זאבת דיסקואידית (Discoid Lupus Erythematosus)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

זאבת דיסקואידית
זאבת דיסקואידית (Discoid Lupus Eryrthematosus - DLE) היא מחלה דלקתית של העור היכולה להופיע כמחלה בפני עצמה, או כאחד הביטויים של זאבת אדמנתית מערכתית (Systemic Lupus Erythematosus). הנגעים האופייניים בעור למחלה זו שטוחים או מורמים מעט, בצבע אדמדם, עם גבול ברור שצבעו כהה מהעור הבריא, וקשקשת על פני הנגע. עם הזמן נגעים אלה נעשים עגולים ודמויי מטבע, עם מרכז שטוח, מצולק, שצבעו בהיר יותר מהעור הבריא.

הנגעים מופיעים בדרך כלל באזורים חשופים לשמש: על הפנים, באזור המחשוף ועל גבי האמות, אך גם באזורים שאינם חשופים, בעיקר על הקרקפת. נגעים בקרקפת עלולים להוביל להצטלקות ולאובדן בלתי הפיך של שיער באזור הנגוע.

זאבת דיסקואידית מתפתחת אצל 30%-15% מחולי זאבת אדמנתית מערכתית ויכולה להיות הביטוי הראשון למחלה אצל 5%-10% מהחולים. זאבת אדמנתית מערכתית שכיחה פי 7 מזאבת דיסקואידית. זאבת דיסקואידית מופיעה בדרך כלל בגיל 40-20 ופוגעת בשני המינים אך בנשים פי 3 מאשר בגברים. גורמים סביבתיים כגון חשיפה לקרני UVB ועישון סיגריות, יכולים לעורר או להחמיר זאבת דיסקואידית. חבלה בעור יכולה לעורר נגעים חדשים. האבחון נקבע על ידי ביופסיה מהעור.

ד"ר דפנה פארן

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

טיפולים ותרופות

הימנעות מחשיפה לשמש והפסקת עישון הם תנאי בסיסי לטיפול מונע.

טיפול מקומי בזריקות קורטיקוסטרואידים לאזור העור הנגוע, עשוי לעזור אם בנגעים יש תהליך דלקתי פעיל, אך אינו יעיל לטיפול בעור מצולק. הטיפול בתרופות היעיל ביותר בזאבת דיסקואידית הוא באמצעות תרופות לטיפול במלריה (Anti-malarial drugs). לעיתים יש צורך במישלב של שתי תרופות נוגדות מלריה.

אם אין תגובה לתרופות אלה ניתן לעיתים לטפל באמצעות תרופות הנהוגות לגבי זאבת אדמנתית מערכתית. בשנים האחרונות חודש הטיפול בתרופה בשם תלידומיד (Thalidomide) אשר נמצאה יעילה ביותר בטיפול בזאבת דיסקואידית, עמידה לתרופות נוגדות מלריה. הטיפול בתרופה זו כרוך בהשפעות לוואי והוא אסור לטיפול בנשים בגיל הפוריות בשל הסכנה למומים מלידה בעובר. על כן מוגבל הטיפול רק למצבים שאינם מגיבים לתרופות אחרות.

חשוב להתחיל טיפול בשלב מוקדם של המחלה בשל הסיכון להצטלקות בלתי הפיכה. את הצטלקות הנגעים ניתן להסוות על ידי תכשירי איפור.

לאחרונה יש דיווחים על טיפול בניתוח פלסטי העשוי להצליח, כשאין כל עדות לתהליך דלקתי פעיל בעור, אך יש להדגיש שעצם הניתוח והחבלה בעור עלולים לעורר נגעים נוספים של זאבת דיסקואידית.
פורומים, פיברומיאלגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הריון, מריחואנה ופיברומאלגיה אנונימית 25/06/2019 10:40
  • שלום, אני סובלת מזה כעשור מפיברומאלגיה מאובחנת, והדבר היחיד שעוזר לישון בתקופות של התקפים הוא עישון מזדמן של מרחיאונה (מה שאני מצליחה להשיג). אני לא מעשנת כבדה, לרוב לא יותר מפעם פעמיים בשבוע, בתקופות שאין התקפים בכלל לא מעשנת, אין כאן עניין של הנאה. אני מנסה להיכנס להריון מזה כחודשים. במהלך ההריון אני אמנע מעישון באופן גורף, החל מהרגע שאקבל בדיקה חיובית. אבל אני תוהה האם זה מזיק לעשן בתקופה הקודמת לכניסה להריון, ואם כן מהם הסיכונים. אציין שאני מפחדת שיקח לי זמן להיכנס להריון, היות ובעברי אנורקסיה , וויתור על העישון יפגע מאוד ביכול שלי לתפקד בתקופות של התקפים.

  • + הוסף תגובה
כאבי מפרקים/פיברומיאלגיה נאני 23/06/2019 21:47
  • לום לכם, אני בת 22 אני סובלת כבר משנתיים מכאבים מופשטים בכל הגוף בעיקרון בעמוד שדרה, צוואר ,ידיים ורגלים. קשיי שינה, הירדמות בכפות ידיים, מצב רוח על הפנים וכאבי ראש כל הזמן. לצורך העניין אמא חולת בכצ׳ט/ דוד מצד אמא חולה ספחת. פניתי כמה פעמים לכל מיני מרפאות ורופאים וכל אחד מאבחן אותי אחרת או שפשוט מקשרים את זה לפיברומלגיה וזהו. לוקחת גלולות סימפלטיה/אלטרולט זאלדיאר בדיקות דם ANTI-CCP +HLA תקינות בדיקות הדם מ 2017 תמיד מעידות על ערכי שקיעת דם גבוהים ב 2017 בדיקה ראשונה 26 שנייה 29 ב 2018 בדיקה אחת 35 ב 2019 42 מיפוי עצמות עדכני: קליטת יתר באזור מטטרסו-פלנגיאלי אצבע שני כף רגל שמאל ובקרסול שמאל באזור טלו-קלקניאלי. אשמח מאודה אם מישהו יכול לעזור או לכוון אותי! תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
תוצאה תמידית - EBV IGM - BORDERLINE חיים 14/06/2019 16:44
  • שלום רב, כבר למעלה מעשר שנים שתוצאת בדיקת הדם שלי לEBV הינה BORDERLINE. נבדקתי לראשונה עקב עייפות מרובה שלא נמצא לה מקור. הרופא נתן לי בדיקה נוספת לאחר מספר שבועות שגם בה הייתה אותה תוצאה. היום, לאחר כ10 שנים - עדיין אותה תוצאה. אדגיש שמדובר במעבדות אחרות לגמרי (עברתי קופה מאז) מה זה אומר ? והאם יש טיפול שיוכל לעזור לי בזה ? תודה מראש, חיים.

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!