שאלה - כאבים בחזה שמעידים על ריפלוקס

השאלה:
אני בן 38, לא מעשן, ללא בעיה תורשתית ידועה בלב, לא לוקח שום כדור, גם לא נגד כאבים. בחודשים האחרונים, ובמיוחד בחודש האחרון, אני מרגיש לחצים לא ברורים בבית החזה, בעיקר בצד ימין, שמתחזקים בנשימה, תוך כדי מאמץ גופני, ולעיתים אפילו בעת בליעת אוכל ובשינוי תנוחה. סוג הכאב הוא לחץ פנימי קבוע חלש ומאוד ומציק שמתחזק במקרים שפירטתי קודם, ולפעמים מתווספים לו מיחושים, דקירות קטנות, צריבה (לא שריפה) והוא אף עובר גם לצד שמאל, אך בעיקר נמצא בצד ימין. אין תופעות של זיעה, בחילות וכדומה, אך יש, כאמור, לחץ קבוע, כאילו משהו לוחץ לי על הסרעפת.

כשהתחילו הכאבים, לפני שלושה חודשים פלוס, עשיתי בדיקת אקג, בדיקת גסטרוסקופיה, בדיקת אקו לב במאמץ, תפקודי ריאה, ובדיקות דם. לקחתי כדורי לנטון ואומפרדקס במשך חודש, מחשש שיש לי ריפלוקס, אך למעט העובדה שכמעט שאיבדתי את חוש הטעם מהאומפרדקס, הם לא הועילו לי, כי אני לא סובל מצרבת (שריפה בבית החזה) ולא מריפלוקס. אני עוסק בפעילות ספורטיבית.

תוצאות בדיקות אקו:

במנוחה - מקטע פליטה מוערך ב-60 אחוז, חדר שמאל אינו מורחב, דפנותיו לא מעובות, תפקוד גלובלי תקין, עליה שמאלית אינה מורחבת.
אי ספיקה מיטרלית מינימלית.

הבדיקות לא העלו שום ממצא חריג. תוצאות בדיקת אקו לב במאמץ:

ללא עדות לאיסכמיה בבדיקה, ללא צניחות ST משמעותיות, עם סיום המאמץ תפקוד החדר השמאלי משתפר.
דופק במנוחה 81, בשיא במאמץ 164, אחוז מדופק מירבי 90, לחץ דם בשיא במאמץ 80/160.

יתר הבדיקות, כאמור, תקינות. נכון להיום, אני ממשיך לסבול והבעיה אף מחריפה. בעוד שבוע אני אמור לעשות מנומטר. סירבתי לעשות בדיקת חומציות PH24h בשלב זה.

מה הסיכוי שמקור הבעיה שלי בלב, שהכאב מוקרן דווקא לצד ימין, ושפספסו בעיה כזאת? איך אוכל לבדוק אם יש לי דלקת בקרום הריאה או הלב שגורמת לתחושות אלה? אני מאוד רוצה ללכת למיון כדי שיעשו לי בדיקות מקיפות ולחסוך את כל הטרטורים, מפח הנפש וההחמרה האפשרית והפתאומית במצב. האם כדאי?
תשובה:


הכאב שתיארת מתאים למחלת ריפלוקס, או החזר קיבה-ושט (Gerd). הגורם השכיח ביותר הוא היחלשות הסוגר התחתון בוושט, בגלל ירידה בטונוס העצבי או בעייה בהרפייה של שריר הסוגר, ולכן תוכן הקיבה החומצי נכנס לוושט. הסימפטומים שתיארת מתאימים מאוד לריפלוקס, שתסמיניו כוללים צרבת (במיוחד לאחר אוכל), כאבים בחזה באזור הסרעפת בצד ימין, קושי בבליעה, שיעול וכאבים בשינוי תנוחה מישיבה לשכיבה. עיקר הכאב בלילה. סיבוכים אפשריים של ריפלוקס במצבים קשים, או ללא טיפול, כוללים אזופאגיטיס (דלקת בוושט) העלולה לגרום להתמרה סרטנית, כיב בוושט, היצרות בוושט, וכניסה של תוכן קיבתי למערכת הנשימה.

תהליך האבחנה כולל, בנוסף לבדיקה קלינית, גסטרוסקפיה ומדידות PH בוושט לאורך 24 שעות (כדי להעריך את היקף הבעיה). תוצאות תקינות אינן שוללות ריפלוקס. הטיפול כולל טיפול לצרבת, חוסמי תעלות מימן וחוסמי רצפטורים H2. חוסמי תעלות מימן כוללים לאנזופראזול (לנטון, זוטון) או אומפראזול (אומפרדקס או לוסק). קבוצה נוספת היא חוסמי רצפטורים H2 כמו סימטידין (טגמט) או רניטידין. אם הטיפול התרופתי לא מועיל ניתן לטפל בבעיה באופן כירורגי.

מידע נוסף על הטיפול לריפלוקס תוכל למצוא בקישור הבא:

http://www.infomed.co.il/doSearch.asp?usage=165
רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
ד"ר שמואל יצחק ד"ר שמואל יצחק
אורטופד כללי, רפואת ספורט קרא עוד
ד"ר דפנה מרום ד"ר דפנה מרום
רופאת ילדים קרא עוד

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל