כאב ממקור סרטני (Cancer pain)

ראשי
מניעה וטיפול

תאור

כשליש מחולי הסרטן חווים כאב בזמן קביעת האבחון, וכ-75% מהחולים חשים כאב משמעותי בשלבים המתקדמים של המחלה.
ניתן לשכך כאב סרטני ביעילות אצל למעלה מ-90% מהחולים, על ידי תרופות בשילוב שיטות נוספות. השאר נזקקים לשיטות פולשניות, בעיקר הזרקת תרופות בקרבת חוט השדרה. במקרים נדירים ביותר מנתחים את חוט השדרה ומנתקים את המסלולים התחושתיים.
ד"ר אורית דולברג

סיבות וגורמי סיכון

הסיבה השכיחה ביותר לכאב ממקור אונקולוגי מתמשך היא כאבי עצמות שבתוכן גידול גרורתי או ראשוני בעצם. כאב עצמות המחמיר בפתאומיות מצביע על שבר "פתולוגי" בעצם או על חדירת גידול למבנה עצבי סמוך.
סיבה שכיחה נוספת היא פגיעה עצבית בעקבות ניתוח, כימותרפיה או הקרנות, או כאשר תאי גידול חודרים לתוך רקמת העצב. זיהום בנגיף ההרפס זוסטר שכיח יותר אצל חולים אונקולוגיים.
התפתחות מהירה של גידול באיבר פנימי יכולה להביא לכאב, כגון גרורות בכבד וכן נמק והפרשת חומרים מכאיבים, לדוגמה, בסרטן הלבלב. דלקת ונמק בריריות, דוגמת חלל הפה והוושט היא תופעת לוואי של טיפולים כימיים אגרסיביים, ויכולה להופיע גם כאשר יש גידול באזורים אלה.

טיפולים ותרופות

שיכוך הכאב מושג בשילוב השיטות הבאות:
הקטנת מסת הגידול, טיפולים לא פולשניים וטיפולים פולשניים. במידה והגידול רגיש להקרנה, הכאב יפחת עם נסיגת הגידול. השיפור בכאב מופיע שבועיים עד ארבעה שבועות לאחר הטיפול ונמשך בממוצע שנה. עד אשר הכאב שוכך, מטפלים בתרופות. גידול הרגיש לכימותרפיה, יטופל באורח דומה במידה שמצבו של החולה מאפשר זאת. בסרטן הרחם, השד והערמונית משולבים טיפולים הורמוניים. כאשר מסת הגידול גדלה מהר מאוד, או לאט מאוד, ניתן לשקול ניתוח. הטיפולים הלא פולשניים, כוללים: תרופות, טיפולים בפיזיותרפיה וטכניקות פסיכולוגיות. ב-1990 פרסם ארגון הבריאות העולמי (WHO) "סולם" על פיו מומלצות תרופות לא אופיואידיות לכאב בעוצמה נמוכה, אופיואידים במינון או עצמה נמוכים. בצירוף תרופות לא אופיואידיות לכאב בעוצמה בינונית, וצירוף של תרופות לא אופיואידיות עם אופיואידים פוטנטיים, כגון מורפין ונגזרותיו, לכאב עז. בכל שלב מומלץ להוסיף לפי הצורך גם תרופות מסייעות (Adjuvants): להשראת שינה בלילה, נוגדי חרדה ודיכאון ותרופות ספציפיות כגון ביס-פוספונאטים ונוגדי כיפיון.
פורומים, טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה בסרטן ריאה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מוטציה A1k רבקה 15/07/2019 09:26
 • הי, יש לי סרטן ריאה עם מוטצית Alk. קראתי על טיפולים ביולוגיים שונים לAlk,תוכלי להסביר איזה טיפול טוב יותר? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
Alk- טיפולים ביולוגיים דר' אליזבטה דודניק 15/07/2019 09:44
 • שלום, יש כבר 3 דורות של תכשירים העובדים על מוטציה מסוג Alk. כאשר דורות חדשים של תכשירים (אלקטיניב, בריגטיניב, לורלטיניב, אנסרטיניב) הם בדרך כלל מקנים שליטה ארוכה יותר במחלה ומתאפיינים בשליטה טובה מוחית ומניעת הופעת גרורות במוח. לא עבור כל התכשירים שציינתי יש תוצאות בשלות ממחקרים קליניים, אך הם בדרך. בחירת התרופה נעשית גם בהתאם לאיזה תרופות החולה קיבל בעבר וגם בהתאם לזמינות התרופה (לא כל התכשירים זמינים דרך הסל, יש כאלה שניתנים דרך תוכניות חמלה. אנו בתקווה שזמינות תרופות אלו תשתפר בשנה הבאה אם הסל יורחב).

 • + הוסף תגובה
קיטרודה נופר 16/06/2019 09:58
 • שלום, אבא שלי עם סרטן ריאה מקבל טיפול בקיטרודה מזה 4 חודשים. הגוש בריאה הצטמצם. אבל אבא סובל מגרד וכאבים בפרקים. האם זה קשור לטיפול? מה עושים? נכון שאפשר להתרפא עם קייטרודה? תודה על תשובתך.

 • + הוסף תגובה
תופעות לוואי של קייטרודה, שליטה ארוכת טווח במחלה עם קייטרודה דר' אליזבטה דודניק 18/06/2019 09:06
 • אכן, סביר שמדובר בתופעות לוואי של הטיפול. יחד עם זאת, גידור וכאבים קלים בפרקים ניתנים לרוב לשליטה עם טיפול בתרופות אנטיהיסטמיניות (כגון, אהיסטון, טלפסט- כנגד גירוד) ותרופות אנטידלקתיות מסוג non-steroidal anti inflammatory drugs (כגון, נקסין- כנגד כאבים), ולא מהווים סיבה להפסקת הטיפול. שכן בזכות הטיפול ניתן להגיע לשליטה ארוכת טווח במחלה. כך, על פי תוצאות מחקרים אחרונים, כ15-25%מחולי סרטן ריאה מקבלי קייטרודה שורדים יותר מ5 שנים. ובקרב מטופלים עם ביטוי גבוה של PDL1 אף 30-50% מהמטופלים חיים 5 שנים ויותר.

 • + הוסף תגובה
אפשר לייצור איתך קשר ? רחל 10/07/2019 21:55
יצירת קשר דר' אליזבטה דודניק 11/07/2019 20:46
 • שלום, פרטי הקשר שלי מצויים בדף האישי שלי באתר אינפומד. לגבי התייעצויות קצרות- עדיף להעלות את השאלה בפורום- כך ששאר המשתתפים יוכלו ליהנות מהמלצות בנושא הנדרש.

 • + הוסף תגובה
טיפול בטגריסו עליזה 07/07/2019 19:13
 • אחותי עם סרטן ראות גרורתי (עצמות, אגן תחתון, עמוד שדרה..) התגלתה מוטציית efgr ומטופלת בטגריסו כחודשיים. בהנחה והטיפול יהיה יעיל לאורך זמן, אני מנסה להבין את המונח "המחלה תהפוך לכרונית". ניתן להחלים מהסרטן? הגרורות יכולות להיעלם לגמרי? מבחינת תוחלת חיים מה הסטטיסטיקה אומרת? כמה זמן באמת ניתן להאריך חיים?

 • + הוסף תגובה
EGFR Tagrisso דר' אליזבטה דודניק 08/07/2019 11:46
 • שלום רב, אכן סבירות שמחלה תגיב לטיפול בטאגריסו, התרופה מהדור החדש של תכשירים מסוג זה, היא גבוהה. כך, ב-80% מהחולים מחלה תצטמצם משמעותית וב17% תיעצר כתוצאה מהטיפול. היעלמות של גרורות במהלך טאגריסו היא תופעה נדירה (ב-3% בערך). הטיפול הביולוגי הוא טיפול מדכא משמעותית את תאי הסרטן אך לצערי לא מביא לריפוי מוחלט. כך, במרבית החולים המחלה תיעצר למשך 19 חודש ולאחר מכן תגדל שוב. חשוב לציין, שגם בשלב בו תרופה תפסיק לפעול, ישנם טיפולים יעילים (ראי פוסט קודם הנקרא EGFR- טיפולים חדישים). שרצף טיפולי זה מביא לשליטה במחלה למשך שנים, ותוחלת החיים של חולי סרטן ריאה עם מוטציה בEGFR עומדת כיום על כ5 שנים בממוצע. בתקווה שעם פיתוחים נוספים בתחום (והם בדרך!) ניתן יהיה לשפר את התוצאות עוד. מאחלת הצלחה רבה בטיפול!

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!