x סגור

טיפול שורש ( Root Canal Procedure ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום רפואת שיניים

מטרת הניתוח
טיפול שורש הוא טיפול שיניים אשר מטרתו לתקן שן פגועה, עקב הרס הדרגתי של שכבות השן- הזגוגית, הדנטין ומוך השן. לרוב הרס השן נגרם עקב ריבוי של עששת.

כאשר עששת חודרת את רקמות השן החיצוניות ומגיעה עד למוך השן - הרקמה הפנימית שמכילה עצבים וכלי דם, הדרך היחידה לטפל בה לפני שתהיה דלקת ופגיעה קבועה ברקמת העצם הינה על ידי טיפול שורש.

טיפול שורש כולל פתיחה של השן, סילוק העששת, סילוק המוך וניקוי תעלות השורש, ולבסוף מילוי השן בחומר מיוחד לסתימתה. הטיפול החלופי לטיפול שורש היא עקירת השן. סימנים לפגיעה בשן הם כאבים, נפיחות בפנים או בצוואר, חור בשן, רגישות לקור/חום, נפיחות בחניכיים ועוד.

מתמחה בשיקום הפה ואסתטיקה
הכנה לניתוח

לרוב טיפול שורש מתבצע תחת הרדמה מקומית בלבד, למרות שכיום ניתן לבצע טיפול שורש אף תחת הרדמה כללית. לעיתים ניתן לבצע טיפול שורש ללא הרדמה בכלל, זאת במידה והשן איבדה את החיות שלה (כלומר בשל הרס של העצבים כבר לא תהיה תחושה).

לפני טיפול שורש נדרש לרוב לבצע צילום רנטגן של השיניים, ולעיתים נדרש צילום מיוחד (צילום פנורמי), זאת על מנת לאבחן במדויק את המחלה בשן. באנשים בריאים בדרך כלל אין צורך בהכנות נוספות מיוחדות לפני טיפול שורש. אנשים בעלי סיכון מוגבר לפתח דלקת של מסתמי הלב (אנדוקרדיטיס), כגון בעלי מסתמים מלאכותיים וכדומה, צריכים ליידע על כך את רופא השיניים על מנת לקבל מנת אנטיביוטיקה לפני ביצוע טיפול שורש.

אנשים בעלי היסטוריה רפואית של בעיות קרישת דם יתבקשו לבצע בדיקות דם לתפקודי קרישה לפני טיפול שורש, שכן נמצאים בסיכון יתר לדימום.

תהליך הניתוח

טיפול שורש נעשה במרפאת השיניים בתנאים סטריליים, על ידי רופא שיניים כללי או רופא שיניים מומחה לטיפול שורש (אנדודונט). לעיתים טיפול שורש מתמשך ליותר מפגישה אחת ואף מספר פגישות במרפאה.

המטופל מקבל זריקת הרדמה מקומית לאזור המבוקש, בדומה לטיפול שיניים רגיל (לעיתים יש צורך בהרחבה של טווח ההרדמה). השלב הראשון בטיפול שורש, כולל את פתיחת זגוגית השן והוצאת העששת שהצטברה בשן ובסביבתה, על ידי כלים מיוחדים. בהמשך, רקמת מוך השן מסולקת, וניקוי מקיף של תעלות השורש מתבצע.

במקרה וניתן לסיים טיפול שורש בפגישה יחידה, הרופא מחדיר חומר מיוחד לסתימת התעלות, שתפקידו למנוע התרבות חיידקית נוספת באזור השורש. לסיום הרופא מבצע איטום רגיל של השן (סתימה). במקרים בהם הרופא מחליט לפצל את הטיפול למספר פגישות (למשל לצורך המתנה לריפוי הדלקת המקומית), הרופא ימלא את התעלות בחומר חיטוי ויניח סתימה זמנית, עד לביצוע מאוחר יותר של איטום קבוע. משך כל פגישה כשעה.

סיכונים בניתוח

סיכונים כלליים בטיפול שורש:
זיהום - לרוב שטחי ומטופל באופן מקומי, אולם לעיתים נדירות עלול להתפתח לזיהום משמעותי יותר שעלול לחדור לזרם הדם (ספסיס), למסתמי הלב (אנדוקרדיטיס) ועוד, ולעיתים נדירות מצריך פתיחה מחדש של האזור לסילוק הפסולת החיידקית.

דימום - בעיקר באזור הטיפול כתוצאה מטראומה מקומית לרקמה. דימום יכול להתרחש מיד לאחר טיפול שורש, עד 24 שעות לאחריו ובמקרים נדירים ביותר לאחר שבועות או חודשים. הדימום נוצר כאשר כלי דם קטן בחניכיים נפתח ומדמם. במקרים בהם הדימום הוא רב יש צורך בניקוז אולם זהו מצב נדיר.

סיכוני ההרדמה - לרוב תופעות הקשורות לרגישות יתר לתרופות ההרדמה (תגובה אלרגית). לעיתים נדירות מאד תתכן תגובה חמורה של ירידת לחץ דם (שוק אנאפילקטי).


סיכונים ספציפיים של טיפול שורש:

פגיעה עצבית בתעלת העצב - פגיעה שעלולה לגרום לאובדן חלקי או מלא של חוש הטעם- נדירה.

רגישות לחום/קור בחלל הפה - עקב חשיפת שורש השן.


הטיפול אחרי הניתוח

אין צורך להישאר בהשגחה לאחר טיפול שורש. יש להימנע מאכילה או שתייה במשך של כשעתיים לאחר מכן, עד לחלוף השפעת ההרדמה.

לאחר טיפול שורש עשויים להיות כאבים באזור, בייחוד ביממה הראשונה, וניתן להשתמש במשככי כאבים על פי הצורך. האזור עשוי להיות נפוח למשך מספר ימים.

רגישות לחום/קור עקב חשיפת השורש עשויה להתמשך לפרק זמן מסוים אולם חולפת.

על מנת להשיג תוצאות מיטביות לאחר טיפול שורש, יש לשמור על היגיינת פה קפדנית, הכוללת צחצוח שיניים, ניקוי יסודי בחוט דנטלי ועם אביזרי ניקוי מיוחדים.

בשן שעברה טיפול שורש יש צורך לעיתים קרובות בשיקום השן לאחר הטיפול, זאת על ידי הנחת מבנה מגן על השן מפני עששת (לעיתים באמצעות כתר), על מנת למנוע שבירה של השן או זיהום חוזר, שיכולים לגרום לאובדן השן.

במידה וישנה עליית חום, כאבים חזקים מאד, דימום או הפרשה מקומית מהפה יש לפנות מיידית לרופא. לעיתים הרופא ימליץ על לקיחת אנטיביוטיקה לאחר טיפול שורש, במידה וקיימת דלקת או זיהום מקומי.

פורום רשלנות רפואית - שיניים

ד"ר יוסי סגל עו"ד (D.M.D) (L.L.B)

ד"ר יוסי סגל עו"ד (D.M.D) (L.L.B)
עובד במרפאה פרטית בחיפה וכרופא שיניים בקיבוץ. כמו כן מייצג מטופלים/רופאי שיניים כעו"ד וכנותן חוות דעת ובוחן מקרים לפני תביעה. משנת 1993 עד 2003 אחראי מרפאה לטיפול בכאבי פנים ולסתות ב"כללית סמייל", עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • עישון קל מאוד לאחר השתלת שיניים
 • שרון
 • 09/10/2014 12:02
 • הנני מעשנת 3-4 סיגריות דקיקות ביום ,האם זה עלול להשפיע על קליטת השתלים , הכוונה גם תקופה לתקופה של הרבה אחרי ההשתלה באופן שוטף..

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • כאבים וחרדה
 • שרית
 • 26/08/2014 21:27
 • לאחרונה התגלגלתי לתוך טיפול אחת מהקופות- טיפול מקיף (עקב תופעת לוואי למצב בריאותי ונטילת תרופות שהחריפו את מצב השיניים, לכשסיימתי את הסאגה הזו, הייתי חייבת, בהמלצת רופא השיניים לטפל ומהר) - הטיפול התחיל בטיפול שורש במרפאה בעיר אחרת (לאחר נפילת השלמה וגילוי כי השן הזו מחייבת טיפול שורש, אם כי לא נמר דבר על זה בשנה שלפני כשבוצעה ההשלמה). הטיפול השורש היה ללא כאבים ואו תופעות לוואי. כמצופה מעצמי ומסף הכאב שלי.
  הרופא היה זהיר ורגיש (עקב בעיה של טסיות נמוכות כרונית) וביצע במהירות את הטיפול עד הכתר הזמני. את המשך הטיפול המלא העתקתי לעיר מגורי בסניף אחר של אותה קופה.
  קודם כל, לא בוצעה בדיקה לשן עם הכתר וטרם נלקחו מידות על מנת לעשות כתר קבוע (וזה כבר מפסח 2014),המשכתי בתוכנית טיפול המיועדת, וביום שהייתי אמורה לעבור סתימה, הרופא אמר שעלי לבצע עקירת שן בינה חצי כלואה בדחיפות. קבע לי תור מהיום להיום (בשל תלונות כאבים פתאומיים).
  הרופא של העקירה הזריק חומרי הרדמה מקומית ואדרנלין, על אף ידיעתו למצבי הרפואי והגבלתו בסוגי הרדמתו (שאני אינני יודעת, אינני רופאה. למעט אדוויל, אספירין וממשפחתם לא ידעתי על הגבלה). על הכיסא פירפרתי והחוורתי וחצי שעה לקח לדופק שלי להסתדר ולצבע לחזור.
  הרופא בחר להמשיך בהליך, על אף ההרדמות הרגשתי כל תנועה שלו בפה, על אף נסיונותי לומר לו על כך. לאחר מכן שבועיים שלמים הייתי נפוחה עם סימן כחול וכאובה עם פעמים פנייה למיון מדימומים מאזור העקירה לאחר חוסר מענה יאה מהסניף בו בוצעה העקירה. באותם שבועיים לא יכולתי ללכת לעבודה בגלל כאבים והנפיחות (עבודתי פרונטאלית)
  לא האשמתי כי ידעתי שעקירה היא הליך כואב ולוקח לו זמן להחליף במיוחד למי שיש בעיה בקרישה. אך היחס היה לא רציני.
  המשכתי עם התוכנית טיפול והגעתי לעשות שתי סתימות לאחר חודש. הרופאה לאחר ריקת הרדמה התחילה לחפור לי בשינים וכולי התכווצתי על הכסא מכאבים, הרגשתי הכל. לכשהבינה הזריקה שוב. כל פעם שהיה לי לוחץ גופי התכווץ כמו פי לא בשליטה וזו כעסה עלי ופתחה את פי באלימות (והפעילה לחץ על הלסת העליונה והשן עם הכתר הזמני היא קדמית והלחץ היה עליה) לאחר הטיפול, כתגובה אלרגית הייתי עם קשיי נשימה ונפיחות. ישבתי בקופה כדי שהכל ירגע הרופאה כבר הלכה(יום שישי) ולא היו רופאים בסביבה. לאחר הרגעות (כמעט שעה) הלכתי. סופש עם כאבים וכתר מתנדנד. במוצאי שבת פניתי לסניף לSOS עם הכתר והדביקו לי אותו. היום, נפל הכתר עם הבורג לאחר שתיית כוס מים. הגעתי לסניף שוב, לאחר ביטול משמרת עבודה (באזור שהכתר נמצא, כמעט ולא נשארה שן והיא קדמית והעבודה שלי היא פרונטאלית).
  חשוב לציין שאף אחד מהנציגות בסניף לא נתנה לי ענה ראוי ולא ניסתה לסדר לי רופא קבוע והייתי בין רופא לרופא כל הזמן.
  עכשיו אני חוששת להמשיך בטיפול בסניף הזה, ובכלל בקופה.
  ונהייתי חרדת טיפולים- לפני טיפול שינים אני לחוצה וקפוצה ולאחריו גם. גם אם זה רק לפתוח פה על מנת להסתכל.
  ועלי לעשות טיפול ארוך וככל הנראה בהרדמה כדי שאוכל להתמודד עם זה. טיפול בהרדמה כמובן הרבה יותר יקר. בעבר לא הייתי צריכה הרדמה. אבל הסבב הזה עם הרופאים והטעויות האלו שלהם חרטו אצלי חרדה עמוקה
  האם ישנה עילה לתביעה- או מימון הטיפול בהרדמה?

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • אכן דרך חתחתים. אבל יש לזכור שיחס לא נחמד וכו אינם עילה לתביעה. יש לבדוק מעבר ליחס האם נעשו פעולות שגרמו נזק. אחד החסרונות של השירות הציבורי הוא המעבר בין רופאים. הרי זאת מרפאה רבתחומית ו"רב רופאית"וכל רופא מטפל בפינה אחרת . לעיתים יש בזה יתרון אך לא כל מטופל מתאים לתחלופה של רופאים הפועלים בתוך פיו. יש מס פסקי דין אשר הסכימו לקבל פגיעה נפשית במטופל בגלל פעולות המטפלים בו אך הקושי להוכיח זאת רב והכדאיות הכלכלית של התביעה מוטל בספק אלא אם אכן יש גם טיפולים רבים ויקרים אשר יכולים לאזן המצב.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • נשבר כתר חרסינה
 • שרה
 • 04/07/2014 09:22
לעמוד הפורום

  מאמרים לפי נושא טיפול שורש

  מאמרים נוספים  
אם יש דבר אחד שלעולם לא ישתנה בעולמם של ילדים, זו אהבתם לממתקים ולמזון מסוכר. ילדים רבים מתקשים להאמין שהם יכולים לחיות בלעדי מזון זה, ובוודאי לחשוב על חיים בלעדיהם. אך כולנו יודעים שמזון זה רק גורם ל...
בשורה חשובה לסובלים מבעיות עששת: "קריסולב" (Carisolv), שיטה חדשנית המיועדת להמסה ולסילוק עששת מבלי לפגוע בחלק הבריא של השן. הטיפול ב- Carisolv אינו מצריך, ברוב המקרים, הרדמה או...
שיטת All On 4, הגיעה לעולם בשנות השמונים, היה זה רופא שיניים פאולו מלו שגילה שניתן לקבוע ארבעה שתלים דנטליים בעצם הלסת, כך שמיקומם יוצר במדויק טרפז כוחות אליו ניתן להבריג גשר שיניים שלם. שיטה זו גרמה ...
השתלת שיניים, שבעבר הפחידה אנשים רבים, הפכה פופולרית בשנים האחרונות וכיום מוכרת כטיפול הרבה יותר פשוט מאשר בעבר. בניגוד לעבר, אז השתלות שיניים התבצעו רק בבתי חולים, דרשו המתנה ארוכה ואילצו את המטו...
כמו בכל תחום אחר, גם ברפואת שיניים, חינוך להרגלים נכונים והימנעות ממנהגים מזיקים, יסייעו לילדים שלנו לשמור על השיניים והפה, יטמיעו שגרת חיים בריאה וימנעו ביקורים אצל רופא שיניים. היכרות עם מספר גורמ...
כאב הוא מנגנון חיובי וחיוני המשרת את הגוף ומביא למודעות מצבים בהם קיים שיבוש כלשהו בפעילות המערכות התקינה, או כאלה בהם נגרם נזק לרקמות. תחושת כאב נוצרת כאשר חיישנים ביולוגיים ברקמות באים במגע עם לחצים...
חוק זכויות החולה קובע מפורשות, כי על המטפל חלה חובה למסור מידע רלוונטי למטופל, טרם קבלת טיפול רפואי, לשם קבלת הסכמתו מדעת לטיפול. בנוסף לחובה הכללית למסירת מידע בדבר האבחנה, מהות הטיפול וסיכוניו ...
חשתם בכאב, לקחתם משככי כאבים ועכשיו כמה זמן מחכים? הזמן שלוקח להרגיש השפעה של משככי כאבים תלויה בכמה גורמים: 1. סוג התרופה והחומר הפעיל בה 2. הדרך בה התרופה ניתנה - דרך הפה, העור, השריר או לוריד...
מהם התנאים בהם חייבים לבצע טיפול שורש? כיצד עובד התהליך ואיך מתכוננים? כל הטיפים על טיפול שורש. הצורך בטיפול שורש מתעורר בדרך כלל לאחר חדירה של זיהום חיידקי לאיזור מוך השן והתפתחות של דלקת במקום. ה...
נודע לכם כי אתם זקוקים לטיפול שורש? כדאי לכם לחשוב על פנייה לאנדודנט – רופא שיניים מומחה לטיפולי שורש. מהו אנדודנט? מומחה לטיפולי שורש (אנדודונט) הינו רופא שיניים העוסק באבחון, טיפול ומנ...

  שאלות ותשובות לפי נושא טיפול שורש

    
יצירת מבנה על שן לאחר טיפול שורש היא חלק משיקום כללי של השן הפגועה, לצורך שימורה לאורך זמן, והקטנת הסיכוי לאובדן שן עתידי. ברוב המקרים, רופאי השיניים בונים על גבי השן מבנה עם "כתר", אשר מקיף...
תוכלי לפנות לכל אחד מבתי החולים הפרטיים הפזורים בארץ הנותנים שירותי רפואת שיניים בהרדמה מלאה. כמו כן ישנן מספר מרפאות פרטיות המבצעות טיפולי שיניים בהרדמה מלאה, יש לבדוק שלמרפאה יש האישורים המתאימים ...
אני מציע כי תפני תחילה לרופא שיניים מומחה ביישור שיניים, אורתודנט. האורתודנט יבצע את הבדיקות הדרושות, ויקבע את תוכנית הטיפול. הוא יוכל לומר לך אם לעקור את הניב או לבצע תהליך הבקעה. אין באפשרותי לה...
ישנם מספר טיפולים שונים לעששת, בהתאם למידת ריקבון השן. אם הריקבון אינו נרחב, החלק הרקוב של השן מוסר באמצעות קידוח ומוחלף על ידי סתימה העשויה מסגסוגת של כסף, זהב, חרסינה או תרכובת שרף. החומרים המשמשי...
לקיחת אנטיביוטיקה לפני טיפול שורש מומלצת למטופלים בקבוצות סיכון לפתח זיהומים סיסטמיים בזרם הדם או במסתמי הלב (אנדוקרדיטיס), בעיקר מטופלים מדוכאי חיסון, בעלי מומי לב מולדים, או בעלי מסתם לבבי מלאכותי...
כישלון בטיפול שורש מתבטא בחוסר יכולת של רקמת השן להחלים ולהשתקם למרות הטיפול. למרות הסברה, כי כישלון בטיפול שורש מחייב את עקירת השן, כיום הדבר לא תמיד נכון. לפני ההחלטה על עקירת השן, שמשמעה אובד...
סדק בשן לאחר טיפול שורש הוא סיבוך מוכר. אבחנת סדק בשן יכולה להתבצע ע"י קיום שני ממצאים קליניים עיקריים: נוכחות של עדות לסדק בצילום רנטגן (ממצא אופייני לאורך השורש), ונוכחות כיס עמוק לאורך השורש, אשר...
יצירת מבנה על שן לאחר טיפול שורש או הנחת שתלים היא חלק משיקום כללי של השן הפגועה, לצורך שימורה לאורך זמן, והקטנת הסיכוי לאובדן שן עתידי. מבנה הכתר, מקיף את תוכן השן שנותרה, ומגן עליה מפני חדירת חייד...
לרוב לא. לאחר הנחת מבנה על גבי השן, יש צורך במעקב בלבד של השן הפגועה, ע"י פגישות עוקבות אצל רופא השיניים, ולעיתים צילומים חוזרים, על מנת לשלול המשך הרס של השן, חוסר הצלחה של טיפול שורש או כל פגיעה א...
ברגע שישנה פריצה לחלל המוך, כלומר שורש השן, אין ברירה אלא לבצע טיפול שורש מלא בכל התעלות. האפשרות לבצע סתימה קיימת רק כאשר לא היתה פריצה לחלל המוך או שהפריצה קטנה ביותר, וגם אז ישנה סכנה של התפתחות...רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר רוני אמיד ד"ר רוני אמיד
מנהל תחום אסתטיקה דנ...קרא עוד
ד"ר דנה בלקין ד"ר דנה בלקין
רופאת שיניים...קרא עוד

שאל אותנו שאלה
בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל