x סגור

רעלת הריון (Preeclampsia)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

רעלת הריון – אשר מכונה לעיתים יתר לחץ דם הריוני – מאופיין על ידי לחץ דם גבוה והימצאות עודף חלבון בשתן לאחר השבוע ה- 20 של ההיריון.

במרבית המקרים, רעלת הריון גורמת לעליית מתונה בלבד בערכים של הדם. אולם, כאשר רעלת ההיריון אינה מטופלת היא יכולה להוביל אל מגוון סיבוכים – ואף למוות – הן אצל האם והן אצל העובר.

המרפא היחיד לרעלת הריון היא גרימה ללידת התינוק. במידה ורעלת ההיריון מתפתחת לקראת סיום תקופת ההיריון, גרימה ללידה היא כמובן הפתרון הנהיר והטוב ביותר. 

במידה ואבחנו אצלך רעלת הריון בשלבים מוקדמים יותר של ההיריון, את יחד עם הרופא המטפל בך, צריכים להתמודד עם המשימה של הארכת ההיריון שלך ככל שניתן על מנת לאפשר לעובר שלך להוסיף ולהתפתח, וכל זאת מבלי להסתכן בסיבוכים אשר עלולים להיות מסוכנים עבורך או עבור העובר שלך.

פרופ' אריאל מני מומחה במיילדות גניקולוגיה ובעיות פריון

סימפטומים


התסמינים המלווים את רעלת הריון הם לחץ דם גבוה (hypertension) והימצאות של עודף חלבון בשתן (proteinuria) לאחר השבוע ה- 20 של ההיריון. עודף החלבון בשתן הינה תוצאה של בעיות בתפקודי הכליות שלך. הרופא המטפל בך יוכל להבחין בתסמינים מוקדמים אלה לרעלת הריון באחת מן התוצאות של הבדיקות הרגילות שאת מבצעת במשל כל תקופת ההיריון שלך.

תסמינים נוספים של רעלת הריון – אשר יכולים להתפתח בהדרגה או להופיע בבת אחת, במרבית המקרים בשבועות האחרונים של תקופת הריון – כוללים בין השאר:

·          כאבי ראש חזקים מאוד
·          שינויים בראייה, הכוללים איבוד זמני של הראייה, טשטוש בראייה או רגישות יתר לאור
·          כאבי בטן, לרוב באזור שמתחת לצלעות באזור הימני של הבטן
·          בחילות או הקאות
·          סחרחורות
·          הפרשת שתן מוגברת
·          עלייה פתאומית במשקל, בדרך כלל יותר מקילוגרם אחד בשבוע

בהרבה מן המקרים, הופעתה של נפיחות (בצקת), במיוחד באזור הפנים והידיים, היא תסמין המלווה את רעלת ההיריון. הנפיחות לכשעצמה אינה נחשבת סימן מובהק למצב של רעלת הריון, מכיוון שנפיחות זו נוהגת להופיע גם במהלך הריונות תקינים לחלוטין.

הפרעות אחרות הגורמות ללחץ דם גבוה במהלך ההיריון

רעלת הריון מוגדרת כאחת מתוך ארבע תסמונות אשר יכולות לגרום לעלייה בלחץ הדם במהלך ההיריון, שלושת האחרות הן:

לחץ דם הריוני גבוה.
נשים אשר סובלות מלחץ דם הריוני גבוה מציגות ערכים גבוהים בלחץ הדם שלהן , אך אינן מפרישות עודפי חלבון לשתן. חלק מן הנשים אשר סובלות מלחץ דם הריוני גבוה יפתחו בסופו של דבר רעלת הריון. 

לחץ דם גבוה בצורה כרונית.
לחץ דם שהוא גבוה באופן כרוני הוא לחץ דם המראה ערכים גבוהים כבר לפני השבוע ה- 20 להיריון או שהוא נמשך אל מעבר ל- 12 שבועות שלאחר הלידה. לרוב לחץ הדם הכרוני הגבוה היה קיים אצלך עוד בטרם נכנסת להיריון אך פשוט לא הבחנת בו. 

רעלת היריון בנוסף ללחץ דם כרוני גבוה.
מצב זה מתאר נשים אשר סובלות מלחץ דם כרוני גבוה ללא כל קשר להיריון ובזמן ההיריון ערכי לחץ הדם שלהן עולים עוד ובצורה חמורה וזאת בנוסף לנוכחות עודפי חלבון בשתן שלהן.

סיבות וגורמי סיכון

רעלת הריון מכונה "רעלת" מכיוון שבעבר נהוג היה לחשוב כי היא נגרמת כתוצאה מהימצאות רעלן בזרם הדם של האישה ההרה. למרות שתיאוריה זו הופרכה כבר מזמן, החוקרים עדיין מנסים לגלות מהו הגורם לרעלת ההיריון. 

הגורמים האפשריים כוללים בין השאר:

·          זרימת דם בלתי מספקת אל עבר הרחם  
·          נזקים בכלי הדם  
·          בעיות במערכת החיסונית  
·          תזונה לקויה

רעלת הריון מתפתחת רק בזמן היריון. גורמי הסיכון שלה כוללים בין השאר:

·        
עבר רפואי או היסטוריה משפחתית של רעלת היריון

·        
היריון ראשון. רמת הסיכון לפתח רעלת היריון היא הגבוהה ביותר במהלך ההיריון הראשון שלך או במהלך ההיריון הראשון שלך עם בן זוג חדש. 

·        
גיל. רמת הסיכון לפתח רעלת היריון היא גבוהה יותר אצל נשים בהיריון אשר עברו את גיל 35. 

·        
עודף משקל.

·        
היריון מרובה עוברים.

·        
סוכרת היריון.

·        
עבר רפואי של מחלות אחרות. באם את סבלת ממחלות או תסמונות אחרות עוד בטרם נכנסת להיריון – כמו לחץ דם כרוני גבוה, סוכרת, מחלת כליות או זאבת (לופוס) – כך גדלה רמת הסיכון שלך ללקות ברעלת הריון.

תופעות נלוות וסיבוכים

מרבית הנשים אשר סובלות ממצב של רעלת הריון יולדות תינוקות בריאים לחלוטין. ככל שרעלת הריון שלך חמורה יותר, וככל שהיא מופיעה בשלב מוקדם יותר של ההיריון, כך גדלה רמת הסיכון לך ולעובר שלך. 

הסיבוכים המלווים את רעלת ההיריון כוללים בין השאר:

·          חוסר זרימת דם אל השליה
·          היפרדות השליה. רעלת ההיריון מעלה את רמת הסיכון להיפרדות השליה, תופעה אשר בה השליה מתנתקת מן הדופן הפנימית של הרחם עוד טרם הלידה. היפרדות חמורה של השליה יכולה לגרום לדימומים כבדים, אשר יכולים להיות מסכני חיים הן לעובר והן לאם.
·          תסמונת תמס דם (HELLP)
·          רעלת הריון ממאירה (Eclampsia)

פורום ציסטה בשחלה

ד"ר יובל קאופמן

ד"ר יובל קאופמן מומחה לכירורגיה גניקולוגית
רופא בכיר במחלקת נשים ויולדות, המרכז רפואי כרמל ובית חולים אסותא, חיפהמבצע ניתוחים אנדוסקופיים מורכבים הקים ומנהל בבית החולים את "המרכז הרב-תחומי לטיפול באנדומטריוזיס", מרכז ייחודי באזור הצפון עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ציסטה גדולה בשחלה
 • מודאגת מציסטה
 • 23/11/2014 17:39
 • שלום, בת 40 לאחר 3 לידות, עם ציסטה בגודל 7 ס"מ בשחלה השמאלית. הציסטה צלולה, פשוטה, דפנות חלקות, ולא משנה את גודלה בחודשיים האחרונים.
  לא ידוע ממתי היא אצלי אך בהריון האחרון (לפני 4 שנים) גם נמצאה אצלי ציסטה גדולה וההריון היה תקין לחלוטין, שכחתי מקיומה.
  יכול להיות שכרגע מדובר בציסטה אחרת.
  בבדיקות דם שעשיתי יצאו הערכים הבאים:
  CA-125 - 41.72
  CA-15-3 -33.16
  CA-19-9 -10.4
  הגניקולוג שלח אותי למרפאה טרום ניתוחית וציין שכדאי להוציא את הציסטה בניתוח.
  הציסטה לא גורמת לי לשום תופעות - המחזור סדיר, אין כאבים בקיום יחסי מין, אין דימום מוגבר במחזור, אין כאבים חריגים במחזור.
  האם יש טעם לקחת גלולות ולנסות להקטין את הציסטה בגילי? כאמור, בת 40 וללא גלולות מזה כשמונה שנים.
  האם אתה ממליץ להוציא בניתוח?

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • ציסטות לפני טיפול IVF
 • אילנית
 • 18/11/2014 10:21
 • קיבלתי וסת והגעתי למרפאה להתחלת טיפול IVF.
  באולטראסאונד ראו:
  שחלה ימין: החזר ציסטי עכו 14 מ"מ
  שחלה שמאל: החזרים ציסטים עכורים 23,12,10,10 מ"מ.
  האבחנה ע"פ אולטראסאונד בלבד היא חשש לאנדומטריוזיס.
  בעבר נתנו לי גלולות אך הגלולות לא העלימו את הציסטות.
  גם הפעם הרופא החליט להתחיל עם גלולות.
  רוצה לציין שאני בת 44, וסתות סדירות ולא סובלת מכאבי מחזור כלל!
  כמה הממצאים האלה יכולים לפגוע בטיפול והאם גלולות (גינרה) יכולות לפתור חלק מהבעיה?
  אשמח לחוות דעתך.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • שלום אילנית,
  הממצאים שאת מתארת אכן יכול להתאים לאנדומטריוזיס. ישנן נשים שסובלות מהבעיה ואין להן סימפטומים. חשוב לעשות הערכה מעבר לממצאים שנראו באולטראסאונד כדי להבין מה היקף האנדומטריוזיס אצלך. גלולות לא מעלימות את הציסטות ולכן רק מעקבות את טיפולי ה-IVF אצלך. אם לוקחים בחשבון את הגיל והאנדומטריוזיס לא כדאי לעכב את הטיפול אלא אם כן יש צורך בטיפול ניתוחי באנדומטריוזיס לפני המשך IVF. למידע נוסף:
  www.gynsurg.co.il

  ד"ר יובל קאופמן

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • האם אפשר להתחיל טיפול?
 • אילנית
 • 22/11/2014 20:13
 • קודם כל רוצה להודות לך על התשובה המפורטת.
  האם במצב כזה אפשר להתחיל טיפול? האם הגירוי השחלתי לא יכול לגרום לציסטות לגדול וליצור החמרה?

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • ציסטה בשחלה ימנית
 • דניאל
 • 09/11/2014 20:26
 • הי. אני דניאל בת 20 בעלת ציסטה שחלתית צלולה פונקציונלית. למעלה מחצי שנה יש לי ציסטה בשחלה הימנית בגודל 7.5 סמ. הרופאים המליצו לי לבצע ניתוח לקרוסקופי להוצאת הציסטה. סירבתי לעשות מכיוון שהתגייסתי לצבא ורציתי לחכות שהיא לאט לאט תרד מעצמה. מאז עברה מעל לחצי שנה והיו לי שלושה התקפי כאבים באזור. השאלה שלי היא האם אני יכולה לדחות את הניתוח להוצאת הציסטה עד לתום השירות? או שמה חייב טיפול מידיי? יש לציין שהמחזור החודשי שלי סדיר ואיני רוצה לבצע ניתוח בזמן השירות בשל התפקיד בו אני משרתת.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • שלום דניאל, בהנחה שהציסטה שיש לך היא אכן פונקציונלית ולא משתנה, הסיבה לניתוח היא הכאבים. אם אין כאבים יכול להיות שאפשר לדחות את הניתוח. עם זאת , צריך לדעת כי יכול להתפתח תסביב של השחלה שגורם לכאבים עזים ומצריך ניתוח דחוף. לכן, במידה וישנה חזרה של הכאבים היתי שוקל בחיוב ביצוע ניתוח. בסה"כ מדובר בניתוח לפרוסקופי שבד"כ מצריך אשפוז של לילה ומאפשר לחזור לשגרה אחרי שבוע. ד"ר יובל קאופמן www.gynsurg.co.il

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
לעמוד הפורום

  מאמרים לפי נושא רעלת הריון

  מאמרים נוספים  
אחת המחלות הקשות שנשים סובלות מהן בזמן ההיריון היא מחלת רעלת הריון. אומנם מדובר במחלה לא שכיחה, אך במקרים קיצוניים היא עלולה להביא לכדי הפסקת היריון עוד בטרם הגיע לסיומו ואף למוות של האם והעובר. הקיצ...
אחת המחלות הקשות בזמן ההיריון היא רעלת היריון. אומנם לא מדובר במחלה שכיחה, אך עם זאת מדובר במחלה שיכולה לסכן את ההיריון וכן במקרים קיצוניים את האם ואת העובר. רעלת הריון היא מחלה אשר מוכרת רק בקרב בני...
שיטה חדשה אשר פותחה על ידי צוות מדענים ישראלי של חברת דיאגנוסטיק טכנולוג'יס, מהווה פריצת דרך בגילוי מוקדם של הריון בסיכון, ועשויה להביא להורדת התחלואה והתמותה מרעלת הריון של אימהות ועוברים. רעלת ה...
מחקר חדש, שנערך במכון לרפואה קדם-הריונית בלימה שבפרו, בשיתוף בית החולים דוס לוס מאיו שבעיר, קבע כי נשים הסובלות מכאבי ראש ומיגרנה נמצאות בסיכון גבוה לחלות ברעלת הריון. מיגרנה היא תופעה שכיחה של כא...
חוקרים במכון לפרמקולוגיה וטוקסיקולוגיה בוירצבורג, גרמניה, מצאו את הסיבה לעלייה התלולה בלחץ הדם המתרחשת ברעלת הריון - מצב מסובן בנשים הרות. הממצאים, המדווחים ב NATURE MEDICINE , עשויים להוביל ל...
משנת 2010 ניתן לבצע בישראל בדיקת דם לזיהוי מוקדם של רעלת הריון. מדובר בבדיקה חדשה הנקראת בדיקת חלבון שלייתי, המתבצעת בשבועות 8-13 להריון. הבדיקה מאפשרת, לראשונה בעולם, לחזות את הסיכון להתפרצות...
אמא שלי תמיד אמרה, "אישה בהריון צריכה לקחת כל לילה קוביית שוקולד מתחת ללשון, לשינה ערבה ולצמיחת ולבריאות העובר". מחקרים מדעיים וספרות ענפה שפורסמו מאז, התריעו מפני אכילת שוקולד ופרטו את חסרו...
כל אישה יודעת שברגע שהיא נכנסת להיריון, היא נכנסת למסדרון ארוך שכולל אינספור בדיקות. מטרתן לבדוק את מצב העובר, ולאבחן בעיות שונות, אם הן קיימות. זאת על מנת שיהיה ניתן להתמודד איתן בזמן, עד הרגע בו העו...
רעלת הריון היא סיבוך של הריון, אשר קורה ב- 6-8% מההריונות. רעלת הריון היא גורם משמעותי לתחלואה ותמותה ומהווה את הגורם שני לתמותת נשים בהריון. ממה היא נוצרת וכיצד ניתן לטפל בה? רעלת הריון מאופיינת ב...
לידה היא שלב הסיום של ההיריון בו יוצא העובר מרחם אימו. לידה היא אחת הפרוצדורות הרפואיות הנפוצות ביותר. הלידה אומנם נתפסת כפעולה טבעית אך למעשה מדובר בפרוצדורה מורכבת שאיננה נטולת סיכונים לאם או העובר....


רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר מנחם אלקלעי ד"ר מנחם אלקלעי
מומחה לאורוגינקולוגי...קרא עוד
ד"ר בני חן ד"ר בני חן
מנהל חטיבת נשים - יו...קרא עוד

שאל אותנו שאלה
בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל