שאלה - תופעות לוואי של ליפיטור להורדת כולסטרול

השאלה:
אני בת 61 ונוטלת זה כמה חודשים את התרופה ליפיטור בלילה, לפני השינה. שמתי לב לתופעה שחוזרת על עצמה: אי יכולת להירדם, הגוף כאילו בטורים גבוהים, ולקראת 4-5 בבוקר אני מתעוררת עם כאב ראש חד. אני לוקחת ריזאלט 10, שבזמנו אושר לי בגלל כאבי ראש. הנוירולוג טען שכאבי הראש (מיגרנות) נובעים מהתכווצויות שרירים. הכאב עובר ומאפשר לי לישון מספר שעות. לפני הליפיטור קבלתי סימבאסטאטין - שגרם לי, לדעתי, לכאבים בכפות הרגליים.

רמת הכולסטרול ירדה, רמת ה- LDL עומדת היום על 90.1 ורמת ה- HDL על 73.2, הכולסטרול הכללי הוא 184 ורמת הטריגליצרידים - 105. האם אפשר להפסיק עם הליפיטור או להחליף אותה לתרופה אחרת? אני שומרת על תזונה נכונה ונמצאת במגמת ירידה במשקל. אני גם מקבלת את התרופה פוסלן פעם בשבוע.
תשובה:


ראשית אציין כי פרופיל השומנים שלך מצוין. איני יודעת מאילו ערכים התחלת, אבל נראה כי התרופות משפיעות באופן חיובי. לגבי הפסקת התרופה, העניין אינו חד-משמעי. את יכולה להפסיק ליטול את התרופה בתנאי שאת במעקב צמוד אחר רמת הכולסטרול, היות שהפסקת התרופה יכולה לגרום לרמת הכולסטרול לעלות שוב.

הערכים שעליהם את מדווחת כעת תקינים, וייתכן שתצליחי לשמור על איזון כולסטרול עם פעילות גופנית ודיאטה נכונה. על כך, התייעצי עם רופא המשפחה שלך.

ליפיטור אכן גורם לכאבי ראש, אולם הפרעת שינה אינה מתופעות הלוואי המתועדות, ולכן לא בטוח כי זהו הגורם לכך שאינך מצליחה להירדם. על אפשרות של החלפת הטיפול התרופתי או הפסקתו התייעצי עם רופא המשפחה.

בברכה,

ד"ר שירי אורי - אינפומד


רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
ד"ר רות גייסט ד"ר רות גייסט
מומחית באורוגינקולוגיה בילדות ומתבגרות קרא עוד
ד"ר ירון רם ד"ר ירון רם
מומחה בכירורגיה אורתופדית ופגיעות כתף קרא עוד
הכי נצפים
מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

להמשך קריאה >>
"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

להמשך קריאה >>
לא סתם טיפול שיניים: הצערת הפנים על ידי דנטל פייס ליפטינג

לא סתם טיפול שיניים: הצערת הפנים על ידי דנטל פייס ליפטינג

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל