סכמה ( Schema ) 


סכמה היא מבנה קוגניטיבי הנוצר במוחנו - ידע אשר יש לנו לגבי אירוע או אובייקט. הסכמה יוצרת אצלנו ציפיות ומאפשרת לנו לנבא מה יקרה. כאשר אנו קולטים מידע חדש, אנו נוטים לפרש אותו דרך הסכמות שיש לנו אודותיו.

ישנם מספר סוגים של סכמות:

• סכמות תסריט: סכמה אשר מאחדת בתוכה את כל המידע שיש לנו לגבי אירוע או מצב מסוים: סדר ההתרחשויות באירוע, המשתתפים והעצמים הצפויים להופיע באירוע זה. למשל, בסכימת 'מסיבת יום הולדת' נצפה שיהיה אלמנטים כאדם שהוא בעל השמחה, אווירה עליזה וכד'. כמו כן, נוכל לנבא שבעל היום הולדת יקבל מתנות ויזמין אורחים למסיבה. נוכל לפרש את התרגשותו של חתן היום הולדת, כשמחה או כחרדה מהצלחת המסיבה.

• סכמת אישיות: סכמת האישיות מארגנת בתוכה את המידע והאמונות שיש לנו לגבי אנשים: תכונותיהם, העדפותיהם ונטיותיהם. למשל, בפגישה עם חבר אנו נוטים לנבא שחבר שנוטה לאחר, יאחר לפגישה, נצפה לפגישה משמחת אם אנו נוטים ליהנות במחציתו של החבר, ונוכל לפרש את התרגשותו כנובעת מהמפגש איתנו.

• סכמת עצמי: סכמה אשר מקבצת את האמונות לגבי העצמי שמדריכות את התהליך של עיבוד מידע הרלוונטי לעצמי. למשל, עבור אנשים אשר סוגיה מרכזית בסכמת העצמי שלהם היא , אירועים כקניות בסופרמרקט, ארוחת ערב במסעדה, קניית בגדים ועוד יעוררו מחשבות לגבי העצמי. זאת בניגוד לאנשים אשר אינם נוטים לייחס חשיבות למשקל גופם.

רופאים ומכונים בפוקוס

רופאים בתחום
ד"ר גבריאל גרינברג ד"ר גבריאל גרינברג
מנהל יחידת צינטורי לב בבי"ח השרון . קרדיולוג... קרא עוד
פרופ' אייל גור פרופ' אייל גור
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ