שאלה - כאבים ממושכים באגן

השאלה:
לפני שמונה שנים, בהריון השני שלי, גילו לי שבר באגן שהמונח המקצועי לו הוא סימפיזיוליזיס, ולכן הלידה נעשתה בניתוח קיסרי, וגם הלידה שאחריה. עשיתי מיפוי, ואורתופד שבדק אותי אמר שהפתח שיש לי קטן ולא מצדיק את הכאבים העצומים שאני סובלת מהם. הלידה האחרונה שלי היתה לפני 6 שנים, ואני סובלת ממשקל עודף. עדיין, למרות שעבר המון זמן, אני ממש סובלת מכאבים. מספיקה תנועה אחת לא נכונה, ישיבה או עמידה מרובה, או כשקר מאוד, כדי לגרום כאבים חזקים.

יש לי בעיה עם ללכת לבדיקות, כי בפעם אחרונה שהלכתי, זה היה אחרי שבוע מסיבי בחדר כושר. חזרו לי כאבים איומים, הלכתי לאורתופד והוא לחץ לי על האגן כל כך חזק שלא יכולתי לסבול את הכאב, והוא אמר שבגלל שיש לי עור עבה, אין לו ברירה אלא ללחוץ חזק. הוא החליט שזה לא קשור לסימפיזיוליזיס אלא לדלקת בשרירים, אבל אני יודעת איך הכאבים האלה מופיעים אצלי. סבלתי מזה מספיק זמן בשביל להבחין בכאב, ואני ממשיכה לסבול, ופוחדת להיכנס להריון כי אני בקושי מתפקדת בגלל זה בהריון. הייתי הרבה בבתי חולים ועברתי ניתוח קיסרי בשבוע ה-36 בגלל הכאבים.

מה ניתן לעשות? האם זה אי פעם יעבור? אמרו לי שתוך 7 שנים זה מחלים, אבל אני לא מרגישה החלמה. אם הפתח באמת לא גדול, למה הכאבים החזקים שמנטרלים את התפקוד שלי מתגברים בהריון? אני מאוד רוצה לרדת במשקל ולהיכנס להריון, אבל הכאב מפריע לי לעשות כושר, מאוד קשה לי ללכת, וללא ספורט קשה לרדת במשקל.
תשובה:


כאבי אגן (Pelvic girdle pain) הקשורים להריון ולידה הם בעיה מוכרת הגורמת לסבל בשיעור ניכר מהנשים הכורעות ללדת, ולכאבים עזים והפרעה תפקודית בחלק מהן גם זמן רב לאחר ההריון. הגורמים לתופעה כוללים סיבות מכאניות הנובעות מכובד העובר, שינויים במאזן הכוחות באגן ובעמוד השדרה, וכן גורמים הורמונליים שכתוצאה מהם יש רפיון של רצועות, שרירים ומבנים נוספים.

למרות השם הכללי, כאבים באזור האגן יכולים לנבוע מכמה מקורות אנטומיים, ביניהם מפרק האגן הקדמי (Symphysis pubis), ממפרקי האגן-סקרום (Sacro-iliac joint), מפרקי הירכיים, מעמוד השדרה התחתון ועוד. סימפיזיוליזיס אינו שבר, כי אם הרחבה של המפרק, שבדרך כלל הוא חסר התנועה, בין שתי עצמות הפוביס שבקדמת האגן. התהליך מושפע כנראה מפעילותם של הורמונים המופרשים בהריון, ועלול לגרום לכאבים עזים באגן הקדמי.

כאבים באגן הקשורים להריון מוקלים בדרך כלל כמה שבועות לאחר הלידה. כאבים הנמשכים זמן כה רב לאחר הלידה האחרונה מחייבים בדיקה גופנית ובירור לצורך שלילת מצבים אחרים העלולים לגרום לכאבים באזור האגן, ביניהם מחלות ראומטולוגיות (דלקות מפרקים).

בברכת בריאות שלמה,

ד"ר רונן בלכר - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
ד"ר עמר בר יוסף ד"ר עמר בר יוסף
רופא בכיר בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד קרא עוד

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל