קוליטיס כיבית (Ulcerative Colitis)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

קוליטיס כיבית היא מחלה אשר גורמת להתפתחותה של דלקת והופעתם של פצעים (כיבים) בדופן הפנימית של המעי הגס. המחלה משפיעה על פי רוב על החלק התחתון של המעי הגס (עקלתון המעי הגס) ועל החלחולת. אולם ייתכן גם והיא תתפתח על פני המעי הגס כולו. באופן כללי, ככל שמשטח הדלקת במעי הגס גדול יתר, כך חמורים גם התסמינים המלווים את המחלה.

קוליטיס כיבית יכולה להתפרץ אצל בני אדם בכל קבוצת גיל, אולם מרבית בני אדם אשר לוקים במחלה נמצאים מתחת לגיל 30.

סימפטומים


התסמינים של  קוליטיס כיבית יכולים לכלול בין השאר:

·         
כאבי בטן או עוויות 
·          שלשול דמי או תחושת דחיפות לרוקן את המעיים 
·          דימומים מפי הטבעת

חלק מבני האדם החולים במחלת קוליטיס כיבית יסבלו מחום, מחוסר תאבון ויאבדו ממשקל גופם. במקרים חמורים במיוחד, חלק מן החולים עלולים לסבול משלשולים בין 10 ל- 20 פעמים על בסיס יום יומי.

קוליטיס כיבית יכולה לגרום גם להופעתם של מגוון בעיות רפואיות אחרות, כגון כאבי פרקים, בעיות בעיניים או מחלות כבד. אולם תסמינים אלה אופייניים יותר לחולים במחלת המעיים על שם קרוהן.

אצל מרבית בני האדם, התסמינים באים וחולפים. חלק מן החולים יכולים לחוות שנים ללא תסמינים כלשהם (נסיגה – רמיסייה), ואז תתרחש התפרצות מחודשת של המחלה. כ- 5 עד 10 בני אדם מתוך 100 החולים בקוליטיס כיבית, יסבלו מתסמינים על בסיס קבוע.

לעיתים קוליטיס כיבית מובילה להתפתחותם של מחלות נלוות, חמורות יותר. המחלה יכולה לגרום להצטלקות צינור המרה, דבר אשר יכול להוביל להתפתחותה של מחלת כבד. 

במקרים נדירים במיוחד, קוליטיס כיבית בדרגה חמורה יכולה לגרום להתנפחות המעי הגס לרמת של פי כמה מגודלו הרגיל (התרחבות רעילה של מעי). זוהי תופעה קטלנית, אשר זקוקה לטיפול חירום באופן מיידי.

בני אדם אשר חולים במחלת קוליטיס כיבית על פני פרק זמן של 8 שנים יותר, נמצאים בקבוצת סיכון מוגברת לחלות בסרטן המעי הגס. שוחח עם הרופא המטפל בך במידה ואתה זקוק לבדיקה מוקדמת לגילוי סרטן המעי הגס. בדיקות אלה יכולות לסייע לגלות גידולים סרטניים בשלבים המוקדמים שלהם, גידולים אשר ניתנים לטיפול בהצלחה ובקלות יחסית.

סיבות וגורמי סיכון

המומחים עדיין לא מצאו את הגורם המדויק להתפרצות מחלת קוליטיס כיבית. יש הגורסים כי המחלה נגרמת כתוצאה מתגובת יתר של המערכת החיסונית לחיידקים בריאים הנמצאים במעיים, ויש הגורסים כי האחראי להתפרצות המחלה הוא חיידק או נגיף כלשהו.

קוליטיס כיבית אינה נגרמת כתוצאה מלחץ או מתח נפשי, כפי שהיה נהוג לחשוב בימים עברו. אולם, במידה ואתה חולה בקוליטיס כיבית, לחץ ומתח נפשי יכולים להחמיר את המחלה.

ישנה סבירות גבוהה יותר לחלות במחלת קוליטיס כיבית במידה ואחד מבני המשפחה הקרובה שלך חולה במחלה.

אבחון ובדיקות

על מנת לקבוע אבחנה חד משמעית של מחלת קוליטיס כיבית הרופא המטפל בך ישאל אותך לגבי התסמינים אשר הופיעו אצלך, הוא יבצע בדיקה גופנית מדוקדקת, וישלח אותך לבצע מספר בדיקות נוספות. 

הבדיקות יסייעו לרופא לשלול את קיומן של מחלות אחרות, הנושאות בצידם תסמינים דומים, כגון מחלת המעיים על שם קרוהן, תסמונת המעי הרגיז או דלקת הסעיף.

הבדיקות שניתן לבצע על מנת לאבחן את המחלה כוללות בין השאר:

·          בדיקת קולונוסקופיה 
·          חוקן באריום וצילום רנטגן 
·          בדיקות דם 
·          בדיקות צואה

 

טיפולים ותרופות

השפעתה של קוליטיס כיבית שונה מאדם לאדם. הרופא המטפל בך יוכל לסייע לך למצוא את הטיפולים אשר יוכלו לצמצם את התסמינים שלך ולסייע לך למנוע את ההתפרצויות המחודשות של המחלה.
חלק מבני האדם מגיעים למסקנה כי מזונות מסוימים גורמים להחרפת התסמינים שלהם. 

במידה וזהו המצב גם אצלך, יהיה נבון מצידך להימנע ממזונות אלה. הקפד של משטר תזונה מגוון, מאוזן ובריא, על מנת לשמור על המשקל והחיוניות שלך.

במידה ואתה סובל מתסמינים חריפים והטיפול התרופתי אינו עוזר לך להקל על התסמינים מהם את הסובל, ייתכן ותהיה זקוק לניתוח על מנת להסיר את החלק של המעי אשר נפגע מן המחלה, או להסיר את המעי הגס כולו. הסרת המעי הגס לחלוטין מביאה לידי ריפוי מלא של מחלת קוליטיס כיבית. 

הניתוח מסייע גם למנוע את התפתחותו של סרטן המעי הגס. אולם הניתוח נושא בצידו גם סיכונים לא מעטים.

פורומים, סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עזרה בפענוח ביופסיה ליאור19 09/07/2019 17:09
 • שלום , עקב תוצאות בממגורפיה מעט הסתיידויות עדינות מאורגנות בקבוצה אחתbiards 3 כל השאר תקין כל באולטרסאונד כנראה שפיר לא הייתי רגועה וביקשתי לבצע ביופסיה , תומאות הביופסיה fibrocystic changes with focal atypical ducutalheyperplasia er,p63, ck5/ and k903 stain were erformed , אני בת 40 לא עברתי הריונות ואין לי סיפור משפחתי , מה הממצא הזה אומר , אני ממש לחוצה ומה דרכי הטיפול בזה בנוסף בגלל היותי רווקה מאוד מפחדת מניתוח בגלל השלכות , האם אפשר לטפל בתרופות או שמספיק מעקב ? אין את זה אצלנו לאף אחת במשפחה כל הסיפור נראה לי מוזר , אודה לעזרה

 • + הוסף תגובה
בנוסף ליאור19 09/07/2019 17:12
ממצא ד"ר נעה אפרת בן ברוך 10/07/2019 11:32
 • זה אכן לא סרטן, אך הממצא מעלה מידת סיכון לחלות בסרטן שד בעתיד דורש התיחסות, אך לא במסגרת הפורום קבעי פגישה מסודרת עם כירורג שד או אונקולוג

 • + הוסף תגובה
ממצא ליאור 19 12/07/2019 13:16
 • תודה על התייחסותך, האם יש לכך טיפול תרופתי בלי לבצע ניתוח? האם מחייב לבצע ניתוח במידה ואין סרטן? אם כן איזה והאם הוא מותיר צלקות .

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 12/07/2019 14:38
 • צר לי אלו לא שאלות שניתן לענות עליהן באופן וירטואלי

 • + הוסף תגובה
רלוקסיפן (אוויסטה) סיוון 07/07/2019 17:53
 • שלום רב, בת 33. 4 שנים לאחר סרטן שד הורמונלי, ללא בלוטות, עברתי למפקטומי והקרנות. מטופלת בטמוקסיפן מאז, ועד לפני 8 חודשים גם בדקפפטיל. לאחרונה מאוד קשה לי להתמודד עם תופעות הלוואי של הטמוקסיפן. בעיקר עם הדיכאון, פוליפים ברחם, צ'יסטות בשחלות. הדיכאון לא עובר, הפוליפים והצ'יסטות כל הזמן מופיעות שוב ושוב. מרגיש לי מן לופ כזה שלא נגמר וגם לא יגמר. בכל אופן, האונקולוגית הציעה שאעבור לרלוקסיפן. השאלה שלי היא, האם יש מספיק מחקרים על היעילות של הרלוקסיפן בסרטן שד? בנוסף, קראתי באינטרנט שהתרופה בכלל ניתנת לנשים בגיל המעבר. ואני עדיין בגיל הפוריות.

 • + הוסף תגובה
רלוקסיפן ד"ר נעה אפרת בן ברוך 10/07/2019 11:40
 • אין כל מחקרים לגבי רלוקסיפן כטיפול מניעתי לחולות לאחר אבחון של סרטן שד המחקרים היחידים הם לגבי טיפול מניעתי אצל נשים בסיכון מוגבר לחלות בסרטן שד, כאמור בנשים בגיל הבלות שאלי את האונקולוגית שלך לגבי הצורך בהמשך טיפול בטמוקסיפן

 • + הוסף תגובה
רלוקסיפן סיוון 10/07/2019 17:31
 • היא אומרת שזה מוקדם מידי להפסיק. אבל מצד שני תופעות הלוואי, הפגיעה באיכות החיים, והסיכונים כשאני ממשיכה לקחת את התרופה גם גדולים. כך שאיני יודעת מה לעשות. בגלל זה שאלתי כאן לדעתך. האם אפשרי להפסיק לאחר 4 שנים או שזה בכלל משהו שלא עולה על הדעת מבחינת סיכון? האונקוטייפ יצא לי 18 כלומר 12% עם טיפול הורמונלי. בנוסף שמעתי שיש את הבדיקה באסף הרופא שבודקת אם האנזים שמפרק את הטמוקסיפן נמצא בגוף. האם מומלצת?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 10/07/2019 19:03
 • הבדיקה באסף הרופא אינה מתוקפת להחלטת בנוגע לטמוקסיפן. לגבי החלטה טיפולית פרטנית לגבייך. אין לי אפשרות ליעץ לך בפורום

 • + הוסף תגובה
טריפל נגטיב RUT 05/07/2019 13:47
 • שלום דוקטור בן ברוך, שלום רב, מבקשת לדעת האם זה מתאים להגדרה של סרטן שד "טריפל נגטיב" ? : HER-2 (+2) Estrogen receptors -0 % of cells positive Progestron receptors- 50 % of cells positive תודה , רות

 • + הוסף תגובה
איפיון ד"ר נעה אפרת בן ברוך 10/07/2019 11:41
 • ברגע שיש PR חיובי, הסרטן לא מוגדר כטריפל נגטיב

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!