כאבי מחזור (Menstrual Cramps)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

חלק גדול מן הנשים סובלות מדי פעם בפעם מכאבים חזקים ועוויתות בזמן המחזור החודשי (כאבי מחזור dysmenorrhea). כאבי מחזור היא אחת הסיבות הנפוצות ביותר שבגללן נשים פונות לייעוץ רפואי. הכאבים המלווים את המחזור החודשי יכולים לנוע החל ממתונים ועד לחמורים. 

כאבי מחזור  יכולים להופיע בבטן התחתונה, הגב או הירכיים. ייתכן והם יהיו מלווים בכאבי ראש, תחושת בחילה, סחרחורות או עילפון, שלשולים או עצירות.

במהלך המחזור החודשי, הציפוי הפנימי של הרחם מייצר הורמון המכונה פרוסטגלנדין (prostaglandin). הורמון זה גורם לרחם להתכווץ, במרבית המקרים בלויי כאבים. ייתכן ונשים הסובלות מעוויתות קשות מייצרות כמויות גדולות יותר של ההורמון, או שהן רגישות אליו יותר מן הרגיל.

תרופות לטיפול בכאבי מחזור:

נורופן


אדקס


אופטלגין


סימפטומים


·          נכנסת להריון
·          כאבי מחזור הולכים ומחריפים חרף הטיפול באמצעים ביתיים
·          כאבי מחזור נמשכים מעבר לתקופת המחזור החודשי שלך
·          הופעתם של תסמינים נוספים, כגון: חום, תחושת בחילה, הקאות או הפרשות מן הנרתיק.

סיבות וגורמי סיכון


הופעתם של כאבי מחזור נפוצה מאוד אצל נערות הנמצאות בגיל ההתבגרות, שהתחילו רק לקבל את המחזור החודשי שלהן. כאבי מחזור בסיסיים (dysmenorrheaPrimary ) היא מושג שנהוג להשתמש בו על מנת לתאר כאבי מחזור הנגרמים ללא כל סיבה גופנית הנראית לעין. 

נראה כי התופעה נפוצה יותר אצל נשים בין הגילאים 20 עד 24, ורוב היא נעלמת לאחר כשנה עד שנתיים, כאשר הגוף מגיע לאיזון מבחינה הורמונאלית.

כאבי מחזור משניים (dysmenorrheaSecondary ) היא מושג שנהוג להשתמש בו על מנת לתאר כאבי מחזור הנגרמים כתוצאה מבעיה גופנית כלשהי, שאינה המחזור החודשי. 

בעיות גופניות אשר יכולות לגרום להופעתם של כאבי מחזור, מעין אלה כוללים בין השאר:


·         
כאשר ישנם תאים אשר נראים ומתנהגים בדומה לתאים הנמצאים בציפוי הפנימי של רירית הרחם הנמצאים בחלקים אחרים של חלל הבטן (דלקת רירית הרחם endometriosis) או שהם מתפתחים לרקמה שרירית ורירית רחם החודרת אל בין סיבי שריר הרחם (adenomyosis). הכאב מופיע בדרך כלל כיום עד יומיים לפני הופעתו של המחזור החודשי, ונמשך על פני כל ימי הדימום. 
·          גידולים, שאינם סרטניים (גידולים שפירים) באזור האגן, כגון ציסטות בשחלות, פוליפים בצוואר הרחם או בתוך הרחם עצמו, או התפתחותם של שרירנים.
·          זיהומים באזור אגן הירכיים. רמת הסיכון ללקות בזיהומים מעין אלה הולכת ועולה לאחר תחילתו של המחזור החודשי, מכיוון שפתח הרחם (תעלת הלידה) מתרחבת בזמן המחזור החודשי. אולם, זיהומים באזור אגן הירכיים, הנגרמים כתוצאה ממחלות המעוברות במגע מיני, יכולים להתרחש בכל זמן נתון.
·          שימוש בהתקן תוך רחמי. שימוש בהתקן תוך רחמי יכול להגביר את הכאבים בזמן המחזור החודשי במהלך חודשי השימוש הראשונים של ההתקן. במידה וכאבי המחזור ממשיכים מעבר לתקופה הראשונה או הולכים ומחריפים, ייתכן ותאלצי לשקול להסיר את ההתקן התוך רחמי ולשקול מעבר לשימוש באמצעי אחר למניעת הריון.
·          בעיות בזמן הריון.
·          חריגות מולדות במבנה הרחם, כגון הצרות של החלק התחתון של הרחם במעבר אל הנרתיק (צוואר הרחם).
·          כאבי מחזור יכולים להופיע לאחר ביצוע הליך רפואי, כגון צריבה, הקפאה (cryotherapy), ביופסית-קונוס (conization), טיפולי הקרנה, ביופסיה של רירית הרחם, או הכנסת התקן תוך רחמי.

 בעיות אחרות הקשורות למחזור החודשי, כגון עלייה במשקל, כאבי ראש ומתח נפשי, יכולים להופיע עוד בטרם החל המחזור החודשי, ואלו יכולים להיגרם כתוצאה מן התסמונת הקדם ווסתית (premenstrual syndrome (PMS)). לקבלת מידע נוסף, נא עייני תחת הנושא התסמונת הקדם ווסתית.
פורום אולטרסאונד - הריון ולידה

ד"ר יוחנן שמעוני

ד"ר יוחנן שמעוני
ד"ר יוחנן שמעוני יוחנן הינו מומחה במיילדות, בגינקולוגיה ובאי פוריות. במרפאתו הממוקמת בהוד השרון, ד"ר שמעוני מעניק את שירותיו למגוון מטופלות: נערות, נשים בגיל המעבר ונשים הרות, אשר זכאיות למעקב היריון עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • סקר ביוכימי שליש ראשון
 • גוני
 • 18/04/2018 03:54
 • בת 43.7,בלידה אהיה בת 44 שקיפות עורפית בשבוע 13+2 הייתה 1.1mm תוצאות בדיקת הדם שנעשתה יום למחרת : Papp-a 0.70 mom/2470.4 mu/l BCHG-1.97 mom/63 ng/ml שקיפות עורפית ריכוז 1.1,MOM-0.81 הסיכון לפי גיל- 1:45 סיכון לפי גיל ובדיקות - 1:130 האם תקין?קיבלתי תשובה שאני צריכה ללכת לייעוץ גנטי,והרופא המטפל לוחץ על מי שפיר,האם יש הכרח במי שפיר?(רצוי לציין שילדתי בגיל 37+11, ובגיל 42+10 עוברים בריאים ,הערכים של בדיקת הסקר היו הרבה יותר גבוהים מאשר תוצאות הבדיקה הזו) אני די פוחדת מבדיקת מי שפיר(באף הריון לא עשיתי), האם יש מצב שיש בדיקות נוספות שיכולות לאזן את הנתונים במידה והם אינם טובים, ולחסוך את בדיקת מי השפיר? האם רלוונטי שהלידה האחרונה שלי היתה לפני 9 חודשים?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אכן לפי התוצאות עלייך לפנות לייעוץ גנטי וסביר שימליצו לך דיקור מי שפיר. במידה ותחליטי לא לבצע דיקור מי שפיר תוכלי לבצע בדיקת דם מיוחדת שאינה בסל שבודקת מס' כרומוזומים של העובר בדם האם. הבדיקה היא במימון עצמי עם החזר חלקי בביטוחים המשלימים. הבדיקה אינה תחליף מלא למי שפיר. ניתן לבצע את הבדיקה כבר משבוע 10 כך שתוכלי לבצעה כבר כעת. בכל מקרה כפי שציינתי הבדיקה אינה תחליף מלא למי שפיר.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • באותו נושא
 • מצרפת שאלה
 • 18/04/2018 13:37
 • טעות של עשרה ימים בחישוב גיל ההריון בחלבן עוברי
 • אוריה
 • 16/04/2018 20:10
 • שלום רב בת 38, הריון ראשון. בקבלת תוצאות חלבון עוברי לפי שבוע 19.5, הסיכון הסטטיסטי המשוכלל לת.ד הוא 1:130, אבל (!!!) ישנה טעות וודאית של עשרה ימים בחישוב גיל ההריון (עפ' ו.א משוער, שלא ברור למה הרופאה בכלל רשמה אותו...) גיל ההריון בעת הבדיקה עמד על 18.2 (הן לפי מועד מאובחן בוודאות של הביוץ, הן לאור קיום יחסים פעם בודדת במחזור זה, כשלושה ימים לפני מועד הביוץ (בעלי יצא למילואים...) והן לפי ההתאמה המוחלטת לגיל ההריון בסקירה המוקדמת), וכך גם מופיע בטופס התוצאות כ"גיל הריון לפי us" עם זאת בתוצאות החלבון העוברי מופיע כח גיל ההריון לחישוב הסיכון הוא לפי ו.א (המראה כפי שנאמר הריון גדול בעשרה ימים), ולא לפי גיל us. תוצאות חלבון עוברי: AFP 45.5 ng/mL MoM 0.66 HCG 52.9 U/mL MoM 2.68 Estriol 1.5 ng/mL MoM 0.64 שקיפות עורפית הייתה 1.3 מ"מ (mom 0.93) והסיכון הסטטיסטי בסקר שליש ראשון 1:600 (Free βHCG 73.9 ng/mL MoM 2.16) אני מודעת לכך שהשכלול של גילי מעלה מאוד את רמת הסיכון. עם זאת שאלתי היא האם ייתכן שטעות של 10 ימים בחישוב גיל ההריון עשויה להשפיע כ"כ על תוצאות הבדיקה ורמת הסיכון לת.ד. אחרי הכל- כל התוצאות הן פחות או יותר בטווח הנורמה עם נטייה לתוצאה נמוכה או גבוהה בתוך הנורמה, ואם גיל ההריון משפיע מאוד על דקויות אלו בכל שלושת הפרמטרים הנבדקים, האם ייתכן וחישוב לפי הגיל הנכון יפחית את מידת הסיכון לת.ד. (גם אם לא בהכרח מתחת ל1:380) תודה רבה רבה על ההתייחסות והסיוע!!! בברכה אוריה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אכן יש חשיבות לגיל ההריון ולכן גם המעבדה מציינת את גיל ההריון לפי ו.א. וגם לפי אולטרה סאונד והחישוב נעשה בד"כ לפי אולטרה סאונד. לגבי התוצאה עצמה חשיבות גדולה לגילך והיות ואת בת 38 הסיכון אוטומטית יהיה מוגבר. התוצאה המדויקת ביותר היא במי השפיר שלפי מה שרשמת בתוצאות וגם לפי גילך סביר שימליצו לך לבצע דיקור מי שפיר ובמימון משרד הבריאות/ הקופה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הדרונפרוזיס
 • מריה
 • 12/04/2018 14:19
 • אני בשבוע 37 להריון, בשבוע 34 התגלה הדרונפרוזיס בכליה שמאלית והאגן התרחב עד כ14 ממ בשבוע 36 כליה ימנית מתפקדת באופן תקין. מה ההשלכות? האם זה יכול להעיד על תסמונת מסוימת? העוברית עדיין במצג עכוז. ממליץ על היפוך חיצוני? או שעדיף ניתוח במקרה הזה?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לגבי ההידרונפרוזיס במידה ואין ממצאים אחרים כולל יעוץ גנטי שעשית סביר שהממצא הכלייתי ייבדק לאחר הלידה כמו שבטח קיבלת יעוץ מנפרולוג ילדים. לגבי מצג העובר במידה וזהו הריונך הראשון בסבירות גדולה שיהיה צורך לבצע ניתוח קיסרי אלא אם מתקיימים תנאים מסוימים שמתירים ביצוע היפוך. גם לגבי אישה שאינה לקראת לידה ראשונה צריכים להתקיים התנאים כדי לבצע היפוך. לאותה האישה יתכן גם שהעובר יתהפך לבד.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא כאבי מחזור

    
נשים רבות סובלות מכאבי מחזור קשים, כאבים המתחילים כשבועיים לפני קבלת הווסת, ונמשכים לעיתים גם במהלך הווסת כולה. התגובה הכללית להן הן בד"כ זוכות היא אמירות כגון: "זה פסיכוסומטי" או &qu...
נשים רבות סובלות מכאבי מחזור קשים, כאבים המתחילים כשבועיים לפני קבלת הווסת, ונמשכים לעיתים גם במהלך כל תקופת הווסת. בדרך כלל אומרים להן דברים כגון "זה פסיכוסומטי" או "זה יעבור". בש...
מינהל התרופות והמזון האמריקאי אישר לאחרונה גלולה חדשה למניעת הריון בשם סיסונאל (Seasonal). מחזור טיפול אחד בגלולה נמשך 13 שבועות. הגלולות הנלקחות במשך 12 השבועות הראשונים מכילות את ההורמונ...
אנדומטריוזיס היא תופעה רפואית שתוקפת בין 1-2% מהאוכלוסייה הנשית, לרוב בגיאלי הפוריות. היא גורמת לכאבי מחזור, אי סדירות במחזור ובמקרים קשים אף אי פריון. אז איך זה שלא מדברים עליה מספיק? אנדומטריוזיס...
כאב גב תחתון הוא מקור לתסכול משמעותי מאוד. לא רק שמדובר בתופעה המטרידה מיליוני אנשים בעולם, אלא שלא תמיד אנחנו מצליחים להבין מה הגורם לכאב או איך לטפל בו. רופאים רבים ממליצים על פרצטמול (אקמול, פראמול...
הורמוני המין הנשיים משפיעים על רוב הנשים ברמה שבין מתונה לקיצונית. מעטות הנשים שהתמזל מזלן ולא מרגישות בהשפעות ההורמונים מדי חודש. התנודות ההורמונאליות שנשים חוות באופן מחזורי משפיעות בעיקר לפני ובמהל...
כאבי מחזור, או בשמם הרפואי דיסמנוריאה, הם מצב בו סביב הדימום החודשי מופיע כאב בבטן התחתונה ובאגן. מדובר באחת התופעות הנפוצות ביותר בנשים, והיא לרוב מתרחשת בגיל ההתבגרות ולמשך עד ארבע-חמש שנים מקבלת הו...

רופאים בתחום
ד"ר אמיר ויזר ד"ר אמיר ויזר
רופא בכיר ביחידה להפרייה חוץ גופית בבית החולים... קרא עוד
פרופ' ארנון ויז'ניצר פרופ' ארנון ויז'ניצר
מנהל בי"ח לנשים ויולדות במרכז רבין קרא עוד

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל