שיגדון (גם גאוט או צינית) (Gout)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

מתעוררים באמצע הלילה בתחושה כאילו הבוהן בכף הרגל עולה באש. היא חמה, נפוחה ורגישה עד כדי כך שאפילו משקל הסדין הוא בלתי נסבל. בעיות אלו עלולות להצביע על התקף חמור של שיגדון (בשם אחר גאוט או צינית) – או דלקת פרקים גאוטית – סוג של דלקת מפרקים, שמתאפיינת בהתקפים פתאומיים של כאב חריף, אדמומיות ורגישות במפרקים.

שיגדון הוא הפרעה מורכבת שעלולה לתקוף כל אחד. גברים נוטים יותר מנשים ללקות בשיגדון, אך נשים נוטות לפתח את המחלה במיוחד בגיל המעבר, לאחר הפסקת הווסת.

למרבה המזל, ניתן לטפל במצב של גאוט וקיימות דרכים להורדת הסיכון להישנות המחלה.

תרופות לטיפול בשיגדון:
נורופן
ארקוקסיה


סימפטומים


הסימנים והתסמינים של דלקת פרקים גאוטית כמעט תמיד חריפים, הם מופיעים באופן פתאומי – לעתים קרובות בלילה – וללא אזהרה מוקדמת. הם כוללים:

כאב עז במפרקים
. שיגדון בדרך כלל משפיע על המפרק הגדול של הבוהן בכף הרגל, אולם הוא עלול להשפיע גם על מפרקים אחרים בכפות הרגליים, בקרסוליים, בברכיים, בידיים ובאגן הירכיים. 

במידה ולא מטפלים בו, הכאב נמשך בדרך כלל חמישה עד עשרה ימים ואז חולף. אי הנוחות שוככת באופן הדרגתי, תוך שבוע עד שבועיים, בסופו של התהליך המפרק חוזר למראהו הרגיל ואינו כואב.

דלקת ואדמומיות. המפרק שנפגע, או המפרקים שנפגעים מתנפחים, מאדימים והופכים רגישים.

סיבות וגורמי סיכון

שיגדון מתרחש כאשר גבישים של חומצת שתן שמצטברים סביב המפרק, גורמים לדלקת ולכאב עז של התקף שיגדון. גבישים של חומצת שתן נוצרים אצל אנשים שרמת חומצת השתן בדמם גבוהה. 

הגוף מייצר חומצת שתן כחלק מתהליך הפירוק של פורינים, חומרים שנמצאים באופן טבעי בגוף ובמזונות מסוימים כמו איברים פנימיים, אנצ'ובי, הרינג, אספרגוס ופטריות.

בדרך כלל, חומצת השתן מתמוססת בדם ועוברת דרך הכליות אל השתן. אולם יש מקרים בהם הגוף מייצר כמות גדולה מידי של חומצת שתן, או שהכליות מפרישות מעט מידי חומצת שתן. במצבים כאלו חומצת השתן מצטברת בצורת גבישים חדים דמויי מחט בתוך המפרק או ברקמות שסביבו, כתוצאה מכך נגרמים כאב, דלקת ונפיחות.

אנשים שרמת חומצת השתן בגופם גבוהה, נוטים יותר לפתח גאוט. 

שגדון, גאות, כאב בפרקים, כאבי פרקים, שיגדון חוזרגורמים שמעלים את רמת חומצת השתן בגוף כוללים:

גורמים הקשורים בסגנון החיים
. שתייה מופרזת של אלכוהול. 

בעיות רפואיות
. יתר לחץ דם, סוכרת, רמות גבוהות של שומן וכולסטרול בדם (היפרליפידמיה) והיצרות של העורקים (הסתיידות העורקים). 

תרופות מסוימות
. שימוש בחומרים משתנים המכילים תיאזיד – נפוצים בטיפול ביתר לחץ דם – ואספירין במינון נמוך, עלול להעלות את רמת חומצת השתן. כך גם נטילה של תרופות נוגדות דחייה, על ידי אנשים שעברו השתלת איברים. 

היסטוריה משפחתית של שיגדון
.

גיל ומין
. שיגדון נפוץ בקרב גברים יותר מאשר בקרב נשים. גברים נוטים לפתח שיגדון בגיל צעיר יותר – בדרך כלל בין 40 ל- 50, בעוד שאצל נשים סימנים ותסמינים של גאוט מתפתחים על פי רב בגיל המעבר.

תופעות נלוות וסיבוכים

אצל אנשים הלוקים בדלקת פרקים שידגונית עלולים להתפתח סיבוכים חמורים יותר כגון:

          שיגדון חוזר. 
          שיגדון מתקדם.
          אבנים בכליות.

פורום ראומטולוגיה

פרופ' משה טישלר

פרופ' משה טישלר
פרופ' משה טישלר מומחה לראומטולוגיה ורפואה פנימית, מנהל מחלקה פנימית ב' במרכז הרפואי אסף הרופא. תחום עיסוק עיקרי: מחלות עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • יובש בפה קשה ביותר - +טעם מר
 • מ
 • 28/07/2015 15:42
 • הולכת לישון מתעוררת אחרי שעתיים עם יובש נוראי בפה. שריפה באזור הקיבה. לוקחת סלגן 5 מיליגרם נרדמת ולאחר שעתיים שוב אותה תופעה. כל לילה אותה תופעה. גם בצהרים אחרי שעה וחצי מתעוררת טעם מר מר יובש וצריבה קשה בבטן עליונה. לועסת מסטיק כדי לעודד יצירת רוק. נסיתי לקחת כדורים נגד צרבת אבל אין כל השפעה. מרגישה נורא. בתוספת כאבי פרקים. בדיקות דם תקינות.,,תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לצערי אין תרופה אחרת פרט לסאלאגן אשר עוזרת ליובש אני מצי לפנות למרפאה של יובש הפה בבית הספר לרפואת שיניים של האוניברסיטה בתל אביב יש להם ניסיון גדול בטיפול במצבים כאלה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בדיקות דם לאיתור הליך דלקתי ריאומטי
 • רונה
 • 28/07/2015 14:43
 • שלום, רציתי לשאול מהן בדיקות הדם המשמעותיות בניסיון לאבחן תהליך דלקתי ריאומטי בגוף ? איזה מבין הבדיקות הכרחיות לאבחון כזה ? הבנתי שכיום בדיקת ה- ESR לא כל כך משמעותית, וכי יש לבצע בדיקות למדד דלקתי אחרות . מהן ? תודה .

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאבי פרקים ובצקות
 • הילה עבאדי
 • 28/07/2015 01:28
 • שלום רב פרופ'. מעל שנה אני סובלת מבצקות חוזרות ונשנות בכפות הרגלייפ, מרפקים, כפות ידיים.זה מלווה בכאבי תופת עד כדי צליעה. קישיון בבוקר בכפות הידיים. לא מצליחה לפתוח בקבוקים. או כל פעולה שמאמת את האצבעות. בנוסף יש לי יובש בפה ובגרון בבוקר ולעיתים במהלך היום. הייתי במיון מס' פעמים והחזירו אותי ואמרו שאעשה בדיקות בקופח. עשיתי mri ברך שמאל. צפיפות עצם. מיפוי עצמות. ובדיקות דם לשלילת לופוס. פעמיים עברתי בדיקות דם לאחר שהייתי אצל רמאוטולוג ששלח אותי עם כדורי שינה ודיבר איתי על דיכאון. תשובות המעבדה הרלוונטיות: מיוני 15, רובם יצאו נגטיב. חוץ מrnp a ab שיצאה חיובי. 1.6. הריאומולטולוג לא ייחס אל זה חשיבות וכך החזיר אותי. יש לציין שיש לי מחלות רקע קשות. אוטם שריר הלב בגיל 26 עקב קרישיות יתר. הומוזיגוטית לפקטור 5 וmthfr. עברתי 4 צינתורים 3 סטנדים. ב2003 עברתי pe על קומדין מאוזן! ומאז אני על קלקסן 80 מ"ג *2 ביום. לכן גם עברתי שלילת אוסטופורוזיס. המצב הקליני שלי כיום לא טוב. מתקשה בתפקוד. רגליים נפוחות, ידיים. על בסיס יום יומי. ואין תשובות חד משמעיות ואין אבחנה. ולכן אני יושבת וסובלת וחיה עם משככי כאבים מכל הסוגים שיש. רופא המשפחה אמר יש לך לופוס. הרימאוטולג אמר שטויות. אני בחורה מורכבת מאד. ומחפשת תשובות לכאבים שלי. קשה מאד למצוא אצלי מחלות, עד שקורה משהו אקוטי שכבר יש נזק בלתי הפיך. אני מרגישה שיש תהליך זהומי אצלי בגוף. ותמיד במהלך השנים הליקוציטים שלי היו גבוהים. אך הצוות הרפואי כבר לא מתייחס לזה. אני אובדת עצות. אני עייפה נפשית ומדוכדכת מהמצב. אני רצה מרופא לרופא ואין תשובות. היום אני בת 40. אני חייבת עזרה דחופה. לא מפריע לי להגיע אלייך לחוות דעת נוספת. אשמח לשמוע מה יש לך לומר בבקשה. בכבוד רב, הילה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא שיגדון (גם גאוט או צינית)

    
שאלות בנושא כאבי ברכיים? כנסו לפורום כאבי ברכיים >> הברך היא מפרק גדול וחזק, אבל היא אינה מיטיבה להתמודד עם לחצים מהצד. מבנה הברך חושף אותה לנטייה לפגיעות ולמחלות ניווניות. יש סבירות גבוהה יו...
רצועות הברך עלולות להימתח, להיקרע באופן חלקי או לגמרי. שלא כמו רצועות הקרסול, רצועות קרועות בברך דורשות תיקון בניתוח, קרוב ככל האפשר למועד הפגיעה. אם הניתוח מתעכב, הפעולה הכירורגית קשה יותר וסיכויי הה...


רופאים בתחום
פרופ' חנן גוזנר - גור פרופ' חנן גוזנר - גור
מומחה בראומטולוגיה וברפואה פנימית קרא עוד
פרופ' משה טישלר פרופ' משה טישלר
מנהל, מחלקה פנימית ב
מרכז רפואי אסף הרופא קרא עוד

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל