כתרים לשיניים ( Dental Crowns ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום רפואת שיניים

מטרת הפעולה
כתרים לשיניים מטרתם ליצור מבנה מגן על מנת לשמר שן פגועה, עקב סדק/ שבירה של מבנה השן, או בשן אשר עברה טיפולי שיניים מורכבים לצורך שחזור, למשל לאחר טיפול שורש, השתלות שיניים ועוד.

כתרים לשיניים נועדו לעזור לשיקום השן לאחר הטיפול, זאת ע"י הנחת מבנה מגן על השן מפני עששת, על מנת למנוע שבירה עתידית של השן או זיהום חוזר, שיכולים לגרום לאובדן השן.

לעיתים מניחים כתר על שן בעלת הרס מתקדם, כאשר לא נותרו חלקים רבים מהשן, לצורך ניסיון שיקומי לאחר זמן, כתחליף לעקירת השן ממקומה. במקרים בהם יש "גשר" על מספר שיניים, לעיתים מסתייעים בהנחת כתר לשם קיבוע הגשר למקומו.

מבנה הכתר עשוי חומר קשיח, אשר מותאם ע"י יציקה מדויקת של מבנה השן, להרכבה על השן הפגועה. כיום, השימוש בכתר "לבן" מאפשר שיקום אסתטי בנוסף לשיקום רפואי של השן הפגועה.

מנהל תחום שיקום הפה באינפומד
הכנה לפעולה
לרוב טיפולי כתרים לשיניים נעשית תחת הרדמה מקומית בלבד, למרות שכיום ניתן לבצע טיפול זה אף תחת הרדמה כללית.

לפני טיפולי כתרים לשיניים נדרש לרוב לבצע צילום רנטגן של השיניים, ולעיתים נדרש צילום מיוחד (צילום פנורמי), זאת על מנת לאבחן במדויק את המחלה בשן, ולוודא כי מבחינה רפואית נעשו כל הטיפולים הנדרשים (למשל טיפול שורש). 

בנוסף, יש צורך בלקיחת "מטבעים", כלומר יציקה של מבנה הלסת העליונה והתחתונה, ע"י חומר סינטטי מתקשה, אשר יוצר דוגמה של מבנה השיניים, לצורך לקיחת מידות לשיקום. לקיחת המטבעים נעשית בטיפול המקדים לטיפול הראשון בו נעשית הנחת הכתר הראשונית.

באנשים בריאים בד"כ לרוב אין צורך בהכנות נוספות מיוחדות. אנשים בעלי סיכון מוגבר לפתח דלקת של מסתמי הלב (אנדוקרדיטיס), כגון בעלי מסתמים מלאכותיים וכד', צריכים ליידע על כך את רופא שיניים על מנת לקבל מנת אנטיביוטיקה לפני כל טיפול.

אנשים בעלי היסטוריה רפואית של בעיות קרישת דם יתבקשו לבצע בדיקות דם לתפקודי קרישה לפני טיפולי הנחת כתרים לשיניים, שכן נמצאים בסיכון יתר לדימום. 

תהליך הפעולה

הנחת כתרים לשיניים מתבצעת במרפאת השיניים בתנאים סטריליים, ע"י רופא שיניים .  לעיתים תהליך הטיפול מתמשך ליותר מפגישה אחת ואף מספר פגישות במרפאה.

המטופל מקבל זריקת הרדמה מקומית לאזור המבוקש, בדומה לטיפול שיניים רגיל (לעיתים יש צורך בהרחבה של טווח ההרדמה). השלב הראשון בטיפול, כולל את פתיחת זגוגית השן והוצאת העששת שהצטברה בשן ובסביבתה, ע"י כלים מיוחדים. 

הרופא קודח בשן על מנת לשנות את צורתה באופן שיוכל לקלוט את מבנה הכתר במידה התואמת ביותר. לרוב, בפגישה השנייה כבר ישנה צורה התחלתית של מבנה קיים, והרופא מבצע בו שינויים לפי הצורך. לעיתים נדרשת לקיחת מטבעים חוזרת. 

במהלך הרכבת המבנה על השן, לעיתים נדרש לבצע חיתוך והחדרת חוטים בחניכיים הסובבות את השן, על מנת לפנות יותר רקמה להנחת המבנה מצידי השן. 

במקרים מסוימים נדרשת גם הארכת כותרת של השן או קידוח בשן המקבילה מלמעלה או מלמטה, בכדי לעזור לסגירת טובה מספיק של הלסתות, מבלי שהמבנה החדש יפריע או יגרום לאי נוחות. בסיום הטיפול הרופא ידביק באמצעות חומר מצמיד את הכתר הזמני על גבי השן, 

עד למפגש הבא. בזמן הזה בין המפגשים, הרופא ייתן את המידות החדשות שנלקחו אל המעבדה, וכך הלאה, עד שהשלמת הכתר תהיה קבועה. לרוב נדרשים מספר מפגשים עד ליצירת כתר תואם. משך כל פגישה כחצי שעה. 


סיכונים בפעולה


סיכונים כלליים בניתוחים:

זיהום- לרוב שטחי ומטופל באופן מקומי, אולם לעיתים נדירות עלול להתפתח לזיהום משמעותי יותר שעלול לחדור לזרם הדם (ספסיס), למסתמי הלב (אנדוקרדיטיס) וכו', ולעיתים נדירות מצריך פתיחה מחדש של האזור לסילוק הפסולת החיידקית.

דימום- בעיקר באזור הטיפול כתוצאה מטראומה מקומית לרקמה. דימום יכול להתרחש מיד לאחר הטיפול, עד 24 שעות לאחריו ובמקרים נדירים ביותר לאחר שבועות או חודשים. הדימום נוצר כאשר כלי דם קטן בחניכיים נפתח ומדמם. במקרים בהם הדימום הוא רב יש צורך בניקוז אולם זהו מצב נדיר.

סיכוני ההרדמה- לרוב תופעות הקשורות לרגישות יתר לתרופות ההרדמה (תגובה אלרגית). לעיתים נדירות מאד תתכן תגובה חמורה של ירידת לחץ דם (שוק אנאפילקטי).


סיכונים ספציפיים בטיפול כתרים לשיניים:


פגיעה עצבית בתעלת העצב-
פגיעה שעלולה לגרום לאובדן חלקי או מלא של חוש הטעם- נדירה. 


הטיפול אחרי הפעולה

המטופל אינו צריך להישאר בהשגחה לאחר טיפול הנחת כתרים לשיניים. יש להימנע מאכילה או שתייה במשך של כשעתיים לאחר מכן, עד לחלוף השפעת ההרדמה.

עשויים להיות כאבים באזור, בייחוד ביממה הראשונה לאחר טיפול הנחת כתרים לשיניים,  וניתן להשתמש במשככי כאבים ע"פ הצורך. האזור עשוי להיות נפוח למשך מספר ימים.

על מנת להשיג תוצאות מיטביות לאחר הניתוח יש לשמור על היגיינת פה קפדנית, הכוללת צחצוח, ושימוש בעזרים דנטלים מתאימים לניקוי סביב הכתר הזמני. הרופא עשוי להמליץ גם על שטיפות עם מי מלח, שמכווצות את רקמת החניכיים ומונעות הגברת דימומים.

במידה וישנה עליית חום, כאבים חזקים מאד, דימום או הפרשה מקומית מהפה יש לפנות מיידית לרופא. לעיתים הרופא ימליץ על לקיחת אנטיביוטיקה לאחר טיפול הנחת כתרים לשיניים, במידה וקיימת דלקת או זיהום מקומי. 

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון
הכל על שיניים

פורום השתלות שיניים ביום אחד

ד"ר ניצן שלזינגר

ד"ר ניצן שלזינגר
ד"ר ניצן שלזינגר מנהל מרכז להשתלות שיניים ואסטטיקה במרכז יהלום ,ראש העין, בעל נסיון רב בהשתלות שיניים ושיקום לסתות בשיטות שונות ALL ON 4-6 שתלים מוטים, שיקום לסתות ביום אחד, בנית עצם בשיטת SONIC עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • שתלים בלסת התחתונה
 • רינה ינקילביץ
 • 17/07/2016 13:19
 • שלום, אני קצת מבולבלת.אני זקוקה לשתלים בלסת התחתונה שיניים קדמיות. יש לי כבר שתלים מאחור 4 בכל צד. כאשר עשיתי את השתלים נאלצתי לעבור בנית עצם ולחכות 3 חודשים. האם היום ניתן לדלג על זמן ההמתנה של 3 חודשים ולעשות הכל ביום אחד?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רינה, במידה ונפח העצם הקיימת מתאים - הרי שניתן לבצע עקירות + שתלים + גשר זמני - באותה הישיבה ולצאת עם גשר זמני קבוע. במידה ואין מספיק עצם הרי שיש לבצע בנית עצם עם או בלי השתלה של שתלים דנטליים. - כמובן שיש מצבים בהם ניתן לבצע כך שחלק מן השתלים יכולים לקבל גשר זמני ואילו שתלים שעבורם נבנית העצם לא מחוברים לגר ולאחר קליטתם ישולבו בגשר הקבוע הסופי. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כמה בערך עולה השתלה לסת עליונה ALL ON 4
 • ORLY
 • 11/06/2016 17:46
 • אורלי שלום, שיקום לסת בשיטת ALL ON 4- יכןולה להיות שונה מאדם לאדם - ישנם מקרים בהם יש מספיק מקום ל 6 שתלים ואפילו ל 8 שתלים ולכן המחיר ישתנה , איזה שיקום זירקוניה או גש חרסינה מאוחה למתכת. האם בכל זאת צריך לבצע בנית עצם כזו או אחרת. רופאים שונים עם ימיומנות אחרת גובים מחירים שונים. כפי שאת מבינה קשה לתת תמחור שכזה . ממליץ לך להבדק אצל מספר רופאים ולקבל הצעת מחיר . קחי בחשבון שהמחיר הוא חלק מן השיקולים בביצוע של שיקום . השאלה איזו תמורה את מקבלת עבור המחיר שהוצע לך. לא נהוג בפורום להמליץ על רופאים. בהצלחה:-)

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ALL ON 4 עם שיניים קומפוזיט
 • ORLY
 • 17/06/2016 19:30
 • ד"ר שלום מה ההבדל יתרונות וחסרונות לביצוע על שתלים כתר קומפוזיט ב אקרילי תחילה ואחכ חרסינה, הרכבה ישירה של קומפוזיט, יש לי מחסור גדול של עצם ויש מקום רק ל 4 שתלים האם בגלל משקל החרסינה ? העלות של המרפאה ? מה הסכנות בשימור שיני קומפוזיט לעומת החרסינה כל זה מדובר על לסת עליונה זה נכון שאם למטה יש לי חרסינה אז מומלץ למעלה לא חרסינה, אודה מראש תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אורלי שלום, בשיקום על גבי שתלים ניתן לבחור בכתרים העשויים מחרסינה או מקומפוזיט. בד"כ בשלב מעבר ובשלב הרשאוני - משתמשים בגשר זמני העשוי מאקריל - אותו ניתן ליצר מהר יחסית וניתן לשנות אותו במרפאה במידת הצורך. בשיקום קבוע ניתן לבחור: כתרי חרסינה ( על בסיס מתכתי או זירקוניה וכו')- : יתרונות: החרסינה הינה חומר חזק ויציב . האסטטיקה שלו מצויינת והברק והצבע נשמרים שנים רבות כמעט ללא שינוי. ניתן לבנות בשכבות ולקבל אפקטים שונים. חסרונות: החסרון העיקרי של החרסינה הוא שהיא שבירה ובמידה וצריך לתקן את החרסינה הדבר כרוך בשליחה למעבדה וגם אז לא תמיד ניתן לתקן בצורה פשוטה. מקדם השחיקה של החרסינה - החרסינה חזקה מחומר השן הטבעי וכן מקופוזיט ועלולה לגרום לשחיקה מואצת של השיניים או הכתרים הנגדיים העשויים מחומר רך יותר. בגלל היות החרסינה חומר חזק עם אלסטיות נמוכה - הכתרים הללו מעבירים את כל הכוחות שמועלים עליהם ישירות אל השתלים. משקל- גשר חרסינה - כבד יחסית. קומפוזיט- הינו חומר מרוכב ( זהו החומר של הסתימות הלבנות) החומרים הללו משתפרים כל הזמן והיום ניתן לקבל תוצאות אסטטיות מצויינות. יתרונות: סופג זעזועים בזכות האלסטיות שלו. במידה ונשבר - קל לתקן במרפאה עצמה. חומר קל ילחסית. חסרונות: שחיקה גדולה ביחס לחרסינה. האטטיקה פחות טובה מזו של חרסינה. כאשר מבצעים שני גשרים - ניתן לשקול ביצוע של גשר עליון מחרסינה ותחתון מקומפוזיט ובכך להקטין את הסכנה לשבר של החרסינה. רצוי שהעליון יהיה מחרסינה - על מנת לקבל את האסטטיקה המיטבית בלסת העליונה . ניתן לבצע את שני סוגי הגשרים גם בביצועי של שיקום בטכניקה של 4 שתלים ( ALL ON 4)- אין משמעות למשקל. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • CT לשן אחת בלבד
 • נירו
 • 09/07/2016 15:32
 • שלום, אני נדרש לבצע צילום סיטי לאחר עקירה של שן 37 בלסת תחתונה. הייתי במכון צילום והם אמרו שאני נדרש לעשות צילום של כל הלסת התחתונה. האם יש דרך לעשות צילום סיטי לשן אחת בלבד או לפחות לרבע מהלסת? דבר נוסף, הבנתי שיש טכנולוגיות צילום שונות ויש מכונות שהקרינה בהם פחותה. באיזה טכנולוגיה עדיף להשתמש לצילום CT?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • נריו שלום, על מנת לענות על השאלה שלך - צריך להבין איך מתבצע צילום הסיטי ואיך יוצרים ממנו את המודל התלת מיימדי וממנו גוזרים את החתכים. הצילום מתבצע ע"י קליטה של קרני רנטגן אשר עוברות באופן סיבובי של 360 מעלות- ואז ישנה תוכנת מחשב שיודעת לתרגם את זה למודל תלת מיימדי. לכן ניתן אולי לתת חתכים רק של שן אחת אבל בעצם יש את הנתונים למקטע שלם של הלסת ועדיף שהרופא יקבל גם נתונים נוספים של הסביבה הקרובה של אזור ההשתלה. שינם מכשירים בהם הסנסור קטן יחסית וניתן לקבל סריקה של חלק מן הלסת בלבד. לגבי טכנולוגיה ואיזה מכשייר עדיף - אין לי נתונים בנושא. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא כתרים לשיניים

    
שמירה על ניקיון השיניים, היא אחת הדברים החשובים לצורכי בריאות השיניים. ניקיון השיניים, עקבי ויסודי, מונע מחיידקים להישמר בפה, ומונע בכך היווצרות של חורים , זיהומים ודלקות בשיניים. כמו כן, ניקיון השיני...
בשורה חשובה לסובלים מבעיות עששת: "קריסולב" (Carisolv), שיטה חדשנית המיועדת להמסה ולסילוק עששת מבלי לפגוע בחלק הבריא של השן. הטיפול ב- Carisolv אינו מצריך, ברוב המקרים, הרדמה או...
אתם נמנים על קהילת המשקיעים בבריאות הפה, מקפידים לצחצח ולגרגר השכם והערב? מצויין, אבל אפילו זה לא תמיד ישמור עליכם מפני שחיקה חומצית של השיניים, אחת מן המחלות השכיחות ביותר בתקופתנו. מדובר ב...
החל משנות השישים, החלה הרפואה להיעזר יותר ויותר במכשיר הלייזר לצורך שימושים טיפוליים. השימוש במכשיר מתבצע מתוך הכרה ביכולתו להשיג תוצאות טובות ולהפחית את הכאב בזמן הטיפול. החל משנות השמונים, החלה רפוא...
ישנו מגוון רחב של שיטות חדשות ומתקדמות בתחום ההשתלות הדנטאליות. במצבים של חוסר שיניים, מהווים השתלים הדנטאליים פתרון שיקומי ואסתטי ראוי . הם ניתנים להתקנה בין השיניים הטבעיות מבלי שיהיה צורך לערב ש...
תחום האורתודונטיה ברפואת השיניים עוסק בטיפול בליקויים שונים הקשורים במנח השיניים. העקרונות העומדים בבסיס הטיפול האורתודונטי משלבים שימוש במכשירים קבועים או נשלפים, להפעלת כוחות מתמשכים על שיניים שנמצא...
אחרי פירות יבשים - צחצחו שיניים יש לצחצח שיניים אחרי אכילת פירות יבשים. פירות יבשים מכילים כמות גדולה של סוכר, נוטים להיצמד לשיניים לזמן רב ו"מסייעים" בהתפתחות של עששת (ריקבון השיניים).רגישות בשי...
רבים שואלים את עצמם מדוע ישנן סתימות אפורות או שחורות, ומה ההבדל בינן לבין הסתימות הלבנות. ישנם כאלו ששמעו כי סתימה מסוג מסוים טובה יותר מסתימה מסוג אחר  או שסתימה אחת מחזיקה מעמד זמן רב יותר. הא...
השתלת שיניים ביום אחד בשיטת אול און 4 (All On 4) הגיעה לעולם בשנות השמונים. היה זה רופא שיניים פאולו מלו שגילה שיטה שבעזרתה אפשר לקבוע ארבעה שתלים דנטליים בעצם הלסת, כך שהמיקום שלהם יוצר במדויק טרפז כ...
בשעה טובה התינוק שלכם הגיע לגיל 4 חודשים המיוחל, הגזים סוף סוף מאחוריכים ולרגע החיים נראים יפים שוב. אך פתאום התינוק החמוד שלכם מתחיל ללעוס את הידיים, את הצעצועים ובעצם את כל הבא ליד. הוא מתחיל לרייר ...

  שאלות ותשובות לפי נושא כתרים לשיניים

    
שיניים קדמיות פגועות הן תמיד בעיתיות מבחינת שיחזור ושיקום. הסיבה נעוצה לרוב בצורתן המיוחדת, וכן בפגיעה האסתטית הבולטת בקדמת הפה, למשל עקב שן שבורה, סדוקה או בעלת צבע כהה. הנחת כתר על השן הפגועה יכול ל...
קיימים מספר סוגים של כתרים בהם משתמשים לצורך הנחת מבנה קבוע על השן: כתר מתכת- חסרונם הבולט הוא צבעם הכסוף, שאינו אסתטי, אולם מבחינת חוזק ואיכות מדובר בכתרים מאד עמידים לטווח רחוק. המתכות הן לרוב תרכו...
למתכות המכילות 86% זהב יש גוון צהבהב. יש לקחת בחשבון כי צבע הפלטינה הוא לבן- כחלחל ולכן אין לצפות כי צבע הסגסוגת יהיה צהוב כפי שאנו מורגלים לצבען של טבעות זהב. בעין לא מקצועית ייתכן ויהיה לך קשה ל...
ישנם מספר טיפולים שונים לעששת, בהתאם למידת ריקבון השן. אם הריקבון אינו נרחב, החלק הרקוב של השן מוסר באמצעות קידוח ומוחלף על ידי סתימה העשויה מסגסוגת של כסף, זהב, חרסינה או תרכובת שרף. החומרים המשמשי...
יצירת מבנה על שן לאחר טיפול שורש או הנחת שתלים היא חלק משיקום כללי של השן הפגועה, לצורך שימורה לאורך זמן, והקטנת הסיכוי לאובדן שן עתידי. מבנה הכתר, מקיף את תוכן השן שנותרה, ומגן עליה מפני חדירת חייד...
כתר שן זמני מטרתו לספק הגנה זמנית בלבד למבנה השן, עד להשלמת תהליך המדידות והרכבת המבנה הקבוע. הכתר הזמני עמיד בצורה טובה כנגד כניסת מזהמים, שאריות מזון וכו' אל אזור השן הפגועה, ולכן רצוי להניחו על מ...
לרוב לא. לאחר הנחת מבנה על גבי השן, יש צורך במעקב בלבד של השן הפגועה, ע"י פגישות עוקבות אצל רופא השיניים, ולעיתים צילומים חוזרים, על מנת לשלול המשך הרס של השן, חוסר הצלחה של טיפול שורש או כל פגיעה א...
רגישות באזור בהחלט סבירה. חשוב מאוד להיות במעקב בתקופה זו אצל רופא שיניים משקם לצורך המשך טיפול בשן זו. בשלב ראשון הטיפול יהיה מבנה וכתר זמני. ד"ר מיכאל אבא - רופא שיניים
רופא השיניים שלך צדק בהסברו. בדרך כלל עצם זו נספגת. אם העצם מפריעה בלעיסה וגורמת לאי נוחות משמעותית, ניתן לשייף אותה. לגבי המרווח, סביר להניח שיהיה מרווח באזור העקירה. זו הסיבה לכך שיש בפיך גשר זמני...רופאים בתחום
ד"ר ניצן שלזינגר ד"ר ניצן שלזינגר
מנהל מרכז להשתלות שיניים ואסטתיקה במרכז יהלום קרא עוד
ד"ר דורון גל ד"ר דורון גל
רופא בכיר במחלקה לכירורגיית פה ולסת באיכילוב קרא עוד
הכי נצפים
מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

להמשך קריאה >>
"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

להמשך קריאה >>
מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל