים אינם מגיבים לטיפול הראשוני;
6. כ-15%-10% ממצבי הדיכאון עלולים להיות כרוניים בטבעם;
7. קיימת נטייה משפחתית ללקות במחלת הדיכאון;
8. התאבדות היא תמיד סכנה מאיימת במצבי דיכאון בינוני וקשה.

למול הנתונים המדאיגים הללו, יש גם נתונים מעודדים. מאז הוכנסה בשנת 1987 התרופה האנטי-דיכאונית פרוזאק, פותחו כשבע קבוצות של תרופות אנטי-דיכאוניות חדשות שמשפיעות על מגוון רחב יותר של מנגנונים ביוכימיים במוח, וגורמות לפחות תופעות לוואי. נוסף לכך, בעשור האחרון ניכרת התקדמות רבה בתחומי המחקר והידע של מדעי המוח. קרוב לוודאי שבשנים הקרובות יוכנסו לטיפול קבוצות נוספות של תרופות שהן פרי התקדמות זו. שני גורמים אלה מבטיחים תחזית אופטימית יותר לגבי הטיפול בדיכאון בעתיד.

התסמינים האופייניים לדיכאון

ההגדרות של דיכאון משתפרות והולכות במהלך השנים, וכיום ברור שאבחון המחלה צריך להתבסס על הימצאותם של תסמינים ספציפיים. יש לציין שדיכאון יכול להשתרע על קשת רחבה של חומרה, מדיכאון קל עד לקשה ביותר, החל בדיכאון שמופיע פעם בחיים וכלה בדיכאון שתוקף לעיתים קרובות. אין ספק, שמצבי הרוח של האדם מושפעים מאוד ממצבו הפסיכולוגי. החיים בימינו מורכבים ואנו עדים להשפעות נרחבות, בהן קשיים כלכליים, אי-ביטחון מדיני, אלימות במשפחה וחוסר תמיכה, התמכרות לאלכוהול ונטילת סמים; וכן שינוי בערכים הלאומיים, כולל העומס הנפשי הניכר של המלחמות והתקפות הטרור. כל אלה גורמים לא פעם לתחושות של מצב רוח ירוד, לחוסר ביטחון ולחרדה בקרב אזרחי מדינות שחשופות לאלו.

תסמינים הכרחיים לאבחון דיכאון כוללים מצב רוח ירוד: ברוב שעות היום, כמעט מדי יום, לתקופה הנמשכת שבועיים לפחות; וירידה משמעותית בעניין או בהנאה ממרבית הפעילויות רוב היום, מדי יום, למשך שבועיים לפחות. מדד הזמן נועד לסייע לרופא להבחין בין ירידה במצב הרוח שהיא מישנית לאירועים בחייו של האדם, לבין ירידה במצב הרוח שהיא עמידה יותר, ומאפיינת את מחלת הדיכאון.

דיכאון הוא מצב קליני אשר אינו מתחשב בגיל, במצב הכלכלי או החברתי של הלוקים בו. ניתן לאבחן דיכאון, החל מגיל הילדות ועד לגיל זיקנה, גם בילדים וגם בקרב קשישים מעל גיל 90, אך יש לקחת בחשבון שהביטוי ההתנהגותי של הדיכאון שונה בכל גיל.

שני מצבי דיכאון מרכזיים הם דיכאון קליני ודיכאון דיסטימי

בדיכאון קליני (נקרא גם דיכאון רבא או דיכאון מאז'ורי), האדם מדווח על מצב רוח ירוד במיוחד ועל חוסר הנאה מרוב הדברים שהוא עושה, נוסף למספר לא מבוטל של תסמינים.

בדיכאון דיסטימי האדם מתלונן על דיכאון בינוני שנמשך שנתיים או יותר ואינו מרפה כמעט. התסמינים הנוספים קלים יותר, אך על פי רוב כוללים הפרעה מסוימת בתפקוד הבין-אישי, קשיים בשינה וברמת האנרגיה ותפיסה קוגנטיבית שלילית הן כלפי עצמו והן כלפי החיים בכלל.

בשני מצבי דיכאון אלו, מומלץ טיפול בתרופות.

לפירוט כל סוגי הדיכאון, לחצו כאן

סימפטומים


תסמיני דיכאון כוללים:

· איבוד עניין בפעילויות יומיומיות שגרתיות

· הרגשת עצבות ודכדוך

· הרגשה של חוסר תקווה

· התקפי בכי ללא סיבה נראית לעין

· בעיות בשינה

· קשיים בריכוז ובהתמקדות

· קשיים בקבלת החלטות

· עליה או ירידה במשקל שלא מתוך כוונה

· רגזנות

· חוסר מנוחה

· רגישות יתר

· תחושה של עייפות או חולשה

· תחושה שאתה חסר ערך

· איבוד עניין במין

· מחשבות אובדניות או ניסיונות התאבדות

· בעיות גופניות לא מוסברות, כמו כאבים בגב או כאבי ראש

תסמיני דיכאון שונים ומגוונים, משום שהוא מתבטא בדרכים שונות אצל אנשים שונים. לדוגמא אצל אדם בן 25 שיש לו דיכאון יופיעו תסמינים שונים מאלו שיופיעו אצל אדם בן 70. אצל חלק מהאנשים תסמיני המחלה חמורים עד כדי כך שברור שמשהו אינו כשורה. אחרים חשים מסכנים באופן כללי, או פשוט אינם מאושרים ואינם יודעים מדוע.


סיבות וגורמי סיכון

לא ידוע מהו הגורם המדויק להופעת דיכאון. 

כמו במחלות נפש רבות אחרות, הסברה היא שמגוון גורמים ביוכימיים, גנטיים וסביבתיים עלולים להיות הגורם למחלה, ביניהם:

גורמים ביוכימיים. מחקרים שעשו שימוש בהדמיה בטכנולוגיה מתקדמת, מעידים שאצל אנשים הלוקים במצב של דכאון מתרחשים שינויים פיזיים במוח. עדיין לא ברור בדיוק מה הם השינויים ומה חשיבותם, אך יתכן שבירור העניין יסייע בסופו של דבר בהגדרת הגורמים למחלה. יתכן שחומרים כימיים אלו הנמצאים באופן טבעי במוח – הם מכונים מעבירים עצביים וקשורים למצב הרוח, משחקים תפקיד בגרימת דיכאון. חוסר איזון הורמונלי יכול אף הוא להוות סיבה להופעה של דיכאון.

גורמים גנטיים. מחקרים מסוימים מראים שהופעת דיכאון נפוצה יותר בקרב אנשים שיש להם קרובי משפחה ביולוגיים הלוקים במחלה. החוקרים מנסים למצוא את הגנים הקשורים בגרימת דיכאון.

גורמים סביבתיים. גם הסביבה נחשבת במידה מסוימת כגורמת דיכאון. גורמים סביבתיים הם מצבים בחיים שקשה להתמודד איתם, כמו אובדן של אדם אהוב, בעיות כלכליות ומתח ברמה גבוהה.

אמנם אין נתונים סטטיסטים מדויקים, אך דכאון נחשב למחלה נפוצה למדי. דיכאון חוצה גבולות גזעיים, אתניים וסוציו אקונומיים – אף אחד אינו מחוסן מפני מצב של דכאון.

בדרך כלל דיכאון מתחיל בשנות ה- 20 המאוחרות לחיים, אך הוא עלול להופיע בכל גיל ולפגוע בכל אחד, החל מילדים צעירים ועד מבוגרים קשישים. נשים מאובחנות כחולות דיכאון פי שניים יותר מגברים, אולם יתכן שהסיבה לכך נעוצה בחלקה בעובדה שנשים נוטות יותר לחפש טיפול נגד דיכאון.

הסיבה המדויקת להופעת דכאון אמנם אינה ידועה, אך החוקרים מצביעים על מספר גורמים שכפי הנראה מעלים את הסיכון להתפתחות המחלה, או גורמים להתפרצותה, ביניהם:

· קיומם של קרובי משפחה ביולוגיים הלוקים במצב של דכאון.
· היסטוריה של התאבדויות במשפחה
· אירועים הגורמים ללחץ בחיים, כמו מוות של אדם אהוב.
· מצב רוח דיכאוני בתקופת הנעורים.
· מחלות כמו סרטן, מחלות לב, אלצהיימר או איידס.
· שימוש ארוך טווח בתרופות מסוימות, דוגמת תרופות מסוג מסוים לטיפול בלחץ דם גבוה, 
  כדורי שינה ובמקרים מסוימים גלולות למניעת היריון.

תופעות נלוות וסיבוכים

דיכאון הוא מחלה רצינית שעלולה להכביד מאד על יחידים ועל משפחות. דיכאון שאינו מטופל עלול להתדרדר ולהגיע למצבים של נכות, תלותיות והתאבדות. דיכאון עלול להוביל לבעיות רגשיות, התנהגותיות, בריאותיות ואפילו משפטיות וכלכליות קשות, המשפיעות על כל תחומי החיים. 

הסיבוכים של דיכאון עלול לגרום או להיות קשור בהם כוללים:

· התאבדות
· התמכרות לאלכוהול
· התמכרות לחומרים
· חרדה
· מחלות לב ומחלות אחרות
· בעיות בעבודה או בלימודים
· עימותים בתוך המשפחה
· קשיים במערכות יחסים, בידוד חברתי.

פורום טיפול זוגי, טיפול משפחתי

 עדית רונן סתר

עדית רונן סתר עדית רונן סתר, מנהלת פורום טיפול זוגי, טיפול משפחתי. מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטעם האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי
עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • דיכאון נוראי
 • אנונימית בת 17
 • 06/02/2016 20:30
 • אני סובלת מכמה דברים מחלת מין שלא עוברת כבר חצי שנה ציונים נמוכים חבר שההורים לא מקבלים ובעקבות כך אבא שלי לא מדבר איתי/מתייחס אליי עלייה במשקל בחרתי מגמה שונה משל 2 החברות הטובות שלי וכתוצאה מכך התרחקתי מאחת מהן.. אני מתמודדת לבד עם המון דברים בזמן האחרון וזה כבר הגיע למצב שאני לא יכולה יותר לשאת את כל זה לבד.. זה מצטבר עוד ועוד ובכיתי כמו שלא בכיתי בחיים שלי בסופש הזה ואינלי את מי לשתף,אני מרגישה לבד בעולם הזה ולא מסוגלת לבוא מחר לבית ספר בכלל עם המצב רוח הזה יש לי מחשבות אובדניות אבל לא אעז לעשות אותן. אני סובלת מתיסכול ודיכאון כמו שלא היה לי בחיים. מדימוי עצמי נמוך ותחושת בדידות נוראית. אין לי את הכוחות להמשיך מרוב כל הבכי והמצב רק הולך וגורע ועוד דברים שליליים נוספים. מרגישה שאני צריכה הפסקה מהעולם אבל אין איך.מרגישה כלואה בתוך חדר של דיכאון שגם אם יש לי את הרצון לצאת מימנו אני פשוט לא מצליחה ואין לי עזרה מאף אחד.כל פעם שיש לי תקווה ומשתפר המצב רוח מעט,היא פשוט מתנפצת ברגע אחד ואני עולה לחדר מסתגרת,בוכה ומוצפת בדברים שליליים. ואף אחד לא שם לב לזה ביומיים האחרונים מהמשפחה ואני לא מסוגלת יותר ככה.קשה לי ואני באמת שבורה לחתיכות מבפנים אף על פי שאני נראת מבחוץ כאילו שהכל טוב. יש עצה את מי לשתף? האם זה נשמע כמו דיכאון שמצריך טיפול או שיחלוף לבד?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אנונימית יקרה, תודה שפנית לפורום ושיתפת במה שעובר עליך. ובאמת, את מתמודדת עם דברים רבים בעת ובעונה אחת. ובכל זאת, ממה שאני קוראת, אני מתרשמת שיש לך יכולת ממש טובה לאהבחין ולאבחן - מהן הסיבות שגורמות לך למצב רוח רע ותחושת לבד. ומכיוון שהדברים שמעיקים ידועים לך וברורים בשבילך, ניתן יהיה לעבוד עליהם. כל הכבוד לך על התושיה, הבהירות, והפתיחות , למצוא מקום (באינטרנט) לפרוק את המצוקות, אפילו לרגע! זה מאד מרגש, וגורם באופן מיידי, לרצות לשמוע אותך עוד. שאלת מה לעשות - ואני רואה בזה סימן מצוין, שאת מחפשת איך לפעול וכיצד לעזור לעצמך. ראשית, אני מציעה שתמשיכי לפעול, בדיוק כפי שעשית כשכתבת את מה שעל לבך. לא לחכות שהזמן יחלוף, אלא לפעול, כדי להגיע לתחושות טובות יותר ולשפר את המצב. וזה יהיה נכון לשתף. האם יש מישהו מבוגר שאת מרגישה שאפשר להתייעץ עמו? אמא של חברה, יועצת בית הספר, מחנך או מחנכת, שכנה. גם אם אינך מכירה אישית את יועצת בית הספר, זו יכולה להיות בשבילך התחלה טובה, מכיוון שהיא זמינה ונמצאת, ויכולה לסייע לך בכל הקשיים שהזכרת. בנוסף, אם יש לך צורך לשוחח עם מישהו, תמיד תוכלי לפנות למוקד של ער"ן (עזרה ראשונה נפשית). הם מורגלים לעסוק בנושאים אלה ומחכים לשיחות ממי שזקוק לדבר. בטלפון 1201 (בכל שעה). כמובן, שאני אשמח לשוחח איתך ולנסות לסייע לך, בטלפון 052-3364944 או בכתובת המייל idit.setter@gmail.com. זכרי דבר משמעותי: תמיד תמיד - תחושות רעות אינן הצעד האחרון! ישנו עוד צעד, ועוד צעד, מעבר לתחושה רעה, שיביאו אותך למקום אחר. אני אומרת לך את זה, מניסיון עם אנשים שעברו תחושות מאד מאד רעות, ומצאו דרך וצמחו למקום אופטימי. מחכה לשמוע ממך, בכל דרך :-) כיצד ומה קורה איתך.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תודה
 • אנונימית
 • 08/02/2016 07:30
 • קודם כל תודה רבה רבה!! תודה על ההתעניינות והיחס! לגבי את מי לשתף.. יש יועצת בבית הספר אבל אני לא רוצה שזה יופץ ושהיא תדע כי היא מורה לכישורי חיים בכיתה שלי, קצת מביך. יש לי כמה חברות טובות אבל לא חושבת שהן באמת יוכלו לעזור לי אז לא הייתי רוצה לשתף אותן בעניין. אני ממש שמחה על ההתעניינות באמת! אנסה להתמודד עוד קצת ואם העניין עם אבא לפחות לא ייסתדר אפנה אלייך במייל או פה.. תודה רבה לך!אישה מקסימה.. יום טוב ושבוע נעים

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • פרידה
 • שבורה נפשית
 • 17/12/2015 04:04
 • אני והאקס שלי פרודים כבר שנה .. הזוגיות שלנו נמשכה כשנתיים וחצי, בזמן הזוגיות אני עשיתי מעשה בוגדני ועל כך נענשתי בזה שהוא הפסיק לאהוב אותי ולהאמין בי לאט לאט ..נסיתי בכל כוחי לתקן את מה שהרסתי אך לאחר חצי שנה לא היה על מה לדבר יותר.. החלום שלי זה היה לחיות עם הגבר הזה כל החיים , לבנות איתו משפחה שהוא יהיה האבא של הילדים שלי אך הרסתי הכל .. כי עשיתי מעשה טפשי ונפלתי לתהום שאני לא מאחלת לאף אחד! אני כל לילה חולמת עליו כל יום הוא נמצא בראש שלי בבוקר ובלילה, יש ימים שיותר ויש ימים שפחות . לא מצליחה להשתחרר ממנו למרות שאני מאוד רוצה ומנסה.. מה גם שיש לי כרגע בן זוג שמאוד אוהב אותי ,אני מנסה לאהוב אותו לתת את מה שלא נתתי לאף אחד אך לא אוכל לעולם לאהוב בזמן שהאקס נמצא במחשבותיי . הדמעות חונקות הגעגועים לא נפסקים עברה שנה ועדיין לא החלמתי . אני לא יודעת כמה אוכל לקבל עזרה כאן אבל גם אם לא זה בסדר.. לפחות פרקתי.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום לך, תודה לך על הפתיחות והכנות שבמילותיך. נשמע שאת עוברת תקופה ארוכה של שברון וטלטלה, רגשות אשמה, חרטה וכאב. כמה קשה לעבור כל זה, ולהמשיך לחייך, ולהמשיך לקבל בחיים החלטות (קטנות וגדולות), כאילו הכל כשורה. אך כמו שתיארת, לא הכל כשורה, ואת מחזיקה מעמד עם דמעות חנוקות, געגועים ושאלות מטרידות. הייתי מציעה לך לגשת לטיפול פרטני, עבור עצמך. מטרות הטיפול יכולות להיות רבות, ואת זו שתחליטי מהם רצונותיך מהטיפול, אך בשבל ראשוני, תוכלי לקבל קצת הקלה ולהתחיל להתארגן על כל תחושותיך בצורה שתרגיש מאורגנת. ממקום כזה (כמו שאמרת, לפרוק) וממקום של להבין את עצמך, אפשר לקבל הרבה מאד כוח ובהירות. המון הצלחה, ובאמת ממליצה לפנות לטיפול פרטני. המשיכי לעדכן מה שלומך. כל טוב! עדית.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בגידה באמון
 • ל-י
 • 08/12/2015 12:26
 • לבעלי יש ידידה טובה שהקשר ביניהם יותר חזק ממה שחשבתי. הוא נשבע שאין כלום ביניהם אבל מצאתי הודעה שאומנם לא אומרת כלום לטעמי לא היתה במקום והערתי לו על כך והבטיח שיפחית את השיחות איתה ושהיא תיזום שיחות בלבד ולא הוא. לאחר חודש ראיתי את פירוט השיחות והוא המשיך להתקשר אליה כרגיל- ז"א שיקר לי. לאחר פיצוץ זועם והרבה בכי והצטערות מצידו החלטתי לתת לו את ההזדמנות והוא כרגע לא אמור לשוחח איתה יותר. אך עם עידן האינטרנט הוא יכול ליצור איתה בהרבה דרכים אחרות בלא ידיעתי וקשה לי להאמין לו לפעמים למרות שנשבע שלא משוחח איתה וגם אמר לה שהוא צריך לנתק את הקשר לפחות עד שהדרים ירגעו. איך אני מחזירה לעצמי את הבטחון ואיך אפשר לבטוח בו שוב? אני מבינה שזה עניין של זמן והרבה שיחות בינינו אבל נורא קשה להאמין- אשמח לייעוץ או עזרה תודה רבה!!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום לך, ותודה שכתבת לפורום, מאחר וזהו מצב שעלול לקרות אצל זוגות רבים, שיכולים להזדהות איתך. ראשית, קבלי את התנצלותי על העיכוב בתשובה, עקב חג החנוכה. ממה שתיארת, ניתן ממש לדמיין את הערב הקשה שעבר ביניכם, את התפרצות הבכי, הזעם והרצון העז להאמין שמשבר האמון חלף. עם זאת, כפי שכתבת בעצמך, גם אם סוכם ביניכם, וגם אם בן זוגך לא יצור עמה קשר, הספקות חילחלו ונמצאים שם, אצלך, ובתוך הקשר הזוגי שלכם. גם אם הנושא לא ידובר ביניכם, הוא יראה את פניו (חוסר אמון, משבר אמון) בדרכים אחרות ולעתים באופן לא צפוי. כמו כן, חשוב להדגיש שמשבר אמון יכול להיווצר מסיבות שונות, לא רק מבגידה פיזית בעלת גוון מיני. גם קשר קרוב ואינטימי (ללא מגע), המספק צרכים רגשיים של אחד מבני הזוג, יכול להשפיע על רמת האמון הנמצאת בזוגיות עצמה. הייתי מציעה לכם לפנות לייעוץ זוגי. בתהליך של עבודה זוגית על הקשר ביניכם, תוכלו לבחון מהי התרומה של הקשר של בן זוגך עם הידידה, תוכלו לבדוק מהם הצרכים של כל אחד מכם מהקשר הזוגי, מהן תחושותיכם לגבי הקשר, והאם ניתן להתמלא מתוך הקשר שלכם. בטיפול זוגי, תוכלו לבדוק את מידת הביטחון בקשר שלכם, ולפעול בכדי להעצים את הביטחון בקשר. ממה שתיארת, איני יכולה להעריך את מידת הזמן הצפויה לטיפול זה, אך בכת מפגש ראשוני עם מטפל/ת זוגי, תוכלו להתייחס לשאלת הערכת הזמן הנחוץ לטיפול. גם בן זוגך ייתרם מטיפול, בו יוכל להביא את צרכיו ולבדוק אותם איתך. בהצלחה, עדית.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא דיכאון

  מאמרים נוספים  
אחת השאלות שעולות אצל משפחות שבנן מתגלה כפגוע נפש היא, מה הוא יכול לעשות? האם חייו ישתנו מעתה? האם הוא יוכל עוד לתפקד או שמא מהרגע בו התגלתה הפגיעה, אזי שחייו משותקים והוא יזדקק כל העת לתמיכה ועזרה? ...
במהלך השנים, עסקו לא מעט ספרים ומחקרים בהתגבשות הזהות המינית אצל מתבגרים, נערים ונערות. בעשורים האחרונים החלו להיכתב ולהתפרסם מחקרים רבים על אופי התגבשותה של הזהות המינית אצל מתבגרים אשר חשים משיכה מי...
על מנת לאבחן דיכאון, רופא עשוי לערוך בדיקה גופנית ולשאול שאלות בנוגע להיסטוריה הרפואית של הילד. ייתכן שתתבקשו למלא טופס בנוגע לתסמינים של ילדכם. הרופא עשוי לשאול את הילד שאלות בכדי ללמוד עוד על הד...
רקע לתופעה מקובל להתבונן בחיי הפרט, ושל המשפחה כתהליך שקיימים בו שלבים. בין שלב לשלב יש תקופות מעבר. השלבים הם אוניברסאליים אך נראים אחרת מתרבות לתרבות. השלב שאנו מדברים עליו במצב נורמטיבי הוא...
נדמה שאין תקופה בחייו של אדם אשר התעסקו בה כמו תקופת גיל ההתבגרות. מאפייני גיל ההתבגרות זכו לאינספור מחקרים ומאמרים. נכתבו עליה ספרים ונעשו עליה סרטים. לא לחינם עשו זאת, הרי תקופת גיל ההתבגרות היא התק...
תקופת גיל ההתבגרות היא התקופה השנייה בחייו של הילד. בה הוא חווה שינויים פיזיולוגיים קיצוניים. אך להבדיל מהתקופה הראשונה, בה היה תינוק, בגיל ההתבגרות הוא מודע ומבחין בשינויים שהוא עובר, וחווה אותם בזמן...
מהו דיכאון ילדים? דיכאון הוא הפרעת מצב רוח רצינית שעלולה לגזול את האושר מחייו של ילד. זה נורמלי שילד "מצוברח" או עצוב מדי פעם. תתוכלו לצפות לתחושות שכאלה לאחר מותה של חיית מחמד או מעבר לע...
איך אדע אם יש לי OCD? אדם הסובל מ-OCD עלול לחוות: פחד מפני זיהום או מחלה קשה. הקפדה מוגזמת על כך שהכל יהיה מסודר בדיוק באופן מסוים. דימויים נוראיים ב...
אחד הדברים המאיימים ביותר, עבור הורים, הוא פגיעה מינית בילדם. פגיעה מינית מהווה לא רק שבר אישי קשה אצל הנפגע, אלא גם שבר משפחתי אצל בני המשפחה, ויש צורך לגייס משאבי התמודדות רבים בכדי למזער את השפעו...
כאשר אנשים חווים פגיעה מינית, ישנו רצון להתנתק מהאירוע, להדחיק אותו ולנסות לשכוח ממנו לגמרי. מחקרים רבים מראים שניסיון זה בדרך כלל נכשל ורק מעצים את תחושת החרדה והבדידות של נפגעי תקיפה מינית. לכן הר...


רופאים בתחום
ד"ר ברוך פונרובסקי ד"ר ברוך פונרובסקי
מומחה לפסיכיאטריה. מנהל מכון להערכה תפקודית. מרכז... קרא עוד
ד"ר ניר עישר ד"ר ניר עישר
מנהל רפואי מומחה ומדריך בטיפול קוגנטיבי התנהגותי קרא עוד
הכי נצפים
היקר או הזול? 4 כללים לרכישה בריאה של מוצרי איפור וטיפוח

היקר או הזול? 4 כללים לרכישה בריאה של מוצרי איפור וטיפוח

להמשך קריאה >>
מתי באמת צריך לתת לילד תרופות להורדת חום?

מתי באמת צריך לתת לילד תרופות להורדת חום?

להמשך קריאה >>
דילוג על ארוחת בוקר גורם להשמנה? 4 מיתוסים - והאמת

דילוג על ארוחת בוקר גורם להשמנה? 4 מיתוסים - והאמת

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל