אוננות ( masturbation ) 

אוננות היא גירוי של איברי המין החיצוניים של הגבר או של האישה במטרה לגרום עונג מיני, לעיתים עד לאורגזמה. אוננות היא גירוי עצמי, שלא באמצעות איברי המין של הפרטנר, והיא יכולה להתבצע גם באמצעות עזרים חיצוניים, כגון צעצועי מין.

אוננות היא פעילות המסייעת להכיר את הגוף ואת ההעדפות המיניות, וכמובן גם להגיע לפורקן. בין יתר ההשפעות של אוננות, ידוע כי אוננות מגבירה את החשק המיני, מרגיעה, משפרת את התקשורת ואת יכולות התפקוד המיני ויכולה לשפר את מצב הרוח ואת התפקוד הנפשי והקוגניטיבי.

חלק מבני האדם נעזרים בדמיונם הפורה או באווירה מתאימה בזמן האוננות.

אישה שוכבת לבדה במיטה בזמן אקט של אוננות

רוב בני האדם מאוננים, ואין כל סכנה באוננות כל עוד היא מתקיימת בתדירות סבירה ולא משבשבת את אורח החיים.

התמכרות לאוננות היא תופעה לא נפוצה, אך היא קיימת ואין להקל בה ראש. המכורים לאוננות משקיעים חלק גדול מזמנם בפעולה זו, והיא מגיעה על חשבון השקעה בתחומי החיים האחרים, שנפגעים כתוצאה מההתמכרות. בנוסף, תיתכן פגיעה במערכת היחסים הזוגית, פגיעה פיזית בעור באזור איברי המין, ופגיעה מינית בגלל קושי להגיע להנאה מינית שלא באמצעות אוננות. כתוצאה מכך, חלק מהמכורים מרגישים תלות באוננות על מנת להגיע להנאה מינית ולחוש רגשות של שמחה וחיות. התמכרות לאוננות היא לא אוננות כפייתית, שהיא הפרעה נפשית המאופיינת בצורך בלתי נשלט לאונן שעלול להתפרץ בכל מקום, עת ומצב.

הטיפול באוננות יתר נעשה באמצעות מטפל מיני מוסמך. במהלך הטיפול תתבצע אבחנה של מקור הבעיה ובהתאם יינתן טיפול. אחוזי ההצלחה של טיפול כזה הם גבוהים, ולכן חשוב לפנות לטיפול במידה ומתעורר חשש שהאוננות משתלטת על תחומי החיים ומנהלת אותנו.

רופאים ומכונים בפוקוסהצטרפו לאינדקס הרופאים!