שאלה - תופעות לוואי של ליפיטור להורדת כולסטרול

השאלה:
אני בת 61 ונוטלת זה כמה חודשים את התרופה ליפיטור בלילה, לפני השינה. שמתי לב לתופעה שחוזרת על עצמה: אי יכולת להירדם, הגוף כאילו בטורים גבוהים, ולקראת 4-5 בבוקר אני מתעוררת עם כאב ראש חד. אני לוקחת ריזאלט 10, שבזמנו אושר לי בגלל כאבי ראש. הנוירולוג טען שכאבי הראש (מיגרנות) נובעים מהתכווצויות שרירים. הכאב עובר ומאפשר לי לישון מספר שעות. לפני הליפיטור קבלתי סימבאסטאטין - שגרם לי, לדעתי, לכאבים בכפות הרגליים.

רמת הכולסטרול ירדה, רמת ה- LDL עומדת היום על 90.1 ורמת ה- HDL על 73.2, הכולסטרול הכללי הוא 184 ורמת הטריגליצרידים - 105. האם אפשר להפסיק עם הליפיטור או להחליף אותה לתרופה אחרת? אני שומרת על תזונה נכונה ונמצאת במגמת ירידה במשקל. אני גם מקבלת את התרופה פוסלן פעם בשבוע.
תשובה:


ראשית אציין כי פרופיל השומנים שלך מצוין. איני יודעת מאילו ערכים התחלת, אבל נראה כי התרופות משפיעות באופן חיובי. לגבי הפסקת התרופה, העניין אינו חד-משמעי. את יכולה להפסיק ליטול את התרופה בתנאי שאת במעקב צמוד אחר רמת הכולסטרול, היות שהפסקת התרופה יכולה לגרום לרמת הכולסטרול לעלות שוב.

הערכים שעליהם את מדווחת כעת תקינים, וייתכן שתצליחי לשמור על איזון כולסטרול עם פעילות גופנית ודיאטה נכונה. על כך, התייעצי עם רופא המשפחה שלך.

ליפיטור אכן גורם לכאבי ראש, אולם הפרעת שינה אינה מתופעות הלוואי המתועדות, ולכן לא בטוח כי זהו הגורם לכך שאינך מצליחה להירדם. על אפשרות של החלפת הטיפול התרופתי או הפסקתו התייעצי עם רופא המשפחה.

בברכה,

ד"ר שירי אורי - אינפומד


רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
ד"ר ירון רם ד"ר ירון רם
מומחה בכירורגיה אורתופדית ופגיעות כתף קרא עוד
ד"ר מוני פרידמן ד"ר מוני פרידמן
מומחה לכירורגיה, טיפולים אסתטיים ולייזר קרא עוד
הכי נצפים
חשוב שתכירי: 7 מחלות שאינן מאובחנות בזמן אצל נשים

חשוב שתכירי: 7 מחלות שאינן מאובחנות בזמן אצל נשים

להמשך קריאה >>
אסור למכירה בארה״ב ובאנגליה: כל הסכנות של אופטלגין

אסור למכירה בארה״ב ובאנגליה: כל הסכנות של אופטלגין

להמשך קריאה >>
סופר-פוד שנמצא ממש מתחת לאף: 10 הפירות הבריאים ביותר

סופר-פוד שנמצא ממש מתחת לאף: 10 הפירות הבריאים ביותר

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל