טריכומונס וגינאלי (Trichmonas)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

הטריכומונס הווגינאלי הוא טיפול חד-תאי בעל שוטון כאשר מצידו הקדמי יוצאים ארבעה
שוטונים ומצידו האחורי זנב.
ד"ר צבי אלתר

סימפטומים


דלקת לדנית בטריכומונס וגינאלי מאופיינת בהפרשה לדנית וריח רע בעוד הגרד הוא מועט.
המחלה מועברת לרוב במגע מיני. אצל נשים תופיע הפרשה בעלת ריח רע, ירוקה, בכמות רבה ועם קצף.
כמו כן יכול להופיע כאב ו/או גרד בעריה.
אצל גברים עשויה להתפתח דלקת השופכה ו/או הערמונית.

אבחון ובדיקות

בהסתכלות ברירית הלדן נראה מבנה של "תות שדה", והוא תוצאה של התבלטות פפילות בצקתיות של הרירית דרך ההפרשה המכסה את הנרתיק.
אבחון מעבדתי נקבע באמצעות משטח ישיר ו/או תרבית.
במשטח צוואר הרחם (Pap smear) ניתן לחשוד בהימצאותו של זיהום זה, כאשר מזהים הילה סביב גרעיני האפיתל הקשקשתי ו/או דלקת כבדה עם תאים לבנים רבים בשדה (יותר מעשר) בהגדלה גדולה.
אצל חולות בהן קיים דיכוי של המערכת החיסונית עשוי להופיע סיבוך של דלקת טריכומונית והיא "וגאניטיס אמפיזמטוזה", אשר מאופיינת בחללים מלאי גז ברירית הלדן העשויים לגרום לדימום ו/או רשרוש בעת קיום יחסי מין. בהסתכלות בחלקו העליון של הלדן נראות כיסות קטנות. מומלץ במקרים אלה לטפל בגורם הזיהומי ובמידת האפשר להפסיק את הטיפול מדכא החיסון.

טיפולים ותרופות

תרופת הבחירה היא מטרונידזול (Metronidazole). מומלצת מנה חד-פעמית של 2 גר' מטרונידזול במתן בדרך פומית. במידה שהטיפול כשל, יש ליטול 500 מ"ג פעמיים ביום של מטרונידזול למשך שבעה ימים. על שני בני הזוג ליטול את הטיפול בו-בזמן.
במידה שטיפול של שבוע ימים לא עזר - מומלץ על טיפול של 2 גר' פעם ביום (מטרונידזול) במשך שלושה עד חמישה ימים. הטיפול חל על שני בני הזוג.
לנשים בהריון מומלץ טיפול של 2 גר' מטרונידזול בבת אחת בדרך פומית. הטיפול בתרופה בזמן ההריון לא נמצא כגורם למומים או למוטציות.
פורומים, אורו-גינקולוגיה, בריחת שתן ורצפת האגן

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צניחת שלפוחית השתן רררר 04/07/2019 21:12
  • היי אני בת 31 לאחר 4 לידות רגילות כבר לאחר הלידה אובחנתי בצניחת השלפוחית כרגע זה בדרגה החמורה ביותר המליצו לי לבצע ניתוח אבל מאחר ואני רוצה עוד ללדת אז זה ירד מהפרק המליצו לי על פסרי האם במצב חמור זה יכול לעזור? אשמח לתשובה בהקדם האפשרי דחוף מאוד!!!!

  • + הוסף תגובה
תכיפות ודחיפות בשתן שיר 01/07/2019 18:35
  • שלום,אני בת 35 ובתקופה האחרונה יש לי דחיפות פתאומית במתן שתן ואין לי יכולת להתאפק(דבר שבעבר לא היה בעייתי בכלל). הרופאה אמרה לי לעשות בדיקות שתן. האם הבדיקה הזאת עוזרת להבין את הבעיה? איזה בדיקות צריך לעשות ואיזה טיפולים?

  • + הוסף תגובה
דם בשתן אמיל 125 20/06/2019 14:14
  • כמה ימים של דם מעט גושי בשתן ללא צרבת אבל עם מעט כאבי בטן. התוצאה היום בכללית: RBC U STRIP= 300/UL PROTEIN U STRIP=30 MG/DL LEUCOCYTES U S= 25/UL הרקע בעבר היה דם טרי שהוסבר בלקיחת אספירין המשכתי עם אספירין במינון נמוך יותר, אך איני בטוח שזו הסיבה/ מניח כי צריך ללכת רופא,ועד אז?

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!