שאלה - סיבות אפשריות לדם בשתן וערך גבוה של מיקרואלבומין

השאלה:
לבתי מצאו דם בשתן לפני הגיוס. עשיתי לה את כל הבדיקות של שתן כללית Complement C3, Complement C4, Antistreptolysin, IGA. כל תוצאות הבדיקות תקינות לחלוטין. היא עברה גם פעמיים בדיקת אולטרסאונד של הכליות ושל דרכי שתן, וגם הן היו תקינות לחלוטין. באיסוף שתן 24 שעות נמצא מיקרואלבומין ברמה של 40.3. הבנתי שזה קצת גבוה, ושהערכים הנורמליים הם בין 0 ל-30. רציתי הסבר מה אומרים הערכים ומה עושים בעניינם.
תשובה:


הערך התקין של אלבומין בשתן הוא פחות מ-30 מ"ג/דציליטר. ערך של 30 עד 300 מ"ג/דציליטר הוא microalbuminuria, ויכול להצביע על מחלה כלייתית בראשית דרכה. הסיבות האפשריות לכך הן סוכרת, יתר לחץ דם ראשוני, או גלומרולונפריטיס - מחלה של הגלומרולי, היחידות התפקודיות הקטנות המרכיבות את הכליה. אבחנה זו נתמכת על ידי ממצא של תאי דם אדומים בשתן וגלילים בשתן. לשם כך יש לעשות משקע שתן, בו בודקים נוכחות של גלילים בשתן. ניתן לקבל הפניה לבדיקה זו מרופא המשפחה. אם רמת הסוכר בדם בצום תקינה, נשללת האפשרות של סוכרת. אם לחץ הדם תקין, לא מדובר ביתר לחץ דם.

חלבון בשתן יכול להיות גם ממצא שפיר, לכ-0.5% עד 10% מכלל האוכלוסיה יש מה שנקרא isolated proteinuria כלומר, הפרשה של חלבון בשתן ללא כל ממצא לא תקין נוסף. ההגדרה של מצב זה היא נוכחות של חלבון בשתן בהיעדר כל ממצא חריג אחר, מערכת שתן תקינה בבדיקת הדמיה, ובהיעדר מחלת כלייתית ידועה. מרבית העונים לקריטריונים אלה מפרישים כמות שאינה עולה על 2 גר' חלבון ביממה. באוכלוסיה זו, לרוב מדובר על הפרשה של בין 300 ל-3500 מ"ג/דציליטר חלבון ליממה.

נוכחות בלעדית של דם בשתן יכולה להיגרם כתוצאה מדלקת בדרכי השתן, אבנים, ועוד סיבות נוספות ופחות רלוונטיות למקרה של בתך. דם בשתן שהתגלה בבדיקה חד-פעמית יכול להיגרם כתוצאה ממחזור חודשי, מחלה וירלית, אלרגיה, מאמץ גופני או טראומה.

השילוב של דם בשתן עם חלבון מחייב לשלול מחלה גלומרולרית. ראשית יש לחזור על בדיקת השתן מספר פעמים. ולבבדוק גם נוכחות חלבון וגם תאי דם אדומים. שנית, יש לבצע בדיקת שתן למשקע, לבדיקת נוכחות גלילים. בנוסף יש לבדוק אם ישנם תאים לבנים בשתן, ולערוך תרבית שתן.

יתכן שכל הבדיקות יהיו תקינות, ואז יהיה צורך במעקב בלבד. חשוב שתהיו במעקב אצל רופא, רופא משפחה או רופא צבאי, תלוי לאן בתך שייכת כעת.

בברכה,

ד"ר שירי אורי - אינפומד


רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
ד"ר מיכאל ברנט ד"ר מיכאל ברנט
קרדיולוג ילדים קרא עוד
ד"ר בצלאל סיון ד"ר בצלאל סיון
אורולוג בכיר קרא עוד
הכי נצפים
מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

להמשך קריאה >>
"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

להמשך קריאה >>
לא סתם טיפול שיניים: הצערת הפנים על ידי דנטל פייס ליפטינג

לא סתם טיפול שיניים: הצערת הפנים על ידי דנטל פייס ליפטינג

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל