חצבת (Measles)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

מחלת חצבת הינה בראש ובראשונה דלקת של דרכי הנשימה אשר נגרמת על ידי נגיף מידבק מאוד. התסמינים המלווים את מחלת החצבת כוללים בין השאר: שיעול, אף דולף, עיניים מודלקות, גרון כואב, חום ופריחה בצורת כתמים אדומים על פי העור.

מחלת חצבת יכולה להיות חמורה מאוד ואף לגרום למוות אצל ילדים קטנים מאוד. על פי ההערכות כ- 30 עד 40 מיליון מקרים של חצבת מדווחים מדי שנה בשנה ברחבי העולם, וכמיליון בני אדם מתים ממנה מדי שנה.

החיסון נגד מחלת חצבת הינו יעיל ביותר ומונע את הופעת המחלה. אולם תוכניות החיסון לוקות בחסר במקומות שונים ברחבי העולם. בארצות הברית, המרכז לבקרת ומניעת מחלות מדווח כי ישנה עלייה במספר הופעת מקרי חצבת. מחלת החצבת מתפשטת במהירות רבה בין בני אדם אשר אינם מחוסנים מפני המחלה.


סימפטומים


התסמינים אשר מלווים את מחלת חצבת מופיעים כ- 10 עד 12 ימים מרגע החשיפה לנגיף. 

התסמינים כוללים בין השאר:

·         
 חום
·           שיעול יבש
·           אף דולף
·          עיניים מודלקות (דלקת הלחמית)
·          רגישות יתר לאור
·          הופעת נקודות זעירות בצבע לבן בעלי מרכז לבן / תכלכל אשר מופיעות בדרך כלל בתוך הפה, בצדן הפנימי של הלחיים, הן מכונות כתמי קופליק (Koplik'sSpots)
·          הופעת פריחה בעור אשר מורכבת מכתמים גדולים בצבע אדום אשר לעיתים מתמזגים האחד עם השני.

מסלול נגיף מחלת חצבת

מחלת חצבת מתחילה על פי רוב בהופעת חום קל עד בינוני, המלווה על ידי תסמינים אחרים כגון: שיעול מתמשך, אף דולף, עיניים מודלקות (דלקת הלחמית) וכאבים בגרון. כיומיים או שלושה לאחר מכן מתחילים להופיע כתמי קופליק – התסמין המובהק ביותר של מחלת חצבת. 

לאחר מכן חום הגוף ממריא, לעיתים עד כדי 40 או 40.5 מעלות. בו בזמן, הפריחה בעלת הכתמים האדומים הגדולים מתחילה להופיע, בדרך כלל תחילה באזור הפנים, לאורך קו השיער ומאחורי האוזניים. 

לאחר מכן הפריחה, המגרדת מעט, מתחילה לנדוד במהירות כלפי מטה אל עבר אזור החזה והגב, ובסופו של דבר גם לעבר הירכיים ועד לכפות הרגליים. לאחר כשבוע ימים, הפריחה מתחילה לדהות ולהיעלם באותו הסדר שבו היא הופיעה.
 

סיבות וגורמי סיכון

הגורם האחראי להתפרצות חצבת הינו נגיף. נגיף החצבת הינו נגיף מידבק ביותר, עד כדי כך שאדם אחד אשר נדבק בנגיף, ידביק עד כי 90 אחוזים מן הסובבים, אותו אשר אינם מחוסנים מפני הנגיף, יחלו במחלה.

הנגיף חי בריריות האף והפה של הילד או המבוגר החולה במחלה. הילד או המבוגר החולים במחלה יכולים להדביק את הסובבים אותם בטווח של ארבעה ימים לפני הופעת הפריחה ועד לארבעה ימים לאחר הופעתה. 

כאשר אדם החולה בחצבת משתעל, מתעטש או מדבר, טיפות זעירות של רוק הנושאות את בתוכן את הנגיף מתפזרות באוויר, ובני אדם הנמצאים בקרבת מקום עלולים לשאוף אותם. 

הטיפות הנגועות בנגיף יכולות גם ליפול על גבי משטחים בסביבת האדם החולה, הנגיף נשאר פעיל ומידבק עד לטווח של ארבע שעות. ניתן להידבק בנגיף על ידי הכנסת האצבעות לפה או לאף לאחר נגיעה במשטח המזוהם בנגיף.

ברגע שהנגיף חדר אל תוך הגוף, הוא בדרך כלל יתמקם ויתרבה בתאי הרקמות הריריות של הגרון והריאות. לאחר מכן הזיהום מתפשט ברחבי הגוף, כולל במערכת הנשימה והעור.

מחלת חצבת הינה מחלה מדבקת ביותר. כל חשיפה לאדם הנגוע במחלה יכולה לגרור בעקבותיה את התפתחות המחלה אצל בני אדם אשר אינם מחוסנים בפניה. המרכז לבקרת ומניעת מחלות בארצות הברית מדווח כי מספר מקרי מחלת חצבת המדווחים עולה בהתמדה, בעיקר בקרב אלה אשר אינם מחוסנים מפני הנגיף. 

במידה וחלית בעבר במחלת חצבת, הגוף שלך ייצר נוגדנים במערכת החיסון שלך על מנת להילחם בזיהום, ואין אתה יכול לחלות במחלת חצבת בשנית.

מחלת חצבת נפוצה יותר בארצות הבלתי מפותחות, בעיקר בקרב אוכלוסיות אשר סובלות ממחסור בוויטמין A כתוצאה ממצב של תת תזונה. זהו אחד הגורמים אותם יש לקחת בחשבון ולשקול בטרם יציאה לאחת מן המדינות האלה.

תופעות נלוות וסיבוכים

מחלת חצבת אורכת בדרך כלל בין 10 ל- 14 ימים. בחלקים מסוימים של העולם, המחלה היא מחלה קשה מאוד, עד כדי קטלנית. במדינות המערביות, זהו בדרך כלל אינו המקרה. בני אדם אשר חולים במחלת חצבת הופכים חולים מאוד, אולם מרבית בני האדם נרפאים ממנה לחלוטין. 

בכל מקרה הסיבוכים עלולים להיות בין השאר:

דלקת אוזניים. מחלת חצבת גורמת לדלקות אוזניים אצל אחד מתוך כל 10 ילדים. 

דלקת קרום המוח. כאחד מכל אלף בני אדם החולים במחלת חצבת עלול לפתח את דלקת קרום המוח, שהינה דלקת של המוח אשר נגרמת כתוצאה מזיהום נגיפי, אשר גורמת להקאות, הופעת פרכוסים ועוויות, ובמקרים נדירים אף לתרדמת. 

דלקת קרום המוח יכולה להופיע בסמיכות להופעת מחלת חצבת, או שהיא יכולה להופיע שנים מאוחר יותר, בגיל הבגרות כתוצאה מזיהום נגיפי המתפתח באיטיות. דלקת קרום המוח המאוחרת, המכונה דלקת קרום המוח על שם דאוסון (
Dawson's encephalitis) הינה תופעה נדירה ביותר. 

דלקת ריאות.
כאחד מתוך 15 בני אדם החולים במחלת חצבת יחלה גם בדלקת ריאות, מחלה אשר יכולה להיות מסכנת חיים. 

שלשולים והקאות.
הופעת סיבוכים מעין אלה נפוצה יותר בקרב ילדים קטנים ותינוקות. 

דלקת סמפונות (ברונכיט), דלקת גרון או אסכרה.
מחלת חצבת יכולה לגרום להופעת דלקת בבית הקול או לדלקת של הריריות הנמצאות בצידן הפנימי של מעברי האוויר המרכזיים של הריאות (הסמפונות). 

בעיות בהריון.
נשים בהיריון צריכות לנקוט משנה זהירות בכל הקשור למחלת חצבת ולהימנע מחשיפה לנגיף, וזאת מכיוון שמחלת חצבת עלולה לגרום להפלה, ללידה מוקדמת או ללידת תינוקות בעלי משקל לידה נמוך. 

ספירת טסיות דם נמוכה.
מחלת חצבת עלולה לגרום לירידת במספר טסיות הדם – תאי הדם אשר הכרחיים ליצירת קרישת הדם.

פורום אסטמה

ד"ר דקל שלומי

ד"ר דקל שלומי מומחה לריאות, אסטמה והפסקת עישון
בוגר בית הספר לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת ת"א. מומחה ברפואה פנימית וריאות (התמחות במרכז רפואי רבין, קמפוס בלינסון). חבר באיגוד לרפואת ריאות. מרצה בפני פורומים שונים כגון רופאי משפחה, אחיות הכנה עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • אסטמה ושיהוקים
 • ענת
 • 18/04/2015 02:57
 • שלום, הייתי שמחה לדעת האם יש קשר בין אסטמה ושיהוקים? יש לי אסטמה מגיל צעיר, אחת לכמה שבועות אני נתקפת בהתקף שיהוקים מציק אבל חולף בעזרת שתייה מרובה. אני חווה התקפים כאלו הרבה יותר מהסובבים אותי. בגלל האסטמה אם לא אשתה מהר ו"אטפל" בהתקף, אתקשה להסדיר את הנשימה, אבל הייתי רוצה לדעת האם מלכתחילה יש קשר בין ריבוי ההתקפים לאסתמה? הרבה תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום ענת. שיהוקים יכולים לנבוע מסיבות שונות חלקן לא ידועות. לעיתים "בליעת" אויר - כניסה של אויר לקיבה יכול לגרות לשיהוקים. הדבר יכול לקרות כשנושמים מהר, אוכלים מהר, בזמן שיעול, צחוק, שתיית משקאות מוגזים ועוד. לרוב השיהוקים עוברים לבד אך ניתן לשתות מים, לאכול או לנסות לעצור את הנשימה לזמן קצר (אם לא בהתקף אסתמה). אם התופעה מטרידה ניתן להתייעץ עם רופא גסטרואנרולוג. רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • נזק לריאות ולנשימה ממערכת העיכול
 • אריק
 • 09/04/2015 17:22
 • שלום רב, בן 40, סובל מרפלוקס. בשבועות האחרונים הנני סובל מקשיי נשימה, צמרמורות ורעידות בלילות מדי פעם ,גלי חום ,חיוורון, כאבים עמומים בחזה ובגב המרכזי-עליון, קושי בבליעה ,בחילות, טעם מר, נפיחות בקיבה והמעיים, ליחה רבה ושיעול קל. המצב לא משתפר ורופאים לא יודעים לומר את מקור הבעיה ,חלק לא מצאו כלום בכלל ואחרים קבעו ברונכיטיס או משהו ויראלי . רוב התחושה הרעה והסימפטומים מגיעים אחרי אכילה ,והתחושה שלי היא שמשהו במערכת העיכול גורם לזיהום חוזר, אולי איזשהו שינוי רע שחל ומפריע שוב ושוב. האם כדאי שאמתין שהתופעות יחלפו מעצמן או שייתכן ובאמת מתפתח אצלי במע' העיכול העליונה שגורם לבעיה בדרכי הנשימה? תודה רבה על מידע והדרכה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום אריק. לעיתים קרובות עליית מיצי העיכול גורמת לשיעול ולעיתים חלק מתוכן הקיבה, אפילו קטן, יכול להכנס לדרכי הנשימה ולתוך הריאות ולגרום לבעיות שונות. חשוב לא לאכול ארוחה מלאה לפחות שעתיים לפני השכיבה ולנסות לשכב עם ראש מורם יותר, למשל על ידי כרית אורטופדית משולשת ששמים מתחת למזרון או הגבהה מתחת לרגלי המיטה בצד הראש ע"י לבנים בגובה כ 8 ס"מ. בכל מקרה יש צורך שרופא גסטרואנרולוג יבדוק את מערכת העיכול וקיימות בדיקות שונות. במקביל ניתן להתייעץ עם רופא ריאות. רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • זו בעיה שמצדיקה פנייה לחדר מיון?
 • אריק
 • 14/04/2015 01:01
 • תודה רבה ,ד"ר דקל ,אבל יכול להיות שהריאות והנשימה בסדר גמור, והבעיה בכלל בלבלב או בדרכי המרה הגורמים לאיזשהי הפרעה תחושתית לכלי הנשימה? אולי סרטן או דלקת שפרצה? אני עם הרפלוקס שנים ומעולם לא חוויתי צמרמורות ,רעידות, דופק חזק (ובעיקר בעת שכיבה ואכילה) שכאלה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אסטמה קשה בהריון
 • סיגל
 • 12/04/2015 15:42
 • אני בת 43 סובלת מאסטמה קשה שהדבר היחיד שמחזיק אותי זה פרדניזון אני בהריון בשבוע 12 ברצוני לדעת אם זה לא מזיק להשתמש בתרופה בזמן הריון

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום סיגל. להריון תקין יש צורך לאזן אסתמה בצורה הטובה ביותר. אסתמה לא מאוזנת מזיקה להיריון ומעלה סיכון להפלות ולידות מוקדמות. כדאי שתהיי במעקב קפדני של רופא ריאות אם האסתמה לא מאוזנת ויש להשתמש במשאפים לפי המלצתו. אם אין ברירה מוסיפים סטרואידים אך כאמור כתוספת למשאפים ולא במקומם. כל תרופה עלולה לגרום להפרעה אך כשאין ברירה נוטלים גם פרדניזון ורצוי במינונים הנמוכים שדרושים לאיזון האסתמה. לרוב לא נגרמת בעיה בהיריון עקב כך אך יש להתייעץ גם עם רופא הנשים ולקבל המלצות אישיות מרופא הריאות. רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
לעמוד הפורום

  מאמרים לפי נושא חצבת

  מאמרים נוספים  
בגלל העלייה בשכיחות של ילדים אוטיסטים בשנים האחרונות, יש הסבורים כי החיסון לחצבת, אדמת וחזרת (MMR) עשוי להגביר את הסיכון לאוטיזם, ובמחקר זה נבדק הקשר בין מתן החיסון והסיכון להתפתחות אוטיזם. בעית...
בארצות הברית, במילווקי, דווח על שני מקרים של חצבת. ובסך הכל עולה מספר המקרים של מחלה זו לארבעה. בעשור האחרון לא דווח על אף מקרה של חצבת במדינה זו, ולכן אפילו למקרה אחד מתייחסים שם ברצינות הגבוהה ביותר...
במהלך חודש אוגוסט דווח על שלושה מקרים של חצבת: שניים מהם תיירים שחזרו מלונדון בסוף חודש יולי וחלו בתחילת אוגוסט, וילד שלישי בן שנתיים וחצי שהשתתף במסיבה של תיירים מאנגליה. באנגליה ובאירלנד יש כעת ...
מדוע כל כך חשוב לחסן? לכאורה התשובה לשאלה זו ברורה, מתן החיסונים הוא סיפור הצלחה כביר של עולם הרפואה, הטכנולוגיה והקדמה האנושית. בזכות החיסונים כמעט נעלמו מהעולם מחלות זיהומיות מחרידות וקטלניות, כמו א...
התפרצות חצבת באירופה בימים האחרונים, מעלה את מחלת הילדים על סדר היום לאחר שנים. אמנם מוקדם עדיין לדבר על מגפה, אבל בימים האחרונים מסתמנת עלייה במספר חולי החצבת ונראה כי שיעורי ההידבקות במחלה עולים...
ההחלטה האם להתחסן או לא היא בסופו של דבר של ההורים. כדאי לזכור שלא כל שמועה או אפילו מאמר מדעי הינם מקור מהימן שכדאי לשעות בעצתו בהחלטה כה חשובה כמו חיסון הילדים. לכן, אם אינכם מבינים את הצורך בחיסון ...
חופשה עם התינוק נשמעת לכם כמו פרדוקס, או פשוט בלתי אפשרית? אולי היא אינה קלה וספונטנית כמו אלו שקדמו לתוספת החדשה למשפחה, אולם היא בהחלט אפשרית. פשוט צריך לחשוב קדימה על הדברים שתצטרכו ויאפשרו לכם לעב...
סקר שנערך בקרב רופאי ילדים העלה כי 82% מהם סבורים שהורים המסרבים לחסן את ילדיהם בחיסוני השגרה, הם חסרי אחריות. הסקר, שנערך על ידי מחלקת הפגים של בית החולים ספרא בשיבא והמחלקה לפסיכולוגיה של אוניברס...
הפכתם להיות הורים? מזל טוב. הרך הנולד מאיר את הבית ואתם נכנסים לשלב חדש בחייכם. יחד עם השמחה הגדולה מתחילים לצוץ להם פחדים, חרדות ולעיתים אף היסטריות קלות, הנוגעות לשלומו של העולל הקטן. מכיוון שלצערנו...
לאורך השנים, העולם התמודד עם מגפות רבות, שגבו את חייהם של אלפי ומיליוני בני אדם, ובמקרים מסוימים אף שינו את מהלך ההיסטוריה. כדי שמחלה תיחשב למגפה, עליה להיות מדבקת ביותר, להתפשט מאזור ההתפרצות לאזורים...


רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר בוריס גנדל ד"ר בוריס גנדל
מנהל יחידת ניתוחי חזה בי"ח מאיר...קרא עוד
פרופ' מרדכי קרמר פרופ' מרדכי קרמר
מנהל המערך למחלות ריאה, מרכז רפואי רבין...קרא עוד

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל