דלקת מפרקים של מחלות מעי (Arthritis related to IBD)

ראשי

תאור

דלקת מפרקים עלולה להופיע משנית למחלות שונות בדרכי העיכול. בחלק מהמקרים דלקת המפרקים מופיעה רק לאחר אבחון מחלת המעי, באחרים - במקביל למחלת המעי, ובקרב חלק מהחולים מחלת המפרקים מקדימה את מחלת המעי.
המפרקים העלולים להיפגע מדלקת מסוג זה הם מפרקים היקפיים של הגפיים, מפרקי עמוד השדרה או מפרקי האגן. דלקת מפרקים בעמוד השדרה נקראת ספונדיליטיס וזו במפרקי הכסל והצולב של האגן נקראת סאקרואיליטיס.

דלקת המפרקים עלולה להופיע כמשנית למחלות מעי. מחלות אלו מסווגות לשלוש קבוצות עיקריות:

1. מחלות זיהומיות של המעי
דלקת מפרקים המופיעה בעקבות מחלות זיהומיות של המעי נקראת דלקת מפרקים תגובתית, או ארתריטיס תגובתית (ריאקטיבית). המחוללים האופייניים שגורמים לזיהום במעי אשר מלווה בדלקת מפרקים, כוללים חיידקי שיגלה, סלמונלה, וקמפילובקטר. זיהום המעי מתאפיין על ידי כאב בטן ושלשול שעלולים להימשך מספר ימים.

חלק מהמקרים הידועים של מחלה מסוג זה הופיעו לאחר הרעלת מזון המונית בחיידקים אלו. בדרך כלל מחלת המפרקים מופיעה 4-2 שבועות לאחר תום הזיהום במעי, והיא פוגעת לרוב ב-4-1 מפרקים היקפיים, במיוחד בגפיים התחתונות, כולל ברכיים, קרסוליים ומפרקי כפות רגליים. החולה מתלונן על כאב, על נפיחות ועל הגבלה בתנועת המפרק.

הנפיחות באצבעות הרגליים עלולה להתפשט על כל האצבע. אצבע כזו נקראת "אצבע נקניק". בנוסף תיתכן פגיעה בעמוד השדרה ובמפרקי האגן. הספונדיליטס מתאפיינת בכאב חד בגב תחתון אשר מופיע בעיקר במנוחה ומתמתן לאחר פעילות גופנית. דלקת באזורי חיבור הגידים לעצמות (תהליך שנקרא אנתיזיטיס) אף היא מהווה ביטוי אופייני לתסמונת זו, ומסתמנת בכאב לאורך כף הרגל והעקבים.

דלקת מפרקים תגובתית עלולה לגרום לתופעות חוץ-מפרקיות שונות, כגון: א. נגעים עוריים בכפות הידיים והרגליים. נגעים אלה מורמים, עם כיבים וקשקשת ניכרת ונקראים קיראטודירמה; ב. התעבות ניכרת ועכירות בציפורניים; ג. דלקת באיברי המין הגברי; ד. פגיעה במסתמי לב.

רוב החולים מחלימים מדלקת מפרקים תוך 12-3 חודשים. אצל 15% מהחולים התקפי המחלה נישנים ובקרב 15% מהחולים מהלך המחלה ממושך ונגרם הרס למפרקים.

2. מחלות דלקתיות של המעי
קבוצה זו כוללת את המחלות קרוהן וקוליטיס מכייבת. שתי המחלות מתאפיינות על ידי דלקת של המעי הדק והמעי הגס מסיבה בלתי ידועה. 20%-10% מהחולים באחת ממחלות אלה לוקים בדלקת של מפרקי הידיים והרגליים. היא מופיעה לרוב במקביל לדלקת המעי ובמקרים מסוימים אף מקדימה את דלקת המעי.

דלקת המפרקים פוגעת לרוב בגפיים התחתונות ובעיקר בברכיים, בקרסוליים ובמפרקי כפות הרגליים. הדלקת באותו מפרק נמשכת ממספר ימים עד שבועות. לאחר מכן היא עלולה להופיע במפרק אחר ומכאן כינויה "דלקת נודדת". לאחר טיפול במחלת המעי ונסיגתה גם בדלקת המפרקים חל שיפור. דלקת מפרקים זו בדרך כלל אינה גורמת להרס מפרקים.

10% מקרב החולים שלקו במחלה דלקתית של המעי, לוקים בספונדיליטיס ואחרים בדלקת של מפרקי הכסל והצולב. תסמונת זו דומה במהלכה לדלקת מפרקים מיקשחת (Ankylosing spondylitis) מחלה אחרת אשר פוגעת במפרקים אלו. היא מתאפיינת בכאב ובנוקשות בוקר באגן ובעמוד השדרה. הכאב מופיע בלילה ומוקדם בבוקר, וגורם לחולה לקום ולהסתובב על מנת שתחושת הכאב תוקל או תחלוף.

בחלק מהמקרים דלקת במפרקי האגן ובעמוד השדרה אינה מלווה בביטוי קליני כלשהו. בניגוד לדלקת מפרקים של הגפיים, דלקת של מפרקי עמוד השדרה אינה קשורה בפעילות של מחלת המעי, והיא עלולה להחמיר למרות הטיפול במחלת המעי.

בבדיקות מעבדה ניתן לראות אצל החולים במחלה כזאת עלייה במספר התאים הלבנים ושקיעת דם מוחשת, תופעות המעידות על דלקת פעילה. הטיפול בה כולל טיפול במחלת המעי, טיפול נגד הדלקת בתרופות שאינן סטרואידיות, בסטרואידים, במתוטרקסט ובתרופות אחרות.

3. תסמונת ויפל
מחלה זו היא מחלה נדירה המתאפיינת על ידי חום גבוה, ירידה במשקל, תת-תזונה ושלשול מתמשך. גורם המחלה הוא החיידק טרופירימה וויפילי. חיידק זה גורם לא רק לדלקת המעי, אלא גם לדלקת באיברים אחרים בגוף. אצל חלק מהחולים מתפתחת דלקת מפרקים. הדלקת עלולה להיות התקפית ונודדת או ממושכת. לרוב אינה גורמת להרס המפרק.

החיידק הגורם את המחלה מאותר בביופסיות המותקנות מרקמה העוטפת את המפרק (רקמה סינובית), והטיפול הוא באנטיביוטיקה.

פרופ' מחמוד אבו-שקרה

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007
פורומים, ראומטולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ANTYTHROID PEROXID גבוה טליה 30/11/2016 19:17
 • פרופסור משה שלום, אני בת 45, סובלת מאובדן תחושה בשתיכפות הרגליים בזמן שינה. בבדיקות דם שערכתי נמצא TSH 3.88 T3 4.9 T4 15.2 ן ANTYTHROID PEROXID 79.7 ן ESR 15 יתר הבדיקות תקינות. בבדיקת EMG שערכתי מצאו לי פולי נוירופתיה קלה באזור הרגליים. האם זו יכולה להיות מחלת האשימוטו? והאם זה יכול להסביר את אובדן התחושה בכפות הרגליים לאחר השינה בלבד? רציתי להוסיף כי אני סובלת מעייפות כרונית, ואי סבילות לקור, בתודה מראש טליה

 • + הוסף תגובה
השימוטו פרופ' משה טישלר 30/11/2016 21:49
 • יתכן שאת סובלת מהשימוטו אך נוירופתיה אינה סיבוך של השימוטו ויש לברר אותה בהתאם על ידי נוירולוג לגבי הטירואיד אני מציע להתיעץ באתר האנדוקריני

 • + הוסף תגובה
השימוטו, הפרעות נוירולוגיות קארין 21/07/2019 23:18
 • שלום הפרעות נוירולוגיות ונוירופטיה שעשויה להיגרם מהשימוטו. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/12117481/ יש לא מעט מאמרים בנושא

 • + הוסף תגובה
השימוטו פרופ' משה טישלר 21/07/2019 23:21
 • זו אינה. מחלה אוטואימונית בתחום הראומטולוגי ויש לפנות לפורום האנדוקריני לקבלת תשובה

 • + הוסף תגובה
בדיקות סרולוגיה ש.פ 20/07/2019 16:00
 • שלוםרב בני עם וטיליגו קל( כתם אחד בפנים שקטן עם הזמן אך לא נעלם) בבדיקות שביצענו ana ab -negative Ana titer-positive Ana pattern-nuclear dots כל שאר הערכים נעים בין 0.2 היחידי שהוא 0.5 transglutaminase iga בביופסיה לפני שנה נשלל צליאק. הכל היה תקין. מה זה אומר? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
בדיקות דם פרופ' משה טישלר 20/07/2019 16:42
 • הבדיקות הינן חסרות חשיבות ובהחלט לא מעידות על קיום מחלה אוטואימונית

 • + הוסף תגובה
דלקת שגרונית יריב 09/07/2019 11:13
 • בן 43. התלונה שלי על קישיון אצבעות כפות הידיים (סימטרי בשתי הידיים), בעיקר ביקיצה בבוקר אך גם לאורך היום יש תחושה של חוסר נוחות בידיים. באגרוף היד מרגיש מעט את המפרקים. לפעמים הכאב מורגש במפרקי הברך אך זו תופעה שמתרחשת במקרים בודדים. הכאב באצבעות מורגש גם כשאני יוצא להליכה, אז אני מרגיש מעט התנפחות של האצבעות. אין נפיחות נראית לעין ואין שינוי גוון של האצבעות. רק תחושה. התופעה המתוארת הופיעה לפני כשנה וחצי למשך מספר חודשים, חלפה. עכשיו התופעה חזרה. בבדיקות דם ערכי אימונולוגיה נמצא כי: .Streptolysin O (ASLT) Ab - ערך 218 (גבול עליון בסקלה 200) .Smooth Muscle Ab - שלילי (תקין) (Ro Ab (Anti SSA מתחת ל-3 (תקין) La Ab Anti SSB ערך -22 (גבול עליון בסקלה 6.9) Rheumatoid Factor Quantit - ערך 5.9 (תקין) Antiuclear AB Adults - חיובי Antiuclear AB Children- שלילי ייתר המדדים בבדיקת הדם יצאו תקינים משנת 2017 הערך של ה- La Ab Anti SSB נע מעל הערך העליון בין 16-26 בשלוש בדיקות נפרדות בדיקת EMG לכפות הידיים יצאה תקינה נקבע תור לאולטרסאונד של כפות היידים ותור לראומטולוג. יש עוד זמן למועד התור. כרגע לאור הכאב אני לוקח אדוויל 3-4 פעמים ביום, כי אני מעריך שישנה דלקת, אני חושש שמדובר בדלקת שגרונית. יש לי קצת קשיי נשימה שהתלוננתי עליהם בעבר, צילומי ריאות ובדיקת תפקודי ריאות שבוצעה על ידי שני רופאי ריאה שונים שללו בעיה בריאות. האם יש בדיקות דם נוספות שאני יכול לעשות טרם התור אצל הראומטולוג שיאששו או יפריחו את החשש לדלקת שיגרונית? האם בדיקת אולטרסאונד לכפות הידיים יכולה לאשש או להפריח את החשש? מכיוון שהתור נקבע לעוד חודשיים, האם כדאי לקחת אתופן 400 לטפל בדלקת (במקום אדוויל)? או כדור אחר חזק יותר בשביל לדכא את הדלקת? תודה מראש,

 • + הוסף תגובה
דלקת שיגרונית פרופ' משה טישלר 09/07/2019 11:58
 • נכון לעכשיו הבדיקות לא מעידות על דלקת מפרקים יש לראות את התמונה הקלינית שתתפתח בלשב זה אין הבדל מבחינתי בין אטופן ואדויל

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!