דלקת מפרקים פלינדרומית (Palindromic rheumatism)

ראשי

תאור

תסמונת מפרקים פלינדרומית (דמ"פ) תוארה לראשונה על ידי הנץ ורוזנברג בשנת 1944. המחלה פוגעת במידה כמעט שווה בגברים ובנשים ומתבטאת באירועים התקפיים של דלקת מפרקים, או של הרקמות הרכות סביב המפרקים.
מספר ההתקפים בדרך כלל מעל ל-3-2 בשנה. ההתקף מתרחש באופן פתאומי ובדרך כלל במפרק יחיד. הוא נמשך שעות עד ימים ספורים ומתאפיין בכאב, בנפיחות ובאודם, ללא עלייה בחום הגוף.

ד"ר אילן בנק

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סימפטומים


התקף דלקת מפרקים פלינדרומית מתרחש באופן פתאומי ובדרך כלל במפרק יחיד, נמשך שעות עד ימים ספורים ומתאפיין בכאב, בנפיחות ובאודם, ללא עלייה בחום הגוף. במשך ההתקף שקיעת הדם עלולה לעלות במידה מתונה עד בינונית. אצל חלק מן החולים מתפתחים גושים תת-עוריים לאורך גידים, בעיקר בידיים, הדומים במבנם, כפי שהם משתקפים במיקרוסקופ, לאלה המופיעים אצל חולים שלקו בדלקת מפרקים שיגרונתית (רימטואידית) קלאסית.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

במשך ההתקף שקיעת הדם עלולה לעלות במידה מתונה עד בינונית. אצל חלק מן החולים מתפתחים גושים תת-עוריים לאורך גידים, בעיקר בידיים, הדומים במבנם, כפי שהם משתקפים במיקרוסקופ, לאלה המופיעים אצל חולים שלקו בדלקת מפרקים שיגרונתית (רימטואידית) קלאסית.

אם מתקינים ביופסיה מרקמת המפרק ובודקים, מגלים הסננה על ידי תאים המאפיינים דלקת חדה (תאי דם לבנים).

חשוב לציין שלמרות ההתקפים החדים, אין נזקים קבועים, לא מגבלות בטווחי התנועה ואף לא עיוותים קבועים במפרקים. גם צילומי הרנטגן מפורשים כתקינים. עקב הדמיון בין אופי ההתקפים בדמ"פ לאלה של מחלות מפרקים התקפיות אחרות, יש לשלול מחלות דומות כגון שיגדון, כונדרוקלצינוזיס, וקדחת ים-תיכונית בטרם קובעים בוודאות קרובה אבחון של דלקת מפרקים פלינדרומית.

אצל כמחצית מן החולים בדמ"פ נמצא בנסיוב גורם שיגרוני האופייני לדלקת מפרקים שיגרונתית קלאסית. עם זאת, רק אצל כחמישית עד שליש מן החולים בדלקת מפרקים פלינדרומית מתפתחת דלקת מפרקים שגרונתית כרונית תוך 10-5 שנים מתחילת המחלה.

במחקרים מסוימים נמצא שהמאפיינים הגנטיים המשרים סיכוי מוגבר לחלות בדלקת מפרקים שיגרונתית (רימטואידית), כגון HLA-DRB1-0401, שכיחים יותר בחולי דלקת מפרקים פלינדרומית מאשר באוכלוסייה בריאה. רק מיעוט מן החולים בדלקת מפרקים פלינדרומית ילקו במחלות דלקתיות כרוניות אחרות כמו זאבת אדמנתית (לופוס), ו-15% לערך מבריאים לחלוטין.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול במחלה כולל תרופות נוגדות דלקת בזמן ההתקף. נוסו כטיפול קבוע תרופות שמטפלים באמצעותן בדלקת מפרקים רימטואידית, כגון זריקות זהב, תרופות אנטי-מלריות, ו-D-Penicillamine, וכן תרופות כגון קולכיצין, סולפאלאזין, דפסון וכלוראמבוציל. הצלחת הטיפול באמצעות תרופות אלה בחולי דלקת מפרקים פלינדרומית מוגבלת.

פורומים, פיברומיאלגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
איזו בדיקה מאבחנת פיברומיאלגיה? יעל 13/11/2019 19:42
אישור לפיברומיאלגיה מאיה 15/10/2019 14:40
 • שלום רב, לאחר כאבים בגפים בעורך בלסתות ובאזור העינים. עיפות כרונית וקשיים בשינה ,פניתי לרופא המשפחה שנתן לי טיפול בףALATROLET. קראתי שיש תופעות לווי שבין יתר :השמנת יתר (יש לי עודף משקל ואני נאבקת במשקל). נודע לי כי קנאביס מסיע.כיצד ניתן לקבל אישור לקנאביס?

 • + הוסף תגובה
משחת DMSO לכאבים כרוניים אדם גוטליב 25/10/2019 16:54
 • אהלן מאיה, אני עוסק בתחום של צמחי מרפא והרבליזם. אני מייבא משחה אלטרנטיבית העונה לשם ,DMSO ברמה גבוהה מאוד. המשחה מורכבת מאקליפטוס ואלוורה , שמים אותה באופן חיצוני, היא חודרת את העור דרך ממברנת התא ומריצה את הדם באזור הכאב ומקלה משמעותית תוך 40 דקות. אני עוזר לאנשים עם כאבים כרוניים, בעיות ברכיים, גב, כאבי מפרקים, בעיות בקיבה, דלקתיות, נפיחות, פציעות ספורט למיניהן ועוד. אשמח לתת למי שרוצה דוגמית ניסיון בחינם לכמה ימים. מספר טלפון 0559464985 אימייל adamgot6@gmail.com

 • + הוסף תגובה
מאיה לדעתי יעל 13/11/2019 19:39
 • בקשי מהרופא הפניה לראמטולוג. לא ברור לי כיצד רופא משפחה מחלק כדורים כך סתם מה הוא אבחן אותך על דעת עצמו? את צודקת יש תופעות לוואי ולא רק השמנה אני למשל סירבתי לקחת את כל הכדורים הפסיכאטריים הללו. סבלתי המון אבל גם אלו שלוקחים כדורים סובלים מדברים אחרים.= תופעות לוואי.. אני לא הסכמתי לקחת מלא כדורים כמו אתופן וכו' כי תמיד אמרו לי לא יודעים מה יש לך, אבל קחי.. אז תמיד אמרתי שאני לא לוקחת סתם כדורים שלא יודעים מה יש לי... חבל על הכבד.

 • + הוסף תגובה
פיברומיאלגיה רביב 25/05/2019 16:13
 • שלום, שמעתי שגירוי סנסורי (עיסוי, צ'יקונג, רפלקסולוגיה...) יכול לעזור במשהו לחולי פיברומיאלגיה. האם זה נכון? תודה

 • + הוסף תגובה
רפואה משלימה בפיברומיאלגיה דר' יונתן וולמן 25/05/2019 17:26
 • טיפול במסגרת של פעילות הכוללת שילוב מדיטציה ותנועה (כמו צ'י קונג, טאי צ'י) יכולה בהחלט לעזור ומומלצת מאוד. יש פחות נתונים מבוססים על הצלחת טיפולים כמו רפלקסולוגיה ובאופן כללי טיפול במגע, אולם אין מניעה כמובן מנסיון, אולי למטופל/ת ספציפיים זה יכול לעזור.

 • + הוסף תגובה
היי רביב אבי 13/11/2019 19:35
 • אולי תנסה מכשיר TENS בפיזיותרפיה. הבנתי שאפשר לקבל גם מיד שרה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!