דלקת מפרקים פלינדרומית (Palindromic rheumatism)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

תסמונת מפרקים פלינדרומית (דמ"פ) תוארה לראשונה על ידי הנץ ורוזנברג בשנת 1944. המחלה פוגעת במידה כמעט שווה בגברים ובנשים ומתבטאת באירועים התקפיים של דלקת מפרקים, או של הרקמות הרכות סביב המפרקים.
מספר ההתקפים בדרך כלל מעל ל-3-2 בשנה. ההתקף מתרחש באופן פתאומי ובדרך כלל במפרק יחיד. הוא נמשך שעות עד ימים ספורים ומתאפיין בכאב, בנפיחות ובאודם, ללא עלייה בחום הגוף.

ד"ר אילן בנק

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סימפטומים


התקף דלקת מפרקים פלינדרומית מתרחש באופן פתאומי ובדרך כלל במפרק יחיד, נמשך שעות עד ימים ספורים ומתאפיין בכאב, בנפיחות ובאודם, ללא עלייה בחום הגוף. במשך ההתקף שקיעת הדם עלולה לעלות במידה מתונה עד בינונית. אצל חלק מן החולים מתפתחים גושים תת-עוריים לאורך גידים, בעיקר בידיים, הדומים במבנם, כפי שהם משתקפים במיקרוסקופ, לאלה המופיעים אצל חולים שלקו בדלקת מפרקים שיגרונתית (רימטואידית) קלאסית.

אבחון ובדיקות

במשך ההתקף שקיעת הדם עלולה לעלות במידה מתונה עד בינונית. אצל חלק מן החולים מתפתחים גושים תת-עוריים לאורך גידים, בעיקר בידיים, הדומים במבנם, כפי שהם משתקפים במיקרוסקופ, לאלה המופיעים אצל חולים שלקו בדלקת מפרקים שיגרונתית (רימטואידית) קלאסית.

אם מתקינים ביופסיה מרקמת המפרק ובודקים, מגלים הסננה על ידי תאים המאפיינים דלקת חדה (תאי דם לבנים).

חשוב לציין שלמרות ההתקפים החדים, אין נזקים קבועים, לא מגבלות בטווחי התנועה ואף לא עיוותים קבועים במפרקים. גם צילומי הרנטגן מפורשים כתקינים. עקב הדמיון בין אופי ההתקפים בדמ"פ לאלה של מחלות מפרקים התקפיות אחרות, יש לשלול מחלות דומות כגון שיגדון, כונדרוקלצינוזיס, וקדחת ים-תיכונית בטרם קובעים בוודאות קרובה אבחון של דלקת מפרקים פלינדרומית.

אצל כמחצית מן החולים בדמ"פ נמצא בנסיוב גורם שיגרוני האופייני לדלקת מפרקים שיגרונתית קלאסית. עם זאת, רק אצל כחמישית עד שליש מן החולים בדלקת מפרקים פלינדרומית מתפתחת דלקת מפרקים שגרונתית כרונית תוך 10-5 שנים מתחילת המחלה.

במחקרים מסוימים נמצא שהמאפיינים הגנטיים המשרים סיכוי מוגבר לחלות בדלקת מפרקים שיגרונתית (רימטואידית), כגון HLA-DRB1-0401, שכיחים יותר בחולי דלקת מפרקים פלינדרומית מאשר באוכלוסייה בריאה. רק מיעוט מן החולים בדלקת מפרקים פלינדרומית ילקו במחלות דלקתיות כרוניות אחרות כמו זאבת אדמנתית (לופוס), ו-15% לערך מבריאים לחלוטין.

טיפולים ותרופות

הטיפול במחלה כולל תרופות נוגדות דלקת בזמן ההתקף. נוסו כטיפול קבוע תרופות שמטפלים באמצעותן בדלקת מפרקים רימטואידית, כגון זריקות זהב, תרופות אנטי-מלריות, ו-D-Penicillamine, וכן תרופות כגון קולכיצין, סולפאלאזין, דפסון וכלוראמבוציל. הצלחת הטיפול באמצעות תרופות אלה בחולי דלקת מפרקים פלינדרומית מוגבלת.
פורומים, פיברומיאלגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבי מפרקים/פיברומיאלגיה נאני 23/06/2019 21:47
 • לום לכם, אני בת 22 אני סובלת כבר משנתיים מכאבים מופשטים בכל הגוף בעיקרון בעמוד שדרה, צוואר ,ידיים ורגלים. קשיי שינה, הירדמות בכפות ידיים, מצב רוח על הפנים וכאבי ראש כל הזמן. לצורך העניין אמא חולת בכצ׳ט/ דוד מצד אמא חולה ספחת. פניתי כמה פעמים לכל מיני מרפאות ורופאים וכל אחד מאבחן אותי אחרת או שפשוט מקשרים את זה לפיברומלגיה וזהו. לוקחת גלולות סימפלטיה/אלטרולט זאלדיאר בדיקות דם ANTI-CCP +HLA תקינות בדיקות הדם מ 2017 תמיד מעידות על ערכי שקיעת דם גבוהים ב 2017 בדיקה ראשונה 26 שנייה 29 ב 2018 בדיקה אחת 35 ב 2019 42 מיפוי עצמות עדכני: קליטת יתר באזור מטטרסו-פלנגיאלי אצבע שני כף רגל שמאל ובקרסול שמאל באזור טלו-קלקניאלי. אשמח מאודה אם מישהו יכול לעזור או לכוון אותי! תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
פיברומיאלגיה רפאל 22/07/2019 12:49
 • ממליץ לך בחום ליצור קשר עם הגב' טלאור סלע, שהחלימה לחלוטין ממחלת הפיברומיאלגיה, ומזה שנים היא מטפלת בחולי פיברו. 054-4758271.

 • + הוסף תגובה
הריון, מריחואנה ופיברומאלגיה אנונימית 25/06/2019 10:40
 • שלום, אני סובלת מזה כעשור מפיברומאלגיה מאובחנת, והדבר היחיד שעוזר לישון בתקופות של התקפים הוא עישון מזדמן של מרחיאונה (מה שאני מצליחה להשיג). אני לא מעשנת כבדה, לרוב לא יותר מפעם פעמיים בשבוע, בתקופות שאין התקפים בכלל לא מעשנת, אין כאן עניין של הנאה. אני מנסה להיכנס להריון מזה כחודשים. במהלך ההריון אני אמנע מעישון באופן גורף, החל מהרגע שאקבל בדיקה חיובית. אבל אני תוהה האם זה מזיק לעשן בתקופה הקודמת לכניסה להריון, ואם כן מהם הסיכונים. אציין שאני מפחדת שיקח לי זמן להיכנס להריון, היות ובעברי אנורקסיה , וויתור על העישון יפגע מאוד ביכול שלי לתפקד בתקופות של התקפים.

 • + הוסף תגובה
פיברומיאלגיה רפאל 22/07/2019 12:48
 • ממליץ לך בחום ליצור קשר עם הגב' טלאור סלע, שהחלימה לחלוטין ממחלת הפיברומיאלגיה, ומזה שנים היא מטפלת בחולי פיברו. 054-4758271.

 • + הוסף תגובה
תרופה לכאב חושש 21/07/2019 15:06
 • האם שימוש כרוני בתרופות לכאב, באבחון פיברומיאלגיה הוא הפיתרון? חוששת שלא יהיה מה שיעזור לי בהמשך, כי אני מטופל מגיל יחסית צעיר בתרופות כאב. מרגיש שהן פחות עוזרות..

 • + הוסף תגובה
פיברומיאלגיה רפאל 22/07/2019 12:47
 • ממליץ לך בחום ליצור קשר עם הגב' טלאור סלע, שהחלימה לחלוטין ממחלת הפיברומיאלגיה, ומזה שנים היא מטפלת בחולי פיברו. 054-4758271.

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!