כאבי אשכים (testicular pain)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

כאב באשכים גורם לגברים לדאגה ולחץ רבים לצד תחושת הכאב וחוסר הנוחות המתלווים לכאב עצמו. יש להתייחס לכאבים המופיעים באשכים או בשק האשכים כאל מצב חירום ולפנות מיד לטיפול רפואי.

על מנת להבין את מנגנון הכאב והגורמים כדאי להקדים ולהסביר מספר עקרונות בסיסיים על האשכים:

-    לפני הלידה האשכים ממוקמים בחלל הבטן ורק בשלב מאוחר יותר האשכים נודדים מחלל הבטן אל שק האשכים. גם לאחר שהאשכים נמצאים בשק האשכים, הם מחוברים אל חלל הבטן דרך צינור הנקרא spermatic cord שמכיל: כלי דם חיוניים, עצבים, כלי לימפה וצינור הזרע ובנוסף עליו תלוי האשך בתוך שק האשכים. אל הדופן של האשך מחובר צינור מסולסל בשם יותרת האשך (epididymis) שתפקידו לאגור את תאי הזרע ולפלוט אותם בשעת הצורך.

     

כאבים באשכים


סימפטומים


כאב האשכים עצמו הוא סימפטום, כאשר נלווים אליו סימפטומים נוספים שיכולים לכוון לגורם לכאב. חשוב להבחין בין המקרים בהם הטיפול הוא דחוף לבין כאב שיחלוף לבד:

·         הופעת הכאב בצורה פתאומית ולא הדרגתית יכול לכוון לתסביב של האשך.

·         הופעה הדרגתית של הכאב והימצאותו באזור יותרת האשך מכוונת לדלקת של יותרת האשך.


סימפטומים נוספים שיכולים ללוות את הכאב באשך הם:

·         נפיחות, רגישות ואודם של שק האשכים.

·         בחילות והקאות.

·         חום.

·         כאב בזמן מתן שתן.

·         הפרשות מהפין.

·         כאב בזמן קיום יחסי מין או בזמן השפיכה.

·         דם בשתן או בנוזל הזרע.


יש להתייחס לכאבים באשכים כמצב חירום ולכן יש צורך ליצור קשר באופן מיידי עם רופא.

סיבות וגורמי סיכון

כאב באשכים יכול להיגרם בגלל סיבות רבות מאחר והאשכים רגישים במיוחד לכאב ואפילו טראומה קלה יכולה לגרום לכאבים. הכאב יכול להתחיל באשך עצמו או ביותרת האשך. לפעמים הכאב באשך נגרם בגלל בעיה מחוץ לאשך כמו בקעים מסוימים ואפילו אבנים בכליות שיכולים לחקות תחושה זו. לא בכל המקרים מצליחים להבין מה הסיבה שגרמה לכאב באשך. חלק מהמצבים דורשים טיפול ניתוחי מהיר לשם הצלת האשך.


טראומה: חבלה לאשך גורמת לכאב עז המופיע באופן מיידי לאחר ארוע החבלה, ברוב המקרים הכאב הוא זמני בלבד. כשמונים וחמש אחוז מהחבלות הינם חבלות כהות. חבלה יכולה לגרום לפצע חיצוני בשק האשכים וכן לנפיחות של האשך או שק האשכים.


תסביב של האשך: מתרחש כאשר האשך מסתובב בתוך שק האשכים, במרבית המקרים- בצורה ספונטנית ובמיעוטם- בגלל חבלה. התסביב גורם להפרעה בזרימת הדם בכלי הדם לאשך מצב שיכול להוביל לנמק של האשך בגלל מחסור באספקת דם וחמצן. תסביב יכול להופיע בכל גיל אך במרבית המקרים הוא מופיע בחודשים הראשונים לחיים או בגילאי 12-18. במרבית האנשים שסבלו מתסביב של האשך נמצא פגם מבני מולד באשך הגורם לכך ששק האשכים לא יהיה מחובר לאשך.


דלקת ביותרת האשך (epididymitis): הגורם הנפוץ ביותר לכאב אשכים בגברים לאחר גיל 18, לרוב נגרם בעקבות זיהום בחיידק המועבר במגע מיני כמו גונוקוק או כלמידיה. בצעירים זה יכול להיגרם גם בעקבות הפרעה מבנית באשך ובמבוגרים זה יכול להיגרם גם בגלל הגדלה של בלוטת הערמונית.


תסביב בטפולות יותרת האשך (Torsion of a testicular appendage):  סיבה נפוצה לכאב באשך בגברים בגילאי 7-14. מדובר בשארית רקמה שנשארה מהתקופה בה האשך היה בחלל הבטן שגורמת לחנק של כלי הדם המספקים דם לאשך, בדומה לתסביב של האשך.


מצבים נוספים שיכולים לגרום לכאב אשכים בשכיחות נמוכה יותר הם: בקע (הרניה), דלקת באשכים, גידול או סרטן אשכים, אבן בכליה, זיהום או דימום בבטן, אשך טמיר, וריקוצלה, חזרת הנוך שונליין פורפורה ועוד.
     

תופעות נלוות וסיבוכים

תסביב שלא תוקן בזמן (בתוך 6 שעות) יכול לגרום לנמק ולמוות של האשך. 

דלקת ביותרת האשך יכולה להוביל לאלח דם.

סרטן האשכים יכול לשלוח גרורות ולהוביל למוות.  

פורום פוריות הגבר

פרופ' (PhD) בנימין ברטוב

פרופ' (PhD) בנימין ברטוב מומחה בפריון ומורפולוגיה של תאי הזרע.
פרופ' בנימין ברטוב הוא מומחה עולמי בתחום המורפולוגיה של תאי הזרע ועוסק למעלה מ-40 שנה במחקר תיאורטי ויישומי בתחום איכות הזרע. עומד בראש המרכז "פרופ' ברטוב" – המרכז המקיף לפוריות הגבר הפועל למעלה מ-35 עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ספירת זרע
 • נירו
 • 19/08/2017 19:59
 • פרופסור ברטוב שלום רב מתנצל מראש על אורך השאלה , זה חשוב לי מאוד אני בן 31 , רווק , מעולם לא ניסתי להביא ילד ( כך ששאלתי לא נובעת לאחר אי הצלחה להיכנס להריון ) יש לי מספר שאלות בנוגע לזרע שלי כאשר אני פולט זרע הוא נראה לי מיימי ולא סמיך וצבעו לא לבן (בין לבן לשקוף) חשוב לי לציין שלא כך בכל הפעמים, כלומר לפעמים הוא מיימי ולפעמים הוא סמיך וצמיגי יותר וצבעו לבן יותר ולפעמים פחות. אם אתנזר מספר ימים תצא כמות גדולה יותר של זרע וגם כאן לפעמים מימית ולפעמים צמיגית . זכור לי מקרה שלפני שנתיים בערך התנזרתי חמישה ימים ( על מנת לראות איך יראה הזרע שלי) בפליטה הראשונה יצא כמות גדולה מיימית וקרובה יות לצבע שקוף ובפליטה השניה שהיתה בסמוך לראשונה היתה כמות גדולה של זרע סמיך ולבן יותר. זה כל פעם משתנה ולכן קשה לי לנסח את שאלתי השאלות שלי הם ככה: 1) האם ניתן לשער / לקבוע את איכות הזרע על סמך מה שאני רואה בעין ( זרע חלש הוא מיימי ופחות לבן בצבע וכו) 2) מה אתה ממליץ לי לעשות ? 3) מדוע לא עושים בדיקת זרע לבחור בוגר , אלא רק לאחר נסיונות כושלים להיכנס להריון ( למה לא לדעת על הבעיה לפני) 4) שמתי לב לאחרונה שכאשר אני במצב שכיבה על הגב , האשך הימני שלי מתנפח בצידו הימני כאשר אני נוגע בנפיוחת איני מרגיש שיש שם משהו ( כאילו הוא מתמלא באוויר) חשוב לי לציין שלאף אחד מהמשפחה שלי אין בעיית פוריות . אודה לך מאוד על תשובה מפורטת . תודה !!!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בדיקת זרע
 • הודיה
 • 23/07/2017 14:25
 • שלום רב, אני בת 36 ובעלי 38 ,נשואים מזה שנה , ללא ילדים. ערכנו בדיקת זרע pct, הובאה לאחר שעה ולאחר 3 ימים של התנזרות. התוצאות: צמיגות- תקין התנזלות - תקין צבע- תקין חומציות תקין נפח- 3.7 ריכוז- 38 MIL סהכ ריכוז- 140.6 ,mil סהכ אחוז בתנועה 24% Rapid Moderate + Slow ++ Non progrsive + סהכ בתנועה: 33.74 mil מורפולוגיה 4% תקין 96% לא תקין Wbc 1 תאים עגולים - אשמח לקבל את החוות דעת שלך, בנוגע לתוצאות . יום טוב

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בדיקת זרע
 • הודיה
 • 23/07/2017 14:27
 • ריכוז תקין. תנועה מעט חלשה ומורפולוגיה גבולית. כדאי לבצע בדיקה מקיפה לפוריות הגבר במרכז ברטוב, בו יבדקו פרמטרים אלה לעומק, ולאחר מכן תקבלו המלצות להמשך. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בדיקת זרע
 • הודיה
 • 06/08/2017 21:35

  מאמרים לפי נושא כאבי אשכים

    
הטסטוסטרון הוא הורמון המין הזכרי המיוצר באשכים ובבלוטות יותרת המוח. הוא אחראי על דחף המיני, פיזור השיער הגברי, מסת השרירים ויצירת תאי הזרע. מחסור בטסטוסטרון- היפוגונדיזם - עלול להשפיע על בריאותם של הג...

רופאים בתחום
פרופ' (PhD) בנימין ברטוב פרופ' (PhD) בנימין ברטוב
מומחה בפריון ומורפולוגיה של תאי הזרע. קרא עוד
ד"ר בצלאל סיון ד"ר בצלאל סיון
אורולוג בכיר קרא עוד

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל