שאלה - סיבות אפשריות לכאבים במותן

השאלה:
אני סובלת בשלושת השבועות האחרונים מכאבים במותן בצד שמאל למטה, המלווים בכאבי בטן שהולכים ובאים. לאחר כשבוע של כאבים אושפזתי במיון ונערכו הבדיקות הבאות: בדיקת שתן + תרבית (תקין), בדיקת אולטרסאונד בטן (תקין), בדיקת CT בטן (תקין, אך כתוב שיש בלוטות מוג
תשובה:


כאב במותן ייתכן עקב בעיות במערכות שונות:

בעיות שונות במערכת העיכול עשויות לגרום לכאבים: דלקת, חסימה, הפרעה בזרימת הדם, כיב פפטי, צליאק, אי-סבילות ללקטוז. חלק מהבעיות מלוות בעצירות, חלקן מלווה בשלשול, חלקן מתבטא ביציאה דמית, הקאה דמית, צרבת או בעיות ספיגה. אם אינך סובלת מאף אחד מאלה, ולאור כל הבדיקות התקינות, כולל קולונוסקופיה, הסבירות לבעיה כזו פוחתת. בדיקת גסטרוסקופיה אליה הופנית עשויה לסייע לאבחן בעיות אשר יכולות להופיע גם אם בדיקת ה- CT היתה תקינה.

דלקת בלבלב עלולה לגרום לכאבים גם במותן שמאל. האבחנה של בעיה כזאת נעשית על ידי בדיקת עמילאז בדם. לא ציינת אם עברת בדיקה כזאת. CT תקין שולל כמעט לגמרי אפשרות זו.

דלקת או חסימה מערכת השתן יכולים להתבטא בכאבים במותן. לפי הבדיקות שתיארת, נשללה דלקת בדרכי השתן. חסימה יכולה להתרחש מסיבות שונות, רובן נשללו על ידי בדיקת ה- CT. לא ציינת אם בדיקת ה- CT בוצעה במכוון לאבנים. אם לא - ייתכן שהבעיה היא אבנים בדרכי השתן, אותן לא תמיד ניתן לראות ב- CT רגיל או בבדיקת אולטרסאונד, אלא רק ב- CT בפרוטוקול אבנים.

בעיות במערכת המין - דלקות, ציסטות, מיומות (שרירנים), אנדומטריוזיס, גידולים שפירים או ממאירים - כולם עלולים להתבטא בכאבים במותן. גם במקרה של מערכת המין, רוב הבעיות נשלל על ידי ה- CT והאולטרסאונד. אנדומטריוזיס הוא מצב שבו רירית של הרחם גדלה באזורים מחוץ לרחם, ודבר זה גורם לכאבים במיוחד בזמן מחזור. לשם האבחנה נחוצות בדיקות ספציפיות, ולעיתים דרושה הסתכלות לפרוסקופית בתוך חלל הבטן. אם לא נבדקת עד כה, מומלץ להיבדק ולהתייעץ עם רופא נשים.

גם תסמונת המעי הרגיז - שילוב של כאבי בטן לסירוגין, שלשול או עצירות ללא מחלה מזוהה - יכולה להיות סיבה לכאבים. התסמינים נגרמים כנראה על ידי התכווצויות לא תקינות של שרירי המעי. תוכלי למצוא על כך מידע רב בפורטל אינפומד.

הגדלה של בלוטות לימפה בבטן יכולה בעצמה לגרום לכאבים בבטן. הסיבות לכך הן רבות, וכוללות דלקות, זיהומים, מחלות אוטואימוניות, תרופות, אלרגיות, מחלות ממאירות ועוד.

בדיקת מיפוי עצמות תסייע לשלול כאב שמקורו מערכת השלד, בעצמות האגן או בחוליות.

יכולים להיות אינספור גורמים אחרים לכאבי בטן, רובם נדירים או לא סבירים במקרה שלך, ונשללים על ידי הבדיקות שכבר ביצעת או שאת עומדת לבצע.

איחולי בריאות

ד"ר נועה גולדשר מינרבי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
פרופ' פבל קרוגליאק פרופ' פבל קרוגליאק
מנהל היח' לאנדוסקופיה בסורוקה באר שבע קרא עוד
ד"ר רות גייסט ד"ר רות גייסט
מומחית באורוגינקולוגיה בילדות ומתבגרות קרא עוד

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל