אנדומטריוזיס (Endometriosis)

ראשי

תאור

נשים רבות בגיל הפוריות לוקות במחלת אנדומטריוזיס. אצל נשים הלוקות במחלה, רקמה כמו זו שמרפדת את הרחם צומחת גם מחוץ לרחם. התופעה לא תמיד מלווה בתסמינים ובדרך כלל אינה מסוכנת. אולם היא עלולה לגרום כאב ובעיות אחרות.

הרקמה שגדלה מחוץ לרחם מכונה שתלים. בדרך כלל השתלים גדלים על השחלות, על החצוצרות, על הדופן החיצונית של הרחם, על המעיים, ועל איברים אחרים בחלל הבטן. במקרים נדירים הרקמה מתפשטת גם אל איברים שנמצאים חוץ לחלל הבטן.
הדמיה, תרשים של רחם עם אנדומטריוזיס


סימפטומים


התסמינים הנפוצים ביותר הם:

 • כאב. הכאב מופיע באזורים בהם מתפתחים השתלים. יתכן כאב בבטן התחתונה, בחלחולת (רקטום), בנרתיק, או בחלק התחתון של הגב. הכאב מופיע רק בתקופה שלפני, או במהלך המחזור החודשי. אצל חלק מהנשים הכאב מתגבר במהלך קיום יחסי מין, במהלך תנועת מעיים (יציאה), או במהלך הביוץ (כאשר השחלות משחררות ביצית). 
 • דימום לא שגרתי. אצל חלק מהנשים מופיע דימום כבד בזמן המחזור, כתמי דם, או דימום בין המחזורים, דימום לאחר קיום יחסי מין, או דם בשתן או בצואה. 

אנדומטריוזיס שונה מאישה לאישה. חלק מהנשים הלוקות במחלה, מגלות על קיומה רק כאשר הן נבדקות אצל הרופא, משום שאינן מצליחות להיכנס להיריון. חלק מהנשים סובלות מהתכווצויות קלות, שנראות להן כתופעה נורמאלית. אצל נשים אחרות הדימום והכאב הם כה עזים, עד כי הן אינן מסוגלות להגיע לעבודה או ללימודים.

סיבות וגורמי סיכון

המומחים אינם יודעים מה גורם לרקמה אנדומטריאלית לצמוח מחוץ לרחם. אולם הם יודעים שההורמון הנשי אסטרוגן, גורם להחמרה בבעיה. אצל נשים בגיל הפוריות רמת האסטרוגן גבוההזו התקופה בה נשים סובלות ממחלת אנדומטריוזיס, בדרך כלל מגיל ההתבגרות ועד שנות ה- 40 לחייהן. רמות האסטרוגן יורדות בגיל המעבר (כאשר המחזור החודשי מפסיק להופיע). על פי רב גם התסמינים חולפים באותה תקופה. 

סיכון

גורמים שמעלים את הסיכון למחלת אנדומטריוזיס כוללים:

גיל – בין גיל ההתבגרות וגיל המעבר (עד גיל 50 לערך). בגיל המעבר כאשר רמות האסטרוגן יורדות, הסיכון למחלת אנדומטריוזיס נעלם. בעבר חשבו שאישה יכולה ללקות במחלת אנדומטריוזיס רק שנים רבות לאחר שהופיע אצלה המחזור החודשי, אולם סברה זו אינה נכונה. קיימים מקרים של אנדומטריוזיס אצל ילדות, שעדין לא הגיעו לבגרות מינית, או מיד לאחר הופעת המחזור הראשון שלהן. 

היסטוריה משפחתית - אצל אמא או אחות (קרבה מדרגה ראשונה), מגבירה את הסיכון למחלת אנדומטריוזיס חמורה. כפי הנראה סיכון זה עובר בירושה מצד האם. 

 • מחזור חודשי שנמשך פחות מ- 28 ימים. 
 • דימום מחזורי שאורך יותר משבעה ימים. 
 • כאשר המחזור החודשי מתחיל להופיע לפני גיל 12. 
 • פחות משני הריונות מלאים (שנמשכים בין 37 ל-42 שבועות). 
 • מבנה בלתי שגרתי של הרחם, צוואר הרחם, או הנרתיק (בדרך כלל מולד), שחוסם, או מאט את זרימת הדם בווסת.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

גורמים רבים יכולים לגרום לכאבים או לדימום כבד בזמן המחזור. על מנת לגלות אנדומטריוזיס הרופא:\

 • שואל שאלות לגבי התסמינים, לגבי המחזור ולגבי ההיסטוריה הבריאותית האישית והמשפחתית. לעתים אנדומטריוזיס היא מחלה תורשתית. 
 • מבצע בדיקת אגן. שיכולה לכלול בדיקה של הנרתיק ושל החלחולת (רקטום).

במקרים בהם הרופא חושד שאכן יש לאישה אנדומטריוזיס, הוא ימליץ לנסות טיפול תרופתי למספר חודשים. אם המצב משתפר בעקבות נטילת התרופה, כנראה שמדובר במחלת אנדומטריוזיס.

כדי לאבחן ציסטה בשחלה, לעתים יש צורך בבדיקה שמבצעת הדמיה, כמו אולטרסאונד, הדמיה בתהודה מגנטית (MRI), או סריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT). בדיקות אלו מציגות תמונה של המתרחש בתוך חלל הבטן. 

הדרך היחידה לאבחן בוודאות שאכן מדובר במחלת אנדומטריוזיס, היא באמצעות ניתוח מיוחד המכונה בשם לפרוסקופיה. במהלך ניתוח שכזה הרופא מחדיר צינורית דקה ומאירה דרך חתך קטן בבטן. באמצעות הצינורית הרופא יכול לראות את חלל הבטן. במידה והרופא מוצא שתלים, רקמת צלקת או ציסטה, הוא יכול להסיר אותם במהלך אותו הניתוח עצמו.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

אנדומטריוזיס היא מחלה שאינה ניתנת לריפוי, אך ניתנת לטיפול. לעתים יש צורך לנסות מספר טיפולים עד שמוצאים את הטיפול המתאים והמועיל ביותר. 

בכל אחת משיטות הטיפול קיים סיכון שהתסמינים יחזרו.

שיטת הטיפול נבחרת בהתאם למטרה, בחלק מהמקרים המטרה היא להפסיק את הכאב ובמקרים אחרים המטרה היא להיכנס להיריון. לצורך הפסקה של כאב ודימום, ניתן לנסות טיפול תרופתי או ניתוח. במקרים בהם אישה הלוקה במחלה מעוניינת להיכנס היריון, יתכן שיידרש ניתוח להסרת השתלים.

טיפולים של אנדומטריוזיס כוללים:

כמוצא אחרון לטיפול בכאבים עזים, נשים מסוימות עוברות ניתוח כריתת רחם והשחלות. כאשר כורתים את השחלות, רמת האסטרוגן צונחת ורב הסיכויים שהתסמינים ייעלמו. אולם אז עלולים להופיע תסמינים של גיל המעבר וכמו כן, לא ניתן להיכנס להיריון.

נשים שמתקרבות לגיל המעבר, תנסנה בדרך כלל לטפל בתסמינים באמצעות טיפול תרופתי ולא באמצעות ניתוח. אנדומטריוזיס בדרך כלל מפסיקה להוות בעיה כאשר המחזור החודשי מפסיק.

מניעה

לא ניתן למנוע אנדומטריוזיס. הסיבה לכך טמונה בחלקה בעובדה שלא ברור מה הגורם למחלה. אולם שימוש בהורמונים למניעת היריון (מדבקה, גלולות, או התקן תוך רחמי) לתקופה ארוכה, עשוי למנוע החמרה של אנדומטריוזיס.

פורומים ביוץ והזרעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אולטרסאונד וגינלי מרינה 21/01/2020 18:05
 • שלום רב, אני מטופלת בגונל f של 50, והיום בפעם השנייה עשיתי בדיקות דם ו אולטרסאונד מעקב זקיקים, בדיקת דם: estrodiol 628pmol/l, lh 27.20iu/l, progestron 5.4 nmol/l יש זקיק מוביל של 20. וכמה זקיקים קטנים. הרופא שלי אמר שאין טעם לעשות הזרעה החודש כי כבר בייצתי. ואמר שיעשה היו זריקת אוביטרל ונקיים יחס מין היום ומחר. שאילתי היא אם כבר בייצתי האם יש טעם בכלל להזריק אוביטרל? ודבר שני בעלי חולה עם חום 38.5 בבית ורוב הסיכוי שביומיים האלה לא נקיים יחסי מין עקב מצבו. והיחסים האחרונים ניום ביום שבת. האם יש טעם להזריק אוביטרל לאור כל הנתונים הללו? תודה

 • + הוסף תגובה
תזמון יחסי מין בביוץ נעם 20/01/2020 16:17
 • היי ד"ר צהריים טובים מנסים להכנס להריון כמה חודשים.הריון ולידה תקינים לפני 3 וחצי שנים. בני 33. מספר הימים בין וסת לוסת לרוב 29 ימים. משתמשת בערכה לזיהוי ביוץ, הערכה יצאה חיובית בדיוק ביום ה14 לאחר תחילת המחזור והיתה חיוביות יומיים.יחסי מין בימים שלפני בדיקת הביוץ החיובית וגם ביומיים שבהן יצאה חיובית.ביום לאחר מכן לא.החשש שלי שדווקא יום הביוץ עצמו היה ביום או יומיים שאחרי ושפספסנו.לא יודעת אם רלוונטי אבל נצפו הפרשות פוריות גם ביום שאחרי בדיקת הביוץ . מציינת שבאותם ימים בעלי היה מעט חולה ולכן החשש שאיכות הזרע לא אידיאלית ( אין בעיית זרע ידועה ברגיל החשש רק בעקבות המחלה)אשמח לדעתך

 • + הוסף תגובה
ריבוי זקיקים הריון יעל 19/01/2020 19:43
 • שלום ד״ר ירושלמי בבדיקה בשבוע 6, ראו עובר עם דופק. הרופא אמר שיש גם ריבוי זקיקים ולנסות לא לעשות ספורט. חשוב לציין שמעקב זקיקים קודם להזרעה אך היום לי הרבה זקיקים (2 בשלים ועוד זקיקים קטנים-בינוניים) מה זה אומר בדיוק שיש עוד זקיקים? מתי הם אמורים להתמוסס וכמה אני אמורה לחשוש? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
ריבוי זקיקים ד"ר גיל ירושלמי 19/01/2020 20:33
 • בעיקרון אם השחלות מוגדלות בשל ריבוי זקיקים יש יותר סיכוי לשיזור שחלתי. השחלות הולכות וקטנות לגודל הנורמלי תוך מספר שבועות. במידה ואין כאבי בטן חריגים ניתן לחזור לבצע פעילות ספורטיבית רגילה.

 • + הוסף תגובה
תודה והמשך יעל 19/01/2020 20:48
תוספת ד"ר גיל ירושלמי 19/01/2020 21:14
 • פשוט בינתיים לא לקפוץ או לקיים יחסי מין פרועים... אין מה לעשות רק להמתין.

 • + הוסף תגובה
תודה :) יעל 19/01/2020 21:33

הצטרפו לאינדקס הרופאים!