x סגור

כאבי אשכים (testicular pain)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

כאב באשכים גורם לגברים לדאגה ולחץ רבים לצד תחושת הכאב וחוסר הנוחות המתלווים לכאב עצמו.

על מנת להבין את מנגנון הכאב והגורמים כדאי להקדים ולהסביר מספר עקרונות בסיסיים על האשכים:

-          לפני הלידה האשכים ממוקמים בחלל הבטן ורק בשלב מאוחר יותר האשכים נודדים מחלל הבטן אל שק האשכים. גם לאחר שהאשכים נמצאים בשק האשכים הם מחוברים אל חלל הבטן דרך צינור הנקרא spermatic cord שמכיל: כלי דם חיוניים, עצבים, כלי לימפה וצינור הזרע ובנוסף עליו תלוי האשך בתוך שק האשכים.

-          אל הדופן של האשך מחובר צינור מסולסל בשם יותרת האשך (epididymis) שתפקידו לאגור את תאי הזרע ולפלוט אותם בשעת הצורך.
   

 
ד"ר בסקסולוגיה קלינית ומטפל מיני מוסמך. מטפל בבעיות וקשיים מיניים בקרב נשים, גברים וזוגות

סימפטומים


כאב האשכים עצמו הוא סימפטום, כאשר נלווים אליו סימפטומים נוספים שיכולים לכוון לגורם לכאב.
חשוב להבחין בין המקרים בהם הטיפול הוא דחוף לבין כאב שיחלוף לבד:

·         הופעת הכאב בצורה פתאומית ולא הדרגתית יכול לכוון לתסביב של האשך.

·         הופעה הדרגתית של הכאב והימצאותו באזור יותרת האשך מכוונת לדלקת של יותרת האשך.

סימפטומים נוספים שיכולים ללוות את הכאב באשך הם:

·         נפיחות, רגישות ואודם של שק האשכים.

·         בחילות והקאות.

·         חום.

·         כאב בזמן מתן שתן.

·         הפרשות מהפין.

·         כאב בזמן קיום יחסי מין או בזמן השפיכה.

·         דם בשתן או בנוזל הזרע.

יש להתייחס לכאבים באשכים כמצב חירום ולכן יש צורך ליצור קשר באופן מיידי עם רופא.
    

סיבות וגורמי סיכון

כאב באשכים יכול להיגרם בגלל סיבות רבות מאחר והאשכים רגישים במיוחד לכאב ואפילו טראומה קלה יכולה לגרום לכאבים. הכאב יכול להתחיל באשך עצמו או ביותרת האשך . לפעמים הכאב באשך נגרם בגלל בעיה מחוץ לאשך כמו בקעים מסוימים ואפילו אבנים בכליות שיכולים לחקות תחושה זו. לא בכל המקרים מצליחים להבין מה הסיבה שגרמה לכאב באשך. חלק מהמצבים דורשים טיפול ניתוחי מהיר לשם הצלת האשך.

טראומה: חבלה לאשך גורמת לכאב עז המופיע באופן מיידי לאחר ארוע החבלה, ברוב המקרים הכאב הוא זמני בלבד. כשמונים וחמש אחוז מהחבלות הינם חבלות כהות. חבלה יכולה לגרום לפצע חיצוני בשק האשכים וכן לנפיחות של האשך או שק האשכים.

תסביב של האשך: מתרחש כאשר האשך מסתובב בתוך שק האשכים, במרבית המקרים- בצורה ספונטנית ובמיעוטם- בגלל חבלה. התסביב גורם להפרעה בזרימת הדם בכלי הדם לאשך מצב שיכול להוביל לנמק של האשך בגלל מחסור באספקת דם וחמצן. תסביב יכול להופיע בכל גיל אך במרבית המקרים הוא מופיע בחודשים הראשונים לחיים או בגילאי 12-18. במרבית האנשים שסבלו מתסביב של האשך נמצא פגם מבני מולד באשך הגורם לכך ששק האשכים לא יהיה מחובר לאשך.

דלקת ביותרת האשך (epididymitis): הגורם הנפוץ ביותר לכאב אשכים בגברים לאחר גיל 18, לרוב נגרם בעקבות זיהום בחיידק המועבר במגע מיני כמו גונוקוק או כלמידיה. בצעירים זה יכול להיגרם גם בעקבות הפרעה מבנית באשך ובמבוגרים זה יכול להיגרם גם בגלל הגדלה של בלוטת הערמונית.

תסביב בטפולות יותרת האשך (Torsion of a testicular appendage):  סיבה נפוצה לכאב באשך בגברים בגילאי 7-14. מדובר בשארית רקמה שנשארה מהתקופה בה האשך היה בחלל הבטן שגורמת לחנק של כלי הדם המספקים דם לאשך, בדומה לתסביב של האשך.

מצבים נוספים שיכולים לגרום לכאב אשכים בשכיחות נמוכה יותר הם: בקע (הרניה), דלקת באשכים, גידול באשכים, אבן בכליה, זיהום או דימום בבטן, אשך תמיר, וריקוצלה, חזרת הנוך שונליין פורפורה ועוד.
     

תופעות נלוות וסיבוכים

תסביב שלא תוקן בזמן (לפני 6 שעות) יכול לגרום לנמק ולמוות של האשך, דלקת ביותרת האשך יכולה להוביל לאלח דם וגידול יכול לשלוח גרורות ולהוביל למוות.
   

פורום תפקוד מיני, אין אונות

ד"ר נחום זילבר

ד"ר נחום זילבר אורולוג מנתח. מומחה לטיפול בתפקוד מיני
ד"ר נחום זילבר - אורולוג מומחה, מנתח בכיר ומומחה לניתוחי לייזר באורולוגיה, אורולוג ראשי בלשכת גיוס תל השומר, מנהל ורופא ראשי ברשת מרפאות און, אבי השימוש בלייזר באורולוגיה בארץ. תחומי טיפול עוד...

  • הודעה
  • מחבר
  • תאריך / שעה
  • שפיכה מעוכבת
  • כינוי
  • 18/04/2014 01:52
  • אי יכולת לגמור בסקס מזה שנתיים. יכול לגמור רק מאוננות. הפסקתי לאונן אך ללא הועיל. בעבר גמרתי עם נשים אחרות. במהלך סקס יכול להירדם, מנותק, ואין צורך לסיים לבד. מאוד בקלות נרדם. מה עושים?
    יש קשר לכאבי ראש כרוניים?

  • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
  • הדפס
  • בעיות בזיקפה בזמן נטילת SSRI
  • רועי
  • 04/04/2014 00:31
  • אני בן 30 ומזה מספר שנים אני סובל מ-OCD ומטופל בלוסטרל. בנוסף אני סובל מיתר ל"ד מגיל צעיר ומטופל ב-20 מ"ג אנלפריל ביום. מאז שהתחלתי לקחת לוסטרל נוצרה ירידה תלולה בליבידו ובזיקפה עד שלאחרונה הגעתי למצב שגם כשיש לי ליבידו אני לא מצליח להגיע לכדי זיקפה.גם בפעמים בעבר שזה כן קרה,זה היה למעט מאוד זמן, ולא הצלחתי להגיע לכדי שפיכה.הפסיכיאטר שאני מטופל אצלו טוען שאין לו אפשרות לתת לי תרופות לטיפול בעניין(למשל ויאגרה)וגם שאני צעיר מדי כדי ליטול תרופה מסוג זה. הבעיה היא שמלבד הקושי התפקודי,אני ואשתי רוצים להיכנס להריון והדבר אינו אפשרי טכנית במצבי הנוכחי.הפסקה עם SSRI היא בלתי אפשרית מבחינתי,זה נוסה בעבר וכל התופעות של OCD חזרו.בנוסף,אנחנו מסוגלים לחיות עם המצב הזה והפתרון(למשל ויאגרה)צריך להיות לזמן מוגבל עד שיצליח ההריון ולא משהו על בסיס קבוע(למרות שהייתי מאוד רוצה פתרון קבוע לעניין).האם עליי לגשת לאורולוג?מהן האפשרויות שלי לדעתך?

  • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
  • הדפס
  • כאב לאחר כלמידיה
  • גגג
  • 19/03/2014 23:38
  • היה לי כלמידיה במשך כחודשיים כי טופלתי באנטיביוטיקיה לא נכונה, עד שטופלתי עם דוקסילין 10 ימים. הכל עבר אין הפרשות, היום כשבועיים אחרי אני חש כאבים באשכים טיפה מעל פעם מימין פעם בשמאל, הכאבים לא חזקים אבל אני מאוד לחוץ להבין אם יש קשר והאם זה ממש מסוכן? אני מאוד לחוץ לתשובה והמלצה רפואית... תודה.

  • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
  • הדפס
לעמוד הפורום


חפשו בפורטל infomed
אנא בחרו סוג מומחה
רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר אהוד גנסין ד"ר אהוד גנסין
מומחה בכירורגיה אורו...קרא עוד
ד"ר נחום זילבר ד"ר נחום זילבר
אורולוג מנתח. מומחה ...קרא עוד

שאל אותנו שאלה
בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל