דמיון מולקולרי (Molecular mimicry)

ראשי

תאור

דמיון מולקולרי הוא מצב של דמיון כימי בין חלקי רקמה שונים לבין גורם חיצוני כמו נגיף, או חיידק. דמיון כזה יכול להביא לכך שבתנאים מסוימים מערכת החיסון תזהה את הרקמה העצמית כגורם זר ותפעל נגדה. מצב דומה עלול להתרחש גם כאשר מסיבה כלשהי חל שינוי כימי ברקמה עצמית תקינה. כתוצאה מכך, המבנה הכימי החדש, יזוהה כגורם זר על ידי מערכת החיסון.
השינוי יכול לקרות במצבים רבים כתוצאה מזיהום שנגרם מחיידקים, נגיפים ורעלים, כמו כן, על ידי תרופות, עקב מצבי דחק, נזק פיזיקלי, ואולי גם גיל מבוגר. בכל המקרים הללו עלולה המערכת החיסונית לפעול כנגד הרקמה העצמית על ידי תאים לימפוציטים מסוג T (תגובה תאית), או על ידי יצירת נוגדנים (תגובה הומורלית).

במקרים אחרים נמצא דמיון מולקולרי בין גורמים זיהומיים מסוימים לבין תאים וחלבונים שפעילים בוויסות פעילותה של מערכת החיסון, כמו לדוגמה ה-HLA (סיווג רקמות). הפעלה בלתי מבוקרת של מערכת החיסון, משותפת לכל המקרים.

באמצעות מנגנון ה-Molecular mimicry ניתן להסביר חלק מהתופעות המתרחשות במחלות אוטואימוניות שונות. מחלות אוטואימוניות הן מחלות הנגרמות כתוצאה מפעילות בלתי תקינה של המערכת החיסונית כנגד רקמות עצמיות. במצב בריא, יודעת מערכת החיסון, להבדיל בין גורמים זרים הפולשים לתוך רקמות הגוף לבין הגורמים העצמיים המצויים שם באופן תקין. בדרך זו, נמנעת הפעילות שלה נגד רקמות עצמיות. במחלות אוטואימוניות, תאי המערכת החיסונית פועלים נגד רקמות עצמיות באופן ישיר, או על ידי יצירת נוגדנים כנגד גורמים עצמיים ובכך גורמים לנזקים קשים לתאי הגוף ולרקמות השונות שלו.

כיום ידוע על מחלות ומצבים פתולוגיים רבים המשתייכים לקבוצת המחלות האוטואימוניות, בהם דלקות מפרקים על רקע חיסוני, הרס חיסוני של תאי דם, דלקות כבד כרוניות ודלקות כרוניות של בלוטת התריס. בחלק מהמחלות ניתן להדגים קיום של נוגדנים, או תאים פעילים כנגד גורם זר וכנגד רקמות עצמיות בעלות מבנה כימי דומה. ההנחה היא שבמקרים אלו מנגנון ה-Molecular mimicry אחראי, לפחות חלקית, לפתולוגיה של המחלה. לדוגמה, דלקת מפרקים ראומטית או שיגרונית (Rheumatic fever) - מחלה שמופיעה מספר שבועות לאחר זיהום עם חיידק הסטרפטוקוקוס ויכולה להתבטא בדלקת מפרקים ובפגיעה בלב. נמצא שקיים דמיון בין חלבונים מסוימים של חיידק הסטרפטוקוקוס לבין חלבונים בשריר הלב. כנראה שמערכת החיסון פועלת כנגד החיידק ובו-בזמן היא פוגעת גם בשריר הלב.

פרופ' מנחם שלזינגר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007
פורומים, אורטיקריה (סרפדת)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אורטיקריה יפתח 07/07/2019 11:49
  • הי לפני ארבע שנים עברתי תאונת עבודה נשפך עליי חומר כימי במקום העבודה.כתוצאה מזה לאחר שבועיים נחשפתי לשלפוחיות גירודים וכאבים בשרירים ובעצב.הגעתי למומחים עור שטענו שזו אורטיקריה כרונית וזה לא קשור לתאונה.יש לציין שלפני הייתי בלי כלום.כרגע ביטוח לאומי טוען שאין קשר ישיר רק עקיף אם בכלל.אני מקבל טלפסט וזריקה בפעם בחודש זוליר וזה עוזר עד לפעם הבאה. הגוף שלי עבר טראומה אני אשמח לדעת איך אפשר להוכיח שיש קשר בין התאונה למה שיש לי .תודה

  • + הוסף תגובה
אורטיקריה ד"ר רמית מעוז-סגל 07/07/2019 15:13
  • אתה זקוק לייעוץ משפטי . במידה ואתה מעוניין בטיפול בבעייה אתה מוזמן לתאם מועד לייעוץ במרפאה. בברכה

  • + הוסף תגובה
פריחה חוזרת בשלישית שבשני שלבקת חוגרת משה ד 03/07/2019 01:06
  • שלום אני בן 60 והפניה דעתך אם לקחת טיפול שקבלתי שלא יכול לגרום להתפרצות חוזרת של שלבקת חוגרת . בפברואר חדר שבב דק לאצבע יד שמאל וחוויתי מספר מחזורים של נפיחות . ב 16/3 התפרצה פריחה ברגל ימין כ 3-4 ס"מ אדומה ועם שלפוחית נפיחות חוזרת באצבע פריחה בחזה בעיקר בצד שמאל וקצת בימין , לא פניתי לרופא משחה פשוטה של כביות ועבר לאחר 4-5 . ב 8/4 הכול התפרץ שוב ועם גרת ופצעים קטנים בגב עליון ,מרופא עור משחה Fucicort, לאחר שלושה ימים התפרצה לי שלבקת חוגרת וקבלתי זובירק ב 12/4 , ולשמחתי עבר לי הכול אחרי כחודש וחצי . ב 30/6 שוב התפרץ הפריחה כמו בפעם הראשונה ,רופא עור לאחר שעדכנתי שלקחתי ב 29/6 איבופן 600 ובמהלך השבוע 4 אתופן 500 הסביר שזו דגובה אלרגית לסוג זה של כדורים ואני חייב להימנע מהם . הטיפול כדורי פרדניסון 20 במינון 1.5 לשלושה ימים וירידה לאחד ולחצי ובנוסף משחה פרדנסולון 5 לשלושים יום. בדקתי זו תרופה של קורטיזון שמחליש את מערכת החיסון וקראתי שי הערה מחמירה לא לקחת אם יש רקע של לשבקת חוגרת . האמת אני מפחד לקחת את התרופה שאולי יכולה לאפשר חזרה של השלבקת . מבקש דעתך האם נכון לקחת את התרופה או חלקה או לתת לגוף להתאושש לבד . בנוסף אך אפשר לאמת למה אני רגיש זו פעם שלישת והרופים שוללים שהסיבה של חדירת שבב לאצבע שתמיד משתתף בחגיה אינו גורם שיכול לדעתם לגרום לבעיות כאלה .אני לא זוכר שבשני הפעמים הראשונות לקחת מי מהתרופות של איבופן ואו אתופן . אודה לך לדעתך משה

  • + הוסף תגובה
שלבקת חוזרת דר רמית מעוז סגל 03/07/2019 09:23
  • זה אינו הנושא של פורום זה. נא לפנות לייעוץ זיהומולוג

  • + הוסף תגובה
אורטיקריה לטיפול הקנאביס מירי לימונצ'יק 28/06/2019 22:40
  • אני מטופלת ב תסמונת כאב הקנאביס לוקחת סטרואידים 30 שנים לאחר שקיבלתי לאורטיקריה לפני 30 שנה לא הפסיקו בזמן ודיכו לי את בלוטות האדרנלין היה שקט במשך שנים ובשנה האחרונה בטיפול בקאנבי נוצרו החצרות באורטקריה הפעם שניה שהיא מתפרצת באופן קשה האם יש קסם שהאורטיקריה מחמירה מהקנאביס

  • + הוסף תגובה
קנאביס דר רמית מעוז סגל 30/06/2019 13:55


הצטרפו לאינדקס הרופאים!